BRUSE VVV UIT DE FINANCIËLE ZORGEN? berichten Lezing voor NCVB afdeling Bruinisse Mussengilde hield jaarvergadering MWjei'idiUff visserij ERIC DE NOORMAN Op voorstel kollege: C.S.B. tekent bezwaar aan opschuiving begroting Voorlichting voor beginnende bedrijven Dialekt op NCVB- vergadering Organisatie voor export visserij De ring van Honoria De jubilarissen van het mussengilde Van under de pannente Zierikzee. V.l.n.r. D. van der Welle, M. van der Wek ken, voorzitter C. van de Velde, C. Hanse en G. Berrevoets. Na mijn thuiskomst wil ik mijn waardering en dank uitspre ken voor de hulp van de artsen en het personeel van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en de Corneliastichting en van de fysiotherapeut, die mij weer leerde lopen. Voorts dank ik mijn medeverpleegden en de velen die mij bezochten voor hun morele steun en belangstelling en alle bloemen en fruit waarmee ze mij verwenden. H. J. VAN LEEUWEN Zierikzee, januari 1984 Caustraat 31 Nu ik op 20 januari 1984 tot mijn grote vreugde weer thuis mocht komen, na een langdurige ziekenhuis opname, wil ik, ook namens mijn man, iedereen die op zo'n hartverwarmen de wijze heeft meegeleefd, hartelijk dank zeggen. De stroom post, bloemen en fruit was overweldigend. A. C. C. DE JONGE-VERTON Renesse, januari 1984 ZIERIKZEE - Door het Zierikzeese mussengilde „Van onder de pannen" werd vrijdagavond in het Huis van Nassau de jaarvergadering gehou den. De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord zijn voldoening uit over de uitstekende opkomst van rond de vijftig leden. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester, de heer M. van der Wekken, bleek dat het afgelopen In een toelichting op de rekreatiebe- groting stelt het kollege, dat het toe risme als kompensatie-onderdeel voor gederfde visserij-inkomsten en -werk gelegenheid aan de verwachtingen heeft voldaan. In het boekje „Een nieuwe basis voor Bruinisse" (1964) werd deze verwachting verwoord: toe risme zou een krachtige impuls kun nen geven aan de plaatselijke ekono- mie. De rekreatie was ook een van de doorslaggevende argumenten voor de indeling van de gemeente in de klasse 4000 tot 8000 inwoners. In verband hiermee is in de begroting tevens re kening gehouden met hogere perso neels- en bestuurskosten, tot een be drag van f 100.000,-. De uitgaven voor 1984 (f 432.555,68) geven overigens een batig saldo te zien ad f 65.778,50, BRUINISSE - Om te komen tot een uniforme regeling heeft de gemeente Bruinisse besloten dat verenigingen die daarvoor in aanmerking komen, voortaan op 1 april al een begroting en een werkplan bij de gemeente moeten inleveren. In Bruinisse was dit tijdstip van oudsher 16 juni. Van de twintig verenigingen heeft cr slechts één gereageerd, binnen het tijdstip dat daarvoor stond, en wel de Culturele Stichting Bruinisse. Be zwaar aantekenen kon van 2 tot en met 16 januari. De C.S.B. vindt het gekozen tijdstip veel te vroeg in het jaar om alle bescheiden op tijd ge reed te hebben, en verzoekt het ge meentebestuur om opschuiving naar minstens 1 juni. Ambtelijk overleg Het vervroegen van het tijdstip is het gevolg van ambtelijk overleg. Vijf van de zes eilandelijke gemeen ten (Zierikzee is een uitzondering) ontvangen minder dan 75.000,- rijksbijdrage voor het welzijnswerk. Die vijf gemeenten kunnen dan volstaan met een eenvoudiger proce dure ter verkrijgig van de subsidie. Om een beetje uniformiteit op Schou- wen-Duiveland te krijgen besloot Bruinisse in navolging van de overi ge vier gemeenten, het tijdstip aan te passen. Het bezwaar van de C.S.B. wordt nu behandeld in de welzijns- kommissie, welke kommissie de ge meenteraad adviseert. boekjaar met een batig saldo kon worden afgesloten. Na verslag dooi de financiële kommissie werd de penningmeester onder dankzegging voor zijn stipte beheer décharge ver leend. Het periodiek aftredende bestuurslid M. van der Wekken werd herbenoemd. Door de voorzitter werd vervolgens overgegaan tot het bekend maken van de Koning en de Deken van de vereniging. Koning werd de heer B. Kloet en Deken de tegenover de geraamde inkomsten: f 498.329,18. Het leeuwendeel van de ze inkomsten wordt verkregen uit de onroerendgoed-belasting (f 294.930,36) en toeristenbelasting (f 120.000,-). Het kollege komt met de begroting naar aanleiding van de gevoerde diskussies over de eventuele heffing van de wa tertoeristenbelasting aan passanten. Het kollege kreeg de indruk dat de raadsleden behoefte hadden aan een beter inzicht in de gemeentelijke in komsten en uitgaven die min of meer direkt gevolg zijn van de rekreatie. Het onderhavig raadsstuk is geen voorstel, wel mogelijk diskussiestof. V.V.V.-tekort „Ons kollege kan zich vinden in het verlenen van een grotere bijdrage ter verlaging van het algemeen tekort Wij zijn er echter geen voorstander van om het hogere subsidiebedrag direkt te koppelen aan het „ambtenarensalaris" en stellen u voor een tijdelijke extra subsidie beschikbaar te stellen", aldus het kollege ten aanzien van de finan ciële perikelen van de plaatselijke V.V.V., die zoals bekend in de moeilijk heden zit en zelfs met opheffen be dreigd wordt Het kollege stelt voor om een be drag van f 4.125,- aan de V.V.V. te doen toekomen, op voorwaarde dat de V.V.V. in de loop van 1984 nader bekijkt in hoeverre het mogelijk is te komen toteen samenvverking(endus kostenbesparing) met de Culturele Stichting Bruinisse. De begroting voor 1984 van de V.V.V. sluit met een begrotingstekort van f 1625. Totaal gaat er in de V.V.V. een bedrag van f 34.875,- om, waarvan de salarispost(f 18.000,-) de hoogste post is aan de uitgave-kant Herinrichting visserijhaven Per brief van 10 januari heeft Ge deputeerde Staten de gemeente Brui nisse meegedeeld, dat het plan voor de herinrichting van de vissershaven (landbouwhaven) bij dit kollege een hoge prioriteit heeft en dat zij zich er sterk voor willen maken, dat dit pro- jekt in '84 in aanmerking komt in het kader van d uitvoering van het voor waardenscheppend beleid. Dit komt neer op het bijdragen in de kosten van veertig procent van de totale kosten tot een maximum van twee ton. Omdat het aanbeveling verdient het werk uit te voeren tjjdens het zaadvissen, wil het kollege zo spoe dig mogelijk tot aanbesteding over gaan. Het kollege vraagt de raadsle den in te stemmen met bestek en de voorgestelde wijze van aanbesteden. heer J. Uil, die hiervoor beiden een fruitmand in ontvangst mochten ne men. Bloemen waren er voor de jubi larissen C. Hanse (25 jaar), D. van der Welle (20 jaar), M. van der Wekken (10 jaar) en G. Berrevoets (5 jaar). Tot de leden van de financiële kommissie werden benoemd de heren G. T. Bak keren J. Uil. De voorzitter deelde bij de sluiting nog mee dat volgend paai de vereniging haar 35-jarig bestaan gaat vieren. De tariefsverhoging van haven en zategelden komen in een volgende vergadering aan de orde. Verder op de raadsagenda: de aan stelling van schoonhoudsters in vaste diénst van de gemeente; wijziging touwverordening; het nemen van voorbereidingsbesluiten; de21-ste be grotingswijziging over het dienstjaar 1983; een extra krediet voor het plaat sen van een speeltoestel voor de kleu ters van de openbare kleuterschool; ingekomen stukken en rondvraag. Eventueel komt nog aan de orde de overdracht (voorwaarden) van de meergelegenheid voor jachten aan W.S.V. „Bru". De onderhandelingen hierover zijn nog niet afgerond en het is mogelijk dat dit agendapunt wordt afgevoerd Over de levensfasen BRUINISSE - „De vrouw in haar verschillende levensfasen" was de ti tel van de boeiende lezing die me vrouw Vleugel Schutter-Spit hield voor de Ned-Chr.Vrouwen Bond, af deling Bruinisse. Boeiend en duide lijk vertelde de spreekster over het werk in haar beroep als arts, deze avond speciaal met betrekking op de vrouw. Uitvoerig werd stilgestaan bij de eerste fasen die begint voor- en tij dens de geboorte van de mens en de fasen zuigeling, kleuter en school kind. Maar vooral ging mevrouw Vleugel Schutter dieper in op de fase van de puberteit, de vruchtbaarheid van de vrouw en de menopauze. Als laatste fase werd behandeld de ou- derdomsfase. MIDDELBURG - De kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland organi seert in samenwerking met het Regi onaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK) voor dinsdag 31 januari een voorlichtingsavond voor startende bedrijven. Nog steeds is het zo dat ca. 55% van de gestarte bedrijfjes binnen tien jaar weer is opgeheven. De Kamer van Koophandel en het RDK hebben hieruit de konklusie getrokken dat en goed voorbereide start ertoe zal bijdragen dat er in die eerste kriti sche jaren minder bedrijven afval len. Op de voorlichtingsavond wordt aandacht besteed aan vestigingswet geving, gemeentelijke eisen, bestem mingsplan, hinderwet en het opstel len van een ondernemingsplan. De avond wordt gehouden in het ge bouw van de Kamer van Koophandel te Middelburg om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op de N.C.V.B. -ver gadering van de afdeling Zierikzee, vorige week gehouden, was dr. A. de Vin uitgenodigd, die zijn deskundig heid over het Zeeuwse dialekt ten toon spreide. De vergadering werd door presidente mevrouw Tuitman- van der Maas geopend met een medi tatie naar aanleiding van Psalm 90: „Tijd is leven". Hierna las de gastspreker Psalm 90 in het Zeeuws in een vertaling van Kousemaker. In zijn inleiding schetste dr. De Vin hoe Zeeland is verdeeld in een groot aantal dialekt-varianten. Wanneer iemand dialekt spreekt kan men meestal feilloos de plaats van her komst bepalen. Ook de geaardheid van de Zeeuwen kent een groot aan tal verschillen. Op Schouwen-Duive- land bestaan een drietal varianten t.w. het Schouws, het Duivelands en het stadszeeuws in Zierikzee. Brui nisse vormt een unieke uitzondering. De oorsprong van' deze verschillen houdt duidelijk verband met het geo grafische verleden van de provincie. Een wetenschappelijk medewerker van de universiteit van Nijmegen heeft bewezen dat het Schouws tot een van de oudste dialekten behoort. Oorspronkelijk Zeeuws Tot zijn grote spijt wordt het oor spronkelijk Zeeuws nauwelijks nog gesproken. Hij testte daarbij de aan wezigen door naar de betekenis van een aantal oude woorden te vragen. Vervolgens verklaarde hij de her komst van de heden ten dage nog be kende uitdrukking „Een Aemsteese reize. Na de pauze zette dr. De Vin zijn le zing voort in onvervalst Zeeuws. Hij las een aantal korte verhalen en ge dichten uit verschillende delen van Zeeland voor. Nadat hij een aantal vragen had beantwoord werd de bijeenkomst door de vice-presidente mevrouw De Raat-Berkelaar met dankgebed gesloten. De eerste maandelijkse bijeen komst van het nieuwe jaar werd met een welkomswoord geopend door de presidente mevrouw De Groot-Fluyt. Ze hield een meditatie naar aanlei ding van Lukas 8 met als thema: „Een groot geloof". Zij bedankte de arts voor de leerzame lezig. Bij een gehouden bestuursverkie zing was de presidente mevrouw De Groot-Fluyt aftredend en niet her kiesbaar. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevrouw L. Roukema. Mevrouw Roukema hoopt na een be paalde tijd de funktie van presidente op zich te kunnen nemen. Tot die tijd zal de leiding in handen zijn van de vice-presidente, mevrouw Verton. Na het Bondslied eindigde mevrouw Verton de vergadering met dankge bed. Abida, 20-1 te Aruba Acila, 19-1 te Shuaibai Acmaea, 20-1 te Rotterdam Aldabi pass., 19-1 Langeland naar Massawa Nedlloyd Adelaide, 19-1 410 o Mapu to naar Singapore Nedlloyd Amersfoort, 19-1 10 n Ti- mor naar Surabaya Nedlloyd Dejima, 19-1 van Busan naar Kobe Nedlloyd Houtman, 19-1 80 z Kreta naar Singapore Nedlloyd Rotterdam, 19-1 70 nw Mal ta naar Port Said Onoba pass., 19-1 Lissabon naar Skikda Vitrea, 19-1 110 z Puerto Rico naar Rouwen Zafra, 19-1 te Auckfield DEN HAAG - Minister Braks (land bouw) streeft ernaar het aantal scho len voor hoger landbouwonderwijs te rug te brengen van elf naar zes a zeven. Hij zei dit maandag in een vergadering met de kamercommissie voor land bouw. Veemarkt Leiden LEIDEN, 23-1. Extra kwaliteit dik- billen 9,75 - 13,50 per kg gesl.; stieren le 8,75 -ƒ 9,60 per kg gesl., 2e 8,05 - 8,65; vaarzen le 7,85 - 8,90 per kg. gesl., 2e 6,45 - 7,75; koeien le 7,60 - 8,80 per kg gesl., 2e 6,55 - 7,55, 3e 6,05 - 6,50; schapen 210 -ƒ 270 per stuk, 6,50 - 8,50 per kg ges., lammeren 210 - 300 per stuk, 10,50 - 11.75 per kg gesl. Slachtvee: aanvoer 870, handel ma tig, prijzen iets lager; stieren: aan voer 92, handel matig, prijzen iets la ger; slachtschapen en lammeren aan voer 132, handel redelijk, prijzen ge lijk. Totale aanvoer: 1094. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 206 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt per stuk: Luxe paarden 2800 - 3800; werkpaarden 2000 - 3100; oude paarden 1700 - 2400; 3-jarige paar den 1500 - 2500; 2-jarige paarden 1300 - 2250; veulens 375 - 1300; hitten 600 - 1450; pony's 300 - 1000. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,40 - 6,25; jonge slachtpaarden 5,60 - 6,75. De handel in slachtpaarden rustig en in pony's kalm. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 48,00 - 49,00; Bintje 50 mm op waarts 70,00 - 72,00; frites 71,00 - 72,00; Bintje 35-55 mm 55,00 - 56,00; Eigenheimer 35 mm op waarts, in zakken 82,00 - 90,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 43,00 - 45,00; Bintje 50 mm op waarts 65,00 - 67,00. Exportaarappelen, blankschillige rassen van de kleigrond voor over zee, Bintje 45 mm opwaarts in zak ken 66,00. Voeraardappelen 8,50 - 11,50. Stemming rustig. AMSTERDAM - Het rijk kan 160 tot 180 miljoen gulden extra verdie nen als het besluit om voor land- bouwbestrijdingsmiddelen en kunst mest met fosfaat of nitraat het hoge btw-tarief van 19 procent te hante ren. Dat levert bovendien 2.200 nieu we banen op. Dit schrijft de Neder landse Vereniging voor ekologische landbouw dinsdag aan minister Braks en aan de leden van de Tweede Kamer die zich met landbouw en mi lieu bezighouden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Harderwijk: M. A. van den Berg te Aalburg; te Oud-Alblas: J. H. van Daalen te Polsbroek (en Vlist). Bedankt voor Delft: M. Goudriaan te Ouderkerk a.d. IJssel. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ens (N.O.P.): drs. A. Buijs te Silvolde en Gendrin- gen. Bedankt voor Onderdendam in kombinatie met Bedum: drs. A. Of ten te Alteveer. Beroepbaarstelling: P. Ligtvoet, Sarphantipark 126 III, 1073 ED Amsterdam, 020-790757. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Opperdoes: H. de Graaf te 's-Gravenzande. Tweetal te Zeist: R. Kok te Dam- woude en L. W. van der Meij te Zaamslag. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Hoofddorp: A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland; voor Wolphaartsdijk: J. Mijnders te Vee- nendaal; voor Werkendam: D. Hak kenberg te Lisse. DEN HAAG - Onder de naam „Hol land Fish" is een organisatie opge richt die tot taak heeft de export van visserijprodukten te verhogen. Bij de nieuwe stichting zullen de pro- dukten van alle bedrijfstakken uit de visserijsektor deel uitmaken van de exportaktiviteiten. De bestuurlijke leiding komt in handen van ir. Th. J. Tienstra. Tienstra is op het ogenblik nog de hoogste ambtenaar bij de directie van de Visserijen van het ministerie van het ministerie van (landbouw en visserij). Hij aanvaardt zijn nieuwe funktie onmiddellijk na zijn pensioe- nering op 1 april. Holland Fish is de eerste organisa tie in de visserij die als bundeling van verscheidene bedrijfstakken de uitvoer moet stimuleren. De stich ting is opgericht door het bedrijfsle ven. Het ministerie zal Holland Fish subsidiëren. Hoeveel geld de stich ting krijgt is nog niet bekend. Dat hangt volgens het departement af van het bedrag dat het bedrijfsleven zelf in Holland Fish steekt. Bij de exportwaar van Holland Fish moet volgens drs. D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten niet zozeer worden ge dacht aan vis zelf. Het scala van pro- dukten varieert van visnetten en - vaartuigen tot volledige havens. 58. Een hoornsignaal brengt alle Hunnenkrij- gers, die door de heuvels zwei-ven, bijeen en kort deelt de aanvoerder hen het aanvalsplan mee. De kerels grijnzen deze taktiek is hen bekend en ze verheugen zich al bij voorbaat op de overwinning. „Ik wacht hier twee dagen", zegt Aëtius tot Galat, de Hunnenaanvoerder „Dan hebt ge tijd genoeg voor uw omtrekkende beweging. Zodra gij mij op de landtong ziet verschijnen, vult ge aan." De Hun knikt en ze scheiden vol vertrouwen op de goede afloop. De Romeinen maken een kamp nabij de toe gang tot d.e landtong, welke gevormd wordt door de samenloop der twee rivieren en Aëtius laat zijn soldaten goed de omgeving verken nen, want al ziet het er niet naar uit, dat ze hier in een val kunnen lopen, toch vertrouwt hij het niet helemaal. Nergens is evenwel onraad te verkennen. De steile klippen aan de andere oever van de gro te rivier kunnen ze verwaarlozen, want van hieruit kan de tegenstander nooit een snelle aktie ondernemen. Zo begeeft de troep Romei nen zich vol strijdlust opweg. Aëtius' ogen spieden langs de hoge rotswand aan de overzij de van de rivier, maar de kleine troep krijgers, die hen vandaar gadeslaan, ziet hij niet. „Mooi zo", grijnst de Noorman, „ze lopen re gelrecht in de val BRUINISSE - Ogenschijnlijk gaan de Bruse raads heren vrijdagavond een rustige en korte raadsverga dering tegemoet: de agenda telt slechts vijftien punten. Er is echter een aantal van deze punten die geruime tijd beraadslagen in beslag zouden kunnen nemen, zoals de vaststelling bestek en regeling van wijze aanbesteden herinrichting visserijhaven annex landbouwhaven; de aanvraag van de V.V.V. tot verhoging van de subsidie, maar ook de aanbieding van de rekreatiebegroting 1984. De vergadering wordt vrijdag 27 januari gehouden, aan vang half acht »i' i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7