c i(n, Zierikzeese jeugdsoos Brogum door oplopende vaste kosten in grote financiële problemen Motie Gemeenteraad Zierikzee ten behoeve van „echte minima" De sneeuw was maar tijdelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zaterdag 28 januari „Open Dag" in soosboerderij Geen problemen met slecht weer van oeveren reizen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Niet verantwoordelijk Het kollege van Zierikzee acht zich niet ver antwoordelijk voor het inhoudelijke van de programma's in de Concertzaal. (Pag. 3) Pelverbod garnalen Historische bundel Het ingestelde pelverbod van garnalen bij De gemeenteraad van Brouwershaven partikulieren betekent het einde van de gar- wordt gevraagd een krediet te verlenen van nalenhandel, aldus de heer F. Jansen uit 20.000 gulden voor de uitgave van een Brouwershaven. (Pag. 4) historische bundel. (Pag. 5) Indoortitels In de Veilinghal van Goes werden het afge lopen weekeinde de Zeeuwse indoor atle- tiekkampioenschappen afgewerkt. Delta Sport behaalde zes titels. (Pag. 7) DINSDAG 24 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23462 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Gebrek aan geld is smart, door niets geëve naard. Spreekwoord Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Er is in dubbel opzicht nieuws uit de ge lederen van de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. Allereerst is de zorgwekkende toestand, waarin de soos momenteel is komen te verkeren door de gestaag oplopende kosten, natuurlijk nieuws, maar aan de andere kant moet het feit, dat het bestuur van Brogum komende zaterdag 28 januari een „Open Dag" houdt om zodoende iedereen de gelegenheid te bieden om eens een kijkje te komen ne men in de soosboederij ook als een nieuwsfeit worden aangemerkt. Het gebeurt immers niet alledag en overal, dat jeugdsozen zich door de ouderen in de „kaart" laat kijken, „maar", zegt Perry Besling, bestuurslid van ver antwoordelijke man voor de samenstelling van het pro gramma, „waarom zouden we dat niet doen. Er gebeurt hier niets wat het daglicht niet kan verdragen, Ik denk, dat het alleen maar positief werkt, als de ouderen eens kunnen zien hoe we werken". Dat bedrag wat we krijgen is niet eens toereikend om de huur van het gebouw te dekken. Daar moeten we zelf nog eens 12.000,- bijleggen. We gaan nu proberen om de gemeente raad ervan te overtuigen, dat een in stelling als jeugdsoos Brogum nooit of te nimmer een zachte dood mag sterven. Daarvoor vervult ze een te belangrijke kulturele taak. We wor den weliswaar wat moedeloos van de situatie, maar we hebben een dusda nig goede band met de gemeente, dat we toch blijven hopen op een oplos sing". Vervolg pag. 5 De soosboederij van Jeugdsoos Brogum, zoals die stond te pronken aan de Ju- lianastraat. Achter de op de foto dichtgespijkerde ramen werd de afgelopen periode een nieuwe ruimte gekreëerd. Op zaterdag 28 januari zullen alle kommissies van Brogum in bedrijf zijn. Verschillende bestuurs- en kom missieleden geven uitleg bij de akti- viteiten. Het is voor de bezoekers ook mogelijk om het hele gebouw te bekijken, zoals achter de bar, achter de disko, in de kleedkamer, het kan toor en andere ruimten. Het pro gramma loopt op deze dag van een uur 's middags tot een uur 's nachts. ,,Het idee om een ,,Open Dag" te hou den is al een paar jaar geleden opge komen, maar we wilden eerst de za ken goed op poten hebben, voordat we deuren open zouden gooien", ver volgt Besling. Ronddraaien In financieel opzicht is de situatie er voor jeugdsoos Brogum niet beter opgeworden. „Normaal kunnen we ieder jaar net rond draaien, maar het afgelopen jaar zijn we flink in de rooie cijfers gegaan, omdat we wat extra tegenvallers te verwerken kre gen. Door omstandigheden werd onze geluidsinstallatie dit jaar twee keer opgeblazen. Hierdoor en door nog wat kleinere tegenvallers is het beet je reservegeld, dat we hadden op gespaard verdwenen als sneeuw voor de zon. Het grote punt in het geheel is echter, dat de vaste kosten ons de das omdoen. De huur van het gebouw en de PZEM-lasten zijn niet meer op te brengen". Jeugdsoos Brogum telt momenteel nog wel 400 leden maar daar blijken heel wat „papieren" leden bij te zijn, die alleen lid werden om financiëel wat gunstiger te zitten als er aktivi- teiten zijn in de soos, zoals popkon- certen en andere optredens. „De eerste jaren hadden we ook op de norma disko-avonden bijzonder veel bezoekers. Ik schat zo tussen de vier en vijfhonderd. Dat is nu niet meer, al zijn we in de huidige situatie nog best blij met de aantallen die konstant met om en nabij de 250 be zoekers draaien", konstateert Perry Besling. „Gevolg is echter wel, dat de bar-omzetten ook zijn teruggelo pen. Weliswaar staan die bij ons op een tweede plan, maar het staat vast, dat je er niet buiten kan. Je praat toch over een inkomstenfacet van on geveer 125.000,- per jaar en dat is in het gehele raam van de begroting een niet te verwaarlozen post". Oplossing Jeugdsoos Brogum beschikt over een sterk bestuur met deskundige mensen. „Ondanks deze konstate- ring zien ook deze mensen de situatie erg somber in. We hebben met z'n al len het oog gericht op wat de gemeen te gaat doen. We krijgen weliswaar 20.000,- subsidie, maar dat is slechts een druppel op een gloeiende plaat, al zijn we er natuurlijk best blij mee en realiseren we ons, dat ook de gemeente het geld niet uit de boom kan plukken. Een stapje terug, kan dat nog?" ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee ging maandagavond met algemene stemmen akkoord met het indienen van een motie ten behoeve van de positie van de mensen, die moeten rondkomen met een minimum-in komen. De motie werd ingediend door P.v.d.A.-fraktie- voorzitter de heer D. van der Wekken en vond, na diskussie en schorsing, steun bij het kollege en bij de overige raadsfrakties. Direktie aanleiding voor het indie nen van deze motie voor de PvdA- fraktie was de nota „Een stapje te rug, kan dat nog?", opgesteld door de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land" naar aanleiding van een ver zoek om informatie over de positie van de „echte minima" door hetZie- rikzees gemeentebestuur. Zowel kollege als alle fraktiewoord- voerders waren van mening, dat met deze nota een duidelijk beeld werd gegeven van de moeilijke positie voor die mensen, die met een minimum inkomen moeten leven. Verder werd door allen gekonstateerd, dat hier op gemeentelijk niveau slechts weinig aan gedaan kan worden, maar dat de rijksoverheid de verantwoordelijk heid voor deze groep mensen draagt ZIERIKZEE - De Noord- en Zuid havenpoort in Zierikzee boden gisteren, onder invloed van de flinke hoeveelheid sneeuw, een schilderachtige aanblik. Lang zal deze witte deken echter niet te zien zijn. De dooi, die maandag is in- geteden, zal zi^h de komende dagen blijven manifesteren, aldus een medewerker van de KNMI bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat in ZieHkzee. Hij deelde desge vraagd mee dat vandaag, dinsdag, in de loop van de mid dag en tegen de avond mogelijk nog wat sneeuw zal val len, voornamelijk als natte sneeuw. Dan is het, volgens de verwachting, voorlopig weer gedaan met de sneeuwf- pret). Woensdag zal er weinig wind zijn en tijdelijk opkla ringen, maar voor donderdag wordt er in het Deltagebied weer een depressie verwacht met mogelijk neerslag In de nacht van dinsdag op woensdag bestaat de kans op nachtvorst, waardoor natte weggedeelten tijdelijk kunnen opvriezen. Het blijft dan ook oppassen voor de weggebruikers! Hoewel deze problematiek, volgens de heer Van der Wekken, door sociale diensten intensief wordt besproken met de verantwoordelijke ministeries en met beleidsambtenaren, konsta- teerde hij dat daar nog geen politieke vertaling op is gevolgd. De PvdA- woordvoerder was van mening, dat bij ongewijzigd beleid de problemen voor de „echte minima" alleen nog maar groter zullen worden. Namens zijn fraktie stelde hij voor als gemeenteraad van Zierikzee in de vorm van een motie een signaalfunktie te vervullen door de rijskoverheid ook van deze zijde een teken te geven, dat een grote groep mensen in een mens waardig bestaan wordt bedreigd Bij WD, CDA en RU bestonden aanvankelijk wat twijfels over het nut van deze motie. De heer J. J. Gelijnse (WD) wees erop, dat de betreffende materie voldoende be kend is by de rijksoverheid. Hy vroeg zich af wat het rendement van een motie van de raad Zierikzee zou zijn. Verder wees hij op de raadsvisie zich niet met landelijke zaken te be moeien. Wel wilde hij schorsing voor nader beraad voordat hij een definitief standpunt innam. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal voerde namens de CDA-fraktie het woord. CDA-fraktievoorzitter de heer C. Bij de Vaate kon wegens be treurenswaardige omstandigheden niet aanwezig zijn op deze raadsver gadering. Tengevolge van een val, waarbij hij een heup brak, wordt de heer Bij de Vaate thans in het zieken huis verpleegd. Al duizenden kreten Ook mevrouw Bij de Vaate had aan vankelijk haar twijfels over het effekt van een motie van de raad Zierikzee, omdat - naar haar mening - al duizen den van dergelijke kreten bij de rijks overheid zijn neergelegd. Zy vond, dat het huidige rijksbeleid daar ook inmid dels op is afgestemd en verwachtte dat er geen verdere plannen zijn om nog meer te snoeien. De heer K. T. de Jonge (RU) liet weten de zorg om de „echte minima" wel te onderschrijven. De motie over viel hem echter enigszins en ook hij had behoefte aan schorsing Voor daartoe werd overgegaan ver wees wethouder van sociale zaken de heer J. Groen nog naar de inhoud van de nota, waarin duidclyk tot uiting komt, dat mensen met een minimum inkomen daar net van kunnen leven, maar niet meer kunnen reserveren voor aanschaf van wat grotere din gen als kleding en dergelijke. Hij wees ook op het toenemend be roep op de volkskredietbank voor het wegwerken van huurachterstand, ver effenen van P.Z.E.M.-nota's enzovoort Ten aanzien van het te verwachten effekt van een motie van de raad van Zierikzee, sprak de wethouder de hoop uit, dat de kamercommissies zul len luisteren naar signalen uit de sa menleving. Over het algemeen zijn het vooral de grote steden, die aan de bel trekken. Een motie van Zierikzee zou volgens de heer Groen in elk geval kunnen aantonen dat de problematiek van de „echte minima" niet alleen in de grote steden speelt Na schorsing bleek hèt kollege, na een kleine aanvulling van de tekst, be reid de motie over te nemen. De heer Van der Wekken liet weten niet te ver wachten het rijksbeleid er 180° mee te kunnen omgooien wel wees hij op het belang van de signaalfunktie, die een dergelijke motie kan hebbea Hij was het niet eens met de mening van me vrouw Bij de Vaate ten aanzien van het uitblijven van verdere maatregelen van het rijk, die de positie van de „echte minima" verder zullen aantas ten. Hij vreesde dat de rijksoverheid het huidige pakket nog met nieuwe maatregelen zal uitbreidea Uitzondering Mevrouw Bij de Vaate liet op haar beurt weten, dat ook het CDA het zorgelijk vindt dat een grote groep mensen op deze manier moet zien rond te komea Zij deelde mee, dat haar fraktie dit keer een uitzondering wildé maken op het beleid zich niet te mengen in de landspolitiek en zei de motie dan ook van harte te ondersteu nen, mede gezien de Christelijke ach tergrond van haar fraktie. WA> mi- PÊ Bi kr PvdA-fraktievoorzitter D. van der Wekken: „We hebben een signaal funktie De heer Geleijnse volstond met een duidelijk en volmondig ja" tegen de PvdA-motie. Ook de heer De Jonge kon er akkoord mee gaaa Wel hief hij de waarschuwende vinger, dat de raad Zierikzee toch zeer sober moet blij ven met dergelijke moties. Wethouder Groen antwoordde daarop, dat het ook niet in elke raadsvergadering voor komt, dat een motie wordt ingediend. De raad Zierikzee spreekt op grond van de gegevens van bovengenoemde nota en op grond van het feit, dat de positie van mensen met een mini mum-inkomen tot een bedenkelijk dieptepunt is gedaald in de motie als haar mening uit, dat al het mogelijke gedaan dient te worden opdat de po sitie van de mensen met een mini mum-inkomen niet verder aangetast zal worden. Verwachting tot woensdagavond: Hagel- en sneeuwbuien Half tot zwaar bewolkt en enkele hagel- en sneeuwbuien; minimum temperatuur om het vriespunt en middagtemperatuur ongeveer 3 gra den; matige, aan de kust eerst nog krachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 28 jan.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: west 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan. Zon op 8.32, onder 17.14 Maan op 1.16, onder 11.51 '26 jan. Zon op 8.31, onder 17.16 Maan op 2.36, onder 12.11 Laatste Kwartier: 25 jan. (5.48) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 25 jan. 7.52 20.48 1.40 14.21 26 jan. 9.02 21.52 2.44 15.23 Doodtij: 27 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook morgen vallen er nog hagel- en sneeuwbuien. Ons land bevindt zich aan de rand van een de pressie boven het oosten van Europa. Dit lagedrukgebied houdt een weste lijke stroming in stand. In deze stro ming wordt lucht aangevoerd, waarin gemakkelijk buien tot ont wikkeling komen. Op de nadering van een zwakke rug van hoge lucht druk neemt de buiïgheid in de loop van woensdag geleidelijk af. Van nacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt, overdag wordt een temperatuur van plus 3 graden ver wacht. De westen wind is matig, aan de kust eerst nog krachtig. DEN HAAG - Het D'66-kamerlid Louise Groenman vindt dat het hoog tijd wordt om allerlei belemmerin gen die bestaan tegen deeltijdwerk, zo snel mogelijk worden weg te ne men. ZIERIKZEE - De autobestuurders hebben zich maandag prima aange past aan de barre weersomstandighe den. Vooral in de middag en avond waren de Schouwen-Duivelandsc we gen spekglad, waardoor het rijden tot „kunst" verheven werd. De snel heid lag omstreeks de 30-40 km/u, waardoor ernstige ongelukken uit bleven. Bij Neeltje Jans raakte een perso nenauto van de weg in de sloot, en op de Stoofweg in Renesse kwam een chauffeur van een Heineken bierwa gen in moeilijkheden: ook deze vrachtwagen belandde in de sloot. In beide gevallen werd geen politie- assinstentie gevraagd. Een woord voerder van de rijkspolitie liet even wel een waarschuwend woord horen voor de periode nó de zware sneeuw val, als de automobilisten de voor zichtigheid laten varen. Juist dan is het oppassen geblazen! Advertentie De vakantiegids ZOMER 1984 op video.van Neckermann reizen. VHS- en Betamaxban- den 1 29,- VCC banden f 39,- Verkrijgbaar bij Uw eigentijdse reisburo en Neckermann- agent REISBURO. APPELMARKT 21 ZIERIKZEE TEL 01110-5036

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1