„De waarde van mijn verzameling is niet in geld uit te drukken" Lentebode in bloei Kommissie wil steiger voor passanten in haven Burghsluis ELEKTRO LIEVENSE Marketing-studenten willen mosselverkoop in supermarkt Ad van het Hoofd uit Burgh-Haamstede heeft indrukwekkende hoeveelheid informatie over WO II Advies openbare werken Komité wil via justitie opheldering over Foster Parents Plan 4 BURGH-HAAMSTEDE - „Het komt zo. Moet je goed luisteren. Zo meteen hoor je ze zeggen „un- schuldig, unschuldig". Ad van het Hoofd (68) uit Burgh-Haamstede geeft toelichting op de langspeel plaat met authentieke opnames van het Proces van Neurenberg, dat in september-oktober 1946 tegen de voornaamste, nog levende politieke en militaire lei ders van het Derde Rijk werd gehouden. Terwijl de officier van Justitie zijn requisitoir uitspreekt is Van het Hoofd ver weg met zijn gedachten. De Tweede Wereldoorlog is nog altijd aanwezig in huize Van het Hoofd aan de Zandweg. Eén kamertje van de woning is volledig in beslag genomen door een in drukwekkende verzameling kranten, boeken en tijdschriften, die allemaal informatie spuien over „de oorlog van Hitier". Op zijn kamer heeft Ad van het Hoofd al zijn materiaal over de Tweede Wereldoorlog keurig op datum gerubriceerd. „Ja, waarom? Ik ben daar ge woon mee begonnen. Ik dacht bij mezelf, dat ga ik bewaren, al die informatie is handig als je het la ter nodig hebt. Dan kan ik er nog eens op terugzien", vertelt de heer Van het Hoofd. Nu, circa veertig jaar later, staan talloze boeken planken volgepropt met de meest uiteenlopende bladen. De verza meling bevat heel algemene infor matie, maar ook vrij zeldzame exemplaren van bladen of folders. Hij is bezitter van originele Duitse kranten uit de jaren '33, '34, '39 en '40, een Zierikzeesche Nieuwsbode van 4 januari 1933, exemplaren van de Leidse en Zwolse Courant, het Nieuws van de Dag, de Telegraaf, het Rotter- damsch Nieuwsblad, uitgaven van De Vrije Stem in de jaren '44 en '45 en de originele pamfletten van de Vliegende Hollander, een uitgave van de geallieerde lucht macht. De kranten en tijdschrif ten zitten netjes opgeborgen in ringmappen en elk oorlogsjaar heeft een eigen boekenplank. Uiteraard ontbreekt ook de sa menvattende geschiedenis van schrijver Lou de Jong over de WO II niet. Ad van het Hoofd werd in Dor drecht geboren, volgde in die plaats ook de kweekschool voor onderwijzers en trad in september 1934 in dienst als beroepsmilitair bij de Genie. Vijf jaar later stapte hij over naar de Staf van de Ge nie. Op 22 juli 1940 werd hij gede mobiliseerd en vertrok naar Sluis in Zeeuws-Vlaanderen, waar hij als douane-beambte tot '49 bleef. In die jaren begon Van het Hoofd voorzichtig met het opzetten van zijn verzameling. Sluis werd ech ter voor 85 gebombardeerd en alles raakte verloren in de totale chaos en vernietiging. In 1949 werd hij overgeplaatst naar de douane te Rotterdam, in juni 1951 gevolgd door een overplaatsing naar Dordrecht. Zes jaar later kwam het gezin Van het Hoofd in Haamstede terecht, waar Ad bij de direkte belastingen ging wer ken. Oorlogsdocumentatie Inmiddels had het gezinshoofd zijn oude hobby weer opgepakt en hij had opnieuw kans gezien wat informatie bij elkaar te krijgen. Het Rijksbureau voor de Oorlogs documentatie te Arnsterdam plaatste een advertentie, waarin het bureau artikelen over de Tweede Wereldoorlog ter inzage vroeg. Van het Hoofd was bereid medewerking te verlenen en stuurde zijn informatie op. Het lot was hem niet gunstig gezind, want voor de tweede keer raakte hij zijn materiaal kwijt. Het Rijksbureau stuurde zijn spullen nooit meer terug. Hij moest zich maar wenden tot het bestuur van de Documentatiegroep '40-'45. „Dat heb ik gedaan, ik ben er trouwens nog steeds lid van. In derdaad heb ik van hen al mijn spullen teruggekregen en daar was ik natuurlijk heel blij mee. Van lieverlee kreeg ik steeds meer. Een andere inwoner uit Haamstede had thuis tien dozen vol met kranten uit de oorlogspe riode. Eerst mocht ik informatie uit die kranten overnemen. Ja, als je het origineel niet kan krijgen, dan moet je de informatie maar overnemen, dan heb je tenminste wat. Later zei hij dat ik het wel mocht houden. Ik heb ook veel ge kocht en geruild. Her en der maakte ik kontakten met men sen, die mij op de een of andere manier weer materiaal konden le veren", herinnert de heer Van het Hoofd zich nog goed. Een beetje durven moet je ook, vond hij. De Duitse ambassade in Den Haag werd aangeschreven en het resultaat was een groot pak met Duitse boeken. „Daar stond ik wel van te kijken, ja. Het was nog gratis ook." In die boeken be vonden zich adressen van Duitse uitgevers. Van het Hoofd nam een abonnement op een Duitstalige encyclopedie, waarvan hij de hele serie bij elkaar heeft gekregen. Diezelfde uitgever bracht ook een verzameling van veertien langspeelplaten op de markt. De Haamstedenaar heeft ze bijna al lemaal. Op de platen staan oor logsberichten vanaf Polen tot aan de eindstrijd van de oorlog, mu ziek marsen, redevoeringen van Joseph Goebbels, Hitler, dr. Ley, het Proces van Neurenberg en Ne derlandse teksten over koningin Wilhelmina, prins Bernhard en de Oostenrijker Seyss-Inquart. Verboden „De uitgave van deze LP's is verboden, maar ik mag ze wel in huis hebben en afdraaien. Daar moet je echt voor gaan zitten, hé. Zijn Vróuw vult aan dat ze de hele seriè wel eens'^1 afgeluisterd heb ben, „maar we kwamen niet ver der dan één plaat per avond", lacht ze. Daarnaast bezit Van het Hoofd ook twee cassette-bandjes met opnamen van de SS en au thentieke opnames van de lan ding in Normandië. „Je kan zelfs de aankomst van de boten horen. Ik heb ook veel spullen wegge haald van rommelmarkten in de Westhoek. Voor een habbekrats heb ik daar verscheidene boeken vandaan gesleept, zelfs nieuwe exemplaren, die helemaal nergens meer te krijgen zijn. Nu is het praktisch uitgesloten dat je nog iets vindt op een rommelmarkt", spreekt de verzamelaar. Tabak en chocolade Terwijl zijn ogen de boeken planken langsglijden ontdekt hij steeds meer materiaal. „O, ja, dat is waar ook. Hier staan nog vijf jaargangen van Signal. Ik heb trouwens ook nog negen exempla ren van de Big Ben-serie en veer tien exemplaren van Kijk. Die heb ik hier en daar te pakken ge kregen. Tijdens de uitoefening van mijn beroep kwam ik bij de mensen thuis. Deze of gene wist dan wel dat ik al dat spul uit de oorlog verzamelde en dan kwa men ze weer ergens mee aandra gen. Zo ligt hier ook een zak met tabak en een stuk chocolade, dat door de geallieerden bij de bevrij ding werd uitgedeeld. Hier, ruik maar eens. De geur heeft nog niets van zijn kracht verloren. Je kan het alleen niet meer eten. Het was zeer voedzaam, als je van die cho colade een stukje ophad was de honger weg." Verkopen? Van het Hoofd houdt zijn verza meling niet alleen voor zichzelf. Dertig jaar na de bevrijding en en kele jaren geleden heeft hij een tentoonstelling gehouden voor de bevolking. „Verkopen? Nee, ik denk er niet aan. Trouwens wat zou ik er voor moeten vragen. De waarde is toch niet meer te schatten. De verza meling wordt elk jaar ouder en er komt steeds minder van in Neder land. Onze twee dochters hebben er geen belangstelling voor. Dus misschien geef ik het na mijn dood wel aan een instantie, die zich met dit soort zaken bezie- houdt", mijmert de heer Van het Hoofd. De Zierikzeesche Nieuwsbode uit januari 1933 is één van de oudste informatie-stukken uit de verzameling. In deze editie staan de gebeur tenissen beschreven, die aan het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog vooraf gingen. BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie openbare wer ken van de gemeente Westerschouwen heeft donderdag avond positief geadviseerd voor de aanleg van een pas santensteiger in de haven van Burghsluis. Voorzitter A. J. Padmos zei dat de gemeente nu regulerend op gaat tre den in de haven, omdat momenteel de beroepsvaart, de visboten en de passantenboten door elkaar heen liggen. De aula in Burgh-Haamstede be hoeft enkele verbeteringen. Het ge meentebestuur heeft een gesprek ge had met de twee begrafenisonderne mers op Schouwen-Duiveland, die de wens uitten om de opbaarruimte uit te breiden. Momenteel kan slechts één overledene worden opgebaard. Die mogelijkheid kan worden gt- kreëerd door de ruimte middels gor dijnen af te schermen. De kosten be dragen 10.000,—. De kommissie ad viseerde om ook twee kistkoelers met bijbehorende deksels aan te schaffen en een sectietafel ter waar de van 3400,—. De dienst gemeentewerken heeft een ontwerp voor een afmeermoge- lijkheid gemaakt dat 160.000, gaat kosten. Dit bedrag moet worden betaald uit de opbrengst van de ha ven. De steiger krijgt een kapaciteit van twintig boten. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radlo-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 Veegwagen Het gemeentebestuur heeft een gesprek gehad met de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland over het inschakelen van een veegwagen in de kernen van Westerschouwen. In de zomermaanden worden sommige plekken, voornamelijk op de zonda gen, ernstig vervuild door afval van frieten, snacks, enz. Momenteel is het zo dat enkele mensen van het ge- meentepersoneel zondagochtend vroeg aan het opruimen zijn om de gemeente weer toonbaar te maken. Het gemeentebestuur wilde graag dat de Reinigingsdienst een veegwa gen inzette voor deze werkzaamhe den. „Ik dacht dat we dat best kon den vragen, omdat wij als gemeente Westerschouwen toch ook deel uit maken van de gemeenschappelijke Reinigingsdienst", zei voorzitter Padmos. J. van den Berge (RU) was princi pieel tegen het vegen op zondag, maar de andere drie kommissieleden waren van mening dat de straten schoongemaakt moeten worden voordat de nieuwe dag aanbreekt. Zij vonden het verzoek aan de Reini gingsdienst ook korrekt. Besloten werd dat het gemeentebestuur op nieuw een gesprek voert met het be stuur van de Reinigingsdienst. De ge meente zou desnoods maar moeten verzoeken een veegwagen zonder chauffeur beschikbaar te stellen, want het personeel kan niet worden verplicht om zondagochtend vroeg met de veegwagen te gaan rijden. J. Janse (WD) deed de suggestie een partikulier veegbedrijf in te schake len. Reddingsboten De kommissie gaf een positief ad vies voor de aanschaf van twee red dingsboten een 6 pk-buitenboordmo- tor voor de reddingsbrigade. De kosten bedragen 24.154,—. DEN HAAG - De zendtijd voor kui tuur - volgens de medianota twintig procent van alle zendtijd - zal groten deels moeten worden gevuld met kunstprogramma's. „Ik ben er blij mee. Het houdt een beetje een belofte in dat het voorjaar er weer aankomt." Deze woorden zijn opgetekend uit de mond van mevrouw Hage uit Ouwerkerk. Zij belde de redaktie van de Nieuwsbode met de mede deling dat in de tuin achter haar woning aan de Noorsestraat het eerste sneeuwklokje bloeit. Of het sneeuwklokje het eerste is op Schouwen-Duive land, is ons onbekend, maar het is in ieder geval het eerste, dat wij gezien heb ben. DEN HAAG - De Nederlandse Gas unie en British gas voeren oriënte rende besprekingen die mogelijk kunnen uitmonden in onderhande lingen over gasleveranties. Dit heeft het ministerie van ekonomische za ken woensdag bevestigd. Tijdens de informele kontakten tussen Gasunie en haar Britse tegenhanger ligt ook het voorlopige idee van een pijplei ding tussen Nederland en Groot- Brittannië op tafel. ROTTERDAM - De industriële groep Hunter Douglas heeft met de Zwitsers-Duitse Gema-Zieringer or ganisatie overeenstemming bereikt over een samenwerkingsverband in Europa op het gebied van metalen plafonds. Gema en Zieringer hebben samen meer dan 100 mensen in dienst en zij verwachten een jaarlijkse om zet van meer dan DM 40 miljoen te zullen behalen, zo heeft Hunter Douglas bekendgemaakt. AMSTERDAM - Aanhoudend fors ledenverlies noodzaakt de FNV, de grootste vakcentrale van ons land, om drastisch te gaan snijden in de ei gen werkgelegenheid. Blijkens een reorganisatieplan van het FNV- bestuur moet tussen nu en 1986 het aantal banen bij de vakcentrale wor den verminderd van 318 tot 250, een inkrimping van ruim 20 procent. HEERLEN - Het komite van ver ontruste Ouders Foster Parents Ne derland heeft donderdag aan de ar- rondissementsrechbank te Amster dam gevraagd de bestuurders van Foster Parents Plan (FPP) wegens wanbeheer van hun taak te onthef fen. Ook is de officier van justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de boekhouding van Foster Pa rents en de cijfers hiervan openbaar te maken. Dit heeft een woordvoer der van het komite donderdag mee gedeeld. Het komite is enkele weken gele den opgericht naar aanleiding van negatieve publiciteit rond Foster Pa rents Plan, een stichting voor finan ciële adoptie van kinderen uit de der de wereld. Volgens het komite is de stichting niet bereid opheldering te geven. De kritiek houdt onder meer in, dat de stichting zoveel eigen kosten heeft dat er te weinig geld overblijft voor hulp aan kinderen. Het FPP zei eerder in een reaktie op deze kritiek dat 11,2 procent van het totaal dat in Nederland binnenkomt opgaat aan eigen kosten in ons land. De stichting heeft toegezegd een rapport op te zul len stellen om de kritiek te weerleg gen. (Vervolg van pagina 1) ning van alle drie de groepen) en niet als een gewoon gerecht. Eetgewoonten De eerste groep was van mening dat de promotie-aktiviteiten rond de mossel gericht dienen te worden op de doelgroep 18-35-jarigen, omdat de ze leeftijdsgroep geen vaste eetge woonten kent. Mensen, die ouder zijn dan 35 jaar hebben wel een vaste eet gewoonte en daardoor wordt het moeilijker om de mossel aan hen te slijten. „We zouden een systeem moeten bedenken, waardoor de houdbaar heid van de mossel wordt vergroot", dacht deze groep. Momenteel is het zo dat een mossel na twee a drie dagen an bederd onderhevig raakt. In ver band met deze rij korte houdbaar heid zou ook het distributie-systeem moeten worden verbeterd, met name naar het noorden en het Oosten van het land. Ook deze groep dacht dat de recla me voor de mossel vergroot moet worden. Voor deze reclame deden de leerlingen ook enkele ideeën aan de hand. In hun commercial lieten zij ook verschillende mogelijkheden in de bereidingswijze zien. Wat de fi nanciën betreft hadden zij aangege ven dat tv-spots 224.000,- kosten, radio spots 90.000,- en advertenties in kranten 150.000,-. Groep 2 had voor het promotie plan een bedrag van 1 miljoen in het hoofd. Ook deze studenten dach ten reclame te maken via tv, radio, kranten en damesbladen. Eén van de belangrijkste aspekten daarbij was dat goed duidelijk naar voren dient te komen dat de mossel een Hollands produkt is en dus niet uit het buiten land komt. De heer Lucas konkludeerde na sa menspraak met de heer A. P. Cahu- zak, docent marketing en koördina- tor van het projekt, dat er voor het Produktschap voor vis en visserij- produkten geen nieuwe ideeën uit naar voren zijn gekomen. De tv-spot was al eens aan de orde geweest bij het Produktschap, maar financiële overwegingen gaven de doorslag om de spot niet te maken. Het idee van de posters op de stations vond Lucas wel heel aardig, afhankelijk van de financiële konsekwenties. De studenten hebben pas afgelopen maandag te horen gekregen dat hun marketing-plan over de afzetvergro- ting van mosselen moest gaan. Ze zijn allerlei instellingen en mensen langs geweest, iedere groep werkte voor zichzelf, en spraken onder meer met consumenten, restauranthou ders en personen uit het voedingswe zen. De groepen hébben volgens de heer Cahuzak alle medewerking ge kregen bij hun projekt, dat zij tijdens hun verblijf in de Schouwsche Boer hebben uitgewerkt. In de Schouwse Boer vond donderdagmiddag de presentatie plaats van de drie marketingplannen van de Amsterdamse studenten. Op de foto een deel van de totale groep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4