Aansluiting op aardgas van weer zestig woningen in Middenschouwen streeknieuws Veel belangstelling voor jubilerende soos Big „S" Kollege Middenschouwen wil peuterspeelzaal niet extra subsidiëren 4 Raads vergadering Middenschouwen Onderscheiding voor Nederlandse kanker onderzoeker Subsidieaanvraag op raadsvergadering 25 januari SCHARENDIJKE - Op de agenda voor de raadsverga dering van woensdag 25 januari staat een voorstel om 30.000,— beschikbaar te stellen om de PZEM in 1984 zestig woningen in onrendabele gebieden te kunnen la ten aansluiten op aardgas. In de vergadering van juni 1982 besloot de raad voor dit doel een subsidie toe te kennen van 500,— per aan sluiting. Sedert dit besluit zijn reeds zeventig aansluitin gen gepleegd. Voor de volledige uitvoering van de eerste fase van het plan van de PZEM zouden nog 91 woningen op gas aangesloten kunnen worden. De kosten hiervan bedragen maximaal 45.500,—, waarvan de jaarlasten SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenschouwen vergadert woensdag 25 januari in het gemeen tehuis te Scharendijke. Op de agenda staan de volgende voorstellen- vaststelling van de huur voor 1984 van de jachthaven en de haven Kloosternol; het beschikbaar stellen van een krediet voorde aanslui ting van 60 woningen op aardgas; vast stellen van de route van het kleuter- vervoer in Kerkwerve; afwijzing van een aanvraag van de Peuterspeelzaal te Scharendijke om verhoging van de subsidie voor 1984; verlenging „aan loopperiode" van de samenwerkings overeenkomst baanlozenprojekt; aan wijzing van een lid en plaatsvervan gend lid in het algemeen bestuur van de Bestuursschool Zeeland; verlenen van subsidie aan de Nederlandse Christen-Vrouwenbond (NCVB), afde ling Kerkwerve; ontslag van de heerM. A. van de Velde als ambtenaar van de burgerlijke stand; beëdiging van de heer A. van der Does als waarnemend sekretaris; het aangaan van een over- eenkomst met de minister van onder wijs en wetenschappen inzake rechts positieregeling Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en be schikbaarstellen van een krediet voor de aanpassing van de verkeerssituatie nabij de Eb en Vloedstraat 6597,50 zijn. Vanuit financieel oog punt lijkt het het kollege niet raad zaam alle 91 aansluitingen ineens te laten uitvoeren. Gelet op een eerdere afspraak met de PZEM kan gestreefd worden naar de gemelde zestig aan sluitingen in 1984. Eerder stelde het kollege voor een krediet per deelgebied beschikbaar te stellen. Het voordeel van het in eens beschikbaar stellen van een kre diet voor meer deelgebieden (in dit geval de zestig aansluitingen) is ech ter, dat slechts éénmalig goedkeu ring moet worden gevraagd aan ge deputeerde staten. Hierdoor kan effi ciënt worden gewerkt. De aanwijzing van de gebieden die voor aansluiting in aanmerking ko men, zal door de PZEM plaatsvinden in overeenstemming met de visie van de gemeente. De jaarlijkse lasten van het ge vraagde krediet van 30.000,— be dragen 4350,—. Vervoer kleuters Voor het vervoer van kleuters naar de kleuterschool te Kerkwerve had de raad de lengte van de route in de vergadering in september 1983 vast gesteld op 232 kilometer per week. Deze afstand was uit bezuinigingso verwegingen bekort door in het tra ject bij enkele kruisingen van wegen opstapplaatsen samen te brengen. In de praktijk blijkt dat de mogelijk heid daarvoor niet aanwezig is. In sommige situaties moeten de kinde ren dan bij de weg wachten totdat de kleutertaxi arriveert. „Voor enkele ouders kan dat een reden zijn hun kind naar Zierikzee mee te nemen", schrijft het kollege in het raadsvoorstel. Tevens is geble ken dat ten tijde van het voorberei den van de voorstellen voor de verga dering in november één kind in de route moest worden opgenomen waardoor extra kilometers moesten worden afgelegd. In totaal komt het aantal te rijden kilometers nu op 297 per week. Het kollege stelt de raad voor met deze verhoging akkoord te gaan. Baanlozen-projekt Het kollege verzoekt de raad ak koord te gaan met verlenging van de aanloopperiode van het baanlozen projekt Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. Oorspronkelijk was deze periode tot 1 augustus 1984 vastgesteld, maar om die synchroon te laten lopen met het begrotingsjaar heeft de stuurgroep Werkloosheid ge vraagd deze datum te bepalen op 1 ja nuari 1985, een verlenging met vijf maanden dus. Het bedrag van 2500,— dat in de gemeentebegro ting 1984 als bijdrage voor het pro- jekt was geraamd, blijft met de late re datum toereikend. Afscheid Omdat de heer M. A. van de Velde in februari gebruik gaat maken van de V.U.T. heeft hij eveneens ontslag gevraagd als ambtenaar van de bur gerlijke stand, waarmee de raad wordt verzocht in te stemmen. Om dezelfde reden is het nodig een plaatsvervangend lid in het alge meen bestuur van de Bestuursschool Zeeland te benoemen. Voor hetzelfde bestuur moet een lid worden gekozen wegens het eerdere vertrek van ge- meentesekretaris L. F. van Wijck. Het kollege stelt voor als lid de hui dige gemeentesekretaris F. Kuijper te benoemen en als plaatsvervan gend lid de heer J. Pekaar (plaatsver- f vangend sekretaris). Subsidie NCVB-Kerkwerve In navolging van het positieve ad vies van de welzijnskommssie wil het kollege een subsidie van 580,— verlenen aan de NCVB-af deling Kerkwerve, onder voorwaarde dat inderdaad een rijksbijdrage op grond van tijdelijke rijksbijdrageregeling ter stimulering van emancipatie werk wordt verkregen. De subsidie is bestemd voor een kursus „Vrouw praat er eens over", waaraan in eerste instantie wordt deelgenomen door een twaalftal vrouwen die een eigen bijdrage van 15,betalen. UTRECHT - De partikuliere ziekte kostenverzekeraars (KLOZ) vinden dat ziekenhuizen de dag waarop een patiënt wordt ontslagen niet meer in rekening moeten brengen. Het KLOZ zal er bij het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg op aandringen, de deklaratiemethode in die zin te wij zigen. FRANKFURT - Prof. dr. P. Borst, wetenschappelijk direkteur van hét Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam, heeft samen met zijn Britse kollega A. M. Cross, thans ver bonden aan de Rockefeller universi teit in New York, de Paul Ehrlich- en Ludwig Darmstadter prijs gekregen. Het is een van de hoogste onderschei dingen voor medisch onderzoek. De prijs, waaraan een bedrag van 80.000 Duitse mark is verbonden, wordt beide onderzoekers toegekend vanwege hun onderzoek, dat zij on afhankelijk van elkaar en gedeelte lijk samen hebben verricht, naar de immunologische eigenschappen van de verwekker van de in Afrika ge vreesde slaapziekte. Volgens profes sor Borst zijn de resultaten van be lang voor het kankeronderzoek. ZIERIKZEE Inbraak Uit zwembad Onderdak is in de nacht van maandag op dinsdag 100,— gestolen. De daders kwamen via het dak binnen. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Welzijnskommissie was positief SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van Middenschouwen vinden dat het de gemeente aan finan ciële middelen ontbreekt om de Peuterspeelzaal te Scha rendijke een extra subsidie te verlenen, waardoor deze in plaats van twee voortaan drie ochtenden kan draaien. Voor die ene ochtend meer is een gemeentelijke bijdrage nodig van 3615,- het aantal speelochtenden is de stij ging van het aantal peuters van vijf tien naar twintig. Blijkens de overlegde gewijzigde begroting stijgt hierdoor het nadeli ge saldo met 4214,- tot 13.320,-, al dus het raadsvoorstel. De verhoging van twee naar drie ochtenden bete kent een stijging van vijftig procent. Bij handhaving van de huidige subsi dienormen, te weten honderd pro cent subsidie in de huisvestings kosten en zestig procent van de per sonele kosten, betekent dat een extra subsidie van 3615,-. Het kollege stelt voor de subsidie niet te verhogen en te handhaven op het vastgestelde bedrag voor 1984. De leden van de welzijnskommis sie hadden over deze subsidie aan vraag eerder een positief oordeel uit gebracht, maar volgens het kollege hebben deze daarbij duidelijk het ak sent gelegd op de aktiviteiten van de „peuteropvang" en geen rekening ge houden met de financiële mogelijk heid van de gemeente. „Gelet echter op de precaire finan ciële middelen van de gemeente kun nen wij geen vrijheid vinden het ad vies van de commissie op te volgen", schrijft het kollege in zijn afwijzend voorstel voor de raadsvergadering van 25 januari. Meer peuters De reden van de uitbreiding van SCHOUWEN-DUIVELAND Vrouwen voor Vrede Op 10 april wordt door Vrouwen voor Vrede een informatiedag geor ganiseerd voor alle vrouwen, die be langstelling hebben en meer willen weten over de aktiviteiten van „Vrouwen voor Vrede". Informatie over plaats en tijd bij Marilène Goosen, Duinroosweg 12 in Haamstede, telefoon 01115-2224. NBvP houdt woensdag 25 januari in het Huis van Nassau de jaarvergade ring. Op de agenda staat onder meer het jaarverslag van de sekretaresse, de bestuursverkiezing en het af scheid van een bestuurslid, mevrouw H. Visser. In de pauze draagt me vrouw V. d. Bruinhorst enkele ge dichten voor. Wees een Zegen De Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen uit Zierikzee komt donderdag 19 januari bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw. De aanvang van de bijeenkomst is 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Grote avond PJZ In het Tonnemagazijn wordt zater dag 4 februari de grote avond van de PJZ Schouwen-Duiveland gehouden. Op deze avond wordt een toneelstuk in drie bedrijven opgevoerd met in de pauze een verloting. Er is bal na met de Fenders. In het toneelstuk „Toen verstuikte ik m'n voet" spelen mee: Niek v. d. Bijl, Jacolien v. d. Hoek, Carola van Ast, Carla Binck, Corina Hart, Hans.de Bie, Peter Vij- -verberg en Lutina v. d. Bijl. BRUINISSE N.C.V.B.-vergadering De Nederlandse Christen- Vrouwenbond, afdeling Bruinisse, houdt op donderdag 9 januari haar bijeenkomst in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw. Gastspreekster is mevrouw Vleugel- Schutter uit Oosterland die als the ma heeft: „De vrouw in haar ver schillende levensfasen". Aanvang 19.45 uur. Burgerlijke stand over december 1983 Geboren: Dingeman de Koning; Sander J. van den Berge. YERSEKE 85-jarige vereniging De mosselkwekersvereniging te Yerseke herdenkt vrijdag 20 januari het 85-jarig bestaan. Tijdens een di ner zullen de leden dit feit herden ken. De Bruse mosselkwekersvereni ging is (nog maar) 80 jaar oud. Deze vereniging houdt haar jaarvergade ring op 17 februari. BURGH-HAAMSTEDE - De Burgh-Haamsteedse jeugdsoos Big ,,S" vierde het afgelopen weekeinde uit voerig het derde lustrum, een viering, die in grote lijnen bijzonder geslaagd genoemd mag worden. Weliswaar kwamen niet alle programmapunten uit de verf, zoals men zich dat had voorgesteld, maar daar was de kom missie dan niet zelf schuldig aan. Met name het wegblij ven van top-discjockey Alfred Lagarde op de zaterdag avond schoot bij het aktieve bestuur in het verkeerde keelgat, maar zijn afwezigheid werd in grote lijnen ge- kamoefleerd door het bijzonder suksesvolle optreden van John Massis, Belgisch sterkste man. Gedurende ruim anderhalf uur boeide de Belg zijn publiek, dat hij zonder talrijk was opgekomen. Het optreden van de krachtpatser was publicitair het hoogtepunt van drie da gen jubileumviering. Met zijn vijftien jaar is Big „S" de oudste jeugdsoos van Schouwen-Dui veland, maar het zou te ver voeren om te stellen, dat het altijd florissant is gegaan in die vijftien jaar. „Zoals met zoveel dingen vaak het geval is, ging het ook met de soos berg-op, berg-af", vertelt bestuurslid Cor Ra demaker, die sinds de eerste dag tot nu toe bestuurlijk bij de Burgh- Haamsteedse soos betrokken is ge weest. Big „S" dat het huidige soos- gebouw aan het Sluispad van de ge meente Westerschouwen kreeg, telde het eerste jaar honderd leden. „Het tweede jaar was erg moeilijk, door dat er toen veel bars in de Westhoek werden geopend, die veel jeugd weg lokten. Soms hadden we in dat jaar zo weinig publiek, dat we om negen uur al sloten. Toen werd er ook wel eens gesproken over stoppen, maar gelukkig hebben we toen doorgezet", weet Rademaker. In het derde jaar liep het ledental flink op en begon het echt lekker te lopen met de soos. In de voorbije vijf tien jaar beleefde Big „S" diverse hoogtepunten, zoals natuurlijk de lustrumvieringen bij het vijf- en tien jarige bestaan, maar ook de mani festaties in de grote tent, die eens per jaar door de soos wordt neergezet en waarin grote Nederlandse groepen optraden. Enkele weken geleden stond de Burgh-Haamsteeds soos diverse da gen in de publiciteit door de geslaag de wereldrekordpoging barkrukzit- ten van een viertal leden. Het feest programma werd vrijdagavond ge opend met een reünie voor oud-leden. „De opkomst viel een beetje tegen", vertelt voorzitter Wim Boogerd, „maar dat komt waarschijnlijk, om dat we er alleen via een advertentie ruchtbaarheid aan gegeven hebben en geen persoonlijke uitnodigingen verzonden. Het was overigens wel vreselijk gezellig". Zaterdag werd het lustrum luister bijgezet door een bijzonder geslaagd volleybaltoernooi, 's middags ge volgd door een goed bezochte recep tie. Onder de aanwezigen waren on der andere wethouder J. C. de Feiter en zijn echtgenote en oud burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen met zijn echtgenote. Mevrouw Everwijn verrichtte vijf tien jaar geleden de officiële opening van het soosgebouw van Big „S". Verder kwamen erg veel vertegen woordigers van verenigingen en uit de Middenstand het bestuur van de soos feliciteren. Natuurlijk ontbra ken de leden niet. Naar het einde van de receptie liep het gebouw lekker vol, maar 's avonds was het nog gek ker, toen John Massis als sterke man zijn toeren verrichtte. Met name het tillen met de tanden van een paar vrouwelijke soosleden (foto) kreeg de handen flink op elkaar. Bestuur Het jubileumprogramma werd ge- kompleteerd met een drietal film voorstellingen voor elk der doelgroe pen. Op zaterdagochtend voor de al lerkleinsten, 's middags voor de jeugd van twaalf tot en met vijftien jaar en op zondagavond voor de ou dere soosleden. Voorafgaande aan „Rocky II" kon iedereen naar hartelust pannekoe ken eten. Het huidige soosbestuur bestaat uit twaalf personen: voorzit ter Wim Boogerd, sekretaris Dick van de Berge, penningmeester Niek- Jan Schrier, en de leden Jacco Put, Jos Provoost, Cor Rademaker, Peter Boogerd, Rini van Diest, Harry Speelman, Leendert-Jan Kruik, Rob bie Bouwman en Wim Spee (zie foto links boven).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4