EEN HALVE WERKWEEK VOOR ALLE JONGEREN meer door Noorse garnalen Oriënterend bodemonderzoek op 17 plaatsen in Zeeland Ongeregeldheden rond beëdiging leden Centrumpartij in Almere Opnieuw Molukkers in Capelle aangehouden Moeder babylijkje achterhaald Minister De Koning wijkt uit na bommelding Politie vindt valse honderdjes Ambtenaar aangehouden wegens fraude 2 Voorzitter F. de Vilder van de Nivag: DEN HAAG - Om de werkgelegenheid te verbeteren zouden alle jongeren die voor het eerst een baan krijgen een werkweek van maximaal twintig uur moeten heb ben gedurende bijvoorbeeld de eerste twee jaar. Dit idee heeft voorzitter F. de Vilder dinsdag geopperd op de jaarvergadering van de NIVAG, de nieuwe vereniging van grote aannemersbedrijven. De resterende twintig uur per week zou moeten worden gebruikt om jongeren in de bedrijven op te lei den. Volgens De Vilder is het moge lijk om zijn visie op deeltijdarbeid in vorm van afspraken vast te leggen in alle cao's die er in Nederland zijn. CAPELLE A/D ÏJSSEL - De Capel- se politie heeft maandag opnieuw acht molukkers uit die plaats aange houden op verdenking van openlijke geweldpleging bij de ontruiming van een aantal woningen op 3 en 4 janua ri. De verdachten hebben zich op ver zoek van de politie onder begeleiding van de wijkraad overigens vrijwillig gemeld, zo heeft adjudant J. Geensen van de politie maandag desgevraagd meegedeeld. Volgens Geensen worden nieuwe arrestaties binnenkort niet uitgeslo ten. Eerder werden veertien Moluk kers uit de wijk Oostgaarde op ver denking van openlijke geweldple ging aangehouden. Vijf van hen zit ten nog vast, de rest is vrijgelaten. De aanhoudingen zijn verricht op basis van identifikatie door de poli tie. Daarbij is onder meer gebruik ge maakt van politiefoto's die tijdens de ontruiming zijn gemaakt. Volgens Geensen bestaat er nog geen duidelijkheid over de identiteit van de onbekende schutters, die en kele dagen na de ontruiming in de wijk circa dertig schoten met (auto matische) vuurwapens hebben ge lost. Het onderzoek duurt nog voort. Er werken permanent twaalf recher cheurs aan het gehele onderzoek. Om de doorstroming te bevorderen moeten werknemers op 55-jarige leeftijd de gelegenheid krijgen vrij willig te kiezen voor een kortere werkweek van bijvoorbeeld 32 uur, meent De Vilder. Een dergelijk aan bod van werkgeverszijde heeft vol gens hem alleen kans van slagen als de Rijksoverheid het voor die groep werknemers verlaging van loonbe lasting en sociale premies toestaat, zodat het netto-inkomen niet te veel daalt. Voorzichtiger Met de invoering van arbeidstijd verkorting moet volgens De Vilder voorzichtiger worden omgesprongen. Dat veel studies over de vermoedelij ke effekten van arbeidstijdverkor ting als middel om de werkgelegen heid te verbeteren pessimistisch zijn, is het gevolg van pogingen van de overheid om de gehele beroepsbevol king tot verkorting van de werktijd te verplichten, denkt de werkgevers voorzitter. Werknemersgezinnen met kinde ren kunnen zich volgens hem geen verdere daling van hun inkomen ver oorloven, gezien de hoogte van hun vaste lasten. Het verdient dus voor keur om kieskeuriger te werk te gaan bij invoering van allerlei vor- DEN HAAG - Het VVD-kamerlid Blauw heeft de hulp van de ministers Braks (landbouw) en Smit-Kroes (verkeer) ingeroepen om te komen tot nieuwbouw van het strandpavil joen op Texel. In schriftelijke vragen bepleit hij snelle besluitvorming, in ieder geval voordat de huidige ak- kommodatie door verdere duinafslag in het ongerede raakt. In de vragen wijst Blauw erop, dat het paviljoen ais gevolg van de recente duinafslag in „een zeer benarde positie" is ko men te verkeren. men van arbeidstijdverkorting, zei hij. Grote aannemingsbedrijven zijn volgens De Vilder pessimistisch over de in dit jaar te behalen financiële re sultaten. Een op de vijf ondernemin gen verwacht 1984 beter af te sluiten dan 1983. Vorig jaar boekte drie kwart van de bedrijven een hoger re sultaat dan in 1982. Een slechter resultaat dan vorig jaar verwacht 42 procent van de on dernemingen, terwijl in 1983 elf pro cent lager scoorde dan in 1982. STOCKHOLM - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zal don derdag in Stockholm een onderhoud hebben met zijn Sowjet-kollega, An- drej Gromyko. Dit heeft de Nederland se minister maandagavond meegedeeld in de Zweedse hoofdstad VENRA1J - De politie van Venraij heeft maandag de moeder achter haald van het babylijkje dat zondag in een sporttas werd aangetroffen in de wijk Het Bruuske te Venraij. het is een ongehuwd minderjarig meisje uit Venraij, die uit vrees voor de ont dekking van haar moederschap tot de daad was gekomen. De politie wil de in verband met de privacy geen verdere mededelingen verstrekken. ALMERE - Rond de beëdiging van twee leden van de Centrumpartij als raadslid in Almere hebben zich maandagavond ongeregeldheden voorgedaan. Die noopten burgemeester Lammers ertoe om de raadzaal door de politie te laten ontruimen. Daarna, een uur later dan gepland, ging de beëdiging alsnog door. Nog voor de beëdiging werd een in de zaal aanwezige partijgenoot van de twee omstreden raadsleden, Vreeswijk en Fresco, met een bierfles op het hoofd geslagen. De man liep een snee op. Daarop greep de politie in. De onge veer honderd demonstranten werden door de politie met enig geweld uit de zaal gezet, waarbij de agenten met verf werden bekogeld. Tot de demonstratie was opgeroe pen door het komité „Almere weet wel beter". In een verklarihg distan tieerde dit komité zich later van het slaan met de bierfles, zij het met be grip dat „mensen in een emotionele opwelling tot dergelijke daden kun nen overgaan". Burgemeester Lammers herinner de Vreeswijk en Fresco er aan dat er onder de overige raadsleden het ver moeden bestond dat zij om zitting te nemen in de raad „schijnverhuizing tot stond hebben gebracht". Lam mers zei er op te rekenen dat zij die indruk willen wegnemen. Lammers wees de raadsleden tenslotte op een artikel in de grond wet, dat onder meer aan het gemeen tebestuur - „en daar wilt u nu deel van gaan uitmaken" - de verplich ting oplegt minderheden te bescher men en aantasting van mensenrech ten te weerstaan. Burgemeester Lammers verklaar de op een perskonferentie na afloop van de tumultueuze installatie van de twee raadsleden van de Centrum partij in Almere, dat de ontruiming nodig was omdat de demonstranten de beëdiging onmogelijk maakten. Binnen een demokratie, zo stelde Lammers, moet dit wel mogelijk zijn. De Centrumpartij-raadsleden alsmede overige aanhangers waren volgens de burgemeester volkomen legaal in de raadszaal aanwezig. Volgens een woordvoerder van de Almeerse politie is de ontruiming op een betrekkelijk rustige manier ver lopen. Alleen een groep van twintig - volgens de politie niet uit Almere af komstig - van de ongeveer honderd aanwezige demonstranten moest hardhandig worden verwijderd. Er zijn geen wapenstokken gebruikt en ook werden geen aanhoudingen ver richt, al zal dit volgens de woord voerder in een later stadium nog wel gebeuren. SPAKENBURG - De politie in Spa kenburg heeft maandagavond na een bommelding de zaal ontruimd waar minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid een spreek beurt zou houden. Volgens een woordvoerder van de politie kreeg de koster van de Gere formeerde Kerk in Spakenburg een kwartier voor het begin van de spreekbeurt telefonisch de bommel ding binnen. De politie besloot ver volgens de zaal te ontruimen, de spreekbeurt van de minister werd na de ontruiming elders in Spakenburg gehouden. EINDHOVEN - De Eindhovense ge meentepolitie heeft 389 valse biljet ten van honderd gulden en een vals biljet van honderd Duitse Mark in beslag genomen. De vervalsingen werden aangetroffen in de woning van de 49-jarige Eindhovenaar G. F. De man is aangehouden. Dat heeft een woordvoerder van de politie maandagmiddag meegedeeld. De politie heeft ook de 43-jarige vriendin van de verdachte aangehou den. Zij wordt ervan verdacht haar 9- jarig dochtertje in een winkel te heb ben laten betalen met een vals biljet van honderd gulden. De vrouw is overigens na korte tijd weer op vrije voeten gesteld. Ook in Best is een aanhouding ver richt. Een 33-jarige inwoner van die plaats bleek van de hoofdverdachte enkele tientallen valse biljetten te hebben gekregen om ze uit te geven. De vervalsingen zijn volgens de poli tie van slechte kwaliteit en gemak kelijk als falsifikatie herkenbaar. De hoofdverdachte zegt het valse geld te hebben gekocht op de auto markt in Utrecht. DEN HAAG - De 39-jarige P. VV. de K. uit Den Haag, een hooggeplaatst ambtenaar bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, is maandag aangehouden op verden king van valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. Hij zou het departement voor een nog on duidelijk bedrag hebben benadeeld met valse fakturen. Een vriend van D. K.. de 39-jarige direkteur van een schoonmaakbe drijf P B., is inmiddels in bewaring gesteld. Hij wordt ervan verdacht dat hij het ministerie met valse fak turen bedragen van meer dan een ton heeft laten betalen voor nooit ver richt schoonmaakwerk. Ministerie van Volksgezondheid verwacht: DEN HAAG - Het ministerie van volksgezondheid verwacht geen toename van het aantal sterfgevallen als gevolg van het eten van met een dysenterie- bacil besmette Noorse garnalen. Wel wordt rekening gehouden met een toena me van het aantal zieken, aldus een woordvoerder van het ministerie maan dag. Tot nu toe zijn dertien bejaarden, in de leeftijd variërend van 80 tot 90 jaar, overleden aan dysenterie. Ongeveer honderd personen hebben klachten die op dysenterie wijzen. Het onderzoek naar besmetting van de Noorse garnaal had maandag echter nog geen definitief resultaat opgeleverd. In afwachting daarvan heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten een besluit uitgevaar digd dat de handel in alle soorten garnalen regelt, met uitzondering van de Hollandse garnaal die binnen de EG is gepeld. Tot nader order is door het schap in overleg met het mi nisterie van volksgezondheid een verkoopverbod ingesteld van alle garnalensoorten met uitzondering van de Hollandse garnaal. West-Duitsland heeft in verband met de sterfgevallen in Nederland een invoerverbod ingesteld van gar nalensoorten en krabben afkomstig uit Zuidoost-Azië. België heeft nog geen reden gezien de handel in garna len stop te zetten. Afgekeurde partij Welke importeur de partij garna len in de handel heeft gebracht is nog niet achterhaald. Enkele van de be langrijkste importeurs en handela ren in Nederland sluiten echter niet uit dat het om een afgekeurde partij ging. Direkteur Mulder van het Im- portbedrijf Heiploeg B.V. in Zout kamp zei maandag tijdens een pers konferentie dat binnen de Europese Gemeenschap op grote schaal in afge keurde partijen garnalen wordt ge handeld. Hij pleitte voor strengere wettelijke bepalingen, onder meer op het gebied van hygiëne en herken baarheid van de producenten. Neder land ligt op dit terrein ver achter bij andere landen, aldus Mulder. Overigens sluit de direkteur van Heiploeg niet uit dat de garnalen ook in Nederland zijn besmet. In theorie kan in de gehele keten van visser tot kok besmetting optreden. Garnalen die rechtstreeks van de visser af komstig zijn kunnen tot een half jaar in ingevroren toestand bewaard wor den. Mulder waarschuwde dan ook dat als er werkelijk sprake is van besmette garnalen deze tot in juni in de handel kunnen worden gebracht. De gevolgen voor de importeurs van garnalen worden katastrofaal genoemd. Enkele importeurs zagen hun omzet tot een tiende of minder gereduceerd. Ook het produktschap vreest dat door de besmetting de gar- nalenhandel in elkaar zal zakken. Onderzoek naar de mogelijkheid van gevaar voor milieu en volksgezondheid MIDDELBURG - Vorig jaar is op 17 plaatsen in Zee land een oriënterend onderzoek naar bodemverontrei niging gestart. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben tot deze onderzoeken besloten vanwege de mogelijkheid dat deze plaatsen zodanig zijn verontreinigd dat er gevaar voor de volksgezondheid of het milieu kan be staan. Een aanta) onderzoeken wordt in opdracht van de desbetreffende gemeente uitgevoerd. Het gaat om zeven onderzoeken op terreinen waar het in de bedoeling ligt het er nu gevestigde bedrijf te ver plaatsen: - Jacob Catsstraat Grijpskerke (olie handel); - Irenestraat 66 Colijnsplaat (polyes- terbedrijf); - J. A. v. d. Goeskade 2 Goes (opslag conserveringsmiddelen); - Hoofdstraat St. Jansteen (reparatie machines en werkzaamheden met be strijdingsmiddelen); - Oostsingel 35 Borssele(konstruktie- werkplaats); - Plein 22 Borssele (transportbedrijf); - Westsingel Borssele (transportbe drijf); Op vijf andere terreinen is het be drijf al weg: - Stoofstraat Goes (gymwerktuigenfa- briek); - Scheldecentrale Vlissingen; - Dorpsplein 40 Koudekerke (kon- struktiebedrijf); Kerkeboomgaardstraat Kwaden- damme (herstelinrichting en verkoop benzineprodukten); - terrein Nederlandse Petroleum en Aardolie Maatschappij (Nedpam) Vlis singen. De overige onderzoeken worden verricht - Westlandstraat Breskens (waar schijnlijk stort galvanisch bedrijf); - stortplaats Riekusweel Bruinisse; - sloperij Van Mourik 's Heer Hen drikskinderen; - Nieuwendijk Wemeldinge (opslag autowrakken); - stortplaats in Stormezandepolder Wemeldinge. Alleen van het onderzoek op het terrein van de oliehandel in Grijps kerke is het resultaat al bekend. De gevonden verontreiniging geeft geen aanleiding tot een nader onderzoek. Budget van het rijk De genoemde onderzoeken komen ten laste van het budget oriënterend onderzoek. De provincies krijgen per jaar van het rijk een budget voor het uitvoeren van deze onderzoeken. Ze maken geen deel meer uit van het zg. saneringsprogramma. (Als blijkt dat vervolg onderzoek gewenst is kan het terrein worden opgenomen in het pro vinciale bodemsaneringsprogramma). In 1983 mocht Zeeland 25 oriën terende onderzoeken uitvoeren. Deze mochten elk ten hoogste f 15.000,- kos ten. Voor dit jaar heeft de provincie opnieuw een budget voor 25 oriënte rende onderzoeken aangevraagd. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- -,bpth". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland - „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 -16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Dinsdag 17 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenmiddag. 14.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering „Ons Voor deel". 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie welzijn. 19.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Tweede nutsavond „Nut en genoegen". 20.00 uur. Woensdag 18 januari Zierikzee UW-gebouw. Bijeenkomst UW-da- mes. 09.30 uur. Visstraat 5. Officiële opening pand Regionaal steunpunt Vrouweneman cipatie Schouwen-Duiveland Sint Philipsland. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB bijeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. NCVB-vergadering. 19.45 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bogaardstraat 8. CDA Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos" (vertrekpunt). Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering N.B.v.P. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg. Toogdag CBTB, 10.30 uur. Rede minister De Koning, 14.00 uur. Vrijdag 20 januari Zierikzee Herenkamer Mondragon. Fractie vergadering PvdA. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering mussengilde. 20.00 uur. Mondragon. Lezing Groei en Bloei. 20.00 uur. Serooskerke Herberg De Waag. Live-optreden Burgundy Street Jazzmen. 21.30j uur. Westerschouwen Klubhuis TC Westerschouwen. Alge mene ledenvergadering. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering sportvereni ging Ouwerkerk afdeling Voetbal. 20.00 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering C.D.A., afd. Bru. 20.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarlijkse post- zegelbeurs. 10.00- 17.00 uur. Ouwerkerk I Puzzelrit van P.J.Z. Schouwen- Duiveland. Start bij Dorpshuis te Ouwerkerk vanaf 19.15 uur. Maandag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerkt Gezellige avond m.m.v. Huisvrouwenkoor Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal. Vergadering Stich ting Peuterspeelzaal. 19.45 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Kievitsweg 2. Gespreksmiddag Agrarische Commissie. 13.30 - 15.30 uur. Woensdag 25 januari Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Vrijdag 27 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Uitvoering sportvereniging W.I.K. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst CBTB, CPB en CPJ. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond VOO. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Dreischor Zuiddijk. Aktief terreinbeheer, wil gen knotten. 9.00 uur. Maandag 30 januari Renesse De Wilg. Ledenvergadering oranje vereniging Juliana. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2