Stichting- wil inspraak bij inrichting Klerksweg streéknieuws Boeiende lezing van ds. Van Kooien Wereldwinkel Zierikzee neemt deel aan Solidaridad-kampagne Werkplan I983-1984 Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland Sophia- Vereeniging huldigt vertegen woordiger s.c.z. „Arme Cyrano" J aarvergadering Plattelands vrouwen Gratis tanken Auto in de sloot Voor de Vereniging Reformatorisch Contact Extra aandacht voor Latijns Amerika Vergadering SGP- Studievereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag januari im Nr. 2.1457 3 ZIERIKZEE - De Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland betreurt het dat zij niet vanaf het begin betrokken is geweest bij de ontwikkeling en totstandko ming van de nieuwe omgeving van de woonwagenbe woners aan de Klerksweg te Zierikzee. Al geruime tijd zijn voorbereidende gesprekken gevoerd tussen diverse instanties om tot de inrichting van de Klerksweg te komen. De Stichting schrijft in het werkplan 1983-1984 een groot stuk verantwoordelijkheid te kunnen en willen gaan dragen. „De situatie met betrekking tot de sloopterreinen is op dit moment nog steeds niet duidelijk, omdat zowel de bewoners, onze funktionaris en de Stichting niet op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen. Het ministerie van VROM subsidieert (vervolg van pagina 1) Sophia-Vereniging van hen mag ont vangen. Hij besloot met het uitspre ken van de hoop het werk ten behoe ve van de dieren nog vele jaren te mo gen verrichten. Velen maakten tijdens deze recep tie van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Heijboer de hand te drukken en hen te feliciteren met de ze mijlpaal. Onder hen onder ande ren burgemeester J. van Bommel van Duiveland en de heer H. J. Dorre- man, hulpinspekteur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland. ZIERIKZEE - „Arme Cyrano" was inderdaad wel erg arm vrijdagavond in Zierikzee. Het moet een beetje bit ter zijn te moeten optreden voor een Concertzaal met een handjevol men sen. Een blindelingse aankondiging bomval superlatieven had daar blijk baar ook geen keer ten goede aan kunnen geven. Het Schouwen-Duive- landse publiek koos niet voor Cyra no de Bergerac en naar de oorzaak daarvan kan men gissen. Misschien gaat de voorkeur uit naar eigentijd ser werk. Het onbekend maakt onbe mind gaat eigenlijk niet op, want het Vlaamse Bent-Raamtheater boekte eerder suksessen in Zierikzee onder meer met ,,Au-Bouillon Beige" en „Groenten uit Balen". Overigens presenteerde de tableau de la troupe zich dit keer op geheel andere wijze. Regisseur Walter Tillemans ver raste met een geheel eigen weergave van Edmond Rostands klassieker. „Cyrano" werd overgoten met een ei gentijds sausje. De jonge, enthousi aste cast droeg daar in belangrijke mate toe bij, maar de levensloop van Cyrano bleef klassiek (uite raard) en juist daardoor ontstond toch wat friktie. Beetje onaanneme lijk werd de voorstelling, doordat Karei Vingerhoets enerzijds een ver bluffend dynamische vertolking van Cyrano gaf, maar anderzijds onge loofwaardig werd in de berusting in zijn lot. Het verhaal gaat o\ er de arme Cy rano, die tengevolge van zijn afzich telijke neus zijn liefde tegenover zijn beeldschone nicht Roxane niet durft te bekennen. Als Roxane verliefd wordt op de jonge kadet Christian in Cyrano's kompagnie, stelt Cyrano zijn dichterlijk en filosofisch talent ter beschikking van de uitverkoren held. Op deze wijze geniet hij van het verbaal beminnen van Roxane, zij het dan via Christian. Ondanks Roxanes bekentenis, dat ze zo diep ontroerd is door Christians brieven, dat niet diens schoonheid maar zijn ziel de drijfveer voor haar liefde is, onthult Cyrano zijn geheim niet, ook niet nadat zijn rivaal op het slagveld is gesneuveld. De beelschone wedu we rouwt de rest van haar leven in het klooster. Cyrano bezoekt haar trouw elke week en bekent pas op het uur van zijn sterven aan haar zijn liefde. Kommer en kwel, die - alle prima akteerprestaties ten spijt - haaks stonden op de frisheid en ei gentijdse vondsten en de rest van het stuk. Wellicht had auteur Pavel Ko- hout nog iets verder kunnen gaan in zijn bewerking van Rostands „Cyra no". Op sommige momenten ging hij immers al heel ver, zoals in de ver rukkelijke scène, waarin Cyrano als „marsmannetje" de maarschalk tracht af te leiden van de huwelijks voltrekking tussen Roxane en' Christian. Karei Vingerhoets bleek onbe twistbaar drager van dit stuk. Ook in moderner toneelwerk moet deze man tot sublieme prestaties in staat worden geacht. An Nelissen gaf op gracieuse wijze en uitstekende ver tolking van Roxane. De wat onbehol pen Christian werd geloofwaardig neergezet door Eric Kerreman. Wat schreeuwerig en daardoor soms slecht verstaanbaar werden de on dersteunende rollen van edelen en kadetten voor het voetlicht gebracht. Het opmerkelijke dekor gaf een ex tra dymensie aan deze Vlaamse op voering van „Arme Cyrano", die uit eraard een veel beter bezette Con certzaal had verdiend. A.P. geen sloopterreinen meer. Heeft het Woonwagenschap wel geld om een sloopterrein in te richten? En strookt een eventuele realisatie van een sloop terrein met het inhoudelijke beleid van het ministerie van VROM, welke scheiding van wonen en werken voor stelt? En de gemeentelijke sociale dienst, die stelt dat bewoners welke geen levensvatbaar sloopbedrijf heb ben, ook geen recht hebben op een sloopterrein, omdat hun sociale uitke ring is gebaseerd op het feit dat ze geen kleine zelfstandige zijn en dus ook geen sloopterrein hebben?", aldus het werkplan. Levensvatbaar Als er levensvatbare bedrijfjes zijn zou dit volgens de Stichting aan de hand van een bedrijfsrapport aange toond kunnen of moeten gaan worden. Zij meent dat als er een serieuze opzet is voor een sloopbedrijf het industrie terrein een plek aan zou kunnen bie den voor dit bedrijf. Zij vindt dat de vraag gesteld mag worden hoe het gemeentelijk beleid ten aanzien van de werkgelegenheid van de woonwagenbewoners in ver houding staat tot het beleid in het Provinciaal Autowrakkenplan, waar in de richtlijnen van het ministerie verwerkt dienen te zijn. De Stichting vraagt zich af of de ont wikkeling van gezonde sloopbedrijven op een gemeentelijk industrieterrein te stimuleren is en wel op een terrein dat ingericht en uitgerust moet zijn volgens de milieu-eisen welke onge twijfeld gesteld gaan worden. Ondersteuning „Ook in deze materie is het van het grootste belang dat bewoners bij het overleg en de ontwikkelingen worden betrokken. De Stichting is ten alle tijde bereid om de totstandkoming van een verantwoorde bedrijfsvoering met raad en daad ondersteuning te verlenen", aldus het werkplan. Duiveland N1EUWERKERK - De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal donderdag 19 januari de jaarvergadering hou den in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Aan vang 19.30 uur. De agenda meldt de jaarverslagen van de sekretaresse en van de pen- ningmeesteresse. Verder wordt ver slag gegevan van het ziekenpotje en van de adoptie-kommissie. De op brengst van het ziekenpotje wordt - zoals gewoonlijk - in januari bestemd voor het adoptiekind van de Platte landsvrouwen. Bij 'de bestuursverkiezing 'zijn af tredend en herkiesbaar mevrouw W. P. v. d. Linde-Zoeter, mevrouw J. J. Slootmaker-Manni en mevrouw C. Zwart-Broodman. Na de pauze zullen enkele dames, onder leiding van mevrouw J. A. M. Kersbergen uit Haamstede, een mode-show verzorgen van oude Zeeuwse kostuums. Daarna is er een optreden van de eigen volksdans groep. LEIDEN - Minister Brinkman (kui tuur) wil voor de aankoop van moderne kunst door Nederlandse musea één miljoen gulden als nieuwe post in zijn begroting opnemen. De plaatsvervan gend direkteur-generaal voor de kun sten van Brinkman's ministerie (WVC), Riezenkamp, heeft dit in Leiden mee gedeeld. RENESSE - In het weekeinde heb ben tot nog toe onbekenden gratis ge tankt; uit veertien auto's werd benzine gestolen. De auto's waren geparkeerd bij slot Moermond Buiten de verdwe nen benzine ontstond veel schade door het openbreken van de tankdoppen. De brandstof moet zijn ontvreemd in de nacht van zaterdag op zondag. ZIERIKZEE - Door een stuur-fout raakte mevrouw E. v. d. K. -J. uit de gemeente Brouwershaven zaterdag nacht met haar auto in de sloot ach ter het Rode Kruis Ziekenhuis, waar zy werd opgenomen met een hoofd wond. De onfortuinlijke bestuurster wilde op de Sandströmweg linksaf slaan, maar reed met de auto rechtdoor en kwam in de sloot tot stilstand. De poli tie haalde per plaatse de bestuurster uit de wagen. De auto werd zwaar be schadigd. ZIERIKZEE Bijeenkomst NCVB De NCVB, afdeling Zierikzee houdt woensdag 18 januari in het Herv. Verenigingsgebouw een bij eenkomst. Dr. A. de Vin uit Zierikzee vertelt het een en ander over de Zeeuwse dialekten. Aanvang 20.00 uur. Kaartverkoop „Zeeland zingt in Rotterdam" In aanvulling op een bericht betref fende de kaartverkoop voor het kooroptreden van negen Schouwen- Duivelandse koren op 17 februari in de Rotterdamse Doelen, wordt thans medegedeeld, dat naast de reeds ge noemde adressen, ook kaarten ver krijgbaar zijn bij de Rabobanken te Bruinisse (tel. 01113-1540) en te Haamstede (tel. 01115-1393). De bussen naar De Doelen vertrok ken op die 17e februari om 18.45 uur vanaf de Balie. Bij voldoende be langstelling zullen ook vanuit overi ge plaatsen in de regio bussen rijden. Primeur Van de zijde van de firma Schot uit Zierikzee werd meegedeeld dat het bericht in de Nieuwsbode van vrij dag 13 januari, betreffende een pri meur op de mosselkotter Bru 8, enige aanvulling behoeft. In het bericht wordt gesproken over de plaatsing van het zogenaamde Cellcall-systeem van de PTT als primeur voor de Ne derlandse mosselkotters. Naar nu blijkt is het desbetreffen de radio-telefoonsysteem echter al gedurende twee jaar in gebruik op mosselkotters ZZ 4 en ZZ 10 van de firma Schot. Waarvan akte. UVV*bijeenkomst De UW afdeling Zierikzee houdt woensdag 18 januari in het ontmoe tingscentrum aan het Kerkhof ZZ een kontaktbijeenkomst. Op de agenda staat onder meer de versla gen van de werkbesprekingen en de kursussen. Aanvang van de bijeen komst 9.30 uur. Lezing Groei en Bloei Voor de leden van Groei en Bloei wordt vrijdag 20 januari in Mondra- gon een bijeenkomst gehouden, waarop de heer Janse uit Wilhelmi- nadorp een lezing houdt over Surina me. Zijn verhaal zal worden on dersteund door het vertonen van dia's. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op maandag 20 februari begint on der leiding van de heer J. J. Does- wijk in de kantine van de plantsoe nendienst aan de Boeren weg een snoeikursus. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. „Waarom zou ik naar de kerk gaan?" is het onderwerp dat woens dag zal worden besproken op de eerste vergadering in het nieuwe jaar van de N.C.V.B. Kerkwerve. Ds. B. Baks, Hervormd emeritus-predikant uit Haamstede zal na de pauze dit on derwerp inleiden. Voor de pauze berust de leiding bij mevrouw C. Viergever-Legemaate. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Bea- trixstraat en vangt aan om kwart voor acht. Belangstellenden zijn har telijk welkom Soosmiddag bejaarden Morgenmiddag, dinsdag 17 janua ri, staan de deuren van het'vëreni- gingsgebouw aan de Beatrixstraat om half drié weer open voor de zestigplussers van Kerkwerve en om geving. Na alle drukte van de vorige maand staat er voor morgen een „ge wonen soosmiddag" op het program ma. DUIVELAND Geen kursus Veilig Verkeer De oproep, die de afdeling Duive land van Veilig Verkeer Nederland plaatste voor deelname aan een ku- rus „Veilig Verkeer", leverde slechts vier aanmeldingen op. De kursus was bedoeld voor inwoners van Brui nisse en Duiveland. De plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer heeft in verband met de zeer geringe animo besloten de kursus niet te organise ren. Boom omgezaagd Onder het motto „beter voorko men dan genezen" hebben mensen van gemeentewerken vrijdagavond een half omgewaaide boom aan de Bredeweg (achter de Blauwe Keet) SIRJANSLAND - Voor de Vereni ging Reformatorisch Contact te Sir- jansland hield ds. G. H. van Kooten uit Delft, nadat de zeer goed bezochte vergadering door voorzitter W. van den Berge met het lezen van Romei nen 117 was geopend, een referaat over de Reformatie en wij. Spreker behandelde dit onderwerp aan de hand van het leven van Maar ten Luther, die in 1983 op allerlei wij ze is herdacht. Ih de kerk van Rome, meer speci aal als monnik in het klooster kon Luther niet de vrede met God vin den, die hij zo ijverig zocht. Hij kon die alleen vinden in de Heilige Schrift, toen de Heilige Geest hem die door Schriftonderzoek had doen ontdekken. En toen mocht hij voor velen ook een leidsman worden, zo als Mozes zijn volk uitleidde door de woestijn, naar het land Kanaan, zo mocht ook Luther zijn geloofsgeno ten voorgaan en hen uit leiden uit de kerk van Rome, daarbij hiërarchie en tyrannie trotserend. Waar hij vond dat de leer van de kerk, in strijd was met de leer van de Heilige Schrift, liet hij niet na, dit aan te tonen en juist door zijn ernstig bijbelonderzoek en de bijbelverta ling die hij ter hand heeft genomen, kon hij alleen maar pleiten voor zijn diepste overtuiging: terug naar het Woord. Een genadig God De vraag van Luther: „Hoe krijg ik een genadig God", was de vraag van velen in die dagen die door Luthers prediking werden geraakt. Luthers wekroep Sola Scriptura (alleen de Schrift), Sola Gratia (alleen de Gena de), werd door velen onderkend als de juiste weg, zij verwierpen evenals Luther de aflaathandel, die juist in die tijd welig bloeide. De rechtvaar diging van de goddeloze, om niet al leen door het bloed van Christus, Gods Zoon op Golgotha; het zijn ge loofsstukken geworden, die ook wij (al liggen daar vier eeuwen tussen) in de 20e eeuw zullen moeten aanvaar den. Daarom heeft ook Luthers leven en Luthers werk, zijn onverschrok- omgezaagd. De door de zware storm ontwortelde boom dreigde schade aan te richten. OUWERKERK Géén soos deze week Wegens omstandigheden kan de wekelijkse bejaardensoos in Ouwer- kerk helaas geen doorgang vinden. Uitvoering S.V. Ouwerkerk De afdeling voetbal van sportver eniging „Ouwerkerk" houdt vrijdag avond 20 januari in het dorpshuis de jaarlijkse uitvoering. De toneelver eniging „St. Joseph" uit Oud-Vosse- meer zal de opvoering verzorgen van de klucht: „De verloofde van mijn vrouw", van Otto Schwartz en Georg Lengbach. De regie is in handen van Jan Kruyk. Na de toneelvoorstelling zal de avond worden voortgezet met bal na onder leiding van „Trio 1". BRUINISSE Aftak-as gestolen De schuur van G. H. aan de Hage- weg kreeg donderdagnacht onge wenst bezoek. Het hangslot werd ge forceerd waardoor toegang tot de schuur werd verschaft. Uit de schuur verdween een aftak-as ter waarde van 400,—. Buiten de braak-sporen liet de inbreker geen aanwijsbare sporen achter. ZIERIKZEE - De Wereldwinkel Zierikzee besteedt in de maanden januari en februari bijzondere aandacht aan Latijns-Amerika, waar de armen steeds meer de dupe zijn en dreigen te worden van de ekonomische krisis. Zo wordt er deelgenomen aan de schrijfaktie van Solidari- dad, de Interkerkelijke Aktie voor Latijns-Amerika. De voorgeschreven brieven in het Spaans kunnen door bezoekers van de winkel ondertekend en verstuurd worden naar Peru. De Nederlandse tekst is tevens beschikbaar. Vrouwen in Cajamarca (Peru) op de markt, waar ze trachten hun produkten te verkopen. In de Wereldwinkel wordt verder extra aandacht gegeven aan de Latijns-Amerikaanse landen door de verkoop van kunstnijverheidspro- dukten als aardewerk, kleding, wol en voedingsmiddelen: honing, koffie en rietsuiker. Tentoonstelling Verder is er een tentoonstelling in gericht met posters, kleding en infor matiemateriaal. Op verzoek kan verder een dia serie worden vertoond. Met deze dia serie hoopt men vooral de belangstel ling van scholen en verenigingen te wekken. De aktie van Solidaridad draagt het thema „Afwentelen - Omwente len". In een speciale „Afwentel krant" wordt nader ingegaan op het doel van deze kampagne. Zo wordt erop gewezen, dat de ekonomische krisis in de derde wereldlanden in middels miljoenen mensen heeft toe gevoegd aan het enorme arsenaal van armen. De prijzen van grondstoffen zijn weliswaar gestegen, maar het geld voor deze grondstoffen verdween, volgens de „Afwentelkrant" snel naar buitenlandse banken. Er zijn in de derde wereldlanden wel meer industrieën gevestigd, maar er moesten enorme konsessies worden gedaan om die industrieën van de grond te krijgen, zoals de ken strijden voor de Waarheid, zoals die in de Schrift ligt veranderd en in de Geloofsbelijdenis is verwoord, ook voor ons betekenis. Bittere noodzaak Binding zoeken met hen die dezelf de goede belijdenis onderschrijven zal misschien ook voor ons nog bitte re noodzaak worden. Wet en Evange lie, ze zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden, maar de blijde bood schap van het Evangelie overscha duwt de Wet. Meer dan een uur achtereen boeide de begaafde spre ker zijn aandachtig gehoor en ook bij de beantwoording der vragen, toon de hij zich een boeiend causeur. Ds. Van Kooten eindigde de vergadering met dankzegging. Op 22 februari a.s. zal ir. J. van der Graaf voor de vereniging een refe raat houden over de Kinderdoop. Ir. Van der Graaf is sekretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervorm de Kerk en hoofdredakteur van het blad „De Waarheidsvriend". „SGP-er in de branding OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam in jaarvergadering bijeen in Ooster- land. Voorzitter was de heer I. de Waal, spreker was de heer R. van Ommeren uit Zierikzee over het on derwerp „De S.G.P.-bestuurder in de branding". Van Ommeren ging nader in op mo gelijkheden en problemen die ont staan wanneer een S.G.P.-er geroe pen wordt om deel te nemen aan het dagelijks bestuur van de gemeente raad of Provinciale Staten. „In de po litieke arena bevinden we ons op ver schillende niveau's we nemen deel aan liet openbaar bestuur en maken deel uit van de overheid. Een indivi dueel raadslid is géén overheid, al dus de inleider. „We zijn de overheid gehoorzaamheid vershuldigd, want de overheid regeert bij de gratie Gods". De heer Van Ommeren hield de vergadering voor dat het demokra- tisch bestel uitsluitend gebasseerd is op de volksinvloed en komt daarmee in strijd met het autoriteitsbeginsel: de volksinvloed moet dan ook naar de mening van de inleider onderwor pen zijn aan het Goddelijk gezag. Erkenning Van Ommeren merkte op, dat arti kel twee van het programma van de beginselen van de S.G.P. zich ten doel stelt de beginselen van Gods Woord op staatkundig terrein tot meerdere erkenning te brengen in ons land. Hoe kunnen we dat doen? Alleen door deelname aan ons demo- kratisch bestel, dat niet uitgaat van het autoriteitsbeginsel. „Als daar aan meedoen, hebben we met dat stelsel te maken en rekening mee te houden.en de konsekwenties te aan vaarden", was de konklusie van de heer Van Ommeren, die het moeilijk vond ais bestuurder in de branding te moeten kiezen tussen twee zaken die beiden slecht zijn. Tot slot van zijn betoog ging Van Ommeren nader in op een aantal praktische voorbeel den aan de hand van zijn vier-jarige ervaring als lid van G.S. van Zee land. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden drie nieuwe bestuursleden gekozen, die de plaatsen innemen van de heren A. v.d. Boogaart, S. C. Coomans en G. E. Houtekamer, die niet herkies baar waren. De nieuw gekozen bestuursleden zijn: de heren K. Hen- drikse en P. Kik uit Oosterland en T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Van Ommeren besloot de vergadering met dankgebed. Spinnende vrouw in Peru. voorwaarde geen vestigingsvergun ning te verlenen aan konkurrenten. De gevestigde bedrijven richtten zich veelal op export en de binnenlandse markt werd vergeten. Omwentelbeleid In de „Afwentelkrant" wordt be nadrukt, dat de armen vaak opdraai en voor de rekeningen van de rege ring. De meeste gedupeerden pikken dit afwentelen niet meer. Ze strijden voor een omwentelbeleid. Ook de Wereldwinkel trekt zich het recht van de armen aan, vandaar dat ook op brede wijze aandacht wordt ge schonken aan deze Solidaridad- kampagne. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur); 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) t 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3