Verbod op verkoop Noorse garnalen voor één maand Garnalenhandel en produktschap willen eerst resultaten onderzoek Vijf bejaarden overleden aan dysenterie Hongersnood in Mali Paspoorten duurder Majoor Haddad overleden Ontvoerde Amerikaanse soldaat teruggevonden Besluit met onmiddelijke ingang van kracht DEN HAAG - Met onmiddellijke ingang is besloten om gedurende één maand een verkoopverbod voor Noorse garnalen in ons land in te stellen. Dit is het resultaat van overleg zondagavond tussen de ministeries van WVC, Landbouw en Visserij en het Produktschap voor Vis en Visprodukten, aldus een WVC-woordvoerder. Het be sluit moet gezien worden als een voorzorgsmaatregel, in afwachting van het inmiddels ingestelde onderzoek naar de besmetting van Noorse garnalen met een bacil, waar door de afgelopen maand in totaal zes bejaarden zijn gestorven aan verschijnselen van dysentrie. Volgens de woordvoerder van VWC heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten het besluit om de han del stop te zetten genomen in overleg met de ministeries van Landbouw en Visserij en WVC. UTRECHT - Naar bekend is gewor den zijn de afgelopen dagen vijf be woners van het Utrechtse bejaarden tehuis Tolsteeg overleden aan dysen terie. Uit onderzoek van GG en GD en de Keuringsdienst van Waren is ge bleken dat de bejaarden waarschijn lijk ziek zijn geworden na het eten van garnalen die besmet waren met een vrij zeldzame dysenteriebacil. Dit heeft dr. J. Oomen van de Utrechtse GG en GD zaterdag desge vraagd meegedeeld. De vijf overleden bejaarden, van wie de laatste vrijdag overleed, behoorden tot een groep van 28 bewoners van het Utrechtse bejaai> dentehuis die na kerstmis ziek werden en dysenterieverschijnselen vertoon den. Tijdens het kerstdiner in het te huis was garnalencocktail geserveerd en het onderzoek wijst volgens dr. Oomen uit dat de garnalen waarschijn lijk de oorzaak zijn van de ziekte. Bij in totaal acht van de 28 bejaarden werd de shigella-dysenterie-bacil ge- konstateerd, een in ons land zelden voortkomende bacil, die vooral in de tropen voorkomt en die via de gar nalen waarschijnlijk ons land is bin- nengekomea Van de 20 andere zieken kon als gevolg van de antibiotica die ze de afgelopen weken kregen niet meer worden achterhaald of ze de shigella- baciï dróégéri. Bangladesh Uit het onderzoek is gebleken dat de garnalen afkomstig zijn uit een partij van 10 tot 20 kilo die via Noorwegen uit Bangladesh in ons land is ingevoerd. Volgens dr. Oomen zijn de afgelopen dagen ook buiten het bejaardentehuis Tolsteeg ongeveer twaalf gevallen ge meld van Utrechters die soortgelijke verschijnselen van dysenterie vertoon den en van wie een deel eveneens garnalen heeft gegeten. Ook in Am sterdam en Delft zijn volgens Oomen enkele gevallen gekonstateerd Inmid dels heeft de Inspektie voor de Volks gezondheid in een cirkulaire de Ge meentelijke Gezondheidsdiensten ge waarschuwd om attent te zijn op dit soort gevallen en ze te melden. De opstelling van de garnalenhan- del wordt gedeeld door het Produkt schap voor Vis en Visprodukten. De handel en het schap zullen vandaag met het ministerie van WVC overleg gen wat er verder moet gebeuren. De vraag of alle Noorse steurgarnalen uit de handel moeten worden geno men is volgens Jansen nog niet aan de orde, zolang over de aard van de besmetting nog geen zekerheid bestaat. Hij is trouwens bang dat als gevolg van een vrijwillige koperssta king de komende dagen toch geen en kele garnaal, ook geen Hollandse, verkocht zal worden. Volgens Jansen worden per jaar honderden tonnen Noorse of steur garnalen in ons land ingevoerd. De meeste zijn afkomstig uit landen in het Verre Oosten als Taiwan, Malei sië, Indonesië en Bangladesj. Ook komt er nog een deel uit Senegal in Afrika. Deze steurgarnalen behoren tot een andere familie dan de Hol landse garnaal. De besmetting zou zich hebben voorgedaan in de Noorse garnalen en niet in de Hollandse of andere garnalen die de laatste jaren in ons land steeds vaker in restau rants op tafel komen, zoals bijvoor beeld de .Scampi, De steurgarnalen die in het Verre Als uit het onderzoek van de ge zondheidsinstanties blijkt dat de Noorse garnalen inderdaad de oor zaak zijn van de besmetting, dan zal er waarschijnlijk een permanent ver bod op de handel in dit soort garna len komen, aldus de woordvoerder van WVC. De import van de Noorse garnalen wordt overigens formeel niet stopge zet, maar feitelijk wel. Want de ver wachting is dat nu de handel in gar nalen is komen stil te liggen ook de importeurs er waarschijnlijk geen brood meer in zullen zien, aldus de woordvoerder van WVC. Overigens sloot de woordvoerder van WVC ook niet uit dat in een later stadium besloten zal worden dat de handel in Noorse garnalen in ons land kan worden hervat. Maar dat kan alleen wanneer de kontrole op de hygiëne bij het inpakken in landen van oorsprong, bij het transport en bij aankomst in Nederland aanzien lijk is verbeterd. De vraag is alleen hoe dat zou moe ten kunnen gebeuren en dat is een van de zaken waar overheid en be drijfsleven zich de komende weken over gaan buigen. ,,Als die garnalen inderdaad de infektiebron zijn mo gen ze in Nederland niet meer op de markt komen tenzij er voldoende or ganisaties zijn voor de hygiëne", al dus de woordvoerder van WVC. Bij het onderzoek in deze zaak is men overigens tot nu toe nog niet op partijen besmette garnalen gestuit, aldus de woordvoerder. Ook kon hij geen berichten bevestigen als zou de besmetting te wijten zijn aan onvol doende kontrole van de kant van im porteurs. Het onderzoek is net aan de gang en in de loop van het onderzoek zal moeten blijken wat de oorzaak is en bij wie de schuld ligt. Daar is op dit ogenblik nog niets over te zeggen, aldus de woordvoerder van WVC. Vragen blijven In het Utrechtse bejaardentehuis Tolsteeg kwamen vijf bejaarden om het leven na het eten van de garnalen en werden er 23 erg ziek. De Utrecht se GG en GD had al anderhalve week geleden zeer sterke aanwijzingen dat de garnalen de grote boosdoeners wa ren. De Utrechtse Gemeentelijke Ge zondheidsdienst had daarover onder meer de Keuringsdienst van Waren gealarmeerd. Vraag blijft waarom toen niet met een het Ministerie van WVC alarm heeft geslagen en waarom men het publiek pas na anderhalve week heeft gewaarschuwd dat men maar beter geen Noorse garnalen kon eten. Een woordvoerder van WVC zei dat pas tot alarmering van het publiek os Oosten worden gevangen, worden na de vangst gekookt en gepeld. Daarna De heer F. Jansen uit Brouwersha ven, voorzitter van de Vereniging tot bevordering van de garnalenhandel. i overgegaan nadat was gebleken dat de besmetting zich niet beperkte tot Utrecht maar dat het ging om een zaak die ook elders in het land speel de. Dat het niet om een lokale maar om een landelijke zaak ging is eigenlijk pas duidelijk geworden nadat de meldingen in Utrecht waren binnen gekomen. Pas toen het verband tus sen de garnalen en de besmetting steeds duidelijker werd en ook bleek dat het waarschijnlijk ging om een besmetting niet op lokale maar op landelijke schaal heeft men besloten een waarschuwing uit te laten gaan, aldus de woordvoerder van het mi nisterie. De schade voor het bedrijfsleven als gevolg van het stopzetten van de handel in Noorse garnalen is volgens het Produktschap voor Vis en Visprodukten nog niet te becijferen. Het is mogelijk de garnalen voor de periode van een maand nog in te vrie zen. Maar als daarna tot vernietiging moet worden overgegaan ontstaat er aanzienlijke schade, aldus het Pro duktschap. PARIJS - Als gevolg van extreme droogte bevindt Mali zich op de rand van een rampzalige hongersnood" die het leven van duizenden mensen bedreigt. Die noodkreet slaakte een Franse hulporganisatie. De partikuliere organisatie Lacim maakte bekend dat haar mensen vo rige maand 21 dorpen bezochten in dit Westafrikaanse land. In 14 van die dorpen was de toestand zeer ern stig - mislukte oogsten, drooggeval len bronnen en veesterfte. In de ste den is de voedselsituatie evenmin goed door de toevloed van platte landbewoners die voor de droogte vluchten. ,,We willen de wereldopi nie attent maken op de rampzalige voedselsituatie", aldus een verkla ring van Lacim. DEN HAAG - De rijksleges voor paspoorten wordt binnenkort ver hoogd van 40 naar 42,50 gulden. Wie npg gfien-16 jaar oud en een afzonder lijk paspoort aanyr^g.gt zal over eni ge tijd 21,25 gulden in plaats van 20 gulden moeten gaan betalen. Daartoe heeft het kabinet vrijdag besloten. De datum van ingang is afhanke lijk van het tijdstip dat het besluit in de Staatscourant gepubliceerd wordt. Eerst moet de Raad van State zich er nog over buigen. UTRECHT - Het stellen van gren zen aan de gezondheidszorg zal in grijpende gevolgen hebben en princi piële en mogelijk ook controversiële diskussies uitlokken. Staatssecreta ris Van der Reijden (WVC) zegt dit in een brief waarin hij de nationale raad voor de volksgezondheid een advies vraagt over de grenzen van de zorg. worden ze in pakken diepgevroren en per schip naar ons land gebracht. In de landen van herkomst wordt er volgens Jansen al een goede kwali- teitskontrole uitgevoerd. Ook bij aankomst in Nederland worden nog monsters gekeurd door of in op dracht van de handel. Jansen sluit niet uit dat niet iedere zending wordt gekeurd, omdat er in de loop van de tijd ook het nodige vertrouwen kan zijn gegroeid in een bepaalde leve rancier. Per zending komt er zo'n 10 tot 20 ton naar ons land. Het bevreemd Jan sen daarom dat er „slechts" een ge ring aantal gevallen van dysenterie is gekonstateerd. Als er al sprake is van besmetting via de garnalen dan moet dat volgens hem gebeurd zijn via menselijk kontakt met de be wuste garnalen. Tijdens het inpak ken zou dan bijvoorbeeld een werk nemer door onvoldoende de hygiëne in acht te nemen een partij kunnen hebben besmet. Dertig bedrijven In ons land houden zich een kleine dertig bedrijven bezig met de garna lenhandel. Volgens Jansen zijn vrij wel alle bedrijven gespecialiseerd op garnalen en voeren zij geen andere produkten. Hij vreest dat een aantal van hen in moeilijkheden komt door de negatieve publiciteit. De handel heeft de diepgevroren buitenlandse garnalen in huis en de verkoop voor lopig wel vergeten, zeker zolang er nog geen resultaten van het onder zoek bekend zijn. De melding van een handelaar in Zoutkamp, zondag voor de AVRO- radio, dat er al een besmette partij garnalen was gevonden en dat deze illegaal in ons land was ingevoerd, kon Jansen zondagmiddag niet be vestigen. Het is volgens hem weinig MAPUTO - In de Mozambikaanse hoofdstad Maputo is een begin ge maakt met een reeks besprekingen tussen Mozambikaanse en Zuidafri- kaanse delegatie over een groot aan tal onderwerpen van wederzijds be lang. Het overleg in Maputo gaat over toerisme. Met meer belangstel ling wordt uitgezien naar de belang rijke besprekingen over de weder zijdse veiligheid, die vandaag begin nen in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria. TEL AVIV - De Libaneese majoor Saad Haddad is zaterdag na een lang durige ziekte overleden. Dat heeft de Israëlische radio bekendgemaakt. De majoor, Israëls belangrijkste bondgenoot in Libanon, stierf thuis in het Zuidlibanese dorp Marjoyoun. Hij leed, volgens berichten in de Is raëlische pers, aan huidkanker. Hij is enige tijd behandeld in een zieken huis in de Israëlische stad Haifa. Haddads dood is een slag voor Is raël. De majoor voerde in het zuiden van Libanon het bevl over een 1000 man sterke militie. Israël had die mi litie willen belasten met de bewa king van een deel van zijn noord grens na een Israëlische terugtrek king uit Libanon. Haddad, een Maronitische christen, ging nauwe banden aan met Israël nadat de Libanese regering hem acht jaar geleden naar Zuid- Libanon zond om de infiltratie van Palestijnse guerrillastrijders te voor komen. Hassad deserteerde echter uit het Libanese leger en riep in 1979 in het zuiden een klein gebied aan de grens met Israël uit tot het staatje „Vrij Libanon". Zijn manschappen werden door Israël getraind en van wapens voorzien. De Israëlische pers heeft gemeld dat er geen duidelijke opvolger is voor Haddad. STUTTGART - De Amerikaanse korporaal Liam Fowler die vrijdag door een onbekende organisatie, ge naamd „Pacifistisch Initiatief", werd ontvoerd, is in de nacht van za terdag op zondag in het plaatsje Miesbach, op ca. 40 km ten zuiden van München, teruggevonden. Door de kou was hij in een shock toestand. Dit heeft de politie zondag in Stutt gart bekendgemaakt. De jongeman was in Schwadisch Gmund ten oosten van Stuttgart ge legerd en maakte deel uit van hët eêrste Amerikaanse onderdeel in de bondsrepubliek dat wordt uitgerust met de nieuwe Amerikaanse Pershing-2-kernraket. De zes ont voerders hadden telefonisch via de vrouw van de militair een ultimatum gesteld. Zij eisten dat zij door bemid deling van haar familie in Florida de media in de Verenigde Staten de me dedeling liet publiceren dat „de Westduitsers geen raketten willen". Of zij dat gedaan heeft is niet be kend. Een boer had de 21-jarige militair aangetroffen. Hij riep de hulp in van een ambulance waarna de man kort na aankomst in het ziekenhuis door de politie werd geïdentificeerd als Liam Fowler. De politie had zaterdag voor de opsporing van de verdwenen korpo raal een speciale kommissie in gesteld. lukratief garnalen ons land binnen te smokkelen, tenzij, zoals onlangs is gebleken, de garnalen dienen als ver pakking voor heroïne. Hollandse garnalen Ons land telt ongeveer 500 vissers die op garnalen vissen. De Hollandse garnaal (Cragon Cragon) wordt het best gevangen in de maanden au gustus, september en oktober, wan neer de dieren zo'n drie tot vijf mijl voor de kust verblijven. In de winter maanden trekken zij naar dieper, warmer water om zich daar voort te planten. De Noorse garnalen kosten voor de handel tien tot veertien gulden per kilo, afhankelijk van de grootte en kwaliteit. Voor de konsument varië ren de prijzen thans van twee tot drie gulden per ons. Hollandse garnalen, die vanwege hun donkere kleur ge makkelijk zijn te onderscheiden van de Noorse, zijn veel duurder. Zij kosten op het moment bijna het dub bele. De ongeveer zes miljoen kilogram Hollandse garnalen die vorig jaar werden gevangen leverden de vissers zo'n 24 miljoen gulden op. Na de vangst worden de garnalen gewogen, gesorteerd, „gekookt" (in water van 90 graden Celsius) en verhandeld. De handel laat op de garnalen vervol gens pellen. Op dc pellerij is al vele jaren ern stige kritiek. Vooral bij de thuispcl- lerij zou volgens keuringsdiensten van waren de hygiëne onvoldoende in acht worden genomen. Als gevolg van deze kritiek en het feit dat hand- pellen steeds duurder wordt is dc laatste jaren gezocht naar mogelijk om de garnalen machinaal te pellen. Zowel in West-Duitsland als in ons land zijn thans de eerste pelmachines in gebruik. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee WereldwinkelThema-koffie-uurtj e 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 16 januari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Philatelica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven TonnenmagazijnVoorlichtingsmid dag Cebeco. 13.00 tot 18.00 uur. I Dinsdag 17 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Renesse Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenmiddag. 14.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering „Ons Voor deel". 19.30 uur. Bro uw ersh a v en Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie welzijn. 19.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Tweede nutsavond „Nut en genoegen". 20.00 uur. Woensdag 18 januari Zierikzee UW-gebouw. Bijeenkomst UW- dames. 09.30 uur. Visstraat 5. Officiële opening pand Regionaal steunpunt Vrouweneman cipatie Schouwen-Duiveland Sint Philipsland. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB bi jeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve V er enigingsgebouwBeatrixstraat NCVB-vergadering. 19.45 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bogaardstraat 8. CDA Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos" (vertrekpunt). Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering N.B.v.P. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg. Toogdag CBTB, 10.30 uur. Rede minister De Koning, 14.00 uur. Vrijdag 20 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering mussengilde. 20.00 uur. Mondragon. Lezing Groei en Bloei. 20.00 uur. Serooskerke Herberg De Waag. Live-optreden Burgundy Street Jazzmen. 21.30 uur. Westerschouwen Klubhuis TC Westerschouwen. Alge mene ledenvergadering. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering sportvereni ging Ouwerkerk afdeling Voetbal. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering C.D.A., afd. Bru. 20.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarlijkse post- zegelbeurs. 10.00 - 17.00 uur. Maandag 23 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Gezellige avond m.m.v. Huisvrouwenkoor Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal. Vergadering Stich ting Peuterspeelzaal. 19.45 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Kievitsweg 2. Gespreksmiddag Agrarische Commissie. 13.30 - 15.30 uur. Vrijdag 27 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Uitvoering sportvereniging W.I.K. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst CBTB, CPB en CPJ. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond VOO. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Dreischor Zuiddijk. Aktief terreinbeheer, wil gen knotten. 9.00 uur. Maandag 30 januari Renesse De Wilg. Ledenvergadering oranje vereniging Juliana. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Voorzitter F. Jansen van de vereniging tot bevordering van de garnalenhandel: BROUWERSHAVEN - De Nederlandse garnalenhan del wacht het onderzoek naar de garnalenbesmetting af voordat eventuele maatregelen worden genomen. Op dit moment is nog niet duidelijk of de dysenterie waaraan zes bejaarden zijn overleden, ook inderdaad het gevolg is van het eten van besmette Noorse steurgarnalen gaat, uit welk land deze zijn ingevoerd. Dit heeft voorzitter F. Jansen (Brouwershaven) van de Vereniging tot bevorde ring van de garnalenhandel zondagmiddag desgevraagd meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2