Handhaaf dagrekreatieve funktie Kop van Schouwen Uitbreiding stadhuis Staatsbosbeheer wil rustgebieden in Kop van Schouwen voor reeën Staatsbosbeheer wil stopzetting onttrekking grondwater in natuurmonument Kop van Schouwen Organisatie van beheer Nieuw rekord Volkeraksluis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 januari 1984 Nr. 23458 3 Staatsbosbeheer meldt in concept-beheersvisie: BURGH-HAAMSTEDE - De huidige dagrekreatieve funktie van de Kop van Schouwen voor strandbezoek en andere rekreatievormen, die gericht zijn op het kennis nemen van en genieten van de kenmerken van natuur en natuurschoon (wandelen, fietsen en paardrijden) dient te worden gehandhaafd. Verder moet rekening worden ge houden met de gevolgen van het bestaande, vastgestelde beleid op het gebied van de rekreatie, met name zoals dat is neergelegd in het Streekplan Schouwen-Duiveland. Dat meldt de concept-beheersvisie Kop van Schouwen, opgesteld door Ingenieursbureau Oranjewoud in op dracht van Staatsbosbeheer Zeeland. Vergroting van de mogelijkheden voor wandelen, fietsen en paardrijden is toelaatbaar, mits dit geen afbreuk doet aan de waarden van natuur en natuurschoon in de omgeving van het pad. Verbetering van het toezicht is in verband met de doelstellingen van de concept-beheersvisie gewenst De Na tuurbeschermingswet geeft geen mo gelijkheid toezicht op partikuliere ter reinen te garanderen. In het algemeen zal daarom voldoende uitzicht op par tikuliere terreinen niet realiseerbaar zija Gestreefd dient te worden naar het ontwikkelen van een centrum voor na- tuuredukatie en voorlichting. Verder dienen andere vormen van voorlich ting te worden ontwikkeld, zoals een systeem van informatieve bebording, folders en artikelen. De concept-be heersvisie stelt dat voorlichting van groot belang is voor het behoud van natuur en natuurschoon. Het centrum De concept-beheersvisie vindt een fiets- en voetpad langs het noordelijke deel van de Hoogenboomlaan wel toelaatbaar, maar geeft de voorkeur aan het auto-arm maken van het noordelijk deel door verplaatsing van het parkeer terrein bij het Watergat. Hierdoor zal dit pad niet noodzakelijk zijn. BURGH-HAAMSTEDE - Staatsbosbeheer van Zeeland stelt in de concept- beheersvisie voor de Kop van Schouwen dat rustgebieden voor reeën dienen te worden ingesteld. In gebieden, die van belang zijn voor weidevogels in de meeuwenkolonie moet de rust gedurende het broedseizoen worden gegaran deerd. Hetzelfde geldt voor gebieden waar Kiekendieven (en mogelijk veldui- len) broeden of kunnen broeden. De rustgebieden zullen waarschijnlijk voor een groot deel met elkaar samenvallen. Een plattegrond van de benedenverdieping van de stadhuisuitbreiding. Ver klaring van de cijfers: 1. Afdeling bevolking; 2. Bodenkamer; 3. Spreekka mer; 4. Receptie; 5. Afdeling Voorlichting; 6. Afdeling personeelszaken; 7. Wachtruimte; 8. Entree; 9. Vierschaar. Het natuurmonument Kop van Schouwen is van grote betekenis voor de rekreatie. In de concept-be heersvisie wordt ingegaan op de mo gelijkheden voor rekreatie binnen het kader van de doelstellingen (be houd en herstel van natuurweten schappelijke waarden en behoud en herstel van natuurschoon). Daarbij gaat het vooral om extensieve rekrea tievormen die een duidelyke relatie hebben met de kenmerken en waar den van de omgeving. Het behoud van de waarden van natuur en na tuurschoon is mede om deze rekrea- tieve betekenis van belang. Achter uitgang van deze waarden kan ook uit oogpunt van rekreatie als onge wenst worden beschouwd, omdat het juist voor de bedoelde rekreatievor men kwaliteitsverlies van de omge ving met zich mee kan brengen. Binnen het Beschermd Natuur monument „Kop van Schouwen" is sprake van een groot aantal ei genaren c.q. gebruikers en ver scheidene beherende lichamen. Voor de uitvoering van het ge wenste beheer is het van groot be lang, dat deze gedragen wordt door de diverse belanghebbenden en dat een goede koördinatie van het beheer op gang komt. De orga nisatie van het beheer zal daarom in handen worden gegeven van een op te richten Stichting met een brede bestuurlijke samenstel ling, waarin overheid en partiku liere zitting zullen hebben, schrijft de concept-beheersvisie Kop van Schouwen van Staats bosbeheer. Omtrent de samenstelling en bevoegdheden van deze Stichting kunnen in dit stadium enkele glo bale ideeën worden geschetst. Een nadere detaillering hiervan zal in overleg met de betrokkenen tot stand moeten komen. In het op te richten orgaan zullen naast de overheid, eigenaren c.q. gebrui kers een duidelijke inbreng heb ben, waardoor hun betrokken heid bij het beheer wordt ver groot. Nauw kontakt van de Stichting is nodig met Staatsbos beheer, met de in oprichting zijn de Stichting voor Landschapsver zorging van het Zeeuws Land schap. met de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, met de Stichting Zeeuwse Schaapskudden, en met de Jagersvereniging, die in de Kop van Schouwen wordt opge richt. Nadere aandacht verdient ook de relatie met het op te rich ten Bezoekerscentrum. Tot de taken van de stichting behoren de organisatie en koördi natie van het gewenste beheer, in overleg met de betrokkenen. Zij kan het beheer zelf uitvoeren of door anderen laten uitvoeren. Verder zal de stichting een taak hebben bij het toezichthouden in het gebied. Aan deze stichting kunnen dan de beheersvergoedin gen worden gegeven. De stichting kan dan overeenkomsten met par ticulieren en partikuliere instel lingen afsluiten en de vergoedin gen regelen. De Stichting zal de bevoegdheid hebben zelf perso neel in dienst te nemen, belast met de organisatie, koördinatie en uitvoering van het werk van de Stichting. Verder kan gebruik gemaakt worden van vrijwilligers en tijde lijk personeel voor bepaalde pro- jekten. De taak van de Stichting op het gebied van voorlichting en edukatie zal in samenhang met de taken van het Bezoekerscentrum worden uitgewerkt. De beheersvisie dient het kader te geven, waarbinnen de rekreatieve ont wikkeling zich kan voltrekken uitgaan de van de doelstellingen, die voort vloeien uit de aan wij zing tot beschermd natuurmonument en de voorgenomen aanwijzing tot staatsmonument Het karakter van de beheersvisie maakt het niet mogelijk een afgeronde visie op de gewenste ontwikkeling van de rekreatie te geven. Er zijn twee bepei> kingen: - het plan is een sectoraal plan, dat tot stand komt in het kader van de aanwijzing tot natuurmonument en - het plan is geografisch zee beperkt In de visie wordt alleen het gewenste beleid in de delen die zijn (worden) aangewezen tot beschermd (Staats)na- tuurmonument uitgewerkt Samenhang De concept-beheersvisie beoogt een visie te geven op de samenhang van rekreatie en behoud van natuur en natuurschoon, gezien vanuit de doel stellingen van de beheersvisie. Door het sectorale karakter kan de concept- Beheersvisie niet de funktie vervullen van een rekreatie-plan voor het na tuurmonument De visie op de relatie van rekreatie en behoud van natuur en natuurschoon is weergegeven in uit gangspunten, die zijn gebaseerd op de doelstellingen. Deze uitgangspunten bieden een kader, waaraan wensen op het gebied van de rekreatie kunnen worden getoetst Op grond hiervan heeft een toetsing plaatsgevonden van de wensen, die zijn opgenomen in het fietspadenplan, het ruiterpadenplan en het voetpadenplan van de gemeen te Westerschouwen. Uitgangspunten Onder het hoofdstuk uitgangspun ten voor de rekreatieve ontwikkeling stelt de concept-beheersvisie dat in de Kop van Schouwen geen plaats is voor verblijfsrekreatie. De beheersvisie is van mening dat verblijfsrekreatie een vorm van grondgebruik is, welke niet kan samengaan met de doelstellingen. Op enkele plaatsen met matig gevoe lige vegetaties kan voor incidenteel gebruik een uitzondering worden ge maakt De dagrekreatieve druk vanuit de verblijfsrekreatie op de gehele West hoek, dus ook op het natuurmonument, zal nog enigszins mogen toenemen, uitgaande van het Streekplan. De huidige indeling in meer en min der drukke strandgedeelten dient in hoofdlijnen te worden gehandhaafd. Deze zonering voorkomt dat overal een even grote invloed van de rekreatie ontstaat Zowel vanuit rekreatief oog punt als vanuit de gevoeligheid van de vegetatie en de fauna is dat zeer on gewenst Om handhaving van de hui dige zonering te garanderen is binnen het natuurmonument uitbreiding van de kapaciteit van de bestaande ont sluitingen voor gemotoriseerd verkeer niet toelaatbaar. Vergroting van de be reikbaarheid van duinovergangen voor fietsers dient in elk geval in rustige gebieden achterwege te blijven. Voor het gebied bij het Duinhoevepad (J. J. Boeijesweg) dient te worden gestreefd naar afname van het aantal strandbe- zoekers. In het natuurmonument als geheel mag de dagrekreatieve druk vanuit de dagrekreatie niet toenemen. Een mo gelijke toename van de dagrekreatieve druk na de aanleg van de stormvloed- keringdient dan ook buiten het natuur monument te worden opgevangen. De ze rekreanten komen in het algemeen per auto. Binnen het natuurmonument zijn er geen mogelijkheden deze re kreanten op te vangen. In principe wordt uitgegaan van handhaving van de bestaande rekrea tieve mogelijkheden op een bepaalde plaats. Op grond van de doelstellingen kan verkleining van de rekreatieve funktie noodzakelijk zija Voor de regulering van de jacht die nen in overleg met de in oprichting zijnde Jagers vereniging in de Kop van Schouwen een wildbeheersplan te worden opgesteld, dat de instem ming heeft van de Direktie Faunabe heer en van WVC. In dit plan zal een regeling worden opgenomen aan gaande de volgende punten. het uitzetten en bij voederen van wild. In normale omstandigheden moet dit verboden zijn; de soorten wild waarop en peri odes waarin gejaagd mag worden; De vergunningverlening voor par- tekuliere grondwateronttrekking be rust bij het kollege van Gedeputeer de Staten van Zeeland. In overleg met de provincie dient volgens de concept-beheersvisie te worden gestreefd naar het intrekken c.q. niet verlenen van deze vergunningen. De Ontwerp Grondwaterwet in het op grond daarvan vast te stellen Provin ciaal Gondwaterplan kunnen hier voor in de toekomst de nodige kaders bieden. Ten aanzien van de waterwinning door de WMZ is vastgesteld dat werkzaamheden, die samenhangen met het normale onderhoud en ge bruik van bestaande voorzieningen, kunnen worden voortgezet. Door het beheer van terreinen binnen het na tuurmonument Kop van Schouwen zal de WMZ overigens evenzeer reke ning moeten houden met de doelstel ling van de beheersvisie als andere eigenaren en/of gebruikers, schrijft Staatsbosbeheer. Zeewering In de buitenste duinenrij staat de funktie zeewering voorop. Het be heer en het uitvoeren van verbeterin- genswerken, dat in het kader hier van noodzakelijk is, dient zoveel mo gelijk in overeenstemming te zijn met het behoud van natuur en na tuurschoon. Op grond hiervan geeft Staatsbosbeheer de volgende aanbe velingen: een terughoudend beleid ten aanzien van rijshout als windscherm is gewenst; voor bedekking en verharding van zandpalen verdienen milieu vriendelijke produkten de voorkeur en het toedienen van meststoffen aan Helm-vegetaties is ongewenst. De konkrete uitwerking van deze aanbevelingen zal, voor zover het de zeewering in beheer van Rijkswa terstaat betreft, worden geregeld in een overeenkomst. Er wordt naar gestreefd ook met het waterschap betekent ook een aanvulling van de re kreatieve mogelijkheden in de West hoek. Door de gemeente Westerschouwen zijn plannen voor voet-, fiets- en rui terpaden naar voren gebracht Dit be treft plannen, die in de gemeenteraad zijn besproken en vastgesteld en bij de planning van ruiter-, fiets- en wandel routes in het kader van de struktuur- schets als uitgangspunt zullen dienen. Op grond van de uitgangspunten voor de rekreatieve ontwikkeling is beke ken welke paden verenigbaar zijn met de doeleinden van de beheersvisie. In enkele gevallen zijn wijzigingen van het in de gemeentelijke plannen gekozen tracé voorgesteld. Zo vindt de concept-beheersvisie een fiets- en voetpad langs het noordelijke deel van de Hoogenboomlaan (van de Prinsenhoeve naar het strand) te Re- nesse in principe toelaatbaar. De voorkeur gaat echter uit naar het auto-arm maken van het noordelijk deel van de Hoogenboomlaan door verplaatsing van het parkeerterrein bp het Watergat Hierdoor zal dit pad niet noodzakelijk zijn. Wat het rui terpad ten noorden van Renesse (om geving Luieweg) betreft stelt de con cept-beheersvisie dat een nieuwe doorsnijding van dit open gebied niet gewenst is. Een ruiterroute over be staande trace's en voornamelijk aan de rand van het open gebied is toe laatbaar. het rekening houden met broed seizoen en rekreatieseizoen en het instellen van rustgebieden. In vrijwel alle terreinen van het na tuurmonument Kop van Schouwen is het genot van jacht verhuurd. Een uitzondering geldt voor een gedeelte (ca. 70 ha) van de Verklikkerduinen en ca. 30 ha. niet aaneengesloten, van de Vroongronden. Het gèbied in de Verklikkerduinen is van belang als rustgebied voor reeën en als broedge bied voor de Bruine Kiekendief. Schoüwen-Duiveland een dergelijke overeenkomst af te sluiten. Bosbouw In dit hoofdstuk wordt de vraag beantwoord in hoeverre handhaven van de bosbouwkundige funktie ge wenst is. Daarbij spelen verschillen de argumenten een rol: de natuurwetenschappelijke en historisch-geografische waarde van de gebieden en de waardering van visueel-ruimtelijke kenmerken; de betekenis van het gebied voor andere funkties, bijvoorbeeld rekreatie; in het verleden vastgesteld be leid en financiële aspekten. Er wordt gestreefd naar de ontwik keling van loofhoutbossen met een gevarieerde struktuur en met duur zame loofhoutsoorten, die passen bij de oecologie van het gebied. Vervan ging van naaldhout door loofhout is in principe gewenst. Een belangrijk argument hiervoor is dat de totale- verdamping van loofbossen geringer is dan van naaldbossen. Vervanging van naaldhout heeft daarvoor een gunstige invloed op de waterhuis houding van het duingebied. In een deel van de Boswachterij Westerschouwen wil Staatsbosbe heer een opgaand bos met produktie- doel in stand houden. In de bossen bij Slot Haardstede zijn op verschillende plaatsen populieren aangeplant met het oog op de houtproduktie. Staats bosbeheer vindt het gewenst dat deze vorm van bos-exploitatie in de toe komst geleidelijk wordt beëindigd. Ook bij het naaldbos ten noorden van Renesse wil men naar de omvor ming tot een gemengd loofbos toe. Het bosperceel nabij de J.J. Boeijes weg te Haamstede wil Staatsbosbe heer handhaven. Het naaldhout dient via de kap geleidelijk vervan gen te worden door loofhout. Landbouw In gebieden met een beperkt agra- vervolg van pagina 1) duidelijke bewegwijzering worden aangebracht, die ook wordt inge voerd in de andere delen van het stadhuis. Publiekgericht Op de benedenverdieping worden ook de afdelingen voorlichting en de publiekgerichte afdelingen van personeels- en sportzaken en welzijn. De werkvertrekken van deze afdelin gen zijn via een balie met de entree ruimte verbonden, zodat op optimale wijze voorlichting van worden gege ven aan het publiek. Op de eerste verdieping is een grote vergader ruimte gekreëerd, die in twee gedeel ten kan worden verdeeld als daartoe behoefte bestaat. Ten behoeve van de raadsleden is tevens een leeskamer voor raads- en kommissiestukken in gericht. De tweede verdieping bestaat uit de zolder, die na isolatie en herstelwerkzaamheden is ge- risch gebruik is een ontwikkeling ge richt op verschraling gewenst. Dat betekent een beperking van de mest- gift. In alle gevallen zal het gebruik van kunstmest sterk worden beperkt dan wel niet worden toegestaan. Ver der zal vaak een beperking gelden ten aanzien van de hoeveelheid orga nische mest. Er zal worden gestreefd- naar beëindiging van de akkerbouw. Het gebruik vap chemische bestrij dingsmiddelen is in principe verbo den. In het natuurmonument liggen eni ge percelen met beperkt agrarisch ge bruik. In overleg met het provinciaal bestuur zijn deze gebieden voorge dragen als reservaatsgebied. „De funktie landbouw is in het be schermd natuurmonument slechts in enkele gevallen van werkelijk be lang. Deze gebieden zijn door de pro vincie voorgedragen voor de voor rangsinventarisatie van relatienota- gebieden. Het agrarisch gebruik dat op enkele andere plaatsen kan wor den gesignaleerd heeft incidenteel karakter, is niet in handen van boe ren en heeft nauwelijks een econo misch doel. Voor deze percelen kun nen beheersplannen ex art. 14 van de natuurbeschermingswet worden af gesloten", aldus Staatsbosbeheer in de concept-beheersvisie. Houtwallen Ten aanzien van het beheer van houtwallen gelden de volgende uit gangspunten: in houtwallen met karakte ristieke ondergroei dient het beheer gericht te zijn op het duurzaam be houd van het huidige karakter. Noodzakelijke ingrepen mogen zo weinig mogelijk verstorend werken; herstel van niet-beplante wal len is in de open gebieden, met een belangrijke funktie voor weidevo gels, ongewenst en in de overige gebieden wordt herstel van niet-beplante wallen na gestreefd. schikt gemaakt als depotruimte voor museale voorwerpen. Onopvallend Opvallend is het feit bij het bin nenkomen van het stadhuis via de nieuwe hoofdingang niet of nauwe lijks de indruk wordt verkregen in een vernieuwd pand binnen te stap pen. De overgang van het verbouwde gedeelte naar de Vierschaar verloopt bijzonder onopvallend. „Dat hebben we geprobeerd te bereiken door zo veel mogelijk eikenhout en plavui zen te gebruiken. Ook de nieuwe deur tussen de uitbreiding en Vier schaar, die precies gelijk van uitvoe ring is als de reeds aanwezige deu ren, draagt daartoe* bij", aldus de heer H. Goedegebure, medewerker van de dienst gemeentewerken. Hij heeft de verbouwing vanaf het begin voorbereid en bestek- en aanbeste- dingsklaar gemaakt; ook de begelei ding van de werkzaamheden was in handen van de heer Goedegebure. Goedegebure vertelt dat deze ver bouwing van hel pand Meel.straal 4-6 de derde is die hij mee meemaakt. In 1975 werd het pand voor het eerst verbouwd, nadat een glashandcl het pand had verlaten. Die eerste ver bouwing was ten behoeve van de huisvesting van de gemeentelijke so ciale dienst van Zierikzee. De tweede keer wérd een verbouwing noodzake lijk toen de Intergemeentelijke Soci ale Dienst Schouwen-Duiveland St. Philipsland in liet leven werd geroe pen. De derde verbouwing is op dit moment bijna voltooid. WILLEMSTAD - „Een opmerkelij ke stijging in de passage van scheepstonnen en schepen", noemde sluismeester J. Nefkens van de Vol- keraksluizen dfe stijging van 5,3% van de tonden laadruimte, die in 1983 door de sluizen bij Willemstad zijn gepasseerd. De sluismeester sprak tijdens de nieuwjaarsreceptie op de sluis. In 1983 zijn er 126.455 beroeps vaartschepen gepasseerd, een stij ging van 0,2% met het jaar daar voor. Een zelfde stijging zat er in voor de rekreatievaart, 0,2%. Er passeerden 41.612 rekreatievaartuigen in 1983. De belangrijkste stijging deed zich echter voor in de tonnen laadruimte die de sluizen passeerden. Dit was 124.510.035 ton, een nieuw rekord sinds in 1978 121 miljoen ton als re kord werd aangemerkt. Uit deze cij fers blijkt dat de schaalvergroting van de schepen zich nog steeds voor tzet. De gemiddelde tonnage van een schip was vorig jaar 985, ca 5% groter dan het jaar daarvoor. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar t 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - Het is niet uitgesloten dat de invloed van de waterwinning zich uit strekt tot buiten de direkte omgeving van putten en infiltratievijvers. Aard en reikwijdte van de invloed binnen het natuurmonument de Kop van Schouwen zijn onderwerp van een onderzoek dat meerdere jaren zal vergenDe toegestane kapaciteit is nog niet bereikt. Bij de vergunning verlening of -wijziging in verband met het uitvoeren van nieuwe werken om de toegestane kapa citeit te realiserendient in het kader van het natuurbehoud gestreefd te worden naar verklei ning van het totaal aan effekten op de omgevingaldus de concept-beheersvisie van Staatsbos- beheeer over de Kop van Schouwen. Een lopend onderzoek naar de effekten van waterwinning door partikulieren (campingeigenaren) op de omgeving wijst eropdat deze grondwateronttrek king duidelijk invloed heeft op de grondwaterstand in de gebieden rond Renesse. Voor het ver wezenlijken van de doelstellingen voor het natuurmonument Kop van Schouwen is stopzetting van deze grondwateronttrekking van groot belang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3