Tevergeefs pleidooi voor intensievere acquisitie deurloo mode 25% KORTING Rammelend verweer van duiksportschoolhouder Administratief „foutje" kost Renessenaar 150,- „ACH MENEER, U BENT AAN 'T ZEUREN!" installatiebedrijf Stagnerende grondverkoop Zierikzee COLBERTS COMPOSES KOSTUUMS Kantonrechter mr W. F. van Solinge: DEURLOO BV I 2 ZIERIKZEE - „Moet er niet meer aandacht besteed worden aan het aanprijzen van Zierikzee?", vroeg me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal donderdagavond tijdens een openbare vergadering van de kommissie fi nanciën. Zij dacht aan een soort „ambassadeursschap" voor een ambtenaar met marketing-deskundigheid ten behoeve van de verkoop van industriegrond. Zij was van mening, dat de prijzen nauwelijks nog aantrekkelijker ge maakt kunnen worden, maar ver wachtte goede resultaten van een ak- tief beleid in het kader van de acqui sitie. Zij betrok in haar pleidooi ook het belang van de werkvoorziening. Kommissielid de heer D. van der Wekken reageerde hierop met de ver wijzing naar het feit, dat al sinds jaar en dag een aktief beleid wordt ge voerd en dat in de begroting ook een post voor acquisitie staat opgeno men. Volgens hem moest de C.D.A.- woordvoerster niet onderschatten, dat Zierikzee nou eenmaal niet de enige gemeente is, die met industrie- grond leurt. Hij noemde het een uto pie te denken, dat het op pad sturen van een ambtenaar resultaten zou opleveren. „Leuke kontakten" Kommissievoorzitter L. J. van Gastel haakte daarop in met het aan halen van het voorbeeld van de ge meente Tholen. Met enthousiasme werd van deze zijde ingesprongen op een bedrijfs- en industriebeurs. Het resultaat, volgens Van Gastel was, dat er „leuke kontakten" werden ge- Advertentie Mol 5-7, Zierikzee legd. Die „leuke kontakten" waren er naar zijn zeggen in Zierikzee ook vaak geweest, maar meestal bleef het daar dan ook bij. Verder wees de wethouder op het feit, dat Zierikzee ook deelneemt aan de zogenaamde Acquisitiegroep. „Als we zouden vinden, dat die groep het niet goed doet, zou je die taak zelf moeten gaan uitvoeren, maar dat valt ook niet mee", aldus Van Gastel. De heer K. T. de Jonge was van me ning, dat het bedragje, dat voor ac quisitie in de begroting is opgeno men wel erg minimaal is. De heer G. Dijkstra voerde daarop aan, dat de burgemeester ook veel aandacht besteedt aan de promotie van Zierik zee. „Je moet het op het juiste moment doen", hervatte daarop mevrouw Bij de Vaate haar pleidooi. Zij was van mening, dat de ekonomie in neder- land toch weer wat begint aan te trekken en vond dat Zierikzee er voor moet zorgen er als eerste bij te zijn als bedrijven zich hier zouden willen vestigen. „Kretologie" „Dat is kretologie", vond de heer Van der Wekken. Volgens hem kun nen de verwachtingen ten aanzien van acquisitie in de huidige tijd maar beter zeer laag worden gesteld. Voor de vreugde over de zich thans herstel lende ekonomie gebruikte hij even een geleende omschrijving: „schuim- plastick - enthousiasme". „Zo simpel heb ik het niet bedoeld", liet mevrouw Bij de Vaate weten. Ze benadrukte het belangrijk te vinden, dat een ambtenaar extra tijd en gelegenheid zal hebben door te spitten als er zich mogelijkheden tot grondverkoop voordoen. De heer J. J. Geleijnse zei het idee te hebben als gemeente wel degelijk goed bezig te zijn ten aanzien van de problematiek betreffende de grond verkoop. „Als het niet zo is, wil ik het graag van u horen", liet hij de voorzitter weten. Wethouder Van Gastel deelde daar op mede, dat elke aanvraag, die zich voordoet bij de gemeente uitputtend wordt behandeld en dat altijd wordt getracht medewerking te verlenen voor de vestiging op industriegrond. Anderzijds moest hij konstateren, dat de verbinding Hellegatsplein - Zierikzee voor de gemeente toch vaak een nadeel betekent, omdat het de bedrijven er soms van weerhoudt zich hier te vestigen. De wethouder prees Zierikzee gelukkig met het feit, dat een bedrijf als Zeelandia hier nog steeds is gevestigd, terwijl het gezien bedrijfsomvang en pro- duktie ook best een ander vesti- gingspunt zou kunnen verkiezen. Enthousiast Mevrouw Bij de Vaate konstateer- de daarop dat ze wellicht wat te en thousiast was geweest in haar ad vies. „Enthousiasme is geen verkeer de zaak, maar als gemeente moet je nou eenmaal met beide benen op de grond blijven staan", vond wethou der Van Gastel. „Je kunt wel van al les ondernemen, maar als je geen za ken doet, heb je alleen maar kosten". Zowel de heer Van der Wekken als de heer De Jonge liet weten met be langstelling uit te zien naar het on derzoek van de kommissie landbouw ten aanzien van de mogelijkheden voor ander gebruik van de thans braakliggende industriegrond. Verhoogde uitkering In verband met een wijziging van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds over 1984 werd de kom missie advies gevraagd over de besteding van een extra bedrag van 126.246,—. De leden konden er una niem mee akkoord gaan, dat 30.000,— wordt toegevoegd aan de reserve herbestrating, 45.000,— aan de reserve aanleg nieuw sportpark; 29.100,— wordt bestemd voor kapi- taalslasten aanleg telefooninstalla tie stadhuis; 9.141,— wordt bestemd voor kapitaalslasten aan koop kleuterschool Rehoboth en een bedrag van 2.650,— als extra kapi taalslasten wordt opgenomen met betrekking tot uitbreiding passan tensteiger enzovoort. Dit laatste is nodig in verband met het feit, dat de subsidie 80.000,— zal bedragen in plaats van 110.000,— waarop werd gerekend. Van het bedrag van 126.246,— resteert dan nog een be drag van 10.315,—. Ten aanzien van de invoering van de Nieuwe Gemeentelijke Comptabi- liteitsvoorschriften per 1 januari 1985 gaf de kommissie te kennen daarover liever voorlichting te ont vangen van de eigen ambtenaren, dan in regionaal verband in kursus- vorm van de Bestuursschool. De heer Geleijnse pleitte ervoor die voorlichting dan niet alleen te ver strekken aan leden van de kommis sie financiën en aan de raadsleden, maar ook aan de leden van de achter ban van de vier raadsfrakties. Hij werd in dit voorstel ondersteund door de andere kommissieleden. Betoog viel in het water: ZIERIKZEE - Langdurig en uitputtend hield kantonrechter mr. W. F. van Solinge zich bezig met verdachte J. W. B„ die voor het hekje moest komen (voor de tweede keer: aangehouden zaak) wegens het binnen de betonning uitoefenen van de duiksport in het Grevelingenmeer. Het werd een welles-nietes spelletje tussen de als getuige opgeroepen verba lisant en verdachte, dat uitmondde in een vonnis tegen de zin van B. in: schuldig zonder strafoplegging. Het feit werd op 27 juni '82 ge- konstateerd door agenten van de rijkspolitie te water, die binnen de betonning luchtbellen af komstig van duikers hadden ge zien. Met hun vaartuig zijn er op af gegaan en via het boot-metaal signalen gegeven aan de duikers dat ze boven water moesten ko men. Dat deden ze ook, volgens de getuige, maar toen ze het politie- vaartuig zagen doken ze weer te rug om 100 meter verder (daar waar het wél mocht) weer boven te komen. Ook omdat er op dat moment zeilwedstrijden aan de gang waren en de zeilers last had den van de duikers (negen in ge tal) lette de politie extra op. Want motorboten hoor je als duiker aankomen, maar zeilschepen niet. Stroming? B. (eigenaar van een duiksport- school) wilde beweren dat de bel- lenbaan door golfslag en sterke stroming binnen het verboden ge bied was gekomen. Ook maakt hij altijd gebruik van een kompas, zodat hij precies weet waar hij on der water zit. De getuige-deskundige wees de kantonrechter echter op andere feiten: a, dat er in het afgesloten Grevelingenmeer geen stroming is en dat er die dag niet gespuid werd, en b, dat er ook van golfslag geen sprake was, omdat er die dag slechts windkracht vier was. Te vens merkte de getuige op, dt een kompas wel de richting aangeeft, maar geen positie. B. maakte er een principe kwestie van, want hij vond dat hij als duikschoolhouder het goede voorbeeld moest geven en dat ook naar zijn mening had gedaan. Hij voelde zich „gepakt" door de rijkspolitie te water, die de ande re acht duikers bekeurde op niet juiste duikuitrusting en omdat B. wel alles in orde had, tóch naar iets zochten. Per ongeluk? Officier van justitie mr. T. H. W. Stein achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd, maar dacht dat verdachte misschien per ongeluk zo gehandeld zou kunnen hebben. Dit resulteerde in de eis van schuldig, zonder strafvervol ging, Maar dóór was B, niet erg gelukkig mee: hij wilde ook van het schuldig af. De redenatie van Van Solinge was even eenvoudig als helder: de be wijzen zijn geleverd door vak mensen, die de bellenbaan zien en bovendien een ambts-edig proces verbaal opstellen. Daar moet je je als leek-kantorrechter aan hou den en het verweer van verdachte bracht hem niet tot andere ge dachten. Ook Van Solinge ver klaarde B. schuldig, zonder straf. Cassatie? „En het gekke is", zo vervolgde Van Solinge, „u kunt niet eens in hoger beroep! Geen straf, is ook geen hoger beroep. Ook al wilt u dat graag: ik geef u echt geen 51,- boete om in hoger beroep te kun nen. Het enige dat u nog kunt is in cassatie gaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. Misschien nog niet zo'n gek idee". ZIERIKZEE - Voor het plegen van een administratieve overtreding volgens artikel 34 van de Handelsregister-wet, kreeg E. H. M. uit Renesse door kan- „tonrec?htler mr. W. F. van Solinge een boete opgelegd van 150,- of drie dagen vervangende hechtenis. M. bijgestaan door zijn raadsman werd ten laste ge legd dat hij tussen december '81 en april '82 van een eerder opgericht filiaal een zelfstandig bedrijf had gemaakt, zonder opgave te doen aan het handels register. Hoewel hiertoe drie maal te zijn aangespoord, was M. in gebreke ge bleven. niet kunt verzinnen!", zo vond de kantonrechter in de aangehouden zaak van W. J. d. J. Even in het kort: d. J. was aangehouden met een brom mer die in de zin der wet geen brom mer was, oftewel: opgefokt. Op het moment van aanhouding en ter eerste zitting verklaarde d. J. geen eigenaar van het voertuig te zijn, maar dat hij die brommer juist had vekocht aan W. W. uit Nieuwerkerk, die kantonrechter Van Solinge toen weieens aan de tand wilde voelen. Het ging dus niet om allerlei ver wikkelingen waar de raadsman uit voerig mee kwam, maar louter om gemeld feit. Uiteindelijk was ook de raadsman hiervan overtuigd en kon niet anders dan het formeel eens zijn met de kantonrechter. Officier van justitie mr. T. H. W. Stein betrok in zijn overweging ter bepaling van zijn eis, dat het handel- register up to date moet zijn en eiste voor deze nalatigheid 150,- of drie dagen. Ook mr. Van Solinge stipte het belang van dit register aaan en kwam tot genoemd vonnis. Gek verhaal „Dit is zo'n gek verhaal, dat je dat Tot tweemaal toe wees de kanton rechter w. op het belang van de eed die de getuige moest afleggen. „Dit is echt geen grap hoor, op mijn-eed staat drie maanden gevangenisstraf", zo hield hij hem ZIERIKZEE - De zitting van het kantongerecht, don derdagmiddag in Zierikzee, was weer eens een enerve rende belevenis. Kantonrechter mr. W. F. van Solinge en officier van justitie mr. T. H. W. Stein kregen „vogels van diverse pluimage" op bezoek, die het soms wel erg bont maakten. Zo zelfs, dat mr. Van Solinge, die „nor maal" héél wat kan hebben en bijzonder geduldig is, te gen een verachte uitriep: „Ach meneer, u bent aan 't zeu ren!" De „zeur" in kwestie was J. F. v. L. uit Dordt, die ter verantwoording werd geroepen voor het feit dat hij op 4 april '82 op rijksweg 18 bij het benzinestati on bij Zierikzee, zonder vaart te verminderen met een snelheid van omstreeks 100 km/u door het rode verkeerslicht was gereden. Daarbij ontstond een zeer gevaarlijke situatie, omdat het andere verkeer volgens het voor hen geldende groene licht, al was gaan rijden. Verbalisanten van de rijkspolitie, die juist op dergelijke overtredingen daar aan het kontroleren waren, zet te met de politiewagen de achtervol ging in, waarna verdachte pas na tien kilometer staande kon worden ge houden. Toen ontstond een onver kwikkelijke woordenwisseling, waarbij volgens verdachte hem niet werd gewezen op het recht te zwij gen. „Het is een kinderachtige ma nier om mij in diskrediet te brengen. Het licht was oranje en ik had nooit meer kunnen remmen", aldus de le zing van J. v. L. De kantonrechter riep vervolgens de getuigen-verbalisanten er bij, die onder ede het proces-verbaal be vestigden. En toen ging V. L. verbali santen pietluttige kleinigheden in de mond trachten te leggen, hetgeen de sfeer op de zitting er niet vrolijker op maakte. Voor de officier was er geen vuiltje aan de lucht: het wettig en overtuigend bewijs was geleverd in de vorm van het proces-verbaal en de aanvullende twee getuigenverklarin gen. Zijn eis: 120,— of 2 dagen. De reaktie van verdachte: „De heren hebben hun werk niet goed gedaan. Ik vind het allemaal maar dubieus, ze zijn er duidelijk op uit geweest om mij te pakken". Mr. Van Solinge kon zich geheel vinden in de bewijslast die de officier had aangedragen en vonniste konform de eis. „Denkt u nu echt, dat politieagenten die u za gen rijden, denken: kom, laten we die man eens leuk gaan pakken? Kom nou! Zó werkt de politie niet!" Groeneweg Groeneweg of Groeneweegje. Deze vraag had al eens eerder centraal gestaan op een zitting, en kwam nu in de herhaling aan bod. B. had een overtreding (laten) begaan door zijn chauffeur C. d. R. met een te zwaar beladen vrachtwagen te laten rijden. Voor deze overtreding werd hij in het Groeneweegje staande gehouden. Op de dagvaardiging stond echter Groe neweg: een foutje derhalve. Op de aangehouden zaak kwam donderdag het vervolg. Officier mr. Stein vond het een „verschrijving". De Groeneweg bestaat niet en dus is het zeker dat bedoelde overtreding (die overigens niet werd betwist) in het Groene weegje werd begaan. Van verwar ring kon zijnerzijds geen sprake zijn en kwam derhalve tot zijn eis: 300,— of 6 dagen. De kantonrechter tapte uit een an der vaatje: géén verschrijving, de po litie moet zijn werk goed doen! Vrijspraak voor B., met de toevoe ging „U boft!" Deel III Niét boffen deed A. A. K. uit Mid- denschouwen, die drie bekeuringen kreeg toebedeeld voor dezelfde over treding: het niet hebben en voeren van kentekenbewijs deel III. Op 28 juni '82 en op 1 juli '82 (óók een aangehouden zaak) werd hem daartoe een proces-verbaal uitge reikt maar een half jaar later op 7 ja nuari '83 bleek K. nog steeds niet in het bezit te zijn van een deel III. Voor de officier aanleiding voor de laatste twee keer een boete te eisen van respektievelijk 60,— en 130,—. Mr. Van Solinge maakte hier van: 1. schuldig zonder straf en 2. 130,— of drie dagen. Koeien drijven W. M. B. uit Kerkwerve werd in mei '83 in Zierikzee betrapt op het voor handen hebben van een wa penstok (gummie-knuppel), die we liswaar onder de zitting van zijn auto lag, maar tot verboden wapenbezit wordt gerekend ingevolge de wapen wet van 1890. Ter verdediging voerde B. aan, dat hij de knuppel had ge kocht om de „koeien te drijven", maar zelfs de kantonrechter begreep dat dit een uitvlucht was. Eis en von nis waren gelijkluidend: 130,— boe te (of drie dagen) en inbeslagname van het wapen. Een lekke dieselolie-tank, waaruit 150 liter brandstof op de Stolpweg te rechtkwam, kwam M. C. d. G. op een boete van 180,— of vier dagen te staan. De tank was afgebroken, waardoor een scheur ontstond. Dat werd hem overigens niet ten laste ge legd, maar wel het feit dat hij in ge breke was gebleven de boel op te rui men of er voor te zorgen dat het werd opgeruimd. D. G. had alleen het wa terschap gebeld (die niet opnam) en vervolgens zijn werkgever in kennis gesteld van het gebeuren (althans ge probeerd naar bleek, want die was óók niet thuis) en liet tenslotte zijn defekte tank repareren. Officier Stein sprak van een le vensgevaarlijke situatie op de rijks weg: dieselolie wordt als een dunne gladde film op het wegdek waardoor ongelukken kunnen worden veroor zaakt. „Er hadden rampen kunnen gebeuren", aldus mr. Stein, die dit ook graag aan verdachte had willen zeggen. D. G. liet zich echter vertegenwoor digen door advocaat H. N. uit Zierik zee, die niet veel meer kon doen dan verlaging van de boete vragen. Ook mr. Van Solinge achtte het gebeuren zeer nalatig en dus verwijtbaar en vonniste gelijkluidend aan de eis. Rode licht De verkeerslichten bij Seroosker- ke kwamen twee keer aan bod deze zitting: J. M. uit Herkingen en D. C. L. uit Ouwerkerk moesten zich ver antwoorden voor het door rood licht rijden. De zaak tegen M. werd aange houden, omdat M. een getuige had meegebracht die evenals hij het te gendeel wilde beweren, en de kan tonrechter besloot óók een getuige te laten komen: de verbalisant. L. kreeg een milde boete 60,—) omdat hij een plausibele verklaring voor zijn overtreding had. De wagen vóór Mr. W. F. van Solinge hem waarvan de bestuurder net als hij voor rood licht wachtte, treuzelde met oprijden bij groen licht. Aange zien het hier een verkeers-afhanke- lijke installatie betreft, sprong het licht veel sneller op rood dan L. ver moed heeft. De kantonrechter vond het in ieder geval een sluitend ver haal en was daarom mild in zijn oor deel. Cilinderkop J. C. L. uit Westerschouwen had „alleen maar een andere cilinderkop op zijn bromfiets gezet" en kon maar niet begrijpen dat de fiets nu ineens tweemaal zoveel het toegestane ver mogen had gekregen. „Mijn brom mer reed maar 50". De rollenbank van de politie wees echter anders uit. Ook had L. een te breed stuur op zijn brommer en ook dót mag niet. Offi cier en kantonrechter waren het eens over de strafmaat: 70,— voor de ci linderkop en 50,— voor het te brede stuur. „Een normale zaak", legde of ficier Stein uit, „we krijgen er maan delijks honderd zo met te brede stu ren. Ze mogen maar 75 breed zijn". Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 voor. Maar W. beloofde onder ede de waarheid te zullen vertellen. Die was dan alsvolgt: W. zou de brommer van d. J. opknappen en dan verkopen. Na verkoop zou d. J. zijn geld krijgen: 150,-. Op het moment van aanhouden was W. juist bezig met het opknappen en d. J. aan het proefrijden. Wie is dan op dat mo ment de eigenaar? De brommer was nog niet betaald Officier Stein voelde W. nogmaals aan te tand, waarbij kwam vast te staan dat de brommer al drie keer van eigenaar verwisselde. Uiteinde lijk velde Van Solinge het Salomons- oordeel: d. J. was geen eigenaar meer van de brommer op het „moment su prème", het feit kon dus niet worden bewezen door de officier dus moest vrijspraak volgen. CAPELLE AAN DEN ÏJSSEL-Het rechercheverloop van de Zuidmoluk- kers die zich woensdag bij de Capelse politie hebben gemeld, neemt meer tijd in beslag dan aanvankelijk werd gedacht. De woordvoerder van justi tie, mr. W. de Saint Aulaire, ver wacht dat vrijdag bekend zal worden of en hoeveel verdachten aan de offi cier van justitie zullen worden voor geleid. De eventuele voorgeleiding vindt dan zaterdag plaats. Vrijdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. Komedie „Arme Cyra no", door Bent-Raamtheater. 20.00 uur „Huis van Nassau". Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Spelregelwedstrijd jeugd. Scheidsrechterskommissifc Schouwen-Duiveland 19.00 uur. Oosterland Oosterhof. Ledenvergadering Oran jevereniging. 19.30 uur. Konsistorie Gereformeerde Gemeen te, St. Joostdijk. Jaarvergadering Staatkundige Ger. Studievereniging. 19.30 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Verenigingsgebouw 't Vrije. Nieuw jaarsbijeenkomst PvdA, 20.00 uur. Kerkwerve Ophalen oud papier door de S.V. W.I.K. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/ Schuddebeurs Ophalen oud papier door de S.V. W.I.K. te Noordgouwe Schudde beurs. Vanaf 9.00 uur. Maandag 16 januari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Philatelica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven TonnenmagazijnVoorlichtingsmid- dag Cebeco. 13.00 tot 18.00 uur. Dinsdag 17 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenmiddag. 14.30 uur. Noord welle Dorpshuis. Vergadering „Ons Vjbor- deel". 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie welzijn. 19.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym/ 19.30 tot 20.30 uur. j Dreischor Dorpshuis. Tweede nutsavohd „Nut en genoegen". 20.00 uur. Woensdag 18 januari Zierikzee Visstraat 5. Officiële opening pand Regionaal steunpunt Vrouweneman cipatie Schouwen-Duiveland Sint Philipsland. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. NCVB-vergadering. 19.45 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bogaardstraat 8. CDA Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos" (vertrekpunt). Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Middelburg Schouwburg. Toogdag CBTB, 10.30 uur. Rede minister De Koning, 14.00 uur. Vrijdag 20 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering mussengilde. 20.00 uur. Serooskerke Herberg De Waag. Live-optreden Burgundy Street Jazzmen. 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2