Penelope van de „Polyanthe" Meeste bedrijven verwachten in '84 gelijkblijvende omzet Er is van alles mis in het pendelvervoer TV-uitzending zorgt voor opschudding in bos Beekse Bergen verwacht half miljoen verlies GS Zeeland willen krediet ministerie voor regionale omroep Mr. C. J. A. van Lede wordt de nieuwe VNO-voorzitter In Midden- en Noord-Zeeland Omzet-daling- kruideniers Vaderrecht Kassa... 6 ZIERIKZEE - Het Midden- en Noordzeeuwse be drijfsleven ziet 1984 met gematigd vertrouwen tege moet. Ruim de helft van de kleine ondernemingen (min der dan vijftig werkzame personen) verwacht een nomi naal gelijkblijvende omzet en zo'n vijftien procent denkt het inflatiepercentage in 1984 goed te maken. Voorts voorziet tien procent een reële stijging van de winst, 44 procent verwacht daarentegen een gelijkblijvend resul taat. Van de verliesgevende bedrijven in 1983 denkt twintig procent in 1984 winst te behalen. Van de grote bedrijven (vijftig of meer werkzame personen) voorziet de helft een reële verbetering van de omzet en een gelijk blijvend resultaat. Het aantal investerende kleine be- bedrijfsontwikkelingen in 1983 wor- drijven zal zich nauwelijks wijzigen den afgeleid. en ook de investeringssom zal gelijk- De omzet is bij de kleine bedrijven blijven. Van de grote bedrijven is met één procent gedaald, een relatie- zo'n 90 procent voornemens investe- ve verbetering ten opzichte van 1982 ringsaktiviteiten te ontplooien; bij toen sprake was van een nominale af- een kwart zal hierbij de investerings- name met vijf procent. Landelijk is som toenemen. de omzet nominaal gelijk gebleven. De konklusies kunnen worden ge- Bij de grote bedrijven is de omzet trokken uit de jaarlijkse enquête Re- echter sterker afgenomen. Het be- gionale Bedrijfsontwikkeling, welke drijfsleven in Midden- en Noord is gehouden door de Kamer van Zeeland blijft hierin duidelijk achter Koophandel en Fabrieken voor bij de ontwikkelingen van het totale Midden- en Noord-Zeeland in de Nederlandse bedrijfsleven, waar maanden september en oktober 1983 sprake is van een nominale omzet- onder het bedrijfsleven in haar regio. groei van twee procent. Omzet Export Uit de enquête kunnen voorts de De in 1982 ingezette exportgroei Vervoersbond FNV: UTRECHT - In het pendelvervoer, het vervoer per bus naar buitenlandse vakantieoorden, is van alles mis. Dat konstateert de vervoersbond FNV na een enquête onder 120 chauffeurs van touringcars in december 1983. De chauf feurs werken bij 34 bedrijven, tien procent van het totaal in deze sektor. Aan leiding tot het onderzoek vormden talrijke klachten die de bond heeft gekre gen sinds het pendelvervoer per bus naar vakantiebestemmingen drie jaar ge leden explosief ging groeien. Volgens de bond is er sprake van onverantwoord lange rijtijden, te weinig rusturen, afspraakionen en .zwarte" betalingen en worden veel bussen gereden door onervaren part time chauffeurs die elders een volle dige baan hebben. De vervoersbond FNV gaat de re sultaten van de enquête voorleggen aan de Rijksverkeersinspektie en de Raad van Toezicht in de Toursektor die toezicht moet houden op de nale ving van de CAO. Ze komen ook aan de orde bij het CAO-overleg met de werkgevers. Rijtijdenwet Alle 35 chauffeurs die regelmatig op Spanje rijden blijken het Rijtij denbesluit te ovetreden. Hun gemid delde rijtijd is 20 a 22 uur en op ritten naar Zuid-Spanje 25 a 28 uur. Vol gens de richtlijnen van de EG mogen twee chauffeurs op een bus samen niet meer dan 17 uur diensttijd heb ben: daarna moet een rustpauze van 8 uur worden ingelast. Maar in werke lijkheid wordt vaak met twee chauf feurs in een ruk doorgereden. Bij pendelritten op Oostenrijk wordt be ter de hand gehouden aan de tijden. Hier ligt de rijtijd tussen de 13 en 19 uur. Ook de overnachting blijkt in Oostenrijk beter geregeld dan in Spanje. Er is meestal een hotelkamer gereserveerd voor de chauffeurs. In Spanje moeten ze er zelf naar op zoek of - tijdens de rit - slapen in de bus. Daar hebben ze overigens gemid deld maar vijf uur de tijd voor en de meeste chauffeurs weigeren gebruik te maken van de slaapbank onder in de bus naast de bagaruimte: te ge vaarlijk en te benauwd. Beloning droevig Met de beloning van de chauffeurs Is het volgens de bond droevig gesteld. Van de ondervraagde chauf feurs werden er maar drie korrekt volgens de CAO betaald. Er bleken 49 verschillende soorten beloningen te bestaan, waarbij „zwarte" beta ling schering en inslag is. Enkele chauffeurs moeten, hun loon aanvul len door het verkopen van koffie en frisdranken. Het overgrote deel van de chauf feurs rijdt met steeds wisselende kol lega's. „Kollega" is overigens nau welijks het juiste woord. Voor hun bijrijders gaven de chauffeurs 35 ver schillende beroepen op, zoals barei- genaar, kaasmaker, brandweerman, bakker, politieman (technische dienst), PTT-employe en magazijnbe diende. Er zijn ook bijrijders met een werkloosheids- of arbeidsongeschiktheidsuitkering. Opvallend noemt de bond het, dat geen enkel bedrijf de busbemanning onderweg aflost door een verse ploeg. Er zijn wel aflosplaatsen in België en Duitsland, maar stapt de chauffeur op of af als hij reizigers heeft opgehaald om ze naar het cen trale vertrekpunt te brengen of als hij daar vandaan reizigers weer thuis gaat afleveren. Ongeveer 65 chauffeurs zeggen, dat ze de aan- en afvoerz-oute zelf moeten rijden. De chauffeurs die dat niet hoeven te doen worden door hun werkgever met een busje naar de opstapplaats gebracht. Door een Ne derlandse bus met zijn chauffeur vanuit België of Duitsland te laten vertrekken en omgekeerd, wordt volgens de bond op een simpele ma nier een rijtijdenkontrole door de Nederlandse Rijksverkeersinspektie ontweken. Parttimers en beunhazen Bestuurder E. Niehot van de ver voersbond FNV vindt het „idioot dat van de chauffeurs in vaste dienst wordt verlangd dat ze de prijskorh- pensatie inleveren voor meer werk gelegenheid om dan te moeten zien hoe dat geld wordt gebruikt voor zwarte beloningen aan onder meer onervaren parttimers en andere beunhazen die een graantje willen meepikken in de pendel". heeft zich in 1983 bij de kleine bedrij ven voortgezet, zij het minder sterk. De Midden- en Noordzeeuwse bedrij ven hebben een stijging van drie pro cent gerealiseerd tegenover een toe name met twee procent landelijk. Bij de grote bedrijven is de export nominaal gelijk gebleven. De export is gerealiseerd door negen procent van de kleine en 44 procent van de grote bedrijven. Het netto bedrijfsresultaat heeft zich eveneens in het verslagjaar ver beterd. Ruim vier van de vijf kleine ondernemingen heeft 1983 afgesloten met een positief resultaat. Van de grote bedrijven zat een kwart in de rode cijfers. Ruim de helft van het regionale be drijfsleven heeft in 1983 voldoende rendement over het eigen vermogen behaald. Het aantal investerende kleine be drijven is in 1983 toegenomen tot 44 procent. De hoogte van de investe ringssom is echter, evenals in 1982, met 18 procent afgenomen. De grote bedrijven hebben een duidelijke ver betering van de investeringssom ge realiseerd. De werkgelegenheid is bij .de geën quêteerde kleine bedrijven met één procent gestegen tegenover eenda- ling met vijf procent bij de grote be drijven. Bij het nationale bedrijfsle ven is het aantal werkzame personen enigszins afgenomen. Agrarische sektor In de agrarische sektor is de omzet nominaal gestegen met twee procent. Deze stijging is voornamelijk be haald door de visserij. De export is eveneens toegenomen, waarbij de landelijk stijging duide lijk de toename van het regionale cij fer overtreft. Het aantal winstgeven de bedrijven is fraktioneel toegeno men tot 81 procent. De hoogte van de investeringssom is echter gemiddeld met eenderde afgenomen. De werk gelegenheid tenslotte is enigszins gestegen. De omzet in de industriële sektor heeft zich Teleurstellend ontwikkeld. Bij de kleine bedrijven is sprake van een nominale afname met vier pro cent en bij de grote ondernemingen bedraagt de teruggang negen pro cent. De export is bij de kleine bedrijven nominaal één procent gestegen, ter wijl de investeringssom met een kwart is afgenomen. De werkgele genheid is met één procent gestegen. Bij de grote bedrijven is de export som ongewijzigd. De hoogte van het geïnvesteerd bedrag is echter met 47 procent gestêgen. De werkgelegen heid is bij de geënquêteerde zes pro cent gedaald. Bouw gunstig De ontwikkelingen in de bouwnij verheid zijn ten opzichte van voor gaande jaren relatief gunstig. Bij de kleine bedrijven is in 1983 sprake van een omzetafname van zes pro cent. In 1982 bedroeg de teruggang nog 33 procent. De investeringen zijn met een kwart gedaald en de werkgelegen heid is afgenomen met drie procent. Bij de grote bedrijven is de werkgele genheid met negen procent gedaald. In de groothandelssektor is de geldomzet bij de kleine en grote be drijven met respektievelijk één en twee procent afgenomen. De export is bij de kleine bedrijven evenwel met vijf procent toegenomen. De in vesteringssom is met de helft ge daald; de grote bedrijven hebben een sterke stijging van het geïnvesteerd bedrag gerealiseerd. De werkgelegenheid is bij de klei ne bedrijven met twee procent afge nomen tegenover een stijging met drie procent bij de grote bedrijven. Autoverkoop positief De ontwikkelingen in de detail handel laten zich in verhouding tot het nationale bedrijfsleven als gunstig omschrijven. De omzet is no minaal met één procent gestegen. De investeringssom is met 25 procent toegenomen. De werkgelegenheid is met één procent gestegen. Met name in de detailhandel in auto's zijn de ontwikkelingen positief geweest. De sektor dienstverlening tenslot te heeft zich eveneens positief ont wikkeld. De omzet is nominaal met drie procent gestegen. Met name in de bedrijfstak makelaardij is sprake van een sterke stijging. UTRECHT - Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zagen vorig jaar de kruideniers in ons land hun omzet dalen. De levensmiddelenwin kels kregen vorig jaar voor circa 23,2 miljard gulden in het laatje, 1,5 pro cent minder dan in '82. Overigens nam de afzet qua volume vorig jaar wel toe (met 1,2 procent) wat er op wijst dat de konsument vorig jaar meer op de prijs lette en meer artike len kocht voor minder geld. Deze cijfers werden in Utrecht be kend gemaakt op een perskonferen- tie ter gelegenheid van de Roka '84, de internationale levensmiddelen- beurs die van 12 tot 17 februari in drie hallen van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De levensmiddelenbranche houdt het er op dat de omzetdaling inmid dels een dieptepunt heeft bereikt. In december '83 steeg de geldomzet voor het eerst weer en wel met 2,2 procent. Winkels dicht WASHINGTON - Een rechter in Washington heeft een vrouw die in verwachting is gelast zich voor vrij dag niet te laten aborteren, zodat de justitie kan uitmaken of dit ingrij pen het recht van de man respek- teert, die het kind wil hebben. De sinds twee jaar getrouwde me vrouw Constance Coleman heeft reeds tweemaal een abortus onder gaan. Omdat haar man er niet in slaagde haar ertoe te bewegen haar vijf weken oude nieuwe zwanger schap niet opnieuw af te breken, wendde hij zich tot de rechter, zodat deze zijn recht zou erkennen op nako melingschap. Hoewel Coleman op het ogenblik werkloos is en het ekonomisch moei lijk heeft, zegt hij dat hij ..bereid, er op gebrand en in staat iseen kind alles te geven wat het nodig heeft. Volgens hem zou de abortus die zijn vrouw zou ondergaan niet alleen zijn rechten als vader miskennen, maar ook een overtreding zijn van de wet uit 1972 in zijn woonstaat Mary land die man en vrouw gelijkmaakt. Vrijdag 13 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Dag huis, dag tuin, dat op- bergschuur 16.15 uur Wordt vervolgd 16.50 uur Alleen als ik lach 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.25 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Een twee drie show. Show ten bate van het schip van de Zonnebloem. Het geheel wordt ge presenteerd door Rudi Carell. 21.45 uur Brandpunt 22.30 uur De ver van mijn bed show 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven 23.35 uur Studio Sport Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 1WI _j üiiLBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur gevraagd spoedig een voorbereidingskrediet beschikbaar te stellen voor de regionale omroep Zeeland. Gs schrijven de minister het eens te zijn met de brief van de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) van novem ber 1983, waarin de bewindsman wordt gevraagd vooruitlopend op het media debat in de Tweede kamer stappen te ondernemen voor de Zeeuwse regio nale omroep. De minister wordt gevraagd de Om- roepraad zich te laten uitspreken over de vraag of de NOS in aanmerking komt voor zendtijd voor een radiopro gramma dat speciaal op Zeeland be- 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De eerste de beste. Show waarin het vestigen van records cen traal staan. 19.55 uur Kieskeurig. Konsumenten- programma. 20.20 uur Een moordstuk. Klucht waarin een pechvogel centraal staat, die geen vrouw intiemer kon ontmoe ten zonder dat zij er aan overleed. 21,55 uur By air. Dokumentaire over het belang van de luchtvaart. 22.10 uur Minister-president 22.30 uur Journaal 22.45 uur De zaak Stephen Dawson. IKON. 23.35 uur Figures in landscape. Film uit 1971 waarin twee gevangenen uit de gevangenis ontsnappen. Zij die nen een afstand van 60U kilometer niet zonder gevaar te overbruggen om zich veilig te wanen. trekking heeft Ook zou de minister de NV NOZEMA vast opdracht kunnen geven een FM-D-zender in Zeeland te installeren die in de eerste plaats is bedoeld voor de regionale omroep, maar die ook voor een landelijk-regio naal radioprogramma gebruikt moet worden. Als deze zaken al rond zijn op het moment dat de Tweede Kamer zich uitspreekt over de medianota, kan daarna met voortvarendheid worden verder gewerkt, aldus de NOS en daar in nu gesterkt door GS. Gs wijzen de minister er verder op dat Provinciale Staten in de „hoofdlij nen van beleid voor de jaren 1982- 1986" hebben vermeld dat zij de tot standkoming van een regionale om roep aktief willen bevorderen. 19 door EDGAR WALLACE De laatste drie jaar sloten jaarlijks ruim 900 kruideniers voorgoed hun deuren. Vooral de kleintjes met een omzet van minder dan 1,5 miljoen per jaar trof dat lot. Het aantal filia len van grootwinkelbedrijven groei de daarentegen gestaag. Halverwege '83 bestond ruim 34 procent van de 11.000 kruidenierswinkels uit super markten en die waren goed voor on geveer 83 procent van de totale geld omzet. De middelgrote en kleine kruideniers verloren de laatste jaren steeds meer terrein. Ze hadden vorig jaar nog slechts een omzet-aandeel van 16,5 procent (in '82 18,8 procent). AUSTERLITZ - De televisieuitzen ding van Van Kooten en De Bie heeft woensdagavond tot chaotische tafe relen geleid in het bos bij de Pyrami- de van Austerlitz. Het duo liet aan het slot van de uitzending zien hoe het een biljet van duizend gulden in de buurt van de Pyramide begroef. TILBURG - Het Rekreatieoord Beekse Bergen bij Hilvarenbeek zal komend seizoen naar verwachting twintig procent minder bezoekers trekken dan vo rig seizoen. Gerekend wordt met een verlies van 500.000 gulden. Dat schrijft het bestuur van Beekse Bergen in een brief aan de gemeenteraden van Tilburg en Hilvarenbeek. Beide gemeenten zijn gezamenlijk eigenaar van Beekse Ber gen. Volgens het bestuur van het re kreatieoord, dat vorig seizoen kamp te met een verlies van anderhalf mil joen gulden, is de verdere teruggang van het bezoekersaantal te wijten aan het uitblijven van een voorgeno men investering in een superattrak- tie. Voor een dergelijke investering is goedkeuring van de gemeentera den van Tilburg en Hilvarenbeek vereist. „Die goedkeuring is niet tij dig verkregen. Nu is het technisch en publicitair niet meer mogelijk", al dus het bestuur van Beekse Bergen! Onverantwoord De gemeenteraad van Tilburg had begin december al informeel laten weten de miljoeneninvestering on verantwoord te achten vanwege de onzekere situatie waarin Beekse Ber gen verkeert. Momenteel vinden on derhandelingen plaats met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds over deelname danwel overname van ABP in het rekreatieoord. In de begroting voor 1984 had het bestuur wel gerekend met een in vestering van vijf miljoen gulden in een zogenaamde Zwitserse vliegma chine, een reusachtige zweefmolen. Nu deze investering voor het komend seizoen vn de baan is 'wil het bestuur van Beekse Bergen medio dit jaar op nieuw met beide gemeenteraden om de tafel gaan zitten om te bekijken of een investering voor 1985 mogelijk Direkt na de uitzending spoedde zich zeker een groot aantal mensen per auto naar het bos om met schop pen naar de schat te gaan „zoeken". De Rijkspolitie deed nog een poging om de menigte tegen te houden, van wege het verbod om het bos tussen zonsondergang en zonsopgang te be treden, maar de vier agenten zagen echter geen kans de sensatie- en geld beluste mensen tegen te houden. De politie toonde zich nogal ver- ontwaardigd over de „practical joke" van Van Kooten en De Bie, om dat het bos 's-nachts verboden gebied is en de politie niet tevoren in de grap gekend is. Of het biljet van duizend gulden in derdaad in het Austerlitze bos is be graven en/of het ook nog gevonden wordt, was woensdagavond niet na te gaan. Te verwachten valt dat de „eerlijke vinder" er stilletjes mee heen zal gaan. Volgens de politie zijn woensdag avond van elf uur tot donderdagmor gen, even na middernacht, in totaal zo'n zevenhonderd gelukzoekers bij de Pyramide van Austerlitz met graafgereedschap in de weer ge weest. Niet bekend is of het trom meltje met het briefje van duizend er in is gevonden. Al het nachtelijk gegraaf naar de duizend piek van Koot en Bie blijkt voor niets te zijn geweest. Er lag he lemaal geen biljet van duizend gul den in een doos begraven, zo heeft de VPRO donderdagochtend onthuld. De programmamakers zijn toch wel wat beduusd door de enorme respons, die woensdagavond tot file vorming leidde op de zandpaden van bos en hei bij Austerlitz. DEN HAAG - MR. C. J. A. van Lede (41), lid van de raad van bestuur van Hollandse Beton Groep (HGB), zal op een nader te bepalen datum dit jaar Mr. Chris van Veen (61) opvolgen als voorzitter van liet verhond Van Nederlandse Ondernemingen (VNO). De bestuurskolleges van liet VNO hebben met de voordracht ingestemd en heeft Van Lede de kandidatuur aanvaard. De kandidaatvoorzitter zal volgende maand aan de algemene vergadering van het VNO worden voorgedragen als bestuurslid. Vol gens een woordvoerder van het VNO zal Van Lede zich enige tijd als vice- voorzitter inwerken alvorens hij het voorzitterschap van Van Veen over neemt. Tot die tijd blijft Van Veen voorzitter. Cornelis Josephus van Lede werd op 21 november 1942 in Wassenaar geboren. In 1966 voltooide hij zijn rechtenstudie aan de Rijksuniversi teit Leiden, waarna hij een jaar busi ness and management administrati on studeerde aan het Insead- Instituut in het Franse Fontaine- bleau. In 1967 ging hij werken bij de Schell International Petroleum Com pany en werd hij in een marketing functie gedetacheerd bij Nam- gasexport. Van 1969 tot 1976 werkte Van Lede bij het organisatie- en adviesbureau Mckinsey en voerde hij adviesop- drachtcn uit in Nederland, Amerika, België, Frankrijk en Brazilië. In 1977 werd hij president-direkteur van Ko ninklijke Nederhorst Bouw B.V. Na de integratie van dit bedrijf in HBG in 1980 werd hij direktielid van de werkmaatschappij Interbeton b.v. en IFG b.v. In 1982 trad Van Lede toe tot de raad van bestuur van het HBG (w.v.). Volgens een latere medeling van het VNO is het de bedoeling dat Van Lede in maart vicé-voorzitter wordt en dat hij in het najaar Van Veen daadwerkelijk opvolgt. Exportaktiviteiten zijn ontplooid door de bedrijfstak transport; de ex portsom heeft een stijging te zien ge geven van elf procent voor de grote en zes procent voor de kleine bedrij ven. De investeringen zijn met één pro cent gestegen; met name de be drijfstakken transport en makelaar dij hebben grote toenamen gereali seerd. De werkgelegenheid tenslotte is met twee procent toegenomen. GENEVE - Een jonge vrouw in Genève die uit de kassa van een sigarenwinkel 350 frank had gestolen, heeft het halfnaakt in de kou op een lopen moeten zetten. De winkelier achtervolgde haar en greep haar ook, maar hij had uiteindelijk het nakijken met in zijn hand alleen de trui en het T- shirt van de vrouw. Van boven bloot zette de dieveg ge haar vlucht voort, maar in een huis in de buurt kon ze tenslotte ingerekend worden. VI „Maar m'n lieve Penelope, je hebt me vreselijk aan het schrikken ge bracht! Waar ben je toch geweest?" Zo ontving Cynthia haar sekretares- se, toen zij het hotel binnenstapte. „Ik dacht al dat je verdwaald was. Ik heb dan ook direkt opgebeld naar huis." „Ik ben door een van de tunnels naar buiten gegaan", antwoordde Penelope kalm. „En ik ben toch heus geen klein kind dat in Londen ver dwaalt. Ik wist immers in welk hotel ik moest zijn?" „Maar wat heb je intussen gedaan? Ik ben al ruim een uur terug van het station." Penelope kon niet handig liegen. Om de vrouw tevreden te stellen, vertelde ze haar de gedeeltelijke waarheid, namelijk dat zij 'n wande lingetje door 't park had gemaakt. Toen ze die avond op het punt ston den om naar bed te gaan, zei Cynthia: „Ik hoop maar dat Arthurs onder houd tot genoegen verlopen is." Be merkend dat ze haar gedachten weer hardop uitsprak, voegde ze eraan toe: ..Er zouden vandaag een paar vrienden bij hem op bezoek komen." Penelope had heel goed begrepen waarom ze was weggestuurd. Toen zij de volgende ochtend in Stone House terug waren, bleek Dorban heel ernstig en vooringenomen te zijn. Hij was koel en kortaf tegen haar, toen zij in de studeerkamer al leen waren en dat was niets voor hem. Hij scheen in gedachten zo ver weg te zijn van de scène die zich op de motorboot had afgespeeld, dat ze er niet toe kwam het gesprek op haar terugkeer naar Canada te brengen. Zij besefte dat zij eigenlijk helemaal geen dringende behoefte voelde tot zo'n drastische maatregel. Hij scheen zijn houding ten opzichte van haar te hebben herzien en dat kwam haar po sitie ten goede. Deze dat en ook de volgende zag ze hem alleen maar zo nu en dan. Ar thur Dorban en zijn vrouw schenen een serie vertrouwelijke conferenties te houden en lieten haar vrijwel aan zichzelf over. Verder gebeurde het ongewone, dat het echtpaar de twee de middag een tochtje met de boot maakte, wat Penelope een gevoel van opluchting gaf. Vrij van bewaking besteeg ze het pad door de rotsen, om wilde bloe men te plukken. Het was een heerlij ke middag, want de hitte werd ge temperd door een briesje dat vanuit zee het land inblies. Het was echter te warm voor de zeemeeuwen die van de ochtend tot zonsondergang krij send boven Stone House rondvlogen. Ze had de top van de rots bereikt en zich neergevlijd onder de gouden brem, toen de reuk van een branden de sigaar in haar neusgaten drong. Er rookte dus iemand. Ze keek in het rond, maar kon de man niet ontdekken. Het witte strand van Borcome scheen volko men verlaten te zijn. Ze vroeg zich af wie het kon zijn. De mannen van het dorp rookten meestal geen sigaren. Arthur Dorban hield zich aan Turkse sigaretten en hem kon ze hier van daan met zijn witte trui in de boot zien zitten. Ze stond zelfs op en op hetzelfde ogenblik kwam aan de andere kant van het brembosje een dikke jonge man te voorschijn. Hij had een rood gezicht en zorgvuldig geborsteld zandkleurig haar. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij, ik ben bang dat mijn roken u ge hinderd heeft." Ze vond hem niet bepaald inne mend. maar hij glimlachte opge wekt. Ongetwijfeld was hij een man die een behoorlijke opvoeding had genoten. „Ik vroeg me al af waar die rook vandaan kon komen", antwoordde ze met een glimlachje, „maar u kunt wat mij betreft rustig verder roken." iwordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6