Waterschap moet zich aanpassen aan ontwikkelingen maatschappij Onderhoud waterlopenstëlsel nodig voor waterbeheersing Hoofdingelanden waterschap beëdigd Burgundy Street Jazzmen in „De Waag" ENQUÊTE VOOR OESTERKULTUUR WEKT ENIGE IRRITATIE Moskou ziet niets in gedachte van Lubbers Laatste nummer milieu-blad Zeeuws Nieuws verschenen Dijkgraaf M. J. Steur vindt voortbestaan waterschap Schouwen-Duiveland gerechtvaardigd CBTB geeft belasting voorlichting Dijkgraaf M. J. Steur waterschap Schouwen-Duiveland Vragen aan potentiële kwekers Mogelijk ingrijpen in stroomtarieven 4 ZIERIKZEE - „Zonder de voormalige polders en wa terschappen te kort te willen doen meen ik te moeten zeggen dat éénzelfde taakuitoefening als het waterschap Schouwen-Duiveland kent door hen niet mogelijk zou zijn geweest, noch financieel noch materieel. Voor alle taken zou van een veel te verbrokkeld geheel sprake zijn geweest om tot een goed onderhoud en uitvoering van kapitaalswerken te komen. Naar buiten toe is het van groot belang geweest dat het gebied Schouwen- Duiveland als één waterschap kan optreden bij het be pleiten van haar belangen en wensen", zei dijkgraaf M. J. Steur. Tijdens de vergadering van het waterschap, dinsdag, ging hij nader in op het 25-jarig bestaan. „Ook in de toekomst lijkt mij ge zien wat er nog te doen staat het voortbestaan van het waterschap Schouwen-Duiveland alleszins ge rechtvaardigd Temeer omdat Schouwen-Duiveland een duidelijk afgebakend gebied is. Echt steekhou dende argumenten om in de nabije toekomst tot samenvoeging van dit ZIERIKZEE - De Kring Schouwen- Duiveland van de CBTB West-Neder land organiseert voor maandag 6 en 13 februari een tweetal bijeen komsten met als thema het ABC van dé belastingen. De heer Mr. D. J. de Korte, inspek- teur van de direkte belastingen in Zeeland, gaat bij de eerste bijeen komst in op het belastingstelsel in zijn algemeenheid. Bij de tweede bij eenkomst worden meer specifieke belastingzaken besproken, de bijeen komsten beginnen om 20.00 uur en vinden plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee. waterschapsbesturen en derhalve ook in de kategorieën van betalen- den. „Wij pleiten voor handhaving van het instituut waterschap. Van de wa terschappen mag dan wel verlangd worden dat zij zich bij voortduring aanpassen aan de ontwikkelingen en zienswijzen die zich aandienen in de samenleving. Het waterschap zal als funktionele instelling met zijn tijd mee moeten gaan. Het zogenaamde algemeen belang en het funktioneel belang komen elkaar steeds meer te gen. Een goede samenwerking met vooral provincie en gemeenten is daarbij noodzaak. Naast een goede samenspraak met de overige water schappen in Zeeland en de gemeen schappelijke Technologische Dienst en landelijk in Llnieverband", aldus Steur. Bij alles wat het waterschap wel of niet onderneemt dient te worden af gewogen of het past in de taakstel ling bij reglement vastgelegd. Zo handelend is het waterschap ervan overtuigd dat het goed zal kunnen funktioneren tegen redelijke kosten, ook in de toekomst. waterschap met andere te komen hebben zich nog niet aangediend". Af en toe wordt de mening verkon digd dat het waterschap als funktio nele overheid overbodig is, zeker in deze tijd. De regering en de volksvertegen woordiging hebben zich uitgespro ken voor handhaving van het water schap als funktioneel bestuur. Men is van oordeel dat het regionaal beheer van vooral de waterkering en water beheersing van zodanig belang is dat daarvoor aparte overheidslichamen en wel de waterschappen dienen te worden gehandhaafd. De dijkgraaf vond het juist dat voor deze taken op waterstaatkundig gebied de verantwoordelijkheid wordt gelegd bij regionaal funktio- nerende waterschappen, die opere ren vanuit het principe „belang- betaling-zeggenschap". De direkt be langhebbenden kunnen daardoor ef- fektief het beleid en het beheer in het waterschap kontroleren en al of niet gezamenlijk met andere waterschap pen op provinciaal en landelijk ni veau invloed uitoefenen om hun be langen veilig te stellen. De overheid streeft ernaar om het beleid ten aan zien van de waterschappen zowel be stuurlijk als naar taakuitoefening nader in wetten vast te leggen. Het kan zijn dat er door deze wetgeving wijziging komt in de vertegenwoor diging van de belanghebbenden in de ZIERIKZEE - Tijdens de vergade ring van het waterschap Schouwen- Duiveland vond dinsdag de beëdi ging en installatie van de per 1 janua ri nieuw c.q. herbenoemde hoofdin gelanden in de distrikten en 4 plaats. Distrikt 2 Ongebouwde eigendommen Th. H. de Meester te Zierikzee, St. Boot te Kerkwerve, L. J. van Gastel te Zierikzee, J. M. van Langeraad te Kerkwerve en P. de Rijke te Zierik zee. En A. van der Wekken te Zierik zee (nieuw benoemd). Gebouwde eigendommen M. van der Wekken te Kerkwerve en J. Pomper te Zierikzee (nieuw be noemd). Waterkwaliteit S. Simonse te Kerkwerve en L. Goedbloecj te Burgh-Haamstede (nieuw benoemd). Distrikt 4 Ongebouwde eigendommen J. op 't Hof te Sirjansland. A Kuijper te Ouwerkerk, H. B. van de Zande te Oosterland, J. L. Schoof te Oosterland (nieuw benoemd), A. J. Romeijn te Ouwerkerk (nieuw be noemd) en J. A. Gaanderse te Nieu- werkerk (nieuw benoemd). Gebouwde eigendommen M. K. Krepel te Bruinisse en J. S. Wiebrens te Bruinisse (nieuw be noemd). Waterkwaliteit A. F. van de Zande-Vleugels Schut ter te Nieuwerkerk en C. J. van Liere te Bruinisse (nieuw benoemd). De vergadering maakte verder aanbevelingen op voor de benoeming van gezworenen, vertegenwoordi gende de ongebouwde eigendommen in de distrikten 1 en 3 en de gebouw de eigendommen. Voor distrikt 1 werd unaniem gezworene .1. v. d. Slikke gekozen met op de tweede plaats A. J. Padmos, voor distrikt 3 werd, ook unaniem gezworene L. J. Klompe gekozen met op de tweede plaats J. Deïst en voor de gebouwde eigendommen werd gezworene P. M. Vis gekozen met op de tweede plaats J. Pomper. Genoemde gezworenen zijn aftredend en herkiesbaar per 1 mei van dit jaar. SEROOSKERKE - Hans en Corry van Herberg de Waag organiseren op vrijdag 20 januari een jazza vond met een live-optreden van de Burgundy Street Jazzmen uit Valkenswaard. Met dit initiatief zetten zij de traditie voort van hun voorgangster, gastvrouw Nel Evers, die verleden jaar met sukses een leemte op jazz- gebied op Schouwen-Duiveland opvulde. De Burgundy Street Jazzmen is een tien jaar bestaande oude stijl jazz formatie met een uitgebreid en vooral afwisselend repertoire in New Orleans en Engels traditional jazz. Door de afwisseling van vooral instrumenten bereikt de band een va riatie een klankleur, die aan uiteenlopende smaken voldoet. Kenmerkend voor de Burgundy Street Jazzmen is het voorop staan van de muzikale en vokale prestaties, die echter steeds samengaan met een onvervalst enthousiasme en plezier. De bezetting is als volgt: Marten de Nes (klarinet, alt-, sopraan- en te norsaxofoon), Rob Snip (trombone, klarinet, zang), Dick Sesink (trom pet, Flügelhorn, zang, bandleider). Ad van Mensvoort (bas), Paul Wel ling (banjo, gitaar, zang) en Chris Vingerhoets (drums). Het orkest begint zijn optreden om half tien. ZIERIKZEE - Wellicht wordt in de toekomst de moge lijkheid geschapen zoet water van buiten het water- schapsgebied in te laten. Verzoeting van het oppervlak tewater van Schouwen-Duiveland wordt dan mogelijk. Een goede waterbeheersing is volgens dijkgraaf M. J. Steur van het waterschap Schouwen-Duiveland alleen mogelijk bij het in goede staat van onderhoud verkerend waterlopenstelsel en gemalenbestand. Daarvoor zal ook in de toekomst het nodige werk moeten worden verzet, zeer zeker wanneer de voorziening met zoet water er zal komen. Vanaf de oprichting van het water schap, 1 januari 1959, is wat het ont wateringsstelsel in het gebied betreft weinig veranderd. Bij de na 1953 uit gevoerde herverkavelingswerk zaamheden is het ontwateringsstel sel aangepast naar de eisen, die toen daaraan gesteld mochten worden. Al leen in het zogenaamde Prunjebe- vang als onderbemaiingsgebied is door kapaciteitsvergroting van het gemaal en verdere aanpassingswer- ken een peilverlaging mogelijk ge worden in het laagstgelegen gebied in Schouwen. De elektrisch aangedreven gema len zijn geautomatiseerd om het ge wenste polderpeil daardoor beter in de hand te hebben. Af en toe gaan er stemmen op om het zogenaamde pol derpeil te verlagen. De huidige in zichten voor ontwatering van land bouwgronden zouden dit wenselijk maken. „Wij dachten niet dat dit in zijn al gemeenheid zo gesteld mag worden. Wellicht zal de toekomst een meer ge detailleerde peilbeheersing brengen. Inmiddels is een zogenaamd peil- besluit vastgesteld in het waterschap waarin het huidige polderpeil op kaart is aangegeven. Wijziging van dat peil kan alleen bij besluit van de algemene vergadering worden be werkstelligd", aldus Steur. Zuiverings installatie Zoals het zich momenteel iaat aan zien lijkt de zuiveringsinstallatie in Westerschouwen zeker tot 1990 aan de eisen, die aan het zuiveringspro ces en de kapaciteit worden gesteld, te kunnen voldoen. In de afgelopen maanden is van de zijde van Rijks waterstaat bericht dat de installatie thans voldoet aan de eis van biologi sche zuivering, gesteld in de vergun ning. Het beroep dat tegen die voor waarde in de vergunning bij de Kroon was ingesteld is daarop inge trokken. Aan een langslepende affai re is daardoor een einde gekomen. Oppervlaktewater Naast de zuivering van afvalwater komt in de komende jaren meer na druk te liggen op het zogenaamde kwaliteitsbeheer van het oppervlak tewater. Bestrijdingsplannen wor den kwaliteitsbeheersplannen. Aan de oppervlaktewateren worden in die plannen verschillende funkties toegekend. Bij die funkties hoort een bepaalde kwaliteitsnorm, waaraan het water dient te voldoen. Op het bereiken en of handhaven van die kwaliteit dient dan het beheer ge richt te zijn. Dijkgraaf Steur noemde een aantal voorbeelden. In water, dat als zwemwater is bedoeld, moet de waterkwaliteit zodanig zijn dat daarin inderdaad kan worden ge zwommen zonder gevaar voor de ge zondheid. Bij de funktie viswater dient de vis zich ook inderdaad pret tig te voelen in dat water. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Op de enige maanden gele den door Direktie Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij aan daarvoor in aanmerking ko mende ex-oesterkwekers gezonden enquête zijn 105 reakties binnen gekomen. Aan deze 105 gegadigden is nu onlangs een nieuw enquêteformulier gezonden, waarin nadere informatie wordt gevraagd over de eventuele plannen van potentiële oesterkwekers. De vragen vindt men echter nogal pietluttig opgesteld en dat heeft bij sommige ontvangers de nodige irri tatie verwekt. Men krijgt de indruk dat men bij Direktie Visserijen de kandidaat oesterkwekers niet se rieus neemt, terwijl het in de meeste gevallen toch gaat om bedrijven, die van vader op zoon sinds vele geslach ten in oesters hebben gehandeld en deze hebben gekweekt. Deze zijn al leen gestopt omdat men na de winter van 1963 voor de keus stond: stoppen met toekenning van schadevergoe ding of stoppen in 1978 als de Ooster- schelde zal zijn afgesloten. Velen na men toen niet meer de moeite op nieuw te beginnen, omdat men over tuigd was dat tien jaar na het vol wassen zijn van de in 1964 uitgevoer de oesters, toch zou moeten worden gestopt vanwege de Oosterschelde- afdamming. Meebetalen Op het bewuste enquêteformulier wordt gevraagd of men bereid is mee te betalen aan het zandvrij maken van de vervuilde Yersekse Bank, hetgeen volgens opgave van Direktie Visserijen 15 20 miljoen gulden gaat kosten. Verder wordt geïnformeerd of men kapitaalkrachtig genoeg is om een oesterbedrijf te gaan runnen, of men dat als hoofdbedrijf of als nevenbe- drijf wil doen, en of men al weet waar men oesterbroed zal halen om de percelen die men toegewezen per celen te bezaaien. Een andere vraag betreft hoeveel percelen men verlangt en hoeveel oesters men wil kweken. Verder wil men weten of men zijn gekweekte oester zelf in de handel wil brengen of, of men die aan de exportvereni ging VERVOEX wil verkopen. PURMEREND - De gemeente Pur- merend wil een bos van 190 hektare aanleggen in het westelijk deel van de Purmerpolder. De boeren daar wor den volgende maand geraadpleegd, al dus woensdag een woordvoerder van de gemeente. ENSCHEDE - Uit een juweliers winkel in de binnenstad van Enschede blijkt in de nacht van dinsdag op woens dag voor zeker 100.000 gulden aan juwelen te zijn gestolen. De dieven, konden ongestoord hun gang gaan na dat zij op deskundige wijze de alarm installatie van de winkel onklaar had den gemaakt Dit heeft de Enschedese politie donderdag meegedeeld. UTRECHT - Het experiment in Overijssel met trekkershutten als een voudige verblijfsakkommodatie voor vakantiegangers is een groot sukses geworden. ARNHEM - Het ministe rie van ekonomische zaken zal zonodig: via een prijsbe- schikking ingrijpen in de stroomtarieven indien blijkt dat elektriciteitsbe drijven hun tarieven voor grootverbruikers dit jaar, in strijd met vorig jaar ge maakte afspraken, toch verhogen. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie meegedeeld. Verschillende elektriciteitsbedrij ven hebben volgens hem laten weten de tarieven voor grootverbruikers te willen verhogen. Dat was voor het ministerie deze week aanleiding om een circulaire aan alle elektriciteitsbedrijven, waarin wordt gewezen op de in au gustus vorig jaar tot stand gekomen afspraken tussen ekonomische zaken en de VEEN, de Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in ons land. Maximaal 2 Volgens die afspraken worden de vaste kosten van het stroomtarief (dat deel van het tarief dat geenbe trekking heeft op. de brandstof kosten) voor kleinverbruikers per 1 januari dit jaar met maximaal twee procent verhoogd. Het tarief voor grootverbruikers moet volgens die afspraak echter gelijk blijven aan dat van 1982. Volgens een woordvoerder van de VEEN is het de bedoeling dat de elek triciteitsbedrijven zich aan die af spraken houden. Individueel kunnen stroombedrijven het ministerie van ekonomische zaken wel om onthef fing vragen indien de financiële situ atie van het bedrijf tariefverhoging noodzakelijk maakt. Zo'n verzoek om ontheffing dient door de stroombedrijven uitvoerig gemotiveerd te worden. Volgens de woordvoerder van ekonomische za ken is dal tot nu toe niet gebeurd. Hij kon ook niet zeggen hoeveel elektri citeitsbedrijven van plan zijn hun ta rieven toch tc verhogen. MOSKOU - De Sow jet-Unie heeft woensdag afwijzend gereageerd op een re cente verklaring van premier Lubbers dat overwogen zou kunnen worden om in Nederland 16 kruisraketten te stationeren in plaats van de voorgenomen 48. Volgens hel officiële Russische persbureau Novosti gaat het niet om aan tallen maar om hel principe van de plaatsing, dat voor Moskou onaanvaard baar blijft. „Het is duidelijk dat de opstelling in Nederland van welk aantal Ameri kaanse raketten dan ook de reeds gespannen situatie in Europa verder zal verslechteren en de wapenwed loop zal aanwakkeren", zo schrijft het persbureau. Het voegt eraan toe dat Nederland met de plaatsing van de raketten voor het eerst in de ge schiedenis een bedreiging zal vormen voor'de Sowjet-Unie. Nederland zal de konsekwenties moeten aanvaar den van een dergelijk besluit, aldus Novosti. Verdedigbaar Premier Lubbers zei eind vorig jaar in een interview met het dag blad Trouw dat stationering van slechts 16 kruisraketten nog steeds een „verdedigbare en zelfs goede zaak kan zijn". Volgens de premier zou het aanbod om minder raketten te plaatsen in de onderhandelingen kunnen worden gebruikt „als een slag om de arm". Lubbers on derstreepte ook zijn streven de rol van het kernwapen terug te dringen. Novosti vraagt zich echter af „waarom plaatsing van een kleiner aantal kernraketten in Europa een nucleair konflikt minder waarschijn lijk zou maken of wapenbeheersing realistischer". Het persbureau wijst er voorts op dat het uit veiligheidso verwegingen voor de Sowjet-Unie weinig uitmaakt in welke NAVO- landen honderden Pershing-II- raketten en kruisvluchtwapens wor den gestationeerd. „Maar, toch hoeft dit niet onbe langrijk te zijn voor de landen die al besloten hebben tot een dergelijke roekeloze stap ol' dat nog moeten doen", aldus liet nieuw sagentschap. UTKECH'l - Staatssekretaris Van der Heijden (WVC) wil dat er in 198Ü. aan het eind van deze kabinetsperio de, in Nederland maximaal 9.000 open-hartoperaties worden uitge voerd en in 1990 maximaal 9.500 L)c gezondheidsraad heeft de behoefte in 1990 in een nog niet gepubliceerd ad vies voorlopig bepaald op 11.000 ope raties per jaar, maar de slaalssekre- taris wil een ruime onzeker heidsmarge aanhouden. blijkt uit een nol it ie. GOES - Onlangs is het laatste nummer van Zeeuws Nieuws voor natuur, landschap en milieu verschenen. Na negen jaargangen houdt Zeeuws Nieuws er mee op. De redaktie geeft als de reden de ontwikkelingen in het Zeeuwse milieufront. Een tweede reden vormt de amateur-status van de redaktie. wel ke leden een zeer beperkte vrije tijd hebben. De redaktie wil in 1984 met een nieuw „groen" blad verder gaan. Dit blad moet alle milieu-zaken dekken, va riërend van aankoop en beheer via de groene planologie naar de milieu hygiëne. Er wordt gestreefd naar een meer professionele en aantrekkelijke op zet voor een brede lezerskring. Het blad moet ook aktueel en opinie- vermend zijn. De besturen van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, het Zeeuwse Coördinatieorgaan en Zeeuws Landschap hebben unaniem besloten om met deze formule in zee te gaan. Zeeland is klein en het kader is beperkt. Financieel „We kunnen ons ook in financiële zin niet permitteren gescheiden mi lieubladen van enig niveau uit te ge ven. Natuurlijk zal er naast het alge mene tijdschrift, dat aan alle leden en donateurs van de drie grote Zeeuwse milieuklubs wordt toege zonden, van tijd tot tijd nog wel eens specifieke informatie aan de eigen donateurs van een aangesloten orga nisatie worden verstrekt", aldus P. H. Nienhuis namens de redaktie in Zeeuws Nieuws. Het laatste nummer bevat artike len over Vlaanderen en Zeeland, na tuurlijke en kunstmatige grenzen, Grensoverschrijdende planologie?; Grensoverschrijdende landschappen; Ganisvliet. en bedreigd natuurge bied; Ganzen in de Vlaamse kustpol- ders; Buitendijkse gebieden langs de Zeeschelde: „Scheldekristalheldere bron. Natuur- en milieuwetge ving in België; Natuurbehoud in Vlaanderen en Boekbesprekingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4