Exotische bloemenpracht streeknieuws Griezelig echte nabootsingen ongelukken voor EHBO-ers Een auto huren? Vier brandweerlieden slaagden voor kursus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AUTO LOUIS G0EDBL0ED Bijeenkomst CBTB, CPB en CPJ in Brouwershaven Korps Duiveland en Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 januari 1984 Nr. 23455 3 Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktle (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 - CITROËN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperloden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 SCHAREND1JKE Aktiviteiten Groene Kruis Het Groene Kruis Scharendijke-El- lemeet start in 1984 weer met enkele aktiviteiten. Zo begint op 17 januari een kursus ziekenverzorging van zes lessen. Op 22 februari is er een lezing over alternatieve geneeswijzen. Het wordt een informatieavond over ho- meopatie, kruiden, iriskopie, voet massage, voeding en mineralen (o.a. stenen). De lezing wordt gehouden door mevrouw L. de Groot. Op 27 maart wordt een lezing gehouden over algemene preventie van kanker. Deze staat onder leiding van zuster N. Boone, distriktsverpleegkundige van de Zeeuwse Kruisvereniging. In lichtingen zijn te verkrijgen bij het plaatselijk bestuurslid M. Kunst- Visser, telefoon 01117-2148 of bij ver pleegkundige A. v. d. Schelde-Bos, telefoon 01119-1682. BROUWERSHAVEN Kommissie welzijn Op de agenda van de kommissie welzijn, dinsdag 17 januari, staat ad visering inzake het subsidieverzoek van de Vrijwillige Hulpdienst Brou wershaven voor 1984. De vergade ring begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Koltekte De maandopbrengst van de koliek- te ten bate van de Mbuma-zending is vastgesteld op een bedrag van 378,35. Milde gevers en geefsters worden hartelijk dank gezegd. De ij verige kollektantjes waren Jolande Verhoek, Carola de Jonge, Arianne Morks, Jacqueline Pieper, Elna Steenpoorte, Trijnie Verhoek en Jo- anke IJzelenberg. Feestavond VOO De afdeling Duiveland van de VOO houdt vrijdag 27 januari in dorpshuis Oosterhof de jaarlijkse feestavond. Op het programma staat onder meer de opvoering van de klucht Het min nespel der maagden en een groot bal na met medewerking van Trio Men gelmoes. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In memoriam J. A. van 't Leven uit Bruinisse overleden BRUINISSE - Op 74-jarige leeftijd is vannacht, de nacht van woensdag op donderdag, plotseling overleden de heer J. A. van 't Leven, die jaren lang zelfstandig drukker te Bruinis se is geweest. De heer Van 't Leven begon in 1923 als leerling-zetter drukker bij de toenmalige Drukkerij Van der Wal te Bruinisse.- In 1946 vestigde hij .zich als zelfstandig drukker door het be drijf waar hij reeds werkte onder de naam 't Wapen van Zeeland voort te zetten. Hij verzorgde drukwerk op alle terreinen voor de gemeente en gemeenschap. Hoewel de heer Van 't Leven zijn drukkerswerkzaamheden in 1977 stopzette, bleef hij tot zijn laatste le vensdag aktief als representant van Drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee, waarvan zijn zoon het di- rekteurschap bekleedt. Onder de handelsnaam Drukkerij Van 't Le ven fungeerde de overledene als hoofd verkooppunt Bruinisse van de Zierikzeese drukkerij. De heer Van 't Leven werd op 28 april 1978 onderscheiden met de ere medaille in zilver van de orde van Oranje-Nassau. Zijn verdiensten op maatschappelijk terrein worden geïl lustreerd door de volgende bestuurs- funkties die hij bekleedde: bestuurslid Middenstandsvereniging (1948-1952), voorzitter Gereformeer de Jongelingsvereniging (1935-1939), sekretaris A.R.-kiesvereniging (1937- 1952), bestuurslid Christelijke kleu terschool (1946-1953), ouderling Gere formeerde Kerk (1946-1968) en bestuurslid Christelijke lagere school (1946-1968). De begrafenis geschiedt op maan dag 16 januari om half drie op de al gemene begraafplaats te Bruinisse, voorafgegaan dooreen rouwdienst in de Gereformeerde Kerk (aanvang 13.30 uur). Opbrengst kinderzegels en -kaarten Het verkoopkomité Kinderzegels en -kaarten heeft ook dit jaar weer een mooi resultaat kunnen boeken. Aan zegels en kaarten werd een eind bedrag genoteerd van 10.038,90. Een woord van dank is op z'n plaats aan de dames van de U.V.V. en de ko pers. EHBO-ers bij een oefening, waarmee hun parate kennis wordt getest. Op de voorgrond ligt „slachtoffer" mevrouw b Samelink met een slagaderlijk bloeding aan haar been". Zij krijgt eerste hulp van Kees v.d. Muale uit Nieuwerkerk en mevrouw Anneke Zuiderent uit Noordgouwe (r). De heer met de gekneuse polsop de bank wordt verbonden (bun- Joke Ravia uit Kerkwerve. De drie EHBO-ers zijn allen lid van de afdeling Kerkwerve. KERKWERVE - Bloederige en pijnlijke taferelen speelden zich woensdagavond af in het Verenigingsge bouw te Kerkwerve, waar een honderdtal EHBO-ers door middel van vier gespeelde situaties hun kennis van eerste hulpverlening verrijkten. Door middel van perfekt aange brachte schminck waren verwondingen zeer realistisch nagebootst, terwijl de tonelisten van Lotus (Landelijke opleiding uitbeelding van slachtoffers) met hun kreten, kreunen en uitroepen van pijn een welhaast werkelijke gebeurtenis in scène zetten. Bij Rien van de Jagt uit Tholen moest een hondebeet in de pols worden ver zorgd, terwijl Manuela Samelink uit Bruinisse bij een struikelpartij een breuk in de onderarm en schaafwonden aan handen en knieën had opgelopen, na de eerste hulpverlening waren beiden eensgezind voorzien van een mitalla. Gastvrouw was de EHBO afdeling Kerkwerve, bestaande uit een man of dertig. De overige geïnteresseerden waren EHBO-ers uit Schouwen-Dui- veland en Midden-Zeeland. Onder leiding van de heer G. A. Heijboer uit Sint Annaland gaven zes Lotus-vrijwilligers een uitstekende performance ten beste. Onder hen be vonden zich drie Schouwen-Duivelan- ders, te weten mevrouw B. Samelink en haar dochter Manuela uit Bruinisse en Ko van Belzen uit Zierikzee. Door hun opleiding bij Lotus (nadat zij eerst gediplomeerd EHBO-er moesten zijn) zijn zij in staat zelf allerlei verwon dingen te schmincken, terwijl het bo vendien belangrijk is dat zij door mid del van toneelspel de aankomende EHBO-ers van informatie voorzien, plus duidelijk laten blijken hoe hun verwondingen ontstaan waren en in wat voor mate zij pijn lijden. Tot vier keer toe gebeurde dat heel realistisch. In groepjes werden voor drachten gegeven van verwondingen, zoals die in het gewone leven kunnen ontstaan. Een paar voorbeelden: zich ernstig stoten, valpartijen door epilep sie en struikelen, in glas vallen, door een hhond gebeten worden en met een voet onder een wiel van een tractor terecht komen. Uit het publiek meldden zich vrijwil ligers om de gewonden te verzorgen, nauwlettend gadegeslagen door des kundigen op dat gebied. Onder die ervarenen was de voorzitter van de Kerkwerfse afdeling L. de Kok, in- structrice van de gevorderden Klazina Uil-Verhage uit Zierikzee en instruk- teur Han Kloet uit Zierikzee die de beginnelingen opleidt Na elk „toneelstukje", als de „slachtoffers" verbonden en behan deld waren, werd de handelswijze van de jonge EHBO-ers besproken. Ook de slachtoffers - dicht bij het „vuur" - gaven daarbij van hun des kundigheid blijk. Een mitella werd ter illustratie nog eens heel precies - zoals het hoort - omgedaan, een slagaderlijke bloeding had wat eerder moeten wor den gestelpt en een enkele keer zou ook de arts wat eerder hadden moeten worden gewaarschuwd. Dat laatste vooral bij de hondebeet vanwege het grote gevaar van infektie (tetanus). En veel tegen het slachtoffer blijven pra ten, werd duidelijk benadrukt, kontakt houden met degene die gewond is, een heel belangrijke zaak om ze bij hun positieven te houden. Al veel geleerd Het was echter niet allemaal kritiek. De hulpverleners in spé lieten per slot van rekening duidelijk blijken al veel te hebben geleerd en hun moedig op- treden om voor zoveei publiek de test te ondergaan, ondervond veel waar dering. Zoals voorzitter De Kok al in zijn welkomstwoord zei: de vrijwilligers waren bijeen om iets te leren en hun ervaringen van die avond kunnen bruikbaar zijn wanneer er in werke lijkheid een ongeluk gebeurt Ze zul len dan ook niet zo schrikken door de griezelig echte, maar gelukkig nog na gemaakte verwondingen waarmee zij deze avond werden gekonfronteerd. HUYBEKGEN - De rijksrecherche heeft oud-wethouder en CL)A- raadslid H. van A. in liet Brabantse Huybergen deze week aangehouden op verdenking van fraude. Ook zijn twee zoons zijn ingerekend. Burge meester Van Dommelen van Huy ber gen heeft dit bevestigd. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft in samenwerking met de douanerecherche de afgelopen dagen op twee schepen in de Rotterdamse haven ongeveer zeven kilo aan heroï ne en cocaïne in beslag genomen. Dit heeft de Rotterdamse politie meege deeld. BROUWERSHAVEN - De CBTB, de CPB en de CPJ op Schouwen-Dui- veland houden vrijdag 27 januari in het Tonnenmagazijn te Brouwersha ven een familiesamenkomst. Om 18.00 uur is de ontvangst en om 18.30 uur volgt de opening van de koffiemaaltijd door de presidente van de CPB, afdeling Schouwen-Dui- veland, mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke. Om 20.00 uur begint het avondpro gramma. De voorzitter van de CBTB kring Schouwen-Duiveland, de heer R. J. v. d. Wekken spreekt een openingswoord. Daarna volgt een op treden van het Smalstads Mannen koor uit St. Maartensdijk. De diri gent is Jan Wesdorp en de pianist is Ton van Gurp. Voor de pauze wordt het blijspel „Gevangene 117 is ont vlucht" opgevoerd. Na de pauze een tweede optreden van Smalstads Mannenkoor. MIDDELBURG i v„i.'A Start één-ouder groep Fiom-Zeeland start woensdag 15 februari opnieuw met een groep voor alleenstaande ouders. Deze groep is bedoeld voor alleenstaande moeders en vaders, die de behoefte hebben om samen met anderen die in een verge lijkbare situatie zitten van gedach ten te wisselen; ervaringen door te praten en zo hulp en steun van elkaar te krijgen om de nieuwe levenssitua tie - die een echtscheiding met zich meebrengt - te leren aanvaarden en verwerken. Naast praten staan ook gezellig heid en ontmoeting centraal. De op zet van de Fiom is om de groep tien bijeenkomsten te begeleiden en daar na aan de groep zelf over te laten wat men verder wil. De bijeenkomsten vinden plaats in het Fiom-gebouw aan de Var- kensmarkt 1 te Middelburg 's avonds om 20.00 uur. Meer inlichtingen en een folder zijn te verkrijgen bij het Fiom, tel. 01180-27311. U kunt zich ook opgeven op zater dag 21 januari a.s. tussen 10.00 -16.00 uur, dan houdt het Fiom Open Huis in verband met het in gebruik nemen van het nieuwe pand aan de Var- kensmarkt 1 te Middelburg. Jaarvergadering Mussengiide In het Huis van Nassau vergadert op vrijdag 20 januari om 20.00 uur het mussengiide „Van onder de pan nen". Notulen en verslagen zijn agen dapunten, evenals een bestuursver kiezing: aftredend en herkiesbaar is M. v. d.. Wekken. Na de rondvraag volgt een verloting. BURGH-HAAMSTEDE Bijeenkomst NCVB In de rekreatiezaal van de Ger. kerk te Burgh-Haamstede houdt de NCVB dinsdag 17 januari een bijeen komst. De heer J. van Leerdam spreekt over de charismatische werkgemeenschap „Nieuw leven voor de Geest". De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. Bejaardenkoor opgericht In de voormalig Christelijk Gere formeerde kerk aan de Noordstraat 34 werd dinsdagavond een bejaar denkoor opgericht. Het voormalig kerkgebouw zal ook tijdelijk dienst doen als repetitieruimte, op dinsdag middagen van 14.00 tot 15.30 uur. De leiding van het koor heeft M. Ho- genstein, terwijl mevrouw Gilijamse als pianiste zal fungeren. Het reper- toir zal „lichtvoetige zangnummers" omvatten; het is een neutraal koor. Bejaarden die gezellig samen willen zingen zijn op de repetitiemiddagen van harte welkom. KERKWERVE Oud papier t Zaterdagmorgen (14 januari) halen leden vari^dë-Spottvereniging W.I.K. voor de eerste maal dit jaar papier op. Om negen uur begint men met de buitenroute, Noordgouwe en Schud- debeurs. Daarna komt de kern Kerk werve aan de beurt. Wilt u het papier gebundeld klaarzetten? De ophalers zullen u hiervoor dankbaar zijn Bespreking Agrarische kommissie Het verschijnen van de nota „Agra rische vrouwen, roeping op beroep?" is voor de agrarische kommissie uit de regio aanleiding om een gespreksmiddag te organiseren. In 1984 zullen de Europese richtlijnen voor de vrouw, en de wetgeving ron dom gelijke sociale zekerheid tussen mannen en vrouwen aangepast wor den. In Europees verband zijn hiero ver voor meewerkende en meeden kende echtgenotes van zelfstandigen aanbevelingen gedaan. De gespreksmiddag vindt plaats op 24 januari aanstaande, bij mevrouw A. M. van der Wekken-den Boer (één van de kommissieleden), Kievitsweg 2 te Kerkwerve. De dames, aangeslo ten bij de C.P.B. en de C.B.T.B. zijn welkom. Bloederige en pijnlijketaferelen Advertentie ZIERIKZEE Jaarvergadering Bedrijfsvoorlichting In het Huis van Nassau wordt de jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Schouwen-Duiveland", op don derdag 19 januari om 19.30 uur. De agenda telt twaalf punten, waaron der verslagen, mededelingen, vaststellen kontributie '84 en bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn A. R. I. van den Hoek, A. B. Koster en J. C. den Boer. OOSTERLAND - In de periode van september 1983 tot en met begin ja nuari organiseerde de Regionale Brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland de kursus voor bet diploma „Hulpverlener le klasse". Van Schouwen-Duiveland slaag den vier brandweerlieden voor het diploma. Met goede cijferresultaten kwam het begeerde diploma in het bezit van drie leden van het brand weerkorps Duiveland, namelijk de heren H. L. van der Maas, L. P. Stou ten en J. J. de Vlieger en van het korps Zierikzee, de heer A. Dcurloo. De theorie- en praktijkopleiding vond plaats in de brandweerkazerne en op de gemeente-werkplaats in Heinkenszand, terwijl voor het laatste onderdeel van de kursus - de oefeningen - het P.Z.E.M.-terrein in Vlissingen werd gebruikt. De kursus omvatte 16 avonden, waaraan door 14 brandweerlieden uit de regio's Be- velanden, Walcheren en Schouwen- Duiveland werd deelgenomen. Onderdelen De verschillende onderdelen waren de theorie en de praktijk van de hulpverlening, waarbij gewerkt werd met elektriciteit, lichtaggre- gaat (met verlichting), dc doorslijp- schijf. de onderwaterpomp, het hy draulisch red-gereedschap (schaar en spreider), de domme kracht, takels en lieren, de staaldraadtakel (tirvor). het veiligheidsgereedschap, de hef en dichtkussens. stutten en schoren, autogeen snijden en gevaarlijke stof fen. De bekwaamheidsproef werd af gelegd op dinsdag 10 januari. Bij de familie M. de Bruine in Oosterland. aan de Sandströmstraat 21, staat sinds enkele dagen een amaryllis in de woonkamer te pronken. Deze narcisachtige plant, afkomstig uit Zuid-Amerika, draagt maar liefst twaalf bloemkel ken. Kenners beweren dat deze grootse bloemenpracht maar zelden is te bewonderen. Waar of niet: het levert in ieder geval een mooi plaatje. Daar kunnen we het over eens zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3