Minister wil gemeenten helpen bij bodemsanering weekend diensten apoLüeek Houd gelddiensten bij PTT en reorganiseer bedrijfstop Oplossing problemen Molukse wijk in zicht Huurschulden Molukkers worden op korte termijn waarschijnlijk vereffend Voorstel naam nieuwe provincie: Urkerland Geen rede Bouterse voor televisie Forse stijging werkloosheid Eén Molukker In Capelle vrijgelaten Voorstel aan Tweede Kamer voor soepeler financiële regeling DEN HAAG - Door een wat soepelere financiële rege ling wil minister Winsemius van milieubeheer de ge meenten helpen bij het saneren van de bodemveront reiniging. Als gevolg van de huidige regeling, waarbij de kosten van de bodemsanering voor een groot gedeelte voor rekening van de gemeenten komen, ondervindt het opruimen van de vervuilde gronden nogal wat vertra ging. Dat blijkt uit de aanbevelingen in een onderzoek van Bureau Twijnstra en Gudde die de minister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd en waarover hij begin maart een standpunt zal bepalen. In de aanbevelingen van het onderzoek staat dat de gemeenten meer geld moeten krijgen voor het schoonmaken van verontrei nigde plaatsen. jaar wil gaan aanpakken, zouden de provincies een budget moeten krij gen. Hiermee zou dan de kont role voorat' op de afzonderlijke sane- ringsprojekten komen te vervallen. Via deze budgetfinanciering zou 85 a 95 procent van alle saneringsgeval- len kunnen worden uitgevoerd. De Interimwet bodemsanering, die begin vorig jaar in werking trad en een geldingsduur heeft van maxi maal vijf jaar, geldt alleen voor ge vallen van bodemverontreiniging met ernstig gevaar voor de volksge zondheid óf het milieu. De bodemsa nering zal uitvoeriger worden gere geld in de wet bodembescherming. MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft de NAVÓ en ongebonden Europese landen namens het Warschau-act een verbod voorgesteld voor chemische wapens op Europees grondgebied. URK - De zes gemeenten die vol gend jaar deel uitmaken van de nieuwe polderprovincie hebben woensdag besloten minister Rietkerk van binnenlandse zaken te adviseren de twaalfde provincie Urkerland te noemen. De nieuwe provincie bestaat uit de beide Flevolanden, de Noordoostpol der en Urk. Volgens de gemeentebe sturen van de betrokken gemeenten is op historische gronden voor de naam Urkerland gekozea Burgemeester Capelle: CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Burgemeester L. van Leeuwen van Capelle aan den IJssel denkt dat binnen veertien dagen een oplossing is gevonden voor het probleem van de huurschulden in de Molukse wijk Oostgaarde. Hij heeft die indruk overgehouden aan een gesprek dat hij dinsdagavond voerde met minister Rietkerk van Binnenlandse zaken over de problemen die in de wijk zijn ontstaan rond de ontruiming van zes woningen in verband met huur schulden. Hoe die oplossing eruit gaat zien wilde Van Leeuwen niet zeggen. Het drempelbedrag, dat de ge meenten zelf moeten betalen voordat geput kan worden uit geld voor de In terimwet bodemsanering, kan het beste worden afgeschaft. Als dit niet mogelijk blijkt te zijn, zal het in ie der geval verlaagd moeten worden tot 3 gulden per inwoner met een maximum van 60.000 gulden. Op het ogenblik moeten de ge meenten zelf 10 gulden per inwoner met een maximum van 200.000 gul den betalen. Naast dit drempelbe drag betaalt een gemeente 10 procent van de totale saneringskosten. De AMSTERDAM - De FNV-ambtemi- renbond ABVA KABO heeft de di- rektie van de vuilafvoermaatschap pij VAM NV gedreigd met een sta king voor onbepaalde tijd als de di- rektie niet voor donderdag terug komt op haar besluit om het salaris van de 130 werknemers met drie pro cent te korten. Dit heeft de bond mee gedeeld. De VAM verwerkt het vuil van 131 gemeenten in Zuid-Holland en Utrecht. DEN HAAG/PARAMARIBO - De Surinaamse legerleider Desi Bouter se is woensdagavond niet op de tele visie verschenen voor een toespraak. Eerder woensdag had luitenant Esa- jas een televisierede van Bouterse aangekondigd. Maar Bouterse verscheen niet in het Surinaamse journaal en ook in de aankondiging van het programma werd geen.melding gemaakt van een rede van Bouterse. Het Surinaamse journaal besteed de woensdagavond niet veel aan dacht aan de staking bij Suralco. Het meldde alleen dat 1.100 arbeiders naar Suralco in Paranam waren ge gaan, maar dat er niet was gewerkt. Over het al dan niet tijdelijk slui ten van Suralco bestond woensdag nacht (Ned. tijd) nog steeds geen dui delijkheid. De direktie van Suralco was om 02.00 uur (Ned. tijd) nog in vergadering. Op naar één miljoen DEN HAAG - De werkloosheid is in november vorig jaar met 12.400 en in december op 855.600 gekomen. Dat blijkt uit de door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid ge publiceerde werkloosheidscijfers over de laatste twee maanden van 1983. De novembercijfers zijn ver traagd als gevolg van de akties bij de PTT. 1 Met deze cijfers is een einde geko men aan de stabilisering van de werkloosheid in absolute aantallen, die in september en oktober waar neembaar was. Na korrektie voor seizoensinvloeden was er echter ook in de laatste twee maanden van 1983 sprake van een geringere verande ring van de werkloosheid. In novem ber was er een gekorrigeerde stijging met 5.300 en in december een daling met duizend, waardoor de totale ge korrigeerde werkloosheid op 829.200 is gekomen. De vraag naar arbeidskrachten daalde met 1.300 en stond eind de cember op 9.400. Gekorrigeerd luidt dat cijfer 10.500. De stabilisering en de zelfs geringe daling van de werkloosheid in sep tember en oktober zijn volgens het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid een gevolg van de afname van de zich wel doorzettende stijging. Die afname van de stijging was die maanden zo sterk dat er even sprake was van een lichte daling. Maar een echte daling gedurende langere tijd heeft nooit in de voor spellingen gezeten, aldus een woord voerster. Er wordt nog altijd gegist naar het tijdstip waarop het miljoen overschreden wordt. Hel laatste half jaar van 1983 steeg de werkloosheid gemiddeld met 3.000 per inaand. In het eerste half jaar was dat nog 12.000 per maand. De stijging zet door, hel tempo waarin neemt echter af. aldus de woordvoerster. Een van de oorzaken daarvan is een lichte opleving in de bouw. Met name daar neemt de werkloosheid af en dat beïnvloedt het cijfer gunstig. De stijging van de laatste twee maanden kan het mi nisterie niet verklaren, maar deze past wel in de voorspellingen. Het gemiddelde niveau van de werkloosheid bedroeg 800.600 in 1983. Voor de jaren daarvoor lag dit aantal op 654.660 (1982), 479.800 (1981) en 325.400 (1980). minister stelt voor dit percentage aan een redelijk maximum bedrag per inwoner te binden om te voorko men dat gemeenten met veel sane- ringsgevallen voor onoverkomenlij- ke kosten komen te staan. Sinds de opstelling van de Interim- wet bodemsanering is liet aantal op gegeven gevallen van bodemveront reiniging, dat voor sanering in aan merking komt, gestegen van 350 naar meer dan 1.UU0. Omdat het dikwijls gaat om gevallen van kleinere om vang, zijn de gemeenten voor grote financiële problemen komen te staan. Ook de taakverdeling bij de uit voering van de interim wel /al moe ten worden gewijzigd. Het rijk zou zich moeten beperken tot het opstel len van de spelregels en richtlijnen en het afstemmen van de aktiviteiten op landelijk niveau. De provincie zou belast moeten worden met het be heer. De uitvoering van de sane- ringsprojekten zou in handen van de gemeenten kunnen worden gegeven. Budgetfinanciering Op basis van een opgave van de ge vallen, die men het eerstkomende ARNHEM - De vruchtenveiling Tiel en omstreken uit Tiel is donderdag door het gerechtshof in Arnhem we gens fraude veroordeeld tot een boete van tienduizend gulden. Het hof achtte bewezen dat de veiling in 1981 bijna 700.000 ton appels aan de industrie heeft verkocht, terwijl die hadden moeten worden doorgedraaid. ROTTERDAM - De Rotterdamse brandweerkommandant B. Vossenaar is bereid dè brandweerwagens in de Maasstad van reklameteksten te voor zien. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Van de veertien Zuidmolukkers die woensdagochtend in het Capelse po litiebureau zijn aangehouden, is er in de loop van de dag één in vrijheid gesteld. Zijn aandeel bij het geweld dadig verzet tegen de politie, vorige week bij de woningontruimingen, blijkt marginaal te zijn geweest Offi cier van justitie W. A. de Saint B'Auliere heeft dit meegedeeld. De overige dertien zitten nog steeds vast Donderdagmiddag wordt bekend wie er vrijdag voor de officier van justitie worden geleid. Zij worden vooralsnog allen verdacht van openlijke geweldpleging. De Saint B'Aulaire sluit niet uit dat het onderzoek uitwijst dat sommigen een poging tot zware mishandeling ten laste zal worden gelegd. Op een perskonferentie verklaarde de burgemeester van Capelle aan den IJssel woensdagavond wel, dat naar zijn oordeel voorkomen moet worden dat Molukse, gezinnen met huurach terstanden worden bevoorbeeld bo ven andere inwoners van deze plaats die met dezelfde problemen kampen. ,,Er moet sprake blijven van gelijk berechtiging", aldus Van Leeuwen. De burgemeester bevestigde nog eens dat hij, als daarom wordt ver zocht, geen politie-assitentie zal ver lenen bij nieuwe ontruimingen. Dat besluit is in overleg met minister Rietkerk genomen gezien de ver wachtte oplossing van de problemen in de Moliikse wijk. Die afspraak is gemaakt tijdens een gesprek tussen de minister en Van Leeuwen dat dinsdagavond heeft plaatsgehad. Het ministerie heeft dit woensdagmiddag meege deeld. Het gaat hierbij niet alleen om de huurschulden van de Molukkers die vorige week uit hun huis zijn gezet, aldus een woordvoerder. Hij sprak in dit verband over een „breed kader". De uiteindelijke oplossing zal in ie der geval in relatie staan met „de he le woon- en wijklastenproblematiek". Burge meester Van Leeuwen heeft Rietkerk een aantal gedachten aangereikt om tot oplossingen te komen. De woord voerder kon niet zeggen wat die ge dachten inhouden. Beide partijen hebben besloten daarover geen me dedelingen te doen. Rietkerk heeft toegezegd snel te zullen reageren. Politie-assistentie Van Leeuwen heeft Rietkerk ver der meegedeeld dat hij heeft besloten voorlopig niet in te gaan op verzoe ken om politie-assistentie bij voorge- Van Leeuwen sprak positief over het werk van de raad van de Molukse Wijk. „Het gemeentebestuur heeft er waardering voor dat de wijkraad de nek heeft uitgestoken door op ver zoek van de politie veertien gezochte jonge inwoners van de wijk er toe te bewegen zich vrijwillig te melden". Na de rellen van 3 en 4 januari had hij nog scherpe kritiek op het funkti- oneren van de wijkraad, dat volgens hem had moeten voorkomen dat jeugdige Molukkers gevechten aan gingen met de Capelse politie en met de Mobiele Eenheid tijdens de ontrui ming van zes woningen in de Moluk se wijk. nomen ontruimingen. Die zullen dan ook voorlopig niet meer plaatsvin den in de wijk Capelle aan den IJssel. Het is niet ondenkbaar dat de oplossing voor de huurschulden van de Molukkers in Capelle ook in ande re plaatsen, waar soortgelijke pro blemen bestaan, toepasbaar is. Van een „voorkeursbehandeling" van de Molukkers in Capelle zal in geen ge val sprake zijn, aldus de woordvoer der. In het gesprek, waaraan de direk- teur koördinatie minderhedenbeleid van het ministerie van binnenlandse zaken drs. H. A. A. Molleman deel nam, werd gekonstateerd dat tussen de gemeente en het ministerie „be paalde spanningen" waren opgetre den. „Beide partijen hebben verklaard het te betreuren dat in deze situatie ten onrechte ambtenaren van het mi nisterie van binnenlandse zaken en met name de heer Molleman in het geding zijn gebracht", aldus tenslot te de mededeling. Zaterdag 14 en zondag 15 januari Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg .6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023 neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alanncen- trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiviland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakl- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan móéder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering kommissie financiën. 19.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf De Blokkendoos. Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Kontakt. 19.45 uur. Vrijdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. Komedie „Arme Cyra no", door Bent-Raamtheater. 20.00 uur „Huis van Nassau". Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Spelregelwedstrijd jeugd. Scheidsrechterskommissie Schouwen-Duiveland 19.00 uur. Oosterland Oosterhof. Ledenvergadering Oran jevereniging. 19.30 uur. Konsistorie Gereformeerde Gemeen te, St. Joostdijk. Jaarvergadering Staatkundige Ger. Studievereniging. 19.30 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Verenigingsgebouw 't Vrije. Nieuw jaarsbijeenkomst PvdA, 20.00 uur. Kerkwerve Ophalen oud papier door de S.V. W.I.K. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/ Schuddebeurs Ophalen oud papier door de S.V. W.I.K. te Noordgouwe Schudde beurs. Vanaf 9.00 uur. Maandag 16 januari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Philatelica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Voorlichtingsmid dag Cebeco. 13.00 tot 18.00 uur. Dinsdag 17 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Renesse Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Kerkwerve V erenigingsgebou wBeatrixstraat Bejaardenmiddag. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie welzijn. 19.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 18 januari Zierikzee Visstraat 5. Officiële opening pand Regionaal steunpunt Vrouweneman cipatie Schouwen-Duiveland Sint Philipsland. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. NCVB-vergadering. 19.45 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bogaardstraat 8. CDA Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos" (vertrekpunt). Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Middelburg Schouwburg. Toogdag CBTB, 10.30 uur. Rede minister De Koning, 14.00 uur. Vrijdag 20 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering mussengilde. 20.00 uur. Serooskerke Herberg De Waag. Live-optreden Burgundy Street Jazzmen. 21.30 uur. Westerschouwen Klubhuis TC Westerschouwen. Alge mene ledenvergadering. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering C.D.A., afd. Bru. 20.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarlijkse post- zegelbeurs. 10.00 - 17.00 uur. Maandag 23 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Gezellige avond m.m.v. Huisvrouwenkoor Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Kievitsweg 2. Gespreksmiddag Agrarische Commissie. 13.30 - 15.30 uur. Vrijdag 27 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat Uitvoering sportvereniging W.I.K. 19.30 uur. Ambtenarenbond CFO: NIJKERK - De gelddiensten moeten binnen de PTT worden gehouden. De hele top van het PTT-bedrijf kan dan mogelijk worden gereorganiseerd. Door iedere hoofd- direktie zijn eigen zelfstandigheid te geven, zal de werk gelegenheid van vele duizenden medewerkers zijn veilig gesteld. Daar pleitte voorzitter E. C. Grootendorst van de groep PTT van de ambtenarenbond CFO vandaag voor op de landelijke vergadering van de groep in Nijkerk. Hij doelde op het wetsontwerp Postbank dat volgens Grooten dorst een voorbeeld is van het beleid van het kabinet „dat er alles aan doet de PTT verdergaand uit te kleden en te privatiseren". De gevolgen van privatisering zijn ernstig, meent de CFO-voorzitter. Politiek onbenul heeft ertoe geleid dat een winstgevende Post-cheque en Girodienst nu verliesgevend is. Er vindt een afroming van de zakelijke tegoeden plaats. Het is pure onwil van de politiek om de gelddiensten niet meer ruimte te geven op de geld markt Zoals het nu ligt krijgt de Postbank weinig handen en voeten, aldus de voorzitter. Komt die Postr bank er toch, dan moet deze volgens Grootendorst alle faciliteiten krijgen die ook voor andere banken gelden. De personeelsleden van de PTT-gcld- diensten vinden het huidige wetsontr werp Postbank onaanvaardbaar en verzetten zich met name fel tegen het verlies van de ambtelijke status. De CFO-voorman uitte felle kritiek op het verloop van het overleg met de bedrijfsleiding van de PTT over de arbeidsvoorwaarden en de werkgele genheid De bedrijfsleiding is niet meer dan een pion op het politieke schaakbord. De PTT-leiding had totaal geen ruimte om overleg te voeren over de per 1 januari 1983 ingeleverde prijs- kompensatie. Het enige mogelijke was na te gaan hoeveel extra mensen konden worden aangetrokken voor de „invulling" van de drie extra vrije dagen die het over heidspersoneel per 1 januari 1983 zijn toegekend Dankzij de ingeleverde prijskompensatie is de winst van de PTT gestegen. „De regering gebruikt de PIT als melkkoe", aldus Grooten dorst, die van mening is dat de be drijfsleiding zich heel anders zou moe ten opstellen in de richting van de regering. Dit om ruimte te krijgen voor een eigen arbeidsvoorwaardenbeleid, waarin gedwongen ontslagen zeker niet passen. Monopoliepositie behouden Ook voor 1984 zal de PTT een verta ling moeten geven aan de in 1983 in geleverde prijskompensatie door ar- beidsplaatsenovereenkomsten met de bonden af te sluiten. Daardoor kan de druk op de werkgelegenheid worden verminderd. Noodzakelijk daarbij is wel dat de PTT zijn monopoliepositie kan behouden en wellicht kan uitbrei den met nieuwe diensten. Tenslotte noemde Grootendorst het onbegrijpelijk dat een aantal gemeen ten tot zelfbezorging van de post is overgegaan. Daarmee wordt volgens Grootendorst bereikt dat de ene over heidsdienst de andere het werk, c.q. het brood uit de mond stoot DEN HAAG - Tussen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en burge meester Vanteeuwen van Capelle aan den IJssel is de afspraak gemaakt dat op korte termijn gézocht zal worden naar mogelijkheden om alsnog tot veref fening te komen van de huurschulden van de Molukse gezinnen in de wijk Oostgaarde in Capelle aan den IJssel. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2