Burgh-Haamsteedse soos Big 'S' herdenkt derde lustrum met driedaagse jubileumhappening OSTREA PLAATSTE EERSTE PIJLER IN DE SCHAAR Eerste exemplaar inventarisatie archieven waterschap uitgereikt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raads vergadering gemeente Westerschouwen Üjj dit ogenblik echter groeit lu i aantal werknemers nog door het opstarten van het drempelbedrijl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23455 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Bodemsanering Het ministerie van milieubeheer wil de ge meenten helpen bij het saneren van de bo demverontreiniging door een soepelere fi nanciële regeling. (Pag. 2). Oefening EHBO Een honderdtal EHBO-ers uit Schouwen- Duiveland en Midden-Zeeland oefenden woensdagavond in Kerkwerve op zeer rea listische wijze. (Pag. 3). Radio Formidable De (illegale) radio-uitzendingen van „Radio Formidable" worden door een groot deel van de bevolking van de Westhoek in hoge mate gewaardeerd. (Pag. 5). Superieur De Zierikzeese Turnvereniging Delta Sport verscheen slechts met vijf turnsters op de VTV-kampioenschappen, maar ze wonnen alles, wat er te winnen was. (Pag. 7). Wanneer wij geen sympathie meer hebben voor de jeugd, dan is ons werk in deze wereld afgelo pen. George MacDonald Dijkgraaf M. J. Steur reikte aan de heer mr. A. Gast het eerste exemplaar van de inventarisatie van de watcrschopsar- ehieven uit. Aan de kant van Schouwen-Duiveland van het sluitgat De Hammen wordt hard gewerkt aan hel gereedmaken run de oprit voor de weg over de stormvloedkering. Tussen de wal en de dichtshij staande pijler wordt de ruimte tot de bo dem van de Oosterschelde opgevuld. Woensdag was men bezig de rond fn,nderingsputten vot te storten wel beton fok in de Schaar worden al enige pijlers gezet om met de werkzaamheden aan een oprit te kunnen beginnen Voor bouwvak 400 man weg bij Dosbouw wegens stoppen van mattenbedrijf WERKEILAND NEELTJE JANS - Het hefschip Ostrea heeft zijn werkterrein verplaatst naar het sluitgat Schaar, nadat verleden jaar de zestien pijlers in De Ham men zijn geplaatst. In de nacht van dinsdag op woensdag is de eerste pijler in De Schaar afgezonken. De tweede wordt waarschijnlijk aanstaande zaterdag geplaatst en de derde volgende week. In totaal moeten er in De Schaar zeventien pijlers ko men, maar met de overige veertien wordt nog even ge wacht. De eerste pijlers worden wat eerder geplaatst, zo dat kan worden begonnen met het gereedmaken van de damaanzet ter plaatse (aan de kant van Neeltje Jans), waarvoor de funderingswerkzaamheden dan kunnen starten. Om deze drie pijlers te plaatsen is het leggen van grindwiepmatten in de Schaar tijdelijk stilgelegd. Zowel bij het pijlerplaatsen als het leggen van de grindwiepmatten is namelijk het afmeer- en opschoonponton Ma- coma nodig. Eind februari gaat de Ostrea verder met het pijlerplaatsen in De Schaar. Steenstorten Intussen is het steenstortbedrijf opgestart. Binnenkort is er in De Hammen een enorme aktiviteit te verwachten, wanneer om de voeten van de pijlers een versteviging met stenen (de drempel) zal worden aan gebracht. De eerste laag stenen is al gelegd en deze wordt op het ogenblik verdicht met een trilplaat van de Ma- nus af. Om te kontroleren of tussen mat ten en pijlers nog zand is terecht ge komen, hetgeen per sé niet mag, is een instrument ontwikkeld dat offi cieel Trigia heet, maar ook wel - van wege zijn uiterlijk - „vliegende muis" wordt genoemd. Aan de Schouwse kant van de Hammen wordt druk gewerkt aan het gereedmaken van de damaanzet aldaar. Matten In het derde sluitgat Roompot zijn nu met dc mattenlegger Cardium tien boven- en tien ondermatten ge legd. Er komen in de Roompot 33 pij lers te staan, waarmee het totale aan tal van 66 voor de stormvloedkering kompleet wordt gemaakt. Het leggen van de funderingsmat- tcn moei voor de bouwvakvakantio zijn afgerond. Dit houdt in dat behal ve de maltcnfabriek ook do werk schepen Cardium, Jan Heijmans en Sepia (voor de grindwiepmatten) zul len stoppen met hun werkzaamhe den. Overbodig- personeel Gevolg daarvan is weer, dat bij Dosbouw ongeveer vierhonderd man niet meer nodig zijn, die bovendien niet meer kunnen worden ingezet voor ander werk aan de stormvloed kering. Tot op heden is het goed ge lukt om de meeste werknemers, die door Dosbouw voor de bouw van de pijlerdam waren aangenomen, op an dere plaatsen in te zetten. In dit ge val is dit echter niet meer mogelijk, ook al omdat de „top" van de werk zaamheden dan voorbij is. Er blijven BURGH-HAAMSTEDE - Op dc raadsagenda van dc gemeente Westerschouwen, maandag 16 janua ri, staat slechts één agendapunt: de onttrekking van het voetpad in Noordwelle aan het openbaar ver keer. Door de dienst gemeentewerken is een plan gemaakt voor hel horinrich- ten van het terrein rondom de basis school in Noordwelle. Voordat dit kan worden gerealiseerd dient het voetpad, ca. 40 m lengte, tussen het schoolplein en het gemcenteplant- soen, aan het verkeer te worden ont trokken. Vanuit de bevolking zijn tol nu toe geen bezwaren tegen dit plan binnen gekomen. De vergadering begint om 19.30 uur. na de bouwvakvakantie nog acht - a negenhonderd werknemers over, BURGH-HAAMSTEDE - In het komende weekeinde 13,14 en 15 januari viert jeugdsociëteitBig„S" inBurgh- Haamstede het feit, dat ze vijftien jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid van dit derde lustrum heeft het bestuur van de soos een uitvoerig feestprogramma uitgedokterd voor jong en oud. Het programma omvat een hele serie aktiviteiten, uiteenlopend van een reünie voor oud-leden, via een volleybaltoernooi, diverse films, een receptie, de Belgische krachtpatser John Massis, top-dj Alfred Lagarde naar het eten van pannekoeken en de vertoning van de boeiende film Rocky II op zondagavond. Het Big „S"-jubileumweekeinde be gint op vrijdagavond 13 januari met een reünie voor oud-leden met aan hang. Het bestuur van de jubilerende soos hoopt weer heel wat leden uit de begintijd naar het soosgebouw te trek ken om de oude sfeer weer eens terug te halen. Om hier een handje bij te helpen zullen die avond weer de top per op muzikaal gebied uit de eind jaren zestig en begin jaren zeventig gedraaid worden. Natuurlijk horen daar de oude en sterke verhalen uit die tijd bij. Wanneer er onder de oud leden eventueel gegadigden zijn, die graag weer eens achter de disko wil len plaatsnemen dan wordt daartoe de gelegenheid geboden. Hetzelfde geldt voor de bar. Indien men dat wil, mag er best weer eens zelf een pilsje getapt worden. Naast deze zaken zijn er vol doende mogelijkheden om de reünie te laten slagen. V olleybaltoernooi Op zaterdag 14 januari gebeurt er heel veeL 's Morgens om negen uur begint in Sport- en Rekreatiecentrum Krayestein in Burgh-Haamstede een Big„S" lustrum-volleybaltoernooi. De organisatie hiervan is in handen van het Big „S" volleybalteam. Er zal worden gespeeld in vier pou les: twee heren, een damespoule en een poule met louter teams samen gesteld uit soosleden. Het ligt in de bedoeling om van dit speciale lus- trumtoernooi een jaarlijks terugke rend gebeuren te maken. Om tien uur 's morgens komen in het soosgebouw de allerkleinsten aan de beurt Voor hen wordt de Walt Disneyfilm „Peter Elliot en de draak" vertoond. Dc film gaat over het negenjarige weeskindje Peter en zijn gekke draak. De maxi male leeftijd om te komen kijken is twaalf jaar en de film duurt tot onge veer twaalf uur. Zaterdagmiddag om half twee is het tijd voor het volgende programma-on derdeel. Dit is speciaal bedoeld voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar, die normaal op de woensdagavond de Big „S"-dansvloer betreden. Voor deze leeftijdsgroep wordt de film „De schat der Azteken" vertoond. De film werd gemaakt naar een boek van Karl May „De geweldenaars van Rio Bravo". De ze beschrijft de burgeroorlog in Mexico en de strijd, die president Juarez voer de tegen de Fransen. De film zal on geveer om half vier afgelopen zija Een half uur later - vier uur dus - is het tijd voor een receptie, die tot zes uur zal duren. Hierbij wordt iedereen, die dat wil in de gelegenheid gesteld en het soosgebouw aan de binnenkant te be wonderen en eventueel een drankje te nuttigen. Krachtpatser Na de receptie wordt de soos gedu rende twee uur gesloten om de avond sensatie voor te bereiden. Wat er dan op het programma staat is iets onge woons voor Big „S". Om negen uur zal de sterkste man van België, John Massis, voor het voetlicht verschijnen om wat te latei,, zien van wat hij met zijn geweldige kracht voor elkaar kan boksen. Mas sis is onder andere bekend om zijn deelname aan Amerikaanse speel films als krachtpatser, maar ook van wege zijn op kracht gebaseerde re- kords in het Guinness Book of Re cords. Massis oogstte vooral veel bij val voor wat hij presteerde met zijn tanden. Het uur, dat hij in de jubi lerende soos gaat vullen is ronduit sensationeel en zeer zeker het be kijken waard. Om tien uur komt weer een beroemd heid opdraven, die vooral bij de lief- Vervolg pag. 5 De schrijvers van de inventarisatie waren ook aanwezig bij de uitreiking van het eerste exemplaar. Op de achterste rij v.l.n.r. mevrouw L. Mol-Sipman, de heer H. Uil en de heer L. J. Moerland. Op de voorste rij v.l.n.r. de heer C. Posf- 77io, mevrouw F. Cossee-de Wijs en de heer W. H. Keikes. ZIERIKZEE - Dijkgraaf M. J. Steur van het waterschap Schouwen-Dui veland bood dinsdag het eerste exem plaar van de inventarisatie van de archieven van alle Waterschappen en polders voor 1959 op Schouwen-Dui veland aan de heer mr. A. Gast aan. De heer Gast is de oudste hoofdinge land en mocht de handleiding symbo lisch voor alle hoofdingelanden in ontvangst nemen. Aan de samenbun deling vati de archieven is twintig jaar gewerkt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot vrijdagavond: Stormachtig: weer Veel bewolking en in loop van de dag van het westen uit regen; mini mumtemperatuur rond twee graden, middagtemperatuur omstreeks acht; zuidwestenwind, in het binnenland toenemend tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot storm. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 jan. Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 7 Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 707r. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 8.44, onder 16.55 Maan op 12.55, onder 2.56 Volle Maan: 18 jan. (15.05) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 jan, 10.03 22.50 3.57 16.38 Doodtij: 13 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - De buien van vandaag nemen in de avond snel af en korte tijd zijn er dan opklaringen. Daarin kan de temperatuur in het binnen land tot ongeveer twee graden dalen. Het lijkt echter waarschijnlijk dat in de loop van de nacht de bewolking al weer toeneemt. Met grote snelheid is een nieuwe en aktieve oceaandepres sie onderweg. Die zal vrijdag veel be wolking brengen en vooral in de mid dag en avond ook regen. De wind draait opnieuw naar zuidwest en neemt overdag snel toe. Aan de kust wordt opnieuw storm verwacht. De ze depressie stuwt opnieuw zachte lucht naar west- en zuid-Europa. Bij ons zal het vrijdag ongeveer acht gra den worden. Het nul-graden-niveau in de Alpen gaat eerst omhoog naar ongeveer 1500 meter. Dit is echter maar korte tijd. In het weekeinde komt al weer wat koudere lucht naar ons toe. maar de vorstkansen blijven nog klein voorlopig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1