Plaat van de Vliet biedt mogelijkheden voor ontwikkeling natuur- en rekreatie Mening raadsfrakties betrekken bij beheers- visie Kop van Schouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fietspadenplan Westersehouwen zeer positief beoordeeld Inrichtingsplannen Philipsdam: Eisen aan windturbines in Westhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 januari 1984 Nr. 23454 3 Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. (vervolg van pagina 1) Belangen Beperking van het autoverkeer komt de rust in de natuurgebieden ten goede. Anderzijds betekenen sommige fietspaden verstoringen in deze gebieden. Hieraan is eveneens aandacht besteed en de tegenstrijdi ge belangen van verkeer en rekreatie zijn afgewogen tegen die van natuur behoud en landschapswaarden, waarbij uiteindelijk keuzen zijn ge maakt. Soms ten gunste van verkeer en rekreatie en soms ten gunste van natuurbehoud. Ten slotte is bezien welke subsidie mogelijkheden er zijn voor de aanleg van fietspaden, waarbij per onder deel is bekeken welke instantie be naderd moet of kan worden. Het blijkt dat een gezamenlijke benade ring van de diverse instanties wense lijk is, omdat een aantal fietsverbin- dingen tegelijkertijd verschillende funkties bezit. Het fietspadenplan kent vele ver schillende routes binnen de gemeente Westersehouwen. BRUINISSE - Als gevolg van het wegvallen van getij in Krammer-Volkerak na de voltooiing van de comparti- menteringswerken, waarvan de in aanbouw zijnde Phi lipsdam een onderdeel is, zullen op verschillende plaat sen in dit gebied gronden droog vallen. Dit zal ook het geval zijn bij de zogenaamde „Plaat van de Vliet", die grenst aan het werkeiland van de Philipsdam. Bij droog vallen van deze plaat ontstaat er een gebied voor rekrea- tieve doeleinden en/of een gebied met grote natuur waarden. Een samengaan van rekreatie en natuur be hoort tot de vele mogelijkheden die dit gebied heeft. Op een vraag van het Bruse raadslid A. J. Bal tijdens een van de laatste ge meenteraadsvergaderingen in het oude jaar werd duidelijk, dat voor dit ge bied al een lijvig rapport werd opgesteld, met diverse mogelijkheden om de Plaat van de Vliet tot ontwikkeling te brengen. Omdat het hele Philipsdam- gebeuren nauwelijks uit de schaduw komt van de grotere waterstaatkundige werken, wat ook blijkt uit de vraagstelling van het Bruse raadslid, hier wat extra aandacht voor het Philipsdamgebeuren. De ontwikkeling van natuur en rekreatie zal nog een tijd op zich laten wachten, maar het is beslist interessant te weten welke de mogelijkheden zijn. De Plaat van de Vliet is gelegen in het westelijk deel van het Krammer- Volkerakgebied. langs het zuidelijk deel van het werkeiland van de in aanbouw zijnde Philipsdam. Een deel van de plaat wordt in beslag ge nomen door deze dam en het in aan bouw zijnde sluizenkomplex, inklu- sief de bekkens van het zout-zoet scheidingssysteem. Hoewel de plaat eventueel ook geschikt te maken zou zijn voor andere dan natuur- en rekreatie-doeleinden, gaat het rap port (opgesteld door de projektgroep Plaat van de Vliet) er van uit dat slechts deze twee bestemmingen of mengvormen daarvan, voor realise ring in aanmerking komen. Bevolkingskoncentraties Het rijksbeleid ten aanzien van planning en realisatie van dagre- kreatieprojekten is er op gericht om op korte afstand van bevolkingskon centraties dergelijke projekten tot stand te brengen. In westelijk Noord- Brabant ontbreken zulke projekten, hetgeen naar verwachting van de projektgroep er toe zal leiden dat een toenemende stroom rekreanten uit deze regio zich zal richten op de strand- en oeverrekreatie langs de Zeeuwse kust. Dit zal worden ver sterkt door de aanleg van de weg over de Philipsdam, waardoor de reisduu'r aanmerkelijk wordt bekort. De realisering van een rekreatie- projekt op de Plaat van de Vliet kan niet los worden gezien van de ont wikkeling van het reeds bestaande projekt strand Grevelingen. Beide projekten kunnen een funktie ver vullen bij de opvang van de te ver wachten stroom rekreanten. Het Grevelingenstrand wordt in middels veelvuldig bezocht door dag- rekreanten: op een warme zonnige dag werden ruim 5.000 bezoekers ge teld, waarvan ongeveer twintig pro cent afkomstig uit Noord-Brabant. De inrichting van de Plaat van de Vliet voor intensieve dagrekreatie zal een ontlasting betekenen voor het nu reeds druk bezochte Grevelin genstrand. Géén verblijfsrekreatie Ter bestudering van de mogelijk heden die de plaat biedt werden dag en overrekreatie en de kleine wa tersport in de beschouwingen betrok ken. Verblijfsrekreatie in de vorm van stacaravans en zomerhuizen ble ven overigens buiten beschouwing. De samenstellers van het rapport hebben daar de volgende reden voor: Verblijfsakkommodatie kan aanlei ding geven tot verstoring van de na tuurgebieden in de omgeving; ver blijfsakkommodatie wordt niet pas send geacht in landschappelijk op zicht (openheid van het landschap speelt een belangrijke rol); het stich ten van verblijfsakkommodatie kan tot gevolg hebben dat de oever niet meer vrij toegankelijk is voor dag re kreanten en tot slot zal het plaatsen van zomerhuizen en/of stacaravans op de plaat naar verwachting leiden tot het beoefenen van de watersport op een vrij grote schaal. Deze ont wikkeling is ongewenst, omdat de ligging van de plaat ten opzichte van nabij gelegen vaarroutes voor de be roepsvaart grote koncentraties wa tersporters in gevaar brengt. De rou te tussen de Volkeraksluizen en de Krammersluizen wordt tevens druk bevaren door de rekreatievaart. Voor 1985 worden op deze route onge veer 50.000 schepen verwacht, in 1990 zal dit aantal naar verwachting van de Dienst Verkeerskunde van de Rijkswaterstaat tussen de 65.000 en 90.000 liggen. 3.000 per dag Bij de uitwerking, van rekreatie- mogelijkheden worden normen ge hanteerd met betrekking tot de be-, zettingsgraad: intensieve'dagrekrea-" tie met 400 personen op één ha, een extensieve dagrekreatie met'25 a 100 personen per ha of een zeer extensie ve dagrekreatie (bosgebieden) met 5 personen per ha. Totaal verwacht de werkgroep ongeveer 3.000 rekrean ten per dag. Voor intensieve rekreatie lijkt de oostzijde van de plaat het meest ge schikt, omdat bijvoorbeeld langs de oever een aantrekkelijke situatie bestaat waarbij gebruik kan worden gemaakt van het aangrenzende wa ter om te zwemmen en te zonnen. Door de intensieve rekreatie te kon- centreren aan de oostzijde, vindt dit tevens plaats op ruime afstand van de grote vaarroutes, hetgeen de vei ligheid in dit gebied ten goede komt. Ook de eventuele hinder voor het sluispersoneel is hier het geringst. Langs de oever kan, zoals opge merkt, worden gezwommen en wor den gevaren met onder meer kleine rubberbootjes. Door middel van een drijflijn moet worden voorkomen dat rekreanten te dicht bij of in de vaargeul voor de beroepsvaart ko men. Plankzeilen acht de werkgroep hier ongewenst: in verband met mo gelijke konflikten met zwemmers en de beroepsvaart. Er dienen ongeveer 1000 parkeer plaatsen te worden aangelegd, zon danig, dat niet met de auto's tot de oever kan worden gereden. Tot de be nodigde voorzieningen behoren ook toiletten, eventueel verplaatsbare. Aan de Noordzijde kunnen ondiepe, veilige waterzones worden ge- kreëerd, met mogelijke enkele ei landjes. Windsurfen Het windsurfen is hier dus niet wenselijk, volgens het rapport. Het zou zelfs moeten worden verboden op deze plaats, zeker gezien de enorme groei van deze sport. Een verbod zal evenwel pas effektief zijn, als er in de naaste omgeving een lokatie kan worden aangeboden waar dit wèl is toegestaan. Het lage, zoute bekken (onderdeel van het zout- zoetscheidingssysteem) biedt hiertoe voldoende mogeljkheden. Dit bek ken krijgt een oppervlakte van 45 ha. en kan op eenvoudige wijze geschikt worden gemaakt voor deze tak van sport. De geschiktheid neemt toe naar mate de oevers bereikbaar zul len zijn. Voor de ontsluiting van het bekken kan gebruik worden gemaakt van de Zuid-oostelijk deel van de ringdijk of van de berm aan de zijde van de Phi lipsdam. Parkeergelegenheid kan worden gevonden op de eventueel iets te verbreden berm aan de bin nenzijde van de ringdijk of de berm van de Philipsdam. Het gebruik van het bekken heel! tot gevolg dat liet windsurfen wordt gekoncentreerd in een afgesloten ge bied, waardoor konflikten als ge noemd zullen uitblijven. Als nadeel wordt aangevoerd, dat als gevolg van de aanwezigheid van hoge dijken rondom het bekken, ongewenste windeffekten zouden kunnen optre den, hetgeen naar verwachting In perkt zal blijven. Krammersluizenkomplex en de daar plaatsvindende aktiviteiten (het schutten) zullen in de toekomst ongetwijfeld aantrekkingskracht uitoefenen op het publiek. De inrich ting van het gebied voor rekreatieve doeleinden, deze belangstelling doen toenemen. Dit kan tot gevolg hebben dat op het sluisterrein hinder kan ontstaan vor het bedieningsperso neel, maar ook de veiligheid van hel publiek zou in het gedrang kunnen komen. Er zal dan ook worden onder zocht welke voorzieningen nodig zijn om bezoekers groepsgewijs te kunnen ontvangen. Tevens bestaat het voornemen om het sluisterrein voor partkuliere motorvoertuigen al te sluiten. Bezoek te voet zal moge lijk moeten zijn. Vijf alternatieven Voor te totale invulling van liet on derhavige gebied heeft de werkgroep een aantal alternatieven opgesteld, waaruit te zijner tijd een keuze zal worden gemaakt. Op prijspeil van eind '82 kosten deze plannen van 1 miljoen tot 5.3 miljoen. Het .Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak", dat in 1983 al een paai' keer heeft vergaderd over de invulling van dit gebied, zal in het tweede kwartaal van '85 pas een defi nitieve keuze maken. Het komend jaar zal worden gebruikt voor een na dere inventarisatie van plannen. Eind '84 wordt een begin gemaakt met bespreking met de achterban, ge volgd door een uitwerking van het gekozen alternatief. Eind '86 wordt het uigewerkt beleidsplan vast gesteld. De alternatieven zijn: 1. De ontwikkeling van het natuur lijk milieu, begeleid door fiktieve be heersmaatregelen. Een paar punten uit dit plan: extensieve beweiding op het centrale deel van de plaat; het la ge zoute bekken voor plankzeilen ge reedmaken en summiere mogelijkhe den voor de oeverrekreatie. IA. Spontane ontwikeling van het natuurlijk milieu, zonder windsur fers in het zoute bekken en zonder voorzieningen voor de oeverrekrea tie. II. Een natuurlijke ontwikkeling met mogelijkheden voor rekreatie in het centrale deel. Aktief beheer door middel van maaien en hooien. Sum miere voorzieningen voor rekrean ten. Het bekken voor de surfsport, aangevuld met voorzieningen voor de oeverrekreatie. IIA. Bijna gelijk aan alternatief 11, behalve in het Noordelijke en centra le deel van de plaat een spontane ont wikkeling inplaats van aktief ter rein beheer. III. Oeverrekreatie aan de Oostzij de, met een barrière tussen rekreatie- gebied en natuurgebied door middel van een ondiepe waterzone. In het bekken plaats voor de surfers. Het rekreatiegebied gefaseerd uitvoeren. KRAmmersluizen alternatief m Iacllol bahuix inloiuieve isciaalia plankzailan boa [pj paikafan moaraapUnian Q plank zeilan waf tplanlen Q inian*H>*e (TT- plasland Q aalansiav# leciaala onlaluilinuswsB BIJLAGE 6 Een ontwerp-schets vun alternatief III, met een scheiding tussen rekreatie- en natuurgebied. ties, die verwerkt worden in het com mentaar dat b en w aan hel ministe rie sturen. Ook de inwoners van Westersehouwen kunnen hun mening over de concept-beheersvisie ken baar maken. De plannen liggen tot en met maandag 16 januari op het ge meentehuis ter inzage. „Het moet een stuk worden waarin onze bevol king zich kan vinden," zei de voorzit ter over de toekomstige beheersvisie. BURGH-HAAMSTEDE - De voorzitter van de kommissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Westersehouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, stelde tijdens de maandagavond gehouden vergadering de concept- beheersvisie Kop van Schouwen aan de orde. „Wij hebben de grootste bezwa- ww w^w.o.wvw .w.wwvv^ ...w> ren tegen bepaalde onderdelefa^fle .concept-beheersvisie loopt volstrekt niet worden gedacht aan mogelijkheden' parallel mèt de struktüurschets van Westersehouwen," aldus de voorzitter, voor wandelen en picknicken in een Sekretaris J. W. de Jonge voegde eraan toe dat de uit drie delen bestaande concept-beheersvisie (in ventarisatie, plan en bijlagen) een zeer ingrijpend plan is. In de Kop van Schouwen moeten naar de mening van het kollege natuuf en rekreatie met elkaar worden verenigd en dal komt niet uit in het concept. Het in genieursbureau Oranjewoud heeft in opdracht van Staatsbosbeheer Zee land de plannen op schrift gesteld. Het kollege van Westersehouwen mag kommentaar geven op de concept-beheersvisie. B on w willen ALMERE - Een „haast niet vaneen dat niet zelfstandig doen. maar horen echte te onderscheiden" nepbom in graag de mening van de raadsfrak- een toilet vall het stadhuis van Alme- re heeft de politie en de EOD van maandagavond tot dindsdag in de vroege ochtend bezig gehouden. Even na drie uur hebben de ambtenaren van de explosieven opruimings dienst van Culemborg, die volgens woordvoerder Rutten van de politie van Almere tot het laatste moment hebben gedacht met een gevaarlijke tijdbom te maken te hebben, het ge val ontmanteld. ROTTERDAM/CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De schietpartij zater dagnacht in de Molukse wijk in Ka- pelle aan den IJssel is vrijwel zeker het werk geweest van Molukse jonge ren uit Assen en Nijverdal. N atuurbele ving Bij de inrichting van hei gebied voor de extensieve rekreatie muet gebied waar het milieu zich op na tuurlijke wijze heeft kunnen ontwik kelen. Bij deze vorm van rekroëren speelt de beleving van de natuur een belangrijke rol. De openheid van dit gebied is afhankelijk van de intensi teit van beweiding of het maai be heer. Beweiding met schapen is niet mo gelijk in verband met de te verwach ten aanwezigheid van door rekrean ten meegebrachte honden. Bewei ding met koeien, stieren en paarden is eveneens minder gewenst, in ver band met de bij veel mensen bestaan de vrees voor deze dieren. SOEST - De Nederlandse export combinatie NEC (Samenwerkings verband van 520 Middelgrote In dustriële Ondernemingen) verwacht op basis van „praktijkinformatie" dat de Nederlandse export in 1984 met negen procent zal groeien. Deze verwachting sprak de voorzitter van de NEC, L. Fokkema, dindsdag uit op de nieuwjaarsbijeenkomst van de kombinatie in Soest. BURGH-HAAMSTEDE - De aan vraag van de heer F. C. van Herpen te Burgh-Haamstede voor de bouw van een windturbine bij zijn woon huis is door de kommissie ruimtelij ke ordening van de gemeente Wester sehouwen negatief beoordeeld. De kommissie zei vastgesteld te hebben dat de hoogte maximaal 25 m mag bedragen en de windturbine van de aanvrager is 28.7 m hoog. De kom missie toonde zich geen tegenstander van windturbines, mits de turbine aan de gestelde hoogte voldeed en binnen het aangewezen gebied staat. J. C. Hendrikse (PvdA) merkte op dat niet is aangetoond dat de wind turbine voor de heer Van Herpen no dig is voor het bedrijf. J. van den Berge (RU) had ernstige bezwaren tegen de komst van de windturbine. „Als je er één toestaat, krijgen we er meer." L. Tieleman (CDA) vond het een vreemde gedach te om een molen in het landschap sto ren te vinden. Hij had geen bezwaar tegen de komst van deze windturbi nes. Dr. H. J. van Zuijlen: „Het is een milieu-vriendelijke vorm van ener gie opwekken. Moeten we daar tegen zijn9 Ik geloof dat wc dan Ie ver gaan."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3