Drie manieren om mee te spelen inde Staatsloterij. Fietspadenplan Westerschouwen als zeer positief beoordeeld Bibliobus nog gewaarborgd voor Schouwen-Duiveland V oorlichtingsbijeenkomst voor indieners plannen gemeente Westerschouwen Opening pand Stichting Vrouwenemancipatie DEZE WEEK IN AVROBODE/TELEVIZIER, MIKROGIDS, STUDIO OF VARAGIDS. DE ZIERlKZEESCHE COURANT Ondanks drastische rijksbezuinigingen Aanrijding Parallelweg Opstapkursus Woensdag 18 januari Aardgasafzet Er is eer> einde gekomen aan de daling in de afzet van aardgas. Vorig jaar steeg de afzet met vier procent. (Pag. 2). Plaat van de Vliet In de rekreatieplannen voor het gebied rond de Philipsdam neemt de Plaat van de Vliet een belangrijke plaats in. (Pag. 3). Winkelbestand Renesse Tijdens de vergadering van de kommissie Ruimtelijke Ordening van Westerschouwen Is de uitbreiding van het horeca- en winkel bestand uitvoerig behandeld. (Pag. 4). Moeilijke klus Koploper Orilla had een bijzonder moeilijke klus aan de ploeg van jeugdsoos Big S in de zaalvoetbalkompetitie van Burgh-Haamste- de. (Pag. 5). Vele mensen van geest zouden veel beminnelij ker zijn als zij minder bang waren om belache lijk te zijn. Commerson ZIERlKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23454 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. WA> U6h Pt 811. Verwachting tot woensdagavond: Regen Veel bewolking en perioden met re gen; temperatuur oplopend tot 8 gra den; vrij krachtige, aan de kust har de, zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 14 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Veel bewolking Kans op nëerslag: 80%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51 Maan op 12.22, onder 0.33 12 jan. Zon op 8.45, onder 16.53 Maan op 12.37, onder 1.43 Eerste Kwartier: 11 jan. (10.48) HOOG- EN LAAGWATER 4) verbetering van hel fietsklimaat in het géhele gebied. Het plan is opgebouwd vanuit ce plaatsen waar de verblijfsrekrean- ten verblijven en biedt van daaruit goede fietsverbindingen met kernen en stranden, dat resulteert in een hoofdstamroute van de Brouwers- dam tot aan de stormvloedkering via de dorpen Renesse, Haamstede en Burgh, waarop de stranden en de re- kreatie verblijfsgebieden zijn aange haakt. Daarnaast is een drietal toerroutes voor de rekreant gekreëerd. Ook is aandacht besteed aan goede en veili ge stallingsmogelijkheden voor de fiets nabij de stranden en in de ker nen. Vervolg pag. 3 BURGH-HAAMSTEDE - Het in opdracht van de ge meente Westerschouwen opgestelde fietspadenplan door het bureau Stad en Landschap werd door de kommissie ruimtelijke ordening van betreffende gemeente maan dagavond als een „goed uitgewerkt rapport" betiteld. De kommissie-leden waren unaniem van mening dat met het in werking stelling van het plan haast zal moeten worden gemaakt, omdat per 1 januari 1985 de mogelijk heid om subsidie te verkrijgen vervalt. Sekretaris J. W. de Jonge liet de kommissie weten dat elk fietspad buiten het natuurgebied in Westerschouwen de instemming heeft van Staatsbosbeheer, maar dat voor elk fietspad binnen het natuurgebied zal moeten worden gevochten. De heer dr. H. J. van Zuijlen (VVD) vond dat de stelling ,,mens moet ver dwijnen - natuur moet blijven" in het ZIERIKZEE - Na het dreigend af slaan van de motor van J. W. uit Bruinisse, die met zijn auto op Rijks weg 18 nabij De Tol reed, maanda gochtend omstreeks 8.45 uur, zette hij zijn auto aanvankelijk op de vluchtstrook en vervolgens op de Pa rallelweg. Op die Parallelweg zou hij de aldaar rijdende bromfietser A. K. eveneens uit Bruinisse, niet hebben gezien. K. botste frontaal tegen de auto, waarbij zijn bromfiets totaal vernield werd. De auto van W. werd aan de voorzijde beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. plan te veel overheerst. Het rapport is gebaseerd op de concept- beheersvisie Kop van Schouwen. Volgens Van Zuijlen bevat het plan delen, die helemaal niet realiseer baar zijn, maar hij vond het een bui tengewoon gedegen en knap rapport. L. Tieleman (CDA) was ook te spre ken over het rapport en zei dat er haast mee zal moeten worden ge maakt. J. van den Berge (RU) merkte op dat voor de gemeente geldt: Wat zien we graag als eerste gerealiseerd? Daar moet gang achter worden gezet. Kwaliteit Hoofddoelstelling van het fietspa denplan is de kwalitatieve verbete ring van het rekreatieprodukt van de gemeente Westerschouwen. Belang rijke nevendoelstellingen zijn: 1) ver groting van het fietsaandeel in het totaal aantal verplaatsingen; 2) be perking van het autogebruik; 3) ver groting van de verkeersveiligheid en ten komen voor rekening van de be trokken ondernemers (vele duizen den guldens). De gemeente heeft het voorbereidende werk gedaan en de kosten van de wijzigingen van de bestemmingsplannen mogen naar dc mening van de voorzitter niet voor rekening van de inwoners van de ge meente Westerschouwen komen. De frakties zullen zich moeten beraden over de volgorde van de uitvoering van de diverse plannen, die tot op he den in de kast bij de gemeente heb ben gelegen. Er moest worden ge wacht op de vaststelling van de struktuurschets, die in oktober van het vorige jaar door de raad werd vastgesteld. BURGH-HAAMSTEDE - Voorzit ter J. L. Niemanlsverdriet-Leenheer van de kommissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Westerschou wen maakte maandagavond bekend dat op korte termijn een voorlich tingsbijeenkomst zal worden belegd met de indieners van grootschalige plannen binnen de gemeente. Op de ze bijeenkomst zal de haalbaarheid van de plannen van de ondernemers, waarmee veel werkgelegenheid is ge moeid, worden getoetst. Er wordt een werkgroep ingesteld, die de plannen op planologisch en stedebouwkundig terrein zal bekij ken. De kosten van de ontwerp-kos- In het pand Visstraat 5, het voormalig C.J.V.-gebouw, is sinds enkele maan den het regionaal steunpunt Vrouwenemancipatie gevestigd. Ook het poppen theater ..AHeMem" heeft er inmiddels een onderkomen gevonden ZIERIKZEE - De drastische bezuinigingen van de rijksoverheid op het bibliotheekwezen hebben voors hands geen desastreuze gevolgen voor het funktioneren van de bibliobus op Schouwen-Duiveland. Brouwersha ven, Duiveland, Middenschouwen en Westerschouwen zijn inmiddels akkoord gegaan met de begroting voor dit jaar van de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening. Bruinisse betaalt, zoals bekend niet mee, omdat destijds ook deelname aan deze Stichting niet noodzakelijk werd geacht. De gemeente Zierikzee zal in één der eerstvolgende raadsvergadering een beslissing nemen over de biblio theekbegroting. Aanvankelijk had men wat moeite met het feit, dat de twintig procent bezuinigingen nau welijks in deze begroting waren ver werkt, zodat aan de gemeenten een forse verhoging van het bedrag per inwoners werd gevraagd. Inmiddels werd de bibliotheekbe groting bijgesteld en de raad van Zie rikzee zal derhalve een positief voor stel krijgen van b. en w. akkoord te gaan met het thans voorgestelde be drag per inwoner. Het gaat bij de gemeenschappelij ke bibliotheekvoorziening, zoals be kend, niet om een gemeenschappelij ke regeling, maar om een Stichting, waarin Zierikzee fungeert als centrum- en als afrekengemeente. Dit betekent in de praktijk, dat Zie rikzee per kwartaaT een nota voor éénvierde deel van de totale bijdrage ontvangt. De gemeente Zierikzee ontvangt de bijdrage van de overige vier deelnemende gemeenten op Schouwen-Duiveland en van de pro vincie in de loop van het jaar. „Niet nogeens" Zolang de gemeenten bereid zijn de gevraagde bijdrage te verstrekken. is het rijden van de bibliobus op Schouwen-Duiveland voor 1984 vei lig gesteld. Bestuurslid van de Stich ting gemeenschappelijke biblio theekvoorziening de heer J. van Bommel, burgemeester van Duive land. liet echter desgevraagd weten, dat er niet nogeens zo'n drastische bezuiniging van het rijk te verwer ken zal zijn. Hij verwees verder naar het feit, dat er op provinciaal niveau inmiddels wordt gestudeerd op een plan voor een meer dan efficiënte werkwijze van de bibliobus. Dit behoeft geen inkrimping van het aantal beschikbare uren voor Schouwen-Duiveland te betekenen, maar wellicht zou voorkomen kun nen worden, dat de bibliobus in ver schillende regio's een aantal uren per week ongebruikt staat. Met verschui vingen in de rijschema's zou zo'n effi ciëntere werkwijze misschien te rea liseren zijn. Mevrouw C. Ramondt, woord voerster van de Provinciale Biblio theekcentrale deelde desgevraagd mede, dat de bibliobus op Schouwen- Duiveland in een grote behoefte voorziet. Mensen in alle leef tij dska- tegoriën maken van deze voorziening gebruik, maar uiteraard vormen kin deren en ouderen de belangrijkste groepen gebruikers. Kommissie ruimtelijke ordening wil haast zetten achter plannen Advertentie ZIERIKZEE - Het pand Visstraat 5 van het regionale steunpunt Vrouwenemancipatie Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland wordt woensdagmiddag 18 januari officiëel geopend. Deze officiële opening zal om 14.00 uur worden verricht door mevrouw N. Demmenie-Mol, voorzitster van de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Omstreeks drie uur volgt een voor stelling van het poppentheater ,,A1- teklein" van Elles Sayer, dat sinds enkele maanden ook in dit pand in de Visstraat is gevestigd. In de avonduren zal de zangeres Co- by Schreyer optreden. Zij is vooral bekend door haar strijdbare vrou wenliederen. Tijdens deze dag zullen werkstuk ken worden getoond van vrouwen uit de regio. Aan deze expositie zullen le den van de Weefkring meewerken en verder zullen etsen, brooddeeg-figu ren, eigen gemaakt speelgoed en wandkleden te zien zijn. Alle be- IJZEND1JKE - In Ijzendijke zijn op 14 januari diverse aktiviteiten geor ganiseerd in verband met de opening van de tentoonstelling over en rond het trekpaard" in het streekmuseum. Zo zullen er om 15.30 uur 4 vierspan nen trekpaarden over de kasseien van de markt draven. De tentoonstel ling duurt tot 1 oktober. Open: maan dag t/m vrijdag 10.00-12.00 uur. 13.30-17.00 uur, zaterdag en zondag 14.00-17.00 uur. langstellenden zijn op deze openings dag van harte welkom voor een kijk je, een praatje en een drankje, ZIERIKZEE - De Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap te Zierik zee start op 25 januari met een zo genaamde „opstapkursus". Deze kursus is opgezet voor mensen, die met de gedachte rondlopen om een kursus ie gaan volgen, maar niet we ten of hun parate kennis nog voldoen de is, of anderszins twijfelen aan de haalbaarheid van dergclük plan. De kursus zal worden gegeven van 25 januari tot en met 4 juli, elke woens dagochtend van 08.45 tot 12.00 uur. Bij voldoende belangstelling kan de kur sus ook op een avond worden gegeven. Tijdens de kursus wordt veel aan dacht besteed aan de vakken Neder landse taal, rekenerien aan studieles- n. Aan het eind van de opstapkursus beslist de kursist zelf of hij/zij al dan niet doorgaat met een of meerdere Mavo-vakken. Voor aanmeldingen na dere inlichtingen kan men zich wen den tot de ZDASG, 01110-6368, of tot mevrouw Weekhout, 01110-3474 of naar mevrouw Van Leeuwen, 01110- 2809. Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 jan. 8.03 20.56 1.59 14.45 12 jan. 9.01 21.47 2.55 15.42 Doodtij: 13 januari De bibliobus zal in ieder geval dit jaar nog blijven voorzien in de leesbehoefte van de regio Schouwen-Duiveland. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een sterke westelijke luchtstroming breidt zich van de oceaan naar West-Europa uit. In die stroming komt veel bewolking voor waaruit af en toe regen valt. Het ziet er naar uit, dat de regenhoeveelhe- den tot woensdagochtend niet erg groot zullen zijn. Woensdagmiddag trekt een aktiever regengebied van west naar oost over ons land. Er wordt tijdelijk zachtere lucht aange voerd waarin de temperatuur tot cir ca 8 graden oploopt. De zuidwesten wind neemt in het binnenland toe tot vrij krachtig, windkracht 5 en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7. Donderdag wordt koudere buien- lucht aangevoerd afkomstig uit het zeegebied ten zuiden van IJsland. Over het algemeen moet tot en met zondag op onbestendig weer met veel wind gerekend worden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1