Aftreden Surinaamse regering bekendgemaakt Beraad politie en justitie na schietpartij" Molukse wijk ageiiu Gemiddeld zestien gebreken bij oplevering woningen 2 Acht miljoen voor N oord-Brabant Prijzen bleven gemiddeld gelijk Oudste Nederlander overleden Mensjaren werk door onderzeeërs Rotterdamse hoofdkommissaris pleit voor milieupolitie Militaire oefeningen in Noorwegen Legerleiding Bouterse: Regering heeft fouten gemaakt DEN HAAG - PARAMARIBO - De Surinaamse rege ring onder leiding van premier Alibux is afgetreden. Dit heeft legerleider Bouterse zondagnacht even voor 03.00 uur (Nederlandse tijd) bekendgemaakt in een toespraak voor de Surinaamse televisie. Bouterse zei in zijn tien minuten durende rede dat de regering „fouten" heeft ge maakt welke reakties in de bedrijven tot gevolg hebben gehad. Deze fouten betreffen volgens de Surinaamse le gerleider onvoldoende raadpleging van de bevolking en het onvoldoende aandragen van diskussiemateriaal voor een andere oplossing. De regering heeft daarom na over leg met de legerleiding besloten de portefeuilles ter be schikking te stellen. Bouterse maakte bekend dat alle belastingmaatregelen, waartegen stakende bauxietarbeiders proteste ren, bij een maandag te publiceren decreet zijn stopgezet". Bouterse er kende dat Suriname is beland in een „crisissituatie waarbij vitale belan gen op het spel staan". Hij merkte op dat „gezien de ernst van de situatie" en de noodzaak tot uitgebreide konsultaties met rege ring, vakbeweging en adspirant- leden van de 25-februari-beweging, hij niet zoals aangekondigd zaterdag al op de televisie kon verschijnen. „Want het gaat om een fundamentele oplossing van de problemen waar wij voor staan", aldus Bouterse. DEN HAAG - Staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken heeft acht miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een aantal „struktuur- versterkende projekten" in de pro vincie Noord-Brabant, zo heeft zijn ministerie bekendgemaakt. Met dat geld kunnen alle voorstellen die ge deputeerde staten van die provincie aan het ministerie hadden voorge legd worden uitgevoerd. Het bedrag maakt deel uit van een totaal budget van 20 miljoen, dat in het kader van het regionaal-ekono- misch beleid is uitgetrokken voor Noord-Brabant en de regio's Twente en Nijmegen. De rijksbijdrage voor Noord- Brabant zal worden besteed aan een huisvuilscheidingsprojekt in Den Bosch, een onderzoek naar de toe ristische ontsluiting van de Maas bij Willemstad, een proefstation voor de varkenshouderij in Rosmalen, ver groting van de houtproduktie in het gebied tussen Waalwijk, Tilburg en Den Bosch en een bedrijvencentrum in Bergen op Zoom. De uitvoering van de projekten moet voor het eind van 1984 begonnen zijn. DEN HAAG - De kosten voor le vensonderhoud zijn tussen midden november en midden december 1983 gemiddeld niet gestegen. Het prijsin dexcijfer bleef staan op 117,9. Duur der werden vers fruit en de zieken huistarieven. De prijzen van dames kleding, aardappelen en benzine gin gen daarentegen juist naar beneden. Dit blijkt uit het door het ministe rie van ekonomische zaken gepubli ceerde prijsindexcijfer voor de ge- zinskonsumptie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Ten opzichte van midden december 1982 is het prijsindexcijfer gestegen met drie procent. Het jaargemiddel de van 1983 ligt op 116,2. Per pro- duktgroep ging het jaargemiddelde bij de agrarische produkten en vis met 0,2 procent omhoog en voor an dere produkten uit agrarische grondstoffen (bijvoorbeeld brood en margarine) was er een stijging van een procent. De overige industriepïo- dukten gingen met 1,6 procent om hoog, de huren met 8,5 procent en de overheidsdiensten met 3.8 procent. Bij deze oplossing spelen volgens Bouterse een rol de „gerechtvaardig de verlangens" van de vakbeweging en de arbeiders en het veilig stellen van de „toekomstige ontwikkeling". Korrektie Bouterse sprak in verband met het aftreden van de regering van een „korrektie van de nationale politiek". Deze zal niet van invloed zijin op de buitenlandse politiek van niet gebondenheid, zo onderstreepte de Surinaamse legerleider. Hij zei verder dat het aftreden van de rege ring aanleiding moet zijn voor een nationale diskussie en het vinden van een oplossingsmiddel „dat meer samenvalt met de inzichten van het volk". Hij onderstreepte dat de revo lutie een middel is om de „macht van het volk" te vestigen. Bouterse zei dat er een rege ringsprogramma zal komen dat sa menvalt met het programma van de 25 februari-beweging (de op 24 no vember geproklameerde eenheidsbe weging Stanvaste, red.). Een te vor men regering zal dit programma moeten uitvoeren „in nauwe samen werking" met de massa's van het volk, aldus Bouterse. Beroep op de bevolking Er zal volgens Bouterse geen nieu we regering komen zonder dat de na tionale strukturen en de struktuur van de eenheidsbeweging zijn gere geld. Bouterse deed een beroep op de bevolking, ondanks de fouten van de regering bij sommige besluiten, „op nationale basis" verder te gaan. Hij zei dat de bevolking zo volledig mo gelijk zal worden betrokken bij de stappen die zullen worden genomen. „Ik zou tegemoet kunnen komen aan alle eisen die u stelt. Aan een aantal eisen kan ik zonder meer tegemoet komen", aldus Bouterse, die de al va ker gebezigde term „nationaal demo- kratische revolutie" gebruikte. Hij zei verder dat de taak van de revolutionaire leiding die is welke de historie heeft opgelegd. „De macht die wij hebben behoort u toe", voeg de hij er aan toe. Bouterse zei ook dat geen enkele buitenlandse macht kan begrijpen wat in Suriname gebeurt. „Wij zullen het samen moeten doen, met elkaar". De Surinaamse legerleider besloot zijn toespraak met een beroep op de vakbeweging en de stakende arbei ders het werk te hervatten en „sa men aan de slag te gaan voor een fun damentele oplossing van onze pro blemen". Aftreden verwacht In politieke kringen in Paramaribo was al ernstig rekening gehouden met een aftreden van de regering of in ieder geval een verwijdering uit de regering van de bewindslieden van de PALU (Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie). De PALU, de partij van premier Alibux, die de meeste ministerszetels had in het af getreden kabinet, leidt nu een zware nederlaag, zo wordt in de Surinaam se hoofdstad gezegd. De PALU, een partij zonder enige aanhang van betekenis, was in de personen van Alibux en minister van financiën Caldeira de eersl verant woordelijke voor de per 1 januari aangekondigde belastingverhogin gen die leidden tot de al drie weken durende staking bij de bauxiet be drijven Billiton en Suralco. In politieke kringen in Paramaribo wordt verwacht dat vooral de vakbe weging een grote rol zal spelen bij de vorming van een nieuwe regering. TEGUCIGALPA - De Verenigde Staten zullen in juni een nieuwe reeks militaire manoeuvres houden met Honduras, kennelijk met het doel de druk op het linkse bewind in Nicaragua te vergroten. Dit is uit be trouwbare militaire bron in Hondu ras vernomen. ROTTERDAM - De oudste man in ons land, D. van der Kooij uit Rotter dam, is vrijdag, 108 jaar oud. overle den. Zijn familie heeft dit meege deeld. Van der Kooij (geboren op 17 december 1875) overleed in een rus thuis in de Maasstad. De „opvolger" van Van der kooij als oudste man is de 106-jarige 1' Zaayer in Velsen (geboren: 19 au gustus 1877). De oudste vrouw in Ne derland is F. van Asselt-Benkempej in Driebergen. Zij is 109 jaar (gebo ren: 16 november 1874). DEN HAAG - De voorgenomen bouw van een derde en vierde onder zeeboot van de Walrusklasse voor de Koninklijke Marine geeft in totaal 5000 mensjaren werk. Bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij (RDM) bedraagt dit 3800 mensjaren en bij de Nederlandse onderaanne mers en toeleveranciers 1200 mensja ren. Dit blijkt uit een situatierapport over de bestelling van de onderzeebo ten dat vrijdag door staatssekretaris Van Houwelingen van defensie is aangeboden aan de vaste kommissie voor defensie van de Tweede Kamer. In 1992/1993 De twee onderzeeboten zullen in 1991 en 1993 aan de vloot worden toe gevoegd. Ze vervangen de twee Potvis-klasse onderzeeboten uit 1965 en 1966, die aan het eind van hun ope rationele levensduur zijn. De bouw van de schepen gaat in totaal 750 mil joen gulden kosten. Dit bedrag, dat in de defensienota is opgenomen, wordt nog verhoogd met bijkomende investeringen van 60 miljoen gulden voor torpedo's en 20 miljoen-gulden voor reserve-onderdelen. Deze bedra gen zijn ook in d'e defensienota opge nomen, maar onder andere posten, zo blijkt uit het rapport Geen gewonden bij schietpartij CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Politie en justitie bera den zich over de maatregelen die zij zullen nemen naar aanleiding van de schietpartij, die in de nacht van zater dag op zondag in de Molukse wijk in Capelle aan den IJs- sel heeft plaatsgehad. De politie zegt dat uit eigen waar neming en via getuigenverklaringen is duidelijk gewor den dat een tiental Molukse jongeren onder meer vanuit een woning, die woensdag was ontruimd, met lichte en zware (automatische) vuurwapens in totaal dertig scho ten hebben afgevuurd. In eerste instantie werden een voorbijganger en een benzinestation beschoten. Later werd ook een ge pantserde politie-auto, die in de wijk poolshoogte kwam nemen, met zwaar geschut geraakt. Niemand raakte gewond. De politie houdt de wijk afgegrendeld. Molukkers die de buurt willen verlaten worden buiten de wijk aangehouden en gekontro- leerd op het meevoeren van wapens. Burgemeester L. van Leeuwen en kommissaris F. van Weelde nemen de schietpartij zeer ernstig op. „Het gebruik van vuurwapens is een daad waar altijd tegen op moet worden ge treden", aldus Van Leeuwen. Over het hoe en wanneer werd zon dag op het politiebureau overleg ge voerd tussen politie en justitie. Mas- ROTTERDAM - De scheidende hoofdkommissaris van politie in Rotterdam, A. Verweij, vindt dat er wel degelijk een landelijk ondersteunend politieteam moet komen dat zich richt op de bestrijding van milieukriminaliteit, „De hui dige pragmatische aanpak waarbij in de betreffende plaats toevallig wat poli tiemensen bijeen wordt geroepen om dit soort zaken te doen kan niet voortdu ren", aldus Verweij donderdag in Rotterdam tijdens een nieuwjaarsbijeen komst met journalisten. Minister Winsemius van milieube heer stelt zich op dit punt echter af wijzend op. Hij vindt dat met een be tere koördinatie tussen de diverse kontrole- en opsporingsinstanties kan worden volstaan. Winsemius wijst zeer tegen de zin van de Tweede Kamer om die reden ook de instel ling van een milieu inlichtingen- en opsporingsdienst (MIOD) af. Verweij echter vindt een dergelijke strukturele aanpak met de toene mende milieukriminaliteit dringend geweest. Dat zou de kontinuïteit en de vakkundigheid in het opsporings werk ook bevorderen. Hulp noodzakelijk Plaatselijke politiekorpsen kun nen volgens Verweij in een onder zoek wel degelijk veel lopend werk als verhoren doen, maar voor het daadwerkelijk goed opzetten van een onderzoek en een juiste kwalitatieve uitwerking is hulp van buitenaf on ontbeerlijk. Bij de Rotterdamse ri vierpolitie is al een aantal recher cheurs vrijgemaakt voor bestrijding van milieukriminaliteit. Door de zware wissel die grote onderzoeken op zo'n team trekken moest echter een onderzoek als dat tegen het tank schoonmaakbedrijf Booy Clean door de rivierpolitie worden ingeperkt. Verweij merkte overigens op dat een dergelijke landelijke koördina tie door politie en justitie al jaren lang nog tevergeefs wordt bepleit op het gebied van fraudebestrijding, waarmee milieukriminaliteit overi gens regelmatig verweven is. Ver weij stapt nog deze maand op als hoofdkommissaris in Rotterdam. Hij is dat sinds 1972 geweest en wordt per 1 februari opgevolgd door de heer Van Dorp. sale huiszoekingen naar wapens wor den in ieder geval nog niet overwo gen, aldus Van Weelde. „De aandacht van de politie richt zich vooralsnog op de veiligheid van het politieperso neel en de bevolking", zo zei hij. Wijkraad protesteert De Molukse wijkraad, die ook na mens de Molukse bevolkingsgroep in Capelle zegt te spreken, distantieert zich van de schietpartij. De wijkraad protesteert tegen de politiekontrole, omdat deze de onrust binnen de wijk zou vergroten. De Molukse wijkraad verklaarde ovei'igens niet te weten wat zich in de wijk heeft afgespeeld. De raad nodig de daarom kommissaris Van Weel den uit om in het wijkgebouw ver slag te doen. „Daarop is hij echter, ondanks veiligheidsgaranties van onze kant, niet ingegaan", aldus woordvoerster Frieda Tomasoa. Van Weelde bevestigd dit. „Ik vond het een vreemd verzoek, omdat zij in hun eigen gelederen konden achterhalen wat er is gebeurd. Ik had bovendien mijn twijfels over de ga ranties, omdat die nacht al was ge bleken dat het gedrag van de Moluk se jongeren niet in de hand te houden is", zo legde hij desgevraagd uit. De kommissaris zegt dat de politie van Capelle al dagen wist dat Moluk se jongeren in de wijk een daad wil den stellen en dat er wapens aanwe zig waren. Hij hoopt dat door de naar zijn zeggen „negatieve" publicitit over de schietpartij herhaling uit blijft. Onverwacht De ongeregeldheden in het Moluk se gedeelte van de wijk Oostgaarde kwamen min of meer toch nog onver wacht, nadat premier Lubbers vrij dag had meegedeeld dat voorlopig wordt afgezien van kollektieve ont ruiming en dat er onderzoek komt naar de sociale achtergronden bij de huurschulden. Burgemeester en wet houders van Capelle aan den IJssel toonden zich zondag overigens ver baasd over het onderzoek, omdat ze naar hun zeggen al maanden via brie ven en overleg een volledig inzicht over deze materie hebben verschaft. OSLO - Noorwegen heeji meeye- Ueeld dal in maart milituire uiunoèu- vres in het Noorden van het luu tl worden gehouden waaraan neer dan 25.0UU soldaten deelnemen. Amerikaanse, Canadese, britst- eit Nederlandse militairen doen ,,tel Noorse soldaten en reservisten mee aan de manoeuvres die in de\oorde- lijke provincies 'l'roms ivtttden ge houden. aldus een woordvoerder van defensie die er op wees dat poor lu-t eerst op Noorse bodem manoeuvres op zo'n grote schaal worden gehou den dut vooraankondiging ervan no dig is conform de akkoorden van Helsinki, die in Win werden gesloten en die vertrouwcn-wckkciuic maat regelen bevatten Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Brouwershaven Damesgym. 19.30 „De regering Weet van de hoed en de rand. Wij hebben van het begin af aan duidelijk gemaakt dat het niet alleen om een woonlastenprobleem gaat, maar dat het ook te maken heeft met de problemen die in het verleden ten aanzien van de Moluk kers een rol hebben gespeeld", aldus het kollege. B. en \v. hebben zondag in verband met de problemen een beleidsteam opgesteld. Dat zal er naar st reven dat zowel de Zuidmolukse als niet- Zuidmolukse inwoners van Capelle, die door een minimum inkomen mei akute woonkostenproblemen kam pen, op individuele wijze worden bi j gestaan met betalingsregelingen ol met liet vinden van een woning m< i meer passende woonlasten. Vanaf maandag kunnen mensen die zich tot deze probleemgevallen rekenen bij de gemeente lercchl Gymnastiekzaal, tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven ~St~rip-o-theek. 18.30 Verenigingsgebouw. 18.45 tot 19.45 uur. Majorettes. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof", tot 17.00 uur. Bejaardensoos. 14.00 AMERSFOORT - Bij de oplevering van nieuwe koop woningen worden niet minder dan gemiddeld zestien ge breken gevonden. Bij één op de vijf woningen is er zelfs sprake van een ernstige bouwtechnische fout of aanzien lijke beschadiging van verwerkte materialen. Het her stellen van die gebreken kost gemiddeld 1.200,—. Dat heeft een representatief onderzoek van de „vereniging eigen huis" onder 369 nieuw opgeleverde woningen thans uitgewezen. woonomgeving nog niet af is blijkt op waarheid te berusten. De „veren ging eigen huis" heeft vastgesteld dat bij tweederde van de woningen de bestrating nog niet gereed was op het moment van oplevering. Bij een kwart van de woningen was men zelfs nog niet of nauwelijks begon nen met de aanleg daarvan. Ook de aansluiting op de gemeentelijke nutsbedrijven ontbreekt nogal eens. Een kwart van de opgeleverde wo ningen heeft nog geen gas, water of licht. Aanbieders van koopwoningen blijken geen kans te zien de huizen in onberispelijke staat op te leveren. De koper wordt niettemin geacht bij oplevering het hele aankoopbedrag te hebben voldaan. De „vereniging eigen huis" is van mening dat de ko per die zijn huis tot de laatste gulden moet hebben betaald voordat hij de sleutel krijgt, er recht op heeft een kompleet en gebrekloos produkt te krijgen overgedragen. De frekwentie waarmee bouwfou- ten en/of ernstige beschadigingen voorkomen, acht deze woonkonsu- mentenorganisatie onaanvaardbaar hoog (20 van de onderzochte wo ningen). Aansluitingen ontbreken Ook de veelgehoorde klacht dat de Dórpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 .tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 9 januari Kerkwerve Consistorie Ned. Herv. Kerk. Alge mene ledenvergadering Tennisver eniging WIK. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Gezinsavond land- bouwverenigingen „Eendracht Bindt" en „Aller Belang". 19.30 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Nieuwjaarsre ceptie plattelandsvrouwen. 10.00 -11.30 uur. Waterschapsgebouw. Vergadering 14.00 uur. Burgh-Haamstede Chr. Geref. kerk. Bijeenkomst voor oprichting bejaardenkoor. 15.00 uur. Restaurant Westenschouwens Welva ren. Voorlichtingsavond over be drijfsvoering. 19.30 uur. Brouwershaven Exkursie Roode Lelie naar museum Boymans-van Beuningen. 10.30 uur (in Rotterdam zijn). Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Geref. kerkgebouw. Zendingsavond 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw, Bijeenkomst „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Kerk St. Domusstraat. Bijeenkomst ger. vrouwenkontakt. 20.00 uur. Kerkwerve Oefenavond Verenigingsgebouw. EHBO. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering kommissie financiën. 19.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf De Blokkendoos. Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Volksdansen. Woningen die projektontwikke- laars aanbieden komen er nog het beste af. Prijs blijkt overigens geen garantie te zijn voor de kwaliteit: bij de (duurdere) vrije sektor-woningen werden in het onderzoek anderhalf maal méér gebreken aangetroffen dan bij (de goedkopere) premie A wo ningen, aldus de „vereniging eigen huis" (120.000 leden). Verenigingsgebouw. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Kontakt. 19.45 uur. Vrijdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. Komedie „Arme Cyra no", door Bent-Raamtheater. 20.00 uur „Huis van Nassau". Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2