Uvic Malta was mijn wijk, daar voelde ik me thuis" geboorte vestigingsoverschot Schouwen-Duiveland noteerde Antependia in Gereformeerde Kerk Thans eigen Stichting voor Ambulance Westhoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAh Wh Pt bilt Totaal aantal inwoners: 29.381 het weekoverzicht LEIMIIMG 1884 1990/1994 Scheidende kleuterleidster mevrouw L. E. de Jonge-van t Hoff: STAAT DER NEDERLANDEN Olie in Nieuwe Haven Zierikzee Daders vernielingen Nieuwerkerk ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Surinaamse regering afgetreden Nazorg patiënten Gebroken neus Kritische noten Legerleider Bouterse heeft in de nacht van Een onderzoek op Walcheren heeft aan ge- VV Zierikzee-doelman Ronald Lievense liep Tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsinstuif van zondag op maandag het aftreden van de too.nd dat een slecht kontakt tussen speci- in het kompetitieduel van de Zierikzeese de Zeeuwse scheidsrechters lieten Dick voltallige Surinaamse regering bekend ge- alisten en huisartsen de nazorg van patiën- koploper een gebroken neus op In een voor- Leerling en Jan Schaalje heel wat kritische maakt. (Pag. 2). len bemoeilijkt. (Pag. 3). al van zijn kant sterk duel. (Pag. 4). woorden horen. (Pag. 5). MAANDAG 9 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23453 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie zich teveel toelegt op kleine dingen, wordt gewoonlijk onbekwaam tot grote. La Roche-Foucauld ZIERIKZEE - Voordat zondagochtend in de Gereformeerde kerk te Zierikzee de antependia. oftewel de kanselkleden officiéél werden aangeboden en aan de kerkgemeente werden getoond, vond vrijdagmiddag een generale repetitie plaats voor deze plechtige gebeurtenis. Onder leiding van mevrouw M. van 't Veer-Van der Male brachten enkele kin deren onder het zingen van het ..Lied vol kleuren" de kanselkleden finnen. Het paarse kanselkleed, te gebruiken in di advent- en lijdenstijd bleek geweven en droeg een kruis als symbool; hel witte kleedvoor de Kerstdagen en Pasen was gesierd met een vis; het rode antependium. bestemd voor Pinksteren, droeg de duif als symbool en het groene kau- selkleed, te gebruiken in de overige tijd van het kerkelijke jaar. ivas getooid met de zon. een blad en twee vissen lh kanselkleden werden vervaardigd door een aantal vrouwelijke leden uit de kerkelijke gemeente. L)e mat er luh'ii n »- den aangeschaft met geld'uit het verjaardagfonds. HAAMSTEDE - Voor de ambulance in de Westhoek is met ingang van 1 januari dit jaar een eigen stichting gaan funktioneren onder de naam: „Stichting Rode Kruis Ambulance-Dienst Schouwen (Westhoek). Het besluit tot oprichting van deze Stichting werd genomen, nadat de ambulance dertien jaar als onderdeel van de af deling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis heeft gefungeerd. Voorzitster van deze Rode Kruis- afdeiing mevrouw A. C. Houtman gaf donderdagavond tijdens een ex tra vergadering in de voormalige Beatrixschool een nadere toelichting op deze wijziging. De konsept- statuten voor de nieuwe stichting zijn opgesteld en het toekomstig bestuur zal bestaan uit: Jhr. F. Laman-Trip, de heer M. Vos en me vrouw De Vrieze-Van der Bijl. allen uit het afdelingsbestuur. Verder zal het bestuur worden aangevuld met een arts en enkele deskundige Rode Kruisleden. Het benodigde kapitaal is uit het bezit van de afdeling over genomen. Hiertoe was reeds een re serve gekweekt. De extra-vergadering van de Rode Kruis-afdeling werd ook bijgewoond door de heer J. Marteijn. kringsekre- taris en door wethouder A. Pad mos. Terugblik Uit het overzicht van penning meester Laman Trip bleek, dat de af deling er financieel goed voor staat. Aan de hand van het jaarverslag van de heer H. Schreurs kon worden vast gesteld, dat het Rode Kruis Schou wen (Westhoek) kan terugblikken op een jaar vol aktiviteiten. Het' ledental van de afdeling be draagt 1414 met aan gemiddelde kon- tributie van 12,27. Op de bloedplasma-avonden leverden 150 donors bloed. De postzegelaktie le verde de afdeling 186,60 op. De op brengst van de jaarlijkse campagne bedroeg 11.960,75 en dat was 3.000,- minder dan hel jaar daar voor. De deelname aan de Paaswan- deltocht viel zo tegen, dat het bestuur zal overwegen of het nog zin heeft met deze aktiviteit door te gaan. Veel werk was er het afgelopen jaar voor de kolonne, bestaande uit 34 leden. Zij gaven gezamenlijk hulp aan een bustochtje voor gehandikap- ten. De ambulance maakte 256 ritten met een opbrengst van 61.492,45. Ook het welfare-werk had door de vele aktiviteiten een goed jaar; alle: inzet resulteerde in een opbrengst, van 2.477,40. Er kon door de afde ling een tent en een tandem geschon ken worden aan de kinderkliniek te Renesse. De donors, die vijf keer bloed ge ven, zullen in de volgende vergade ring worden gehuldigd. Aan het ein de van deze extra-vergadering dankte wethouder Padmos de afde ling namens alle inwoners van Schouwen Westhoek voor haar inzet vaiYTtToiivibt grïtoi Doodtij: 13 januari Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Vrijwel overal droog: Heldere nacht en minimumtempe ratuur omstreeks min 2 graden; in de loop van de dag toenemende bewol king en vrijwel overal droog; mid- dagtemperatuur van 5 graden aan de kust tot 2 graden in het oosten van het land; tot matig en aan de Wad- denkust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 jan. Woensdag: veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.50 Maan op 12.09, onder Eerste Kwartier: 11 jan. (06.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 jan. 7.11 20.11 1.12 13.50 huisstraat. Twee jaar latei- verhuisde de school naar de Baden Powellweg. De Rehoboth vormde in de jaren de enige christelijke kleuterschool in Zierikzee. Vier leidsters hadden 160 kleuters pnder hun hoede. In novem ber 1965 kwam ze in Malta terecht. Deze woonwijk van Zierikzee kende toen nog lang niet dc grootte van te genwoordig, maar werd wel door veel jonge gezinnen bewoond. De christelijke kleuters werden onder gebracht in het pand van de Woelwa ters. De ene helft van het gebouw, was bestemd voor de openbare kin deren en de andere helft voor de christelijke. Tweeeneen half jaar la- ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland noteerde het af gelopen jaar zowel een geboorte- als een vestigings overschot. Het inwonertal bedroeg per 31 december 1983: 29.381, te weten: 14.643 mannen en 14.738 vrouwen. Het geboorteoverschot in 1983 bedroeg 58 en het vestigings overschot was 38 in het afgelopen jaar. Dit blijkt uit het overzicht, dat de provincie Zeeland heeft opgesteld. gevens als volgt: 1,74, 5.682 en 0,99; voor 1974 1,15, 3.713 en 0,8; en voor 1973 1,09, 3.499 en 0,77. In 1983 werden in Zeeland 4.251 kinderen geboren; 3.340 mensen over leden. inschrijving op 10 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs DE BILT - De wat koudere lucht, die over ons land is uitgestroomd zal zich niet lang kunnen handhaven. In de nacht van maandag op dinsdag ko men er flinke opklaringen voor en daalt de temperatuur tot ongeveer 2 graden onder het vriespunt. Dinsdag ochtend is er nog wat zon, daarna neemt de bewolking van het westen uit toe, maar het blijft tot zonsonder gang waarschijnlijk op de meeste plaatsen droog. Met een zuiden tot zuidwesten wind wordt vrij koude lucht uit Frankrijk aangevoerd, waarin de middagtemperatuur uit eenloopt van circa 2 graden in het oosten tot ongeveer 5 graden aan de kust. De wind neemt in de loop van de dag in het binnenland toe tot ma tig, kracht 4, en aan de kust en op het IJsselmeer tot vrij krachtig of krach tig, windkracht 5 a 6. Na dinsdag breidt een zeer krachti ge westelijke luchtstroming zich over West-Europa uit. Voor de rest van de week moet daarom op perio des met regen en veel wind gerekend worden. Het vestigingsoverschot ontstond in de gemeenten: Zierikzee (86); Wes- terschouvven (24) en Brouwershaven (46). In de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland was een ver- ZIERIKZEE - Onbekenden hebben zondagnacht om 01.00 uur een vat af gewerkte olie omgegooid, waardoor de olie in de Haven terecht kwam. Ook staken zij de kontainer in de buurt van de Zuidhavenpoort in brand. De brand weer Zierikzee bluste de brand en ruimde het grootste deel van de afge werkte olie op. NIEUWERKERK - Zes jongelui uit Nieuwerkerk hebben op oudejaars avond in Nieuwerkerk vernielingen aangericht bij partikulieren, gemeentelijke- en rijkseigendom men. De schade bedraagt f 2000, De daders zijn K. G., R. K., H. M. G.. P. V., A. J. d. U. (allen 17 jaar) en R. F. J. (18). De jongelui zijn aangehou den. verhoord en weer vrijgelaten. ARNHEM - Een rechercheteam van de Arnhemse, Renkumsc en Rhcden- sc politie en van de Rijkspolitie in Nijmegen heeft met de arrestatie van in totaal 22 verdachten ren inbre kersbende opgerold, die zich had gespecialiseerd in diefstallen uit du re auto's. De schade door de diefstal len en door vernielingen die daarbij werden aangericht, bedraagt onge veer anderhalf miljoen gulden, aldus een woordvoerder van de Arnhemse politie. trekoverschot te noteren, te weten: Bruinisse (-28); Duiveland (-70) en Middenschouwen (-27). In Zierikzee werd een geboorte-over schot van 21 geregistreerd; in Midden- schouwen 11; in Duiveland 38 en in Brouwershaven 23. In Bruinisse over leden veertien inwoners meer dan dat er nieuwe inwoners werden geboren en in Westerschouwen bedroeg het overlijdens overschot 21. t Cijfers provincie De bevolking van de provincie Zee land is in het jaar 1983 toegenomen met 571 zielen. Op 31 december j.L woonden er in deze provincie volgens de voorlopige gegevens van de 30 Zeeuwse gemeenten 355.434 mensen, te weten 176.697 mannen en 178.737 vrouwea Procentueel was de groei 0,16. Op 31 december 1982 waren de cij fers 354.863 totaal, al. 176.503 man nen en 178.360 vrouwea De toename in het afgelopen jaar was het resultaat van een geboortenoverschot van 911 en een vertrekoverschot van 344. De totale toename ligt aanzienlijk onder die van 1982 toen zy 1.166 bedroeg (verschil van 595 zielen). Het in 1982 opgetreden vertrekover schot heeft zich in 1983 voortgezet Van 1966 toten met 1981 hebben zich elk jaar vestigingsoverschotten voor gedaan. De groei van de Zeeuwse bevolking in 1982 was 0,33 procent (1.166 in woners) tegen een landelijke groei van 0,38 procent In 1981 was de Zeeuwse bevolkingsgroei 0,58 procent(2.035 in woners) en landelijk 0,54 procent, in 1980 0,97 procent (3.394 inwoners), in 1979 1,1 procent (3.880 zielen), tegen een landelijke groei van 0,75 procent In 1978 was de Zeeuwse toename 1,3 procent (4.317 inwoners) tegen lan delijk 0,63 procent In 1977 was de groei eveneens 1,3 procent (4.447 in woners, landelijke groei 0,6 procent). In 1976 bedroeg het Zeeuwse stijgings percentage 1 (3.338 zielen) en landelijk 0,59 procent Voor 1975 waren de ge- Voortaan heeft mevrouw L. E. de Jonge meer tijd voor haar bezigheden in en rond het huis. In 1984 zal zij niet meer terugkeren naar kleuterschool dc Mal tarakkers. die vanaf deze week in het pand van de J.L. de Jongcschool is on dergebracht. ZIERIKZEE - Op vijftigjarige leeftijd heeft mevrouw L. E. de Jonge-van 't Hoff uit Oosterland het kleuteron derwijs de rug toegekeerd. Haar vertrek bij de christelij ke kleuterschool de Maltarakkers te Zierikzee betekent waarschijnlijk het afscheid van één van de oudste kleu terjuffrouwen in Zeeland. „Dat hoor je inderdaad niet veel meer, dat iemand van mijn leeftijd nog voor de klas staat. Ondanks dat ik meer dan dertig jaar kleuter leidster ben geweest heb ik toch erg tegen het vertrek op gezien. Ik moet er ook nog steeds aan wennen. Ik weet niet goed wat het is om de gehele dag voor mezelf te heb ben". Ze praat opgewekt, maar in haar stem klinkt toch iets van spijt. In al die jaren heeft mevrouw De Jonge ongeveer duizend verschillen de kleuters in de klas gehad. ,,Dat is heel veel, ja. Ook vele van hun kinde ren zijn bij mij op school geweest. Daardoor groeide er wel een stevige band met de omgeving. Van sommige kleuters kende ik bijna de hele fami lie. Ja, Malta was mijn wijk, daar voelde ik me thuis. Ik hoor bij Malta en Malta hoort bij mij. De verhuizing van de Maltarakkers naar de J. L. de Jongeschool (de christelijke lagere school aan 't Vrije, waarmee de Mal tarakkers integreert, red) na dc kerstvakantie maak ik niet meer mee. Als de kleuterschool in Malta was gebleven was ik er niet mee gestopt, maar wéér omschakelen, nee dat wilde ik niet meer", verzucht ze. Kinderschoenen In september 1951 begon juf De Jonge an de kleuteropleiding te Mid delburg. In die jaren verliep het leer proces wel heel wat anders dan nu. Al in het eerste jaar van de opleiding tot kleuterleidster moest ze vier da gen per week praktijk lopen en ging ze twee dagen per week naar school. ,,Op de Nutskleuterschool was een vacature en ze vroegen of ik kwam. Het kleuteronderwijs stond toen nog in de kinderschoenen, want per 1 ja nuari 1956 trad pas de wet op het kleuteronderwijs in werking. Ik stond helemaal alleen voor een klas met 56 kinderen. Ze zaten als harin gen in een ton. Toen had ik daar ei genlijk niet zo'n erg in. Het was ge woon zo en je deed mee". Het salaris bedroeg 34,- per maand. Na de tweejarige opleiding volgde weer een tweejarige opleiding voor hoofdleidster. Met de waters noodramp in 1953 vertrok mevrouw De Jonge naar Wilhelminadorp, waar zij tot april 1954 aanbleel als hoofdleidster. Teruggekeerd in Zie rikzee aanvaardde ze een betrekking op de christelijke kleuterschool Re hoboth, toen nog aan de Man ter betrok mevrouw De Jonge samen met een andere leidster en tachtig kleuters ^het nieuwe schoolgebouw van de Maltarakkers. Spontaan In-de loop der jaren werden de kla- sen kleiner en do laatste paar jaar stond zij als enige leidster van de Maltarakkers voor de klas. ,,Ik heb altijd met enorm veel ple zier lesgegeven. De kleuterleeftijd is Vervolg pag. 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1