iibmibibibi Handleiding voor archieven waterschappen samengesteld Nieuwbouw dorpshuis Haamstede over circa twee maanden klaar MC jgfv. DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW TAXATEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Medeschepselen Zilveren jubilaris P. I. Heijboer van de So- phia-Vereeniging: „Dieren zijn medeschep selen, wij zijn verplicht ze te beschermen." (Pag. 3). Aller Belang Oude Haven 55 VV Zierikzee De landbouwvereniging „Aller Belang" te De voormalige notaris-woning aan de Oude Na het vertrek van de broers Stoutjesdijk Ouwerkerk viert op 3 februari het feit dat Haven 55 te Zierikzee werd teruggebracht zijn alle ogen gericht op de vervangers van honderd jaar geleden de vereniging werd in de oorspronkelijke achttlende-eeuwse dit tweetal in de Zierikzee-hoofdmacht. opgericht. (Pag. 4). staat. (Pag. 5). (Pag. 7). VRIJDAG 6 JANUARI 1984 J 140ste jaargang Nr. 23452 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dieren beschermen is mensen beschaven. Mr. C. Bake (Meester Constantijn) In de grote zaal met het toneel wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking. Het dak moet van de binnenzijde nog worden dichtgemaakt. De zaal biedt ruimte voor 350 personen. Unieke kollektie kaarten en tekeningen gevonden ZIERIKZEE - Enkele inwoners van Schouwen- Duiveland hebben gezamenlijk een handleiding voor de archieven van alle waterschappen en polders op Schouwen-Duiveland vóór 1 januari 1959 geschreven. Deze gebundelde inventarissen verschijnen binnenkort in boekvorm en zijn te koop bij het waterschap Schou wen-Duiveland. De eerste exemplaren worden tijdens de vergadering van dinsdag 10 januari uitgereikt. Tijdens de werkzaamheden kwam een zeer omvangrijke kollek tie kaarten en tekeningen boven water, die volgens adjunkt-streekarchivaris H. Uil gerust uniek genoemd mag worden. Met de samenbundeling van de in ventarissen werd al in 1964 begonnen door de toenmalige gemeente archivaris C. Postma. Nadat hij in 1979 uit Zierikzee vertrok nam me vrouw L. Mol-Sipman zijn werk over. De afsluitende werkzaamheden zijn verricht door mevrouw F. Corsse-de Wijs, de heer L. J. Koer land en de heer Uil. Het 268 pagina's tellende boek op A4-formaat bevat een historische in leiding en een beschrijving van alle stukken in logische volgorde, aan sluitend op de struktuur van het ar chief. De volgorde van de beschrij ving is daardoor niet chronologisch. Het oudste stuk (een afschrift) da teert van 1303 en komt uit het archief van het waterschap Schouwen. Het oudste originele stuk is van 1580 en betreft enkele resoluties uit het ar chief van de polder Schouwen. Tijdens de bundeling van de inven tarissen werd op de zolder van het waterschapsgebouw aan het Haven park een unieke kollektie kaarten en tekeningen gevonden, in totaal een paar duizend exemplaren. Zij hebben voornamelijk betrekking op Schou- De kollektie bestaat uit originelen uit de Franse tijd (rond 1800) en uit kopieën van originelen uit de zeven tiende eeuw. De kopieën zijn in de vorige eeuw gemaakt en verkeren voor het grootste gedeelte in een goe de staat. Ze hebben niet blootgestaan aan vochtinwerking. De originelen zijn voor een belang rijk deel verloren gegaan. Toch mag de kollektie kaarten en tekeningen worden beschouwd als de meest om vangrijke op dit gebied in Zeeland. De kollektie bestaat uit (technische) tekeningen van dijkvakken, profiel tekeningen, peilkaarten en over zichtskaarten," vertelt H. Uil. Akties voor inrichting waarschijnlijk stopgezet BURGH-HAAMSTEDE - In de begindagen van het voorjaar zal de oplevering van het dorpshuis Burgh- Haamstede plaatsvinden. Wethouder A. J. Padmos van de gemeente Westerschouwen deelde mede dat de werk zaamheden goed volgens schema verlopen en dat de oplevering over twee maanden is te verwachten. Daarna kan het gebouw aan de Julianastraat worden ingericht „We kunnen nu zien hoe het dorpshuis eruit gaat zien. De grote vormen zijn zichtbaar, alleen de afwerking moet nog gebeuren", aldus Padmos. Het ligt in de bedoeling om' de kol lektie nog eens afzonderlijk te om schrijven. De heer Moerland zal dit jaar daarmee beginnen. Schenkingen In de loop der eeuwen zijn veel stukken uit de archieven verdwenen. ,,Er is niet altijd evenveel zorg besteed aan de archieven. Daarnaast heeft de watersnoodramp van 1953 veel verwoest. Daardoor zitten er hi aten in de inventarissen," licht de streekarchivaris toe. Om de bunde ling van de inventarissen zo kom pleet mogelijk te krijgen is op Schou wen-Duiveland een aantal mensen benaderd. Van de heren W. L. Blin- denbach en G. Hamaker, beiden uit Haamstede en A. van der Have uit Aerdenhout werd een schenking ont vangen. Daarbij zaten drie veldboe- ken, daterende uit 1610, 1780 en 1783. „Vroeger werden deze veldboeken om de zeven jaar opgemaakt in ver band met de pachttermijn van de grond. Ze bevatten een beschrijving van alle percelen in de betreffende polder. Ze werden opgemaakt om de hoogte van het geschot te bepalen," weet de heer Uil. In 1832 werd het kadaster inge voerd, welke de grondadministratie overnam. Tot aan 1832 dienden de veldboeken als de enige behoorlijke vorm van administratie, Archiefzorg De zorg voor de archieven van de polders en waterschappen heeft zich bij de besturen van die lichamen nooit in een grote belangstelling mo gen verheugen. De meeste archieven werden aan huis bewaard bij de ontvanger-griffier. Bij overdracht aan een volgende funktionaris zullen in veel gevallen stukken verloren zijn gegaan. Het waterschap Schouwen, de grootste van de voormalige polders en waterschappen op Schouwen- Duiveland, had in de loop der eeu wen een uitgebreid archief gevormd en het laat zich denken dat dit meer aandacht vroeg dan de kleinere wa terschapsarchief jes. Hoewel het Provinciaal bestuur ten aanzien van de archiefzorg bij de waterschappen in de 19e eeuw een kontrolerende funktie trachtte te vervullen kwam het nog in deze eeuw tot een effektief toezicht. De ar chiefwet 1918 bracht regels om een zo goed mogelijk beheer en zorg te waarborgen. De provinciaal inspek- teur van de gemeente- en water schapsarchieven bezocht regelmatig de talrijke archieven en rapporteer de daarover aan Gedeputeerde Sta ten. De provinciaal inspekteur kon niet meer dan konstateren en aanbe velingen doen. Bij excessen konden Gedeputeerde Stalen wel ingrijpen, doch dit beperkte zich tot incidentele gevallen. Treurig Met name bij de kleinere water- Momenteel wordt de laatste hand gelegd a an de oprit naar de hoofdin gang. Op het eigen terrein komt een parkeerplaats voor ongeveer twintig auto's, terwijl in de direkte omgeving nog twee parkeerplaatsen liggen. De bezoekers van het dorpshuis krijgen dus volop gelegenheid om hun ver voermiddel te stallen. Het gebouw wordt volledig aangepast aan gehandi- kapten. Indeling Direkt na de ingang volgt de gemeen schapsruimte, waar zich ook de toilet ten, de garderobe, de keuken, het ma gazijn, de bar en een zithoek bevinden. Indien nodig kan deze ruimte tevens worden gebruikt als vergaderzaal In het dorpshuis bevinden zich verder een kleine vergaderzaal, de oefen ruimte voor de zang en de muziek (dit lokaal kan ook als vergaderruimte die nen), een filmcabine en natuurlijk de grote zaal met toneeL De zaal heeft een oppervlakte vain AOO m2 en is groot genoeg om 350 personen in te her bergen, Achter het toneel bevinden zich de kleedruimten en de sanitaire voorzieningen. Onder het toneel is een opslagruimte. Kosten De totale kosten van het dorpshuis bedragen f 1.2 miljoen. De raad van Westerschouwen heeft indertijd een krediet van f 1.4 miljoen beschikbaar Voor de hoofdingang wordt een parkeerterrein voor twintig auto's aangelegd. Rechts de lokalen van de Schutse, die vermoedelijk gebruikt gaan worden als bibliotheek ruim te. schappen en polders was de toestand vaak allertreurigst. Een kast of zelfs onder de bedstede was goed genoeg om het archief te bergen. Het water schap Schouwen kreeg in 1937 een ei gen archiefbewaarplaats. Het huidi ge bestuursgebouw, 's Landskamer, werd in dat jaar verbouwd waarbij de kelder werd bestemd als archief- kluis, na de nodige aanpassingen. De polder Burgh en Westland liet in de dertiger jaren een kluis bouwen in het direktielokaal aan de Westbout. De kleinere waterschappen hadden geen eigen archiefbewaarplaats. In een aantal gevallen werd gebruik ge maakt van de archiefbewaarplaats van de gemeente, zoals bijvoorbeeld bij de Polder Ooster- en Sirjansland. In andere gevallen werd gebruik ge maakt van de kluizen van plaatselij ke banken. In de oorlogsjaren werd de brandveilige bewaring een grote re noodzaak. Onderbrenging in ar chiefbewaarplaatsen van gemeenten en in de kluizen van banken ge schiedde in de jaren 1940-1945. De watersnoodramp van 1953 heeft veel schade aangericht. Bleef de schade bij de archieven van gemeen ten vrij beperkt, bij de waterschap sarchieven was zij veel omvangrij ker. De archiefkluis van het water schap Schouwen stroomde geneel vol als gevolg van het feit dat deze zich in een kelder bevond. Advertentii Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten afhangen van de financiën van de ge meente. Zowel wethouder Padmos als wethouder J. C. de Feiter toonden zich echter optimistisch over de komst van de bibliotheek. Deze afdeling van het dorpshuis heeft een gemeenschappe lijke ingang met het dorpshuis, maar vormt wel een afgescheiden geheeL De verbouw/nieuwbouw van het dorpshuis wordt uitgevoerd door aan nemersbedrijf L. C. Bom te Burgh. De architekt is P. C. Tieleman uit Nieu- werkerk. gesteld. De inrichtingskosten van f 200.000,- worden gedeeltelijk door de gemeente en door de gemeenschap Burgh-Haamstede gedragen. Het lag in de bedoeling dat f60.000,- zou worden opgebracht door de plaat selijke bevolking, maar de heer J. A. van den Broeke, sekretaris van de Stichting Dorpshuis Burgh-Haamste- de vertelt dat de nu al twee jaar durende akties niet meer dan f34.000,- hebben opgebracht „Of we verder gaan met het organiseren van allerlei akties valt te betwijfelen. Ik vraag me af of we het restant bij elkaar krijgen. We gaan proberen om met het geld dat we hebben de inrichting te bekostigen. Misschien krijgen we nog wat gelden binnen. Wat de in richting betreft ben ik in elk geval wel optimistisch over de goede afloop", aldus Van den Broeke. De gemeente Westerschouwen ontvangt geen sub sidies van het rijk voor de bouwkos ten van het dorpshuis, dus het bedrag van f 1.2. miljoen komt volledig voor rekening van de gemeente. Van de voormalige huishoudschool De Schutse zijn achter de hoofdingang drié-lokalen blijven staan, die in de toekomst waarschijnlijk gebruikt gaan worden voor de bibliotheekvestiging, een dependance van de Stichting Bi bliotheekvoorziening in Zierikzee. Tussen de lokalen en de hoofdingang is een leeszaal gekreëerd. Of de bi bliotheek er ook werkelijk komt zal ËzJèM van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEUS/DE KOEPEL, Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ,P W* PÊ Bitr Ordening De ordening van de waterschapsar chieven liet veel te wensen over. In 1767 nam het waterschap Schouwen het besluit opnieuw orde te scheppen in de ontstane chaos. In 1874 werd reeds een inventaris opgemaakt van de archieven van dit waterschap. La ter heeft in het bijzonder de toenma lige voorzitter van het waterschap Schouwen, mr. A. J. F. Fokker, zich beijverd voor een goede rangschik king. Ook hij vervaardigde een in ventaris, die in 1902 gereed kwam. Bij de kleinere polder- en water schapsarchieven bleef de ordening en inventarisatie in de regel achterwe ge. Aangezien het om beperkte hoe veelheden ging was trouwens het ge heel ook te overzien. Slechts hier en daar kwam het tot inventarisatie. Een geïnteresseerde ontvanger- griffier was daarbij vaak een beslis sende faktor. Verwachting tot zaterdagavond: Regen Eerst veel bewolking en enige tijd regen; in de middag opklaringen en enkele buien; minimumtemperatuur 2 graden, middagtemperatuur onge veer 6 graden; wind draaiend van zuidwest naar west en toenemend tot krachtig, aan de kust mogelijk tot stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 10 dec.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 7 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: n.west 5 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.45 Maan op 11.24, onder 21.07 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.47 Maan op 11.41, onder 22.16 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48 Maan op 11.55, onder 23.24 Eerste Kwartier: 11 jan. (10.48) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 jan. 5.25 18.23 11.39 23.54 8 jan. 5.55 18.58 - 12.15 9 jan. 6.28 19.33 0.32 12.58 Doodtij: 13 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In de nacht van vrijdag op zaterdag bereikt een regengebied ons land. Het hangt samen met een depressie die van Groenland naar IJsland trekt en vandaar naar zuid- Noorwegen. Ook zaterdagochtend moeten we rekenen op regen, maar in de middag komen er enkele opklarin gen, die kunnen echter door buien worden afgewisseld. De minimumtemperatuur in de nacht van vrijdag op zaterdag wordt ongeveer 2 graden, zaterdagmiddag wordt het rond 6 graden. De wind is eerst zuidwest en wordt later westelijk. Hij neemt in het bin nenland toe tot krachtig en aan de kust mogelijk tot stormachtig. Van zondag tot en met woensdag worden ook perioden met regen ver wacht, maar er kunnen dan ook win terse buien vallen, met hagel of natte sneeuw. De minimumtemperatuur wordt dan om het vriespunt, en over dag wordt het iets kouder, rond 4 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1