Isolatie-subsidie aanzienlijk verhoogd Europees landbouwbeleid bevindt zich in windstilte Landbouw wacht komende jaren ingrijpende EG-maatregelen NU 33ï% SUBSIDIE COLLECTIEF STOKEN WORDT VOORDELIGER! MEER WETEN OVER DE NIEUWE SUBSIDIEREGELING? NOG NIETGEÏSOLEERD? TREK NÜ AAN DE BEL! Wettelijke normen voor oppervlaktewater Werkloze boven 57,5 jaar hoeft zich niet meer in te laten schrijven Duinverlies op Texel door westerstorm Vossen met hondsdolheid in België Haas op snelweg: 18 gewonden VOORZETRAMEN i klil EN DUBBELGLAS jj& I NU ISOLATIE VAN MUREN 30% ISOLATIE VAN DAKEN 30% ISOLATIE VAN VLOEREN 30% COLLECTIEVE C.V. INSTALLATIES I SUBSIDIE Minder stookkosten -Prettiger wonen Nationaal Isolatie Programma Bestuur Zuidelijke Landbouw Maatschappij: Voorzitter J. van Veen van het Landbouwschap: Winsemius pakt PCB's en PCT's aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 januari 1984 Nr. 23451 9 TEXEL - Texel heeft door de westerstorm van de nacht van dins dag op woensdag langs de gehele 25 kilometer lange kust aanzienlijk duinverlies geleden. Ter hoogte van het dorp Den hoorn is duin met een breedte van vijf tot acht meter verlo ren gegaan. Het water staat op sommige plaat sen nog steeds tegen het duin, waar door het niet mogelijk is daar de pre- ciese schade vast te stellen. Door het aanbrengen van zandzakken hoopt men het strandpaviljoen Paal 9 te kunnen behouden, waar het voorter ras al ingezakt is. Iedere keer bij westerstorm moet het eiland duin inleveren. Pogingen om dat tegen te gaan door middel van zandopspuitingen en het aanbrengen van palen langs de kustlijn hebben tot nu toe niets opgeverd. De bij vlagen zware storm heeft dinsdagnacht verder voor zover be kend geen schade van enige beteke nis veroorzaakt. Wel werd beperkte dijkbewaking ingesteld in de sekto ren Den Helder, Harlingen en de Schelde. Het veer Kruiningen-Perk- polder schrapte de eerste twee diensten van woensdagmorgen we gens de hoge waterstand, maar her vatte rond half zes weer zijn dienst. Op zee werd woensdagochtend vroeg de hulp ingeroepen van de zeesleper de Indusbank van Smit door een Engelse kastvaarder. Een Engelse sleepboot die het schip, de Gladonia, op sleeptouw had, ver speelde halverwege Hoek van Hol land en Engeland zijn tros. Volgens Scheveningen Radio zijn er verder geen schepen in moeilijkheden ge raakt. NAMEN - In het zuiden van België zijn twee vossen met hondsdolheid aangetroffen. Dat hebben Belgische functionarissen voor de openbare ge zondheid dinsdag bekendgemaakt. Volgens de funktionarissen kan de ziekte gemakkelijk worden overge bracht naar boerderijen in het gebied en vandaar naar de bevolking. In de stad Namen hebben de autoriteiten eigenaars van honden geboden de dieren aan de lijn te houden. In het vlak bij Namen gelegen Assesse geldt voor katten een zelfde bepa ling. Zoals bekend werd onlangs ook in de Nederlandse provincie Limburg een aantal hondsdolle vossen. NEURENBERG - Een Westduitse automobilist die op de snelweg Neurenberg-Wuerzburg uitweek voor een haas, verloor bij de manoeu vre de greep op het stuur en veroor zaakte- een botsing waarbij vier mo torvoertuigen waren betrokken. Achttien personen werden gewond. Naar de politie dinsdag meedeelde reed de uitwijkende auto tegen de vangrail, kaatste terug en bleef op het wegdek staan. Drie andere auto's reden erop in. Advertentie HUURDERS WN NEDERLAND: TREK NU AAN DE BEL! Per 1 januari 1984 geeft de overheid méér subsidie voor de isolatie van huur woningen. Dat betekent dat isoleren nu nóg aantrekkelijker wordt en nog meer huurders van de voordelen kunnen profiteren. Door behaaglijker te wonen en minder stookkosten te betalen! Onderstaand ziet u om welke vormen van isolatie het gaat De subsidie geldt zowel voor voorzieningen die door de verhuurder worden aangebracht als voor isolatie die huurders zélf voor hun rekening nemen. In beide gevallen dient de subsidie door de verhuurder te worden aangevraagd. De verhoging geldt óók voor isolatieprojecten waarvoor de subsidie reeds werd toegezegd en die pas na 1 januari 1984 uitgevoerd zullen worden. De kosten van verbetering en ver vanging van oude collectieve c.v.-instal- laties vallen per 1 januari 1984 ook onder de subsidie-regeling. Ook eigen meters voor huurders kunnen onder bepaalde voorwaarden voor 33V3°/o gesubsidieerd worden. Voor meer informatie over de nieuwe subsidieregeling kunt u onder andere terecht bij uw plaat selijk energiebedrijf. Ook wordt momenteel gewerkt aan nieuwe (over de meerkosten) BS folders en brochures. Die kunt u nu al (schriftelijk of tele fonisch) aanvragen bij het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, postbus 20951, 2500 EZ Den Haag (tel.: 070-26 42 01, toestel 2301 of 2983). Is uw woning nog niet geïsoleerd? Dan hebt u alle reden met deze advertentie in uw hand bij de verhuurder aan de bel te trekken. Vraag hoe het met de isolatieplannen staat En overleg ook met medehuurders hoe eventuele belemmerin gen weggenomen kunnen worden. GOES - Tijdens de vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.), maandag 2 januari, sprak voorzitter A. J. G. Doeleman zijn nieuwjaarswens uit. Hij zei te hopen dat de eenheid in de Europese Gemeenschap in 1984 bewaard zal blijven. Met name voor de land en tuinbouw is dat van uitermate groot belang. Centraal dient daarbij te staan dat er een open markt kan blijven bestaan. De Z.L.M.-voorzitter wees er ver der op dat onder de huidige omstan digheden de bereidheid bij iedereen in de samenleving aanwezig moet zijn om gezamenlijk een stapje terug te doen. Hij pleitte voorts voor een gezamenlijke inspanning om de (agrarische) afzet op peil ?e houden. De agrarische ondernemer gaf hij mee kritisch te zijn op de kostenont wikkeling in de bedrijven. Wat be treft de geautomatiseerde bedrijf sadministratie zei de heer Doeleman van mening te zijn dat de landbouw- accountantsbureaus daarbij (mede) de richting aan dienen te geven. Tenslotte zei de Z.L.M.-voorzitter de grotere rol van de (agrarische) vrouw binnen de landbouworganisatie en het agrarisch bedrijf als een positie ve ontwikkeling te zien. Aan het jon gerenwerk wil de Z.L.M. waar nodig de helpende hand bieden. Europees landbouwbeleid Het Z.L.M. bestuur konstateerde dat het Europese landbouwbeleid DEN HAAG - Minister Winsemius (milieubeheer) heeft wettelijke normen vastgesteld voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. De normen, die de zer dagen van kracht zijn geworden, zijn opgenomen in het besluit kwaliteits doelstellingen en metingen oppervlaktewateren. De kwaliteitsnormen gelden voor oppervlaktewater waaruit drinkwater wordt gewonnen, zwemwater, viswater en voor water waarin schelpdieren worden gekweekt. Het ministe rie van VROM heeft dit woensdag meegedeeld. Tot nu toe lag het accent bi de bestrijding van waterverontreini ging op het beperken van de lozin gen. Om te zien of de beperking van lozingen bijdraagt tot een verbeterde kwaliteit van het water, moeten de voorwaarden waar het water aan moet voldoen duidelijk omschreven zijn. De voorwaarden die nu in het besluit zijn genoemd zijn ondermeer temperatuur, kleur, zuurgraad en de hoeveelheid van bepaalde stoffen die in het water mogen of moeten zitten. De manier waarop de kwaliteit van het water moet worden gemeten en hoe vaak dit zijn nu eveneens vastge legd. De voorwaarden die in het besluit gesteld worden, moeten ook door werken in de plannen voor de kwali teit van het water die in voorberei ding zijn. Een besluit dat de opstel ling van kwaliteitsplannen regelt is al eerder tot stand gekomen. De pro vincies doen dat voor niet rijks wateren, rijkswaterstaat voor de rijkswateren. Voor een water dat bij een plangebied hoort, moet de funk- tie worden vastgelegd (bij voorbeeld viswater). Zodra de funktie voor een bepaald water is vastgelegd gelden de daarbij behorende normen. zich momenteel in een windstilte be vindt. Voor de boer is het daardoor niet of nauwelijks mogelijk verant woorde beslissingen te nemen met betrekking tot de ontwikkeling van zijn bedrijf. Pleister op de wonde is dat het Europese parlement inmid dels de Europese begroting voor 1984 heeft goedgekeurd, zodat de betalin gen vooralsnog - zij het vertraagd - normaal doorgang kunnen vinden. Motie Faber Het Z.L.M.-bestuur nam ter verga dering kennis van de nadere uitwer king van de z.g.n motie Faber die be oogt dat de Staat een deel van zijn landbouwgronden verkoopt ten be hoeve van de aankoop van natuurge bieden. Voor 1984 gaat het daarbij om 19 miljoen gulden. Veel kritiek was er vanuit het hoofdbestuur op het voornemen om verpachte grond voor 25.000 gulden aan de man (pach ter) te brengen. De Staat zal daarmee de prijs van verpachte grond sterk opdrijven, waarbij dan tegelijker tijd de pachtwet omzeild en ont kracht wordt. Met een dergelijke handelswijze van nota bene de Staat zelf had het Z.L.M.-bestuur de groot st mogelijke moeite. Ook voor het overige zette het hoofdbestuur vraagtekens bij de nadere uitwer king van de motie Faber. Een en an der zal ter advisering aan de Com missie Grondgebruik worden voor gelegd. Ter sprake kwam ook nog de af schaffing van de z.g.n. art. 53 vergun ning (voor het incidenteel afschieten van schadelijk wild). De Z.L.M. heeft begin vorig jaar reeds schriftelijk bij de minister de suggestie gedaan deze art. 53 vergunning om te zetten in een z.g.n. boerenjachtacte. Tot op heden heeft de minister echter niet gerea geerd op deze brief. Onderwijs Op verzoek van de beheerskom- missie van de .Groene School" te Kapelle wil het Z.L.M.-bestuur (la ten) nagaan in hoeverre er meer sa menwerking mogelijk is tussen de la gere agrarische school in Kapelle in de Middelbare Agrarische Schooi (M.A.S.) in Goes. Kennis werd geno men van de nieuwe procedure met betrekking tot de voordracht van de leden van de Commissie van Advies van de M.A.S. Aan de minister zal duidelijk gemaakt worden dat de Z.L.M. er sterk aan hecht dat ook in de toekomst de landbouworganisatie bij deze voordrachten betrokken blij ven. In deze nieuwe regeling is daar niet meer in voorzien. Afscheid werd genomen van me vrouw C. L. Kloet-Eversdijk, die sinds 1978 namens de Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Zeeland als adviseur de hoofdbestuursvergade ringen heeft bijgewoond. In haar plaats werd als adviseur benoemd mevrouw C. M. Dees-Franje te Waar de. Eveneens werd afscheid genomen van het hoofdbestuurslid G. A. Knaap (namens de kring Langstraat). Beiden kregen als blijk van waardering het Z.L.M.- herinneringsbord DEN HAAG - Mensen van 57,5 jaar en ouder met een werkloosheidsuitke ring zijn niet langer verplicht zich in te laten schrijven bij het arbeidsbureau. Nog slechts bij uitzondering zullen de bedrijfsvereniging of de gemeentelijke sociale dienst, na advies van het arbeidsbureau over de kans op het vinden van werk, inschrijving kunnen eisen. Dit blijkt uit een besluit van staatssekretaris De Graaf (sociale za ken en werkgelegenheid) tot onthef fing van de wettelijke inschrij vingsplicht. Het besluit is in de Staatscourant gepubliceerd. Volgens de staatssekretaris mag, gezien de slechte arbeidsmarktsituatie, in het algemeen niet worden verwacht dat werklozen van die leeftijd weer aan de slag komen. De wijziging is tijde lijk van aard. Als de situatie op de arbeidsmarkt voor deze mensen ver andert zal de vrijstelling weer wor den opgeheven. De werkloze 57,5-plussers houden wel het recht om zich als werkzoe kende in te laten schrijven bij het ar beidsbureau. Het arbeidsbureau zal dan ook blijven bemiddelen. De solli citatieplicht voor 57,5-plussers was al eerder opgeheven. DEN HAAG - De landbouw zal in de komende jaren rekening moeten hou den met ingrijpende maatregelen van de kant van de Europese Gemeenschap. Veel boeren en tuinders kunnen begrip opbrengen voor die harde maatregelen die nodig zijn om de EG uit zijn impase te halen. Voor voorzitter J. van der Veen van het Landbouwschap, die dit woensdag heeft gezegd in zijn ope ningstoespraak tijdens de openbare vergadering, zijn pijnlijke ingrepen al leen verteerbaar als ze dienen om zo snel mogelijk terug te keren naar norma le marktverhoudingen. Hij maakt zich daarbij zorgen over de invloeden die afzonderlijke geno men maatregelen op elkaar kunnen hebben. Door „ophoping" zullen op zich nog aanvaardbare maatregelen verstrekkende gevolgen kunnen heb ben. Hij waarschuwde de uitwerking van een nog steeds voor de EG- melkveehouders dreigende superhef fing in kombinatie met een terughou- dens prijsbeleid - of zelfs verlaging - niet te onderschatten. Bovendien vreest Van der Veen maatregelen van sommige afzonder lijke lidstaten van de EG om hun ei gen produktie te beschermen. Hij noemde de boven de markt hangende dreiging dat sommige lidstaten de varkenspest in ons land als kapstok gebruiken om tot handelsbeperken- de maatregelen over te gaan. Hetzelf de geldt voor het sluiten van de En gelse grens voor chrysanten uit ons land. Het Landbouwschap rekent er op dat de Europese kommissie, het dagelijks bestuur van de EG, zich kr achtig zal verzetten tegen dergelijke vermengingen van veterinaire- en markttechnische maatregelen. Ook de druk van Amerikaanse zijde om het niveau van de EG-graanprijzen in vijf zes jaar aan te passen aan het Amerikaanse niveau vervult Van der Veen met zorg. Hij verwacht dat het voor de prjsontwikkeling van andere akkerbouwprodukten gevolgen zal hebben. DEN HAAG - Minister Winsemius (milieubeheer) heeft de milieuge vaarlijke stoffen PCB (Polychloorbi- fenylen) en PCT (Polychloorterfeby- lcn) per 1 januari 1984 op veel strin gentere wijze onder de werking ge bracht van de wet chemische af valstoffen dan voorheen het geval was. Winsemius ministerie heeft het besluit terzake wonsdag bekendge maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9