Aanhang- Centrumpartij lijkt op NS B-aanhang Volop belangstelling voor open dagen De Graanhalm Regen werd bijna spelbreker bij kerstboomverbranding Oosterland Promotie Oosterseheldedam in Londen afgebroken Steeds vaker betalings problemen bij gasrekening Centrumpartij op Schouwen-Duiveland Gasverbruik gedaald met ruim drie procent OOSTERLAND - Wat een geweldige ,,fik" had moeten worden bleef uiteindelijk slechts een bescheiden kerstboom verbranding. Zo'n 50 jongelui waren al ver voor zeven uur woensdagavond bijeen op de ..zwaaikom" aan het eind van de Wilgenstraat in Oosterland om getuige te kunnen zijn van een lekker brandje. Daartoe had de jeugd van Oosterland een grote hoeveelheid kerstbomen naar de plaats van handeling gesleept, op initiatief van jeugdsoosDe PuV\ De op zet lukte echter aanvankelijk niet. De doorweekte kerstbomen weigerden eenvoudig te branden. Ook een aansporing van enkele leden van de vrijwillige brandweer van Duiveland, die aanwezig waren met een bluswagen, in de vorm van benzine had geen enkel effekt. Na enkele schamele vlammen was de brand weer uit. Pas nadat een grote hoeveelheid van de uiterst brandbare vloeistof was aangevoerd en over de stapel was uitgegoten, gaven de kerstbomen zich gewon nen. Metershoge vlammen schoten tevoorschijn, en een aanzienlijke vonkenregen en dikke rookwolken dreven rich ting tennisbanen, waar het spel waarschijnlijk voor korte tijd beslist geen pleziertje zal zijn geweest. Opiniepeiler Maurice de Hond: HILVERSUM - De gemiddelde aanhang van de Centrumpartij lijkt op de aanhang van de NSB in de jaren dertig. Deze konklusie trekt opiniepeiler Maurice de Hond uit een onderzoek dat hij onlangs heeft gedaan naar de sa menstelling van de achterban van de Centrumpartij. Zestig procent van de sympathisanten van deze partij behoort tot de kansarmen in de samenleving. Zij bewonen in doorsnee slechte huizen en hebben een laag opleidingsniveau. Onder de sympathisanten zijn veel uitkeringstrekkers. Veel van hen hebben hun vertrouwen in „politiek Den Haag" voor een groot deel verloren. De overige veertig procent wordt gevormd door personen met ultra-rechtse op vattingen, die zich vooral sterk aangetrokken voelen door de opvattingen van de Centrumpartij over buitenlanders. De resultaten van het onderzoek van De Hond zijn dinsdagavond in de VARA-televisierubriek „Achter het Nieuws" bekend gemaakt. Overi gens is uit het onderzoek gebleken dat slechts een beperkt deel van de achterban beschouwd kan worden als aanhangers van het neo-nazisme. De Hond voorziet voorlopig een SCHIEDAM - De direktied en be windvoerders van Wilton Feijenoord in Schiedam hebben woensdag for meel beroep aangetekend bij het kol lege van beroep voor het bedrijfsle ven tegen de weigering van de mi nister van ekonomische zaken het be drijf een exportvergunning te verle nen voor de levering van verdere on derzeeërs aan Taiwan. Dit heeft mr. J. J. van Wessem, een van de bewind voerders, woensdag meegedeeld. Vegin: APELDOORN - De Nederlandse Gasbedrijven worden steeds vaker gekonfronteerd met betalingsproble men bij het innen van de gasrekenin- gen. In 1982 moest met afnemers 171.000 keer een betalingsregeling worden getroffen of werd het ver schuldigde bedrag via de Sociale Dienst of de Gemeentelijke Krediet bank geïnd. In 1981 gebeurde dat 65.000 keer. Hoewel de gasbedrijven in toenemende mate regelingen trachten te treffen bij probleemge vallen, moest het gas in 1982 toch 22.000 keer worden afgesloten. In 1981 gebeurde dat 16.000 keer. Een en ander blijkt uit een lande lijk onderzoek dat de vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Ne derland (VEGIN) vorig jaar heeft verricht. VEGIN-sekretaris G. Groe- newegen maakte de resultaten woensdag in Apeldoorn bekend in zijn nieuwjaarsrede. In de tuinbouwsektor is er volgens de VEGIN sprake van een veron trustende ontwikkeling. Van de to taal ruim 10.000 tuinders werd in 1982 met 3.100 door de gasbedrijven een betalingsregeling getroffen en in honderd gevallen moest tot afslui ting worden overgegaan. Dat bete kent volgens de VEGIN dat 33 pro cent van het aantal tuinders tot de probleemgevallen moet worden gere kend. In 1981 was dat nog 20 procent. De glasbedrijven hebben in 1982 een bedrag van 21 miljoen gulden als oninbaar af moeten schrijven. Groe- newegen zei te verwachten dat dit over 1983 nog beduidend meer zal zijn. voortgaande groei van de Centrum partij. Bij de tweede kamerverkie zingen in 1982 behaalde Centrumpar tij 0,8 procent van de stemmen, net genoeg voor een kamerzetel. In de opiniepeilingen van De Hond staat de Centrumpartij nu op 2,5 procent en hij ziet een verdere groei tot 5 pro cent in het verschiet, dat wil zeggen zeven of acht zetels in de Tweede Ka mer. Omdat de Centrumpartij - kiezers zich in grote mate in de grote steden in het westen bevinden, zou het percentage aanhangers daar rond de tien procent kunnen komen te lig gen. Geen verbod Premier Lubbers en PvdA-fraktie- voorzitter Den Uyl, die beiden in het televisieprogramma op de resultaten van het onderzoek reageerden, ver klaarden niets te voelen voor een verbod van de Centrumpartij. Wel hebben beiden met grote be zorgdheid van de groeiende aanhang van de Centrumpartij kennis geno men. Den Uyl wees op de grote hard nekkige werkloosheid en zei dat er „alle aanleiding is om de noodklok te luiden. Alle demokratische partijen zijn verplicht om te voorkomen, dat de krisis uitpakt, zoals in de jaren dertig is gebeurd, in een aanval op de demokratie." Volgens Lubbers heeft de politiek zich te weinig gerealiseerd welke problemen het grote aantal buiten landers in de oude binnensteden zou veroorzaken voor de daar wonende SCHOUWEN-DUIVELAND - Teneinde enig inzicht te krijgen in de grootte van de aanhang van de Centrumpartij op Schouwen-Duiveland werd het archief geraadpleegd. Hieronder volgt een overzicht van het aantal stemmen dat deze partij tijdens de kamerverkiezingen van 1981 en 1982 behaalde in de verschillende gemeenten op Schouwen-Duive land. Hoe de situatie op dit moment is, valt door het ontbreken van ak- tuele gegevens, moeilijk te zeggen. Kamer '81 Kamer '81 Kamer '82 Kamer '82 in stemmen in 7c in stemmen in 7e Zierikzee 4 0,1 21 0,4 Westerschouwen 10 0.2 19 0.5 Middenschouwen 10 0.6 Brouwershaven 2 0,1 6 0.3 Duiveland 2 0,1 7 0.2 Bruinisse 2 0,1 7 0.3 JERUZALEM - Premier Yitzhak Shamis van Israël heeft woensdag leiders van de Arabische minderheid ontvangen, die bij hem klaagden over een ongelijke behandeling en geweld van de kant van joodse extre misten. Het is niet eerder gebeurd dat een Israëlische regeringsleider leiders van de Arabische minderheid ontving. ISLAMABAD - De regering in Ka boel heeft de kontrole over het zuide lijke Kandahar, de tweede stad van Afghanistan, „feitelijk verloren". Uit westerse diplomatieke bron in Islamabad is woensdag vernomen dat de Islamitische vrijheidsstrijders (Moedjaheddin) een eigen bestuur hebben ingesteld in de stad met 250.000 inwoners. APELDOORN - Het gasverbruik in ons land is vorig jaar met ruim drie procent gedaald. Weliswaar werd er in 1983 ongeveer evenveel aardgas door de gasbedrijven afgezet als het jaar daarvoor, ruim twintig miljard kubieke meter, maar daar staat te genover dat het aantal aansluitingen in de sektor kleinverbruik vorig jaar met ruim honderduizend steeg. Dit heeft de vereniging van exploi tanten van gasbedrijven in Neder land (VEGIN) woensdag meegedeeld. Het tempo van de daling van het gas verbruik neemt volgens de vereni ging overigens wel af, kennelijk om dat steeds meer verbruikers al hun besparingsmogelijkheden hebben be nut. Van de twintig miljard kubieke meter aardgas die de gasbedrijven vorig jaar verkochten ging ruim veertien miljard kubieke meter naar de kleinverbruikers. In de sektor grootverbruik (kan toorgebouwen, ziekenhuizen, tuin ders en industrie) is, ondanks de voortschrijdende energiebesparing, volgens de Vegin aan de scherpe da lingen in de afzet in de jaren '81 en '82 een einde gekomen. De afzet bleef in het afgelopen jaar op hetzelfde ni veau, hetgeen volgens de vereniging waarschijnlijk kan worden toege schreven aan de geleidelijk opleven de ekonomie. (vervolg van pagina 1) maar in januari nemen ze wel een promotor in dienst. Terwijl niemand het promotieplan van de provincie kent, daar is nog helemaal niets van bekend. Op 3 december verleden jaar heb ik de heer T. Posch, de nieuwe marketing-promotor van Zeeland, en GS-lid de heer J. B. Ventevogel in Londen ontmoet. Posch bleek volstrekt niet op de hoogte van de stukken, die betrekking hebben op de promotie. Hij had ze nog niet eens gezien. Daar komt bij dat Posch het promotieplan van 1984 nog moet gaan maken", roept hij verbijsterd uit. „Ik heb mijn werk gedaan in Enge land. Ik heb de nodige stappen gezet, investeringen gedaan en het onder wijs benaderd. Ik heb rechtstreeks de konsument benaderd, waarop ik ook respons heb gekregen. Bij die bespreking heb ik aangeboden om mijzelf voor twintig uur per weer be schikbaar te stellen voor de provin cie. Op dat aanbod hebben ze merk kwaardig genoeg nooit officieel ge reageerd. Wat er nu gebeurt is een versnippering van de krachten. Ik ben juist van mening dat de krachten gebundeld moeten worden". Bedrijfsleven Na november heeft Van den Aarsen zijn kontakten in zuid-oost Engeland verder uitgebreid. Ik ben wel verder gegaan om Zeeland en de Ooster- scheldewerken beter bekend te ma ken bij de Engelse bevolking. Uit reakties heb ik begrepen dat het Zeeuwse bedrijfsleven geïnteres seerd is in mijn aktiviteiten, maar daar ga ik nu nog niet op in. Dan ben ik met versnippering bezig en dat probeer ik juist te bestrijden. We moeten met vereende krachten te werk gaan en niet individueel. Om te beginnen wil ik weten wat er met die zeven ton van de provincie gebeurt. Al is mijn opzet dan niet helemaal geslaagd, ik heb toch het een en an der bereikt. Toen ik een paar maan den geleden over Zeeland sprak dachten de Engelsen dat ik het over Nieuw-Zeeland had. Dat tekent toch wel niet?" vraagt hij schamper. „Nu ben ik toch zover dat ze in elk geval weten dat ik Zeeland in Neder land bedoel," vertelt Van den Aar sen. Hij geeft te kennen terug te wil len komen naar Schouwen-Duive land, waar hij ook weer aan het werk wil, het liefst in de promotiesektor. Personeelsproblemen VVV De heer J. P. de Regt, direkteur van de provinciale WV licht toe dat de werkzaamheden van de heer Posch gericht zijn op de promotie van het Zeeuwse toeristische produkt. Die promotie zal worden afgestemd op bestaande markten, maar het aan boren van nieuwe markten wordt niet uitgesloten. „In Zeeland hebben we op het ge bied van toerisme-rekreatie een peri ode van terughoudenheid gekend. Sinds het vorige jaar wordt er door het nieuwe kollege een ander beleid gevoerd. Door personeelsproblemen en een te kleine huisvesting konden niet alle plannen worden verwezen lijkt. Door de komst van de heer Posch per 16 januari en een sekreta- resse in de (nabije) toekomst zal dat veranderen." Hij noemt het opstellen van een promotieplan één van de eerste be zigheden van Posch en dan een plan voor de eerstkomende jaren. Het nor male patroon - het uitgeven van bro chures en het deelnemen aan (buiten landse) beurzen - zal worden voortge zet. „Er treden geen wezenlijke ver anderingen op. De plannen uit het verleden worden voortgezet, maar dat is niet voldoende. Er moet meer gebeuren. De besteding van die 700.000,- is een kwestie van priori teiten stellen. Naar mijn mening prevaleren de vooruitgang van de ekonomie en de stimulatie van de werkgelegenheid. Daarom willen wij voorkeur geven aan de hotel- en restaurant-sektor, de watersport en het congrestoerisme", aldus De Regt. Engelse markt Het fenomeen Oosterscheldewer- ken moet wel als positief worden meegenomen, met name in het groepsbezoek. „Een dergelijk veel besproken projekt moet je natuurlijk wel gebruiken. Dat moet een belan grijke plaats krijgen en dient ook in het buitenland te worden gepromoot", vindt De Regt. Aan Duitsland geeft hij daarbij zijn voor keur. „Van de zijde van de provincie wordt veel waarde gehecht aan de Engelse markt. Ik vind dat we eerst de traditiole markten veilig moeten stellen en dan pas stap voor stap de Engelse markt moeten gaan loswe ken. Ik beweer dus niet dat de pro motie van Zeeland in Engeland is uit gesloten, intendeel. Alleen loopt de tijd van de aktiviteiten van de pro vincie niet synchroom met de van de heer Van den Aarsen. Je zou inder- daag tot de konklusie kunnen komen dat je in Engeland een handlager no dig hebt, maar dan praat ik wel over een jaar verder. Ik denk niet dan Van den Aarsen wacht tot de provincie Zeeland met plannen komt. Ik heb zijn ideeën nooit reeël gevonden, al leen zijn er op dit moment geen zaken te doen", meent de heer De Regt. Nederlanders, die vaak zelf ook in de problemen zitten. Afwijkende opvattingen Vergeleken met de overige kiezers wijken de opvattingen wan de aan hang van de Centrumpartij vooral af op het gebied vaii 'de buitenlanders, de ontwikkelingshulp en het op nieuw invoeren van de doodstraf. Zo vindt bij voorbeeld 76 procent van de aanhang van de Centrumpartij dat werkloze buitenlanders ons land moet verlaten, terwijl die opvatting slechts bij 29 procent van de overige kiezers leeft. 64 procent van de Ne derlanders vindt dat de ontwikke lingshulp op hetzelfde peil moet blij ven, terwijl dat maar bij 26 procent van de CP-aanhang het geval is. Bo vendien vindt 76 procent van de sym pathisanten van de Centrumpartij dat de doodstraf wer moet worden ingevoerd. Van de overige kiezers heeft 35 procent die mening. Aanbeveling Uit het onderzoek van De Hond is gebleken dat negatieve uitspraken van leidende politici over de Cen trumpartij niet al te nadelig zijn voor deze partij. De helft van de aanhang zegt het zelfs als een aanbeveling te zien om op de Centrumpartij te stem men. Meer dan de helft van de aan hang van de Centrumpartij (52 pro cent) zegt zeer ontevreden te zijn over het regeringsbeleid. Dat is bedui dend meer dan bij de overige kiezers, want daar is slechts 29 procent zeer ontevreden. Degenen die nu zeggen op de Cen trumpartij te zullen stemmen hebben in het verleden veel vaker dan ande re Nederlanders hun stem gegeven aan de Boerenpartij of DS'70. PvdA, VVD en CPN worden eveneebs vaak genoemd als partijen waar men vroe ger op gestemd heeft. Het percentage CP-kiezers dat vroeger wel eens op het CDA of een van de vroegere CDA- partijen (KVP, ARP, CHU) gestemd heeft is beduidend lager dan dat van de andere Nederlanders. Molenaar Landegent tevreden BURGH-HAAMSTEDE - De drie open dagen in molen De Graanhalm te Burgh-Haamstede zijn een sukses geworden. Eigenaar P. J. Landegent was bijzonder goed te spreken over de publieke belangstelling. Per dag bezochten enkele tientallen bezoe kers de molen in Haamstede, onder wie velen uit Goeree-Overflakkee. Op 31 december en 4 januari draai de de molen. Dinsdag 3 januari moest de molen in de loop van de dag wor den stilgezet, vanwege de slechte weersomstandigheden. „Ja, het is positief verlopen. De mensen kwa men met heel leuke reakties. Ik ge loof dat ze het idee erg hebben ge waardeerd", aldus de heer Lande gent. Oom het overzicht te kompleteren werden in het naast de molen gelegen Pannekoekenhuis twee demonstra ties verzorgd. Bakker H. M. Sonne- mans (zie foto onder) verwerkte ter plaatse de graanprodukten en de monstreerde het maken van onder meer bolussen en speculaas. Voor de speculaas hanteerde hij een oude spe culaasmachine, die twee generaties terug ook al werd gebruikt. Mevrouw A. F. van der Vlugt (zie foto rechtsboven) uit Haamstede gaf een demonstratie van haar hobby: het vormen van brooddeegfiguren. Zij toonde in een hoek van het Panne koekenhuis een leuke kollekte brooddeegkunst. Rondlopende kin deren werden door haar met het brooddeeg beziggehouden. Op de maalzolder (zie foto linksbo ven) vangt de heer Landegent het meel uit de meelpijp op in een zak. Deze molenaars-aktiviteiten gaven voor veel bezoekers aanleiding tot het stellen van enkele vragen. Lande gent gaf toelichting op het funktione- ren van de molen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4