Woning-ontruiming- leidt tot vechtpartijen Lift voor vuurtoren weekend diensten Geen arrestaties na rellen in Capelle aan den IJssel HU IS BOVEN ONS. Gladheid in N oord-Holland en Brabant Kind gedood door brand 2 Zuid-Molukkers en Mobiele Eenheid slaags in Capelle aan den IJssel CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De vechtpartijen die zich dinsdag en woensdag hebben voorgedaan tussen de politie en jeugdige Molukkers bij de ontruiming van en kele woningen in de wijk Oostgaarde van Capelle aan den IJssel bij Rotterdam, hadden volgens burgemeester drs. L. van Leeuwen voorkomen kunnen worden als de Molukse wijkraad de jeugd beter onder kontrole zou hebben gehad. Na afloop van de aktie van de mo biele eenheid en nadat zes woningen waren dichtgetimmerd, verklaarde van Leeuwen woensdag aan het eind van de middag, dat de wijkraad ga ranties had gegeven dat er geen ak- ties van jeugdige Molukkers zouden komen bij de huisuitzettingen. Die garanties zou de raad hebben gege ven, nadat deze scherp had gepro testeerd tegen de aanwezigheid van de mobiele eenheid bij een eerdere ontruiming op 22 november. „Toen bleek dat het dinsdag toch uit de hand liep heb ik voor vandaag de ME moeten inschakelen. Het is een fout van mij geweest dat ik te veel waarde heb toegekend aan de toezeggingen vn de Molukse wij kraad. De raad heeft dat vertrouwen beschaamd, zo is nu wel duidelijk ge bleken", valdus burgemeester Van Leeuwen woensdag aan het eind van een nieuwe roerige dag in de wijk Oostgaarde. Bij de schermmutselin- gen werden vier politie-agenten ge wond en moest een jeugdige Moluk- ker met een schotwond in het been in een ziekenhuis worden opgenomen. Woordvoerster Frieda Tomasoa van de Molukse wijkraad ontkent ten stelligste dat de wijkraad het ge meentebestuur van Capelle aan den IJssel of burgemeester Van Leeuwen garanties heft gegeven dat de Moluk se jeugd niet in aktie zou komen bij het ontruimen. „Hoe hadden wij dat ook kunnen doen. Mensen die zo geë motioneerd zijn, houd je niet in de hand", aldus Tomasoa. Ze denkt wel dat door het optreden van de wij kraad zowel dinsdag als woensdag verdere eskalatie en mischien zelfs bloedvergieten is voorkomen. Verwijt Volgens Frieda Tomasoa hebben het inzetten van de Mobiele Eenheid en de volgens haar als gevolg daar van ontstane vechtpartijen niet ge leid tot een wezenlijke oplossing van het probleem. Zij verwijt burge meerster Van Leeuwen zo'n vreedza me oplossing in de weg te hebben gestaan door met name niet in te gaan op een verzoek om een gemeen telijk garantie voor een lening die de gemeentelijke credietbank in Rotter dam had willen geven. Via die lening hadden de huurschulden van de zes gezinnen kunnen worden afgelost en waren de huisvestingen overbodig geweest. Ook pogingen om tot een oplossing te komen door spoedberaad met alle raadsfrakties zijn volgens de woord voerster van de wijkraad door het beleid van burgemeester Van Leeu wen mislukt. „De zaken zijn niet zo gelopen zoals wij graag hadden ge wild en er zijn middelen door de overheid gebruikt die in geen ver houding stonden tot de zaak waar het om ging", aldus mevrouw Tomasoa. Burgemeester Van Leeuwen houdt staande dat er van de kant van het gemeentebestuur van alles aan ge daan is om de huisuitzettingen te voorkomen. Hij bevestigt.dat de ge meente niet van plan is geweest borg te staan voor een geldlening van de gemeentelijke kredietbank te Rot terdam. „Er worden in Capelle wekelijks mensen uit hun huizen gezet. Als wij een uitzondering voor de Molukkers zouden hebben gemaakt zou dat een precedent hebben geschapen. Boven dien is het de vraag of de rijksover heid een garantieverlening wel zou hebben goedgekeurd", aldus Van Leeuwen. Volgens de burgemeester kon de gemeente niet anders doen dan de deurwaarder de bescherming geven waarom om de woningbouwvereni ging had gevraagd. „Als die assiten- tie niet zou zijn gegeven en de deur waarder zou vervolgens hebben ge weigerd om zijn werk in de Molukse wijk te doen, dan had de woningbou- vereniging ons voor de rechter ge daagd". Vuurwapen terecht gebruikt Van Leeuwen .vindt dat woensdag morgen door een lid van de Mobiele Eenheid terecht gebruik is gemaakt van een vuurwapen. Volgens hem kon daarmee worden voorkomen dat hij en andere ME-ers in een levensge vaarlijke situatie terecht waren ge komen. Het schot werd afgevuurd of een jeugdige Zuidmolukker, die vol gens de politie en de burgemeester gewapend met een speer op de eerste rij van de ME-formatie afstormde. De jongeman werd gewond in het been. Mevrouw Tomasoa ontkent dat de door het schot geraakte Molukker was gewapend. Zij zegt dat er in de ME-gelederen paniek is ontstaan na dat Molukkers rotjes in de formatie hebben gegooid en nadat een ME- hond zijn eigen baas had gebeten. „Er was geen sprake van een rechtstreekse bedreiging. Er had hoogstens een waarschuwingschot kunnen worden gelost', aldus Frieda Tomasoa, die ook denkt dat de be wuste ME-er een „verboden" wapen heeft gebruikt. Zij leidt dat af uit de haast waarmee de politie heeft ge probeerd om in het bezit te komen van de kogel, nadat deze in het zie kenhuis uit het been van de Moluk ker was verwijderd. Wij hebben het medisch rapport opgevraagd omdat we willen weten welk wapen er is ge bruikt. Geen nieuwe ontruimingen Volgens burgemeester Van Leeu wen zijn er de komende dagen geen nieuwe ontruimingen te verwachten. Momenteel zijn er nog ongeveer tien gevallen van huurachterstand, die hebben geleid tot een gerechtelijk uitzettings-vonnis. „Wij hopen dat er in deze gevallen alsnog overeenstem ming kan worden bereikt tussen de betrokken huurders en de woning bouwvereniging", aldus van Leeu wen, die er overigens geen mis verstand over laat bestaan dat hij an dermaal de Mobiele Eenheid zal in zetten wanneer die overeenstemming niet wordt bereikt. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur COLUMBIA PICTURES Presents a RASTAR-GORDON CARROLL Production a JOHN BADHAM Film ROY SCHEEDER "BLUE THUNDER" WARREN O AXES CANDY CLARK DANIEL STERN and MALCOLM McDOWELL 12 jaar CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De politie van Capelle aan den IJssel had woensdagavond nog geen arrestaties verricht in verband met de gevechten dinsdag en woensdag tussen de politie eri gr'oepen jonge Zuidmolukkers. Korpschef Van Weelden verklaarde dat daaruit niet mag worden afgeleid dat geen van de Molukkers die aan de schermutselingen hebben deelgenomen zul len worden aangehouden. Hij zei dat er door de politiefoto- grafen in ieder geval dinsdag foto's zijn gemaakt van de vechtpartijen. Eventuele arrestaties zullen op basis van dit fotomateriaal moeten wor den verricht. Van Weelden zei verder dat in ieder geval niet aan persfoto grafen zal worden gevraagd om ma teriaal af te staan of dat fotorolletjes van fotojournalisten in beslag zullen worden genomen. De Capelse politiechef wist niet ze ker of zijn fotograaf woensdag opna men had gemaakt van de rellen in de wijk Oostgaarde. Daarbij werden vier ME'ers gewond. Een van de vier kreeg een zware hersenschudding, een ander liep brandwonden op door het gooien met accuzuur en twee agenten kregen kneuzingen als ge volg van slagen met stokken of stuk ken pijp. De zes gezinnen van wie woensdag de huizen werden dichtgetimmerd, hebben inmiddels onderdak gevon den: Een gezin kreeg, na daarom te hebben gevraagd, van de gemeente een ander huis toegewezen. De vijf overige gezinnen werden opgenomen bij familieleden in de wijk. Burgemeester Van Leeuwen acht het uitgesloten dat de ontruimde wo ningen weer snel in gebruik zullen worden genomen door de uitgezette Molukse gezinnen. De woningbouw vereniging heeft namelijk de verwar mingsketels uit de huizen laten halen en de panden afgesneden van gas, water en elektriciteit. Traplopen behoort tot het verleden HAAMSTEDE - Na 28 jaar kan J. Strayer, hoofd van de kustwacht ein delijk de lift nemen. Tot nu toe moest hij twee keer per dag 226 treden klimmen om boven in de vuurtoren te Haamstede te komen. „Ach, dat viel wel mee, je went er aan, hè?" vindt hij. „Van zere benen had in elk geval geen last meer. Na 28 jaar weet je niet beter. Vijf minuten deed hij erover, oftwel 226 treden in 300 se conden. „Ik geloof dat dat best wel snel is, ja." Sinds korte tijd beschikt de vuur toren over een lift. De open schacht vult het centrum van het ronde ge bouw. Groot is de liftruimte niet. Eén persoon kan er makkelijk in, aan de wnad zit zelfs een opklapbare stoel bevestigd, maar met z'n tweeën is het krap aan. In de lift zit licht, een ventilator en een telefoon, „als er iets misgaat, dan bel je maar ons nummer en dan komt het wel in orde", stelt mevrouw C. W. Straijer gerust. Langzaam maar zeker gaat de lift omhoog, als de lift stopt moet de heer Straijer nog twee trappen op, voordat hij op zijn post komt. De di- rekteur generaal Scheepvaart Mari tieme zaken vond het noodzakelijk dat de vuurtoren een lift kreeg. „Ik vind het wel prettig, ja, dat de lift er is. Sindsdien ben ik in elk geval niet meer de trappen op geweest," lacht Straijer. „Het is wel een stuk makke lijker. Het eten en andere dingetjes, die ze boven nodig hebben zet ik nu in de lift. Als ik op de bel druk weten ze dat het eraan komt. Tot nu toe ging het voedsel met een haak naar boven. De laatste anderhalf jaar ge beurde dat elektrisch, maar daar voor moesten we zelfs nog takelen", herinnert mevrouw Straijer zich. Verbouwing Voor de uitkijkpost, hoog boven in de vuurtoren, staan verbou wingsplannen op stapel. De laatste trap wordt verplaatst en de ruimte, waarin de wacht draaiende man zich bevindt wordt bijna twee keer zo groot. „Door de toenemende appara tuur wordt de ruimte hier steeds kleiner. We hebben bijna geen ruimte meer om te werken", verklaart Straijer. Ook de vuurtoren in Haamstede ontkomt duidelijk niet aan de voortschrijding der techniek. Zaterdag 7 en zondag 8 januari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. de Bruine, Nieuwe Haven weg 7, Haamstede, tel. (01115) 1241, neemt waar voor Zierik zee. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou- Mevrouw C. W. Straijer belt beneden vanuit de lift naar haar man, die boven op de uitkijk zit. BAALBEK/BEIROET/TEL AVIV - Israëlische vliegtuigen hebben woensdag zware bombardementen uitgevoerd op doelen bij Ba'albek in oostelijk Libanon. Radio-Beiroet sprak van de verschrikkelijkste luchtaanval sinds de Israëlische in vasie in juni 1982. Ze meldde zeker 100 doden en 400 gewonden. Israël overweegt zijn troepen in Zuid- Libanon gedeeltelijk terug te trek ken om de verliezen aan mensenle vens en de kosten te drukken. DRIEBERGEN - Een plotseling op komende gladheid heeft donderdag ochtend met name het verkeer in Noord-Holland en Brabant nogal wat overlast bezorgd. In Broek in Waterland kwam de bestuurster van een auto om het le ven nadat haar auto van de weg was geraakt. Talloze auto's gleden van de weg. Ernstige ongevallen deden zich volgens de politie in Noord-Holland verder niet voor. Wel was er veel blikschade. Ook de Rijksweg 58 tussen Breda en Tilburg was in de ochtendspits spiegelglad. Tientallen automobi listen gleden machteloos van de weg. De Rijkspolitie in Driebergen noteer de tot half tien in totaal negen aanrij dingen, waarbij dertien auto's waren betrokken. Niemand liep persoonlijk letsel op. Ook elders in het land was het plaatselijk glad, een situatie die woensdagavond na acht uui4 vanwege de regenbuien al was ontstaan. Van ernstige ongevallen werd nergens melding gemaakt. ROTTERDAM - Door een brand in een woonhuis aan de Jasmijnstraat in Rotterdam is woensdag de 14 maanden oude Jeanique Gajadhar- sing om het leven gekomen. Volgens de politie brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de woonkamer van het huis, toen de ou ders het kind even alleen hadden ge laten voor een bezoek aan een snack bar in de buurt. Omdat zij nog bezig waren met het inrichten van het huis hadden de ouders het meisje op de woonkamervloer in een deken te sla pen gelegd. Een poging van de vader om het kind te redden mislukte. STOCKHOLM - De Zweedse rege ring heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties woensdag opgeroe pen tot aanvaarding van sankties te gen Zuid-Afrika. Daarmee zou het land gedwongen moeten worden de „bezetting" van Angola te beëindi gen en aan het plan van de Verenigde Naties voor onafhankelijkheid van namibië mee te werken. LONDEN - Groot-Brittannië wil dat troepen in VN verband een grote re rol gaan spelen in Libanon om elk vacuum te vullen dat ontstaat als troepen van de multinationale troe penmacht (MNF) in de toekomst wor den teruggetrokken. Dit heeft pre mier Thatcher woensdag gezegd in een vraaggesprek voor de Britse tele visie. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. Ö1110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. -01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Donderdag 5 januari Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat 5. Voorstelling poppenkast. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst „Wees een zegen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool, Weststraat. Algemene ledenvergadering afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Film BillieTurf (Werkgroep Jeugdaktiviteiten). 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Film „Crime busters" (Werkgroep Jeugdaktivitei ten). 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. De knutselklub vertoont een film van Billie Turf. 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Vrijdag 6 januari Zierikzee Graanbeurs. Nieuwjaarsbal m.m.v. het Schelde Trio. 20.30 uur. Goes „Prins van Oranje". Zeeuwse Spuit- dag. 10.00 uur. Zaterdag 7 januari Zierikzee Bioscoop. Silent Rage. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Kantine sportpark „Van Zuijen". Nieuwjaarsreceptie sportvereniging DFS. 17.30 - 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Instuif 84 (dansen). Dans school mevr. Kramer-De Groot. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door A.S. V. Van af 09.00 uur. Maandag 9 januari Kerkwerve Consistorie Ned. Herv. Kerk. Alge mene ledenvergadering Tennisvere niging WIK. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Gezinsavond land- bouwverenigingen „Eendracht Bindt" en „Aller Belang". 19.30 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Nieuwjaarsre ceptie plattelandsvrouwen. 10.00 -11.30 uur. Waterschapsgebouw. Vergadering 14.00 uur. Burgh-Haamstede Chr. Geref. kerk. Bijeenkomst voor oprichting bejaardenkoor. 15.00 uur. Brouwershaven Exkursie Roode Lelie naar museum Boymans-van Beuningen. 10.30 uur (in Rotterdam zijn). Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Geref. kerkgebouw. Zendingsavond 19.30 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering kommissie financiën. 19.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf De Blokkendoos. Trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. Komedie „Arme Cyra no", door Bent-Raamtheater. 20.00 uur Oosterland Oosterhof. Ledenvergadering Oran jevereniging. 19.30 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Verenigingsgebouw 't Vrije. Nieuw jaarsbijeenkomst PvdA, 20.00 uur. Dinsdag 17 januari Renesse Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenmiddag. 14.30 uur. Woensdag 18 januari Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. NCVB-vergadering. 19.45 uur. Maandag 23 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Gezellige avond m.m.v. Huisvrouwenkoor Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Maandag 30 januari Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 31 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Demonstra tie brooddeeg figuren maken door Trudv Doeleman. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2