Gereformeerde Kerk Zierikzee gaat kanselkleden gebruiken Burgemeester Den Boer sprak waardering uit aan medewerkers Promotie Oosterscheldedam in Londen afgebroken door uitblijven financiële steun DE ZIERIKZEESCHE COURANT Presentatie tijdens kerkdienst Kommissie ruimtelijke ordening in Haamstede Piet van den Aarsen teleurgesteld over houding provincie Zeeland Vernielzucht i'iï c i o if G 2 -1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woningontruiming De ontruiming van zes huurwoningen in Ca- pelle aan den IJssel heeft geleid tot gevech ten tussen de ME en jonge Zuid-Molukkers. (Pag. 2). Schildersexpositie De Schilder- en Tekenklub „De Tekenaers" Veel publiek Bijna kampioen De open dagen, die werden gehouden in de Door een ruime overwinning op Bruse Boys te Bruinisse heeft in de hal van het gemeen- molen „De Graanhalm" in Haamstede, heb- is de ploeg van Sporthuis ZZ nagenoeg tehuis van Bruinisse een drie maanden du rende expositie ingericht. (Pag. 3). ben een groot aantal belangstellenden ge- kampioen in de Schouwen-Duivelandse trokken. (Pag. 4). zaalvoetbalkompetitie. (Pag. 5). DONDERDAG 5 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23451 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De man die probeert maarniet staagt, wordt al tijd gehoond door degeen, die nooit probeert. Uit: Zakenwereld ZIERIKZEE - „Wij vieren en beleven, Gods jaarkring wereldwijd. De vaste kleuren geven schakering aan de tijd. Zi zien we alle weken, een kleur in an der licht en wordt door taal en teken ons oog op God gericht". Met deze tekst begint het ..Lied vol kleuren", dat zondagmiddag gezongen zal worden in de gereformeerde kerk te Zierikzee tijdens een dienst, die geheel gewijd zal zijn aan de aanbieding van de antependia, oftwel: de kanselkleden. In een druk dorpshuis van Ellemeet hield het gemeentebestuur van Middenschouiven de traditionele, en steeds wisse lende nieuwjaarsreceptie. ELLEMEET - De door burgemeester en wethouders van Middenschouwen dinsdagavond in het Durpsuus te Ellemeet gehouden Nieuwjaarsreceptie was druk be zocht. Verschillende vertegenwoordigers van verenigin gen, kerkgenootschappen en partikulieren brachten hun gelukwensen over aan het gemeentebestuur. Onder een konsumptie en een hapje bleven de aanwezigen nog eni ge tijd gezellig napraten. Tevoren had burgemeester W. den Boer voor de raadsleden en gemeen- tepersoneel er in zijn nieuwjaar toespraak gewag van gemaakt, dat na Scharendijke en Kerkwerve thans Ellemeet aan de beurt was voor dit gebeuren. Burgemeesterden Boer hoopte, dat 1984 voor de aanwezigen en de ge meente en haar inwoners een goed jaar zal zijn, niet alleen in materieel opzicht maar ook in het f unktioneren als mensen onder elkaar. Spreker uitte zijn waardering voor de wijze waarop de medewerkers en mede werksters van de gemeente zich het afgelopen jaar hebben ingezet. Groeigemeente Middenschouwen zal nooit een „groeigemeente" worden. Daarente gen was spreker van mening, dat Scharendijke de in de Nota Bewo- ningspatroon gehanteerde aandui ding „opvangkern" moet behouden en niet als „plattelandskern" moet worden gekwalificeerd, zoals de sa menstellers van de concept-nota be- woningspatroon voor de komende ja ren van plan zijn. In tegenstelling tot vorige jaren, die een geleidelijke groei van de be volking toonden, liet 1983 een gerin ge teruggang met 9 inwoners zien. Volgens de voorlopige cijfers telde de gemeente per 1 januari 1984 2481 in woners. Burgemeester Den Boer toonde zich verheugd, dat af en toe ook par- tikculier initiatief zich doet gelden. Zo werden door de tennisvereniging Scharendijke tennisbanen aange legd. De tennisvereniging Kerkwer ve stichtte een eigen onderkomen Jeugdsoos Verder zorgde de PPT voor een nieuw postkantoor te Scharendijke. Door de gemeenteraad werd een besluit genomen vóór het bouwen van een nieuw onderkomen voor de jeugdsoos Trace te Scharendijke. In Ellemeet werden 4 woningen opgele verd en door jongeren betrokken. In Scharendijke werd ook het nieu we sportveldencomplex in gebruik genomen. In het algemeen was 1983 nog niet zo'n slecht jaar voor de gemeente. Voor 1984 zal de gemeente zich moe ten beperken met het doen van in vesteringen. In de toekomst zal de gemeente meer aan het partikulier initiatief moeten overlaten. Dit heeft ook zijn goede kanten. Door eigen inbreng en betrokkenheid weet men zich mede verantwoordelijk, aldus de heer Den Boer. Mevrouw M. van 't Veer-Van der Male, voorzitster van de liturgie kommissie in de gereformeerde kerk licht desgevraagd toe, dat de kansel kleden één der aksentueringen van de liturgie vormen. Voor het gebruik van deze antependia zijn richtlijnen en het verdient aanbeveling deze zo stipt mogelijk te volgen. Het gebruik van de kanselkleden is namelijk gebonden aan de ronde ka lender van het kerkelijk jaar. Deze ronde kalender geeft aan welk kan selkleed op een bepaalde tijd ge bruikt dient te worden. Men kan volstaan met vier verschillende kleu ren kanselkleden, te weten: wit, paars, rood en groen. Wil men echter volledig zijn dan hoort daar ook nog een zwarte antependium bij. Kleuren Het witte kanselkleed wordt ge bruikt met de Kerstdagen en met Pa sen, het spreekt van Gods daden en de blijheid der mensen over zijn da den. De paarse antependium zal tij dens de advent- en lijdenstijd in de kerk te aanschouwen zijn; het paarse wil inkeer geven in passie en advent. Deze kleur is een teken van inkeer en van rouw. Tijdens de Pinksteren zal ...het rode Jcanselkleed worden gedra- BURGH-HAAMSTEDE - De kom missie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen houdt maandag 9 januari een vergadering in het gemeentehuis. Op de agenda staat onder meer de bespreking van het fietspadenplan, een voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan in Renesse ten be hoeve van uitbreiding van pensions en uitbreiding van een horecabedrijf, bespreking van het plan tot stichting van winkels kantoorruimte in win kelcentrum te Renesse en ingekomen plannen tot bouw van windturbines. De vergadering begint om 19.30 uur. peerd. Het rood symboliseert het ont vangen van de Heilige Geest. Het groene kanselkleed wordt in de over ige tijden van het kerkelijk jaar ge bruikt en duidt op de hoop voor een nieuwe toekomst. De zwarte antipendium ten slotte, waar de Gereformeerde kerk thans nog niet de beschikking over heeft, wordt opgehangen tijdens Goede vrijdag en Stille Zaterdag. De vier eerst genoemde kanselkleden zijn nu gereed en er is reeds een toezegging, dat het zwarte wellicht nog voor de lijdenstijd aangeboden kan worden. Het plan ook in de gereformeerde kerk te Zierikzee gebruik te gaan maken van de antependia ontstond toen de bejaarden onder leiding van d diakonie enige tijd geleden een reisje maakten en daarbij een bezoek brachten een een gereformeerde kerk in Heinkenszand. Het idee van de kanselkleden werd daar opgepakt, er werden zelfs enkele schetsjes ge maakt om de planen thuis nader te kunnen uitwerken. Kunstwerkje Bij een kanselkleed gaat het om een fraai kleed, dat - in dit geval - on der de kansel gedrapeerd zal worden. D£ antependia vormen een kunst werkje op zich. Wie zich aan het ge bruik van kanselkleden waagt, kan zich er niet mee afmaken door een voudigweg een paar lappen stof te kopen. De kleden zijn alle met de hand vervaardigd, bijvoorbeeld ge weven of geknoopt. Het werk werd verricht door enkele dames uit de kerkgemeente. Het zal duidelijk zijn, dat er aan de vervaardiging van deze antependia aanzienlijk wat kosten zijn verbonden, want uiteraard wa ren dure materialen vereist voor een goed resultaat. Het vereiste bedrag werd opgebracht door het verjarings fonds van de kerk. De kleuren van de kanselkleden zijn, zoals gezegd, gebonden aan de ronde kalender van het kerkelijk jaar. Het gaat beslist niet om een vrijblijvende versiering, die ten hoogste moet dienen om een kerkge bouw wat op te sieren. Wie tot het ge bruiken van deze vormen heeft beslo ten, krijgt met de geheimen van het kerkelijk jaar te maken. De liturgie-kommissie toonde zich ZIERIKZEE - „Nu terugkijkend zeg ik dat ik te vroeg ben begonnen. Ik had een jaar later naar Engeland moe ten vertrekken. Dat wil overigens niet zeggen dat ik niet goed beslagen ten ijs ben gekomen, maar ik had eerst de kat uit de boom moeten kijken", erkent Piet van den Aarsen, die per 1 september van het vorige jaar zijn promotie-bedrijf Holland Journey Services in Londen startte. Het lag in de bedoeling de bouw van de Ooster scheldedam aan te bevelen bij de scholieren in zuid-oost- Engeland, met als gevolg dat de Engelsen massaal in een touringcar zouden stappen om de pijlerdam met eigen ogen te gaan aanschouwen. Essentieel onderdeel van dit op merkelijke initiatief vormde de steun van verschillende instanties. Zonder dat hij de toegezegde finan ciële steun zwart op wit had laten zetten vertrok hij naar Londen. „Dat is fout geweest", geeft hij toe tijdens zijn korte bezoek aan Schouwen-Dui- veland. De toegezegde steun bleef uit en het hele projekt in Londen kwam daardoor op losse schroeven te staan. „De kans dat het Holland Journey Services-projekt ophoudt te bestaan is dan ook zeer groot, ja. Mijn aan deel is geslaagd, maar ja, toen de me dewerking uitbleef hield het op. In november kon ik al niet meer verder", aldus Van den Aarsen, die beslist niet te spreken is over de gang van zaken. Zijn grootste grief is gericht aan het adres van de provincie. De Pro vinciale Staten van Zeeland hebben 700.000,- beschikbaar gesteld voor de promotie van Zeeland. Dit toe ristische promotiefonds is bestemd voor de komende drie vier jaar. Provinciale Staten rekent erop dat het bedrijfsleven aan dit gereser veerde bedrag gelden - mogelijk ook zeven ton zal toevoegen. Omdat Van den Aarsen ervan is overtuigd dat de promotie van de Oosterscheldewer- ken werkgelegenheid zal opleveren besloot hij financiële steun te vragen uit het werkgelegenheidsfonds van de provincie. Op dat verzoek kreeg hij echter nul op het rekest. Een twee negatieve reaktie volgde op zijn vraag een deel van de 700.000,- te besteden aan zijn promotie- aktiviteiten in Engeland. Die afwij zing moet trouwens nog officieel worden bevestigd. Promotor Van den Aarsen had zijn plannen besproken met het Nationaal Bureau voor Toerisme, het ministerie van ekonomische zaken, de provinciale VVV en het provinciale bestuur van Zeeland. De gewekte verwachtingen op het gebied van financiële steun werden niet omgezet in daden. Er gebeurde dus niets, ondanks de positieve reakties van de diverse in stanties. „De provincie zegt geen kans te zien mijn plannen te financieren. enthousiast over het plan tot invoe ring van de kanselkleden, zo ook vaste predikant ds. P. Blokland, die tot zijn spijt d dienst van zondag 8 ja nuari, waarin de kanselkleden gepre senteerd zullen worden, niet kan lei den. Zij taak zal worden overgeno men door gastpredikant ds. E. J. Nij- huis uit Ouwerkerk. Wat betreft de symbolen op de kan selkleden kan nog gezegd, dat daar eigenlijk geen duidelijke richtlijnen voor vastliggen. Men is vrij in het kiezen van die symbolen. Ook wat betreft de afmetingen wordt men de vrije hand gelaten. De kanselkleden voor de gereformeerde kerk zijn on geveer 40 x 70 cm. Dienst De liturgie-kommissie stelde sa men met ds. Nijhuis de speciale dienst voor zondagmiddag 8 januari samen. De gehele dienst zal in het te ken staan van de antependia, die door een aantal kinderen naar bin nen worden gedragen om aan de ge meente te tonen. De liturgie zal wor den gelardeerd met het „Lied vol Kleuren", dat speciaal voor deze ge legenheid werd geschreven door Mar van der Veer. NIEUWERKERK - In de oudejaars nacht hebben jongelui uit Nieuwer- kerk schade aangericht bij partiku lieren. Tuinen werden vernield en verkeersborden werden gesloopt. De Rijkspolitiegroep Schouwen-Duive- land heeft inmiddels drie jongelui aangehouden en verhoord. Twee ver dachten moeten nog worden ver hoord. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ffih PÊ BILT* Vervolg PaP 4 Tijdens zijn korte verblijf op Schouwen-Duiveland bracht Piet van den Aar sen ook een bezoek aan Zierikzee. Ondanks dat hij vandaag weer in Londen zit wil hij voorgoed terugkeren naar de Westhoek. ,,Ik zie de toekomst zon ning tegemoet. Mijn optimisme heb ik niet verloren," zegt hij. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook een enkele bui; minimumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur onge veer 5 graden; tot matig aan de kust tot vrij krachtig, afnemende westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 jan. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 6 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 8.48, onder 16.44 Maan op 11.04, onder 19.58 Eerste Kwartier: 11 jan. (10.48) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 jan. 4.51 17.42 11.02 23.13 Doodtij: 13 januari HET WEERO VERZICHT DE BILT - Na de regen die vandaag is gevallen en die samenhing met een lagedrukgebied bij IJsland klaart het vanavond weer wat op. De wind neemt in kracht af, en daarbij daalt in de nacht van donderdag op vrijdag de temperatuur tot om het vriespunt. Ook vrijdag overdag zijn er opkla ringen, maar die kunnen worden af gewisseld door een enkele bui. Vrij dagmiddag wordt het rond de 5 gra den. De wind draait naar west en neemt af tot matig en aan de kust tot vrij krachtig. Van zaterdag tot en met dinsdag blijft het wisselvallig weer. met peri oden met regen, mogelijk ook natte sneeuw, maar ook met wat opklarin gen. 's Nachts kan de temperatuur dan vooral in het binnenland onder nul komen, maar overdag blijft het rond 5 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1