Penelope van de „Polyanthe" Meesterlijke vertolking van komedie „Arme Cyrano" door Bent-Raamtheater in Zierikzee Toekomst rooskleuriger voor Aardenburgse textielindustrie Groot verlies leden Foster Parents Plan Een auto huren? Drie avonden per week kunst en kuituur op TV Op vrijdag 13 januari in Concertzaal Prijzen bestaande huizen gezakt AUTO LOUIS G0EDBL0ED Jongelui slaan man ziekenhuis in Rellen in Capelle in Televizier Magazine Hetty Heyting weg bij Farce Majeur Musical Fien wordt tv-serie 11 Karei Vingerhoets zet een prima vertolking neer van Cyrano de Bergerac (rechts), die doorzijn afzichtelijke lange neus problemen heeft om Roxane zijn liefde te betonen en daarom Christian een handje terzijde staat iti zijn vrijage met Roxane. ZIERIKZEE - Op vrjjdag 13 januari zal in de Concert zaal in Zierikzee een voorstelling plaats vinden van de grote komedie van Edmond Rostand's „Arme Cyrano" door het Vlaamse Ben tr Raam theater. Deze komedie over de liefde in een flitsende bewerking van Pavel Kohout ging het vorige seizoen in Antwerpen in het Raamtheater in wereldpremiëre. Het bleek een meester lijke vertolking van een meesterlijk stuk. Het zuiderse van de Vlamingen en hun speelse inventiviteit tillen regisseur Walter Tillemans op tot een onbetwistbaar hoogtepunt in het Vlaamse toneelgebeuren. „Arme Cy rano" komt naar Zierikzee door de bemoeienissen van de Stichting Uit Op Schouwen-Duiveland. „Arme Cyrano" is een negentiende eeuws verhaal, waardoorheen een fris se eigentijdsheid waait Alhoewel Cy- MANILLA - Een 21-jarige student op de Filipijnen die door zijn buur meisje was afgewezen heeft vier fa milieleden, onder wie twee kinderen, vermoord en een liefdesboodschap gekladderd op een muur van de ka mer en is toen met baar geld en siera den ter waarde van 54.000 gulden ge vlucht. AMSTERDAM - De gemiddelde verkoopprijs van bestaande huizen is in de periode juli-oktober van dit jaar gezakt van 147.000 tot 139.000. Deze daling is zelfs nog sterker dan in dezelfde periode van 1982 toen de prijzen zakten van een hoogste prijs van 142.900 in juli tot 136.800 in oktober. In 1982 bleek de verdere prijsda ling in de laatste drie maanden van het jaar nog maar gering. Afgewacht moet worden of de achteruitgang aan het slot van 1983 ook blijkt te zijn meegevallen. Dit valt te lezen in de uitgave „Financieel Actueel" van de Postgiro-RPS. De Postgiro-RPS ba seert zich op cijfers van de Neder landse Vereniging van Makelaars. Het is een hoopvol teken, aldus de uitgave, dat de verruiming van de huizenmarkt weer teniet is gedaan. In het derde kwartaal was deze ver ruiming nogal fors. Het aantal wo ningen waar kopers uit kunnen kie zen is in de periode augustus-oktober van 1983 iets afgenomen. De goedkoopste kategorie wonin gen, die van de appartementen, is maar nauwelijks in prijs gedaald. De prijzen van eengezinshuizen zijn ech ter in oktober nogal fors gezakt. Dat houdt volgens Feijnave in, dat het personeelsbestand in Aarden burg van veertig op zeventig ge bracht zal worden. Het bedrijf in Aardenburg zal daartoe uitgebreid moeten worden. Over deze uitbrei- rano de Bergerac verliefd is op zijn nicht Roxane, verhindert dc gedachte aan zijn groteske neus hem het haar te vertellen. Als zij verliefd wordt op Christian, een jonge kadet in Cyrano's kompagnie stelt de muzikant/dichter/ degenheld/filosoof al zijn talent tot Christians beschikking. Roxane is ver loren, maar wanneer Christian is een gevecht gedood wordt, neemt Cyrano zich voor niet te verhullen wat zijn aan deel was in de vrijage. De rol van Cyrano wordt meesterlijk vertolkt door Karei Vingerhoets. De bezetting is trouwens overwegend jong: dat geeft een frisheid en een dynamiek, onmisbaar in een soort theater dat dicht aanleunt bij de commedia delPar- te.. Rolbezetting Roxane, de vrouw waarop Cyrano hopeloos verliefd is, maar bij wie hij geen kans denkt te maken wegens zijn afzichtelijke neus, wordt uitstekend neergezet door An Nelissen en de on behouwen Christian is een vertolking van Eric Kerremans. Edelen, kadetten en ander volk ne men John Willaert, Roger van Ker- pel, Bart van Broeckhoven en Anne- leen Cooreman voor hun rekening. Met zyn inventieve regie en een geïn spireerde dekorvondst heeft Walter Tillemans een amusante en aangrij pende voorstelling opgebouwd, die noch de lachspieren, noch de traan klieren onberoerd laat en die de toe schouwers meesleept in een sterk menselijk drama van liefde en provo- katie. „Arme Cyrano" is onbetwist een hoogtepunt in de Vlaamse toneel wereld. Auteur Pavel Kohout is een Tsje chische banneling, die zich met zijn stukken reeds een vaste plaats in de hedendaagse toneelwereld heeft ver overd. Zijn bewerking van Rostand's „Cyrano de Bergerac" bestaat er voor al in, dat hij het stuk heeft ingekort en aangepast aan het kleine aantal ak- teurs van zeven. Hij maakte een vrije vertaling van Rostand, waarin hij ge tracht heeft de precieuze Franse ver ding zullen nog gesprekken moeten worden gevoerd met het Nederlandse ministerie van ekonomische zaken. Seijntex. van origenele een Bel gisch bedrijf, heeft ook vestigingen in België, en Tunesie. Het bedrijf in zen weer sprankelend tot leven te brengen en het irreële en poëtische van het gegeven tot zijn recht te laten komen. Daarin is hij op wonderlijke wijze geslaagd. Het Bent-Raamtheater heeft in Nederland en Vlaanderen een sterke traditie opgebouwd met onder andere „Au Bouillon Beige", „Groen ten uit Balen", „Claustrofobie", „Pas de Deux", „De Nacht der Tribaden" en „Topkonferentie". De eenmalige voor stelling in de Concertzaal van Zierik zee begint op 13 januari om 20.00 uur. Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 CITROEN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 Westduitse mannen model echtgenoten BONN - Westduitse mannen zijn modelechtgenoten afgaande op een opiniepeiling die dinsdag werd gepu bliceerd in de Keulse krant Bonner Express. Eenenzestig procent van de ge trouwde mannen met een vrouw die buitenshuis werkt (bij de jonggehuw den gaat het om 75 procent), helpt mee in het huishouden. Achtenzestig procent (14 procent meer dan vier jaar geleden) doet de boodschappen, 30 procent kookt, 27 procent maakt 's morgens de bedden op en 30 procent zeemt de ramen, al dus de enquête. Het wassen van de sokken en over hemden laten de Westduitse mannen liever aan hun vrouwen over. Maar 9 procent waagt zich er zelf aan. Aardenburg is een Nederlandse BV, zo lichtte direkteur Feijnave toe. De werkloosheid in Aardenburg is gestegen tot 27 procent. Burgemeester drs. W. Lockefecr van Aardenburg zegt dan ook te ho pen dat het nieuwe personeel of uit Aardenburg zelf of uit de regio kan worden aangetroke». De semi- oVerheidsorder zou voor vier jaar werk bieden aan de zeventig werkne mers. Direkteur Feijnave wel overi gens niet zeggen welk bedrag er ge moeid is met de order en ook wilde hij geen artikelomsehi j icing uit kon- kurrentie overwegingen HAMBURG/PARIJS - De Sowjet- Unie heeft kennelijk het proefstadi um voor een meerdere malen bruik baar ruimteveer achter de rug. Aan leiding voor deze door Westerse ruimtevaartdeskundigen geuite ver onderstelling is de geslaagde vlucht van de 1517de sateliet van de kosmos-reeks. Volgens de deskundi gen ging het hier om een Russische „Mini-shuttle", DEN HAAG - De Haagse politie beeft dinsdagavond en woensdag morgen dire jongelui in Schevenin- gen aangehouden die samen op oude jaarsavond de 30-jarige C. van der T. het ziekenhuis in zouden hebben ge schopt en geslagen. Ze verdachten de man ervan, volgens de politie ten on rechte, dat hij hun illegale opslag plaats van kerstbomen bij de politie had verlinkt. Twee van de jongens hebben be kend. De mans is volgens de politie zo ernstig mishandeld dat hij lang in het ziekenhuis zal moeten liggen en vrijwel zeker invalide zal blijven. Hij werd opgenomen met een verbrij zelde knie, gebroken onderbeen, nierkwetsuur en wonden in zijn ge zicht. HILVERSUM - AVRO's aktualitei- tenrubriek Televizier magazine besteedt donderdag aandacht aan de rellen die in Capelle aan den IJssel zijn ontstaan bij de uitzetting van Molukse gezinnen uit hun woningen. Verder in Televizier Magazine een gesprek met de Amerikaase minister van Buitenlandse zaken Schultz, over onder meer de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. In dezelfde uitzending bovendien een reportage over een goedkope manier van vuil verwerking en over de maatregelen die de Franse politie heeft genomen tegen het toegenomen terrorisme in dat land. (Donderdag 5 januari, 22.Uü uur, Nederland 1). HILVERSUM - Hetty Heyting, sinds enkele maanden het vrouwe lijk element in het NCRV- programma Farce Majeur, is gestopt met haar medewerking aan dat pro gramma. In dc volgende uitzending op 16 januari zal het „oude" Farce Majeurteam weer zonder haar bijdra ge optreden. Hetty Heyting voelde zich volgens een woordvoerder van de NCRV niet gelukkig met haar werk bij Farce Majeur. Bovendien heeft zij het erg druk met ander werk. De afspraak tussen de NCRV» en de aktrice was dat zij na de zes afleveringen waaraan zij vorig jaar meewerkte zou beslissen of zij aan Farce Majeur wilde blijven meedoen. DEN HAAG - De musical „Fien" met in de hoofdrol Jasperina de Jong wordt in 1985 als televisie-serie door de KRO uitgezonden. Dit is woens dag meegedeeld door het impressari- aat Gislebert Thierens. In andere hoofdrollen zullen onder anderen Ge rard Thoolen, Loeki Knol en Kitty Courbois verschijnen. „Fien" is een musical van Eric Her fst, Ivo de Wijs en Joop Stokken- mans. In de laatste week van de cember had de laatste theater voorstelling in het circustheater in Scheveningen plaats. 15 Dorban wenkte haar en ze knikte. Toen de mannen het huis binnengin gen, keerde zij naar haar bank terug, denkend aan een gezegde van Cyn thia „veronderstel dat Whiplow zijn mond voorbij praat?" had ze die nacht in de slaapwagen gefluisterd. Maar tegen wie zou hij zijn mond moeten voorbijpraten? En waaro ver? Hield Arthur Dorban zich schuil wegens een begane misdaad? Dat was heel onwaarschijnlijk, want hij was in het hele dorp bekend en ging vriendschappelijk om met de politie. Hij deed althans niet het minste om zich schuil te houden. Ze kwelde zich met haar eigen domheid, dat ze niet onmiddellijk een eenvoudige oplos sing wist te vinden voor dat raadsel. Mannen en ook vrouwen deden soms wonderlijke dingen, die ze niet altijd bekend wilden zien. Dat hoeven niet altijd misdaden te zijn; ook onaardi ge, onsmakelijke gebeurtenissen kan men willen vergeten en er niet aan herinnerd worden. Wat dan ook, in elk geval kon El Slico's verleden niet dat zijn waarvoor Cynthia behoefte had aan Whiplows stilzwijgen. Het moest dus. hoe dan ook, een andere kwestie betreffen. Zuchtend stond ze op. In de verte tekende zich op zee de zwarte omtrek van een schip af. Ze hoorde een stem en draaide haar hoofd om. Dorbans tuinknecht, de enige Engelse bedien de, stond achter haar. „Móge, juffrouw. Kijkt u naar de Polyanthe?" Vrijdag 6 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Dag huis, dag tuin, dag op- bergschuur. 16.15 uur De Minibus 16.40 uur Blokletters 18.55 uur Belfi en Lilibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.25 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De een twee drie show. Spelprogramma gepresenteerd door Rudi Carrell. 21.45 uur De Drie heilige koningen. Duitse dokumentaire over de drie wijzen uit het Oosten. 23.10 uur Journaal 23.15 uur De nacht van de rode lan- ciers, Een film die de kijker terug voert naar India in 1978. De glans van het Britse imperium was aan het tanen en ook in het leger kwam onge- De stichting is opgericht in ver band met de komende behandeling in het parlement van de medianota van minister Brinkman (WVC), zo maak te musicus Reinbert de Leeuw, een van de initiatiefnemers, dinsdag op een perskonferentie in Den Haag dui delijk. „Dat is een uitgelezen mo ment om in die wet een kulturele pa ragraaf op te nemen, die toewijzing van zendtijd en middelen aan een •stichting die het derde televisieka naal beheert, mogelijk maakt". De initiatiefnemers zeggen bewust binnen het omroepbestel te zijn ge bleven met hun voorstel, omdat het tot nu toe nog niemand is gelukt dat bestel te doorbreken. Te weinig De omroepverenigingen doen vol gens de stichting veel te weinig aan kunst en kuituur. Het idee van de mi nister om in de omroepwet op te ne men dat elke zendgemachtigde ten minste twintig procent van zijn tijd hieraan wijdt, garandeert volgens de Leeuw niets. „De normen zijn zo vaas dat de Bijbelquiz en Toppop ook als kulturele programma's zou den kunnen wórden opgevoerd". Ook de NOS doet volgens het derde net te weinig. De Leeuw wijst er op dat in juni de televisie geheel in het teken zal staan van de Olympische Spelen. „Voor het Holland Festival, dat dan ook draait, wordt nog geen minuut uitgetrokken". Een woordvoerster van de organi satie wijt de slechte publiciteit voor al aan het Vara-programma konsu- mentenman van Frits Bom. De stich ting bestrijd Boms kritiek en heeft hem toegezegd hier een uitgebreid rapport over te maken. Volgens het FPP bedragen de eigen kosten in Ne derland 11,2 procent van het totaal „Poly bedoel je dat schip? Ken je het?" „Reken maar. Vannacht lag het in Tor-Bay, daar heb ik het gezien. Men zegt dat het van een Fransman is. Het heeft in Dartmouth proviand aan boord genomen." ,,Is het een passagiersschip?" De mond van de tuinman vertrok van pret. „Het is een jacht." „Een jacht? Nou, dan is het wel een bijzonder groot jacht." De tuinman, wiens nationale ge voel zich er tegen verzette de superio riteit van enig vreemd schip toe te ge ven, uitte de veronderstelling dat er nog wel grotere schepen zouden zijn. Niet dat hij er een eed op wilde doen. maar hij dacht stellig Penelope luisterde niet verder, maar liep weg. Arthur Dorban en zijn bezoeker waren in de huiskamer. Ze kon Arthur woord voor woord volgen. Om eraan te ontkomen, ging ze naar de studeerkamer. Enige tijd later kwamen de mannen langs die kant van het huis. Arthurs scherpe ogen, waaraan nooit iets ontging, be merkten haar figuurtje achter de schrijftafel en snel bracht hij zijn be zoeker uit het gezicht. „Whiplow", zei hij voor de derde keer, „jij bent de eerste ter wereld die me ertussen heeft genomen en nog leeft." „Dat heb je al meer gezegd", brom- past gedrag voor. De misdaad tierde welig. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kanaal 14 19.35 uur Spop 20.20 uur Agatha Christie. Scotland Yard vraagt assistentie van het echt paar een paar valse munters op te sporen. Het centrale punt van deze valse munters schijn te zijn de exclu sieve Python Club 21.15 uur Rondom tien. Henk Mochel spreekt met mensen die blind of bij na blind zijn. En hoe zij met hun han dicap omgaan. 22.10 uur Minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur De nacht van het kwaad. (IKON) 23.30 uur Journaal Het rommelige programma aanbod op Hilversum 4, de klassieke muziekzender, bewijst volgens de stichting dat kunst en kuituur niet overgelaten kunnen worden aan de omroepen. „We willen helemaal niet konkurreren met de omroepen. Die kunnen in dit stelsel ook geen andere kant uit dan ze nu willen, de aanhang van de kijkers krijgen". Vijftien uur kuituur per week op het derde net kost naar schatting van de stichting iets meer dan 32 jaar mil joen gulden per jaar. Dat geld zou moeten komen uit de middelen voor de omroep, eventueel aangevuld met opbrengsten uit reklame. Tegen STER-blokken op het derde net koestert de stichting geen principiële bezwaren. Ook tegen samenwerking met NOS en de Vlaamse omroep BRT is de stichting niet. „We staan voor een mooi en heel redelijk idee. Het gaat niet om een bepaalde konstruktie, maar om een gegarandeerd kontinu aanbod", aldus de Leeuw. DEN HAAG - Staatsekretaris Ginjaar-Maas van onderwijs en We tenschappen heeft woensdag de ad viesgroep projekten voortgezet on derwijs tweede fase (APVO 2) geïnstalleerd. van wat hier binnenkomt van ouders die in zee gaan met de organisatie. Adoptie-ouders die opzeggen doen dat meestal aan het eind van de maand of het kwartaal dat ze al be taald hebben. Bij tussentijdse opzeg gingen, zoals bij voorbeeld van jaar leden wordt het al betaalde geld te ruggestort door het FPP. door EDGAR WALLACE de Whiplow. „Hoe heb ik jou er dan tussen genomen, Arthur? Ik kan het daar in Amerika nu eenmaal niet harden. Ze zijn er te zwaar op de hand voor een man als ik, die gewoon is er rustig op los te leven. Allemach tig, je hebt er geen begrip van hoe ernstig ze daar zijn, als je in een pen sion aan een ontbijt alleen maar het woordje „boter" in je mond neemt, zitten er drie lui aan tafel klaar om je urenlang te vervelen over boter en nogeens boter. En dat is nog niet eens alles. Ik kan zo wel een uur door gaan." „Allemaal uitstekende veront schuldigingen voor het verbreken van je eed, stuk verdriet dat je bent. Stel je voor, het gevoelige oor en de levenlustige ziel van een vervloekte straatdief." „Kom nou", mompelde Whoplow. Hij voelde zich allesbehalve op zijn gemak. ,,Je kwam hier, omdat je in Mexico gegokt had en je geld was kwijtge raakt; een bedrag dat je voor het minst daar op de been had kunnen helpen. En nu verbeeld je je dat ik wel over de brug zou komen. Maar daarin vergis je jc, jongen. Je krijgt van mij maar net genoeg om jc arm zalig leven te rekken en dan nog wel per week betaald. En mocht je soms lust krijgen om je bek open te doen, alleen maar lust er toe. dan sluit ik hem voorgoed. Begrijp je dat'.'" (wordt vervolgd) Door semi-overheidsorder AAKDENBUKG - De noodlijdende textielindustrie in West Zeeuwa- Vlaanderen krijgt een forse injektic door een grote semi-overheidsorder die bij het textielbedrijf Seijntex BV in Aardenburg is geplaatst. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het maken van brandpreventie en overheidskleding. Direk teur A. Feijnave van Seijntex zegt dat de order nog niet definitief is getekend, „maar wij hebben het volste vertrouwen dat de order van Belgisch- Nederlandse komaf bij ons geplaatste wordt". Stichting Het derde Net": DEN HAAG - Een gegarandeerd aanbod van drie avonden per week kunst en kuituur op de televisie, via de zender Nederland 3. Daarvoor werpt zich de Stichting Het Derde Net op, een initiatief van mensen die ontevreden zijn over het aanbod op tv van kunst en kuituur en die zich zorgen maken over het toekomstig omroepbeleid. DEN HAAG - Het Foster Parents Plan (FPP), een stichting voor financiële adoptie van kinderen uit de derde wereld, is de afgelopen weken meer dan 400 leden kwijtgeraakt door negatieve publiciteit in de media. Het FPP heeft dit dinsdag desgevraad bevestigd. De kritiek op het FPP geldt onder meer dat de organisatie zelf dermate hoge kosten zou hebben dat er van de adoptiegelden in verhouding te weinig voor de te adopteren kinderen zou overblijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11