c „Financieel toekomstbeeld voor gemeente Zierikzee lijkt redelijk gunstig" „Ondanks misère alom heeft Bru toch redelijke vooruitzichten" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ijsbaan Renesse vernield Chaos in Hema Gemeente ontvangt subsidie voor restauratie laatste gedeelte kademuren Nieuwe Haven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Terugkeer Na ruim een jaar te zijn weggeweest keert Nieuwjaarsrecepties Financiële steun Dode vogels De kollege's van b. en w. van Zierikzee, De drie noordelijke provincies en Zuid- De afgelopen dagen hebben honderden vo- Westerschouwen en Bruinisse hielden Limburg krijgen in het kader van het Inte- gels het loodje moeten leggen als gevolg Ria Kosters vanaf deze week terug als train- maandagavond de traditionele nieuwjaars- graal Struktuurplan gelden om hun ekono- van een ernstige verontreiniging door olie. ster bij de Zierikzeese turnklub Delta Sport, recepties (Pag. 1 en 3). mische struktuur te versterken. (Pag. 2). (Pag. 3). (Pag. 5). DINSDAG 3 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23450 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Duurzaam, geluk is alleen in oprechtheid te vin den. Lichtenberg Velen maaktenmaandagavond gebruik van de mogelijkheid om het kollege van b. en w. van Zierikzee een goed 1984 toe te wensen. RENESSE - Het is voor de Renes- sernaren niet te hopen dat de vorst snel in valt: naar eerst nu bekend is geworden is de ijsbaan van Renesse volledig buiten gebruik gesteld. On bekenden brachten vernielingen toe aan de ijsbaan. De schakelkast en meteraansluiting werden vernield, waardoor de ver lichting onbruikbaar is geworden. Verder werden dammem aangelegd in de natuurlijke waterloop en wer den wallen doorgegraven. De politie stelt een onderzoek in naar deze ver nielingen. Zierikzee ZIERIKZEE - Vannacht werd de politie gealarmeerd toen voorbijgan gers een ingekegelde glazen deur van de Hema signaleerde. De patrouille ging door het ontstane gat naar bin nen en trof daar een enorme wanorde aan. Tussen de flessen wijn trof de politie E. H. C. W. de G. uit Zierikzee aan, die in z'n eentje een nieuwjaars receptie hield. De man is voor ver hoor meegenomen naar het bureau. Hem wordt vernieling ten laste ge legd. „Een jaarwisseling is een moment van landen en doorstarten. Een einde en begin, zonder pauze", aldus de heer Hekman, die bij het „landen" evenme- Aandachtig gehoor vond burgemeester T. C. Hekman maandagavond op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Brti- nisse. De raadszaal stroomde vol met vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen uit de Bruse samenleviitj. In een gezellige sfeer werd menig glas geheven op het pas begonnen jaar. BRUINISSE - Een fikse storm kan een échte Bruënaar niet verhinderen om er op uit te trekken. Dat bleek maandagavond weer eens, toen het gemeentebestuur de Bruse burgerij de gelegenheid gaf onder het genot van een feestelijke drank elkaar al het goede toe te wensen voor het pas begonnen jaar. Traditiegetrouw (Bru is er rijk aangaven vele vertegenwoordigers van de Bruse samenleving blijk van hun belangstelling en, hoe wel de nieuwjaarsreceptie ter diskussie stond binnen het kollege, dit goede begin van het nieuwe jaar werd en wordt nog steeds bijzonder op prijs gesteld. Burgemeester T. C. Hekman uitte dan ook zijn vreugde dat zovelen de weg naar het gemeentehuis hadden gevonden. Uit deze grote opkomst gekoppeld aan het feit dat vooral de raadsverslagen van de gemeentelijke vergaderingen met graagte worden gelezen, konstateerde de burgervader dat er in Bruinisse gelukkig nog belangstelling is voor de openbare zaak. moreerde wat er in het kort in 1983 tot stand kwam in Bru, en het „starten" meer in het teken zette van hetgeen er dit jaar op stapel staat De aanpas- singswerken van de gemeentelijke werkhaven werden in gang gezet, de bouw van twintig woningen kon be ginnen, de woningbouw aan de Dorps weg kwam op gang en de renovatie van woningen in Bru oost kreeg gestalte. Reden voor grote dankbaarheid, zo vond de burgemeester. Plannen voor dit jaar zijn onder meer: de verbete ring van de visserijhaven, de eerste fase van de verbetering van de riole ring en het vaststellen van een viertal bestemmingsplannea „Ondanks alle financiële en ekonomische misere alom, zijn er voor deze gemeente toch nog redelijke vooruitzichten. Vermel denswaard is dat we dit alles hebben kunnen doen, zonder enige plaatse lijke belastingverhoging", zo konsta teerde Hekman tevreden. Verval van normen en waarden „Dat wil overigens niet zeggen", zo vervolgde de heer Hekman zijn nieuw jaarstoespraak, „dat we ons niet be zorgd hoeven te maken voor de toe komst We konstateren een groot ver val van geestelijke en maatschappe lijke waarden en normen; op dit gebied is er in onze samenleving veel wat ons moet beangstigen en benauwen. Dat was zo in '83 en is met ons de drempel over gegaan. Een stroom van onrust en zorgen, frustraties en irritaties: ze heb ben ons onvermijdelijk bij de jaarwis seling vergezeld". De heer Hekman gaf de aanwezi gen een gedachte mee van de socio loog en psycholoog Ronald Lippit: „We kunnen aan de toekomst bou wen die we ons wensen, als we daar- Burgemeester Th. H. de Meester in nieuwjaarsrede: ZIERIKZEE - In een meer dan volle Trouwzaal van het stadhuis van Zierikzee hield burgemeester Th. H. de Meester maandagavond zijn nieuwjaarstoespraak. Een groot aantal genodigden was tegen 19.00 uur bijeen gekomen om het kollege en elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen. De burgemeester noemde het een goede zaak om op deze wijze nog eens stil te staan bij de net voorbije jaarwisseling. „Eigenlijk wel een bijzondere jaarwisseling want het jaar, dat achter ons ligt, zal zeker niet de geschiedenis in kunnen gaan als een bij zonder goed jaar." In zijn toespraak haalde de heer De Meester het boek „1984" van George Orwell aan: „Onder andere in techni sche zin is er veel uitgekomen van hetgeen in dit boek werd beschreven en zeker in een aantal dictatoriaal ge regeerde landen." De burgemeester noemde het frappant dat de in het boek beschreven „Nieuwspraak", ook in deze tijd inmiddels op beklem- Een overzichtsfoto van de geanimeerde nieuwjaarsreceptie in het stadhuis van Zierikzee. mende wijze voorkomt. Met Nieuwspraak wordt bedoeld dat de overheid de betekenis vaststelt van bepaalde woorden, afhankelijk van de politieke behoefte van het heer sende regime. In dit verband noemde hij de verschillende betekenissen, die in Oost en West worden gegeven Burgemeester T. C. Hekman tijdens drukke nieuwjaarsreceptie in Bru's gemeentehuis: aan worden als socialisme, demokra- tie en vrede. „Anderzijds is het een goede zaak dat de in het boek genoemde „Big Brother" ons niet, zoals in het boek, konstant bespiedt in onze dagelijkse handel en wandel en dat we nog steeds in vrijheid mogen leven in een demokratisch staatsbestel, dat wel Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. aan werken en ons daarop richten". Nog een citaat van Lippit: „het heeft geen zin als gevolg van de zwakke ekonomie, teruggang en bezuinigin gen, bij de pakken te gaan neerzit ten. Pro-aktief handelen betekent ak- tief zoeken naar, en het aftasten van nieuwe mogelijkheden". De burgemeester zag in de woorden van de socioloog een handreiking om de problemen van 1984 te lijf te gaan. „Laten we daar een vurige nieuwjaars wens van maken". Tolerantiegrenzen verlegd „Wie de problemen van onze huidi ge samenleving kent en daarmee bezig is, kan zich eenvoudig niet veroorloven te gaan „freewheelen" op een recent verleden, waarin alles mogelijk leek. Een verleden, waarin de toelerantie- grenzen zover zijn verlegd, dat het voor elke normale burger moeilijk is in rust en vrede te leven. Er ligt voor ons allen een gigantische uitdaging, name lijk om steeds méér te doen voor steeds méér medemensen, in steeds afschuwelijker situaties die ieder in zijn direkte omgeving kan waarne men". De heer Hekman noemde in dit verband de huidige grote werkloos heid. „Ik-maatschappij" Buiten dat er nog zoveel te doen is in de maatschappij signaleerde Hekman dat we afmoeten van de verfoeide „ik- maatschappij". „We moeten weer op nieuw oog krijgen voor onze naasten en zullen moeten terugvallen op de in het verleden gegroeide waarden en normen. Dat zijn bronnen met punt gave beginselen en doelstellingen, die houvast bieden: bronnen ook van toe wijding en hartverwarmende inzet Wellicht ervaart u deze woorden meer burgervaderlijke dan burgemeesterlijk: het zij zo. Maar éénmaS in een jaar mag een burgemeester weieens zijn persoonlijke visie geven", aldus Hek- ma, die als slotwoord had gekozen een deel uit zijn toespraak van acht jaar geleden bij zijn installatie uitgespro ken: „Laten wij ons in de toekomst niet alleen gaan richten op de bevordering van uitsluitend het materiële, maar het geestelijke gaat daar ver bovenuit". „Mogen wij eendrachtig streven naar een gemeenschap, die gewor teld is in de christelijke naastenliefde, en gegrondvest op de persoonlijke verantwoordelijkheid jegens God. Hij schenke ons hiertoe de nodige wijsheid en de liefde van Christus, zonder welke niets kan bestaan, naar mijn diepste overtuiging". WA> Wh P£ Bi LT Verwachting tot woensdagavond: Buien Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk met hagel of natte sneeuw; minimumtemperatuur onge veer 2 graden, middagtemperatuur rond 5 graden; noordwestenwind, in het binnenland krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 6 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42 Maan op 10.04, onder 17.41 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43 Maan op 10.39, onder 18.48 Eerste Kwartier: 11 jan. (10.48) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 4 jan. 5 jan. Hoogwater 3.29 16.16 4.08 16.58 Laagwater 9.50 21.53 10.23 22.32 Springtij: 5 januari HET WEERO VERZICHT DE BILT - Woensdag voert een noordwestelijke stroming geleide lijk nog wat kouder wordende lucht naar ons land. In deze lucht komen boven het relatief warme water van de Noordzee regen-, hagel- of natte sneeuwbuien tot ontwikkeling. Som mige van deze buien kunnen zelfs ge paard gaan met onweer. Hoewel er nog veel wind blijft, gaat de storm aan de kust geleidelijk afnemen. We gaan nu een paar dagen tege moet, waarbij de temperatuur onge veer rond het normale niveau voor de tijd van het jaar zal liggen, 's Nachts kan de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot om het vriespunt dalen. Van een echte wintersituatie is echter nog geen sprake.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1