De nieuwe loten liggen klaar. O ja, en nog een nieuwjaar. Penelope van de „Polyanthe" Jaarwisseling betrekkelijk rustig verlopen streéknieuws Grote brand in Waalre legt bedrijfshal in as Nederland dreigt bijzondere plaats in Indonesië te verliezen Wellicht elektronische telefoongids via Viditel Opnieuw verkiezingen in Friesland PTT-akties kosten 400 arbeidsplaatsen De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Ontvoerd kind na zeven maanden terug U itbr aakpoging uit cel in Groningen Dode bij aanslag in buurt van Napels 4 DEN HAAG - Het nieuwe jaar is ook dit keer weer ingeluid met brandjes, opstootjes en vernielingen. Politie en brandweer werden geplaagd door tal van meldingen, maar niettemin spreekt men over een betrekkelijk rustige" jaarwisseling. Het stormachtige weer op veel plaatsen nodigde naar de in druk van de politie niet uit tot vertier buitenshuis. Alleen de politie in Leeu warden had het drukker dan anders. Daar werden verschillende charges uit gevoerd en werden dertig mensen aangehouden wegens hun aandeel in vernie lingen en vechtpartijen. In de stad Groningen sneuvelden tientallen ruiten van diverse winkel centra. In het zuiden van de stad kwam het enige malen tot een kon- frontatie tussen Mobiele Eenheid en groepjes jongeren. In totaal werden drie mensen aangehouden wegens openlijke geweldpleging of mishan deling van politieagenten. De amok- makers zullen, zo was reeds voor de jaarwisseling aangekondigd, in een snelrecht-procedure voorkomen. In Den Haag kwam de Mobiele Eenheid tot twee keer toe in aktie en hier werd onder meer een leegstaan de woningen door brandstichting vernield. In Utrecht was het tot half twee onrustig rond het Brederoplein, waar ongeveer veertig jongeren pas serende auto's met stenen bekogel den. Veel autoruiten sneuvelden, waaronder die van een politiebusje. In die stad ontstond ook een brandje in een café in de binnenstad door een slecht gerichte vuurpijl. Barricades In Assen gingen drie slooppanden in vlammen op en werd de brand weer door barricades verhinderd het vuur te doven. Hier raakte een poli tieman licht gewond. In Emmen ver oorzaakte een brand in een school. die naar de politie aanneemt is gesticht, voor enkele tonnen schade. In Amsterdam schetste de politie het „gebruikelijke beeld" vechtpartij tjes, containerbrandjes en omver ge gooide personenauto's. In Rotterdam verliep de jaarwisseling rustig. In Arnemuiden werd onder meer op de markt met hout en autobanden een brand gesticht, waarna op rellet jes beluste jongeren het de brand weer lastig maakten. Het busje van agenten die hier erger probeerden te voorkomen werd ondersteboven ge gooid. In Zaanstad en in Ursem gingen boerderijpanden in vlammen op, na dat het dak door vuurpijlen in brand was geraakt. Elders in het land bleef de schade veelal beperkt tot brandjes in sloop panden en autowrakken en vernie lingen aan telefooncellen en bloem bakken, terwijl ook verkeersborden en ruiten het moesten ontgelden. DEN HAAG - De PTT zal in 1984 een proef beginnen met het verstrek ken van telefoonnummerinformatie via viditel. Onderzocht wordt of het mogelijk is het gehele gegevens bestand van de informatiedienst 008, te koppelen aan viditel. Dit zou kun nen leiden tot een landelijke elekro- nische telefoongids voor viditelge- bruikers, zo wordt in het nieuwjaars- bericht van de PTT gemeld. Het aantal raadplegingen in '83 is ten opzichte van het voorgaande jaar ruim verdubbeld tot ongeveer 5 mil joen per maand. Deze gunstige ont wikkeling is volgens de PTT voorna melijk te danken aan het toenemd za kelijk gebruik van deze elektroni sche informatie-dienst. Het aantal abonnee's is gegroeid van ruim 5.500 tot 8.000. Het informatiebestand is opgelopen van 95.000 beelden in '82 tot 125.000 beeldpagina's in '83. Ook voor het nieuwe jaar wordt een voor tgaande groei verwacht. JOURE - Ongeveer 640 inwoners van het Friese Joure moeten opnieuw naar de stembus. Op 19 oktober waren er gemeente raadsverkiezingen voor de nieuwe ge meente Scharsterland, maar bij de tel ling zijn er volgens de Raad van State fouten gemaakt, zi is de stembus van een der stembureaus opengemaakt zonder dat daarbij een lid van het hoofdstembureau aanwezig was. Aanvankelijk was de uitslag zeven raadsleden voor de Partij van de Ar beid en zeven voor het CDA. Maar na een hertelling, op verzoek van de par tijen, werd de uitslag acht raadsleden voor het CDA en zes voor de Partij van de Arbeid De Partij van de Arbeid ging in be roep bij de Kroon, die vrijdag besliste dat er opnieuw gestemd moet worden Deze herstemming is waarschijnlijk op woensdag 25 januari, aldus de ge- meentesekretaris van Haskerland, een van de twee gemeenten die na de jaarwisseling Scharsterland vormen WAALRE - Een grote uitslaande brand heeft zondagmiddag in het Brabant se Waalre een bedrijfshal van de firma Timco volledig in de as gelegd. In de hal lag voornamelijk kunststof opgeslagen. Daardoor ging de brand gepaard met een hevige rookontwikkeling. Vermoedelijk zijn ook giftige dampen vrij gekomen. In verband daarmee zijn op last van de politie bewoners van ver scheidene huizen geëvacueerd. De brand is omstreeks half vier ontdekt. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen uit Waal- re, Valkenswaard, Veldhoven, Gel- drop en Eindhoven. De plaatselijke rijkspolitie kreeg eveneens verster king van de korpsen uit de omge ving. Door de zware rookontwikke ling dreigde het verkeer op de vlak bij gelegen rijksweg A-67 (Antwerpen-Venlo) te stagneren. Daar moest de politie personeel in zetten om de verkeersstroom op gang te houden. In Waalre zelf ontstond een grote verkeers-chaos omdat de direkte om geving van de brand door de politie was afgesloten. Waardoor het vuur is ontstaan is nog niet bekend. DEN HAAG - De akties van de ambtenaren van het afgelopen na jaar kunnen de posterijen in 1984 maximaal 400 arbeidsplaatsen kosten. Het verkeersaanbod bij de post is als gevolg van de stakingsakties terug gelopen met ongeveer 1,5 procent. Trekt het postverkeer in 1984 aan, dat valt ook het aantal verdwijnende arbeidsplaatsen mee. PTT-direkteur- generaal Leenman liet vandaag in zijn nieuwjaarsbericht weten dat hierbij geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Bij de eerder aangekondigde 300 tot 400 verdwijnende arbeidsplaat sen bij postgiro/rijkspostspaarbank wordt er naar gestreefd gedwongen ontslagen te voorkomen. De PTT wil deze operatie onder meer proberen op te lossen door natuurlijk verloop, stringent wervingsbeleid, herplaat sing en door stimuleren van vrijwil lig vervroegd uittreden (VUT of wachtgeld). Advertentie Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het halt'miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staats loterij, 070-477484. Enkele miljoenen De brand in Waalre heeft volgens brandweerkommandant A. Priem, een schade veroorzaakt van meerde re miljoenen guldens. Hij zei dit zon dagavond op een perskonferentie. Door de brand en de daarbij vrijko mende gassen hebben zich geen echte gevaarlijke situaties voor de volks gezondheid voorgedaan. Het vuur werd bestreden door meer dan honderd brandweerlieden. Ook de plaatselijke BB verleende as sistentie. Tijdens de bestrijding van de brand moest de brandweer in Eindhoven vier keer uitrukken voor andere branden en in Waalre een keer. Daarbij verleende de Philips- brandweer assistentie. De uitgebrande bedrijfshal was nog maar enkele weken in bedrijf, al dus direkteur C. Couwenberg van Timco. De hal moest nog officieel worden opgeleverd. Timco is een im- en exportbedrijf dat handelt in uit eenlopende goederen. In de hal lagen naast een partij kunststof ook nog huishoudelijke artikelen en textiel opgeslagen. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. KERKWERVE Afsluiting oud jaar De ledén van de sportvereniging W.I.K. waren afgelopen zaterdag welkom in de kantine op sportpark ,,De Vospit" aan de Verseputseweg. Daar sloot men het oude jaar af door gezellig met elkaar te babbelen, on der het genot van een oliebol (gebak ken door enkele sportsters) en een drankje. Van deze „Oudejaarsborrel" maakten veel le den van de grootste Kerkwerfse ver eniging gebruik. De eerstvolgende datum waarop de sporters elkaar op een andere manier ontmoeten is op vrijdag 27 januari, tijdens de jaarlijkse feestavond. MIDDENSCHOUWEN Nieuwjaarsreceptie Het gemeentebestuur van Midden- schouwen houdt op dinsdag 3 januari een nieuwjaarsreceptie in het Dorps huis te Ellemeet. De nieuwjaarswen sen kunnen worden uitgewisseld vanaf 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Billie Turf Op donderdag 5 januari wordt het lachen voor de kinderen, die om tien uur 's morgens naar het Verenigings gebouw in Brouwershaven komen. Daar wordt door de Knutselklub de film ,,De nieuwe avonturen van Bil lie Turf" vertoond. Een film, waarin de onderwijzer van Billie, de heer Knol, het dikke studentje mee uit vissen neemt; een situatie die geheel uit de hand loopt. Iedereen vanaf zes jaar is welkom en wordt bovendien, wat bij de toegangsprijs is inbegre pen, getrakteerd op popcorn en limo nade. De film duurt tot ongeveer 12.00 uur. Oud papier De sportvereniging A.S.V. Brou wershaven is het nieuwe jaar met goede voornemens begonnen. Eén daarvan is het in goede konditie hou den van de klubkas, door ook in 1984 maandelijks oud papier op te halen. Daarom wordt de inwoners van Brouwershaven verzocht om zater dag 7 januari oud papier gebundeld aan de stoeprand klaar te zetten. Het ophalen begint om 09.00 uur. ROME - Het negenjarige Italiaanse jongetje Rocco Lupini, die vorig jaar op 10 mei met zijn moeder werd ont voerd, is zondag vrijgelaten. De ont voerders hadden de moeder op 22 de cember losgelaten met de instruktie dat zij snel voor het geëiste losgeld ten bedrage van 3,0 miljoen gulden moest zorgen. Het is niet bekend of de ontvoerders dit bedrag hebben ge kregen. De politie deelde mee dat Rocco, kind van een rijke landeigenaar, zondagavond op de deur van de wo ning van een veearts in de Zuiditali- aanse plaats Oppido Mamertina klopte. Hij werd binnen een uur met zijn ouders herenigd. Een arts zei dat het kind sterk ver moeid was, maar dat hij psychisch niet veel schade ondervonden leek te hebben. Rocco Lupini, voor wie paus Jo hannes Paulus veertien dagen gele den een beroep deed hem vrij te la ten, is een van de 40 slachtoffers van ontvoeringen in Italië in 1983. Vorige maand lieten ontvoerders een moe der en haar 17-jarige zoon vrij nadat een losgeld van 7,5 miljoen gulden was betaald. De bandieten hadden de jongen een oor afgesneden om de fa milie tot betaling aan te sporen. GRONINGEN - De bewakers van het huis van bewaring in Groningen hebben in de nacht van zaterdag op zondag de hulp van de gemeentepoli tie ingeroepen op de rust in het ge bouw te herstellen. Veel gedetineerden veroorzaakten tumult na een uitbraakpoging van een van hen. De 18-jarige B. had even voor twaalf uur de inventaris van zijn cel kort en klein geslagen en was begonnen de tralies voor het raam weg te braken. Veel gedetineerden gingen vervolgens op deuren bonzen en kabaal maken. De bewakers rie pen daarop de gemeentepolitie te hulp, die B. overbracht naar een iso leercel. B. zit vast wegens het stich ten van zes branden in de stad Gro ningen, die de afgelopen zomer een schade van meer dan vijf miljoen gul den veroorzaakten. NAPELS - Bij de ontploffing van een autobom in Portici, in de omge ving van Napels, is in de nacht van zondag op maandag een voorbijgan ger omgekomen. Dit heeft de politie meegedeeld. De bom was gericht tegen een be waker van de gevangenis in Portici. Het slachtoffer liep voorbij de auto van de bewaker toen die ontplofte. Op de plaats van de aanslag vond de politie een verklaring van een tot nu toe onbekende organisatie, de „Aktiegroep voor het kommunisme". Volgens het doku- ment wil de groep ,,de vernietiging voorkomen". Zij eist „sluiting van speciale afdelingen in gevangenissen (waar terroristen en gevaarlijke mis dadigers in hechtenis zitten) en af schaffing van artikel 90 (het artikel van de gèvangeniswet waarbij een speciaal regime van hechtenis wordt geregeld)". De verklaring, menen waarne mers, heeft de korte, harde vorm van eerdere verklaringen waarbij terro risten van de Rode Brigades verant woordelijkheid voor aanslagen opeisten. In de strafinrichting van Bad'e Carros op Sardinië zijn sinds drie we ken een dertigtal Rode Brigadisten in hongerstaking. Dinsdag 3 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot 16.50 uur Globetrotten 17.10 uur Yakari 18.55 uur Niels Holgersson 19.20 uur Zeg 'ns Aaa. Mien en Koos hebben zich opgegeven voor een dans- kursus. Mien amuseert zich kostelijk maar Koos is nogal chagarijnig. Schoor voetend bekent hij op aandrang van Mien dat hij zonder werk is gekomea 20.00 uur Journaal 20.28 uur Philp Marlowe. Philip komt in het geweer tegen een uitgekookte moordenaar. De eerste indruk wordt gewekt dat een akteur zelfmoord heeft gepleegd De achterdocht van Mar- lowe wordt gewekt als het nummer van het vuurwapen is weggewist 21.20 uur Achter het nieuws 22.00 uur Pisa 22.15 uur Konsumentenman. Konsu- mentenprogramma gepresenteerd door Frits Bom 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.30 uur Ronduit 20.05 uur Tijdsein 20.50 uur De psalmen van David. In deze aflevering beziet James Galwy de psalmen in de huidige tijd 21.15 uur David, een man naar Gods hart Henk Binnendijk praat met di verse jonge mensen over het leven van David 21.40 uur Altijd wat anders, zelden wat goeds. Een jongeman woont sa men met zijn tirannieke moeder en een vader die vaak te diep in het glaas je kijkt Johan dreigt te ontsporen om dat niemand hem als persoon weet te waarderen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur De wereld van James Joyce. Portret van de bekende Ierse schrij- Dinsdag 3 januari, 21.40 uur, Nederland 2: Altijd wat anders met Cees Lin- nebank als de onhandige jongeman Johan. JAKARTA - Nederland neemt nog steeds een bijzondere plaats in Indonesië in. In veel kringen bestaat nog zo'n grote belangstelling voor Nederland, dat er ook een zekere voorkeur voor ons land uit voortvloeit. Maar of, en in hoe verre, Nederland die bijzondere plaats kan behouden, hangt af van het beleid dat de komende jaren zal worden gevoerd, aldus diplomatieke kringen in Ja karta aan de vooravond van het bezoek van minister Van den Broek. Nederland, aldus deze. kringen, heeft meer belang bij het versterken van de betrekkingen met Indonesië dan andersom. Niet alleen voor ons land, maar ook voor de Europese Ge meenschap en de NAVO zijn stabili satie en groei van Indonesiëw, gezien zijn omvang en strategische ligging van groot belang. Voortgezette Indonesische steun voor de oplossing van het Moluk- kers-vraagstuk is, aldus deze diplo maten, voor Nederland van groot be lang. Indonesië blijft een belangrijk afzetgebied voor Nederlandse pro- dukten, kapitaal en technologie. Het is daarom mede een nederlands be lang dat Jakarta's financiële positie gezond blijft, dat Indonesië zijn be trekkelijk hoge invoer handhaaft en geen restriktief beleid voert. 13 „Weet u wel wat u zegt, meneer Dorban?" vroeg het meisje. „Natuurlijk weet ik dat", ant woordde hij, terwijl hij langzaam een sigaret rolde. „Ik vraag je of je van mij zou willen houden." Penelope stond op en stapte naar het achtereind van de boot. Dorban stond eveneens op en liep haar ach terna. „We gaan naar huis. Nu je mijn on eerbare voorstel verworpen hebt, zullen we er niet meer over praten en ik hoop dat je zult vergeten dat ik er ooit over begonnen ben. Mocht je me echter niet meer vertrouwen en naar Canada terugwillen, dan zal ik mor gen een plaats voor je bespreken, on danks alle protesten van Cynthia. Als je mij echter op mijn woord ge looft, op het woord van El Slico „El Slico!" Haar mond viel open van verba zing en hij grinnikte zacht. „Natuurlijk wist je dat ik El Slico ben. Ik zag je in gesprek met Beddle en die kent me heel goed. De ouwe Beddle herkende me en vertelde jou direkt wie ik was. En inderdaad, ik ben El Slico. maar dat je het weet, hoef je Cynthia niet te laten merken, want die zou op slag een beroerte krijgen als zc wist dat ik horkend „Maar meneer Dorban", zei hel meisje op angstige toon, „u kunt van mij toch onmogelijk verwachten dat ik blijf?" „Je kunt blijven of vertrekken, precies wat je wilt", zei hij, terwijl hij de motor aanzette. „Maar ik raad je sterk aan te blijven. Als je eerlijk bent. zul je moeten toegeven dat ik uiterst openhartig ben geweest en dat mijn methodes doorzichtig eer lijk zijn. Als ik jou was, zou ik niet naar Canada teruggaan. Als je het prettig vindt, kun je Cynthia vertel len wat ik je heb voorgesteld. Waar schijnlijk veronderstelt zc het al. Ik voor mij geloof echter niet dat ze jc om je deugdzaamheid hoger zal waarderen." Ze antwoordde niet meer en bracht de rest van de middag in haar eigei; kamer door. Hel was een belachelij ke situatie en was het in Canada ge beurd, dan zou ze geen ogenblik heb ben geaarzeld om weg te lopen. Maar nu was ze in een vreemd land. zonder vrienden en helemaal alleen. Wel was ze getroffen door de oprechtheid van de man. Ze wist dan ook niet dat voorgewende oprecht heid El Slico's sterkste wapen was. Zou ze hem nu aan zijn woord houden en weggaan, of liever blijven tot ze een behoorlijk kapitaaltje had door EDGAR WALLACE gespaard om in Londen haar fortuin te zoeken? Terecht of ten onrechte besloot Penelope te blijven en toen zij in slaap viel, herinnerde zij zich dat ergens in Londen een zekere heer James Orford woonde, tot wie zij zich in geval van nood zou kunnen wenden. IV De volgende ochtend stond ze heel vroeg op en ging naar de tuin om over haar problemen na tc denken. Het was pas zes uur. De mist die de hele nacht boven zee had gehangen, was opgetrokken en het ondoorschijnend uitspansel boven de baai van Bor- combe was bezaaid met miljoenen lichtpunten. Ze zat op 'n primitieve bank te genieten van het mooie kleu renspel van haar omgeving, het diep rood van de klippen, het wit van het verre strand, het rijke groen van de velden aan de voet van de klippen, een glimp van sleutelbloemen Wat een kleurenprachtZe hield er dc adem van in en vergat een poosje haar mogelijkheden en zorgen. Ach ter de seringenheg was een kleine wildernis van gouden brem; links verhief zich de spits van de heilige Maria, een grijze punt die opschoot boven de huizen op de klippen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4