GROTE KONTRASTEN EN VELE REKORDS PTT-akties leidden tot afnemend postverkeer Oudejaarsviering rustig verlopen Het weer in 1983: Autotechniek voor Huisvrouwen Westerschouwen Voorzitter Schuttevaer: redelijk mosseljaar Mond- en klauwzeer in NOP Advertentie Unigarant misleidend" Oliebollenaktie in Kerkwerve verliep vlot Traditie Gijsbrecht in ere hersteld Brandweerman komt om bij brand Vredesbrief van twee kilometer Doden bij aanslagen in Frankrijk F 6 miljoen voor extra werkgelegenheid Eiffeltoren dicht door staking steekpartij Verlies van 1,5 procent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2.januari 1984 Nr. 23419 3 DEN HAAG - Nederland kan voor 1983 wat het weer betreft terugzien op een uitzonderlijk jaar. Er was sprake van extreme verschillen in het weersverloop in de ver schelde maanden en seizoenen. Dit konkludeert het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut KNMI in De Bilt in het gepblubliceerde overzicht van het weer in Nederland in 1983. Een natte moeson van midden maart tot eind mei zorgde voor de natste en somberste lente van deze eeuw. Daarentegen kan de zomer in de annalen worden bijge schreven als de op twee na warmste en droogste van de eeuw. Ook de herfst mocht er zijn: de droogste sinds 1953. Tussen de bedrijven door werd het land onthaald op een aantal zware tot zeer zware stormen. Triest dieptepunt was de storm op Hemelvaartsdag die een aantal slacht offers eiste en veel schade veroorzaakte. Uit de KMNI-jaarcijfers op zich valt nauwelijks op te maken dat we een uitzonderlijk jaartje achter de rug heb ben: een vrijwel normale zonneschijn- duur, ongeveer tien procent te veel neerslag en een nogal hoge gemiddel de temperatuur. Het is het extreme weersverloop door het jaar heen dat het totaalbeeld uitzonderlijk maakte. Het jaar begon al buitengewoon met een extreem zachte januarimaand Liefst tien dagen met een maximum temperatuur van tien graden of meer en een gemiddelde temperatuur van 6,2 graden zorgden voor de evenaring van het eeuwrekord, dat eerder in 1921 en 1975 was bereikt. Dertig jaar na de rampnacht van 1 februari 1953 greeg vooral de noordwestelijke helft van het land opnieuw te kampen met een zware westerstorm: windstoten van 110 tot 135 kilometer per uur. Vervolgens sloeg het weer om en volgde een winterse periode met ma tige tot lichte vorst in de nacht en bij zonder zonnige dagen. De natste en somberste lente van de eeuw van mid den maart tot en met eind mei leverde een bijzonder groot aantal regendagen en geen enkele periode van aanhou dend mooi weer op. De maand mei kende zijn weerga niet tegen normaal 50 milimeter neerslag en 200 uur zon bracht de lentemaand deze keer liefst 125 milimeter neerslag en slechts 100 uur zon. Vleugje hoop In die sombere en vochtige tijden zorgden Koninginnedag, Bevrijdings dag en Tweede Pinksterdag met stra- BURGH-HAAMSTEDE - De afde ling Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen houdt dinsdag 3 ja nuari in hotel Bom te Haamstede de nieuwjaarsreceptie. Aanvang 14.00 uur. Op dinsdag 17 januari wordt in garage Gilijamse te Renesse onder richt gegeven in autotechniek. De da mes worden op de hoogte gesteld van enkele eenvoudige reparaties aan de wagen Aanvang 14.00 uur. Maandag 23 januari verzorgt het huisvrouwen koor voor de afdeling een gezellige avond. In de rekreatiezaal van de Ger. kerk te Burgh-Haamstede verzorgt het koor vanaf 19.30 uur een optreden Dinsdag 31 januari geeft Trudy Doele- man uit Dreischor een demonstratie brooddeeg figuren maken De demon stratie begint om 14.00 uur. (vervolg van pagina 1) Steven de Waal de Willem v.d. Berg van de kaskontrole gaven het advies om penningmeester S. de Koning de charge te verlenen voor het gevoerde beleid. De bestuursleden Wim de Voogd en Ad v.d. Doe stelden zich be schikbaar als afgevaardigden naar de Algemen vergadering. Scheer Vervolgens werden de onderwer pen besproken die als voorstel mee gaan naar deze algemene vergade ring: Nogmaals een verzoek aan RWS om de situatie bij Den Oever te bekij ken, i.v.m. gewijzigde plannen; Vra gen an Dienst Hydrografie om weer Deccalijnen aan te brengen op kaar ten van de Zeeuwse Stromen; Maat regelen door bevoegde instantie om het gevaar weg te halen die 60 70 ei ken palen in de zg Scheer bij Texel opleveren. Deze palen zijn het resultaat van een mislukt werklozenprojekt en worden nu door andere werklozen met openhaard op de laagwaterlijn afgezaagd; Klacht dat de gasboeien almaar kleiner worden; Als de Phi- lipsdam dicht is de nummering van de tonnen door te laten lopen, onder één naam. Burgemeester T. C. Hekman kon tot slot het Schuttervaerbestuur een optimistische kijk op de haven ge ven: ,,De konkrete vcrwezelijklng van de aanpassing visserijhaven ziet er voor het komende jaar gunstig uit". lend weer voor een vleugje hoop op een fraaie zomer. Die kwam dan ook, en wel uitbundig. In schril kontrast met een lente die 150 uur zon inle verde voor 150 milimeter extra neer slag, pakte de zomer uit met 120 uur extra zonneschijn en 120 millimeter minder neerslag dan normaal Hoogtepunt van de zomer was juli. Met een gemiddelde temperatuur van 20 tot 21 graden in het midden en zuiden van het land kan juli-1983 de geschiedenis in als de warmste zo mermaand van de eeuw. De Bilt be reikte op twintig dagen een maxi mumtemperatuur van 25 graden of meer. Op slechts drie dagen werd een meetbare hoeveelheid neerslag afge tapt, wederom een rekord. Augustus was minder warm maar wel opnieuw erg droog met op sommige plaatsen minder dan tien millimeter neerslag. Overstromingen In tegenstelling tot dit algemene weerbeeld werd het zuidwesten van het land meermalen in juni en juli verscheidene malen geteisterd door zware onweersbuien die zorgden voor overstromingen en wind- en hagel- schade. Even plotseling als de zomer intrad verdween hij weer. Terwijl men zich op 31 augustus vrijwel overal in het land nog kon koesteren onder zo merse temperaturen, luidde drie da gen later een flinke hersftstorm het najaar in en bleef het kwik 's middags beneden de twintig graden. Bijzonder slecht weer beheerste de periode van 11 tot 18 september toen langs de kust hoeveelheden regen van 120 tot 160 millimeter werden af getapt, ofwel bijna twee keer zoveel nattigheid als in de drie voorafgaan de zomermaanden tezamen. Opval lend daarbij is dat het noordoosten en zuidoosten van het land de regen- exessen bespaard bleven en dat in Zuid-Limburg niet eens de normale hoeveelheid neerslag voor de maand september bereikte. Hoogtepunt Een volgend rekord diende zich aan tijdens de korte maar hevige nazomer vanaf eind september. Op Dierendag volgde het hoogtepunt toen in bijna het hele land het kwik in de thermometers doorschoot tot meer dan 25 graden. De Bilt bereikte een etmaalgemiddelde van 19,4 graden. Dat is meer dan een graad hoger dan het hoogste etmaalge middelde daar opit deze eeuw in okto ber gemeten. DEN HAAG - Staatssekretaris Ad Ploeg van landbouw heeft met ingang van 30 december in geheel Flevoland en de gemeenten Noordoostpolder en Urk het vervoer verboden van dieren die gevoelig zijn voor mond- en klauw zeer. De bewindsman heeft dit besluit genomen naar aanleiding van een ge val van mond- en klauwzeer op een bedrijf in Nagele (NOP). Het vervoers- verbod betreft varkens en herkauwen de dieren zoals runderen, schapen en geiten, aldus Ploeg" s ministerie zater- dag AMSTERDAM - De Reklame Kode Komissie acht een advertentie van de verzekeringsmaatschappij Unigrant misleidend en in strijd met artikel 7 van de Nederlandse Kode voor het Reklamewezen. Volgens de komissie wordt in de gewraakte advertentie de indruk gewekt dat iedere mcrkfiets kan worden verzekerd in het RAI Fiets Garant Plan. De Stichting Konsumenten Kontakt had erover geklaagd dat de verzeke ring in werkelijkheid alleen voor be paalde merkfietsen kan worden afge sloten. Omdat Unigarant de klacht niet heeft weersproken, konkludeert de kommissie dat de bewering van KK juist is. De verzekeringsmaatschappij wordt aanbevolen zich voortaan van de wijze van adverteren te onthoudea Daarna ging het zo snel bergaf waarts dat op 23 oktober het gemid delde rond de 2,5 graden lag, ofwel de etmaaltempera tuur van een normale winterdag. Een zuidwesterstorm ver oorzaakte op 15 en 16 oktober danige schade door omvallende bomen die het by honderden moesten ontgel den. Grillig of niet, alweer een droge periode. Tussen 21 oktober en 20 no vember viel gemiddeld over het land niet meer dan tien millimeter neer slag, dat betekende de droogste herfstperiode sinds 1953. November begon goed met tien zachte dagen met maximumtempera turen tussen de 15 en 19 graden. De twee weken daarna was het daaren tegen koud maar droog en zonnig Des te natter waren de stormachtige dagen van 25 tot 28 november toen op ver scheidene plaatsen 60 tot 100 milli meter neerslag werd gemeten. Een de pressie ging in die dagen voor de zo veelste keer in 1983 gepaard met een zware storm die vooral in Zeeland op liep tot windstoten van 140-150 kilo meter per uur. De laatste maand van het jaar begon met een koude periode met in de eerste twee weken van december her haaldelijk licht ot matige vorst in de nacht en ook overdag temperaturen rond het vriespunt In de nacht van 11 op 12 december viel het eerste pak sneeuw, dat op een aantal plaatsen in het land enkele dagen bleef liggea Dit koude weer was evenwel geen voorbo de van een vroege winter. Al een week voor Kerstmis liepen de temperaturen sterk op, zodat het jaar eindigt zoals het begon: zacht weer met zo nu en dan regen en veel wind KERKWERVE - De traditionele oliebollenaktie, opgezet door de kom missie van onderhoud van de Ned. Hervormde Kerk te Kerkwerve, is op de laatste dag van 1983 by zonder vlot verlopen. Tientallen medewerkers waren in touw om deeg te draaien, het te vervoe ren naar de bakplaats (de voormalige smedery aan de Weelweg), de oliebol len te bakken, in te pakken en te be zorgen. Het werd meer een bliksem- aktie want om elf uur waren alle olie bollen uitverkocht en moesten ver schillende mensen, die geen oliebollen hadden besteld worden teleurgesteld De pennigmeester van de kommissie, de heer K. Stouten kan een bedrag van f1517,- bij laten schrijven op het spaar bankboekje. ALMELO - In Oost-Nederland wor den dit jaar de enige voorstellingen van de Gijsbrecht van Aemstel gege ven. Het door ongeveer 100 Twentse amateurs uitgevoerde treurspel van Vondel is zondagavond in de Almelo se schouwburg De Hagen in premirè- re gegaan. Er volgen nog uitvoerin gen in dezelfde schouwburg en ver volgens in Nijmegen en Zwolle. De Twentse produktie van de Gijs brecht is het initiatief van Klein Al- melo's Toneel (KAT) en De Hagen. De uitvoeringen van de Gijsbrecht werden in Nederland indertijd gestaakt omdat het treurspel „on bespeelbaar zou zijn geworden." Vooral na de aktie Tomaat eind zesti ger jaren, was er nauwelijks meer sprake van een klassieke, volledige uitvoering. De Twentenaren die de Gijsbrechttraditie nieuw leven in hebben geblazen, vinden dat het treurspel anno 1984 nog wel degelijk wat te zeggen heeft. Het vormt vol gens hen bovendien een interessant toneelbeleid. BODEGRAVEN - De 52-jarige G. van Waveren uit Nieuwkoop is in de nacht van oud op nieuw om het leven gekomen bij een brand in een boerde rij in Bodegraven. Het slachtoffer maakte deel uit van de vrijwillige brandweer van Bodegraven die oude jaarsnacht uitrukte voor de brand die ontstond in het rieten dak van de boerderij, wellicht als gevolg van vuurwerk. Van Waveren werd bedolven onder het puin van een omvallende muur. De boerderij, waarin een zakkenhan- del was gevestigd brandde tot de grond toe af. De schade loopt tegen de vijf ton. De bewoners van de boer derij waren niet thuis. HAMBURG - Een vredesbrief die voornamelijk wordt volgeschreven door Westduitse scholieren en die in 1984 aan Reagan en Andropov moet worden aangeboden, heeft nu al een lengte bereikt van twee kilometer, al dus de organisatoren van de aktie. In de brief, die is samengesteld uit korte teksten en tekeningen van de hand van duizenden scholieren, wordt Reagan en Andropov gevraagd de mas sale vernietigingswapens te doen ver dwijnen. De brief zal komende lente aan de sekretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, worden aangeboden met het verzoek haar door te geven aan de Amerikaanse en Sowjet-president PARIJS - Bij twee explosies zijn op oudejaarsavond in Frankrijk vol gens de eerste gegevens zes doden en meer dan 30 gewonden gevallen. In Marseille ontplofte een bom op het belangrijkste station. Daarbij kwamen vier mensen om en raakten ongeveer dertig personen gewond. Ongeveer op hetzelfde tijdstip vie len twee doden en enkele gewonden in het departement Drome bij een ex plosie in een sneltrein. De politie kon nog niet zeggen wat de oorzaak van deze explosie was. DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken in werkgelegenheid) is akkoord gegaan met een bedrag van zes miljoen gulden ten behoeve van extra werkgelegenheidsprojekten voor de regio's Rotterdam en Twen te. Beide regio's kunnen op de helft van het bedrag rekenen. Doel van de projekten is met in schakeling van zo veel mogelijk lang durig werklozen projekten te verwe zenlijken die van belang zijn voor be vordering van de werkgelegenheid op lange termijn. De Konings mi nisterie heeft dit zaterdag bekendge maakt. PARIJS - De Eifeltoren in Parijs was zaterdag gesloten als gevolg van een staking van het daar werkzame personeel. De ongeveer veertig werknemers voor kontrole, liftbediening en infor matie legden het werk neer om te pro testeren tegen hun arbiedsvoorwaar- den. Vel toeristen kwamen tevergeefs naar de toren, een van de belangrijk ste attrakties in de Franse hoofdstad. Alleen een lift naar het restaurant Jules Verne op de tweede etage was in werking. Het afgelopen jaar bezochten ongeveer 3,8 miljoen toeristen de 325 meter hoge Eifeltoren. SCHOUWEN-DUIVELAND - De viering van Oud en Nieuw is op Schou wen- Duiveland over het algemeen vrij rustig verlopen. Slechts in enkele gevallen moesten rijkspolitie en brandweer, voor zover bekend, in aktie komen. Bij het Chinees-Indisch restaurant China Garden werd ook dit jaar weer rijke lijk vuurwerk afgestoken. Op de foto hangt een streng vuurwerk vanaf de dak goot tot op de grond. Dat was onder andere het geval in Zierikzee, waar de brandweer een kerstboombrand op het H. J. Doele- manplein bluste. Ook op de Nieuwe haven werd een brand geblust, die was aangestoken in een kontainer. In Bruinisse werden twee brandjes gemeld, waarbij kerstbomen een auto banden het moesten ontgelden; dat was het geval in de Deestraat en op het Kerkplein. De politiebus warmee de politie ter plaatse verscheen, werd ont haald op een bekogeling met eieren. Eén aanhouding werd verricht de da der kreeg als straf het schoonmaken van de politiebus opgedragea In de gemeente Duiveland ontston den eveneens geen problemen; slechts enkele verkeersborden kregen een andere standplaats en bij het Dorps huis in Nieuwerkerk was het „tradi tionele" vreugdevuur. In Brouwershaven moest de brand weer in aktie komen bij een autobrand. De auto was, nadat de brand geblust was, volledig uitgebrand. Op het H. J. Doelemanplein in Zierikzee werden een aantal kerstbomen in brand gestoken. De brandweer bluste de zaak. ROTTERDAM - De 36-jarige eige naar van een bar aan de Nieuwe Bin nenweg in Rotterdam is zondagmor gen vroeg door twee nog voortvluch tige mannen met messen ernstig mis handeld. De bareigenaar liep daarbij achttien steek- en snijwonden op. Hij ligt in het ziekenhuis maar verkeert niet in levensgevaar. Betalingsmoeilijkheden van der den schijnen de aanleiding voor de steekpartij te zijn geweest, aldus de Rotterdamse politie. MADRID - Twee politiemannen zijn maandagochtend omgekomen nadat hun patrouillewagen in een buitenwijk van Madrid werd beschoten. Een van de slachtoffers was op slag dood. De tweede politieman stierf in een zieken huis. DEN HAAG - De stakingsakties van de ambtenaren in het najaar tegen de korting met drie procent op hun sala ris hebben de PTT op jaarbasis een verlies opgeverd van ongeveer 1,5 procent minder postverkeer en een omzet- derving van rond de 55 miljoen gulden. Direkteur-gene- raal Leenman van de PTT zei dit vandaag in Den haag in zijn nieuwjaarsbericht. Tot en met de maand oktober ver toonde het postverkeer konform de verwachtingen nog een groei van ruim een procent. Tijdens de stakin gen, in de eerste drie weken van no vember. liep het verkeer terug tot soms 30 procent van de normale hoe veelheden. Op avond van de dag dat de rechter verdere aktie bij de post verbood. kon worden begonnen met het weg werken van de achterstand. Dat kar wei was in tien dagen geklaard. Voor het verwerken van de post die met vertraging uit het buitenland was aangevoerd, was ongeveer een week langer nodig. Het PTT-personeel was door de ex tra inspanningen op tijd klaar voor de traditionele kerst- en nieuwjaars- drukte. Het grotere postaanbod in begin december wijst volgens Leen man op een zekere inhaal. In hoever re ook op langere termijn sprake zal zijn van verkeersveriies is nu nog niet te overzien. Lokethandelingen Het aantal lokethandelingen op de postkantoren steeg in 1983 met een procent. Dit voornamelijk als gevolg van toenemende handelinmgen ten behoeve van postgiro/postspaar bank en andere overheidsinstellin gen. De PTT verwacht voor 1984 bij de post opnieuw een stijgend aantal lokethadelingen, namelijk drie pro cent. De belangstelling van filate listen nam vorig jaar toe met tien procent. De filatelistische dienst kwam saardoor op ongeveer 145.000 abonnees. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers I 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarteven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3