Voor iedereen belastingvrije voet van 7662 gulden Israëlische troepen in Libanon opnieuw onder vuur genomen Saoedisch vredesplan maakt goede kans Voor alle kategorieën komt invoering Europees rijbewijs Dode na ruzie om vuurwerk Etage uitgebrand na gooien vuurwerk Jongens gewond na spelen met vuurwerk Melk en brood maandag duurder Suiker twee cent duurder Vernielingen in kerk Prinselijk paar ongedeerd na ongeluk Per 1 januari 1984 2 I DEN HAAG - Voor iedere belastingplichtige geldt met ingang van 1 januari een be lastingvrije som van minimaal 7.662 gulden, tenzij hij of zij in aanmerking komt voor een toeslag. In groep I geldt dus bovengenoemde som, in groep II geldt een belasting vrije som van 10.298 gulden, zijnde de algemene belastingvrije som plus de 2.636 gul den toeslag, de zogenoemde alleenstaande-toeslag of bijna alleenverdiener-toeslag. Dit heeft het ministerie van financiën bekendgemaakt. In groep III is de belastingvrije som 13.200 gulden, de algemene belastingvrije som plus de alleenverdienerstoeslag van 5.538 gulden. In groep IV is de belastingvrije som 13.200 gulden, de algemene belastingvrije som plus de alleenstaande-ouder-toeslag van 5.538 gulden. De wijzigingen per 1 januari in de belastingheffing op inkomen, winst en vermogen waren afhankelijk van de behandeling van het tweeverdie ners-wetsontwerp, dat donderdag door de Eerste Kamer dubbelinko- men zwaarder te belasten. In groep I komt ieder belasting plichtige terecht tenzij hij in aanmer king komt voor een toeslag. In groep II komen oudere ongehuwden die voor zich alleen een huishouding voe ren, een oudere ongehuwde die alleen met kinderen jonger dan 27 jaar waarvoor hij geen recht op kinder bijslag heeft een gezamenlijke huis houding voert en de gehuwden en on gehuwde die een gezamenlijke huis houding voert met een andere onge huwde die ouder is dan 27 jaar, in dien de (huwelijks)partner een jaarinkomen heeft van meer dan 5.026 maar niet meer dan 7.662 gul den. Gehuwden en de ongehuwden die een gezamenlijke huishouding voe ren met een andere ongehuwde die ouder is dan 27 jaar, indien de (huwe lijkspartner geen inkomen of een in komen dat niet meer is dan 5.026 gul den komen in groep III terecht. Groep IV tenslotte is bestemd voor een ongehuwde die recht heeft op kinderbijslag en met kinderen jonger dan 27 jaar of alleen een huishouding voert. Degene die de alleenstaande- ouder toeslag krijgt kan in aanmer king komen voor nog een extra toeslag als deze alleenstaande ouder buitenshuis werkt, tot zijn huishou den een kind hoort jonger dan 16 jaar maar niet een kind dat werkt in zijn huishouden. De toeslag is eenvierde van de opbrengst van de arbeid bui tenshuis en maximaal 4.231 gulden. Voor belastingplichtigen die in 1983 zijn ingedeeld in tariefgroep 3 met toeslag en aftrek een-oudergezin en volgens het nieuwe stelsel zouden worden ingedeeld in tariefgroep I, geldt alleen voor 1984 tariefgroep III (13.200 gulden) mits zij in 1984 vol doen aan de voor 1983 geldende voor waarden voor de beide toeslagen op HILVERSUM - In Hilversum is in de Nieuwjaarsnacht de 34-jarige Mo hammed Addelkrim Mehadlia na een ruzie over het afsteken van vuurwerk doodgeschoten. De gemeentepolitie van Hilversum heeft drie inwoners van die plaats in verband met deze zaak aangehouden. Rond kwart over een in het nieuwe jaar maakte de man aanmerkingen op het afsteken van vuurwerk bij zijn wo ning in de buurt Daar waren drie broers (21, 22, en 32 jaar) vuurwerk aan het afsteken. De ruzie die ontstond werd niet op gelost, maar de mannen verdwenen toen het slachtoffer hen met een pistool bedreigde. Korte tijd later kwamen de broers terug in een bestelauto, waar mee ze de voorgevel van de woning van het slachtoffer binnenreden. Daar ont futselden ze hem het pistool, waarna het fatale schot vieL Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. ROTTERDAM - In Rotterdam is in de nacht van oud op nieuw een etage volledig uitgebrand nadat in deze woning vuurwerk was gegooid. De Rotterdamse politie meldt dat in nog vier woningen in de Maasstad vuur werk is gegooid, maar dat de schade daar beperkt is gebleven. Hoewel het in Rotterdam in de Ou dejaarsnacht betrekkelijk rustig is gebleven sneuvelden door baldadig heid zeker honderd ruiten, waarvan de meesten bij winkels en woningen. Voor baldadigheid en geweldpleging zijn door de politie enkele arrestaties verricht. TILBURG - Vier jongens uit Til burg zijn zondag gewond geraakt toen ze restanten vuurwerk in brand wilden steken. Het vuurwerk, dat het viertal op een hoop had gegooid, bleek nog zoveel explosief materiaal te bevatten dat bij ontsteking een ex plosie en een steekvlam ontstond. Drie van de vier jongens (13, 10 en 8 jaar oud) moesten met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De vierde, (8) kon na be handeling naar huis. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse poli tie meegedeeld. tarief groep 3. Deze overgangsrege ling gejdt ook indien deze belasting plichtigen in de loop van 1984 trou- V erzelf standiging van de vrouw In het stelsel van volgend jaar is de verzelfstandiging van de vrouw uit gebreid. Deze uitbreiding houdt in dat „onafhankelijk van geslacht ie der van de echtgenoten zelfstandig wordt belast voor „persoonlijk ar beidsinkomen" en „persoonlijke ver minderingen en vermeerderingen van het onzuivere inkomen". De niet-verzelfstandigde inko mensbestanddelen (zoals inkomsten uit vermogen en buitengewone lasten) worden toegerekend aan de huwelijkspartner met het hoogste persoonlijke arbeidsinkomen (inte grale rolwisseling), heeft slachts een van de echtgenoten een persoonlijk arbeidsinkomen dan vindt toereke ning van deze inkomsten en aftrek posten plaats aan deze echtgenoot. Is het persoonlijk arbeidsinkomen van biede partners even hoog dan vindt de toerekening plaats aan de oudste' echtgenoot. Buitengewone lasten Bij de buitengewone lastenrege- ling geldt volgend jaar dat het niet aftrekbare deel van de uitgaven voor onderhoudskosten verwanten en/of studiekosten achthonderd gulden be draagt of, indien dit minder is, twee procent van het onzuivere inkomen. De kosten van ziekte, invaliditeit ko men slechts in aanmerking voor af trek voorzover zij meer bedragen dan: 12,7 procent (1983: 12,5 procent) van het onzuivere inkomen indien het onzuivere inkomen 47.938 (1983: 46.400) of minder bedraagt. 4.650 gulden vermeerderd met drie procent van het onzuiveren in komen (1983: 5.800 gulden) indien het onzuivere inkomen meer dan 47.938 gulden bedraagt (1983: 46.400 gulden) of niet meer dan 108.000 (1983: 105.000). 7.900 gulden (1983: 7.250) indien het onzuivere inkomen meer dan 108.000 gulden bedraagt. DETERINGEN - Bij een verkeer songeval in Deteringen is zondag avond de 19-jarige Kees van Hoof uit Oosterhout om het leven gekomen, zo heeft de Rijkspolitie meegedeeld. De jongeman werd door een personenauto aangereden toen hij met zijn bromfiets om onopgehelder de reden op de verkeerde rijbaan was beland. WASHINGTON - Drie voormalige direkteuren van de Amerikaanse ge heime dienst, de CIA, hebben zich uitgesproken voor terugtrekking van het Amerikaanse kontingent van de multinationale vredesmacht in Li banon. DEN HAAG - Brood en melk wor den met ingang van vandaag duur der. De minimumprijs van een brood van 800 gram wordt dan 1,83 gulden (was 1,81 gulden). De minimumprijs van een liter volle melk komt op 1,18 gulden en die van een liter halfvolle melk op 0,97 gulden, prijsverhogin gen van één cent. De verhoging van de minimumprij zen is een gevolg van de stijging van het BTW-tarief van 4 naar 5 procent per 1 januari 1984. Staatssekretaris Van Zeil heeft met de verhoging in gestemd, zo deelt zijn ministerie mee. DEN HAAG - Een kilo suike» wordt vandaag twee cent duurder. De minimumprijs bedraagt dan 2,31 gulden. De verhoging vloeit voort uit de verhoging van de BTW van 18 naar 19 procent. Het ministerie van ekonomische zaken heeft toestemming gegeven voor de prijsverhoging, aldus het Centraal Bureau levensmiddelen handel vrijdag. SDON/BEIROET - Israëlische troepen in het zuiden van Libanon kwamen zondagavond opnieuw onder vuur te liggen toen zij voorbereidingen troffen om de doorgangsposten naar Zuid-Libanon, die aan het begin van het week einde werden gesloten, weer te openen. Geweervuur van licht-automatische wapens en explosies waren na zonsondergag te horen in Sidon, die belang rijkste stad van Zuid-Libanon, waar de Israëlische bezettingstroepen de laatste weken worden gekonfronteerd met een groeiend verzet van de plaatse lijke bevolking. In de Noordlibanese havenstad Tripoli hebben onbekenden het Franse kulturele centrum opgeblazen. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat een patrouille het vuur opende nadat zij vanuit een hin derlaag werd aangevallen met grana ten. Aan Israëlische zijde waren geen gewonden en de aanvallers wisten te, ontkomen. In Beiroet berichtte de? rechtse Falangistische radio dat er met handgranaten was "gegooid en met machinegeweren was geschoten. Het Libanese nationale nieuwsagent schap meldde uit Sidon dat de aanval plaatsvond nabij de zuidelijke toe gang tot de stad en ongeveer tien mi nuten duurde. Tweede aanval De aanval was de tweede van deze zondag tegen de Israëlische troepen in Zuid-Libanon. Eerder op de dag liepen drie Libanese burgers verwon dingen op bij de plaats Nabatiyeh toen een bom langs de kant van de weg afging die kennelijk bedoeld was voor een Israëlische patrouille. Israëlische autoriteiten zeiden ook dat in het Zuidlibanese Tyrus een bom van 20 kg was ontmanteld. In 1983 werden 73 Israëlische soldaten gedood en 261 gewond door aanval len in Libanon, zo bleek uit gegevens die het Israëlische leger zondag avond bekend maakte. Vijanden van de Franse politiek in het Midden-Oosten voerden voor de tweede keer binnen een week aanval len uit op Franse doelen.. In Tripoli, werd het Franse kulturele centrum in brand gestoken voor het werd op geblazen met een bom van 3 kg. Op de Eerste Kerstdag werd een Franse school ernstig beschadigd door brandstichting. „Deze aanval kan in verband wor den gebracht met de golf van aansla gen tegen het Franse kontingent van de multinationale troepenmacht (MNF) en tegen andere Franse doe leinden", aldus een politiefunktiona- ris in Tripoli. „Het kan het werk zijn van Islamitische extremisten of mis schien Iraanse revolutionaire Gar disten die kortgeleden in Tripoli zijn geïnfiltreerd", zo vervolgde hij. BEIROET - Een nieuw Saoedisch vredesplan voor Libanon zal naar verwachting binnenkort door alle strijdende partijen in dat land wor den goedgekeurd. Dat is in welinge lichte kring in Beiroet vernomen. Waarschijnlijk wordt het plan ko mende week in Damsacus onderte kend. D e voorstellen voorzien in een schei ding van de strijdende partijen in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, de bergen ten oosten van de hoofdstad en verder zuidelijk in het land. De Libanese regering moet Italië en Grie kenland vragen waarnemers te sturen voor toezicht op naleving van een be stand. Volgens het Libanese dagblad An Nahar zijn de pogingen om alle par tijen achter het plan te krijgen goed verlopen. Ook Druzenleider Walid Jumblatt, die zich eerder sceptisch toonde over een politieke oplossing van Libanons problemen, zou zich ach ter de voorstellen hebben geschaard NIJENSLEEK - Een groepje onbe kenden is zondagmorgen rond vijf uur de Gereformeerde kerk van het Drentse Nijensleek binnengedrongen en heeft daar aanzienlijke vernielin gen aangericht. In de kerk werd vuurwerk afgesto ken, waardoor brandgaten in de vloerbedekking ontstonden, het inte rieur werd met verf besmeurd en de preekstoel werd zwaar beschadigd. De vandalen kwamen binnen door een ruit in te slaan. Volgens de poli tie van Vledder is er nog geen spoor van de daders. DEN HAAG - Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en hun zoon prins Pieter-Christiaan zijn vrijdagmorgen ongedeerd gebleven bij een auto-ongeluk tijdens hun win tersportvakantie in Oostenrijk. Tus sen Maria Alm en Hintermoos werd de auto van Van Völlèrihóven aange reden door eferi in de slip geraakte personenauto. De bestuurder van de ze auto is aan zijn verwondingen overleden. De tweede inzittende werd zwaar gewond. De bestuurder van de auto die in botsing kwam met de wagen van mr. Pieter van Vollenhoven was de 20- jarige Jurgen Bienerth uit Munchen. Hij was linkervleugelspeler bij de zaalhandbalklub MSV Schwabing, die het ongeluk overleefde, was de 18-jarige Karin Melcher. Zij is op de Intensive-Care-afdeling opgenomen van het ziekenhuis van Zeil Am See. 18-jarige Karin Melcher. Zij is op de Intensive-Care-afdeling opgenomen van het ziekenhuis van Zeil Am See. Prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven zullen van hun belangstel ling voor de toestand van Karin Mel cher blijk geven, zo zei een woord voerder van de Rijksvoorlichtings dienst desgevraagd. DEN HAAG - Voor alle kategorieën zullen per 1 janua ri 1984 nieuwe rijbewijzen worden afgegeven, die vol doen aan de EG-richtlijnen. Dit zogenaamde „Europese rijbewijs" zal geleidelijk worden ingevoerd. Het is dus niet de bedoeling dat iedereen, die op dit moment een geldig rijbewijs bezit naar het gemeentehuis stapt. Om wisseling van een oud tegen een nieuw rijbewijs gebeurt op het moment dat het oude verloopt. Nieuw geslaagde examenkandidaten krijgen uiteraard ook het nieuwe model rijbewijs. Er komt een overgangsperiode vanaf 3 januari 1984 tot 1 januari 1986. Degenen die tussen deze data hun oude rijbewijs moeten omwisse len tegen een nieuw kunnen dan kie zen: een nieuw rijbewijs of een oud. Dit is vooral van belang voor dege nen die een zware kampeerwagen hebben met een gewicht van meer den 3500 kg en die het rijbewijs BE hebben. Zij zullen namelijk op een gegeven moment examen moeten doen om in het bezit te komen van een nieuw - voor een zware kampeer wagen - geldig rijbewijs. Ter verduidelijking van de nieuwe situatie volgt hieronder een over zicht in volgorde van de oude kategorie-indeling. Categorie A In de categorie A (over het alge meen de motorfietsen en scooters en driewielers niet zwaarder dan 400 kg) verandert praktisch niets. Het gaat alleen om een aanpassing van het driewielergewicht, die toevalli gerwijs gevolgen heeft' voor slechts enkele voertuigen in heel Nederland. Aanhangers Alvorens de verdere categorieën te behandelen dient duidelijk te wor den gemaakt hoe het in het vervolg met aanhangers zit. Bij de oude rege ling geldt dat „automatisch" aan een rijbewijs B, C. of D de ,,E" werd ge koppeld, die de bevoegdheid inhield met aan aanhanger te rijden. Het nieuwe EG-rijbewijs kent deze koppeling niet. Wèl is het voor elke categorie toegestaan met een aanhan ger te rijden, mits deze (in geladen toestand) niet meer dan 750 kg weegt. Men mag bovendien meer gewicht trekken als het totaal van aanhanger en vracht minder weegt dan het trek kende voertuig. Bijvoorbeeld: een auto van 1000 kg mag een aanhanger met lading van 999 kg trekken. Sa men mogen auto en aanhanger echter niet meer dan 3500 kg wegen. Om zwaardere lasten te kunnen trekken is het speciale rijbewijs E nodig. Hiervoor dient alleen praktij kexamen te worden gedaan. Degenen die in het bezit zijn van een oud rijbe wijs (b.v. BE) hoeven niet opnieuw voor E examen te doen, men krijgt gewoon het rijbewijs BE-nieuwe stijl. Categorie BE Wie in zijn rijbewijs goed de om schrijving bij de categorie B tot zich laat doordringen, zal ontdekken dat hierin een „gat" zit. Er wordt gespro ken over voertuigen ingericht voor personenvervoer (niet meer dan 8) en andere voertüigen die niet zwaarder zijn dan 3500 kg. Dat betekent dat de gewichtsbepaling in feite niet van toepassing is op voertuigen die zijn ingericht op personenvervoer voor ^oogstens 8 mensen. In dit „gat" vie len - en vallen voorlopig - de zware kampeerbussen, maar ook bepaalde brandweerwagens en ziekenauto's. Men mag zulke voertuigen, al wegen ze vijf ton, besturen mits er niet meer dan acht mensen (éxklusief de bestuurder) in gaan. In de nieuwe bepalingen wordt dit gat gedicht. Men mag rijden met een B-rijbewijs in auto's die zijn gericht voor personenvervoer (maximaal 8) en die niet zwaarder zijn dan 3500 kg. Dat betekent dat degenen die in het bezit zijn van een kampeersauto die meer weegt dan 3500 kg aanvullend examen zullen moeten doen in de ca tegorie C (vrachtwagens). Natuurlijk geldt dit alleen voor degenen die tot nu toe een kampeerwagen bestuur den met uitsluitend BE. Voor dit examen wordt men vroeg of laat gesteld. Men kan weliswaar tot 1 januari 1986 bij omwisseling Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 2 januari Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Nieuw jaarsreceptie gemeentebestuur. 20.00 - 21.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. 20.00 uur. Dinsdag 3 januari Burgh-Haamstede Hotel Bom. Nieuwjaarsreceptie Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen. 14.00 Woensdag 4 januari Brouwershaven Kantine sportveld. Kinderbingo, voor kinderen van de leden en dona teurs van A.S.V. 14.00 tot 17.00 uur. Schenders weg. Kerstboomverbran ding. 15.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Nieuwjaarsreceptie ge meente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Nieuwjaarssoos voor de bejaarden. 14.30 uur. van het oude tegen een nieuw rijbe wijs nog een „document-oude-stijl" krijgen, maar het wordt toch kiezen: examen doen, of de kampeerwagen aan de kant. Voor de „gewone" houders van een BE-rijbewijs zijn er geen problemen. Als ze hun oude document omwisse len krijgen ze een nieuw bewijs, dat dezelfde rechten geeft. Categorie C en D Voor de categorieën C (vrachtwa gens, zwaarder dan 3500 kg) en D (bussen) zijn er geen wijzigingen. Een oud rijbewijs wordt gewoon omge ruild tegen een nieuw, dat dezelfde rechten geeft. Er komt voor de groe pen C en D wel een gescheiden exa men. Op dit moment kan C/D nog in een keer gehaald worden. Men kan pas voor C of D opgaan als men eerst B heeft. Zoals gezegd is het verschil ook dat iemand die vrachtwagen chauffeur wil worden eventueel ook voor het aanhangerrijbewijs E exa men zal moeten doen. Termijn van geldigheid Ten onrechte wordt weieens ge dacht dat de invoering van het EG- rijbewijs ook een verlenging van de geldigheidsduur betekent. Hoewel deze zaak in diskussie is, is dit (nog) niet het geval. Zowel de oude als de nieuwe rijbewijzen hebben nog steeds een geldigheidsduur van 5 jaar. Automaat In het vervolg zal op nieuwe rijbe wijzen het woord „automaat" wor den vermeld, als men examen heeft afgelegd in een auto met automati sche versnellingsbak of koppeling. Deze bepaling komt niet meer te ver vallen en kan pas van het rijbewijs worden verwijderd na een geslaagde rijproef in een schakelauto. „Oude" rijbewijzen gehaald in een automaat, kunnen nog worden ge ruild tegen een „gewoon" rijbewijs. Donderdag 5 januari Burgh-Haamstede Beatrixschool, Weststraat. Algemene ledenvergadering afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Film Billie Turf (Werkgroep Jeugdaktiviteiten). 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Film „Crime busters" (Werkgroep Jeugdaktivitei ten). 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. De knutselklub vertoont een film van Billie Turf. 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Vrijdag 6 januari Zierikzee Graanbeurs. Nieuwjaarsbal m.m.v. het Schelde Trio. 20.30 uur. Goes „Prins van Oranje". Zeeuwse Spuit- dag. 10.00 uur. Zaterdag 7 januari Burgh-Haamstede Kantine sportpark „Van Zuijen". Nieuwjaarsreceptie sportvereniging DFS. 17.30 - 19.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door A.S.V. Van af 09.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Nieuwjaarsre ceptie plattelandsvrouwen. 10.00 -11.30 uur. Waterschapsgebouw. Vergadering 14.00 uur. Dinsdag 17 januari Renesse Garage Gilijamse. Pech langs de weg Ned. Ver. van Huisvrouwen aid. Westerschouwen. 14.00 uur. Maandag 23 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Gezellige avond m.m.v. Huisvrouwenkoor Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 24 januati Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Maandag 30 januari Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 31 januari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Demonstra tie brooddeeg figuren maken door Trudy Doeleman. 14.00 uur. Maandag 6 februari Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Maandag 13 februari Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Maandag 20 februari Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2