SGP tegen subsidiepot jeugd- en jongerenwerk tillsola Torenspits geplaatst op Chr. Ger. kerk Haamstede Voorzitter afdeling Schuttevaer sprak van redelijk mosseljaar ^IC- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sociaal-kultureel werk Duiveland Film voor jeugd in Kerkwerve Jaarrede van H. Hoogerheide: Inbraken tijdens oudejaarsnacht hetGEsdiEnhEnhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23449 WAARIN OPGENOMEN Belastingvrije voet Met ingang van 1 januari 1984 heeft de be lastingwetgeving een wijziging ondergaan, ledereen heeft nu een belastingvrije voet van 7662 gulden. (Pag. 2). Rustig Oudjaar Drie titels De Oudejaarsviering op Schouwen Duive- Joop de Vlieger van de LTC Zlerikzee boek- Dressuurtoppers Tijdens de dressuurwedstrijd in manege land is erg rustig verlopen. Slechts in enke- te ©en drievoudige overwinning tijdens de Grol toonden Frans de Vrieze van Westelijk Ie gevallen behoefde de rijkspolitie en eerste eilandelijke tenniskampioenschap brandweer op te treden. (Pag. 3). Pen indoor, (pag./) Schouwen en Marjolein Geelhoed van Bru zich ware dressuurtoppers. (Pag.6) (1797 - 1889) Men laat slechts hen in zijn hart lezen, die er hun naam in moeten vinden. Goethe HAAMSTEDE - De Chr. ger. kerk te Haamstede heeft eindelijk haar hoedje ge kregen. Vrijdagmiddag plaatste een kraan van de firma Hanse uit Sirjansland de 4.25 m hoge torenspits op de kerk. Het kerkgebouw werd op 1 december 1982 ge opend. De torenspits is een geschenk van de heer L. Kraaijeveld uit Barendrecht, eigenaar van een konstruktiebe- drijf. In de zomer brengt hij zijn vakantie door op Schouwen-Duiveland en bezoekt zondags de Chr. ger. kerk in Haamstede. De heer Kraaijeveld heeft een jaar gewacht met het aanbieden van de spits, omdat hij afgelopen zo mer eerst goed het kerkgebouw wilde bekijken. Zijn dochter Petra (22), die bij hem in het bedrijf werkt, maakte een aantal modellen. De kerkeraad en de Chr. Ger. gemeente kozen één ontwerp uit. er staat de kerk nog een geschenk te wachten. De drie ramen aan weerszijden van het gebouw worden vervan gen door gebrandschilderde ramen, de zes dagen van het scheppingsverhaal voorstellend. In de loop van januari worden de nieuwe ramen geplaatst. Het geschenk is afkomstig van de gastenkring van de kerk. DUIVELAND - De S.G.P.-fraktie in de Duivelandse gemeenteraad stemde donderdagavond bij de vaststel ling van het jaarprogramma sociaalkulturele aktivitei- ten tegen de totale subsidiepot van 23.396,- voor het jeugd- en jongerenwerk. De heer L. Meerman liet na mens deze fraktie weten zich op vele punten niet te kun nen verenigein met de doelstellingen van het jeugd- en jongerenwerk en kantte zich ook tegen het peuterspeel zaal werk. „Kinderen vanaf vier jaar op de kleuterschool is vroeg genoeg", aldus de heer Meerman. De S.G.P.-woordvoerder had ver- I der moeite met de subsidie ten behoe- JEI - ve van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Hij verwees naar het afwijzend stand- punt dat de welzijnskommissie ten opzichte hiervan had ingenomen. Wethouder A. L. Bakker (P.v.d.A.) liet daarop nogeens weten, dat de s slechts adviseert en dat het kollege 1 vrij is een ander standpunt in te ne- mem De bleek het geval bij de subsi- Wethouder Bakker wees erop, dat dit Waardering Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel had waardering voor het vele werk, dat de welzijnskom missie had verricht ten behoeve van de toetsing van het totale subsidiebe leid in de gemeente Duiveland. Zijn woorden werden onderstreept door zowel de P.v.d.A.- als de C.D.A.- fraktie. De raad besloot tot verlenging van de samenwerkingsovereenkomst be treffende het regionale werkloos- heidprojekt. S.G.P.- fraktievoorzitter A. van Klinken liet weten niet tegen dit projekt te zijn, maar zei wel enige twijfels te heb ben. Zo vond hij het allemaal erg lang duren voordat daadwerkelijk pro- jekten van de grond komen. Verder informeerde de heer Van Klinken of Wettoudèr'A. "1/. Bakker de vrijwillige vakaturebank inmid dels funktioneert. Ook vroeg hij naar een eventuele wachtgeld- verplichting als de gemeente zou besluiten na een jaar uit de samen werkingsovereenkomst të stappen. Wethouder Bakker benadrukte, dat alle projekten nou eenmaal de toetsingskommissie moeten passe ren. Hoewel dat aanvankelijk wat moeizaam verliep was hij toch over tuigd van de noodzaak van een goede toetsing. Verder antwoorde de we thouder, dat het kantoor van de pro- jektleider, evenals de vrijwillige va katurebank inmiddels zijn gevestigd in het schoolgebouw in de Man huisstraat. Ook liet hij weten, dat in de samenwerkingsovereenkomst in derdaad een wachtregeling zit bedon gen. Naar aanleiding van het faillisse ment van het stedebouwkundig ad- viesburo Stad en Landschap b.v. ging burgemeester Van Bommel in op een voor de gemeente Duiveland aanvaardbare oplossing. Duiveland heeft te maken van de know-how van de medewerkers van Stad en Land schap. Van deze zijde is inmiddels het plan opgevat een stedebouwkun dig - adviesburo alleen voor Zeeland op te richten. Het kollege is van me ning, dat deze mensen het vertrou wen van de gemeente Duiveland ver dienen en heeft dan ook het voorne men in zee te gaan met dit nieuw op te richten bureau, waar alle gegevens betreffende de lopende procedures dan reeds beschikbaar zullen zijn. KERKWERVE - Lange tijd is het rustig geweest wat betreft de aktivi- teiten, georganiseerd door de werk groep jeugdaktiviteiten te Kerkwer ve. Op donderdag 5 januari, nu alle leer lingen van de verschillende scholen nog kerstvakantie hebben, is er weer leven in het gemeentelijk verenigings gebouw aan de Beatrixstraat 's Mid dags om twee is de jeugd welkom om een film te bezien over Billie Turf getiteld: „Haantje de voorste". Ook de oudere jeugd komt aan z'n trekken want 's avonds om half acht staan db deuren van hetzelfde gebouw weer open, nu voor de vertoning van de film „Crime busters", waarin de be kende Bud Spencer en Terence Hill een fraaie rol spelen. Vanzelfsprekend hoopt de eerdergenoemde werkgroep op veel belangstelling. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Millimeterwerk was er nodig om de kerk haar ..Hoedje" te geven. De circa 700 kg wegende torenspits werd met bouten aan het onderstel vastgezet. Het kerkgebouw bereikte daardoor één jaar na de opening het hoogste punt. BRUINISSE - „De griligheid van de natuur heeft onze mosselbedrijven grote parten gespeeld op verschillende manieren. Bij het begin van de zomer waren veruit de meeste mosselen in de Waddenzee met pokken bezet en het is vanouds bekend dat pokken hechten en tot ont wikkeling komen. Op vele percelen is in de afgelopen zo mer dan ook mosselzaad gevallen en dat met soms zeer ernstige gevolgen, aldus de heer H. Hoogerheide, voor zitter van de Koninklijke vereniging „Schuttervaer, af deling Schouwen-Duiveland in zijn jaarrede. De verenig de schippers kwamen vrijdagavond bijeen in café Storm. OOSTERHOUT - Een overval, af gelopen donderdagavond op een 18-ja rige geldloopster van een supermarkt in het Brabantse Oosterhout, blijkt doorgestoken kaart te zijn geweest De geldloopster had de zaak, samen met haar 27-jarige vriend, in scene gezet, zo heeft de politie van Oosterhout meegedeeld. OOSTERLAND - Tijdens afwezig heid van de bewoners werd in de oudejaarsnacht ingebroken in de wo ning van D. S. G. aan de Ringweg. De buit was groot: een waarde van f 35.000,-. Er verdween een kleuren tv., een radio, een aantal L.P.'s en vooral sieraden. De technische re cherche stelt een onderzoek in. In Brouwershaven werd ingebroken in een op de Nieuw Haven geparkeerd staande auto van K H. P. uit Aken. Het rechter zijraampje werd ingeslagen. Uit de auto verdween een radio. De woning van B. P. aan de Cau- straat te Zierikzee kreeg eveneens on gewenst bezoek. De woning werd ge heel doorzocht Hier werden antieke sierraden meegenomen ter waarde van enkele duizenden guldens. Kon van sommige percelen nog wat gered, andere percelen zijn geheel verloren gegaan. De sterke afhanke lijkheid van de natuur blijkt dit jaar weer duidelijk. Waar een boer zijn gekweekte produkten kan stimule ren door middel van bemesting en onkruid kan bestrijden door bespui ting, daar zijn wij absoluut afhanke lijk van de natuur, die veel kan ge ven en veel kan nemen". „Anderzijds moeten we met lede ogen aanzien hoe in Yerseke lading na lading mosselen per as van het Duitse Wad komen. Door een andere speling der natuur zijn er op het Duitse Wad weing of geen garnalen gevallen en zo legt rijp en groen zich toe om mosselen aan te voeren, die door de wet van vraag en aanbod, druk uitoefenen op onze prijzen en onze Oosterburen varen er wel bij. De afzet van de handel in Yerseke naar de konsument is echter onge kend hoog zodat de Nederlandse kweker in de meeste gevallen, zij het voor een lagere prijs, aan de handel in Yerseke kan verkopen. De druk op het mosselfonds is daarom nog niet groot. Verwacht mag daarom worden dat een flink deel van de heffing van 7,- per mosselton kan worden te ruggegeven". Redelijk jaar Als pluspunt zag de heer Hooger heide het dat de in Duitsland opge viste mosselen via de Nederlandse handel bij de konsument terecht komt: ,,We waren nog verder nat als ze ze zelf gingen verkopen en een markt opbouwden. Opgeteld en afge trokken ben ik van mening dat het in onze bedrijfstak redelijk is gegaan". In de binnenvaart kon Hoogerhei de nog weinig lichtpuntjes ontdek ken: ,,De kollega's in de binnenvaart hebben de broekriem nog maar wei nig kunnen vieren. Al is er dan spra ke van meer ladingaanbod en waren er door lage rivierstand op de Rijn twee keer zoveel schepen nodig (ei genlijk een meevaller die ook door de natuur werd gegeven) dan zijn de vrachtprijzen gezien de gestegen kosten, niet of niet voldoende mee gestegen". ,,De binnenvaart heeft direkt te maken met de algemene ekonomi- sche toestand, terwijl anderzijds niet wordt stilgezeten om het vervoer zo efficiënt mogelijk uit te voeren. Een duwstel met vier bakken, 20 jaar ge leden zag je ze nog niet. Nu komt zelfs de wens van de grote bedrijven naar voren om met zes bakken te kunnen gaan varen. Het is onmoge lijk om een geval van zoveel gewicht tijdig te kunnen stoppen in een voor komend (ong)geval. Ekonomische be lagen mogen niet voor de belangen van de veiligheid gaan. Een zesbak- sconvooi is net als een surfplank niet manou vreerbaar' Kromme situaties Ook tipte de voorzitter de verande ringen aan bij de overheidsbemoeie nissen op nautisch, technisch en op het gebied van de wetgeving: ,,De ei- Advertentie I I W I GOUDZWAARD n NOOBOSTAAAT 13 35 - 4378 AK HAAMSTEOt - TEt 01I15-1Ï31 sen van S.I. mogen niet onredelijk hoog worden opgeschroefd. Te vrezen is echter dat enkele over ijverige medewerkers van de over heid bezig zijn de goede zaken die we hebben nog meer te verbeteren met als gevolg kromme situaties. Een mosselkotter op weg naar het Wad moet als Rijnkruisend verkeer aan gemerkt worden (waarvoor uitzonde ringsregels gelden) omdat van Rijn vaart als zodanig voor onze schepen geen sprake is". Buitengaats Ook de trammelant en de processen-verbaal die de kotters on dervinden bij het buitenlangs varen noemde de heer Hoogerheide: ,,Na de onverkwikkelijke zaken dat enkele overijverige politieambtenaren met mooi weer buitengaats ijverig stre vende mosselkwekers lastig vielen, begint er zich nu een betere situatie af te tekenen omdat verschillende kamerleden hebben ingezien dat er iets niet klQpt. Het gaat niet aan om een bedrijfstak die geheel op zichzelf drijft met dergelijke futuliteiten te betuttelen". De voorzitter noemde de vond de bediening van sluizen en bruggen goed en sprak daar een dankwoord voor uit aan het personeel van Rijks waterstaat. Tenslotte wenste de voorzitter de leden in 1984 alle goede dingen in persoon, gezin en zaken. Met enige ogenblikken stilte staan de herdacht dat de vereniging het af gelopen jaar vier leden verloor. Voorzitter Hendrik Hoogerheide me moreerde de aktiviteiten van Sam Beekman, Jan Bestman, Levien de Waal en Adrie Verspoor in de vereni ging en in hun dagelijkse werkzaam heden. Hij wenste de families sterkte toe in voor al deze dagen. De notulen van sekretaris Anton Hoogerheide werden aangenomen. Tijdens de vergadering werd Wim de Voogd uit Scharendijke de nieuwe sekretaris, mede, aldus de voorzitter Hendrik Hoogerheide. omdat De Voogd dichter bij de problematiek van de binnenvaart staat. Vervolg pag. 3 Verwachting tot dinsdagavond: Veel wind Wisselend bewolkt en af en toe bui en; minimumtemperatuur ongeveer drie graden, middagtemperatuur rond 5 graden; harde westen wind, kracht 7, aan de kust en op het IJssel- meeraf en toe westerstorm, kracht 9. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 6 jan. Woensdag: wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: noord-west 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 807r. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41 Maan op 9.20, onder 16.39 Nieuwe maan: 3 jan. (06.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 jan. 2.55 15.35 9.12 21.20 Springtij: 5 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met stormachtige weste lijke winden wordt dinsdag wat kou dere lucht aangevoerd, waarin een wisselende bewolking voorkomt, waaruit af en toe een bui valt. De lucht is afkomstig van Canada. De lucht bereikt de Atlantische Oceaan met temperaturen tussen vijftien en vijfentwintig graden onder nul, maar wordt gedurende zijn tocht door de warme golfstroom zo opge warmd, dat de lucht bij ons met een temperatuur van een aantal graden boven het vriespunt aankomt. De zeer krachtige en zeer brede westelij ke stroming blijft ook na dinsdag het weer in geheel Noord-, Midden- en Dost-Europa bepalen. Advertentie .O*- CAFÉ RESTAURANT PAVILJOEN Ouwerkerk (Zld) - Telefoon: 01114-1575 Voor: BARBECUE FONDUE - PARTIJEN - LEKKER ETEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1