Jaar 1983 in veel opzichten niet slecht voor Duiveland Duiveland voorshands niet eens met salarisverhogingen I.S.D. Leerlingen Technische School brengen bezoek aan Londen ELEKTRO LIEVENSE Unieke kantoren in hartje Zierikzee 1983: een ommekeer in de mosselaanvoer Bruse vloot in 1983 Ondanks somber begin Meerderheidsstandpunt ondersteund Rijden zonder rijbewijs In voormalig hotel Concordia MIDDEN MIDDENSTAND (Her)benoeming leden Zeeuwse Kruis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1983 Nr. 23448 3 heeft er altijd voor gepleit, dat bevol kingsaanwas en natuurlijke groei be palend dienen te zijn voor de beschik baar te stellen kontingenten. De heer Van Bommel had de in druk dat de H.I.D.-volkshuisvesting langzamerhand ook die mening gaat delen. Voor 1984 krijgt Duiveland in elk geval elf woningwetwoningen toegewezen en er is een mogelijkheid een beroep te doen op de „knelpun- tenpot" voor planafrondingen. In het afgelopen jaar werden in to taal 94 bouwvergunningen afgegeven en er werd een bouwsom van f 6 mil joen genoteerd voor ingediende bouw- aanvragen. Het bestemmingsplan Sin- jansland kreeg gestalte en verder werd gewerkt aan de integratie van kleuter en lager onderwijs. Werkloosheid De burgemeester hechtte waarde aan het feit, dat de werkloosheid bin-* nen de gemeente Duiveland in 1983 niet verder is toegenomen. In verge lijking met de werkloosheidscijfers voor provincie en regio neemt Duive land een gemiddelde positie in. Hoe wel de werkloosheidsbestrijding in eerste instantie een taak van het rijk dient te zijn, was de heer Van Bommel van mening dat ook hier voor de plaat selijke overheid een taak is weggelegd. Tot slot van deze korte terugblik dankte de burgemeester de Duive- landse raadsleden voor hun inzet het afgelopen jaar ten behoeve van de ge meente. DUIVELAND - De toepassing van een nieuw salaris systeem bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst zal lei den tot een aanzienlijke verhoging van de gemeentelijke bijdragen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Duiveland donderdagavond bleek de meerderheid van het kollege van b. en w. van mening, dat niet zonder meer moet worden ingestemd met deze ingrijpende maatregel, die in totaal een bedrag van 2,90 per inwo ner betreft. De raad werd derhalve voorgesteld om het bestuur van de I.S.D. mede te delen, dat voorshands niet akkoord wordt gegaan met de begrotingswijziging en dat deze zaak ter diskussie zal worden gesteld in de raadsvergadering van 26 januari 1984. Verwijzend naar een reaktie van de gemeente Bruinisse in deze aangeleg- genheid, sprak de heer Hillebrand de hoop uit, dat Duiveland niet om de zelfde reden zich thans zo opstelt. „Wij zijn zelfstandig genoeg om een eigen oordeel te vormen, daar heb ben wij de gemeente Bruinisse niet voor nodig", was daarop het ant woord van de voorzitter. Met het voorstel voorshands niet akkoord te gaan met de I.S.D.- begrotingswijziging konden zes van de acht aanwezige raadsleden mee gaan. De heer Hillebrand en Bakker stemden tegen dit meerderheids- voorstel. De meerderheid van het kollege - burgemeester J. van Bommel en we thouder J. Op 't Hof (CDA) drong aan op dit besluit in verband met het feit, dat vóór 19 januari de beschouwing van de raad kenbaar moet worden gemaakt, omdat anders wordt aange nomen, dat de gemeente Duiveland zonder op- of aanmerkingen akkoord gaat met de betreffende begrotings wijziging. „Ik begrijp eigenlijk niet wat uw bedoeling is om dit besluit uit te stel len", liet P.v.d.A.-woordvoerder C. J. Hillebrand weten. Zijn fraktiege- Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 noot wethouder A. L. Bakker, die in deze een minderheidsstandpunt bin nen het kollege innam, zei dat de sa larisherziening reeds sinds lange tijd is besproken binnen de I.S.D. De we thouder achtte het onjuist vergelij kingen te trekken met de salarisnor men, die gelden voor de sekretarie- ambtenaren in de diverse gemeenten. „Dan bent u als gemeente verkeerd bezig", vond de heer Bakker. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel wees hem erop, dat thans nog niet werd gesproken over het inhoudelijke aspekt van dit voor stel. Terugfluiten De heer Hillebrand handhaafde zijn mening, dat de gemeente er niets mee zal opschieten de zaak nogeens uitgebreid te onderzoeken. De funk- tiewaardering voor het I.S.D.- përsoneel werd verricht door het cen traal administratief orgaan van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en volgens de P.v.d.A.- woordvoerder is dat een orgaan waar de gemeente niet omheen kan. „Als Duiveland „nee" zegt, worden we wel door g.s. teruggefloten", aldus de heer Hillebrand. De voorzitter was van mening, dat de gemeente Duiveland het recht heeft te zeggen of zij al of niet bereid is een post van zoveel duizend gulden extra op haar begroting te zetten. Hij bleef dan ook voorstander voor shands niet akkoord te gaan met de begrotingswijziging van de I.S.D. en er in de januari-raad uitgebreid op terug te komen. Wethouder A. L. Bakker (PvdA): ,,Dan bent u als gemeente verkeerd bezig". ZIEKIKZEE - Een zeventienjarig meisje, P. de K. uit Zierikzee werd door de rijkspolitie aangehouden we gens het rijden in een blauwe Merce des zonder rijbewijs. Toen het meisje de politie surveillancewagen signa leerde, nam een jongen naast haar, A. M. uit Kerkwerve, het stuur over om de politiewagen te ontvluchten. Na een wild-west ritje werden de twee genoodzaakt te stoppen. De jongen werd eveneens bekeurd wegens het begaan van een aantal verkeersover tredingen. ZIERIKZEE - In de laatste week voor de kerstvakantie, van 19 tot 23 decem ber, brachten 53 leerlingen van de Technische School „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee een bezoek aan Londen. Het was de eerste keer dat een dergelijke exkursie vanuit de school werd georganiseerd en het ligt in de bedoeling dit gebeuren jaarlijks te herhalen voor leerlingen van de derde klassen. Op maandag 19 december om 8 uur 's morgens werden de 53 leerlingen en hun vier begeleiders uitgeleide ge daan door ouders, leerlingen, direk- tie en de voorzitter van het bestuur van de Vereniging voor Technisch Onderwijs op Schouwen-Duiveland. Door de grootte van de groep moest een speciale 58-persoons bus worden ingezet. De heenreis voerde door Bel gië naar Noord-Frankrijk waar in Calais werd ingescheept. De vijf kwartier durende bootreis bracht het gezelschap naar Dover. Zeebenen Dat niet alle Zeeuwen zeebenen hebben bewees het aantal bleke ge zichten in de bus. weer onderweg. In Londen was plaats gereserveerd in een hotel in Bayswater, van waaruit alle exkursies werden gemaakt. Niet alleen toeristisch interessante plaat sen werden bezocht, zoals Big Ben, Tower, St. Paul's, enzovoort, maar ook musea en tentoonstellingen die juist voor leerlingen van een techni sche school het neusje van de zalm waren. Om er een paar te noemen: het museum te Greenwich en een per manente tentoonstelling van de kom- merciële televisieorganisatie in En geland. De leerlingen konden volop tot dé ontdekking komen dat Engels op school heel wat anders is dan En gels spreken in de praktijk van alle dag, en ook de kultUrele kant van eer ZIERIKZEE - Bouwbedrijf Prince heeft onlangs, in samenwerking met architektenburo Kraamer Partners, een riante kantoorruimte opgeleverd in het voormalige hotel Concordia aan de Appel markt/Havenplein in Zierikzee. De voorheen sterk verouderde ruimten zijn absoluut niet meer terug te herkennen. Ruim zes jaar geleden werd het Concordia-complex eigendom van een beleggingsmaatschappij in onroerend goed. Allereerst werd in een ge deelte van het hotel de winkelpassage gerealiseerd, Het hotel-gedeelte werd gesloten en het restaurant werd opgeknapt en kreeg als nieuwe naam Zierick. Het plan om tevens appartementen te bouwen op de eerste en tweede verdieping (de hotelkamers) liet nog even op zich wachten. De wet Ruimtelijke Ordening maakte realisatie van dit plan echter niet mogelijk. Besloten werd twee kantooruimten te bouwen. Deze zijn onlangs opgeleverd. Zowel op de eerste, als op de tweede verdieping, betreft het een kantoorruimte van bijna 150 vierkante meter. Met uitzicht op de oude gevels van monumentale panden, is het een uniek plekje ge worden in het hartje van Zierik zee. Makelaarskantoor Korsten- broek verzorgt de verhuur van dit pand. De eerste etage is reeds ver huurd aan Sliewescom b.v., ma kelaar in granen. De tweede ver dieping is nog leeg. voorheen een rommelhoek, opslagplaats van het restaurant. „Het was een ongelofelijke ben de, het is wat dat betreft een ge weldig stukje werk wat Prince en het architektenburo geleverd heb ben", vindt Verhulst. In de hal is zelfs een lift gesitu eerd, maar na ondervinding blijkt dat je via de trap sneller boven komt. In smaakvolle kleuren is het geheel afgewerkt. Ten slotte INDE LJtZ. De heer Verhulst van make laarskantoor Komenbroek geeft toe dat je je ogen bijna niet durft te geloven, als je de oude situatie gekend hebt. de entree is aan de Appelmarkt. Het halletje was deelt de heer Verhulst nog mee dat de bovenste verdiepig ook in kleinere units kan worden onder verdeeld, zodat ook kleinere kan toren gerealiseerd kunnen wor den. BRUINISSE-ZIERIKZEE - Het mosselseizoen loopt niet gelijk met het kalenderjaar en als het ene jaar in het andere overgaat volgens de geldige kalender is er nog maar 2/3 van het mosselseizoen voorbij. Toch zal naar alle waarschijnlijkheid 1983 in de geschiedenis bekend blij ven als een jaar van een bijzondere gebeurtenis in de mosselaanvoer. bezoek aan Londen werd niet verge ten. Op de laatste avond van hun be zoek aan Londen bezochten de leer lingen een theatervoorstelling van de kindermusical „Bugsy Malone". Brug en machinekamer Op vrijdag 23 december om 8 uur 's morgens werd de terugreis aanvaard, ditmaal niet via Dover-Calais, maar via Dover-Zeebrugge. Gedurende de ze bootreis van vijf uur, ditmaal over een kalme zee dus geen zeezieken, kregen de leerlingen de gelegenheid de brug en de machinekamer van de boot te bekijken, 's Avonds om kwart over zeven werden de leerlin gen weer veilig en wel bij de school afgeleverd, waar ze door hun ouders werden opgewacht. Een enorme ervaring rijker konden de leerlingen daarna beginnen aan hun twee weken kerstvakantie. Na een jaren van overvloedige pro- duktie, vooral van percelen in de Waddenzee, was de aanvoer in 1983 niet zo gul als men gewoon y/as. In de eerste plaats was dat een gevolg van het feit dat veel mosselzaadval werd gekonstateerd op gereedstaande kon- sumptiemosselen. Mosselzaadval die tot een katastro- fe kan leiden, als het zaad een ver stikkende deken wordt, waaronder de mosselen stikken. Zover kwam het gelukkig niet, men had sukses toen men met de korren over de per celen ging om te trachten het zaad weg te vissen. En dat lukte in veel ge vallen. Zeepokken Er was in het begin van het seizoen ook veel val van zeepokken op de mosselen. Geen reden voor kwali teitsaantasting, maar wel een onoge- lijk gezicht. Door de matige aanvoer die van beide oorzaken het gevolg was trok ken de prijzen vrij behoorlijk aan en wie in het begin van het seizoen be hoorlijk wat mosselen heeft aange voerd, zal zeker zijn boekjaar tevre den afsluiten. Maar anderen waren daartoe niet in de gelegenheid omdat Advertentie VOOR AUTOSCHADE MOET U BIJ AKKERDAAS ZIJN! Autobedrijf AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2, Noordgouwe Tel. 01112-1347 ze met de genoemde euvels moesten beginnen. En nu op van het seizoen blijkt dat de zaadval behoorlijk wat schade heeft gebracht. De mosselvoorraden zijn belangrijk minder dan waarop men had gerekend en de schelpen die worden aangetroffen, wijzen er op, dat toch veel konsumptiemosselen de mosselzaadval niet hebben over leefd. Dit alles behoort in zekere zin tot de normale gebeurtenissen. Abnor maal was de zeer grote aanvoer van buitenlandse mosselen op de mossel veiling in Yerseke. De tot tevreden heid stemmende prijzen, maakte het mogelijk, dat ook buitenlandse mos selen tegen deze prijzen konden wor den verkocht, waarvan door enkele handelaren in Yerseke gretig ge bruik werd gemaakt. Konkurrentie En met de aangevoerde, voor een zacht prijsje in Duitsland of Dene marken gekochte mosselen, of zelf opgevist, werd onderling tussen de handelaren moordend gekonkur- reerd, hetzij om een deel van de markt te veroveren, of om die te be houden. De visserij autoriteiten gingen er de laatste jaren vanuit, dat men om de markt enigszins in evenwicht te houden, niet meer dan iets meer dan een miljoen ton mosselen moesten worden gekweekt. Men probeerde dat in de hand te houden, door het uitgeven van nieuwe percelen te be perken. Maar de aanvoer van mosse len uit het Duitse en Deense Wad doorkruisen nu dat beleid, want er zijn nu al meer mosselen geïmpor teerd, dan de aanvoer uit Zeeland, van de Zeeuwse percelen. Hoe moet dat als er straks weer een overvloed van Nederlandse mosselen zal zijn? Zal 1983 het jaar zijn waarin de Nederlandse mossel zijn monopo liepositie verloor? De toekomst zal het leren. GOES - De Algemene Vergadering van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis heeft tijdens haar le denvergadering de volgende perso nen (her) benoemd. Tot lid van het Algemeen Bestuur. J. E. v. d. Slikke te Veere (herbenoe ming); G. Minnaar te 's Heer Abts- kerke; F. H. G. Wieme te LJzendijke; F. P. M. Willaert te Terneuzen (herbenoe ming); Mr. P. J. E. Frantzen te Goes (herbenoeming). De heren Willaert en Frantzen zijn tevens lid van het Dagelijks Bestuur van de Provinciale Vereniging Tot lid van de Ledenraad werden (her) benoemd: B. A v. d. Sijpt te Koe wacht (herbenoeming); P. J. J. Eveaert te Terneuzen (herbenoeming); R P. A. Spuesens te Westdorpe (herbenoe- - ming); J. A. de Braai te Sas van Gent 1 (herbenoeming). BRUINISSE - In een vissersplaats I als Bruinisse, lieflijk ingeklemd tus sen Grevelingen en Zijpe, met een zeer aktieve vloot mosselkotters, j vinden altijd gebeurtenissen plaats. Op de kaoie, op de schepen of in het dorp, de gebeurtenissen van de vis sers kunnen een glimlach ontlokken maar ook, zoals afgelopen jaar, diepe wonden slaan waarbij het hele dorp in rouw gedompeld is als één der schepelingen niet teruggekomen is van zijn roeping, het vissen. Dit gebeurde half juni toen Adri- f aan Verspoor van de Bru 48 onder I tragische omstandigheden om het le- ven kwam tijdens het zaadvissen op f het Wad. Bruinisse rouwde. Met het overlijden van Levien de Waal in april verloor de vissersplaats naast een zeer geziene kollegavisser, ook één der aktiefste vissers op kul- tureel gebied met bestuursfunkties van verenigingen op visserijgebied. Bruinisse was bedroefd. Ook in april overleed een oud- Bruse mosselvisser die in 1953 zich in Harlingen vestigde. Dat was de heer H. Jumelet, telg uit een geslacht dat eeuwenlang de mosselvisserij beoe fende in de wateren rondom Bru. Ook een man die alles over de wa teren rondom het vissersdorp kon vertellen toas Sam Beekman, van de tonnenlegger. Elke ton en elk baken was door hem met de grootste zorg op z'n juiste plaats gelegd zodat de sche pen er blindelings op konden ver trouwen. Ook deze man ontviel aan de Bruse samenleving. Tragische voorvallen die als een zwarte draad door de visserijgeschiedenis lopen. Maar op een vissersvloot gebeurt veel meer, gebeurtenissen die dan ge lukkig weer wél goed afliepen. Zoals de mosselkotter die vertrok uit de Bruse haven op een zondagnacht om dat de schipper in de veronderstel ling was dat z'n maat al aan boord was. Immers, z'n fiets stond op de ka oie en z'n tas stond in de stuurhut Maar de maat was tussen wal en schip gevallen en was terug naar huis gelopen om droge kleren aan te trek ken. Terug op de kaoie zag hij nog net het heklicht in de donkere nacht ver dwijnen. Een kollega visser riep de kotter per marifoon op en toen was het misverstand vlug uit de wereld. Ook het voorval met de palingvis ser op het Volkerak liep goed af. De polyester visboot was door de harde tegenwind en grote golven onder wa ter gedoken. Drijvend op de houten staken bereikte de visser na enkele uren de kant. Een ronduit spektakulaire opera tie ondernamen vier mosselkotters in juni tijdens het zaadvissen op het Wad. Deze schepen, de Bru 19, de Bru 24, de Bru 40 en de Bru 50, presteer den het om bij pal laag water de Bru 68 vlot te trekken, die met 400 tonnen mosselen met hoog water was vastge- varen. Met hun schroeven bliezen ze het zand weg onder de kotter en trok ken hem weer in z'n element. In een beknopt jaaroverzicht kan ook niet onvermeld blijven dat één der schepen het predikaat Konink lijk kan voeren: Maarten Verspoor werd namelijk geridderd wegens zijn grote verdienste voor de gemeen schap door het ontvangen van de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassua. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, Q1110-5396. Fotograaf (na 17.3b uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar (141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. DUIVELAND - „We zyn het jaar 1983 duidelijk in mineur begonnen, maar in veel opzichten was het zo slecht toch niet", konkludeerde burgemeester J. van Bommel in een kort jaaroverzicht donderdagavond aan het slot van de begrotingsbehandeling in de Duivelandse gemeenteraad. landelgke wedstrijden. Een belang rijke gebeurtenis voor de gemeente Duiveland was de renovatie van het zwembad Dol-FXjn. Hoogtepunten werden in Ouwer- kerk en Nieuwerkerk beleefd, respek- tievelijk met de ingebruikneming van de gerestaureerde muziektent en de opening van het klubgebouw van de tennisvereniging. Binnen de personeelsbezetting op het gemeentehuis deden zich enkele drastische wijzigingen voor ten gevol ge van het vertrek van de heren Holm, Schuilingh en Coffie. Burgemeester J. van Bommel: goede hoop voor woningbouwkontingent. De burgemeester noemde 1983 een bijzonder jaar voor de brandweer met een eerste plaats bij de distrikts- wedstrijden en een zesde plaats bij de Bouwaktiviteiten De bouwaktiviteiten lagen bepaald niet stil in Dui veland gedurende het af gelopen jaar. In totaal werden achttien woningen gebouwd, terwijl thans nog een aantal in aanbouw is. Voor 1984 staan dertien woningwetwoningen voor Nieuwerkerk op stapel en de burge meester had goede hoop, dat die ook daadwerkelijk gebouwd kunnen wor den. Bepaalde cirkulaires hadden hem hoopvol gestemd ten aanzien van de nieuwe kriteria voor woningbouwkon- tingenten. De gemeente Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3