ZELFWERKZAAMHEID gevleugeld woord in totstandkoming sportakkommodaties.... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1983 Nr. 23448 31 0 L'- ZIER1KZEE - In 1983 werd sportief Schouwen-Duiveland op merkelijk verrijkt met nieuwe sport-akkommodaties. Het totale bedrag dat daarmee gemoeid was beliep ontegenzeggelijk nog al wat miljoenen en het staat daarom dan ook wel vast9 dat het meest noordelijke gedeelte van onze provincie dit jaar oneven redig veel werd bedachtmaar deze onevenredigheid valt weer geheel in het niet als we bedenkendat het de vorige decennia heel wat slechter gesteld was op dit gebied en dat het er ook voor de komende jaren weer aanzienlijk minder rooskleurig uitziet. Burgemeester W. den Boer stelde het zo fraai op zater dag 17 december bij de opening van het voetbalkomplex van de Scharendijkse sportvereniging ZSC962. „In feite is het maar op het nippertje gelukt om deze akkommodatie nog financieel rond te krijgen voor een kleine gemeente als Middenschouwen. Als we er nog aan zouden moeten beginnen dan konden we het wel uit ons hoofd zettenIn de gemeente Wester schouwen was het in feite hetzelfde. Geruime tijd was men in deze gemeente bezig om een tweede sporthal op Schouwen-Duiveland te reali seren.maar uiteindelijk bleek een en ander financieel niet haalbaarmaar Westerschouwen en met hen geheel Schou wen-Duiveland - had gelukdal in deze gemeente de gebroe ders Adrie en Cees Bom woonden. Weliswaar met enig vallen en opstaanmaar uiteindelijk realiseerde dit tweetal een schit terende akkommodatieSport- en Rekreatiecentrum Kray- estein opende op 11 november officieel zijn poorten en sinds die tijd is het overduidelijk gewordendat het miljoenenpro- jektwat Krayestein isvoldoet aan een enorme behoefte. Vooral de tennishall maar toch zeker ook de multifunktionele hal worden veelvuldig benut door verenigingen van over het hele eiland en zelfs van Goeree-Overflakkee. Een enorm pro- jektdat het afgelopen jaar werd opgestart en dat er inmiddels al uitgebreid bij ligt te pronken is het nieuwe voetbalvelden- komplex van Zierikzee. Nog een half jaar en de Zierikzeese voetbalklubs Zierikzee en Mevo spelen daar hun kompetitie- wedstrijden. Ook hier gaat en ging het om miljoenen. In het afgelopen jaar waren het gooid wat neerkomt op een eigen fi- vooral de tennisverenigingen van nanciële inbreng door zelfwerkzaam- Schouwen-Duiveland, die geheel of heid tussen de veertig- en vijftigdui- gedeeltelijk ..vernieuwd" werden. zend gulden", stelde Scvelveringhe- Koploper in dit opzicht was de Zie- voorzitter Theo van der Schaaf toen rikzeesche Lawn Tennis Club. Op za- vast. De officiële openingsdaad werd terdag 18 juni betrok deze inmiddels verricht door gemeentesekretaris J. ruim vierhonderd leden tellende ver- W. de jonge van de gemeente Wester- eniging een geheel nieuw komplex schouwen, ondanks de aanwezigheid aan de Grevelingenstraat in de nieu- van burgemeester mevrouw J. L. we xvijk Poortambacht. De officiële Niemantsverdriet-Leenheer. ,,Via opening werd verricht door burge- zijn werk als gemeentesekretaris is meester Th. H. de Meester. ,,Ik heb De Jonge zeer duidelijk betrokken deze akkommodatie erg graag ge- geweest bij dit park. Alle procedures opend, want het is werkelijk een om tot de aanleg van dit park te ko- komplex om apetrots op te zijn", men moesten door hem en zijn staf konstateerde de burgemeester toen. worden verwerkt en bovendien is hij Gedurende zes jaar was de LTC Zie- een echte Renessenaar". Weersomstandigheden rikzee bezig om de nieuwe akkom modatie met drie banen, een oefen- kooi en een schitterend klubgebouw met alles erop en eraan te realiseren. Amper {wee maanden later waren de ogen gericht op het tenniskomplex van tennisvereniging Brouwersha-' Windeieren ven. Op zaterdag 28 mei hérdacht de ze vereniging haar 5§-i^pig bestaan., Voor de realisering werkte de Zie- een festiviteit die gepaard had moe- rikzeese tennisklub uitvoerig samen ten gaan met de opening van de twee met de instanties van de gemeente en de baan. De erbarmelijke weers- dat legde de klub geen windeieren. omstandigheden van het voorjaar 1983 gooide evenwel roet in het eten, ,,We hebben de grond waarop het maar de opening werd toch, zij het park ligt in erfpacht gegeven en symbolisch verricht, daarboven hebben we nog eens 75.000,a fond perdu verstrekt en Voorzitter Rob van Heijst overhan- uiteindelijk is de raad ook nog ak- digde de tweede baan aan de Techni- koord gegaan met een garantiestel ling voor het benodigde bedrag. Dat zijn verheugende zaken. Daartegeno ver staat echter dat de leden van de Zierikzeese tennisklub flink aan de kostprijs hebben geknabbeld door een fikse portie zelfwerkzaamheid in te brengen. Dat is verheugend, maar ik dacht ook, in deze tijd pure nood zaak, maar er moeten wel van die be zetenen zijn in de LTC Zierikzee had ze gelukkig", konstateerde burge meester De Meester. Met het begrip „zelfwerkzaamheid" is vast en zeker een gevleugeld woord genoemd, dat in niet een openingsceremonie ont brak en openingsceremonies waren er in het afgelopen jaar nogal wat. Eerste in de rij was tennisvereni ging Scelveringhe in Renesse. Op za terdag 26 maart was het bij deze jon ge tennisklub feest, want het vergro te komplex met twee banen en een heus klubgebouw konden in gebruik worden genomen. Nu. minder dan een jaar verder wordt er al gewerkt aan de plannen voor een derde baan. In februari 1982 werd met de eerste werkzaamheden begonnen voor de realisering van de tweede baan. Na dat de beginfase werd gedaan door eigen leden werd professionele hulp ingeroepen om het terrein bouwrijp te maken. „We zijn er bijzonder trots op, dat we zoveel zelf hebben gedaan aan dit komplex. In totaal hebben we er zo'n 1400 manuren tegenaan ge- sche Kommissie, bestaande uit Nelle- ke Drijgers, Jan van der Weele, Joost van de Zande en Jan de Romph. Het viertal kreeg ieder een busje verf met bijbehorende kwast om daarmee te etaleren wat er aan de baan nog ont brak: de belijning. „Ruim vijf jaar geleden werd er ai over een tweede baan gekeuveld en ik denk, dat de baan er nog niet geweest zou zijn, als de leden van de TV Brouwershaven niet een zo belangrijk deel zelfwerk zaamheid zou hebben ingebracht. Bo vendien werd het plan voor de baan „panklaar" bij de gemeente aange boden. Ook in de toekomst zal de zelfwerkzaamheid onontbeerlijk worden, omdat de gemeenten aan zienlijk zuiniger en doordachter met de gemeenschapsgelden zullen moe ten omspringen", stelde wethouder Ph. J. van Ast tijdens de feestelijke bijeenkomst in het klubgebouw van de TV Brouwershaven. Tussen beide festiviteiten bij de tennisverenigingen Scelveringhe on Brouwershaven in bereikte de bouw van Sport- en Rekreatiecentrum Krayestein in Burgh-Haamstede op donderdag 28 april het hoogste punt. Het werd een verheugende mijlpaal in een bouw. die allerminst vlekke loos was verlopen. De bouw werd al begonnen in de laatste maanden van 1982, maar plotseling bleken er ver borgen hinderpalen te zijn en de bouw werd maandenlang onderbro ken. Op maandag 7 maart 1983 kon er evenwel weer summier worden be gonnen, nadat de Amrobank besloot alsnog in zee te gaan met de gebroe ders Bom. Twee dagen later werd het vlechtwerk hervat en op 5 april werd het betonwerk van de eerste hal, de tennishal gestort. Zes dagen latei- volgde de tweede hal. Op 26 april werd begonnen met de verwerking van de 160.000 stenen, die het gebouw rijk is. Uiteindelijk konden de ten nissers al voor de bouwvakvakantie op de vier buitenbanen aan de slag en vlak na die vakantie kon men naar binnen verhuizen. Luttele weken la ter werd de multifunktionele hal in gebruik genomen en op 11 november volgde de feestelijke opening van het komplex, dat inmiddels een niet meer weg te denken plaats heeft in genomen in de sportieve beslomme ringen op en rond Schouwen-Duive land. Vlekkeloos De tenniskoek was nog lang niet op. Na Scelveringhe, Brouwershaven en Zierikzee zouden de LTC Scharen- dijke en de TV Duiveland nog in de kijker komen. Op zaterdag 9 juli was het eerst de beurt aan de jongste schouwen. De grond waarop de ba nen zouden komen werd beschikbaar gesteld door de gemeente. Het vrij komende klubgebouw. van de voet balvereniging werd de tennisklub toegezegd voor het symbolische be drag van duizend gulden. Sinds zaterdag 5 november mag tennisvereniging Duiveland zich de trotse eigenaar noemen van een „vol wassen" akkommodatie. Onder enorme belangstelling werd daartoe het laatste onderdeel door burge meester J. van Bommel van Duive land in gebruik gesteld. De eerste burger diende daartoe een opening te maken in de speciale verpakking, waarin het fraaie nieuwe klubge bouw was gehuld. TV Duiveland kan trots zijn op wat er sinds de oprich ting in 1975 uit de grond werd gestampt: vier gra velbanen, een schitterend klubgebouw en een aan grenzend parkeerterrein. In 1977 werden de eerste twee banen gereali seerd en in 1981 kon de vereniging kiezen tussen de verdubbeling van het banenarsenaal of een nieuw klub gebouw. „We hebben toen bewust ge kozen voor twee nieuwe banen, om dat dat met het oog op de groei van de vereniging belangrijker was", weet voorzitter Hans Wohl. Het afge lopen jaar wilde het aktieve bestuur alsnog het klubgebouw en gesprek ken met het gemeentebestuur verlie pen uiterst positief. „Het kollege was van mening, dat de TV Duive land bijzonder veel had gedaan voor de sportbeleving in de gemeente en men wilde graag wat terugdoen". Het resultaat was een subsidie van f 175.000,— gevolgd door een bedrag van f 25.000,— als eigen lening met gemeentegarantie. Een flinke portie zelfwerkzaamheid deed de rest. Nieuwe akkommodaties kregen in het afgelopen jaar ook de Zierikzeese korfbalvereniging All Ready en de postduivenvereniging Gevleugelde Vrienden uit dezelfde gemeente. „Zij, die een klubgebouw willen zet ten, kunnen wat van All Ready Ieren", waren de gevleugelde woor den, waarmee de Zierikzeese wet houder van sportzaken L. J. van Gastel het fraaie houten klubgebouw van korfbalvereniging All Ready op het sportpark Bannink in gebruik stelde. 't Korfbalnest is een schoolvoor beeld van wat door zelfwerkzaam heid kan worden verricht. De ge meente Zierikzee hoefde geen cent in te brengen in de totstandkoming van het klubgebouw van de plaatselijke korfbalvereniging, „sterker nog, wij hebben zelfs geen idee van wat het hier allemaal gekost heeft. Dat is ronduit knap wat de klub van voor zitter Piet de Ronde hier gepresteerd heeft", merkte Van Gastel nog op. Van Gastel was ook de afgevaardig de namens de gemeente Zierikzee bij de ingebruikname van het nieuwe klubgebouw van de Gevleugelde Vrienden op zaterdag 22 oktober. De officiële opening van het klubge bouw, dat werd gerealiseerd in het voormalige Getuigen van Jehovage bouw aan de Kerkhof NZ 16, werd verricht door P. Ridderhof, tweede voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Duivenliefhebbers. „Ik ben er trots op, dat ik dit schitte rende klubhuis mag openen. Een der gelijke luxe duivenlokaal zie je maar zelden". De laatste openingsceremonie van 1983 vond plaats op zaterdag 17 de cember in Scharendijke. „Op deze voor ZSC maar ook voor de gemeen te, feestelijke dag wil ik de ontwer pers als de uitvoerders van dit sport- komplex komplimenteren met het geen zij gepresteerd hebben", stelde burgemeester W. den Boer van Mid denschouwen tijdens de opening van het fraaie sportkomnplex, bestaande uit twee sportvelden, een trainings veld en een klubgebouw met alles er op en eraan. Het bestemmingsplan „Sportterrein Scharendijke" werd op 25 april 1979 vastgesteld en op 2 oktober van datzelfde jaar keurde ook GS het plan goed. Ingenieursbu reau Oranjewoud voerde het plan uit in samenwerking met de Technische Dienst Bruinisse-Middenschouwen. De realisatie van de kleed- en klub- akkommodatie kwam in handen Van Aannemersbedrijf Louwerse uit Scharendijke in samenwerking met een aantal regionale onderaanne mers. „Aan de voorzieningen, die Middenschouwen reeds rijk was, werd vandaag een fraai sportkom- plex toegevoegd en ik wind er geen doekjes om, dat we daar als gemeen teraad best behoorlijk trots op zijn", stelde burgemeester Den Boer nog vast. Met het sportkomplex kwam voorlopig een eind aan de realisering van sportakkommodaties op Schou wen-Duiveland. In 1984 volgt even wel de afronding van een volgend groot komplex. Aan de Lange Blok- weg in Zierikzee wacht het nieuwe sportveldenkomplex van de voetbal verenigingen Zierikzee en Mevo dan op zijn afwerking, terwijl een eerste aanzet gegeven zal gaan worden aan de renovatie van het bestaande sportpark Bannink. Behalve de twee banen bevat het komplex een dubbele oefenkooi, ter wijl het oude, houten klubgebouw van vietbalvereniging ZSC '62 in het komende jaar het officiële klubge bouw van de LTC Scharendijke wordt. De realisering van de akkom modatie kwam overigens niet hele maal vlekkeloos tot stand. Aanvan kelijk zou het komplex door de ge meente Middenschouwen worden aangelegd in het raam van een kom pleet sportkomplex met voetbalvel den, een ijsbaan, klubgebouwen en de tennisbanen. „De door de gemeen te ingediende begroting kon de goed keuring van Gedeputeerde Staten niet krijgen. Er moest een stuk inge krompen worden", vertelde burge meester W. den Boer van Midden schouwen. De tennisvereniging ging toen evenwel op zoek naar een alter natief en dat werd gevonden in een lening bij de NMB met gemeentega rantie van de gemeente Midden- Schouwen-Duivelandse tennisklub Scharendijke. Met een korte, maar daardoor niet minder feestelijke plechtigheid nam de LTC Scharendij ke twee gravelbanen in gebruik. Voorzitter Joop Kristelijn sloeg daartoe een door alle bestuursleden gesigneerde strandbal over het net 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 31