SCHOUWEN-DUIVELAND IN 1983 seqpmó SChcoUS 4 i I t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1983 Nr. 23448 21 Een jaar, waarin op velerlei gebied erg veel in beweging was Veel mensen zullen aan 1983 terugdenken als een jaar waarin erg veel beweging is geweest. Die beweging viel te konstateren ten aanzien van positieve feiten, maar ze manifesteerde zich helaas ook op erg veel negatieve manieren. De voortgaande teruggang in de ekonomie heeft veel mensen in problemen gebracht, terwijl vaak tevens de zekerheid van het hebben van een baan ernstig werd bedreigd of zelfs geheel wegviel. Ook Schouwen-Duiveland ontkwam niet aan het verlies van arbeidsplaatsen; inkrimping van personeel en bedrijfssluitingen moesten worden ge- konstateerd. Ook op het bestuurlijke vlak wa ren de nodige hobbels te slechten. De financiële vooruitzichten voor de verschillende gemeenten waren beslist niet allemaal even rooskleu rig. Deze situatie werd door de heer T. C. Hekman, burgemeester van Bruinisse, raak getypeert door zijn opmerking: ,,We zullen er aan moe ten wennen om met minder genoegen te nemen." De door de gemeenten doorgevoerde bezuinigingsoperaties mondden bijvoorbeeld uit in de op heffing van de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland. Maar ook het sociaal-kultureel werk moest in veel gemeenten één of meer veer(veren)laten. Vorig jaar vroegen we ons op deze plaats nog af of de sombere toe komstverwachtingen niet wat al te pessimistisch waren gesteld. Wat dat betreft heeft 1983 voor velen van ons erg veel duidelijkheid gebracht. Toch waren er in het bijna voorbije jaar niet alleen maar sombere bele venissen. De rekreatie voer wel bij een schitterende zomer. Autochtonen en niet-autochtonen koesterden zich maanden lang in een echt zomers kli maat. De „echte zomer" 1983 ver goedde veel van het veel te natte voorjaar, waarvan vooral de land bouw ernstig te lijden heeft gehad. Eerste pijler Voor de Oosterscheldewerken was het jaar 1983 een absoluut hoogte punt. In de nacht van 10 op 11 au gustus werd de eerste pijler ge plaatst: een onbetwiste mijlpaal in de geschiedenis van Nederland in het algemeen en in die van Zeeland in het bijzonder. Heel Nederland was die avond en nacht gekluisterd aan het televisietoestel. Een andere opvallende zaak was het feit dat op donderdag 12 mei (He melvaartsdag) een storm opstak die volgens de deskundigen „maar een maal in de twintig jaar voorkomt". Groot was de aangerichte schade. Het duurde echter „maar" lol de vroege zondagmorgen van 27 novem ber, voordat een minstens even zwa re storm over Nederland raasde. De aangerichte schade was echter nog vele malen groter dan die in de mei maand. Eveneens een zeer positieve, ont wikkeling was de oprichting van de Stuurgroep (jeugd-) werkloosheid Schouwen-Duiveland Sint Philips- land. Tegen het einde van het jaar kon duidelijk worden gekonstateerd dat de zaak, na een „aanloopperiode", vruchten begon af te werpen. Op datzelfde gebied van de werkgelegenheid mani festeerde het PZEM-beStuur zich door ruim 6ÜÜ.ÜUÜ gulden als extra di vidend uit te keren aan de aandeel houders, met dien verstande dat het geld moest worden gebruikt als fi nanciële ondersteuning voor de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. Zout of zoet Veel was er in bestuurlijke kringen ook te doen over de keuze, of het Gre- velingenmeer in de toekomst zout diende te blijven, dan wel zoet moest worden. Men kwam er niet altijd even vlot uit en liet laatste woord zal daarover dan ook nog niet zijn ge zegd De sterkte an het korps rijkspoli tie, ondergebracht in de groep Sclitiu- wcn-Duiveland. bleek opnieuw bij lange na niet groot genoeg te zijn om de groep naar behoren te laten lunk- tionéren. Minister Korthals Alles van justitie kwam in eigen persoon naar Schouwen-Duiveland om daaro ver met de regionale best uurdei s an gedachten te wisselen IK uit komsten van dat gesprek w aren niet voor alle deelnemers even ..geluk kig" Geen tolweg De mededeling van Minister Smit- Kroes van verkeer en w aterstaat om de aanleg van een volwaardige en- kelbaans autoweg over de storm vloedkering te financieren door tol heffing. bracht de plaatselijke ge moederen nogal in beweging, hoewel men toch ingenomen was met het feit dat het geen „verdedeld fietspad" zou worden. Juist tegen het einde van het jaar besloot het kabinet af te zien van tol heffing op bestaande en nieuwe weg verbindingen. Een positieve zaak voor de verdergaande ontsluiting van Schouwen-Duiveland, omdat een en ander betekende dat ook de weg over de pijlerdam tolvrij wordt. Ook plezfiéTig voor de bereikbaarheid van de grootschalige Delta-expositie die over een jaar of twee geopend wordt op de twee bovenste verdiepingen van het bedieningsgebouw voor de stormvloedkering. Grote gaten ontstonden in januari in Zierikzee om bouwplaatsen te creëren voor nieuwbouw. Aannemingsbedrijf Den Vreugde bij de leerlingen van de Jan Wouter van der Doelschool, die met spandoeken geieapend de tocht van hun oude Hartog startte met de bouw van 34 woningen. Deze foto toont een gesloopt stuk grond aan de Regenboogstraat gebouw aan de Raamstraat naar het nieuwe in Poortambacht maakten (januari) Het prille begin van het jaar 1983 kenmerkte zich door een opvallend rusti ge sfeer in de oudejaarsnacht. Leden van de rijkspolitie, verspreid over heel Schouwen-Duiveland, behoefden nergens regelend op te treden. Uit de nieuwjaarstoespraken van burgemeesters zijn geen vrolijke berich ten te melden. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee: „Nieuwe bezui nigingen zijn een deprimerende zaak." Burgemeester W. den Boer van Mid- denschouwen: „Vereenvoudiging van regels en procedures zou een zinvolle zaak zijn." Burgemeester T. C. Hekman'van Bruinisse: „We zullen moeten wennen om met minder genoegen'te nemen." De bevolking van Schouvtf'en-Duiveland nam in 1982 toe met 272 en kwam in totaal op 29.268 inwoners"? Plezierig nieuws op sportgebied, wanneer althans gedeputeerde sta ten goedkeuring hechten 'aan de f 1.602.500,—, die Zierikzee beschik baar stelde voor de uitvoering eerste fase van het nieuwe sportpark aan de Lange Blokwe'g. Volgens plan zoii het park in 1984 in gebruik kunnen' worden genomen. Ook op Schouwen-Duiveland somf- bere berichten over de werkgelegen- heid. In'januari werden, bij Aquadel- ta wegens reorganisatie 10 werkne mers ontslagen. Het faillissement van Holland Warmte te Zierikzee kostte 21 werknemers hun baan, toekomst slechts één school bestaansrecht zou hebben. ;In "Nöordwelle waren verbeterin gen en nieuwbouw van woningbouw de belangrijkste onderwerpen. Door het? scholenexperiment blijft de school bestaan;* belangrijk voor de leefbaarheid. "De bestrating is op "sommige plaatsen van slechte kwali teit. "De. bevolking van Ouwerkerk "maakte kenbaar de muziektent aan- de Ring voor geen prijs te willen mis sen. Woningbouw zal de komende ja ren slechts met mondjesmaat plaats vinden. Hoorzittingen Flitsen In vijf kernen werden deze maand hoorzittingen gehouden. In het kader van het integraal dorpenplan sprak Serooskerke wensen uit voor goed kope huurwoningen, een spreekuur van de huisarts in het dorp en oplos sing parkeerproblemen bij het sport veld en de plaatselijke herberg. Belangrijke problemen in Sirjans- land bleken: ontbreken van een post- voorziening, herrie 's nachts door vertrekkend cafébezoek, verkeerso verlast door vrachtverkeer, geen ei gen huisarts op het dorp en te weinig groen. Zonnemaire liet tijdens een geani meerde hoorzitting blijken nog steeds zorgelijk te zijn over de ver keerssituatie (de doorgaande weg voert dwars door het dorp), plus dat verschillende parkeerproblemen aan de orde kwamen. Verontrusting werd uitgesproken over het teruglo pen van het aantal leerlingen bij de plaatselijke scholen, waardoor in de Beter Wonen opent vergroot en verbouwd kantoor -aan de Caland- weg. Woningbouw ën- vestiging biblio theek op plaats gesloopte school aan Nieuwe Boogerdstraat gaat niet door. Gemeente Zierikzee is tegen regi onale milieudienst, die daardoor niet van de grond zal komen. Gaten in Havenkwartier en bin nenstad worden gevuld met woning bouw. Middenschouwen verhoogt huur voetbalveld Kerkwerve van 500,— tot f 945,-. Tussen We ster schouw en en Haamstede zijn grote stukken dum weggeslagen door hevige storm. Het verdichtingsschip Mytillus is klaar met haar funderingswerk zaamheden voor de pijlerdam. In Poortambacht wordt de nieuwe Jan Wouter van der Doelschool geo pend. Het jaar 1983 begon met een rustige oudejaarsnacht, gevolgd door stormachtig weer op nieuwjaarsdag. Zo zag de woelige baren er uit bij Ouwerkerk. DE I 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 21