EERSTE BURGERES VAN ZIERIKZEE L Mevrouw J. M. J. de Meester-Post ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1983 Nr. 23448 15 strot dichtknijpt; onderdak voor die vrouw die in staat is haar kinderen iets aan te doen nu haar huwelijk zo'n mislukking dreigt te worden. Onderdak voor één nacht om even tot jezelf te kunnen komen. Mis schien neemt dat een beetje de druk van de ketel en groeit er nog wat kracht de problemen te aanvaarden. Eén nachtje onder de vleugels van het Leger des Heils zal de wereld niet in een el dorado doen veranderen, maar misschien wordt wel de eerste stap gezet naar de klim uit een diep dal. Een rustig gesprek, een luisterend oor, een adviserende stem kunnen veel betekenen. Soup en soap worden ook zonder salvation verstrekt, medemen selijkheid daar ging het in de eerste plaats om. Een nieuw initiatief binnen „De Lichtboei" wordt het ..Huiskamerprojekt". De kleine zaal aan de zijde van de Poststraat zal daartoe worden ingericht als huiskamer met daarin een hoekje waar lichte bureauwerkzaamheden worden gedaan. Er zal dan altijd iemand zijn, die mensen kan opvangen. Mensen, die zomaar eens binnen willen lopen voor een "babbel, een advies of voor zomaar wat gezelschap. Naast de mensen, die dit projekt begeleiden en er kontinuïteiten aan geven, wordt vertrouwd op de medewerking van vrijwilligers. In „De Licht boei" komt men er velen tegen. Rudi Prager prijst zich geluk kig met de inzet van vrijwilli gers. Hij betreurt het weieens door verplichtingen in vele overleg- en werkgroepen zelf nauwelijks meer aan uitvoerend werk toe te komen. Een sukses- vol initiatief in het kader van de buurtfunktie bleek het drie daagse huttendorp in Poortam bacht in augustus dit jaar. Tien tallen kinderen beleefden er fij ne dagen met dit evenement, dat minder geld vergde dan de va kantiekampen in Lunteren, die voorheen werden georganiseerd. Nieuwe aktiviteit in „De Lichtboei" die dit jaar werd gestart, is het interkerkelijk jongerenkoor, geboren uit en thousiasme na het optreden van het Amsterdamse koor „Share". Volgens Dijkstra wordt veel ple zier beleefd aan het samenzin- gen met jonge mensen. Overi gens wordt aan de leeftijdsgrens niet zo zwaar getild. Het koor heeft inmiddels het eerste offi ciële optreden achter de rug. Voorshands bestaat voor een goed evenwicht nog behoefte aan enkele tenoren. Peuterspeelzalen Een verhaal apart binnen het buurt- en klubhuiswerk vormen de peuterspeelzalen. Ook hier was destijds sprake van inspe len op een duidelijke behoefte. Enkele vrouwen klopten bij de „De Lichtboei" aan met het ver zoek medewerking te verlenen aan de opzet van een peu terspeelzaal. Dat verzoek werd ingewilligd en het resulteerde in de loop der jaren in twee druk bezochte peuterspeelzalen onder deskundige leiding van vijf vaste leidsters. Honorering ge schiedt volgens de C.A.O.- welzijn en dat houdt in: een hoge kostenpost. Anderzijds werd voorheen altijd professionele leiding voor dit werk gepropa geerd; daar diende ook een rele vante honorering tegenover te staan. In tijden van bezuinigingen klinkt echter steeds krachtiger de loftrompet over het inzetten van vrijwilligers. Kontinuïteit en deskundigheid dreigen daar door weieens op de achtergrond te komen. Het Leger des Heils hoopt het peuterspeelzaalwerk zo lang mogelijk op het huidige niveau te handhaven. Een aanvraag werd ingediend voor gebruik van het vrijstaand lokaal van ,,'t Mierenest", om ook in Poortambacht een wijk met zeer veel kleine kinderen, een peuterspeelzaal te kunnen starten. De gemeente heeft op dit punt nog steeds geen uit spraak gedaan, met als gevolg dat „De Lichtboei" nog niet in Poortambacht is begonnen, maar ook het naastliggende pand Poststraat 43A niet in ge bruik heeft kunnen nemen, om dat het ene afhankelijk is van het andere. Buurt- cn klubhuiswerk een veel omvattende zaak. Wat het nut ervan is? Daar werd, wordt en zal zeer verschillend over gedacht blijven worden en dat is misschien wel jammer, zoniet funest. Foto's: Joh. D. C. Berrcvoets Tekst: Ali Pankow ZIERIKZEE - „Burgemeestersvrouw zijn, is geen be roep", vindt de eerste burgeres van Zierikzee: Jeannette Marie July de Meester-Post. Velen zullen haar kennen als een hartelijke, spontane en doortastend optredende vrouw. Een vrouw met een opmerkelijke uitstraling, die niet funktioneert als de schaduw van haar man, maar overtuigt in de bezieling van haar eigen vak: de ver pleegkunde. Hoe staat deze vrouw tegenover de verplichtingen die het burgemeestersambt van Zierikzee, rustend op de schouders van haar echtgenoot Th. H. de Meester, met zich meebrengt? Wat zijn haar ervaringen nadat ze die man, met zoveel gevoel voor decorum, haar jawoord gaf, maar niet verkoos alleen een verlengstuk te worden van de burgemeester van Zierikzee? Wachtte haar een ge- kompliceerde taak steeds weer de juiste keus te moeten maken tussen gezin, ziekenhuis en stadhuis en hoe wa ren de reakties in een kleine gemeenschap als Zierikzee toen men de burgemeestersvrouw pardoes uit de ambu lance zag springen? Of de eerste burgeres op dergelijke vragen in wilde gaan? „Natuurlijk, maak binnenkort maar een af spraak", was zonder aarzelen het antwoord. Het werd een geanimeerd gesprek met een zelfbewuste, enthousi aste en vooral hartelijke vrouw: Netty de Meester-Post. Burgemeestersvrouw zijn, is volgens haar dus geen beroep. „Elke vrouw zal trachten haar man met zijn baan te helpen. Dat doe ik ook, als hij het fijn vindt, ga ik zoveel mogelijk mee". Ze ervaart het ook als prettig hier en daar in te springen als vertegenwoordigster van de burgemeester, als die zelf ver hinderd mocht zijn. Maar...: „Ik laat me niet verplichten altijd en overal als burgemeestersvrouw op te treden. Het gezin en het ziekenhuis komen voor het stadhuis; welk recht heeft men om te verwachten dat het anders zou zijn?" Een kernachtige uitspraak, die echter meteen wat wordt verzacht met de mededeling, dat ze zich niet met alle macht wil verzetten tegen de verwachtin gen, die de bevolking veelal heeft van een burgemeestersvrouw, ten aanzien van het vervullen van een aantal representatieve verplichtingen. Een vijftig of zestig jarig huwe lijksjubileum is bijvoorbeeld een evenement waar mevrouw De Meester graag naartoe gaat. „Ik moet wel een heel dringende reden hebben om daar verstek te laten gaan, want die bezoekjes vind ik juist de krenten in de pap. Ik vind het heerlijk om te horen hoe die mensen hun leven heb ben ingericht en luister graag naar hun verhalen over vroeger". Geen ornament Vóór haar komst naar Zierikzee, nu ruim acht jaar geleden, wist ze nauwelijks af van het bestaan van bijvoorbeeld een Plattelandsvrou wenbond of een UW. Haar latere er varingen op het gebied van vrouwen verenigingen, deden haar besluiten het voorzitterschap van de Vrouwen raad Zierikzee over te nemen toen mevrouw Asma-Broere aftrad uit die funktie. Het feit dat mevrouw De Meester het werk van de Vrouwen raad belangrijk achtte, gold als argu ment deze taak op zich te nemen. Ze wil zich niet met alle macht verzetten tegen de verwachtingen, die de be volking veelal heeft van een burgemeestersvrouw, ten aanzien van het ver vullen van een aantal representatieve taken. gelegenheid geboden door middel van zogenaamde „vijf-minuten- praatjes" het één.eixaiider over-de-ei-, gen vereniging te vertéllen. Door de daarop volgende diskussies lukt het meestal als vrouwengroeperingen wat nader tot elkaar te komen met respekt voor eikaars standpunten en principes. „Volgens mij is dat het be langrijkste van onze Vrouwenraad", aldus de voorzitster. Juist om zo\cel mogelijk koorciine rend te kunnen optreden, werd beslo ten niet als Vrouwenraad zeil projek- ten ter hand te nemen. Door de pro vinciale afdeling aangereikte projek- ten worden bekeken en er wauii geïnformeerd of er bij één <>1 meerde re vrouwenverenigingen interesse voor bestaat. Ten aanzien van liet projekt „Werkloosheid, Vrouw en Arbeid", besloot de vrouwenraad liet door te spelen naar de zojuist aan gestelde emancipationerk.ster foor Schouwen-Duiveland en Sint l'ln- lipsland, die het wellicht in breder verband nader kan uitwerken. Beroep Naast - of zoals gezegd vóór - de la ken als burgemeestersvrouw komt bij mevrouw De Meester haar beroep als verpleegkundige. Sinds haar achttiende jaar heeft ze zich daar met hart en ziel aan gewijd. „Als meisje was ik al gelukkig als ik alleen de lucht van een ziekenhuis kon insnui ven. Een medische studie was eigen lijk m'n ideaal, maar die ambitie werd niet gesteund door m'n vader. Later - kort voor zijn overlijden - zei hij: „Met jou heb ik een fout ge maakt, zorg dat dat met haar (m'n jongere zusje) niet gebeurt". Mijn zusje heeft inderdaad gestudeerd en is arts geworden." Na de basisopleiding volgde voor onze woordvoerster een baan in de verpleging te Amsterdam. Daarna vertrok ze naar het buitenland: Twee jaar in Zwitserland (Lausanne) waar ze een speciale opleiding intensive care volgde en vervolgens twec-cn- een-half jaar in Engeland voor een nadere studie plastische chirurgie. Ten slotte kreeg ze een aanstelling als verpleegkundige op het atoom centrum van de EEG in België. Nadat zij in het huwelijk trad be gin 1976, met de man die dan ook nog burgemeester van Zierikzee was, koesterde mevrouw De Meester de hoop direkt na haar komst in Zierik zee haar werk in de verpleging te kunnen voortzetten. „Dat lag echter allemaal wat moei lijk; van de vrouw van de burge meester werd dat niet zo geaksep- teerd en bovendien zat die burge meester ook nog in het bestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis". Plotse ling keerde echter het tij: er was hulp nodig op de bewakingskamer en voor mevrouw De Meester betekende dat een parttime-baan. Totdat de donke re wolken zich boven het Rode Kruis Ziekenhuis samenpakten en drasti sche bezuinigingen werden aange kondigd. .„Ik werd van de ene op de andere dag als zijnde parttimer ont slagen. Daarop heb ik een jaar les ge geven in Goes aan bejaardenver zorgsters in anatomie en verpleeg kunde" In juni 1982 kwam echter toch weel de oproep uit hel ziekenhuis in Zie rikzee in te vallen bij het anesthesie team. „Dat vond ik fantastisch en nu word ik als verpleegkundige overal ingezet: operatiekamer, polikliniek en dergelijke". Geen speciale voorwaarden Ze loopt ook alle diensten mee, want ze wil absoluut geen speciale arbeidsvoorwaarden in verband met haar maatschappelijke funktie „Het zou inkonsekwent zijn als vrouw van de burgemeester gewoon te willen werken, maar anderzijds afwijkende arbeidstijden af te dwingen". Ze loopt dus alle diensten mee en dat be tekent, dat ze dertig uur per week werkt en om de veertien dagen een „dienstweek" draait. Dat houdt in: dag en nacht (plus het weekend) oproepbaar zijn. Dat houdt ook in: de pieper mee in de tas naar een ont vangst op het stadhuis of naar een of ficiéél diner. De kans is dan dus groot dat de ega van de burgemeester wordt weggepiept om dienst te doen op de ambulance of in het zieken huis? „Ja, dat gebeurt ook echt wel eens, maar dat zijn nu eenmaal de konse- kwenties als je in de verpleging wilt werken en ik vind het fijn om te mo gen werken. Bovendien voel ik me nu eenmaal in m'n element in het zie kenhuis", geeft ze eerlijk toe. Zo'n dienstweek vergt soms veel van het OK-team. Uiteraard kan er elke nacht - ook na een drukke werk dag - een oproep komen. Uit voorzorg worden dan ook gemakkelijke kle ren en schoenen gereed gelegd om na zo'n oproep in rekordtijd in het zie kenhuis tc kunnen zijn. Ambulance belangrijk Sinds enige tijd behoort ook dc dienst op de ambulance tot dc taak van dc verpleegkundigen. Tot voor kort kon worden volstaan met een ambulancebemanning van twee chauffeurs. Veelal bleken die ook in staat het slachtoffer vol zorg en toe wijding naar het ziekenhuis tc ver voeren, maar in sommige gevallen werd ook het gemis van een gediplo meerd verpleegkundige ervaren. „Die eerste hulpverlening kan vaak heel belangrijk blijken te zijn", al dus mevrouw De Meester. Zelf voelt ze een zekere mate van spanning na zo'n ambulance-oproep. Spanning over hetgeen men op de aangegeven plek zal aantreffen: spanning ook ten aanzien van de noodzaak snelle en goede beslissingen te nemen. Het deed haar goed te vernemen dat door gewinterde kollega's binnen het am bulanceteam soortgelijke ervaringen hadden. „Ze moet zo nodig?", denken sommige mensen vast weleens als ze me plotseling uit de ambulance zien springen, maar het is nu eenmaal een belangrijk onderdeel van het werk". Hoog- aangeschreven Niet zonder enige trots laat ze we ten, dat het ambulancevervoer van hel Rode Kruis Ziekenhuis hoog staat aangeschreven. De Centrale Host Ambulancevervoer (CPA) doet bijvoorbeeld nogal eens een beroep op de Zierikzeese ambulance voor pa- tiëntenvervoer naar Leiden of naai de universiteitskliniek in Amster dam. Mevrouw De Meester heeft er be grip voor, dat het voor sommige men sen, zowel kollega's als patiënten, aanvankelijk misschien wat moei lijk is haar niet in de eerste plaats als vrouw van de burgemeester te zien. „Het heeft me wel moeite gekost om gewoon in het team geaksepleerd te worden. Ik treed als verpleegkun dige op. zoals ik ben en dat heeft niets te maken met het beroep van mijn man. Ik heb er wel aan moeten werken om binnen het team mezelf te kunnen zijn". Een stekelige opmerking over liet feit dat ze als vrouw van de burge meester een extra inkomen verdient, heeft ze uiteraard ook weleens moe ten verwerken. Dat geeft aanleiding zich een beetje boos te maken. Recht „Afgezien van hel feit, dat ik voor dit werk het minimale loon ontvang en echt niet dat van een gediplomeer dc verpleegkundige met ruini twin tig jaar ervaring, vraag ik moloch af. of in deze tijd waarin iedereen de mond vol heeft van emancipatie een burgemeestersvrouw geen recht zou hebben op eigen werk". Vreugde Het werk geeft haar overigens ook zeer veel vreugde. Een fijne ervaring noemt ze ook het feit. dat patiënten haar soms thuis opbellen om raad te vragen of steun te zoeken. „I)at doen ze om wie ik zelf ben en niet omdat ik de vrouw van de burge meester ben. Ik realiseer me wel, dat ik een geluksvogel ben, omdat ik naast een gelukkig gezinsleven ook door mijn voldoening gevende werk nog iets kan doen voor de medemens". Foto: Joh. D. C. Bcrrevocts Tekst: Ali Pankow Mevrouw J. M. J. de Meester-Post: ..Het gezin en het ziekenhuis komen voor het stadhuis Doelstelling De belangrijkste doelstelling van de Vrouwenraad is immers om kon takten te leggen tussen de vele en zeer verschillende vrouwenvereni gingen. De afdeling Zierikzee volgt, in vergelijking met andere afdelin gen, volgens onze woordvoerster een enigszins aparte werkwijze, om zo goed mogelijk als oyerkoepelend or gaan te kunnen funktioneren. De sa menstelling is zeer breed en uite raard ook zeer gemêleerd. Men vindt er zowel vertegenwoordigsters van het traditionele vrouwenwerk als af gevaardigden van Rooie Vrouwen en VOS-werkgroep. Binnen de Vrouwenraad wordt de Er zijn echter ook situaties, waarin mensen voetstoots aannemen, dat de vrouw van de burgemeester hem uit eraard zal vergezellen bij repi-esenta- tieve taken. De uitnodiging wordt duidelijk gericht aan de burgerva der, maar men is dan soms toch ver baasd als hij alleen verschijnt. „Zo dra ik het gevoel heb, dat ik als orna ment moet funktioneren. heb ik daar toch veel moeite mee. Misschien stoot ik daar weleens mensen mee voor het hoofd, maar ik voel er niet voor alleen als versiering erbij te lo pen". In de praktijk toont mevrouw De Meester een grote belangstelling voor het Zierikzeese verenigingsle ven. Ze erkent in alle eerlijkheid, dat die betrokkenheid ook voortvloeit uit het ambt van haar man. Ze om schrijft dit echter als „een leuke plicht" en zegt grote bewondering te hebben voor al die mensen, die zich zo aktief inzetten voor dat vereni gingsleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 15