BUURT- EN KLUBHUISWERK: WAT IS HET NUT ERVAN? 14 ZIERIKZEE - Soup, Soap, Salvation: Soep, Zeep, Zaligheid. Deze be grippen en deze volgorde introduceerde William Booth toen de ken nismaking met de ellende in de Londense sloppen hem dreef tot de oprichting van het Leger des Heils. Zijn uitgangspunt was: Geef de men sen eerst te eten (soup), geef ze verzorging (zeep) en - indien ze dat willen - ook de zaligheid (salvation). ,,Zo is het nog steeds", volgens Piet Dijkstra, luitenant van het Leger des Heils-korps in Zierikzee. Er is geen sprake van koppelverkoop. Soup en Soap worden ook zonder die Salvation verstrekt. „Soms kom je niet verder dan het eerste, soms willen de mensen ook het tweede ontvangen en in veel minder gevallen kom je ook toe aan het derde. Maar dat moe ten de mensen dan wel zelf aangeven. Het is niet onze opzet de mensen die zaligheid op te dringen. Het gaat in de eerste plaats om het helpen", aldus de luitenant. Het is een passage uit een gesprek, dat we met hem en met buurt- en klubhuisleider Rudi Prager hadden over de vele aktiviteiten in „De Lichtboei", het Leger des Heils gebouw in de Poststraat. Leger des Heils en buurt- en klubhuiswerk De Lichtboei worden soms wellicht te veel in één adem genoemd. Natuurlijk vormt het buurt- en klubhuiswerk een be langrijke pijler van het korpswerk in Zierikzee maar te vaak wordt daar door ten onrechte de gedachte gewekt, dat alle aktiviteiten in „De Licht boei" een etiket van „zieltjes winnen" opgeplakt hebben gekregen. Toen het gemeentebestuur van Zierikzee in september 1953 het Leger des Heils verzocht een gedeelte van haar gebouw in te richten als logies- gelegenheid voor de dijkwerkers, betekende dat het begin van het buurt en klubhuiswerk, dat in dertig jaar tijd is uitgegroeid tot een gevarieerd net van aktiviteiten. Spontaan werd in de loop der jaren ingesprongen op behoeften in de samenleving, spontaan werden peuterspeelzalen en kur- sussen opgezet, omdat daar een bijdrage mee werd geleverd aan de be wustwording en de onplooiing van de mensen. Spontaan, omdat dit soort werk nauw verbonden is met de doelstelling van het Leger des Heils. Het hoofdbestuur was dan ook altijd bereid geld beschikbaar te stellen voor die aktiviteiten in Zierikzee. Die bereidheid is er nog, maar.... ook het hoofdbestuur wordt gekonfronteerd met bezuinigingen en vraagt zich in middels af in hoeverre hier ook een taak ligt voor de gemeente Zierikzee. De inhoudelijke diskussie over het buurt- en klubhuiswerk en over het belang dat men daar wel of niet aan hecht, lijkt binnen de gemeente ein delijk op gang te komen. Bestaat de bereidheid er van gemeentewege - in dien noodzakelijk - meer geld voor beschikbaar te stellen, of wordt het Leger des Heils straks alleen maar verweten, dat in het verleden te spon taan allerlei zaken werden opgepakt. Wordt vanuit de politieke hoek waar dat verwacht kan worden, geke ken naar de sociale effekten van het buurt- en klubhuiswerk of staat men in die hoek juist skeptisch tegenover dat Leger des Heils-etiket? Wellicht zal in de toekomst blijken hoe de vroede „vaderen" over het buurt- en klubhuiswerk denken. In „De Lichtboei" wacht men allang op duidelij ke uitspraken. ZIERIKZEE - „Bij het binnenkomen, hangen ze hun achternaam aan de kapstok en met elkaar ko men ze tijdens de kursus tot ontplooiing", zegt Mar- ja de Lange, docente van de schilderkursus in „De Lichtboei". Ze heeft zich er weieens over verbaasd, dat een zeer gemêleerd gezelschap als haar kur- sisten zo eensgezind met deze hobby bezig kan zijn. Je bekwamen in een bepaalde hobby is vaak de be langrijkste drijfveer voor het volgen van een kur sus, maar van groot belang zijn in vele gevallen ook de neveneffekten: meer zelfvertrouwen, kontakten met andere mensen, afleiding van kleine of grote problemen. Het verhaal behoeft niet toegespitst te worden op de schilderkursus, het geldt onge twijfeld ook voor de deelnemers aan het kantklos sen, pottenbakken, breien, volksdansen, weven en zovoort, enzovoort, want er gebeurt veel in „De Lichtboei". Nel maakte een moeilijke periode door: na het overlijden van haar schoonmoeder, die ze gedurende vier maanden mede had verzorgd, kreeg ze last van depressieve buien. „Je kunt het je nauwelijks voorstellen, maar ik kon gewoon niet meer. Ik was doodmoe, kreeg hartklachten, kon niet slapen en werd zelfs agres sief", zegt ze er zelf over. Na een half jaar tobben, had ze het gevoel in elk geval iets te moeten ondernemen ze besloot „De Lichtboei" binnen te stappen. Dat lijkt haar goed te heb ben gedaan. Ze hield altijd al van te kenen, maar bracht die hobby nooit echt in de praktijk. Nu leert ze aller lei technieken en geniet met volle teugen van deze kursusochtend. „M'n persoonlijke problemen zijn ook veel meer op de achtergrond ge raakt nu ik iets heb om me op te kon- centreren".. Egoïstisch? Het klinkt verontschuldigend als ze zegt, dat ze niet egoïstisch wil zijn door een stukje eigen bezigheid te hebben. „De kinderen worden al wat groter en als die huishoudelijke taak voor een groot deel wegvalt, moet je toch ook ergens mee bezig kunnen zijn". Ook Marjo gebruikt het woord „egoïsme". „Ik heb nu nog zoveel an dere dingen te doen, maar als de kin deren straks groter zijn, wil ik niet in een gat vallen". Schilderen is altijd één van haar wensen geweest. De stap naar de kunstakademie durfde ze destijds niet aan, maar binnenin bleef het verlangen om haar waarne mingen en gevoelens zo goed moge lijk vast te leggen. Het volgen van de schilderkursus was voor haar per soonlijk het nemen van een drempel; het binnenstappen bij „De Lichtboei" niet. Ze heeft de ervaring daar bezig te zijn met mensen, die el kaar gevoelens begrijpen. Bas was zijn levenlang technisch bezig en had zich eigenlijk nooit eni ge vorm van kreatieve ontplooiing gepermitteerd. Door enkele maat schappelijke problemen dreigde hij geestelijk behoorlijk in de knel te ko men. Via de pastorale hulpverlening van het Leger des Heils werd hij at tent gemaakt op de schilderkursus. Hij besloot de stap te wagen en konstateert lyrisch, maar eerlijk: „Het heeft m'n leven veranderd, want al heel gauw bleek dat ik het in m'n vingers had". Zijn problemen zijn niet echtvt^Lw^nen, maar hij heeft dej^i^BflTL^jbeter afstand iC(i. Met verf en kunnen worden. Dat zou te betreuren zijn, want in „De Lichtboei" wil men het buurt- en klubhuiswerk juist voor iedereen toegankelijk houden. Maar ook bij het Leger des Heils groeien de bomen niet meer tot in de hemel en de tekorten worden aanzienlijk. Het hoofdbestuur hief de waarschuwende vinger en gaf te kennen echt niet tot in het oneindige het financiële gat te kunnen dichten. Het korps in Zierikzee richtte zich tot de gemeente om te vragen of van die zijde verdere financiële tege moetkoming was te verwachten. Tot nu toe wordt een jaarlijkse gemaxi maliseerde bijdrage verstrekt voor het buurt- en klubhuiswerk met inge bouwd peuterwerk. Volgens Rudi Prager kan met die 145.000,— niet meer worden gefinancierd dan het gebouw en één betaalde kracht, „aan aktiviteiten kom je dan niet toe". „Het zal de gemeente een worst zijn hoe we met dat bedrag rond moe ten komen", liet hij onlangs een beet- van t Luitenant Piet Dijkstra. verve legt hij zich toe op een fraai Bijbels tafreel en geeft er een enthou siaste uiteenzetting over. Karin kwam in 1977 in Zierikzee wonen. Schilderen en tekenen had ze altijd graag gedaan, maar het bleef bij een sluimerende hobby. Totdat ze een schilderkist kreeg en besloot een kursus te gaan volgen. Ze koos die in „De Lichtboei", om dat die kursus dichtbij was, niet duur was in vergelijking met bij voorbeeld schriftelijke kursussen en omdat ze er ook wat nadere kontak ten zou kunnen leggen met mensen in Zierikzee. Het gebouw in de Poststraat kende ze reeds, want haar dochtertje ging er naar de peu terspeelzaal. „Je stapt hier gemakke lijk naar binnen en de kursussen worden opgezet zonder kommerciële achtergrond, dat trok me ook wel aan", aldus Karin. Volgens haar kun je hier gerust in je eentje binnen stappen, want je wordt zo opgenomen in de klub. Bo vendien moedigt de wijze van lesge ven volgens haar aan tot het leggen van kontakten. Ze volgt nu reeds vier jaar deze kursus en heeft zodoen de heel wat meer zelfvertrouwen ge kregen in het uitoefenen van haar hobby. Ze is veelvuldiger ten toonstellingen en exposities gaan be zoeken en ervaart steeds bewuster om zich heen te kijken; vooral in de natuur laat ze veel meer dingen op zich inwerken. Voor iedereen Volgens de bovenomschreven deel nemers zou verhoging van de kursus- gelden voor sommigen een probleem Klub- en buurthuis leid er Rudi Pra ger. je boos weten tijdens een vergade ring van de welzijnskommissie. Rudi voelde er op dat moment niets voor om direkt te laten weten, dat het hoofdbestuur zich wederom had la ten overtuigen van het belang van buurt- en klubhuiswerk in Zierikzee en voor 1984 toch met een bijdrage van 87.000,— over de brug zou ko men. Het was een poging zijnerzijds om op gemeentelijk niveau eens wat be- leidsuitpraken los te krijgen. Een houding, die je je in Zierikzee meestal niet ongestraft kunt permit teren. De liberale fraktie in de raad gaf reeds te kennen, „geweldig veel moeite te hebben met dit verstopper tje spelen door het Leger des Heils". „Buurt- en klubhuiswerk behoort altijd tot de zachte sektor", zegt Rudi en hij wijst erop, dat het nut van dit werk vaak moeilijk aantoonbaar is. Een harde achterban van leden ont breekt. Kursisten zijn meestal slechts tijdelijk bij de aktiviteiten betrokken en schreeuwen hun indivi duele ervaringen niet van de daken. Hoewel de meeste kursussen in „De Lichtboei" bomvol zitten, gaat het niet in de eerste plaats om de kwanti teit, maar veel meer om de kwaliteit, met andere woorden: of er wordt in gespeeld op een behoefte in de sa menleving én of mensen door het vol gen van een kursus tot ontplooiing komen, kontakten weten te leggen en problemen vaak wat beter aan kun nen. Anderzijds is het natuurlijk geen „must", dat je sociale of wat dan ook voor moeilijkheden hebt om mee te kunnen doen aan een aktiviteit in „De Lichtboei". Meestal is het en thousiasme voor een bepaalde hobby de belangrijkste drijfveer om voor een kursus in te schrijven maar de gunstige neveneffekten zijn wel mooi meegenomen. Uniek In Zierikzee doet zich de vrij unie ke situatie voor dat het klub- en buurthuiswerk professioneel is opge zet met betaalde krachten (Rudi Pra ger en Thea Verkerke). De beslissing daartoe werd enkele jaren geleden genomen toen het werk te veel werd voor het luitenantsechtpaar, dat reeds de handen vol had met het pastorale werk. Verder vergt buurt en klubhuiswerk nogal wat specia listische kennis en speelde de konti- nuïteit een belangrijke rol bij de ar gumentatie een aparte leiding aan te stellen. In eerste instantie wordt uitgegaan van aktiviteiten voor minder draag- krachtigen. De kosten mogen eigen lijk geen belemmering vormen voor deelname. Het zou immers een in breuk op de doelstellingen beteke nen als het buurt- en klubhuiswerk voor bepaalde bevolkingsgroepen te duur en dus ontoegankelijk zou wor den. De koppeling buurt- en klubhuis werk Leger des Heils kan, zoals ge zegd, beter niet te nadrukkelijk wor den gelegd. In „De Lichtboei" kun je bijvoorbeeld gewoon leren kantklos sen, en daar wordt dan echt geen hal- léluja bij gezongen. Anderzijds loopt die lijn naar het Leger des Heils er natuurlijk wel: Indien gewenst is die pastorale hulp wel aanwezig, hoewel pastorale hulp misschien veel te zwaar klinkt. De luitenant is er voor al ook voor dat rustige gesprek waar iemand misschien zo'n behoefte aan kan hebben. Zo maar een eenmalig gesprek als je even over je moeilijkheden of zor gen wilt praten. Indien gewenst, dat is een belangrijke voorwaarde, de mensen moeten het zelf aangeven. Van belang is daarbij wel, dat de sig nalen daartoe worden opgevangen, dat de docent(e) weet wat haar hem te doen staat als een kursist duide lijk aangeeft wat meer in „De Licht boei" te verwachten dan een uurtje hobby-uitoefening. Van de docenten wordt dan ook verlangd, dat ze de Leger des Heils doelstellingen ondertekenen, daarbij uiteraard wel volledige ruimte la tend voor eigen geloofsovertuiging en levenswijze. Medemenselijkheid is immers de spil voor dit werk en dat zullen alle betrokkenen, zowel betaalde als vrijwillige krachten voor ogen moeten houden, wil één en ander goed funktioneren. Luitenant Dijkstra is gelukkig met het buurt- en klubhuis. Het geeft vol gens hem vele mogelijkheden men sen te helpen. Een advies of een door verwijzing kan mensen vaak op weg helpen. Zijn ervaring leerde, dat So ciale Diensten en instellingen voor maatschappelijke dienstverlening voor velen nog hoge drempels heb ben. In een gebouw als „De Licht boei" blijkt men gemakkelijker bin nen te lopen. Noodopvang Een logisch gevolg daarvan was het opzetten van de noodopvang nu twee jaar geleden: Onderdak voor die man, die in staat is zijn woning kort en klein te slaan omdat die voortdurend werkloosheid hem de (vervolg pag. 15)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 14