streeknieuws Weet je nog wel, ouwetje... Kerstviering in Kerkwerve op verschillende manieren KERSTVIERINGEN OP SCHOOL IN RENESSE SFEERVOL KERSTZANGUUR IN BROUWSE SINT NICOLAASKERK VIERING KERSTFEEST HERV. VROUWENGROEP Afscheid peuterleidster in Renesse Vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland Belasting watertoeristen niet in 1984 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„sdag 27 december 1983 Nr. 23446 BRUINISSE - ,,'s Lands 'uusje", zoals de oudere Bruënaars het gebouwtje op de voorgrond van deze oude fo to uit 1915 nog wel kennen. Het was een soort opslag van het Waterschap, waar onder andere de vloedplan ken in waren opgeslagen. Links onder aan de dijk het pand, waar nu het pannenkoekrestaurant in is ge vestigd, De Cleene Mossel. De man in uniform (met hond) is Leen Stoel. KERKWERVE - In de afgelopen week hebben de scholen, verenigingen en kergenootschappen in Kerkwerve weer het kerstfeest gevierd. Dit gebeurde op verschillende manieren. De bejaardensoos deed dit vorige week dinsdagmiddag in het gemeen telijk verenigingsgebouw. Zo'n der tig ouderen waren samengekomen om te luisteren naar kerstgedichten, gelezen door mevrouw Den Boer-van Hoeve en mevrouw Bienefelt- Cashoek. Ook mevrouw Monteban- Huigens leverde een goede bijdrage aan de kerstviering door het lezen van een verhaal. Tussendoor werden kerstliederen gezongen. Het bestuur had gezorgd voor een voortreffelijke broodmaaltijd die ook gebruikt werd door burgemeester W. den Boer. De bejaarden hadden een goed samen zijn in eigen kring. Een dag later kwamen 's avonds de kleuters en hun ouders naar kleuter school „Piggelmee". De kinderen vierden op hun eigen wijze kerst feest, in hun eigen groep. Er werd ge zongen en de kinderen hadden ge dichtjes geleerd die nu werden opge zegd. In de pauze was er voor ieder een chocolademelk en een kersttimp. Na afloop van het feest kregen alle kleuters een boekje. NCVB Op diezelfde woensdagavond kwam ook de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve bijeen in het verenigings gebouw aan de Beatrixstraat. Na het gebed sprak de presidente, mevrouw C. Viergever-Legemate woorden van welkom. Hierna volgde de kerstli turgie waraan verschillende leden meewerkten door het lezen van ge dichten. De presidente mediteerde over ..Alzo lief Tussendoor zon gen de dames bekende kerstliederen. Na de pauze vertoonde Henk Keste- loo dia's over Israël, die aansloten bij het kerstgebeuren. De vertoning werd onderbroken door het declame ren van enkele gedichten of het laten horen van een stukje muziek dat bij de dia's paste. De vice-presidente, mevrouw A. van de Velde-Stouten sprak dank woorden waarna ..Ere zij God" werd gezongen. Mevrouw Van de Velde sloot de kerstviering af met dankge bed. Donderdagmiddag kwam ook de Hervormde Vrouwengroep „Samen één" bijeen. Alle leden namen deel aan de liturgie, die was overgenomen uit ,,Dc Fakkel", een blad voor Her vormde Vrouwengroepen. De dames Kesteloo-Hagc en Verton-Berrevoets lazen enkele kerstverhalen voor. Voorts werd volop gezongen en werd dit een zinvolle viering van de ge boorte van Jezus. C.N.S. 's Avonds opnieuw een kerst wij ding. ditmaal in de Christelijke Ge reformeerde Kerk. die door de kerke- raad beschikbaar was gesteld aan de C.N.S. van Kerkwerve. Het hoofd der school, de heer C. J. van Sluys opende de kerstwijding en sprak woorden van welkom tot leerlingen, oud-leerlingen (een groot aantal!) en familieleden. Na het gebed trad eerst het schoolkoor ..Hatikwa", onder leiding van mevrouw M. van Sluys- Gerritsen op in de geheel gevulde kerk. De kinderen van de school spraken en zongen hierna over het thema „Licht, ieder op eigen niveau. Regelmatig mochten de aanwezigen met' de kinderen meezingen. Juf frouw Boot vertelde een verhaal over een Russisch jongetje dat voor het eerst bekend werd gemaakt met de Bijbel. Na het tweede optreden van het schoolkoor werd de stijlvolle kerstwijding afgesloten door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. van der Wekken. Alle kinde ren kregen een boek en een sinaasap pel. Vrijdagmorgen vierden de peuters een heel ander soort kerstfeest in de peuterspeelzaal aan het Wervepad. Ze zongen enkele liedjes en één van de juffrouwen vertelde een verhaal over de kerstman. Na de pauze, waarin de kinderen werd getrak teerd op melk en een kransje werd poppenkast gespeeld. De ouders wa ren niet aanwezig op dit peuterfeest. Prinses Irene Op de laatste dag voor de kerstva kantie vierde ook de o.l.s. „Prinses Irene" het kerstfeest. De school was gezellig versierd en een heerlijk di ner werd opgediend door hulpvaardi ge ouders. Mevrouw Kloet-Kristalijn las het kerstverhaal voor uit de Kin derbijbel omdat ds. Duk door ziekte was verhinderd. Op de avond voor Kerst werd in de Ned. Hervormde Kerk de inmiddels traditionele kerstnachtdienst gehou den. In een eivol kerkgebouw ging emerituspredikant ds. H. F. Meijer uit Scharendijke voor omdat ds. J. B. Duk nog ziek was. Hij sprak over „Er was geen plaats voor Hem". Ds. Meijer sloot de prediking af met de vraag of wij bereid zijn om Christus in ons leven te ontvangen. Naast sa menzang, begeleid door mevrouw Van Sluys-Gerritsen achter het orgel, werkte de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Sursum Corda" on der leiding van de heer j. Schouls mee aan de dienst. Iinmanuël Naast de normale morgendiensten in de Christelijke Gereformeerde en de Nederlands Hervormde Kerk op Eerste Kerstdag, vond 's avonds in laatstgenoemde kerk nog dc kerst feestviering van zondagsschool „Im- manuël" plaats die door mevrouw Coomans-van de Bovenkamp werd geopend. Ook nu was dc kerk geheel gevuld en konden de aanwezigen ge nieten van kinderzang en kinderspel De kleinsten brachten een kaar- senspel, de oudere kinderen haden zelf dia's gemaakt en vertelden aan de hand hiervan het kerstverhaal in eigen woorden. Namens de kerke- raad bedankte de heer C. J. van Sluys de kinderen en leiding, on langs uitgebreid met vier jonge da mes. voor het gebrachte. Daarna ging hij voor in dankgebed. De Chr. Gereformeerde zondags school „De Goede Herder" vierde het laatste kerstfeest van dit jaar te Kerkwerve op Tweede Kerstdag in het kerkgebouw. Het thema voor de ze viering was „De wijzen" en me vrouw Flikweert-Brouwer vertelde hierover. Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd, mocht juf De Ruij- ter het vrije verhaal vertellen. Ds. M. van der Sluijs nam afscheid van zes kinderen en gaf hen een Bijbel mee. Juffrouw van den Hoek-Boot zorgde voor begeleiding van de liederen met haar gitaar. RENESSE - In de peuterspeelzaal 't Opstapje te Renesse werd afscheid genomen van mevrouw A de Waal, alias juf Andrea, Sinds d start van de peuterspeelzaal in dcemberl975 was zij verbonden als leidster. Op de receptie waren de peuters met hun ouders en vele oud-leerlin gen aanwezig. Alle peuters boden een bloem aan, waarna ze hun rug naar de juf toedraaiden om gezamenlijk de afscheidsleus „Dag juf Andrea" te tonen. Mevrouw V. d. Waal wordt op gevolgd door Addy van de Hoek. ZIERIKZEE Het waterschap Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 10 januari in 's Landskamer te Zic- rikz.ee een algemene vergadering. Op de agenda staat de beëdiging en in stallatie van de per 1 januari 1984 nieuw benoemde c.q. herbenoemde hoofdingelanden in de distrikten 2 en 4. voorstel tot het opmaken van aan bevelingen van gezworenen, verte genwoordigende de ongebouwde ei gendommen in dist rikt 1 en 3 en de gebouwde eigendommen. Als laatste agendapunt komt dc inventarisatie van de archieven per 1 januari '959 opgeheven polders en waterschappen aan de orde. De vergadering begint om 14.00 uur RENESSE - Voor de kerstvakantie werden op de peuterspeelzaal, de kleuter- en de lagere school te Re- nesse kerstvieringen gehouden. Voor de kleuters was de kerstviering woensdagavond tussen vijf en half zeven. De kleuters en de leidsters genoten gezamenlijk in een sfeervol met zelf gemaakte kerststukjes versierde klas van een kerstdiner. De kinderen speel den een kerstspel en de juf vertelde een kerstverhaal De peuterspeelzaal vierde het kerst feest in het bijzijn van de ouders, die met koffie werden ontvangen. Na het voorlezen van een verhaal werd een krentenbol gegeten en werden de kerststukjes gemaakt Aan het einde van de viering werden de mandarijnen uit de kerstboom gehaald Op de lagere school 't Staepel'of werd de kerst gevierd met een fees telijke maaltijd Iedere klas „dineer de" in het eigen lokaal die met zelf gemaakte kerststukjes feestelijk was versierd De kerstviering werd afge sloten in de gemeenschapsruimte. Daar voerden de leerlingen uit alle klassen de kerstmusical De drie rovers en de Ster op. De musical werd bijgewoond door belangstellende ouders. „Met mensen, die niet willen is het immers kwaad kersen eten. Als we de wijziging vaststellen weet ieder een tenslotte, dat de watertoe ristenbelasting eraan zit te kotnen en hoeft men zich straks er niet meer achter te verschuilen, dat men van een en ander niet wist. Een soort ze kerheidstelling derhalve. Verder dus geen bezwaar tegen de wijziging van de invoering: 1 april 1985 derhalve". Op deze manier weten dc passanten van de Bruse haven zich al met al voor 1984 nog gevrijwaard van wa tertoeristenbelasting, maar dat zal vast en zeker voor het laatst zijn. Er is nu immers nog tijd te over om alle betrokkenen voor die tijd te horen en de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. Of en dat kan natuurlijk ook nog: de nadelen moeten zoveel zwaarder wegen, dat bet kollege van b. en w. de Bruse raad ervan kan overtuigen, dat invoering hoe dan ook te veel bezwaren oplevert. Feeërieke entourage voor het kerstzanguur in de Sint Nicolaaskerk. BROUWERSHAVEN - De monumentale St Nicolaas kerk te Brouwershaven, verlicht door het feeërieke schijnsel van tientallen kaarsen, vormde zaterdagavond de sfeervolle entourage voor een kerstzanguur voor ieder een. Deze bijeenkomst, georganiseerd door de werkgroep gereformeerd/hervormd Brouwershaven-Zonnemaire werd door ongeveer vierhonderd mensen bezocht Mede werking verleenden de zangvereniging „Eén naam is onze hope" uit Nieuwerkerk onder leiding van mevrouw W. Bil en de organist R. Balkenende. „Ik hoop dat, ondanks de kou, de warmte van de kerstboodschap zal doordringen", zei ds. R. Stutvoet tij dens zijn welkomstwoord in de onver warmde kerk. Dat de aanwezigen hiej> mee weinig moeite hadden bleek uit de hartverwarmen de samenzang die in het hierna volgende uur te beluisteren was. De gezangen 138,139,150,143 en 135 uit het liedboek en de kerstlie deren „Eeuwen geleden", „Midden in de winternacht", „Jezus zegt dat hij" en „Ere zij God" werden door de aan wezigen soms afgewisseld met solo coupletten van het koor, met overgave gezongea Meerstemmige bewerking Het koor, onder leiding van me vrouw Willie Bil, bracht de liederen Volk'ren hoort", „Herders hij is gebo ren" in een meerstemmige bewerking van Y. Visser en „Immanuel" ten geho re, hetgeen door de akoestiek van de grote kerk goed tot zijn recht kwam Ds. Stutvoet las het kerstverhaal Lu cas 21-20 voor en sprak een kerst gedachte uit Brouwse verpleegkundige De opbrengst van de kollekte was bestemd voor een klein zendingsge nootschap in Opper Volta (Afrika), waar ook de Brouwse verpleegkundige Jet ty Stouten voor enkele jaren werk zaam is. De kollekte bracht bijna f1000,- aan kontant geld op. De kerngroep Tekenen van Hoop heeft voor dit doel een gironummer geopend, zodat de mensen die zich bij dit projekt betrok ken voelen, hun bijdrage kunnen stor ten op gironummer 43.92.930 of bank nummer 35.78.43.762. In Zierikzee ZIERIKZEE - De Herv. Vrouwen groep Wees een Zegen te Zierikzee vierde het kerstfeest. De presidente, mevrouw M. H. Dorst-Klink zei in haar openingswoord dat het fijn is dat we in alle rust kunnen samenko men om de geboorte van Christus te vieren. Zij declameerde het gedicht Komt laten wij aanbidden. Na ge zang en verscheidene declamaties hield ds. C. L. de Rooij de meditatie. Hij vertelde dat er geen plaats voor Jezus was met Kerst, maar dat er wel plaats was voor Hem in Getsémané, Golgatha en de Hof van Jozef van Arimatea, die plaatsen waarvan de mensen zeggen: dat is geen plaats. Hij zei ook dat als er geen plaats is voor de hele Heiland de liederen loos >en leeg zijn en we dan ongetroost de «duisternis tegemoet gaan, maar als 'we wel plaats hebben voor de Hei- Hand dan zal Immanuel-God een heel vereniging was zoveel mogelijk voor materiaal gezorgd. In een prettige sfeer werd met de nodige aanwijzin gen of hulp aan eigen gedachte gestalte gegeven en de meegebrachte bakjes, schaaltjes, mandjes, kande laars en dergelijke tot sfeervolle kerststukjes verwerkt. Er waren ju weeltjes bij. Al met al een bijzonder geslaagde avond en voor de aanwezigen een bij drage ter verhoging van de eigen kerstsfeer. renesse Kinderpostzegels Leerlingen van de klas 6-5 b van de openbare lagere school 't Staepel'of te Renesse hebben zich ingezet voor de jaarlijkse verkoop van kinder postzegels. De opbrengst was 2282,50. bruinisse Kerstfeest Chr. I.s. „Op Dreef" Met zang, muziek en uitbeelding heeft de Chr.l.s. „Op Dreef" het kerstfeest gevierd in de Ger. Kerk onder de Noorddijk. De viering werd met orgelmuziek begeleid door Rian- ne Dalebout. De volle kerk, veel ou ders en grootouders waren aanwezig, begon met samenzang: „Nu zijt wel lekome", waarna juffrouw Roukema opende met gebed. Mevrouw W. v. d. Doe verzorgde de Bijbellezing. Klas zes liet zien en horen wat er zich in de kerstnacht afspeelde. Een blokfluit groepje speelde enkele kerstliederen wat erg mooi klonk in de kerk. De opbrengst van een gehouden kollekte is een eerste aanzet voor de adiptie van enkele kinderen door ou derkommissie en personeel. Kerstfeest Kabouters De kabouters van de Scouting groep „Prinses Margriet" uit Brui- nisse hebben zaterdagmiddag in een fijn sfeertje kerstfeest gevierd. Zelfs een écht kerstdiner bij kaarslicht ontbrak niet. Soep, een slaatje met friet en ijs toe, leidster Oehoe (Neelt- je Kok) met assistentie van Marinka jaar lang met ons zijn, in voorspoed en tegenspoed. Hierop werd gezongen Geen wiegje als rustplaats en Stille Nacht. Me vrouw Dorst-Klink las Lucas 2:8-14 en mevrouw De Bel-Quist declameer de „De Herders". Daarna werd gezongen „Heerlijk klonk het lied der englen" en de pre sidente las Lucas 2 15 en 16. Me vrouw De Rooij-Wildeman decla meerde „De grote dingen op het tweede plan" en de dames zongen „Hoor de englen zingen d'eer". Na de pauze zongen ze „Vol van pracht", en mevrouw Boogert las een vrij kerstverhaal getiteld „Mik maar uit het raam". Na „Eer zij God in on ze dagen" declameerde mevrouw Schot-de Regt „Kerstmis". Daarna ging ds. C. L. de Rooij voor in dank gebed. Tot slot werd staande gezon gen „Ere zij God". en Arjanne zorgden prima voor de padvindertjes. En terwijl buiten de wolven huilden en in steeds kleinere kringen om het kampvuur cirkelden, vertelde in de veilig blokhut bij het flakkerende licht der kaarsen Oehoe een mooi kerstverhaal en zongen de Scouts liedjes. Kerstfeest zondagsschool De zondagsschool vierde op Twee de Kerstdag het kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. De heer S. de Koning be groette de kinderen, ouders en groot ouders en opende met gebed. Na het kaarsenspel vertelden Simone de Ronde (tekst uit Lucas 2) en de heer W. Verwijs (uitleg) het kerstevange lie. Mevrouw Verspoor vertelde een spannend kerstverhaal „De gestolen konijnen" wat handelde over Janus de stroper. Traditioneel kregen de oudste leerlingen die afscheid van de zondagsschool namen, een bijbel overhandigd door ds. Teekens. Me vrouw Schraver begeleidde de fijne dienst op het orgel. De kollekte die werd gehouden wordt geheel bestemd voor de aanschaf van kin derbijbels van Anne de Vries. De Bij bels zijn bestemd voor de kinderen in Hongarije. (vervolg van pagina 1) en kan bet al nauwelijks veefvroeger dan vooraan in 1985" Tienjarenplan „Allemaal goed en wel", argumen teerde Vonk nog, „maar we willen hoe dan ook vaststellen. Wat mij be treft mag de invoeringsdatum dan naar 1 april 1985, maar als we niet overgaan tot een vaststelling, dan wordt het w eer een tienjarenplan" haamstede In memoriam J. P. C. Boot Een der grootste natuur- en vogel vrienden die de Westhoek heeft ge had is heengegaan. Op 77-jarige leef tijd overleed in Bergzicht te Goes de heer J. P. C. Boot, een der mede oprichters en lange tijd voorzitter van de Vogel- en Natuurwacht Schouwen-Duiveland. Geen plantje of vogeltje was bij hem onbekend; hij kende ze allen bij naam in het Hol lands en in het Latijns. Als gids bij de zilvermeeuwen-exkursies was hij zeer geliefd door zijn duidelijke en voor iedereen begrijpelijke uitleg. Van beroep fruitteler was hij bestuurslid van de afd. Schouwen van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, waarvan 12 jaar voorzit ter. Tevens was hij bestuurslid van de Kring Zeeland van de NFO en lid van het dagelijks bestuur. Als verte genwoordiger voor Schouwen-Duive land fungeerde hij als bestuurslid der Onderlinge Fruittelers Hagelver- zekering Maatschappij en in het bestuur van de landbouwvereniging Concordia et Confidentie had hij 6 jaar zitting. Ook in het bestuur van de Onderafdeling Schouwen van de voormalige Coöp Veilingsvereniging Zuid Hollandse Eilanden was hij ver tegenwoordigd. Geruime tijd was hij sekretaris van het bestuur der Coöp Raiffeisenbank Haamstede, later ge fuseerd in Rabo-bank Schouwen. Als medewerker aan het Rijksinstituut voor Veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (RI- VON) genoot hij een grote waarde ring voor zijn werk. Dit had hij ook als korrespondent van de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningen. Groot was zijn aandeel in het deter mineren en te boek stellen van de Ne derlandse vlinder en er was dan ook geen vlinder of hij wist de naam. In de oorlogsjaren trad hij op als burgemeester van Burgh, Haamste de, Renesse, Noordwelle en Seroos- kerke, menend in deze funktie iets wezenlijks te kunnen doen voor de bevolking van deze dorpen. De crematie zal plaatsvinden don derdag 29 december om 15.00 uur in het crematorium te Middelburg. SCHOUWEN-DUIVELAND Groen en Bloei in kerstsfeer De afdeling Schouwen en Duive- land van „Groei en Bloei" besloot het verenigingsjaar met een aH^hdJe zelfwerkzaamheid in het Huis van Nassau te Zierikzee. Ruim 40 leden waren aanwezig om onder leiding van de dames Hanse en Onrust hun eigen kerststukjes te ma ken. Door deze dames werd eerst ge demonstreerd op welke wijze het beste met verschillende materialen wordt gewerkt en een arrangement wordt gemaakt. Daarna togen de aanwezigen zelf aan de slag. Door de I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5