Penelope van de „Polyanthe" Interkerkelijke kerstzangdienst in Gasthuiskerk druk bezocht dit biedt de DeeidDuïs 1 „Ars Musica"-kerstkoncert in Lutherse Kerk Zierikzee BEJAARDENSOOS VIERDE KERSTFEEST A „Het licht schijnt in de duisternis" Kerstviering NCVB afdeling Zierikzee Kerstviering Huisvrouwen Westerschouwen Kerstmiddag bejaarden in Dreischor Kerstfeest sociëteit Burgh Kerstviering bejaardensoos Haamstede Door Muziekschooldocenten en -leerlingen 4 De Gasthuiskerk was tijdens de Interkerkelijke Volkskerstzangdienst op Kerstavond tot op de laatste plaats bezet. ZIERIKZEE - „Het licht schijnt in de duisternis", was het thema van de interkerkelijke volkskerstzangdienst zaterdagavond in een overvolle Gasthuiskerk. Christelijke-gereformeerd predikant ds. B. de Graaf sprak in zijn welkomswoord terecht van een zeer gemê leerd gezelschap aanwezigen, onder wie ook zeer veel jeugdigen. Met het vreugdevolle „Komt allen tezamen" met begeleiding van de Ko ninklijke Muziekvereniging „Kunst en Eer" werd de volkskerstzang dienst geopend. Kaarsen, de ingetogen, maar desal niettemin krachtige tonen van de muzikanten, het plechtige orgelspel, de sierlijke kerstboom en de warmte van het samenzijn op deze kersta vond maakten dit tot een zeer bijzon dere dienst. ZIERIKZEE - Op woensdag 21 de cember vierde de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. met leden en gasten het kerstfeest. De presidente me vrouw Tuitman-van der Maas opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Enkele leden van de afdeling be paalden de aanwezigen d.m.v. schriftlezing, declamatie en samen zang bij het kerstgebeuren. Dit ge beurde aan de hand van de liturgie Jezus Christus, Zoon van God licht uit licht, neergedaald in de donker heid van ons menselijk bestaan om ons opnieuw te doen zijn Lichtdra gers in zijn rijk. „Alternatief" was de titel van het kerstverhaal, na de eerste pauze ve- teld door mevrouw Van der Linde- Florusse. De aloude kerstkantate „Bethlehem Ephrata" werd d.m.v. koor en solo zang vertolkt door het N.C.V.B.-koor o.l.v. mevrouw Van der Linde-Florusse. Koor- solo en sa menzang werd op het orgl begeleid door mevrouw Van 't Leven. Na een dankwoord van de presi dente an het adres van alle medewer kenden werd de bijeenkomst beslo ten met het zingen van de Engelen zang. In Oosterland Na deze opening werd gezongen on der begeleiding op het orgel door me vrouw Capelle-de Ronde gez. 1 vers 1 en 4. Hierna ging de heer Rouw voor in gebed, waarna hij het kerstevan gelie voorlas uit Lucas 2 vers l tni 20. Na samenzang van gez. 10 vers l en 5, hield de heer Rouw een medita tie, waarna werd gezongen gez. li vers 1 en 2. Hierop volgde een eerste pauze, waarna mevrouw C. v. d. Have-v. d. Maas een gedicht voorlas van Nel Benschop, getiteld: ..Modern Kerst feest". Na dit gedieht, las mevrouw Poelman een vrij kerstverhaal geti teld: „Wouter van Gemert", waarna werd gezongen gez. 15 vers 1, 2 en 3. Thans volgde een 2e pauze waarin zo als gebruikelijk werd genoten van een kopje chocolademelk Na de pauze volgde een vertelling „Het licht schijnt in de duisternis, maar waarom alleen met Kerstmis? Waarom duurt Kerstmis zo kort?". Een vraag die velen zich wellicht stellen en die ook ds. De Graaf aan greep voor zijn medidatie. Voor ve len is Kerstmis slechts een opflikke ring van het licht en wordt het daar na weer donker. „Wellicht staat we daarom soms wat skeptisch tegeno ver Kerstmis", aldus de predikant. Hij benadrukte echter, dat slechts de kerstfeer tijdelijk is, maar het licht blijvend. In dit verband ver wees hij naar het kerstevangelie van Johannes, waarin de-geboren Christus het licht der mensen wordt genoemd. Alle mensen kregen de kans in de stralenkrans van het licht te staan en uitzicht op God te hebben, aldus ds. De Graaf in zijn medidatie. Ondanks de heerlijke boodschap van kerst, verwees hij ook naar alle vrees en on rust in de wereld. Daarin zag hij de tegenstand, die het licht van de duisternis ondervindt. „Die duister nis schermt het licht af, maar het heeft het licht niet gegrepen". Ds. De Graaf zag het licht van Jezus Christus ook als steun in ziekte, ou derdom, invaliditeit, rouw, verdriet en eenzaamheid. Het evangelie om schreef hij als een lichte open plek in een donker bos. Liederen Afwisselend met begeleiding van „Kunst en Eer" en orgelspel door Mar van der Veer werden de liederen „Komt, verwondert U hier mensen", „Hoe zal ik u ontvangen", „Gloria in excelsis Deo", „Op u mijn heiland, blijf ik hopen", „ik kniel aan Uwe kribbe neer" en „Stille Nacht, heili ge nacht" gezongen. De schriftlezing van Lucas 2 werd voorgelezen door burgemeerster Th. H. de Meester. Dit symboliseerde, zo als ds. De Graaf het later ook om schreef, de verbindende schakel, die het evangelie voor velen vormt. door mevrouw Boogerd-v. d. Berg ge titeld: „In de Gloria". De heer Rouw sloot zijn deel op de ze middag af met dankgebed, waarna hij liet zingen gez. 7 ves 1 en 2. Aan het einde gekomen dankte me vrouw Poelman ook de burgemeester nog. die zich toch nog even had kun nen vrijmaken om even bij de viering te zijn. Verder dank aan het bestuur dat het weer mogelijk had gemaakt om deze middag te doen slagen. Ook dank aan mevrouw Capelle-de Ronde voor haar orgelspel tijdens het zin gen. Allen dank voor de goede sfeer. Tot slot een woord van dank aan de heer Rouw voor het gesproken woord op deze middag. Ze wenste een ieder een goede kerst en een wel thuis, waarop staande nog werd gezongen de Engelenzang „Ere zij God". Onder leiding van dirigent Mar der Veer, die deze avond dus in een dub- belfunktie optrad, zong het Geref- formeerd kerkkoor drie liederen, te weten: „In de stad van Juda's Ko ning", „Er is een roos ontloken" en „Emanuel". „Kunst en Eer" was te beluisteren in een fraai koraal van Bach. Na dankgebed en het krachtige „Eere zij God", werd deze interker kelijke volkskerstzangdienst beslo ten. De opbrengst van de kollekte, die bij de uitgang werd gehouden, kwam ten goede aan de internationa le vluchtelingen. HAAMSTEDE - De afd. Wester schouwen van de Ned.Ver. van Huis vrouwen vierdê'^.prtder grote be langstelling in de Geref.kerk liet Kerstfeest. Het programma w as zeer geva rieerd met voor de pauze de lichtvoe tige mini-musical:-Een dag uit het le ven van een gewone huisvrouw. De afdeling beschikt blijkbaar over een groot aantal talentvolle dames met zang, dans en toneel. Na de pauze bracht het Huisvrouwen zangkoor onder leiding van de heer H. P. Ever wijn en met mevrouw Elvira Vos- Simons aan de piano een fijne uitvoe ring van Kerstliederen. Verder wa ren er toespraken, gedichtjes en sa menzang. Een geslaagd kerstfeest, zoals er in deze dagen in de Westhoek vele zijn gehouden. DREISCHOR - De kerstmiddag van de bejaarden in Dreischor werd geopend door de voorzitter, me vrouw V. d. Werf-Vone. Na het zin gen van Komt allen tesamen werd het Kerstevangelie voorgelezen door mevrouw De Keizer-de Wit. Daarna zongen de leden Nu zijl Wellecome. Enkele bejaarde dames droegen een gedicht voor. Dat waren de. dames Wierdema, Bolkenbaas en Van de Kastelle. Ook de heer Faling droeg een gedicht voor. Nadat iedereen op koffie met ap pelgebak was getrakteerd en warme wijn met bitterballen, kwam me vrouw Van de Weijde-Smits met de kleuters die diverse versjes zongen. Dat viel bij de bejaarden zeer in de smaak. De kinderen brachten allen een mooi versierde fles met een branden de kaars mee. De kinderen kregen zelf een mooi versierde sinaasappel en een kaarsje mee naar huis."Hierna droeg mevrouw Doeleman een kerst verhaal voor. Als slot werd gezongen „Ere zij God". BURGH - De Burghse soos hield vorige week een kerstfeest in De Koebel. Wegens ziekte van mevrouw V. d. Klooster lag de leiding in han den van de heer K. Schoonaard. Op deze middag werd veel gezongen. Niet alleen door de aanwezigen, maar ook door het koortje o.l.v. mevrouw Bolkenbaas en was er deklamatie door mevrouw Duson. Het Kerstr evangelie werd gelezen door de heer Schoonaard cn mevrouw V. d. Panne. Muzikale medewerking verleende mevrouw Bom-Kloet aan het orgel en mevrouw V. d. Wckken-Schoonaard zong daarbij. Een kerstverhaal werd verteld door de heer Schoonaard, „Net op tijd voor Kerstmis" getiteld. Tot slot volgde een gezellige brood maaltijd, waarna de voorzitter ieder een, en vooral de helpsters bedankte voor hun inzet Besloten werd met het staand zingen van het „Ere zij God". BRUNSSUM - Naar schatting 75 le den van vredesgroepen hebben zaten dagmiddag deelgenomen aan de tradi tionele kerstmars in het centrum van Brunssum met als einddoel de ingang van het Navo-hoofdkwartier Afcent PURMEREND - Met vuurwerk spe lende kinderen hebben zaterdagmid dag een uitslaande brand veroorzaakt in de sporthal De Karrekiet aan de Churchillaan in Purmerend. Een woordvoerder van de gemeente raamt de totale schade op bijna een miljoen gulden. HAAMSTEDE - In de rekreatiezaal van de Geref. kerk vierden de leden van de bejaardensoos Haamstede het kerstfeest. De presidente, mevrouw M. Kik-Verton sprak een welkomst woord haar meditatie benadrukte nog eens het licht dat in de wereld was gekomen voor armen en rijken. Na samenzang las mevrouw W. van Oosterom-van Dijke het Kerstevan gelie en daarop voerden de kinderen van de openbare basisschool De Kir- reweie de musical „Het Mooiste Ge schenk" op. Een welverdiend ap plaus beloonde hun duidelijk en lief optreden. Voor al de mensen in de zaal hadden ze een kerstboompje geknipt met een kerstgroet van hun schopl. Een glaasje fris en wat zoetig heid was hun toebedeeld en daarop vertrokken de kinderen weer naar school. In de pauze was er traditio neel een stukje kerstkrans. Vervolgens las de heer A. Dam man, hoofd van de obs De Kirreweie een kerstverhaal, getiteld Kerstfeest in de Woestijn. En na de warme wijn droeg mevrouw Van Oosterom-van Dijke het gedicht: En toen werd het stil voor. De slotzang was: Dank, dank nu allen God. De presidente dankte iedereen waarop ds. Kerssen besloot met fijne woorden en dank gebed. Dank werd nog gebracht aan mevrouw Hessels voor haar muzika le omlijsting, daar mevrouw Leeuwe nog niet aanwezig kon zijn. En tot slot kreeg iedereen een tulbandje mee naar huis. De organist Rien Balkenende speel de ditmaal enkele koraalvoorspelen van J. S. Bach. Voorts trad hij als een begeleider van Jolanda van 't Veer (altblokfluit) en Peter Wondergem (ba riton). De liederen die Peter Wonder gem met ziojn fraaie baritonstem aan het slot van het programma uitvoer den maakten diepe indruk. Jolanda van't Veer bewees hoe fraai een altblokfluit kan klinken, zeker in de kleine Lutherse Kerk met een ideale akoestiek voor een blokfluit Het laat ste geldt ook voor het gitaarspel van Dik de Koning. Tijdens zijn gitaarspel met werken van Bach „kon je een speld horen vallen" en het geweldige applaus na afloop bewees hoe zeer zijn spel op prijs gesteld werd. Terechte bewondering ook voor de „Zierikzeesche Strijkerskapel", een strijkersensemble bestaande uit leer lingen van de Zeeuwse Muziekschool onder stimulerende leiding van Myra van GroenendaeL Zij speelden de be slist niet eenvoudige „Serenade in C" 10 De volgende ochtend namen ze een vroege trein naar Torquay en bereik ten 's middags Borcombe. Stone Hou se stond aan een uitloper, zeewaarts van het dorp Borcombe. Het leek een zwervershuis, onzichtbaar vanaf de rode klippen erboven, halfverscho- len tussen de platanen en het scheen gebouwd te zijn aan het eind van de achttiende eeuw, dooreen kluizenaar die er blijkbaar de voorkeur aan had gegeven zich van de wereld af te zon deren. Het huis was te bereiken langs de smalle, in de klip uitgehouwen steile weg en het feit dat het dus moeilijk te bereiken was, was een doorn in het oog van vele generaties kooplieden geweest. Voor Penelope was dit huis een pa radijs. De schuilligende tuin was als een kaleidoscoop van wilde en ge kweekte bloemen. Aan het onde reind van de tuin, verborgen achter een seringenheg, was een muur met een oude deur, die toegang gaf tot een particulier pand, dat. voorzien van een menigte stenen treden, naar de keet liep waar de motorboot van de heer Dorban lag gemeerd. De natuur had hier een ideale kade gevormd, want hel botenhuis stond aan de hol le zijde van een kleine inham en werd Woensdag 28 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Poppenkraam 16.00 uur De mini play backshow 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Mannen onder elkaar 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Zoot suit. Amerikaanse speelfilm uit 1981. Centraal in deze film staat een bende Chicanos, een Mexicaanse groep inwoners in de VS. De maker van de film wil de kijkers laten ervaren welke onrechtvaardig heden etnische minderheden vaak moeten ondergaan. 22.10 uur Het landsbelang. Satirisch magazine 23.05 uur Teleac 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen f9.20 uur Van gewest tot gewest. Ab dij in Diepenveen wordt bezocht. Daar leven een dertigtal trappisten een streng en sober leven. Hun onder houd wordt voorzien door de in komsten van het door hen gerunde melkveebedrijf. 20.10 uur De paardentekenaar. Het verhaal speelt zich af op een school uit de vijftiger jaren. De onderwijzer had in die tijd nog gezag. De opmer kelijke uitspraken van de leraar worden in het verhaal niet door alle leerlingen met enthousiasme ontvan gen. 21.00 uur Jaaroverzicht Journaal 22.30 uur Journaal 22.45 uur Sportoverzicht 1983 tegen zeestormen beschermd door twee kleine pieren, die recht in zee staken „Is het hier niet heerlijk?" vroeg Cynthia automatisch. Het scheen dat haar belangstelling in zulke dingen zich alleen maar werktuiglijk kon uiten. Haar geest scheen in werke lijkheid volkomen vervuld te zijn van de gewone praktische dingen van het leven. „Het is nogal ver vanaf hel dorp, maar ik heb een auto. die ons het klimmen bespaart. Kun je chauffe ren?" Penelope knikte. „Ik zal je nu meteen maar je kamer wijzen. Ga je mee?" Ze gingen een brede trap op en vervolgens door een donkere gang, met aan het eind de kamer. Deze bleek klein en eenvou dig gemeubileerd te zijn. Maar hij had twee ramen, die uitzicht boden op de zee, de rode klippen cn de groe ne velden. Ze haalde diep adem. „Bevalt hij je?" vroeg Cynthia, die haar aandachtig aankeek. „Het is hier heerlijk", antwoordde Penelope. Mevrouw Dorban lachte kort. „Zo stel ik me nu de hel voor", zei ze. Donderdag 29 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Poldark 16.50 uur Het donkere bos 18.50 uur Teleac 18.55 uur Dr. Snuggles 19.20 uur Wordt vervolgd 20.00 uur Journaal 20.28 uur Paul van Vliet. Een kerst en nieuwjaarsshow van deze beken de cabaretier met de titel: Een terug blik op gisteren en een knipoog naar morgen" 21.45 uur Televizier magazine 22.25 uur Shogun. Mariko kan een op dracht van Toranga niet uitvoeren omdat Ishido haar belet om de twee edelvrouwen van Toranaga te bren gen naar de residentie. In zo'n situa tie is Mariko verplicht zichzelf te do den 23.20 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.30 uur NK schaatsen 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Wild west bp zijn best 19.35 uur Pistache. Praat- en muziek programma 20.40 uur Agatha Christie. Een rijke jongeman is smoorverliefd op de mooie kunstredaktrice Una Drake. Hij wil met haar trouwen, maar zij geeft hem twee raadsels op, die hij moet zien op te lossen 21.30 uur De duo baan. Gedramati seerde dokumentaire. Familie Steenstra bestaande uit een man en vrouw en twee kinderen. Beiden zijn onderwijzer en de vrouw wil weer gaan werken. De man juicht dit toe. Óp het ministerie wordt echter roet in het eten gegooid, want als er een baan vrijkomt is die voor een wacht gelder en mevrouw Steentra heeft geen wachtgeld 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Myra van Groenendael en Rien Bal kenende, die Zierikzee niet als „werk plaats" maar wel als woonplaats ver laten hebben. Aangezien statutair vastligt dat de bestuursleden op Schou- wen-Duiveland woonachtig moeten zijrvmoestèn zij hun bestuurslidmaat schap neerleggen. Voorts kregen de executanten de „kerstkrans" in de vorm van een zwaan (het symbool van de Ars Mu- sica-concerten) als dank voor hun aandeel in deze geslaagde avond in een verstilde sfeer met, als altijd, een dankbaar publiek. M. v. d. V. ,'Jêê JMi tijdens het Ars Musica-Kerst- door EDGAR WALLACE Dc dagen vlogen verbazedn snel om. Penelope ontdekte dat er veel meer werk voor haar was dan zij zich aanvankelijk had voorgesteld. Een kamer gelijkvloers was tot studeer vertrek ingericht en gewoonlijk bracht zij hier dc dagen alleen door. Direkt na het ontbijt ging ze erheen en verdiepte zich dan tot lunchtijd in oogst rapporten en andere dokumen- ten betreffende grondbezittingen in verschillende delen van het land. Hel viel haar op, dat de dokumenten niet de originele waren, maar kopieën, verstrekt door een agentschap in Londen. Het was haar taak, uit haar gegevens dc werkelijke waarde op te maken van de verschillende goede ren waar de stukken op doelden. Als leidraad had ze een aantal katalogus- sen en rapporten van landverkopin- gen tot haar beschikking. „Ik verwacht natuurlijk niet, dat u precies de waarde zult kunnen vaststellen van elk van deze stukken afzonderlijk", zei Dorban, toen ze met het werk begon, „want het is een feit dat de verschillende prijzen aan schommelingen onderhevig zijn en dat, wat een boerderij in Norfolk op brengt, ruw berekend eveneens de waarde van enige andere zou zijn." (wordt vervolgd) OOSTERLAND - Onder leiding van presidente mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, vierde de bejaardensoos haar kerstfeest. De leidster sprak bij de opening van deze goed bezochte bijeenkomst een welkomstwoord tot alle aan wezigen en wel in 't bijzonder tot dc heer Rouw die bereid was om het belang rijkste deel van deze middag op zich te nemen. Ook een welkom tot de echtge note van de burgemeester, mevrouw Van Bommel-den Hartog. Verder vond ze het fijn dat het echtpaar J. v. d. Have-Bouwman ook op deze middag in het midden kon zijn. Haar gedachten gingen uit naar één der leden, die door ziek te afwezig was en een drietal andere leden die om andere reden niet aanwezig konden zijn. ZIERIKZEE - In een fraai versierde Lutherse Kerk werd vrijdagavond het nu al „traditionele" kerstconcert bij kaarslicht gegeven. Evenals vorig jaar trok dit concert veel belangstelling van niet-abonnementshouders, maar de beschikbare losse kaarten waren in de voorverkoop al vlug uitverkocht, zodat velen teleurgesteld moesten wor den. Het concert werd gegeven door do centen en leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, maar ook andere mu sici werkten aan dit kerstconcert mee. Het programma had een histo rische opbouw, van werken uit de Barok via Mozart naar liederen uit de Romantiek (Cornelius). van W. A. Mozart Een jong ensemble met toekomst! Na een staande ovatie sprak de voor zitter van het Stichtingsbestuur van Ars Musica enkele dankwoorden tot De „Zierikzeese Strijkerskapei' oogstte veel concert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4