Uw Gasbedrijf adviseert, li AB-fraktie wil financiële zekerheid Aquadelta-strand Van riek tot en met waterkracht Attraktief slot voor winkeliersaktie Welzijnskommissie Duiveland lichtte subsidiebeleid door Politiewagen in Nieuwerkerk beschadigd door jongelui Uitbreiding rechtshulp in Zierikzee Inbraak bij Willibrordus- school te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gemeenteraad donderdag- 29 december A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 december 1983 Nr. 23446 3 Raadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - „Ik wil niet moeilijk doen, maar ik wil zékerheid", hield C. J. van Liere (A.B.) stug vol op de gemeenteraadsvergadering van vrijdag. By het onder werp krediet strandaanleg (oorspronkelijke kosten f 550.000,-, maar nu blijkt f 628.000,-) had Van Liere een bankgarantie van Aquadelta gemist en tevens dat de bankgarantie voor een eerder geraamd deel voor Aqua delta (f 275.000,-) per 1 januari van het nieuwe jaar zou aflopen. Van de totale kosten neemt Aquadelta de helft voor zijn rekening. Nu de kosten gestegen zijn, is Aquadelta bereid van de meerkosten óók de helft te betalen: f 39.000,-. Maar, zoals door Van Liere opgemerkt: bij de stukken was geen deugdelijke garantie te vinden. De raadsvoorzitter hield hem voor dat er wel een verklaring van Aquadelta is, waaruit blijkt dat de f 39.000,- betaald zullen worden, en tevens dat het een zaak van vertrouwen is, maar dóar ging het Van Liere niet om. Advertentie Een lek in een slang, vervuilde branders. heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren door een vakman. Waar u zo iemand vindt? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dit is een publicatie van de in VEG1N samenwerkende Gasbedrijven. IV „Wanneer betaalt Aquadelta dan?", wilde Van Liere weten. „Zodra het RIJP de rekening stuurt", was het ant woord „Maar", zo hield Van Liere vol, „als dat na 1 januari is, is er geen enkele bankgarantie voor dat bedrag. Ik wil graag zékerheid, zwart op wit", Na lang heen-en-weer gepraat erken de gemeentesekretaris B. de Groot, dat het inderdaad beter is de bedoelde garantie te verlengen en tevens voor het resterende deel ook een garantie te vragea De oorzaak van het achter- wege blijven van bedoelde garanties ligt in het feit, dat het strand al in juni klaar had moeten zijn (èn betaald). Stuurgroep Ontroerend eens waren de S.G.P.- en de A.B.-frakties, in hun stelling- name tegen de verlenging van de sa menwerkingsovereenkomst Stuur groep Jeugdwerkloosheid. Vooral raadslid G. E. Houtekamer legde de nadruk op het tijdelijke van de over eenkomst De raad moet méér inzicht en grip krijgen op de stuurgroep, was zijn stelling, en vooral niet stilzwij gend verlengen. Houtekamer drong aan op een uit voerig rapport van de werkzaamhe den en drie maanden voor het ver strijken van de termijn de mogelijk heid voor de Bruse raad om de over eenkomst ongedaan te maken. Dat voortgangsrapport komt er zo beloof de de raadsvoorzitter. W. F. M. Vonk (A.B.) gaf zijn volle steun aan de S.G.P.-stelling. „Geen nota? Dan afhaken, stilzwijgend!", zo betoogde Vonk. De raad ging vervol gens akoord met de verlenging van de overeenkomst met vijf maanden met de genoemde voorwaarden. Bestemmingsplannen De Bruse raad stelde een krediet beschikbaar ad f 56.527,90 voor stede- bouwkundige werkzaamheden voor diverse bestemmingsplannen. A. J. Bal (Lijst v. d. Velde) vond, dat er wel erg veel betaald is de laatste tijd aan der gelijke werkzaamheden. „Nu weer een nieuwe bureau met nieuwe plan nen. We hopen nu wel, dat er ook iets uitgevoerd gaat worden, met name de bestemmingsplannen Kom, Buitenge bied en Bedrijfsterrein. We stellen niet nog eens een krediet beschik baar", zo waarschuwde BaL C.D.A.-er M. Meeuwsen en AB.-man Vonk lie ten zich in gelijke bewoordingen uit, waarop T. C. Hekman als raadsvoor zitter liet weten, dat er duidelijke af spraken zijn gemaakt alléén de lopen de plannen verwerken. „De procedure kost veel tijd en in februari wil het nieuwe bureau al be ginnen. Maar dan moet het wel weten waar het aan toe is. Er wordt overi gens geen geld uitgegeven, vóór er een werkbespreking is geweest?'/zo verzekerde de burgemeester. Op aandringen van A. 'J. Bal-zal'wet houder M J. v. d. Velde (openbare werken) kontakt opnemen met de technische dienst om aan het verlan gen van de raad tegemoet te komen, om de herbestrating van de Industrie weg gelijktijdig met de herbestrating van de insteekweg te laten plaatsvin den. En tevens een noodoplossing te zoeken voor De Koning, zodat deze zijn loods op het industrieterrein kan bereiken. Het gevraagde krediet werd mas. goedgekeurd. De huurovereenkomst met de W.S.V. „Bru" voor de meergelegen- heid voor jachten werd voor een half jaar verlengd, in afwachting van de de finitieve overdracht van de jachthaven zoals de raad in de vorige vergadering besloten had. Subsidie Voor het verkrijgen van subsidie stelde de raad het plan vast ter ver beteringvan de woonomgeving Noord straat In afwachting van deze subsidie wordt er intussen nog niets gedaan: indien de min of meer toegezegde sub sidie niet doorgaat, komt het plan op nieuw in de raad, zo legde de heer De Groot uit Mortuarium Om de bouw van het mortuarium wettelijk mogelijk te maken werd de raad gevraagd in te stemmen met het nemen van een voorbereidingsbesluit om een artikel 19-procedure mogelijk te maken. De raad stemde in, al vond In Nieuwerkerk presentatie. Om 19.30 uur wordt een groot scheepse talentenjacht gehouden met deelname van talenten uit de regio. Op verschillende manieren laten de muzikale talenten van zich horen. De prganiserende vereniging heeft een tipje van de sluiter opgelicht door melding te mak en van het onder meer het optreden van een pop groep. van dansgroepen en accordeo nisten. terwijl diverse talenten ..play-back" op tie bühne verschij nen.'De jury van dit geheel bestaat voor Nicuwerkerksc begrippen uit zeer bekende Nederlanders Trekking Onder toezicht van notaris mr. D raadslid Vonk het „het paard achter de wagen spannen". Voor hetzelfde mortuarium stelde de raad f 25'619,- beschikbaar, zijnde het gemeentelijk deel van de inrich tingskosten. Van Liere dacht nog aan een besparing van f 3.000,-, maar dit bleek niet haalbaar te zijn. Van de f 34.597,60, de meerkosten voor de vloedpalen in de oude gemeen tehaven, die langer worden dan oor spronkelijk gepland, hoopt de ge meente 30 of 40% van het Rijk vergoed te krijgen, oftwel f 14.000,- of 17.000,-. „Alles wat we krijgen is meegenomen", zo vond de heer Hekman, die ver wachtte dat de subsidie hierop wel vier maanden op zich kan laten wachten. Verder passeerden de hamer: het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderijs voor '84; het voorberei dingsbesluit uitbreiding Ziekenver- voer Bruinisse Internationaal; de in trekking van de (oude) woonwagenver ordening (een formele kwestie); het krediet voor een akoestisch onderzoek op het haventerrein; het krediet voor de ontwatering brandpad achter de woningen aan de Mosselstraat; de vast stelling vergoeding administratiekos ten lager onderwijs '84; en tot slot de vierde wijziging van de gemeente be groting voor 1984. Géén kerstvergadering! Bij de rondvraag kreeg raadslid A. J. Bal de volledige steun van de raads voorzitter. Bal stelde voor om in de week voor Kerstmis géén raadsverga dering meer uit te schrijven. Met een gehaast „aldus besloten" en een ha- merklap dacht de heer Hekman dit te kunnen regelen, maar zijn sekretaris wees hem erop, dat het vergadersche ma via een raadsbesluit vast staat „Dan moeten we dat maar wijzigen", vond de heer Hekman, die de vergadering besloot met een uiterst korte terugblik, op het afgelopen jaar en allen goede feestdagen toewenste. t .1 ran Liere (A li mei m.cm /- lijk- düen 1 - 'f tVO'll -b De gemeenteraad krijgt het jaar programma 1984 donderdagavond 29 december ter vaststelling aangebo den tijdens de openbare raadsverga dering in het gemeentehuis te Nieu werkerk, aanvang 20.00 uur. Voor het jaar 1983 ontving de ge meente Duiveland een rijksbijdrage van 38.841,—. Voor het jaar 1984 zal van rijkswege hierop een korting van 20 worden toegepast, waar door de bijdrage komt op 31.073,—. Voor 1983 werd het totaal aan kosten voor sociaal-kultureel werk in Duiveland geraamd op een bedrag van 372.111,10. Met in achtneming van Eek zal de trekking van de grote winkclweekaktie worden verricht door mevrouw Van Bommcl-den Hartog. Tevens worden de prijswin naars bekend gemaakt van de puzzel in de door de Middenstandsvereni- ging uitgebracht folder. Het programma wordt afgewisseld met de kansrijke wendingen van het rad van avontuur Als klap op de vuurpijl, zo vlak voor de jaarwisseling, is er een groots ,,bal na". Het bal wordt ver zorgd door de Brabantse band „Bag- wathnn" Een veelbelovende afslui ting van het winkeliersjaar in Nieu werkerk. NIEUWERKERK - De 21-jarige H. W. uit Rotterdam en twee zeventien jarige jongens uit Nieuwerkerk heb ben in de nacht van zaterdag op zondag om 01.30 uur een voor het politiebu reau te Nieuwerkerk geparkeerd staande wagen van de rijkspolitie be schadigd. Twee ruitenwissers werden afgebroken, één buitenspiegel werd er af geschopt en de wagen liep aan de rechterzijde een deuk op. De schade bedraagt f 500,-. De politie vermoedt dat het motief voor deze daad berust op een wraakaktie. De betrokkenen zijn in een recent verleden verscheide ne malen bekeurd voor een overtre ding. Tegen de drie jongelui is proces verbaal opgemaakt Z1ER1KZEL - Met ingang van 16 ja nuari 1984 wordt in Zierikzee het aantal rechtsuren uitgebreid. Het Buro voor rechtshulp te Zeeland heeft beslpten dat voortaan ook op dinsdagmiddeg van 14.15 - 16.15 uur in het pand Poststraat 37 rechtshulp kan worden gevraagd. Bij het spreekuur kan iedereen te recht voor juridisch advies en toewij zing van een „gratis" advocaat of deurwaarder. De adviezen van het bureau zijn gratis van de ontvangen rijksbijdrage werd derhalve 333.270,10 bekostigd uit de algemene financiële middelen. In het voorstel aan de raad wordt erop gewezen, dat het rijk in de prak tijk voortborduurt op de basisbedra gen van 1979 en 1980 als bijdragen voor de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland, de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland, de Stichting Zeeuwse Muziekschool en de peuterspeelzalen. Sinds 1981 wordt geen specifieke bijdrage ver leend voor genoemde instellingen, maar een totaalbedrag. De gedachte, dat de bijdrage van het rijk over alle instellingen op het gebied van sociaal-kulturele aktiviteiten kan worden verdeeld, kan volgens b. en w. onmogelijk opgaan. In het kader van de alom aange kondigde bezuinigingen is door het kollege in overleg met de overige ge meentebesturen, nagegaan of en zo ja, in hoeverre de kortingen van het rijk doorberekend moeten worden in de subsidies aan de zogenaamde ei- landelijke instellingen, in casu de Stichting Jeugd. In principe is, vol gens de toelichting van b. en w., over eenstemming bereikt met deze instel ling over het doorvoeren van een kor ting op de subsidie voor 1984. Een korting op de subsidies aan de plaatselijke „kleine" verenigingen zou volgens b. en w. nauwelijks ef- fekt sorteren. Het kollege is van me ning, dat er voor gewaakt dient te worden, dat het verenigingsleven in de gemeente verloren dreigt te gaan door de bezuinigingen van het rijk. Dat betekent wel, dat de financiële kortingen, die het rijk toepast door de gemeente gedragen moeten wor den. „Dit proces kan niet blijven doorgaan. De verenigingen zullen dan ook moeten beseffen, dat in ver band met verdergaande bezuinigin gen. de gemeente niet langer alleen de gevolgen kan dragen", aldus b. en w. De gemeentelijke welzijnskommis- sie, in eerste instantie verdeeld in drie werkgroep, heeft met behulp van een aantal normen het totaal van de gemeentelijke subsidies doorge licht. Met name vond ook de toetsing ROTTERDAM - Wegens brandge vaar heeft de Rotterdamse politie 1500 kerstbomen in beslag genomen, die jongelui de afgelopen dagen hadden verzameld en die zij hadden opgesla gen in een slooppand in de Maasstad De jongelui mochten 300 bomen hou den om deze onder toezicht van de brandweer en politie in de nieuwjaars nacht te verbrandea ZIERIKZEE - Onbekenden hebben bij de rooms-katholieke lagere school te Zierikzee, de Willibrordus- school, ingebroken. De daders ver nielden een ruit en forceerden in het gebouw een deur en enkele kasten. De inbrekers zijn vermoedelijk gestoord bij hun werkzaamheden, want opgestelde radio-apparatuur, die klaar stond om mee te nemen, bleef in het pand achter. Uit de school wordt niets vermist. DEN HAAG. De regering heeft het wetsvoorstel rond de tweeverdieners niet gewijzigd, nadat ook de regerings- frakties in de Eerste Kamer forse kri tiek hhierop geleverd hebben. De Eerste Kamer behandelt het wets voorstel woensdag en premier Lub bers houdt de betreffende bewindslie den, ondanks de kerstvakanties achter de hand om het wetsvoorstel te ver dedigen. plaats aan de doelstellingen, neerge legd in het welzijnsplan 1982-1985. Aan de hand van het waarde oordeel over de instellingen zijn de subsidies voor 1984 nader vast gesteld. In dit kader is het merendeel van de subsidies op het gebied van het welzijn gelijk gebleven. Voorgesteld wordt de grotere subsidie-bedragen voor de plaatselij ke instellingen met een gering per centage te korten. Dit betreft de in stellingen op het gebied van de ama teuristische kunstbeoefening (muziek- en zangverenigingen). Deze instellingen worden gesubsi dieerd met toepassing van landelijke normen, waardoor een vrij hoog sub sidiebedrag tot stand is gekomen ge durende de laatste jaren. Een beperk te korting, acht het kollege dan ook akseptabel, temeer daar de norm bedragen jaarlijks stijgen. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f37,00; per jaar M41.00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Mijmerend langs de waterkant... BRUINISSE - ,,Dat is wèl zo mooiIk wist niet wat ik zag Nee, dat is oardigheid! Het rommelt wat in het ruim, het borrelt en draait ze trekken wat kleppen open en wèg zijn de mosselen, over boord. Niemand komt er meer met z'n handen aan". De reaktie van de ruim 72-jarige Johannes Jumelet, op de laatste revolutionaire vinding op het gebied van mosselen lossen. En nóg eens om z'n verwondering te benadrukken: ,,Da's oardigheid Johannes Jumelet (nog met krukken na een zwaar auto-ongeluk) kijkt toe hoe de laatste mosselen uit het ruim van de Bru-26 verdwijnen. Schipper Dies de Ronde was ooit eens knecht bij Jumelet. Op het voor dek: Jan de Koning. Wie Johannes Jumelet kent - toch een bij leven al legendarisch figuur in de Bruse samenleving - moet z'n vinger opsteken. Want iedereen, vriend en vijand, kent hem als Johannes Jis, een naam die hij zelf óók gebruikt, want, zegt Jis: „Verschil moet er zijn". Hij heeft vanaf zijn jongensja ren tot na de afsluiting van de Grevelingen zijn bedrijf gesa neerd werd, alle facetten meege maakt van de industriële revolu tie, die ook het laden en lossen van mosselen niet onberoerd liet. Maar het onder water lossen van de mosselen op de moderne kot ters van de Bruse vloot, dat had hij nog nooit gezien. Vandaar dat hij een reisje meeging met de Bru- 26, de „Jan Dingeman" van Dies de Ronde, die ook is uitgerust met deze „mosselvriendelijke" ma nier van lossen. Met de riek Johannes Jis, vol verwondering op de Oosterschelde: „Als je dat getob van vroeger zag, en je ziet dan hoe mooi dat nu allemaal werkt, zo fantastisch, dan denk ik weieens: ik ben veertig jaar te vroeg geboren. Keihard werken was dat. Dat kennen ze nu niet meer. Middenin de winter stond je mosselen over boord te scheppen met de riek, stijf onder het zweet. Hemd uit, en als je klaar was vlug het vooronder in om ziekte te voorkomen". 20 PK gloeikop „Als jongen kwam ik bij vader aan boord, dat was normaal vroe ger. Op de zeilen heb ik maar kort gevaren, omdat vader in datzelfde jaar nog een 20 PK gloeikop liet inbouwen. Daar voeren we dan mee naar Antwerpen en Meche- lcn, met 160 ton mosselen, mossel- tonnen wel te verstaan, van 100 kg". Ook de matrozen die Johannes later, toen hij zelf schipper was geworden, bij hem aan boord wa ren, kunnen meepraten over dat harde werken, want hij was een harde leermeester. Maar meestal was het bij hem ook goed verdie nen cn: hij leverde goede schip pers af. Enige verbetering in de losme thode kwam er toen er kokers in het ruim werden gemonteerd. De mosselen werden toen in deze ko kers geschept waardoor ze onder het schip zakten op de verwater- percelen. De mosselen hoefden toen niet meer over het boeiböord geschept te worden. Buikdenning In de vijftiger jaren kwam het systeem van de rijzende buikden ning. Het vlak werd in z'n geheel opgevijzeld en de mosselen kon den gemakkelijk overboord ge werkt worden. Dit systeem kon echter alleen bij nieuw gebouwde schepen worden gebruikt, omdat bestaande schepen met ronde kimmen te veel verlies aan tonna ge ondervonden. Een ander idee was de trans portband in het ruim die de mos selen naar een soort Jacobsladder voerde en zo verder overboord. Daarnaast werden er wormen ont wikkeld. een soort grote kurke- trekker die de mosselen ver plaatst. Maar het grote revolutionaire keerpunt in de losmethode van mosselen heeft Johannes Jumelet nooit meegemaakt. Dat werd pas ontwikkeld nadat hij gesaneerd was. Deze ontwikkeling kwam vanuit het bedrijfsleven, maar kreeg duidelijk impulsen door het goede werk van de heer L. West broek, toendertijd werkzaam bij het R.I.V.O, Waterdruk De heer Westbroek, thans leraar aan het Nautische College in Den Helder, heeft vele proeven geno men met het op waterdruk over boord spuiten van de vracht mos selen. De Bru 24 van schipper Hoogerheide uit Bruinisse beet als eerste vissersschip van Neder land. de spits af. Inmiddels heeft ongeveer de helft van de Bruse vloot deze moderne manier van lossen. Wat kranen open draaien en op de knop drukken, de riek schijnt voorgoed in het visserij museum te hangen. NIEUWERKERK - De Middenstandsvereniging Nieuwerkerk heeft voor de afsluitingsavond van de winkeliersaktie een attraktief programma opgezet. Donderdag 29 december zullen zowel jong als oud vanaf 19.00 uur in het Ver enigingsgebouw „Ons Dorpshuis" geamuseerd worden. De Middenstandsver eniging heeft zich verzekerd van de medewerking van de mannelijke helft van het zang-duo „Frank en Mirella". Frank zorgt de gehele avond voor de DUIVELAND - De welzijnskommissie van de gemeen te Duiveland heeft getracht enig verhand te leggen tus sen de uitgangspunten in het welzijnsplan 1982-1985 en het programma sociaal-kulturele aktiviteiten voor het komend jaar. In het jaarprogramma sociaal-kultureel werk wordt per onderdeel een beknopte toelichting ge geven op het subsidie-beleid ten aanzien van de verschil lende werksoorten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3