Watertoeristenbelasting ook in 1984 nog niet van toepassing op passanten KERST IN BORRENDAMME Aktiegroep Oosterschelde heft zich per 1 januari op Open Barkrukzitters zijn op weg naar wereldrekord in jeugdsoos Big S DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hond uit Kerkwerve tweemaal aangereden Intrede en bevestiging K. Hendrikse Herv. gemeente Zierikzee Oudejaarsavond met Leger des Heils Poging woensdagochtend vroeg geslaagd... Burgemeester T. C. Hekman: Eerst alles op een rijtje zeUsa''' DINSDAG 27 DECEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23446' WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kerstvieringen De afgelopen dagen werden er op verschil lende plaatsen op het eiland kerstvieringen gehouden. (Pag. 2, 3 en 4). Aquadeltastrand De fraktie Algemeen Belang in de Bruinis- ser gemeenteraad wil graag meer zekerheid hebben omtrent de financiële afwikkeling rond het Aquadeltastrand. (Pag. 3). Kerstvolleybaltoernooi Intermezzo uit Middeiharnis werd winnaar van het hoofdtoernooi van het inmiddels traditie geworden Mevo '80 Kerstvolleybal toernooi. (Pag. 6). Bruse Boys Het eerste elftal van zaterdag-amateur Bru se Boys moest in een oefenwedstrijd tegen afdelings eerste klasser Duiveland het loodje leggen. (Pag. 7). De maker van het werk is heengegaan, doch het werk zelf blijft niettemin bestaan. Ovidius waaraan de werkwijze van de kom missie ad hoe duidelijk mank ging". Namens de kommissie ad hoe vroeg dr. W. F. M. Vonk van de partij Alge meen Belang hierna een schorsing van vijftien minuten, „omdat er nu een aantal nieuwe gezichtspunten zijn komen opdagen. In dat kwartier willen we deze graag even bekijken". ..Dit is weliswaar niet he lemaal volgens het reglement van or de, maar er is blijkbaar een zo'n gro te meerderheid, dat we het verzoek maar zullen inwilligen", stelde bur gemeester Hekman lachend, nadat hij er zich van overtuigd had, dat alle partijen met uitzondering van de SGP het schorsingsverzoek steun den. Na de schorsing konkludeordo Vonk, dat de kommissie ad hoe wel begrip had voor de standpunten, die de havenmeesters hadden inge bracht. maar dat de kommissie er toch op stond, dat de voorgestelde wijziging toch werd vastgesteld met daarin in artikel vijf als enige wijzi ging, dat de ingangsdatum van I april 1984 als volgt zou worden om schreven: „Deze verordening treedt in werking direkt nadat de materie met betrokken ménsen besproken zou zijn". Met deze wijziging had burgemeester Hekman evenwel geen vrede. „Waarom niet meteen wijzi gen in 1 april 1985, want je kunt be zwaarlijk tot een wijziging overgaan halverwege het seizoen. Bovendien verdienen de mensen in hel veld ter dege gehoord te worden en, moeten hun bezwaren terdege worden mee genomen. Als dit goed moot gebeuren dan gaat daar heel wat tijd overheen Vervolg pag. 5 KERKWERVE - De hond van W. S. uit Kerkwerve is zondag 25 december tweemaal aangereden op de Provin ciale weg tussen Zierikzee en Haamstede. De hond beet zijn hok stuk, brak uit en kwam op de Provin ciale weg terecht. De automobilisten waren A. v. d. B. uit Zierikzee en E. Z. uit Krimpen a/d IJssel. ZIERIKZEE - Kandidaat K Hen drikse wordt op 15 januari 1984 be vestigd in het ambt van predikant en op die dag doet hij ook zijn intrede in de Hervormde gemeente Zierikzee. De bevestiging zal worden verricht door ds. C. L. de Rooij. De dienst in de Gasthuiskcrk begint om 15.00 uur. Het viertal, dat in de Burgh-H aamsteedse jeugdsoos Big S begon aan de rekordverbetering barkrukzitten. Links Mar co Verbeek uit Zierikzee en André Dalebout uit. Haamstede en rechts Tonny Opdenbrouiv uil Oosterland en de inmid dels afgevallen Harry Speelman uit Haamstede. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Veel bewolking, nu en dan regen of motregen, vooral in de nacht; mini mumtemperatuur omstreeks 6 gra den, middagtemperatuur ongeveer 8 graden; harde westelijke wind, aan de kust en in het Waddengebied mo gelijk enige tijd storm, later wat af nemend. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 31 dec.; Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 7 ZON- EN MAANSTANDEN 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35 Maan op 2.08, onder 13.27 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.35 Maan op 3.27, onder 13.45 Nieuwe Maan: 3 jan. (6.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 dec. 9.42 22.36 3.27 16.11 29 dec. 10.59 23.46 4.39 17.20 Doodtij: 29 december HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag bevindt ons land zich in een sterke westelijke stroming. Aan de kust kan zelfs eni ge tijd een westerstorm staan. De westelijke stroming voert vochtige en zachte lucht van de Atlantische Oceaan naar ons land. De temperatu ren blijven daarom aanzienlijk bo ven normaal. De krachtige westelij ke winden worden in stand gehouden door diepe depressies boven de noor delijke Atlantische Oceaan enerzijds en een krachtig hogedrukgebied dat zich van de Azoren tot over zuidwest- Frankrijk uitstrekt anderzijds. BRUINISSE - Tijdens de laatste gemeenteraadsverga dering' van 1983 in de gemeente Bruinisse werd het dui delijk, dat passanten van de haven van deze gemeente ook in 1984 nog geen watertoeristenbelasting hoeven te betalen. Voorlopig zal als inwerkingtredingsdatum wor den gestreefd naar 1 april 1985. Dit is het gevolg van een uitvoerig betoog van burgemeester T. C. Hekman van het Duivelandse vissersdorp. ZIERIKZEE - Het personeel van het bejaardencentrum Borrendamme bood de bewoners vrijdagavond een kerstviering aan, waarmee de toe hoorders zich zeer ingenomen toon den. De foto schetst een beeld van de sfeervolle bijeenkomst. Eerste kerstdag werd een diner ge serveerd, dat werd genuttigd met fa milie en genodigden aan versierde ta fels en met passende verlichting. Evenals bij de kerstviering was ook hierbij een bijbellezing, werden ge dichten voorgedragen en toepasselij ke liederen gezongen. Er werd met dankgebed geëindigd. In de weken voor kerstmis traden in Borrendamme onder andere op een groep kinderen van de Jan Wou ter van de Doelschool, officieren van het Leger des Heils met het zangkoor De Tamboerijnen (kindermusical) en het koor van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen onder lei ding van mevrouw V. d. Linde. Ook burgemeester en mevrouw De Meester gaven van hun belangstel ling blijk. Hekman kwam met zijn betoog, nadat hij had gekonstateerd, dat de op 28 oktober ingstelde kommissie ad hoc, die belast werd met een nader onderzoek naar de praktische haal baarheid van het innen van water toeristenbelasting van passanten per 1 april 1984, niet afdoende had ge- funktioneerd. „Het kollege van b. en w. betreurt het, dat de kommissie ad hoe niet de mensen in het veld heeft gehoord. Het kollege heeft op woens dag 15 december de beheerders ge hoord. Als de kommissie dit ook had gedaan, had ze kunnen horen hoeveel praktische problemen er kleven aan de inovering van de watertoeristen belasting voor passanten. Je kunt een dergelijke stap niet nemen zon der de beheerders te horen", stelde burgemeester Hekman. In zijn betoog noemde burge- Pijlerdam is nooit onze oplossing geweest YERSEKE - De aktiegroep „Oosterschelde Open" zal zich na 13 jaar op 1 ja nuari opheffen. De aktiegroep heeft zich altijd beijverd voor een open Ooster schelde. In een brief aan haar leden zegt het bestuur van de groep dat de nu ge kozen pijlerdam nooit de oplossing is geweest die de aktiegroep „Oosterschel de Open" voor ogen heeft gestaan. Maar men is ondanks alles toch tevreden omdat de Oosterschelde uiteindelijk open blijft. De nu gekozen pijlerdam levert echter veel nadelen op, vindt de groep Oosterschelde Open. Zo zal het getijdengebied 1100 kubieke meter verminderd worden tot 70 procent. Het intertijdengebied wordt met 4000 hektare verkleind. Juist dit ge bied dat bij eb droogvalt is van groot belang als broedgebied voor de vo gels. Het schorrengebied wordt bo vendien aanzienlijk verkleind. Ook is er grote onzekerheid over de vraag wat de stroomvermindering voor ge volgen zal hebben voor de aanzan- ding en verslibbing van grote delen van de Oosterschelde en de kust. Reaktie politiek De opheffingsbriei' was volgens het bestuur van de aktiegroep Ooster schelde Open al geschreven voor het rapport van de Rekenkamer over de Oosterscheldewerken werd gepre senteerd. Een woordvoerder van de aktiegroep zei met grote verbazing de reaktie van de politiek te hebben aangehoord. Die vond namelijk dat ze te weinig informatie heeft gekre gen de afgelopen jaar. „Wij hebben dertien jaar lang de politiek bestookt met oplossingen en rapporten die door technici en mi lieudeskundigen werden gesteund. Men heeft nooit naar ons willen luisteren. Tien jaar geleden rekenden wij de politiek al voor dat een open Oosterschelde met dijkverhogingen in het hele gebied met alle wa terstaatkundige werken hooguit een miljard guldon gekost zou hebben tegenover de zeven a acht miljard gulden die de pijlerdam gaat kosten. Point of no return De oplossingen die wij samen met zodat het streven van de aktiegroep Oosterschelde Open in het onderwijs nog lange tijd zal doorklinken. meester Hekman een aantal bezwa ren van de zijde van de havenbeheer ders. „De maatregel komt te laat, omdat de tarieven reeds werden vastgesteld en gepubliceerd vooral eer de wijziging van de watertoe ristenbelasting er is. Bovendien heeft de wijziging een kostprijsver- hogend effekt en wat natuurlijk ook niet verwaarloosd mag worden is, dat de konkun-entieposit.e met de omliggende havens dusdanig zwaar wordt, dat vele passanten naar el ders zullen gaan. Do heffing van toe ristenbelasting is m Nederland im mers een zeldzaamheid waar het de passanten betreft", memoreerde Hekman. „Maar daarmee is de koek nog niet op, want ook het tellen aan boord van de aanwezigen door een man met een pet op wordt ernstig on derschat, om nog maar niet te spro ken van de verminderde bezetting van de havens, die optreedt wanneer funktionarissen zich bezig moeten houden-met het innen van de water- toeristenbelasting van passanten. Last but not least is er dan nog de mi serabele af meer mogelijkheid in de Bruse vissershaven en de rechtsonge lijkheid in aanslagregeling' Begroting 1985 Burgemeester Hekman stelde na de opsomming van al deze bezwaren vanuit de havenbeheerders, dat het kollege van b. en w deze bezwaren grotendeels onderschrijft on dat hot daardoor inderdaad te laat is om de wijziging reeds nu door te voeren. „Wij adviseren daarom om de wij ziging op te schuiven naar 1985 met de mogelijkheid bij de behandeling van de begroting 1985 te bezien in hoeverre, mede aan de hand van een rekreatiebegroting, de noodzaak van heffing aanwezig is en of de gekozen methode van heffing anders en min der bezwarend voor de haven meesters kan worden geregeld. Na tuurlijk mogen in het geheel de nade lige gevolgen voor de plaatselijke middenstand ook niet worden weg gecijferd: minder passanten betekent voor hen immers meteen ook minde re inkomsten. Alles hij elkaar lijkt het logisch, dat er een veel beter vooroverleg zal komen met dc haven beheerders. Zij dienen er minimaal in betrokken te worden, een manko Burgemeester 7. L. Hekman muakli ziel} opmerkelijk sterk voor de tas- san te )i van de Bruse haven ..Als we (ie passunicnhelastiny laten betalen wordt onze konkurrcutiejjo.silie ern stig benadeeld de TH's en milieudeskundigen aan droegen, vormden stuk voor stuk haalbare kompromissen. Maar steeds zei de politiek, we kunnen niet meer terug, wij hebben nu een „Point of no return" bereikt. Ook al was een terugkeer op dat moment nog heel goed mogelijk. Dat was een zienswij ze die overigens ook verschillende keren in het openbaar door deskun digen van Rijksw aterstaat naar bui ten is gebracht." De aktiegroep Oosterschelde Open heeft bij haar strijd duizenden leden en sympathisanten aan haar zijde ge had. Mensen uit het hele land en uit alle lagen van de bevolking hebben het werk van de aktiegroep finan cieel gesteund. De aktiegroep zegt overigens nog over voldoende infor matiemateriaal te beschikken om scholen en projekten de komende ja ren te kunnen blijven bevoorraden, ZIERIKZEE - Mensen, die er be hoefte aan hebben, kunnen deelne men aan de oudejaarsviering, die het Leger des Heils houdt in het Vereni gingsgebouw aan het Vrije op zater dagavond 31 december. Behalve een broodmaaltijd staan er ook gezelige bezigheden als kla verjassen, schaken en tafeltennis op het programma. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 01.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op het moment, dat dit verhaal onder de ogen van de lezers komt zitten drie Schouwen-Duivelandse jongens wel geteld 94 uur op een kruk ind e Burgh-Haamsteedse jeugdsoos Big S. André Dalebout (23) uit Haamstede, Tonny Opdenbrouw (17) uit Ooster land en Marco Verbeek (18) uit Zie rikzee lijken daarmee aardig op weg om het in het Guinness Book of Re cords vermelde wereldrekord bar krukzitten, dat op 108 uur staat, te verbeteren. „Ik denk dat we de er gste inzinking wel te boven zijn en we hebben er dan ook enorm vertrou wen in, dat we het rekord, dat wer beogen te behalen van 120 uur nu wel zullen halen", vertelt André Dale bout, de fitste van het resterende driemanschap. Het plan om een aanval te onderne men op het wereldrekord barkruk- Vervolg pag. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1