KEES EN RINI STOUTJESDIJK OP 1 JANUARI ALS BEROEPSVOETBALLERS NAAR SK BEVEREN Lukratief kontrakt voor anderhalf jaar bij Belgische topklub Zierikzees duo door eigen initiatief versneld naar professionele loopbaan I 7 uur voor het tekenen van het kon trakt kontakt onderhouden met de VVCS. Zij hebben tegen de jongens gezegd, dat het een goed kontrakt was, wat SK Be ver en hen voorlegde, dat zij in deze tijd voor amateurs hun handen dicht mochten knijpen, dat hen zo'n kontrakt werd voorgehou den. Misschien had een ander het be ter gedaan. Ik weet nooit of iets goed is. maar ik weet wel, dat, wanneer je op een bepaald moment wensen hebt. je daarin moet duiken en niet moet afwachten, maar doen. Ik heb altijd gezegd, jongens er tegenaan. Als je profvoetballer wilt worden, doen als de kans zich aandient. En dat was nu het geval", konstateert Pankow. Rini en Kees Stoutjesdijk speelden bij Zierikzee een prima partij voet bal. Daar was vriend en vijand het over eens, maar duidelijk werd ook, dat het konsept wat Zierikzee speel de niet toestond, dat de broers hon derd procent rendement leverden. Dit was een gevolg van de opdrach ten, die trainer Jack Schipper hen meegaf. Het rendement diende uit de ploeg in zijn totaliteit te komen. „Naar mijn mening kunnen Kees en Rini Stoutjesdijk beter en dan blijkt ook wel. Toen we de oefentraining bij Beveren achter de rug hadden, zei Omer Jansen, de tweede trainer van de klub en voormalig topvoetbalier jeugdspeler. Dit seizoen maakte Rini Stoutjesdijk voor de tweede keer zijn intrede in de hoofdmacht van de Zie- rikzeese zondag derde klasser. het geen voor velen een verrassing was. ,,Dat kwam voornamelijk door mijn motivatie en door de wens van Jack Schipper om me toch bij de eerste se- lektie te houden. Die selektie stelde hij bij het begin al samen en in de voorbereiding heb ik bewezen, dat ik een goede linkerspits was, zo goed zelfs, dat hij tot de uitspraak kwam, dat ik de beste linkerspits van Zee land was. Vanaf dat moment was ik verzekerd van mijn plaats, daar was geen twijfel over mogelijk". Verras send was ook de intrede van de acht tienjarige, erg tengere Kees Stoutjes dijk in het eerste team. Vooral in de beginperiode had ik te kampen met erg weinig kracht. Ik moest 's mid dags slapen om 's avonds te kunnen trainen. Toen kwamen er bij velen twijfels. Bovendien zaaivoetbaide ik nog. Toen heeft Jack Schipper me ge waarschuwd dat ik toch wel uit moest kijken in verband met de kon- kurrentie van andere jongens", zegt Kees Stoutjesdijk lachend. In het vorige seizoen speelde het wel of niet zaalvoetballen met name bij Rini Stoutjesdijk een hoofdrol. Toen verhuisde hij na, aanvankelijk in de hoofdmacht te hebben gestaan, naar het tweede team. „Het zaalvoet- bij zijn broer, positief gewerkt. Hij maakte in de zaal naast zijn uitste kende prestaties in het A-junioren team, waarover Peter Goedegebure toen als een vakman de cepler zwaaide, de meeste furore door als een meester de meest gerenommeer de zaalvoetballers zijn wil op te leg gen. .Hierdoor kreeg ik steeds meer zelfvertrouwen. Dat is de basis ge weest tot de komst in het eerste elf tal. In de zaal voelde in me happy en ik ging steeds sterker spelen. Op een gegeven moment is er zelfs door scouts van gerenommeerde landelij ke zaalvoetbalploegen achter me ge jaagd om daar te komen spelen". Dat zelfvertrouwen, dat hel twee tal bij Zierikzee steeds meer ging uit stralen zullen ze ook nodig hebben, wanneer ze SK Beveren ronddarte len. „Reken er maar op, dat we er het volste vertrouwen in hebben, dat we bij Beveren aan de bak komen. Dat zal voorlopig nog in het tweede team zijn, maar ook daar lopen al interna tionals rond, want ze kijken bij deze klub niet op een paar spelers. De se lektie bestaat uit veertig spelers en ze hebben allemaal dezelfde kans om mee te draaien in de hoogste ploeg. Hij die het beste presteert staat erin, maar voorlopig houden we het er het eerste half jaar op, dat we een gede gen profopleiding krijgen om dan in Afspraken Na informatie bleek er inderdaad interesse te bestaan voor Rini en Kees Stoutjesdijk van Feijenoord, Roda JC en SK Beveren. „Feijenoord was er al direkt. Daar hoefden we de telefoon niet voor te pakken. Die brief lag al bij het Zierikzee-bestuur op tafel", weet Kees Stoutjesdijk nog precies. ballen is toen alleen maar gebruikt als stok om rde hopd te slaan, maar dat was met' dereden. Ik wilde na tuurlijk wel in het eerste spelen, maar ik kon niet overweg met de ideeën van Bas de Zeeuw, de toenma lige trainer. Hij had zijn vriendjes. ISjaak Vasseur kwam naar Zierikzee 'en had zes weken niet getraind, ter wijl ik in die periodee keihard had getraind en bovendien in de voorbe reiding prima had geskoord, maar toen het kompetitie gebeuren er was stond ik er plotseling naast. Dat heb ik nooit begrepen. Uiteraard heb ik ook wel eens fouten gemaakt, maar men had toen geen begrip voor de si tuatie waarin ik zat. Dinsdags had ik altijd bijzonder veel werk voor school, omdat ik op woensdag een erg zwaar rooster had. Donderdags was dat niet zo, dus kon ik op woens dagavond gemakkelijk tijd vrij ma ken om te zaalvoetballen, maardat was voor mij veel eerder een vorm van ontspanning dan iets anders. Het gebeurde dan wel eens een keer, dat ik dinsdagavond niet trainde, maar de volgende avond wel in zaal bezig was. Daar krijg je dan een vreselijke berg geouwehoer over en het wordt als ekskuus gebruikt om je ineens aan de kant te zetten", zegt Rini Stoutjesdijk. Zelfvertrou wen Voor Kees Stoutjesdijk heeft het zaalvoetballen, in tegenstelling tot het volgend seizoen door te kunnen stoten naar de A-selektie", ver woordt Rini Stoutjesdijk de mening van zichzelf en zijn broer. Voorlopig blijft het tweetal op en neer pendelen tussen Zierikzee en het een uur auto rijden verderop gelegen Beveren. Rinus Pankow is vol lof over de manier waarop Beveren-scouts de broers Stoutjesdijk in de voorbije weken bekeken en n Beveren bena derden. „Ze hebben voor het laatst in de wedstrijd tegen Roosendaal be oordeeld. Er is in het rapport van hen geen nagatief woord gevallen. Het enige punt was de fragiliteit van •Kees, maar dat hoeft altijd geen na deel te zijn. Daar zijn voorbeelden genoeg voor. Johan Cruiff, Jesper 01- sen en Gerald Vanenburg zijn er een paar. Voor Rini zagen ze op korte ter mijn een suksesvolle karriere". In de voorbije maanden speelde het twee tal onder een fikse druk door de we tenschap dat de ogen van betaalde verenigingen op hen gericht waren. „Die druk zal in de naaste toekomst zeker niet minder worden, omdat we weten dat we binnen afzienbare tijd goed zullen moeten gaan presteren, maar we hebben ook een kontrakt voor anderhalf jaar waarin we de tijd krijgen om ons te ontwikkelen. We gaan ervan uit, dat we bij een pro fessionele begeleiding betere trai ning, betere opvang met spelers en natuurlijk kwalitief spel hard voor uit zullen gaan", meent Rini Stout jesdijk. Êr werden afspraken gemaakt met de genoemde klubs en vanaf dat mo ment is de zaak gaan rollen. Het duo werd door de drie belanghebbende klubs uitgenodigd voor tests. Uiter aard werden ze ook daarna nog een aantal keren bekeken. „De voorbe reiding van het seizoen en ook het kompetitieverloop zijn fenomenaal verlopen en dat was natuurlijk gran dioos voor onze onderhandelingspo sitie. We hebben de geruchten, die er waren, uitgebuit door zelf initiatief te tonen op aangeven van Rinus Pan kow". „Het balletje is in feite gaan rollen na de eerste kompetitiewedstrijd, toen direkt al via de pers voorname lijk de aandacht gevestigd werd op die twee vleugelspitsen, die Zierik zee plotseling rijk was geworden. Dat is zo nagenoeg voortdurend ge bleven. Geweldige volzinnen werden over ons gepubliceerd. Dat bracht met zich mee, dat scouts van diverse verenigingen erop af kwamen. Op een gegeven moment gingen daar steeds sterker wordende geruchten over. Dat werd zo erg, dat wij met ontzettend veel spanningen liepen te voetballen, dat wreekte zich op een vreemde manier. We gingen op zater dagavonden om half elf naar bed om 's zondags goed te spelen. Dat is in principe natuurlijk te gek voor een amateur", vertelt Rini Stoutjesdijk. „Op een gegeven moment hebben we de telefoon gepakt op aanraden van Rinus Pankow, die van mening was, dat het gewoon zinvol was om eens na te gaan checken of die belangstel ling er ook werkelijk was". „We zijn van een heel ander stand punt uitgegaan dan gebruikelijk is", vertelt Rinus Pankow, in wiens drankenzaak Rini Stoutjesdijk enke le uren in de week ging bijwerken, toen hij als gediplomeerd onderwij zer zonder werk kwam te zitten. „Tussen de bedrijven door kwam na tuurlijk het voetballen ter sprake. Er werd toen vrij snel duidelijk, dat ze geïnteresseerd waren in profvoetbal. Het ging daarbij vooral nog om Kees, want Rini geloofde er aanvankelijk nauwelijks in, dat hij daarvoor ge schikt zou zijn. Toen het gesprek evenwel steeds maar weer op hetzelf de punt „profvoetballer worden" te rug kwam, heb ik gezegd „Nou als jij profvoetballer wilt worden, dan gaan we daan gewoon aan werken". Ik heb tegen hen gezegd, dat ze vanaf dat moment chokolade waren en dat er geen lekkerder chokolade te koop was. Dat lijkt misschien vreemd voor iemand, die dranken verkoopt, maar dat is het in feite ZIERIKZEE - Na Adrie Koster enkele jaren geleden en Rini Verwest aan hel einde van het vorig seizoen levert voetbalvere niging Zierikzee per 1 januari 1984 opnieuw twee talentrijke voetballers af aan een professionele voetbalvereniging. Rini en Kees Stoutjesdijk verruilen op deze datum officieel de kleuren van de Zierikzeese derde klasser voor die van SK Beveren, mo menteel de trotse lijstaanvoerder in de hoogste Belgische voet balklas. Anderhalf jaar liggen de broers kontraktueel vast bij de Belgische topklub. In bestuurskringen van de VV Zierikzee is de vrij onverwachte stap van beide broers als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Sinds enkele dagen was wel be kend, dat Rini Stoutjesdijk in een vergevorderd stadium i'on overeenstemming was gekomen met de SK Beveren, maar dat de twee jaar jongere broer Kees hem per ommegaande zou vol gen was een komplete verrassing. Pas een paar uur voor de on dertekening van het kontrakt door de respektievelijk twintig en achttien jaar oude broers drong dit tot het bestuur door. „Toen ik woensdagmiddag bij sekretaris Nico Timmerman de overschrijvingspapieren ging halen voor mezelf, maar ook voor broer Kees, toen wist nog niemand van Zierikzee, dat ook hij naar SK Beveren ging. Nico Timmerman reageerde uiterst verbaasd met „Gaat die ook dan?" en „Met ingang van wan neer?". Dan is het moeilijk om wat rustig te reageren, maar dat moet je toch doen, zoals je dat hoort te doen", vertelt Rini Stoutjesdijk. Duidelijk is, dat het enthousiasme, dat met name trainer Jack Schipper ventileert met betrekking tol de overstap van het talentrijke duo, ook nu niet is overgeslagen op hel Zierikzee-bestuur, een enkele uitzondering daargelaten. „Uit gezonderd Gees bodewijk, die geweldig enthousiast was voor ons, omdat hij gewoon een veel beter voetbalkenner is. Hij kijkt iets verder dan de grenzen van de vereniging". niet, want het is ook handel. Het is gewoon zaken doen. Er was interesse voor het produkt en dan is het lo gisch, dat je probeert om die interes se verder aan te wakkeren en je tracht om je produkt zo goed moge lijk te verkopen", legt hij uit. Initiatief Pankow stelt, dat de handelswijze, die hij met de broers Stoutjesdijk volgde duidelijk verschilt van dè ma nier, waarop bijvoorbeeld Rini Ver west naar het professionele voetbal vertrok. „Toen liet men het initiatief aan de koper, terwijl wij zelf het initiatief hebben genomen. We hadden ook voortdurend de VVCS in de persoon van Karei Janssen als adviserend li chaam aan onze zij. Karei Janssen ihad weer kontakt met Ger Lagendijk die gespecialiseerd is in kontrakten naar België. We hebben tot een paar en vrijwel zeker de aanstaande hoofdtrainer van de formatie, dat zij de grootste technische talenten wa ren, die hij de laatste tien jaar bezig had gezien", legt Pankow uit. „Een dergelijke opmerking heeft ons na tuurlijk extra gemotiveerd om ver der sdrieus door te gaan", voegt liet duo er aan toe. Zaalvoetballen Rini Stoutjesdijk was vijlëneen- half jaar oud, toen hij voor het eerst naar het spoi'tveld van de VV Zierik zee trok, „Ik mocht nog niet mee doen. maar toen ik zes werd, ben ik meteen gaan spelen", herinnert hij zich. Broer Kees was er zelfs nog een half jaar eerder bij. „Toen ik vijf was ging ik al met Rini mee trainen en toen ik zes werd ben ik ook gaan spe len. Onder leiding van Kees Ver- kaart", weet hij. Het tweetal doorliep dus alle k'dte- gorieën in hét Zierikzee-sliirt en maakte heel wat suksëssen mee als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7