Subsidie-aanvragen van tafel geveegd door welzijnskommissie Kleuters op bezoek bij bejaardensoos Brouwershaven Kleuters ,,'t Kwetternest,, hielden een kerstmaaltijd Watertemperatuur zwembad Dol-Fijn wordt beheerst door afdek-deken Kerstmis 1984 Duikers betrapt met 100 kilo oesters Geslaagden jeugd-EHBO Serooskerke „Het Leger" in 't Opper Kerstmiddag bejaardensoos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 23 december 1983 Nr. 23445 Weinig belangstelling voor hoorzitting sociaal-kulturele aktiviteiten Duiveland NIEUWERKERK - Een hoorzitting over het welzijns beleid slaat in de gemeente Duiveland niet aan bij het grote publiek. Dit bleek donderdagavond in het vereni gingsgebouw „Ons Dorpshuis", slechts twee belangstel lenden - vertegenwoordigers van de zangvereniging -de hoorzitting welzijn bezochten. De kommissieleden zelf lieten overigens wel van zich horen. Negen man, onder wie ook plaatsvervangende kommissieleden, kwam op dagen. Aan de orde kwam het programma sociaal-kulturele aktiviteiten 1984 waarop vanuit de zaal slechts één op merking kwam, namelijk: „We zijn tevreden met de toegewezen subsi die". De rijksbijdrage voor sociaal- kulturele aktiviteiten wordt zoals wellicht bekend steeds kleiner. In vergelijking met verleden jaar, zal de gemeente Duiveland het met 20 minder moeten doen. Dat betekent dus dat er bezuinigd moet worden, ook al wil de gemeente ervoor waken dat de plaatselijke verenigingen door deze bezuinigingen verloren Advertentie VOOR AUTOSCHADE MOET U BIJ AKKERDAAS ZIJN! Autobedrijf AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2, Noordgouwe Tel. 01112-1347 ZIERIKZEE - Vraag iedere willekeu rige Nederlander eens een paar uiterlijke kenmerken te noemen van het kerstfeest. Gegarandeerd dat daarbij zaken wor den genoemd als „de kerstboom" en „de kerststal". Kerstfeest zonder „de boom" en zonder „het Kind" is nauwelijks denk baar. Beiden staan centraal in de vreed zame gedachten, die velen rond deze tijd bezighouden. Feest is immers iets, waan bij alle gevaar en dreiging van buiten af bewust wordt geweerd. En dat gaat zeker op voor het kerstfeest, waarbij iedereen (in meerdere of in mindere mate) stil staat bij de geboorte van een kind. En iedereen, die dat direkt of indirekt van nabij heeft meegemaakt, weet wat voor een ontwapenend gevoel en een stroom van liefde een dergelijke „uit spatting" van de natuur bewerkstelligt Geen uitspatting in de negatieve zin, maar een werkelijke uitspatting van moeite, die de moeder getroost om het kind ter wereld te brengen; en een uit spatting van inspanning, die het kind zich wel moet getroosten om datgene te bereiken, waarvoor het werd verwekt teen eigen leven, los van alles en iedereen. Voor het kind zover is (bovendien is het dan al lang geen kind meer) dienen echter nog de nodige stappen te worden aangeleerd en genomen. Daar gaan vele kerstbomen en vele kerstallen over heen. Toch is het goed om, al dan niet uit religieuze overwegingen, een kind van tijd tot tijd te leren stilstaan bij rustpozen in het jaarlijkse bestaan. Kerstfeest is zon mijlpaal in een jaar. Kerstfeest is een vrede-feest een feest van feestelijk versierde bomen in de huiskamer, of een prachtige kerststal. Hoewel beide van geheel verschillende afkomst, hebben beide toch hetzelfde doel: de mens de gelegenheid geven om zichzelf een zodanig klimaat te verschaf fen, dat hij of zij zich zonder gezichts verlies kan bezighouden met „De Vrede". Want die heerst als een ijzeren vorst aan het eind van december Een tijd van bezinning, van devotie en van het weer tot jezelf komen. Terug naar de waarden van het oorspronkelijke mens-zijn: om het maar modern te zeg gen: „lief zijn voor elkaar". Dat lief zijn voor elkaar komt heel goed tot uitdrukking ab je een kind hoort redeneren, als het zich onbespied waant, over de aanwezigheid van een spin op de slaapkamer. Een spin vormt uoor veel kinderen een bedreiging, onafhankelijk van het formaat van het dier. Maar als de afmetingen zeer binnen de perken blijven, dan luidt de beslbsing over het al dan niet verblijven op de slaapkamer heel simpel: „Papa, zo'n lief klein spinnetje doet toch niets. Die mag wel blijven zitten, hè?" Met andere woorden: „Zo'n kleintje b wel eng, maar nog niet zo eng, dat ik daardoor niet rustig zou kunnen slapen". Anders wordt het wanneer het dier wat forsere afmetingen heeft. Ook dan volgt er een duidelijke, maar zeer kon- krete beslbsing: „Papa, die spin maakt mij bang. Die moet maar naar zijn eigen huis gaan. Doe die maar naar buiten". Daaruit spreekt een duidelijke bedrei ging. Dat dier moet maar „ver van m'n bed". Het gaat te ver als je reëel bent en in de wereld om je heen je oor te luisteren legt), maar wat zou het heerlijk zijn om een heel jaar kerstfeest-vredefeest te kunnen vieren. Zonder de dreiging van (kern-)wapens, zonder onderdrukking, zonder bedreiging, zonder pressie. De strijd om de suprematie van de één boven de ander was dan een totaal onbekend iets. Zoiets ab het niet bestaan van grote spinnen Het lijkt wel een droom. Het zal waarschijnlijk altijd wel een droom blijven Of niet? Marien Kaat dreigen te gaan. Het merendeel van de subsidies op het gebied van wel zijn is dan ook voor 1984 gelijk geble ven, ook al wordt er op de grotere subsidie-bedragen voor de plaatselij ke instellingen een gering percentage gekort. Gekort Voor de zangverenigingen „Een naam is onze Hope" en „Vooruitgang zij ons streven" bijvoorbeeld wordt voor 1984 een korting berekend van 3 ten opzichte van verleden jaar. Wat de muziekverenigingen betreft, geldt een kortingspercentage van vijf procent. Voorzitter A. L. Bakker lichtte bij het hoofdstuk „Peuterspeelzaal- werk" de situatie nader toe. Zowel de peuterspeelzaal in Nieuwerkerk, als die in Oosterland begroten voor het jaar '84 een exploitatietekort. De grootste uitgaven vormen de perso neelskosten. Peuters „Over het betalen van peuter- leidsters wordt door mij anders ge dacht dan door betrokken besturen. De dames, die bij dit werk betrokken zijn, vergeten overigens dat de ge meente hiervoor een bedrag van iets meer dan 18.000,- (voor onderhoud, verlichting etc.) op de begroting heeft staan, terwijl de subsidies daarbij nog niet zijn inbegrepen." Kommissielid de heer M. K. Ko mijn maakte snel een rekensommetje en uitgaande van ongeveer 40 a 45 peuters (in totaal) kwam hij op een bedrag van 400,— per peuter. „Dat is reeds een fors subsidiebedrag. Ten opzichte van het onderwijs, kan je hierbij wel stellen dat de zaak uit de hand is gelopen". De subsidie voor '84 wordt voorlo pig geraamd op 2500,— per peu terspeelzaal. Advieskon>missie Na afloop van de hoorzitting volg de een vergadering van de advies kommissie voor het welzijnsbeleid. Op de agenda stonden slechts drie subsidieaanvragen, waarover de le den nog wel enige tijd diskussieer- den. Als eerste een verzoek om subsi die van de werkgroep „Laat leven" van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind. De meer derheid van de kommissie stelt het kollege voorniet op dit verzoek in te gaan. Ook het subsidie-verzoek van de vogelvereniging „De Nachtegaal" uit Bruinisse werd van de tafel ge veegd. „Als we hier aan beginnen, dan is het hek van de dam", aldus de voorzitter. Het Vrouwenontmoetingscentrum (VOS en Vrouwenkafé) leverde meer problemen op. Het gaat om een subsi die, die de gemeente uit de erhancipa- tiepot van het rijk ontvangt. „Het kost de gemeente dus niets" lichtte de voorzitter toe. „Ik ben daar eens een kijkje gaan nemen en kan nu konkluderen dat ik dit Vrouwenontmoetingscentrum in deze vorm aanvaardbaar vind. Zo'n thema-avond bijvoorbeeld wordt echt niet meer alleen bezocht door een kleine, zeer specifieke groep vrouwen. Ze richten zich in de nieu we samenstelling meer op het grote publiek; en om die reden kan ik er achter staan." Besproken in b. en w. Hij vulde deze opmerkingen aan met de mededeling dat hij dit onder werp als wethouder al even had aan gekaart in het kollege, en dat b. en w. zich positief opstellen ten opzichte van dit voorstel. „Maar de welzijns kommissie wilde ik niet passeren", aldus de voorzitter die inmiddels zijn mening duidelijk kenbaar had ge maakt. De kommissieleden reageerden echter helemaal niet zo positief. ..Kosten voor dergelijke bijeen komsten moeten door de deel neemsters deelnemers zelf worden opgebracht. Het verzoek om subsidie van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande hebben wij als kommissie destijds ook afge wezen. Nu blijkt dat de gemeente toch jaarlijks een bedrag hiervoor uittrekt. Gaat dat straks met het Vrouwenontmoetingscentrum ook zo? Wij hebben bezwaren, maar hoe zwaar wegen die straks voor het kol lege"? aldus de mening van enkele le den die hiermee aantoonden dat het nut van kommissievergaderingen niet direkt aanwijsbaar is. De voor zitter beloofde de mening van de kommissie over te brengen aan het kollege. DEN OSSE - De rijkspolitie heeft tegen vier Belgen proces verbaal op gemaakt, wegens het duiken naar oes ters. Ook de duikuitrustingen zijn in beslag genomen. De politie ontdekte de vier heren bij Den Osse, twee dui kers, de opkoper en zijn assitent Ze waren reeds in het bezit van 100 kilo oesters. Volgens de rijkspolitie zijn de schelpdieren terug gezet in de Greve- lingen. BRUINISSE - In de openbare kleuterschool ,.'t Kwetlernestwerd donderdag het kerstfeest gevierd: de kinderen kwamen naar school om gezamenlijk van het kerst-diner te genieten. Om ongeveer zeven uur kwamen de ouders van de kleuters op school. De jongsten hadden een toneelstukje ingestudeerd, dat voor de ouders werd opgevoerd Daarna kwamen de oudste kleuters aan bod. zij droegen gedichten voor. Ter afsluiting van het feest zongen de kinderen met hun ouders nog kerstliedjes De belangstelling voor deze avond was bij zonder groot. Met zelfgemaakte kerstversiering BROUWERSHAVEN - Bij een kerstboompje, waarin echte kaarsjes brandden, zaten donderdagmiddag ruim zestig bejaarden aan feestelijke gedekte tafels bijeen. Gasten bij deze kerstviering van de bejaardensoos te Brouwershaven waren de predikanten, ds. R. Stutvoet en ds. D. Schneider. De kinderen van kleuterschool „Het Schuitje" kwamen de bejaarden tijdens deze kerstvie ring bezoeken. Tevens was het dameskoor van de soos aanwezig om kerstliederen te zingen. De kleuters overhandigden aan de bejaarden hun zelfgemaakte kerstversie ring. gebed door ds. Scheider en de bijbel lezing en een meditatie door ds. R. Stutvoet. Hoogtepunt van deze kerstviering was de binnenkomst van de 51 kleu ters van „Het Schuitje". Met in hun handjes een zelfgemaakte kerstver siering, waarin een kaars brandde en zingend van het kindeke dat geboren is op aard, maakten zij een vertede rende indruk op de aanwezigen. Na het kerstliedje wat ze bij binnen komst zongen, volgde er nog een ge dichtje met als titel: ,.Als je ziek bent of alleen". Hierna verspreidden de kinderen zich door de zaal, om hun kerstversiering, die dit jaar gemaakt was van brooddeeg, aan een bejaarde dame of heer aan te bieden, een ge baar dat zeer werd gewaardeerd. Nachtjes afgeteld De kleuters zongen hierna een „nieuw" kerstliedje, getiteld „Vlok- ,4^s^Wev.en in het rond" eit tesamën met de bejaarden, een heel oud kerst- 'liedjé: „DeJierdertjes lagen bij na'ch- te". Terwijl de kinderen van chocola demelk en cake werdén voorzien, vertelde kleuterleiderster, juffrouw B. Ouant dat dit bezoek ook voor de kleuters zelf een erg leuke gebeurte nis was. „Vanaf de dag dat Sinter klaas vertrok hebben we de nachtjes afgeteld tot we bij de bejaarden zou den zingen" aldus de hoofdleidster van de Brouwse kleuterschool. Me vrouw Slabbekoorn liet namens de bejaarden weten, het bezoek van de kleuters heel fijn te vinden. Zij hoopt dat de kleuters ook volgend jaar weer naar de kerstviering van de be jaardensoos zullen komen. Bij hun vertrek kregen de kleuters een „kerstzakje" met versnaperingen aangeboden. Na het openingswoord'door de pre sidente, mevrouw G. P. Slabbekoorn-Rijn werd de middag ingezet met het samen zingen van de gezangen 134, 141 en 143, welke op het orgel begeleid werden door me vrouw G. Slager-de Oude. Deze ge zangen werden afgewisseld door een Renovatie geheel voltooid Dameskoor De middag werd voortgezel met optredens van het dameskoor van de bejaardensoos onder leiding van de heer P. Pannekoek. Men bracht de kerstliederen; „Midden in de winter nacht", „Toen brak voor de wereld", „De Christus is geboren", „Geef de boodschap", „Heer, wees mijn gids" en „Vesper" ten gehore. Mevrouw P. Drijgers-van Liere las een kerstver haal voor en ten slotte volgde nog een gezamelijke broodmaaltijd, die iede reen zich goed liet smaken. Dat vormde het sluitstuk van deze geslaagde kerstviering. NIEUWERKERK - In het kader van de laatste fase van de renovatie is onlangs een zogenaamde afdek-deken aangebracht in het zwembad „Dol- Fijn". Deze „lamellen-deken" heeft een lengte van zo'n 18 meter, een breedte van 7y2 meter en een dikte van ongeveer 2 centimeter. De deken bestaat uit drie lagen, waarvan de middelste laag voor de isolatie zorgt Doordat het zwembad over deze voorziening beschikt kan nu worden gesproken over een vrijwel optimale situatie in het gebouw voor wat betreft de beheersing van de energie-kosten. Eerder dit jaar werd tijdens de renovatie-werkzaamheden een bijzondere vorm van buitenisolatie toegepast waarover al melding werd gemaakt in deze krant De deken, die zeer gemakkelijk te bedienen is, wordt over het bassin uitgerold wanneer het zwembad niet in gebruik is, zoals tijdens de nachten en in de gesloten periodes. Dit bete kent dat de temperatuur in de zwem- De lamellen-deken dekt het zwembad geheel af, waardoor een aanzienlijke energiebesparing wordt verkregen. zaal kan worden teruggebracht naar een niveau van 5 tot 10 graden Celsius, terwijl de deken de watertemperatuur konstant houdt op 26 graden. Voor- heen diende het gebouw vollledig ver warmd te worden tot 28 graden om het water op deze zwem-temperatuur te brengen. De besparing als gevolg van het gebruik van de deken wordt vol gens de berekeningen reeds bereikt als het bad meer dan drie kwartier gesloten is. Chloor- en zuurgraadmeter Naast het aanbrengen van deze de ken, die op zich al een aanzienlijke besparing oplevert, is in de machine kamer van het zwembad een volauto matische chloor- en zuurgraadmeter geïnstalleerd, die reageert op vraag en aanbod van de bezoekers. Ook hierbij treedt een besparend effekt op in de vorm van de toediening van chloor- bleekloog en koolzuur. Geheel in de lijn van de energie besparing in het zwembad „Dol-Fijn" is vermeldenswaard, dat het perso neel aan het gemeentebestuur heeft voorgesteld het bad in dc periode tussen de Kerst en jaarwisseling te sluiten. De ervaring leert namelijk, dat in deze periode nauwelijks in teresse bestaat voor een frisse duik. Dit voorstel is geschied op vrijwillige basis, waardoor het personeel in deze periode verlof zal opnemen. Op dit moment is het totale bezoe kersaantal van „Dol-Fijn" al zo'n 5% hoger in vergelijking met 1982. Vorig jaar kon het week-gemiddelde worden vastgesteld op 603 bezoekers. Over 1983 bedraagt het gemiddeld aantal bezoekers per week 715. DEN HAAG - De Tweede Kamer is donderdagavond na veel geharrewaf in meerderheid akkoord gegaan met het noodwetje van minister Brink man (WVC), waarmee volgend jaar rond 230 miljoen wordt bezuinigd op bejaardenoorden. Tegen het wetsont werp stemden PvdA, D'66 en de klei ne linkse frak lies. SEROOSKERKE - Op de openbare basisschool De Schelphoek te Seroos kerke is dit jaar een kursus jeugd - EHBO gegeven onder auspiciën van de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Ned. Rode Kruis. De kursus werd gegeven door de dames Willeke Kort-Wessels Boer en Lizet Boom- van Egmond. De examens werden de ze week afgenomen door dokter J. L. Flach uit Renesse. Alle leerlingen slaagden. Zij zitten in de vijfde en ze de klas. De geslaagden zijn; And ré Vlaspoel, Anja de Groot, Marco de Groot, allen uit Serooskerke. Verder Simon Hart uit Haamstede, Jolanda v.d. Marei uil Kerkwerve, Margreet v.d. Stolpe en Arjan v.d. Stolpe uit Ellemeet. Na het examen reikte Flach ook de getuigschriften uit'. Bruinisse BRUINISSE - In een volle zaal van „In 't Opper" hebben bewoners en belangstellenden genoten van het zingen, voordragen en spelen door het Leger des Heils, onder leiding van Kapitein Dijkstra. Het klikt al jarenlang tussen het Leger en de be woners van 't Opper en tijdens deze kerstviering kwam dat weer tot uit ing in een fijne en plezierige bijeen komst. Kaptein Dijkstra hield een meditatie waarin het kerstgebeuren centraal stond. Een vrouwenkoor van het Leger zong mooie liederen, zoals „Hij is gebo ren" en „Vrede zal op aarde dagen". Een tambourijngroep begeleide een en ander. Door een aantal kinderen werd een boeiende musical gespeeld welke als strekking had; ,,Je mag met lege handen bij de Here Jezus aankomen". Voor iedereen werd een lekkere kop chocolademelk geschon ken. „Het was een prachtige avond, in één woord, aldus de direktrico. mevrouw N. J. Bal. De lieer J. Boogert bedankte iedereen die zich had ingezet tot het slagen van deze avond. BRUINISSE - De kerstmiddag van de bejaardensoos begon met het zin gen van „Komt allen tcsamen". pc voorzitster wenste allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Hekman. De kerstliturgie had als in houd: „Het wonder, hetLichtcn Gods liefde". Het wonder dat de maagd Maria een zoon baarde dat ons allen ontroerd omdat het spreekt van Gods liefde, maar ook het Licht dat voor ons straalt in deze tijd van onderlinge strijd. Ge zongen werd „Daar ruist langs de wol ken". Na de theepauze ging de liturgie verder. „Jezus zegt Zie op mij met al uw zorgen en noden. Want ik zal u helpen en rust en vrede geven". Aan sluitend werd daarop gezongen: „Daar is uit's werelds duistere wolken". De voorzitster besloot met „Barmhartig en genadig is de Heer en wij danken God voor de gave van het kerstge beuren". Kribbe en kruis Mevrouw Hekman sprak over de tegenstelling van Goede Vrijdag en Kerstmis: „Want de kribbe brengt ons bij het kruis". Bij en drankje en een hap zongen enkele dames een lied en werd een gedicht voorgedragen. De helpsters kregen allen een prach tige handdoek. De middag werd beslo ten met een koffie-maltijd en een si naasappel voor thuis. Met het „Ere zij God" werd deze fijne middag besloten. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar M41,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3