Belang van de klanten prevaleert altijd boven belang van de bank" Opvolger 4 Bankdirekteur Johan van de Sande gaat 3 7 december in de VUT: Nu nog gebroederlijk samen op de bank aan het Havenpark. Straks (vanaf 1 januari 1984) wordt de heer F. Donker (l) de opvolger van de heer J. J. van de Sande. ZIERIKZEE - Op de laatste dag van dit jaar komt er een einde aan een langdurige loopbaan van Johan van de Sande (61) uit Zierikzee. Na 41 jaar via zijn werk vet jon den te zijn geweest met de Algemene Bank Nederland (hij is begonnen bij de Twentsche Bank) maakt hij ge bruik van de vervroegde uittredingsregeling. „Nu ben ik nog goed gezond en vitaal genoeg om van mijn vrije tijd te gaan genieten. Als ik wacht tot mijn 65-ste dan kan dat misschien niet meer. Nu wel en daar wil ik van profi teren. Een beetje tennissen, een beetje tuinieren, einde lijk eens wat meer lezen, ik zal me niet vervelen, hoor." Hij is een Zeeuw in hart en nieren, heeft ook nooit buiten Zeeland ge woond, behalve dan in de oorlogsja ren toen hij 28 maanden gedwongen in Duitsland doorbracht. De heer J. J. van de Sande werd in Biervliet (Zeeuws-Vlaanderen) geboren, ver huisde in 1932 naar Goes, waar hij de HBS volgde en kreeg met het nodige geluk een baan bij de- Twentsche Bank. „Via via ben ik daar ingerold. In die tijd was je trouwens net zo blij met een baan als nu." In 1943 moest elke bankbediende onder de dertig jaar naar Duitsland. Pas na de bevrijding keerde Van de Sande terug naar Nederland, waar hij zijn baantje bij de bank weer op nam. Hij kwam gelijk tot over zijn oren in het werk, want tegen het ein de van het jaar vond de geldsanering en de effektenregistratie plaats. Dat betekende geregeld overwerken, maar ondanks dat hij tussen het geld zat zag hij er nooit een stuiver voor. In zijn vrije avonden leerde hij voor het praktijkdiploma boekhouden. Computer In 1948 komt er schot in zijnkarriè- r^jgp^jürende drie dagen per week is hij'kantoorhouder in Krabbendijke en Rilland, waar- een zitdag werd gehouden. Een paar jaar later volg de hij een bankkursus en in 1955 verhuisde Van de Sande naar Oost burg. Op 33-jarige le?ftijd werd hij bevorderd tot bankdirekteur van de Twentsche Bank in Oostburg. Meer personeel was er trouwens niet. „Dat kon toen nog, heden ten dage is het niet meer mogelijk alleen een kan toor te runnen. In de veertiger jaren was de bank passief. De mensen moe ten naar ons toekomen, de bank wachtte af. Nu ligt dat heel anders. Door de toegenomen konkurrentie is de bank aktief geworden. We trek ken erop uit om de klanten te bezoe ken en we proberen op eigen initia tief kontrakten af te sluiten. Ik ben begonnen met de pen, nu gaat veel via de computer. Dat gaf een enorme ontwikkeling te zien, vooral op het gebied van tijdwinst. Nadelige kan ten van de computer ondervinden wij bij de bank niet zo, alles wordt voor ons immers geprogrammeerd, bij partikulieren ligt dat natuurlijk an ders. Het personeel vangt de compu ter goed op. Ik hou me daar niet mee bezig. Ik kan er ook niet mee werken. Het enige dat ik doe is de codes voor het personeel invoeren en voor de rest niets", aldus Johan van de San de. Zierikzee In 1964 volgt de fusie tussen de Twentsche Bank en de Nederland- sche Handel-Maatschappij. De Alge mene Bank Nederland is een feit. Na twaalf jaar bankdirekteurschap en twee verbouwingen in Oostburg ver trekt Van de Sande in 1967 naar Zie rikzee, het eindstation van zijn loop baan. In het pand aan de Oude Haven wordt hij direkteur met ongeveer tien personeelsleden onder zich. In de zeventiger jaren kon het werkterrein van de ABN op Schouwen-Duiveland belangrijk worden uitgebreid: in Haamstede verrees uit het niets een kantoor en de zitdag in Bruinis.se werd ook gewijzigd in een kantoor. Van de Sande had toen ook al een verbouwing van het pand te Zierik zee achter de rug. Kortom: niet alleen intern vonden er veranderingen plaats, ook het jasje van de bank werd aangepast aan de modernise ring. Twee poten De twee grote poten van de bank bestaan uit de spaarsektor voor de partikulieren en de zakelijke sektor. ,,De belangrijkste taak van de spaar sektor, welke sektor sinds de veerti gerjaren, enorm is uitgegroeid, is het verkrijgen van krediet-gelden. Wat bloed is voor de mensen is krediet nu eenmaal voor de bank. Dat geld heb ben we nodig om als bank te kunnen bestaan", vertelt de heer J. van de Sande in een zijkamertje van het kantoor aan de Oude Haven. „Nor maal zit ik hier nooit, alleen bij een persoonlijk gesprek. Overdag werk ik tussen de andere personeelsleden, dat vind ik beter. Ik moet er niet aan denken dat ik de hele dag in mijn eentje hier in dit kantoortje zou zit ten. Je ziet niemand, daar is toch niets aan. Nee, ik hou er wel van tus sen de mensen te zitten. Af en toe een grapje, zo hoor je nog eens wat. Streng voor mijn personeel? Ik dacht van niet. Ze hebben veel vrijheid, als het werk aan het einde van de mid dag maar af is", lacht hij. Helpen Een bedrijf met kredietbehoeften klopt bij de bank aan, omdat sparen voor het benodigde bedrag te lang duurt. De bank helpt alleen zodanig, volgens Van de Sande, dat het bedrijf de lasten op kan brengen. „Mensen en bedrijven moeten zich niet in de schulden steken, ze moeten het wel allemaal kunnen betalen. Daar wordt stringent de hand aan ge houden door mij. We dringen de men sen ook niets op. We kiezen voor het belang van de klant en in mindere mate voor het belang van de bank. Met die klant moeten we immers za ken blijven doen. Het komt ook voor dat we aanvragen moeten weigeren, omdat mensen al tot over hun oren in de lasten zitten. Als wij het niet ge ven gaan ze het geld ergens anders halen, maar dan nemen ze wel teveel hooi op hun vork", waarschuwt Van de Sande. De landbouw, de rekreatie, de mos- selkweek en de middenstand vormen voor de ABN op Schouwen-Duive land de hoofdtakken van bestaan. De zakelijke sektor vormt de grootste poot, maar is nauw verweven met de spaarsektor. „Het sparen neemt wel af, maar er wordt door de mensen nog steeds re delijk gespaard, hoewel de bedragen wel kleiner zijn geworden. De finan ciële situatie van de partikulieren is over het algemeen niet zo slecht. Ja, er zijn erbij die het moeilijk hebben, maar deze mensen zijn er altijd." De ABN-bank in Zierikzee heeft niet zulke grote gevolgen ondervonden van de recessie. De welvaart nam in Zierikzee naar de mening van de heer Van de Sande wel af, maar niet zo erg als in de grote steden. „De piek en het dal liggen hier veel dichter bij el kaar." KeUrturnen In het sociale leven is Johan van de Sande ook zeer aktief (geweest). Hij is penningmeester van de lagere tech nische school en voorzitter van de ke- gelklub De Baanbrekers. De gymnas tiekvereniging Volhardir.g-Goes heeft hen jarenlang als lid gekend, twaalf jaar lang vervulde hij het pen ningmeesterschap van de ZEBRA (Zeeuws-Brabantse turn L.ing) en van 1951 tot 1955 beoefende hij het keurturnen op hoog niveau. In die ja ren was hij lid van de nationale se- lektie. Hoewel niet zo veelvuldig als voor de selektie van 1983 stonder er ook wel eens buitenlandse wedstrij den op het programma. Maar het meeste mocht Johan van de Sande zijn kunsten vertonen tijdens de monstraties. „Bij jubilerende vereni gingen gaf het keurkorps een de monstratie. De leden van de selektie kwamen met de trein naar de plaats van bestemming. Hartstikke gezellig was dat, onderweg ontmoette je alle maal vrienden, met wie je samen ver der reisde. Het was wel een dure hob by, want veel van de kosten waren voor eigen rekening. Tegenwoordig worden de tripjes allemaal betaald." „Ik volg het turnen nog steeas. Ik vind het wel gevaarlijker worden, inaar aan de andere kant zijn de vei ligheidseisen toegenomen. Bij elk toestel zijn praktisch valkuilen aan gelegd en liggen er vele dikke mat ten. In mijn tijd had je alleen een dun kokosmatje en daar hield het mee op. Als wij toen onder de huidige om standigheden hadden kunnen trai nen, dan had ik deze oefeningen mis schien ook wel gedurfd, maar bij ons moest je veel meer oppassen. Ik zou trouwens nog best in een heren- groepje willen zitten. Gewoon wat beweging hebben door middel van de ouderwetse gymnastiek, maar ja, dan moeten we wel iemand vinden die daar leiding aan geeft", verzucht hij. Mede daarom houdt Van de Sande het maar bij tennissen. Les heeft hij nooit gehad („ik heb vroeger wel wat van een Indisch mannetje geleerd"), maar op het gravel komt hij aardig uit de voeten. Samen met zijn vrouw heeft hij al menig „doublé" afge werkt. Beroepsgeheim Doordat de gemeenschap in Zierik zee vrij klein is en door zijn aktivitei- ten in het sociale leven ontstond er een zekere band met zijn klantenk ring. „Bij sommige relaties kwam ik bij wijze van spreken op de koffie, anderen wedden mijn vrienden. Zo'n relatie is wel prettig, maar het kan ook tot problemen leiden. Als zulke mensen bij mij om een krediet ko men en ik vind dat ze de lasten niet meer op kunnen brengen, dan kan dat vervelende gevolgen hebben. Ook op een verjaarsvisite is het niet altijd even prettig. Daar word ik te gen de schenen geschopt, bijvoor beeld over de rente. Officieel heb ik nooit een geheimhoudingsplicht af moeten leggen, maar ik ken wel een beroepsgeheim. Op vragen over klanten mag ik nooit wat terugzeg gen, in het openbaar kan je je als bankdirekteur nooit verweren tegen de aanvallen van buitenaf, maar daar ben ik wel aan gewend hoor", lacht Johan van de Sande. ZIERIKZEE - De heer F. Don ker (33) wordt de opvolger van Jo han van de Sande. Hij werkt al twaalf jaar bij de ABN-bank en was hiervoor krediet-adviseur in de agrarische sektor op de Zeeu v- se en Zuid-Hollandse eilanden. De heer Donker woont nog in Nieuwe Tonge, maar is van plan naar Zie rikzee te verhuizen. Het licht schijnt altijd en het enige wat wij moeten doen, is op te passen dat er niets treedt tussen ons en het licht. R. W. TRINE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4