Staatssekretaris geeft fiat Corneliastichting nieuwbouw Ziekenhuis in Zierikzee wordt kritisch doorgelicht Mytilus bij Schelphoek (c Na vijf jaar hardnekkige voorbereiding: 't Kraanplein M.P.PANKOW DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 140ste jaargang Sr. 23441 WAARIN OPGENOMEN GS willen volgend jaar brandpreventie-maatregelen treffen ZIERIKZEE - De nieuwbouw van een centrum zieken huis in Goes, medio 1984, staat nummer één op de priori teitenlijst van GS van Zeeland, die voor 15 december bij de staatssekretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, drs. J. van Reijden, op tafel moest liggen. Het ziekenhuis krijgt een kapaciteit van 305 bedden plus tien plaatsen voor dagverpleging. Het investeringsbedrag ligt rond de 97 miljoen. Tijdens de bouw zal de kapaci teit en de funktie van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierizee kritisch worden bekeken. De maquette van de nieuwe Corneliastichting. zoals die gebouivd gaat worden in kaaskenswater. ZIERIKZEE - Vreugde, opluchting, maar ook kritiek was er donderdagmiddag in de bestuurskamer van de Corneliastichting in Zierikzee. Achter de tafel twee blije gezichten van de heren A. L. van Geesbergen en A. Schouw, respektievelijk voorz:''t<"r en direkteur van de Cornelistichting, die het glas konden heffen op hét grote nieuws van deze dag: de aankondiging dat Cornelia mag gaan bouwen. Althans, dat het geld beschikbaar wordt gesteld, een bedrag van totaal 24,5 miljoen. De nieuw bouw zal worden gerealiseerd naast het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis aan het Kaaskenswater. Na een perio de van vijf jaar hardnekkig volhouden om de nieuw bouw er door te krijgen was dit bericht alle reden voor een feestelijke dronk. De vijf jaar kenmerkte zich door heen en weer slingeren tussen hoop en vrees, zo liet voorzitter Van Geesbergen zich uit. Groot was dan ook de vreug de toen donderdagochtend het bericht binnen kwam dat staatssekretaris v. d. Reyden zijn fiat aan de nieuwbouw had gegeven. In totaal wordt er in Neder land de komende tijd (per jaar) een bedrag van 560 miljoen in de gezond- heidssektor uitgegeven, waarvan dus 24,5 miljoen in Zierikzee „terecht is gekomen". En dat, ondanks het feit dat deze sektor wordt gekonfronteerd met enorme bezuinigingen en inleveren. De investering in Kaaskenswater be tekent uiteraard een fikse verbete ring van de woonomgeving voor de bewoners en werksituatie voor het personeel. Een ander groot pluspunt is, dat met de nieuwbouw ook het personeelsbestand zal worden uitge breid met ongeveer zestig. Het aantal bewoners wordt ook verdubbeld: van 64 nu naar 120 dan, met een mo gelijke uitbreiding in de verre toe komst tot zelfs 150 personen. De be zetting van 120 wordt verdeeld in twee groepen:' 60 voor lichamelijke zieken en 60 voor de psycho geriatrische patiënten (demente be jaarden). De 60 worden weer onder verdeeld in twee eenheden van dertig personen (per afdeling), waarvoor Advertentie wijnhandel-slijterij Uw adviseur in goede en passende relatiegeschenken KRAANPLEIN 2 ZIERIKZEE TEL. 01110 3053, 8.G.G. 4669 weer aparte huisvesting van gemid deld tien personen gerealiseerd zal worden. Eén bouwlaag Er zal gebouwd gaan worden in één laag en dat is een unieke zaak voor een verpleegtehuis, zo verzekerde de direkteur A. Schouw, die en toelich ting bij de maquette gaf. De plannen zijn nu zover, dat er behoudens de maquette een schetsplan is, ontwor pen door architektbureau Rothuizen en 't Hoofd b.v. Dit bureau moet zo snel mogelijk aan de slag om de schetsplannen besteksgereed te maken, zodat naar verwachting eind volgend jaar de eerste paal de grond in kan. Hiervoor heeft het bestuur in 1984 5,2 mil joen beschikbaar. De overige termijnen zijn: in 1985 8,8 miljoen, in 1986 9,6 miljoen en het staartje in 1987: 1 miljoen. To taal dus 24,5 miljoen. Plaatsbepaling Voorzitter Van Geesbergen riep bij deze gelegenheid de geschiedenis nog even terug naar deze tijd. Al vijf jaar geleden bij de overname van de Cor neliastichting, stond als een paal bo ven water dat er een betere behuizing voor de bewoners moest komen. „We waren er snel over eens, dat een betere plaats als waar het huidi ge gebouw staat er niet is. De mooiste lokatie voor een dergelijk te huis is middenin de stad, zodat de be woners kunnen genieten van het uit zicht en betrokken zijn bij de samen leving." „Echter: verbouwing en uitbrei ding bleek na onderzoek op deze plaats niet haalbaar, waarna we zijn gaan zoeken naar een andere plaats. Toen kwam Kaaskenswater in zicht: naast het Rode Kruis Ziekenhuis, weet Van Geesbergen nog. Gesprek ken met b. en w. van Zierikzee volg den en tevens oriëntatie in andere, nieuwbouw tehuizen. Vooral uit dat laatste bleek het bestuur, dat toch een plaats in de direkte woonomge ving grote voordelen heeft boven een excentrisch gelegen lokatie als Kaas kenswater. „We zijn toen op ons besluit in Kaaskenswater te gaan bouwen te rug gekomen en hebben ons beraden: waar dan wel?" Géén medewerking Uiteindelijk viel de keus op een stuk grond in Poortambacht bij de Mierenweg, in de direkte omgeving van Borrendamme, wat ook zo z'n voordelen heeft. Hernieuwd overleg met het kollege van b. en w. volgde, waaruit bleek dat genoemd kollege niet bereid was tot medewerking om daar de nieuwe Cornelia te realise ren. Er was geen diskussie meer mo gelijk volgens de voorzitter, die nu, op deze heugelijke dag, ernstig kri tiek heeft op Zierikzee's burge meester, de heer De Meester. Tijdens de oktoberraadsvergadering, toen „Cornelia" aan de orde was, maakte de burgemeester de kanttekening (ci taat:) „De huidige situatie heeft zeker niet aan de gemeente Zierikzee gele gen. Het bestuur had er beter aan ge daan niet tussentijds van de lokatie Kaaskenswater af te wijken. Dan was men buiten de bouwstop geval len en had het verpleeghuis er al ge deeltelijk gestaan. Wij hebben destijds voor dit gevaar gewaar schuwd en het is helaas uitgekomen" (einde citaat). Onzin! Van Geesbergen: „Wij hebben vijf jaar lang met de grootst mogelijke zorgvuldigheid gemanoeuvreerd om tot deze dag te komen. En als een bur gemeester in het openbaar een derge lijke mening durft te spuien, dan zeg ik: deze man zit pure onzin te vertel len, die weet niet waar hij het over heeft! Het is nooit aan de orde ge weest dat we in '83 al zouden kunnen gaan bouwen, en van die bouwstop hebben we heleméél geen last gehad: het bewijs is trouwens nu geleverd. Ook als we bij de eerste keer dat Kaaskenswater in beeld kwam, met een hadden toegstemd, hadden we niet eerder kunnen gaan bouwen dan nu in de bedoeling ligt. We hebben als bestuur alleen maar geprobeerd om een zo optimaal mogelijke huis vesting te verkrijgen voor onze be woners". Eerste paal Na deze „oprisping" die kennelijk al heel lang dwars zat, kondigde Van Geesbergen aan „iedereen te zullen opjutten om de aanbesteding eind '84 rond te hebben. Over een jaar slaan we de eerste paal!", klonk het vast beraden. Het beschikbare terrein is drie ha groot. Zoals gezegd wordt er ge bouwd in één bouwlaag, met de be doeling kleine eenheden te realiseren waar mensen zich thuis kunnen voe len. Anders dan een ziekenhuis, waar mensen kort verpleegd worden, is de woonsituatie van de Corneliabewo- ners van grote invloed. Het gehele komplex zal met elkaar in verbinding komen te staan via gangen. Lopende patiënten kunnen toch hun benen strekken en toch bin nen zijn, zo luidt de filosofie achter deze stelling. Bewegingsvrijheid met toezicht zou je het kunnen noemen. Verder fantaserend vertelde direk teur Schouw dat wellicht binnentui nen mogelijk zijn, maar ook kon hij zich voorstellen dat zij die dat graag willen, een paar kippen of konijnen gaan houden. In het 1 bouw) zal van het houden van een optreden van „Kunst en Eer". „Als het maar de interesse heeft van de bewoners", voegt direkteur Schouw er aan toe. De medische voorziening zal optimaal zijn zo ver wacht hij voorts. Gesticht... Van Geesbergen: „Vroeger ging je in het ..gesticht". Wat later belandde je in een ziekenhuis waar je nooit meer uit kwam. En nu: nu gaan ze in een huisje wonen. Er is wel wat ver anderd. Een gelukwens waard voor heel Schouwen-Duiveland!" Vervolg pag. 4 len in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis staan als vijfde projekt op de prioriteitenlijst van GS. Het in vesteringsbedrag is 7.7 miljoen. Op 28 mei 1982 heeft de toenmalige mi nister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne haar goedkeuring gege ven aan het plan voor de ziekenhuis- groep De Bevelanden/Schouwen- Duiveland. In dat plan is het funktie- pakket opgenomen, dat op de lokatie Zierikzee nodig werd geacht. De minister heeft in haar brief van 27 november 1981 medegedeeld dat het operatiekamerkomplex niet ge heel beantwoordt aan de hedendaag se eisen van hygiëne en veiligheid en zij heeft met het oog daarop een ver klaring afgegeven voor de nieuw bouw van twee operatiekamers. Te gelijkertijd werd een verklaring af- Vervolg pag. 5 Aanpassing advertentietarieven Per 1 januari 1984 worden al onze advertentietarieven verhoogd met 2% Voor deze prijsaanpassing is toestemming verleend door het Ministerie van Economische Zaken DE DIREKTIE Gedeputeerde W. Don: Funktie en kapaciteit Zweedse Rode kruis zie kenhuis doorlichten". Gedeputeerde W. Don maakte de prioriteitenlijst bouwinitiatieven in tramurale gezondheidszorg donder dagmiddag in Middelburg bekend. In januari 1984 volgt de vaststelling van het landelijke prioriteitenplan. Don verwacht dat het lijstje van GS in dat plan kan worden ingevuld. „De staatsekreetaris heeft dit plaatje in principe al geaksepteerd," aldus Don. Operatiekamers De uitbreiding van de operatieka mers en brandpreventieve maatrege- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. SCHELPHOEK - Het is een opvallend gezicht, want in het haventje Schelp- hoek ligt sinds deze week het verdichtingsschip Mytilus, gebruikt voor het verdichten van de Oosterscheldebodem voor de pijlerdam. Halverwege de weg Zierikzee-Haamstede torent het werkschip omhoog. De Mytilus werd daar afgemeerd, omdat hij in de weg lag in de betonhaven op het werkeiland Neeltje Jans, waar aanpassingswerkzaamheden moeten wor den uitgevoerd en omdat ruimte nodig was voor twee andere schepen. Verwachting tot zaterdagavond: Koud Perioden met zon en vrijwel overal droog; in de nacht en ochtend tempe ratuur omstreeks min 1 graad en middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden; matige zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 dec.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.-temp.: 0 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuid 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidoost 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 14.54, onder 5.21 18 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 15.19, onder 6.40 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 15.55, onder 8.01 Volle Maan: 20 dec. (3.00) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 dec. 0.48 13.04 6.53 19.09 18 dec. 1.31 13.53 7.39 19.54 19 dec. 2.11 14.38 8.14 20.33 Springtij: 22 december HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag drong er be wolking door tot ons land, die met name in de ochtend ook nog wat re gen bracht en daardoor op sommige plaatsen gladheid veroorzaakte. Het is een van de vele oceaanstoringen die do laatste tijd aanvallen doen op het continentale hogedrukgebied. Evenals de vorige weer onder veel succes. Het lijkt or op dat ook een volgende aanval wordt afgeslagen: een depressie bij Ierland komt daar stil te liggen en randstoringen ervan trekken naar Frankrijk en de Alpen. Voor ons betekent dit zaterdag een van zuidoost naar oost draaiende wind, die uit Duitsland iets kouder e lucht kan aanvoeren. De neerslag kansen blijven nog klein. Vorst over dag is nog onwaarschijnlijk. (1797 - 1889) Informatie De opeenvolgende ministers van verkeer en waterstaat hebben te weinig informatie ver strekt over het Oosterscheldeprojekt. (Pag. 2)- Algemene Beschouwingen De gemeenteraad van Duiveland heeft don derdagavond de Algemene Beschouwingen over het beleid in 1984 gehouden. (Pag. 3 en 4). Fietspad Heuvelsweg Als de financiële middelen daarvoor toerei kend zijn, zal het fietspad langs de Heuvels- weg worden doorgetrokken tot aan de De- lingsdljk. (Pag. 4). Distriktskampioenen Zes Schouwen-Duivelandse vogelliefheb bers veroverden op de distriktententoon- stelllng in het Bruse Dorpshuis een provin ciaal kampioenschap. (Pag. 6). Een goede verwachting wordt dikwijls teleur gesteld door haar eigen voorspelling. Ovidius

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1