Provincie subsidieert Zeeuws jongerentheater Er wordt al 9000 jaar kattekwaad uitgehaald Gm100900 berichten Politie Tilburg rolt bende fietsendieven op Wereldwinkel richt zich op speciale Kerstakties Vereniging Reformatorisch Contact behandelde „roeping en verkiezing' tornen stukken ERIC DE NOORMAN Maximaal f 31.250, Prehistorische tekeningen in Franse grot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 december 1983 Nr. 23439 7 MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft besloten voor het jaar 1984 een subsidie beschik baar te stellen om theater voor jongeren in Zeeland te stimuleren. De subsidie is aangevraagd door diverse Zeeuwse organisties voor jeugd- en jongerenwerk, ge- ruggesteund door het Zeeuws Service- en Informatiebu- ro, de Zeeuwse Organisatie voor Ondersteuning van het Sociaal-Kultureel Werk en het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming. Aanleiding voor de aanvraag was de konstatering dat het in het jonge renwerk ontbreekt aan budgetten om theatervoorstellingen te realise ren. Toch zouden vele organisaties hun programmering willen verbre den door naast popmuziek ook thea tervoorstellingen aan te kunnen bie den. Voorts zijn er steeds meer thea termakers die zich met hun voorstel lingen op een jong(eren)-publiek rich ten. Bij de subsidieregeling wordt uit gegaan van een gemiddelde uitkoop som van 1250,Hierin wordt maximaal 50 gesubsidieerd. De resterende 50 zal derhalve door de organiserende instatie moeten wor den opgebracht. Er wordt vanuit ge gaan dat degenen die willen pro grammeren voor hun eigen inbreng kunnen putten uit gemeentelijke middelen. Het maximaal beschikbare subsi diebedrag is groot 31.250,—. Daar bij wordt uitgegaan van ongeveer 50 voorstellingen. Proef Het jaar 1984 wordt gezien als een proefjaar. Aan de hand van de in dat jaar opgedane ervaringen zal de pro vincie een besluit nemen t.a.v. het al of niet verder subsidiëren van thea ter voor jongeren. De subsidie zal worden verleend onder bepaalde voorwaarden. Aller eerst dienen de voorstellingen van goede kwaliteit te zijn en een profes sioneel karakter te dragen. Popmu ziek komt niet voor subsidiëring in aanmerking. Voorts dient zowel de leeftijdsgroep van 13 t/m 15 jaar als die van 16 jaar en ouder aan haar trekken te komen. Voorstellingen VERTEILLAC, Dordogne - In Ver- teiilac bij Perigueux in het zuid westen van Frankrijk blijken in no vember 25.000 jaar oude grottekenin gen te zijn ontdekt. Volgens een mededeling maandag van de gewestelijke afdeling voor prehistorische monumenten gaat het om een belangrijke wetenschappelij ke vondst omdat de betreffende grot behalve tekening van dieren resten bevat van mensenlijk leven dat zich waarschijnlijk eveneens zo lang gele den heeft afgespeeld. De grot onder een sinds een aantal jaren verlaten kalkgroeve is gevon den door een amateur-speleoloog die de door een grondverzakking vrijge komen ingang ontdekte. In Frankrijk zijn tot op heden on geveer 120 grotten met wandtekenin gen gevonden. De helft bevint zich in Aquitanië (Gascogne) en dan vooral in Dordogne. De beroemdste is die van Lascaux, die in september 1940 werd ontdekt. dienen aan te sluiten bij het nivo van de leeftijdsgroepen. Uitgangspunt is een situatie waarin jongeren niet of nauwelijks met theater in aanraking zijn geweest. Om tot een spreiding van aktivitei- ten te komen wordt uitgegaan van drie programmeerperioden: van ja nuari t/m april, van mei t/m au gustus en van september t/m decem ber. Schouwen Voorafgaand aan deze perioden zullen er regionale bijeenkomsten plaatsvinden waarop de aanvragen worden besproken. Uitgegaan wordt van vier regio's: Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren, Schouwen-Duive land en de Bevelanden. Per regio zal een vertegenwoordi ger worden gezicht, die zitting zal ne men in de z.g. selektiegroep. In deze groep waarin ook de drie reeds ge noemde provinciale organisaties zijn vertegenwoordigd, wordt het aanbod besproken en de aanvragen beoor deeld. Tevens wordt hier gewaakt over de spreiding over de regio's, de publiciteit en de financiële verant woording. Het aanbod zal drie maal per jaar aan de organiserende jongerengroe pen worden toegezonden. Men kan hier dan een keuze uit maken, maar evengoed kan men vanuit de regio's met voorstellen komen. Welkom Op deze bijeenkomst zal een start gemaakt worden en verdere medede lingen worden gedaan over aanpak en mogelijkheden. Belangstellenden die om een of an dere reden geen uitnodiging voor dit overleg ontvingen, maar toch in aan merking denken te komen, zijn wel kom op genoemde bijeenkomst. Alle in de provincie Zeeland opere rende organisaties voor vrijwillig en professioneel jongerenwerk èn de uit jongeren bestaande werkgroepen die professionele podiumkunsten pro grammeren zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst op 19 december a.s. om 19.30 uur in het Zeeuws Service- buro, Meanderlaan 368 te Middel burg. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten zullen extra invoerrechten leggen op produkten als wijn, kaas en rund vlees uit Europese gemeenschappen als de EG besluit om de invoer van Amerikaanse landbouwprodukten aan banden te leggen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van landbouw, John Block, maandag gezegd tijdens een hoorzitting van de senaatscommissie van financiën. NAIROBI - In Kenia is maandag amnestie verleend aan zevenduizend gevangenen, die voor het merendeel voor kleine vergrijpen vastzaten. Pre sident Daniel Arap Moi besloot daar toe in verband met de viering van twintig jaar onafhankelijkheid. In juni had Kenia al bijna 8.500 gevangenen vrijgelaten. //elp let+e bet ■tfoiMHet tmbei-en helpen! Informatie: terre des Antwoordnummer 10546 hommes 's-Gravenhage nedetland Telefoon 070-637940 ZIERIKZEE - Getuige de talloze kattenmummies was de kat in het oude Egypte een hoog vereerd huisdier; in Mesopotamië werden 5000 jaar terug al katten gehouden en in Jericho zelfs al 9000 jaar geleden. In Europa schijnt men er pas in de Romeinse tjjd mee begonnen te zijn. In de loop der jaren heeft de kat zich ontwikkeld van roof dief tot huisdier. Maar behalve zijn huiselijke gespin wijst alles in zijn gedrag er nog op dat hij best buiten hapklare brokken kan. In de decembernummer van Gras duinen beschrijft Jaap Lookhuis wilde katten, boerenerfkatten, huis-tuin-en keukenkatten en raskatten en geeft aan hoe wenig verschil er eigenlijk is. De verschillen tussen het wilde dier en het huisdier gaan zo geleidelijk in elkaar over dat er geen scherpe grefis te trekken is. Zelfs niet tussen de wild- vormen en de huiskat, want geen enkel huisdier verwildert zo snel als juist de huiskat hij staat dus nog heel dicht bij de natuur en zijn voorouders. Verwil derde huiskatten vermengen zich dan ook met het grootste gemak met hun soortgenoten uit het wild. Europese kat De oorspronkelijke, Europese wilde kat is fors, gestreept en weegt zo'n acht kilo. Hij heeft een dik lijf, met korte poten en korte oren en een vrij korte staart met een stompe punt Goed uit gerust voor ons koele klimaat Met uitzondering van Schotland js de wilde kat vermoedelijk nergens in 100% zuivere vorm aanwezig. Overal elders is hij vermengt met een flinke hoeveelheid boerenerfkattebloed. Al deze katten balanceren eigenlijk op de grens tussen huisdier en wild dien ze leiden een „wild" leven in een „tamme" omgeving. Jager zelf ook prooi Men neemt aan dat de wilde kat zich SIRJANSLAND - In Sirjansland vergaderde verleden week de Vereniging Reformatorisch Contact. In zijn openingswoord heette voorzitter W. van de Berg in het bijzonder welkom de nieuwe Ned. Hevormde predikant ds. Boer, door het lezen van hoofdstuk I, art. 3 van de Dordtse Leerregels, waarin gesproken wordt over het zenden van verkondigers van de blijde boodschap van het evangelie door God. De Dordtse Leerregels stonden ver der op de avond in het middelpunt van de belangstelling, omdat ds. K. ten Klooster uit Lunteren een refe raat hield over het onderwerp: Roe ping en Verkiezing, een onderwerp dat uitvoerig in de Dordtse Leerre gels wordt behandeld. Naast Romei nen 9 van vers 6 tot het einde werd ook daarom ook nog gelezen hoofd stuk 1, art. 7 van de genoemde Dordt se canones. Ds. Ten Klooster noemde Gods ge nadige verkiezing, het hart van de Kerk. Aan de verkiezing gaat dë Roe ping vooraf, zoals ook is uiteengezet in 2 Petrus 1. Deze roeping komt tot de gelovigen, maar niet tot hen en al leen. Met veel nadruk wees hij er op dat het aanbod der genade tot alle mensen komt, het is Gods vrijmacht, waardoor mensen aan die roeping ge hoor geven en tot geloof komen, maar de menselijke verantwoorde lijkheid wordt geenszins uitgescha keld. Kritiek Dit alles wordt uitvoerig uiteenge zet in de genoemde Dordtse Leerre gels, het derde Belijdenisgeschrift van de Drie Formulieren van Enig heid, dat in deze tegenwoordige tijd, maar ook in vorige eeuwen heeft bloot gestaan aan een spervuur van kritiek. Onlangs nog werd het geken schetst in een dissertatie als een sym bolisch geschrift. Niets is minder waar. Het is zeker geen zaak van ver schrikking, die tot wanhoop drijft, dien de de Dordtse Leerregels wordt behandeld, maar een uiteenzetting van Gods genadig handelen met de mensen, dat een bron van rijke troost is. Maar waar alle mensen onder het oordeel Gods besloten liggen en de boodschap van Gods genade tot allen komt. is er wel een aannemen van die boodschap door de een en het verwer pen van die boodschap door de ander. Er is een bevel tot bekering, waaraan men niet straffeloos voorbij kan gaan. Met zeer grote nadruk ver wierp ds. Ten Klooster de valse lijde lijkheid, die in verschillende stro mingen in alle kerken gevonden wordt. Die het aannemen, ontvangen het eeuwige leven. Uitspraken van Calvijn werden veelvuldig geciteerd, naast zienswijzen van Luther. Wij, en de Reformatie Het verschil tussen roeping en ver kiezing, zowel als de uitwendige en de inwendige roeping werden bena drukt. Ds. Ten Klooster bleek een vaardig spreker die buitengewoon veel studie had gemaakt van zijn on derwerp en die ook de gestelde vra gen vlot kon beantwoorden. De vergadering werd met dankzeg ging door ds. Ten Klooster besloten. Op donderdag 12 januari 1984 hoopt ds. G. H. van Kootcn uit Delft in Sirjansland te spreken over: Wij. en de Reformatie. ZIERIKZEE - In de Wereldwinkel te Zierikzee wordt deze weken het aksent gelegd op de kerstakties: „Kaarsen uit Soweto en kerstversie ring uit Mexico geeft ook feest in derde-wereldlanden Door het kopen van kaai sen van Soweto wordt de werkgelegenheid voor de zwarte bevolking aldaar gestimuleerd. Door het werk krijgen de mensen wat zelfvertrouwen en een gevoel van eigen waarde. De vestiging van enkele kaarsen- werkplaatsen werd mogelijk door het geld uit eerder kaarsenakties. De Wereldwinkel licht toe, dat het de werkers behalve een vaste baan en inkomen ook de mogelijkheid geeft om in Soweto te blijven. Ze worden niet gedwongen te verhuizen naar een zogenaamd thuisland, waar hele maal niets is: geen werk, geen vruchtbare grond en geen toekomst. De Soweto-kaarsen zijn in de Wereld winkel verkrijgbaar per stuk en per set van vier. Handwerkprodukten De aktie „Kerstversiering uit Mexico geeft ook feest in derde wereldlanden" richt zich op de ver koop van handwerkprodukten, ver- TILBURG - Met de aanhouding van veertig verdachten, onder wie elf helers, denkt de Tilburgse politie vijf honderd gevallen van fietsendiefstal te hebben opgelost. De totale waarde van de buit wordt geschat op 500.000 gulden. De diefstallen werden in de maanden juli en augustus in Tilburg gepleegd. Dat heeft de Tilburgse po litie maandag meegedeeld. De fietsendieven, die onderling lo pers uitwisselden en kontakten onder hielden met dezelfde helers, sloegen toe bij winkels, biskopen, bibliothe ken, ziekenhuizen en het Centraal sta tion. De rijwielen werden verkocht op zwarte markten in Beverwijk, Eindho ven en Vleuten. Daar deden helers ze voor 125 tot 150 gulden van de hand. De fietsendieven ontvingen van dit bedrag gemiddeld vijf en dertig gul den. NEW YORK - Prseident Ronald Reagan heeft maandag de noodzaak onderstreept „de vrijheid in de we reld, zo nodig door gebruik van wa pens, te verdedigen". Hij zei dat voor de Verenigde Staten „de dagen van zwakheid voorbij zijn". WARSCHAU - Inwoners van een strafgevangenis in de buurt van Wro claw zijn al bijna twee weken in hon gerstaking omdat ze erkenning willen als politiek gevangene. Dit is maandag uit het betrokken gebied in Warschau vernomen. LONDEN - Een rechtbank in Lon den heeft een voor woensdag aange kondigde 24-uurstaking van Bond van Typografen (NGA) verboden. De 130.000 leden tellende bond wilde met de staking protesteren tegen een ge rechtelijke uitspraak van vorige week vrijdag, waarin hen een boete van meer dan 500.000 pond werd opgelegd in verband met een al maanden sle pend arbeidskonflikt in Midden-Enge- land. destijds min of meer als huisdier aan de mensheid heeft opgedrongen. Wat zou hem ertoe hebben gedreven om zich in de buurt van menselijke neder zettingen te vestigen? Een belangrijke reden was zeker het prooiaanbod. Mensen hebben hun huisvuil zonder gewetensbezwa ren meestal achtergelaten in de om geving van hun nederzettingen. Zul ke vuilnisbelten lokken ratten en muizen, die weer de hoofdmaaltijd voor de wilde kat zijn. Dus altijd een gedekte tafel in de buurt Een tweede reden is een betere be scherming tegen roofdieren. De wilde kat is in de vrije natuur niet alleen jager, hij is zelf ook prooi Aangezien mensen de gewoonte hebben oniroof dieren, die hun vee1 bedreigen, uit de buurt te houden was de omgeving van een dorp een betrekkelijk veilige voor een wilde kat vaardigd door mensen rond Morelia in de staat Michoacan. Dertig procent van de beroepsbevolking is hier werkloos of werkt slechts twee maanden per jaar. De Wereldwinkel laat weten, dat de mensen er moeten leven van de landbouw. Industrie is er nauwelijks. Er bestaan geen werk loosheidsuitkeringen, zodat de werk lozen wel naar een andere bron van inkomsten moeten zoeken, willen ze niet van honger omkomen. In 1966 ontstond de organisatie „Exportado- res de Michoacan". Sedert die tijd koopt deze organisatie veel van de handwerkprodukten van de produ centen en exporteert deze naar het buitenland. De organisatie koopt op het platteland om de trek van het platteland naar de stad tegen te gaan. Verder koopt men bij voorkeur van die groepen, die een verbetering van het inkomen hard nodig hebben. Verder zullen in de Wereldwinkel deze weken ook de kerstpakketten verkrijgbaar zijn van de Stichting Ontwikkelins Samenwerking S.O.S.- Wereldhandel. Deze pakketten wor den samengesteld met levensmidde len en gebruiksgoederen uit de Derde Wereld. Voor nadere informatie kan men terecht bij de Wereldwinkel, Verrenieuwstraat 3, tel. (01110)-3921. In juli besloot de politie een extra opsporingsteam in te zetten, nadat was gebleken dat het aantal fietsendiefstal len in Tilburg in korte tijd onrustba rend was gestegen. In juli en augustus werden respektievelijk 836 en 985 aangiften gedaan, terwijl „normaal" maandelijks gemiddeld 475 fietsen verdwijnen. De verdachten, die in leeftijd variëren van veertien tot veertig jaar, zijn op vier na, allen afkomstig uit Tilburg Tegen hen is proces verbaal opge maakt De politie heeft inmiddels veer tig fietsen opgespoord. Abida. 12-12 te Kingston Acmaea, 12-12 180 no Sombrero naar Curasao Aldabi, 12-12 70 w Jeddah naar Suez Alnati, 12-12 van Bremen naar Rot terdam Nedlloyd Amsterdam, 12-12 400 Ky- osho naar Kobe Nedlloyd Dejima, 12-12 te Rotterdam Nedlloyd Delft, 12-12 65 zo Valencia naar Fos Nedlloyd Houtman. 12-12 240 ozo Hotsjiminstad naar Singapore Onoba, 12-12 385 wzw Bermuda naar Miranda Veemarkt Leiden LEIDEN, 12-12. Aanvoer totaal 1503. Slachtrunderen 1226, schapen en lammeren 337. Prijzen per kg: Stieren le 8,65 - 9,50, 2e f 8,00 - 8,55; vaarzen le 7,90 - 8,95, 2e 6,65 - 7,85; koeien le f 7,85 - f 8,90, 2e 6,85 - 7,75, 3e 6,15 - 6,80; worstkoeien 5,55 - f 6,65; dikbillén extra kwaliteit 9,50 - 13,50. Prijzen per stuk: Schapen 210 - 260; lammeren 210 - 270. Overzicht: slachtrunderen: handel redelijk, en prijzen gelijk; schapen en lammeren: handel vlot, en prijzen hoger. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 12-12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 226 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 2800 - 3800; werk paarden 2000 - 3.100; oude paarden 1700 - 2400; 3-jarige paarden 1500 - 2500; 2-jarige paarden 1300 - 2250; veulens 375 - 1300; hitten 600 - 1425; pony's 200 - 825. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,40 - 6,25; jonge slachtpaarden 5,60 - 7,00. De handel rustig, pony's willig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 12-12. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 37,00 - 37,50; Bintje 50 mm op waarts 58,00 - 59,00 (voor frites 59,00 - 61,00); Bintje 35-55 mm op waarts 44,00 - 45,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 79,00 - 83,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 32,00 - 34,50; Bintje 50 mm op waarts 54,00 - 55,00. Exportaarappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 53,50 - 53,00. Voeraardappelen 8,00 - 11,00. Stemming rustig. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Ederveen: J. van Oostende le Oud-Beijerland. Bedankt voor Oud-Aïblas: G. C. de .Jong te Middelharnis; voor Veen: J. van de Ketterij te Wageningen; voor Rotterdam-Hillegersberg: A. Talsma te Veenendaa 1. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: drs. J. J. A. M. Voortman, Steenbergseweg 4, 4671 BG Din tel oord, tel. 01672-2348; drs. J. S. Koops, Hoofdstraat 58, 2861 AR Bergambacht. Beroepen te Bergambacht: drs. J. S. Koops, kand., aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Aduard: A. J. Th. van der Scheer, kand. le Beelslerzwaag. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroep en te Nieuwpoort: R. Kok le Damwoude. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Boskoop: K. de Gier te 's-Gravenhage; te Lelystad en le Vlaardingen: R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor Nijkerk: A. Breg- man te Rijssen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zijn. Zon in de schoorsteen De afdeling Schouwen-Duiveland van de Zonnebloem heeft weer met veel voldoening de aktie „Zon in de Schoorsteen" mogen uitvoeren. Dit jaar werden 250 geefsters en gevers bereid gevonden een Sinterklaas-at tentie te verzorgen voor evenzovele langdurig zieken en eenzame bejaar- den, verspreid over heel Schouwen- Duiveland. De „Zonnebloem" is dankbaar voor deze spontane medewerking en wil namens de ontvangers alle gevers dan ken voor de gulle gaven. Namens dfe zonnebloem afdeling Schouwen-Duiveland, H. Hanse-v. d. Vijver Zierikzee De ring van Honoria 35. Ze bespreken nog even de bijzonderheden van de tocht naar Aëtius, waarna men zich te rugtrekt voor de nacht. In een weinig opge wekte stemming begeeft Eric zich met Svein naar het vertrek, dat hij met de lange Sakser deelt. ..Waarom stop je dat briefje van de prinses niet weg", gromt Svein. „iedereen kan het zien liggen, zogezegd en ik dacht, dat het nogal kostbaar was." „Zeker", antwoordt Eric, „maar nu zie ik met één oogopslag, dat het er nog ligt. Boven dien zal Galdor het niet in zijn hoofd halen, hier iets te ondernomen. Volgens mij wacht hij rustig, tot hij onderweg een kans krijgt en die kans zal ik hem geven ook. want daarmee valt hij dan meteen door de mand." Terwijl de Noorman het gordijn, dat het ver trek in twee deelt, dichtschuift, klinkt Svcins stem eensklaps. ..Hé, eigenaardig is dat, de lettertjes zijn er zogezegd af. Kan dat Noor man?" Als door een adder gebeten springt Eric naar voren en rist Svein het perkament uit de hand. „Dat is het niet", stoot hij uit. „Het is verwis seld, het echte is gestolen." ..Dat was te verwachten", meesmuilt Svein, „niet, dat ik zo pienter ben, maar „Vlug", onderbreekt Eric hem. „ga jij naar dc poort. Als Galdor er tussenuit is. heeft hij maar een kleine voorsprong en kun je hem ge makkelijk inhalen. Neem krijgers mee. Ik ga inmiddels een kijkje nemen in Padmonds ka mer als ik tenminste al niet te laat ben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7