Penelope van de „Polyanthe" Sfeervol harpkoncert tijdens kerstdiner Eerste levensjaar van stuurgroep werkloosheid met vijf maanden verlengd Plukverbod voor lamsoor houdt gemeenteraad bezig Buit 300.000 gulden bij sieradenroof Regering vraagt advies over Woensdrecht Europees programma van de baan Bezetting musea in Achter het Nieuws VPRO krijgt B-status ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 december 1983 Nr. 23439 5 ZIERIKZEE - In restaurant „De Witte Raaf' kan men tijdens het kerstdiner genieten van een sfeervol harp- concert Dit wordt uitgevoerd door de Ierse Lucy Byrne, doe zowel zaterdag, als tijdens de kerstdagen in dit restaurant zal spelen. Advertentie Vooral werken van de componist CCarolan brengt zij ten gehore. Hij was één van de beroemdste bards. Zeker tweehonderd liederen zijn van hem bewaard gebleven. Lucy Byrne deed mee aan radiopro gramma' s en gaf concerten in Ierland en de Verenigde StatenZij verwierf onder meer de eerste prijs op Pan Celtic Festival De Ierse Lucy Byrne die in de Witte Raaf op haar harp zal spelen. Raad Zierikzee spreekt waardering uit voor aktwiteiten van stuurgroep werkloosheid ZIERIKZEE - Het voorstel van het kollege van b. en w. van Zierikzee, om de samenwerkingsovereenkomst voor edukatieve, sociaal-kulturele en sociaal-ekonomische aktiviteiten voor haanlozen in de regio Schouwen-Dui- veland en Sint Philipsland te verlengen tot 1 januari 1985, werd maandagavond door de gemeenteraad van Zierik zee aangenomen. van de voorgaande sprekers worden door uw opmerkingen in een verkeerd daglicht gesteld". In tweede instantie nam de heer Van der Wekken echter alle misverstand weg door te verklaren dat het „geens zins in zijn bedoeling was geweest om iemands woorden in de negatieve sfeer uit te leggen". De Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland Sint Philips land, die deze aktiviteiten ontplooit, had daarom gevraagd omdat geble ken is dat de periode vanaf de instel ling (1 augustus 1983) tot 31 decem ber 1983 steeds duidelijker dient te worden beschouwd als een aanloop fase om tot verschillende aktiviteiten te komen. Hierdoor zou uiteindelijk slechts een periode van zeven maan den (tot 1 augustus 1984) overblijven om projekten en/of kursussen op te zetten. De CDA-fraktie had met het voorstel geen enkel probleem. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal achtte het een goede zaak om de Stuurgroep wat meer ruimte en mogelijkheden te bieden om haar werk te doen. Zij verzocht echter wel om wat meer rapportage vanuit de Stuurgroep naar de raad omtrent de voortgang van de aktiviteiten. Ook zag zij graag wat meer verbondenheid tot stand gebracht vanuit de aktiviteiten van de Stuurgroep met de werkelijke arbeidsmarkt „Het is voor de betrok kenen wel prettig om tijdelijk werk te hebben, maar het blijft uiteindelijk al leen maar bezig zijn". Banen niet voor het opscheppen Wethouder J. Groen (PvdA) was het met dat laatste wel eens, maar zag daartoe niet zo erg veel mogelij khedea „We zitten in Nederland met ongeveer 800.000 werklozen. En dan liggen de banen bepaald niet voor het opschep pen". Ten aanzien van de rapportage wees de wethouder op de toezegging dat er per drie maanden gerapporteerd zal worden. „Maar de aanloopperiode, die nodig was, is in feite nog niet eens afgelopea Het driemaandelijkse rap port zal straks worden besproken in de ,,De Natuur- en Vogelwacht had met het schrijven van die brief goede en oprechte bedoelingen. Mijns in ziens wordt dat echter niet volledig onderkend. Bovendien staan er in de toelichting een aantal fouten." Ver volgens werd door mevrouw De Jong toegelicht, welke fouten er waren geslopen in de toelichting. Ter ver duidelijking van het feit om welke planten het nu precies ging. had zij een tweetal gedroogde exemplaren naar de raadsvergadering meegeno men. een bloem van de lamsoor en één van de daar enigszins op lijkende weegbreeachtigen. kommissie sociale zaken; daarvan zal dan weer een verslag worden toege stuurd aan de raadsleden. U kunt dus volop informatie verwachten als straks het projekt goed zal gaan lopen". De heer L. Becu (WD) sloot zich aan bij de woorden van mevrouw Bij de Vaate, evenals de heer K. T. de Jonge (RU). De laatste stipte daarbij nogmaals het feit aan dat voor z\jn fraktie het sociaal-ekonomische as- pekt grote voorkeur geniet Goed luisteren PvdA-fraktieleider D. van der Wek ken vroeg zich af of de raadsleden wel altijd goed luisterden. „Bij de Algemene Beschouwingen is ook al door meer dere frakties gevraagd naar de vor deringen van ditprojekt Daarop is een duidelijk antwoord gekomen. En nu komt men enkele weken later al weer met dezelfde vraag". Volgens de heer Van der Wekken is duidelijk gebleken dat de periode van 1 augustus tot 31 december 1983 beschouwd dient te worden als een aanloopperiode. „Het is volgens mij een beetje hypocriet om nu al duidelijke resultaten te verlan gen. De problemen, die de Stuurgroep zoal tegenkomt, zijn al groot genoeg. Ik heb grote waardering voor datgene wat nu is bereikt De tijd wordt goed benut". Te negatief Burgemeester Th. H. de Meester diende de PvdA-fraktieleider van re pliek door te stellen dat het afwegen van de woorden van de voorgaande sprekers door de heer Van der Wek ken op een te negatieve wijze werd benaderd. „Ik heb bij niemand be luisterd dat andere frakties er anders over denken dan de uwe. De woorden Zij stelde het kollege voor om de toelichting op de brief van de Natuur- en Vogelwacht terug te ne men en dan de zaak intern te bespre ken met de betrokkenen om zodoen de tot een goede oplossing te komen. Burgemeester Th. H. de Meester bleek echter voor het terugnemen van de toelichting weinig te voelen. „Wc laten de zaak nogmaals door deskundigen onderzoeken, maar het heeft weinig zin om ons hier, als on- deskundigen, uitgebreid over deze zaak te buigen." EMMEN - Het Bargermeerkanaal bij Emmen blijkt dermate ernstig ver ontreinigd te zijn dat het gewenst is dat ongeveer 2.700 ton slib verwijderd wordt, aldus de resultaten van een on derzoek van het Zuiveringsschap Drenthe. NIEUWKOOP - Drie gemaskerde mannen hebben maandagavond in Nieuwkoop bij een overval op een vertegenwoordiger in sieraden voor 800.000 gulden aan sieraden buitge maakt Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Leiderdorp dinsdag meegedeeld. De overvallers bedreigden de 54- jarige vertegenwoordiger A. J. Vos met een vuisvuurwapen toen hij bij zijn ga rage uit zijn beveiligde auto stapte. De met nylonkousen gemaskerde man nen dwongen de vertegenwoordiger zes koffers met sieraden uit zijn kof ferbak te halen, waarna hij zelf in de kofferbak werd opgesloten. De man werd even later door zijn vrouw uit zijn benarde positie bevrijd Deze wist dat haar man in aantocht was, omdat hij altijd toetert als hij bij thuiskomst langs zijn woonhuis naar de eveneens beveiligde garage rijdt Zijn echtgenote nam polshoogte toen zij vond dat haar man nogal lang weg bleef, aldus de politiewoordvoerder. DEN HAAG - Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) zal de Rijksplanologische Commissie (RPC) advies vragen over toepassing van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en van de Woningwet nu de gemeente Woensdrecht „neen" tegen plaatsing van kernwapens op eigen grondge bied heeft gezegd. Dit blijkt uit schriftelijke antwoorden van mi nister De Ruiter (defensie) op vragen vanuit de Tweede Kamer over de defensie-begroting voor komend jaar. In het antwoord laat de minister zich in positieve zin uit over de gevol gen van eventuele plaatsing voor de werkgelegenheid in de regio. De bouw van de infrastruktuur en de on derhoudswerkzaamheden kunnen de werkgelegenheid gunstig beïnvloe den. zo laat hij weten. Van de komst van een eenheid van 1.100 militairen kan op de bouwnijverheid een posi tief effekt worden verwacht, aldus de minister. Naar verwachting zullen er meer dan 600 hun gezin meenemen. Ook voor de bestedingen in de regio verwacht hij positieve gevolgen. De mogelijke komt van kruisvluchtwa- pens zal geen invloed hebben op de mogelijkheden tot uitbreiding van de Fokker-vestiging in Woensdrecht. De minister voorziet ook geen beper kende gevolgen daarvan voor het ge bruik van het industrieterrein aan de Kooiweg in de gemeente. Ex-vervalser lacht het laatst LONDEN - Een Britse schilder die ooit kunstkenners bij de neus nam met vervalsingen van oude meesters, heeft ze maandag opnieuw verbaasd doen staan door bij een veiling ruim 300.000 gulden op te strijken voor zijn nabootsingen. Tom Keating werd vier jaar gele den door de rechtbank in Old Dailey veroordeeld wegens vervalsing. Maar hij werd ziek en de aankacht werd ingetrokken toen artsen zeiden dat hij niet tégen de spanning van een nieuw proces bestand zou zijn. Onaangedaan keek Keating maan dag toe hoe 133 van zijn doeken in de stijl van Rembrandt, Renoir, Monet, Degas en andere grote collega's on der de hamer kwamen. De hoogste prijs werd betaald voor Keatings versie van Constable's Hooiwagen". 3 De dame keek haar ernstig aan. „Die naam ken ik niet. En ik heb nog nooit van mijn leven geslaap wandeld. Het komt waarschijnlijk door oververmoeidheid. Zei ik Ar thur? Nou ja, dat kan wel kloppen, want dat is mijn man. Ik ben name lijk mevrouw Arthur Dorban, Cyn thia Dorban. Heb ik u dat gister avond niet verteld?" Mevrouw Dorban sprak niet ver der over het nachtelijk voorval. Ze vertelde dat zij van plan was via To ronto naar Quebec te reizen, nadat zij een dag of wat in de eerste plaats had doorgebracht. Penelope beantWöor- de gedeeltelijk haar vertrouwelijk heden, maar zweeg over haar avon tuur met de zakenman. Mevrouw Dorban luisterde be langstellend naar haar. „U bent dus zonder betrekking en hebt geen vrienden in Oost-Canada? Waar had u het toch ook weer over met de oude heer? Ik hoorde bijna woord voor woord wat u zei. Is u werkelijk van plan naar Engeland te gaan?" Penelope schudde lachend het hoofd. „Dat was een nogal vaag plan, niet meer dan een droom van me. Ik wil er graag heen, want ik ben in Londen geboren, natuurlijk heb ik er altijd naar verlangd Europa te zien, maar het zal er wel nooit van komen." Woensdag 14 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 15.00 uur Teleac 15.30 uur Filmklub 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur De zondag van Zundert 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Van Kooten en de Bie. Satirisch prgramma met diverse „ty petjes". 21.20 uur Herenleed. Slotaflevering. 21.50 uur Een nabij verleden 22.45 uur Henriëtte Bosmans. Werk staat van deze komponiste/pianiste centraal 23.05 uur Teleac 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest O.a. wordt een bezoek gebracht aan vlieg veld Beek. 20.i0 uur Dageraad van de hoop. Als basis voor dit filmdokument diende het boek van Juan Garcia Oliver, eens leider van de Spaanse anarchistische vakbeweging. 21.00 uur De nachtegaal. Muzikaal sprookje naar het verhaal van Chris tian Andersen. 21.40 uur Cinevisie. Filmrubriek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Een hele poos bleven ze allebei zwijgen. De trein raasde door een oceaan van wuivend graan. Zover het oog reikte was er geen teken van menselijke bewoning te bespeuren; niet dan deze woestenij van golvend geel. „Leest u in Edmontond de Engelse dagbladen? Natuurlijk zijn ze er wel, maar interesseert u zich ervoor?" Penelope schudde het hoofd. „Ik vrees dat ik maar heel weinig van Engeland afweet", bekende ze oprecht. „Ik weet natuurlijk wel wie er minister-president is en meer van zulke dingen, maar Mevrouw Dorban veranderde van onderwerp. Ze babbelde over haar huis in Devonshire, vertelde van haar rotstuin, een wildernis van braamstruiken en pijnbomen. En ter wijl ze zo aan het praten was, noem de zij een naam die Penelope bekend in de oren klonk. „Lord Riverton? Maar die had een boerderij vlak bij de onze, ik bedoel de boerderij van mijn vader, voordat hij naar Edmonton ging. Ik heb er het grootste gedeelte van mijn leven ge woond, maar ik heb hem nooit ge zien. Lord Riverton, bedoel ik. Vorig jaar is hij immers gestorven?" „Ja." Mevrouw Dorban scheen opeens al le belangstelling voor de overleden 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven Donderdag 15 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Poidark 16.50 uur Scooby Doo 18.25 uur Teleac 18.55 uur Wordt gevolgd 19.20 uur Babbelonië. Spelprogram- ma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur How the west was won. Luke wordt belaagd door een char mante vrouwelijke rover 21.55 uur Televiziermagazine 22.35 uur Shogun. De Portugezen zijn allesbehalve verheugd over de benoe ming van Blackthorne als Samourai en zien in hem een nog grotere bedrei ging, als Toronaga overweegt aan hem de „Erasmus" over te dragen. 23.30 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Smurfen 19.35 uur Vijf tegen vijt Spelpro- gramma 20.00 uur Uitkijk. Kijkers mogen in deze rubriek medelen wat zij de beste binnen- of buitenlandse produktie vonden. 21.30 uur Lijn 6. Dokumentaire over de middenstand in een Haagse sane- ringswijk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag „Shogun". Toronaga krijgt personeelsbestand zal met 30 tot 40 mensen worden uitgebreid. De VPRO is al op zoek naar een ander pand in Hilversum. Naar verluidt zal de VPRO als B-omroep de zondag toegewezen krijgen. HILVERSUM - Vara's aktualitei- tenrubriek Achter het Nieuws brengt dinsdag (Nederland 1, 21.20 uur) een reportage over de bezetting door kunstenaars van verschillende mu sea uit protest tegen de afschaffing van de beeldende kunstenaars rege ling. Achter het Nieuws gaat nog even voort met het plan voor vrije heroine-verstrekking van de Amster damse PvdA, opnieuw een gesprek met samensteller Van Dijk en met een Londense arts die al praktijker varing met vrije verstrekking heeft opgedaan. Ook de kamerdebatten over de kortingswet komen in Achter het Nieuws aan bod. door EDGAR WALLACE graaf van Riverton te hebben verlo ren, want ze ging haastig over op een gesprek over de waarde van boerde rijen in het westen, een onderwerp waarover Penelope met veel kennis van zaken kon spreken, aangezien haar voormalige patroon succesvol in land had gespekuleerd. Haar taak was het onder andere geweest, boek te houden van zijn verscheidene transakties. Twee dagen later, een uur voordat zij Toronto zouden bereiken, deed Cynthia Dorban haar een zo verruk kelijk voorstel, dat Penelope met open mond luisterde, zonder dat zij haar eigen oren durfde te geloven. „Maar dat is wonderbaarlijk, ongelooflijk. Gelooft u dat meneer Dorban dat zal goedkeuren?" „Dat is al in orde", zei Cynthia Dorban met een flauwe glimlach. ,,lk heb hem getelegrafeerd toen wij in Winnipeg waren en in Fort William heb ik in de trein zijn antwoord ont vangen. Hij houdt niet van Engelse sekretaressen en hij vindt het een prachtig idee van mij. Nu heb je dus een baan, Penelope, je vindt het toch zeker wel goed dat ik je zo noem? Je kunt tegen mij Cynthia zeggen, dat vind ik zelfs prettiger. Dat gaat ons trouwens alleen aan, want we zitten volkomen begraven in de rimboe. (wordt vervolgd) Deskundigen zullen zich nogmaals over de materie buigen ZIERIKZEE - Het verzoek van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland om een plukverbod voor lamsoor in te stellen, heeft in de maan dagavond gehouden raadsvergadering in Zierikzee geleid tot een tweede lesje in plantkunde. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) sprak haar teleurstel ling uit dat in de pers en ook een beetje in de schriftelijke toelichting van het kollege op genoemd verzoek, het schrijven van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland kennelijk niet helemaal serieus genomen werd. Donderdag 15 december22.35 uur, Nederland 1: het ook in deze aflevering niet gemakkelijk. HILVERSUM - Het Europees pro gramma, een gezamenlijk projekt van de Europese omroeporganisa ties verenigd in de European Broad casting Union (EBU) is van de baan. De voorbereidingen voor het pro gramma, dat via de ECS-satelliet L- SAT zou worden uitgezonden naar de bij de EBU aangesloten landen, zijn op het laatste moment spaak gelopen, al dus een NOS-woordvoerder maandag avond. Breekpunt bij de onderhandelingen was het ontbreken van zekerheid over de financiële dekking van het pro gramma. Aan Nederlandse zijde had de minister van WVC zeven miljoen gulden toegezegd voor faciliteiten in Hilversu, om het Europees program ma uit te zenden. De verschillende buitenlandse omroeporganisaties kon den echter geen zekerheid geven over hun bijdrage. De Raad van Beheer (dagelijks be stuur) van de NOS zal volgens de woordvoerder het aanbod aan de EBU intrekken om het Europees program ma vanuit Hilversum uit te zenden. Het kanaal op de ECS-satelliet komt nu in handen van het Nederlands be drijfsleven, omdat de termijn die de PTT als beheerder van het kanaal aan de NOS had gesteld, is verlopen. RIJSWIJK - De VPRO wordt op 1 oktober volgend jaar B-omroep. Uit tellingen van het ministerie van WVC is gebleken dat deze omroep meer dan de vereiste 300.000 leden heeft. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie maandagavond desgevraagd bevestigd. Hoeveel zendtijd de VPRO er op ra dio en televisie er nu precies bijkrijgt is nog niet bekend. Daarvoor zal de verdeling van de zendtijd over de zendgemachtigden opnieuw moeten worden bekeken. De minister heeft nog geen beslissing genomen over de aanvraag van de Evangelische om roep voor de B-status. Het ministerie moet het aantal leden van de EO nog gaan tellen, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de VPRO noemde het toekennen van de B- status een „fantastische afronding" van de groei van de omroepvereni ging. „Dit bericht komt uiteraard niet als een verrassing. „We hebben er al een jaar rotsvast op vertrouwd", aldus de woordvoerder. De VPRO heeft de plannen voor nieuwe programma's al klaar. Het 0:0:#:0 00 0000000pp*#*#000000000i 4 4 t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5