Antwoorden Algemene Beschouwingen Westerschouwen Alle mogelijkheden aangrijpen om tot bouw woningen te komen Geen kontrolerende taak voor gemeente-opzichters KOLLEGE BEREID TOT HOGERE SUBSIDIE VOOR RESTAURATIE BOOGBRUG In werking treden kampeerwet voor kollege onduidelijk NCOV BEZORGD OVER DECENTRALISATIE Kollege wil musea langer open houden Besluiten b. en w. niet ter inzage voor raadsleden Laboratorium onderzoek groeihormonen in volle gang „Stop Dodewaard" in beroep 4 Kollege Westerschouwen antwoordt op algemene beschouwingen PvdA-fraktie BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege van de gemeente Westerschouwen is bereid alle mogelijkheden aan te grij pen om tot de bouw van woningen te komen. De be langstelling voor premie A-woningen te Renesse is van dien aard dat er opties zijn verstrekt voor de tweede fase van zes woningen en ook voor de bouw van zeven premie A-woningen te Burgh. De verzoeken om rijkssteun voor de bouw van deze woningen zijn inmiddels ingediend en met positief advies van het kollege doorgestuurd naar de Direktie van de Volkshuisvesting te Middelburg. Dat antwoorden b. en w. van Westerschouwen op vragen van de fraktie van de PvdA naar aanleiding van de begroting 1984. Maandag 19 december zullen de vier frakties (PvdA, CDA, VVD en RU) tijdens de raadsvergadering antwoord krijgen op hun algemene beschouwingen. Het kollege heeft ook een positief advies uitgebracht over een aan vraag om een bijdrage voor de bouw van vier premie B-woningen in Burgh door Woonwijzer Zuid-West b.v. te Goes. De aanvraag is door gestuurd. Het kollege zal alles in het werk stellen de daarvoor benodigde kontingenten te verkrijgen. Momen teel is ook een verzoek van woning bouwvereniging Beter Wonen in be handeling. Het betreft de bouw van acht woningwetwoningen aan de Dij kweg te Serooskerke ter vervanging van onder meer vier af te breken pan den. Eveneens wordt nog gewerkt aan een plannetje voor de bouw van twee woningen aan de Smidsweg te Noordwelle, ter vervanging van twee af te breken woningwetwoningen. Al met al kan worden gekonstateerd dat er volop wordt gewerkt aan de reali sering van bouwkontingenten. Het voeren van overleg met andere ge meenten over de bouw van woningen lijkt het kollege in dit stadium nog niet noodzakelijk. In het periodiek georganiseerde intergemeentelijk overleg komt deze problematiek evenwel regelmatig ter sprake, zodat het wel de nodige aandacht krijgt. Het kollege zegt toe dat getracht zal worden het verkeers-circulatieplan en het kampeerplaatsenplan vroeg tijdig in de kommissies aan de orde te stellen. Brandweer Hoewel de gevolgen, ook in finan ciële zin, van de overheveling van de B.B. naar de brandweer niet geheel te overzien zijn wordt gestreefd naar een budgettair neutraal verloop, met andere woorden geen lastenverzwa ring. Bij overheveling zal het bedrag per inwoner ten behoeve van de B.B. ter beschikking van de brandweer uitgaven komen. Met het oog hierop is voor 1984 een gelijk bedrag als voor 1983 opgenomen. Dit ondanks dat de B.B. uitgaven in 1984 naar al le waarschijnlijkheid lager zullen zijn dan in het huidige begrotings jaar. De bijdrage, welke het minist.erie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer in de BURGH-HAAMSTEDE - „Uw fraktie is voorstander van het plan om de subsidie voor de monumentale boogbrug, behorende bij het pand Krayesteinweg 25 te Burgh, te verhogen, dan wel de boogbrug aan te kopen teneinde tot een daadwerkelijke restauratie te komen", antwoorden b. en w. van Westerschouwen op de algemene beschouwingen van het CDA. „De monumentale boog brug is geen openbaar monument Alhoewel het scheppen van een precedent voorkomen dient te worden zullen wij in de kommissie financiën bespreken of uw raad een voorstel kan worden gedaan tot het verlenen van een hoger subsidiebedrag". Het gegeven dat de boogbrug vanaf Over de problematiek van een goed de openbare weg voor iedereen zicht- middel voor kommunikatie tussen de baar is en zowel een historische als posten van de strandreddingsbrigade een landschappelijke waarde heeft onderling en de bereden politie zijn speelt een rol. Een hogere subsidie reeds eerder vragen gesteld „Daarom dan gebruikelijk voor de restauratie is dit onderwerp in studie" zegt het van deze brug zal in de eerstvolgende kollege. vergadering van de kommissie finan- Het kollege steunt wel de me- ciën aan de orde komen. ning van het CDA dat het noodzakelijk Wens RU in verband met geringe politiesterkte BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege wil de gemeente opzichter van Westerschouwen geen kontrolerende taak geven ten aanzien van de Algemene Politie Verordening. Dat antwoorden b. en w. van Westerschouwen op vragen van de RU-fraktie in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1984. De RU stelde deze kwestie aan de orde in verband met de (geringe) politiesterkte in de regio in de zomermaanden. Het kollege is momenteel van gedachten het geven van deze taak niet in overwe ging te nemen. Om de bereden politie zo efficiënt moge lijk te laten werken stelde de RU voor de politie met de paarden nar het strand te vervoeren met behulp van een veetransportwagen. Het kollege antwoordt dat reeds met ingang van 1982 van de zijde van de Rijkspolitie een veetransportwagen wordt gehanteerd en dat tot ieders tevredenheid. Antwoord aan VVD BURGH-HAAMSTEDE - Volgens het kollege van de gemeente Westerschouwen is de planning van kampeerterreinen, welke moeten dienen als kompensatie voor elders wegvallende mogelijkheden, in de eerste plaats een planologische aangelegenheid. Daarnaast zal echter ook het kampeerplaatsplan een rol spelen. Een volledige duidelijkheid over de rolverdeling tussen bestemmingsplan en kampeerplaatsenplan is er volgens het kollege nog niet. Aldus het antwoord van b. en w. op vragen van de VVD-fraktie naar aanleiding van de gemeentebegroting 1984. De RU vroeg zich af of de sanleg van een passantensteiger in de haven van Burghsluis financieel mogelijk is in verband met de exploitatie. „De mogelijkheid tot het aanleggen van die steiger wordt momenteel bespro ken met de watersportvereniging. Thans is nog geen uitspraak te doen of het redabel is om tot uitbreiding van het aantal passantenplaatsen. kosten van het rioleringsprojekt Hogezoom-Stoofwekken te Renesse wil reserveren bedraagt volgens de laatste gegevens 135.620,-. Het kol lege hoopt het werk spoedig aan te besteden. De werkzaamheden aan de Lange Reke te Renesse kunnen ijs en weder dienende voor Pinksteren van het komende jaar zijn voltooid. Bij het kollege bestaan ernstige twij fels over het nog doorgaan van de procedure wegsanering. Indien deze sanering doorgaat krijgt de gemeen te Westerschouwen aan quartaire en overige niet-planwegen ca. 65 km weg erbij. Of er ook tertiaire wegen aan de gemeente worden overge maakt is nog niet bekend. Onderwijs De bezuinigingen in het onderwijs hebben een remmende werking op de uitbreiding van de schoolgebouwen. Basisonderwijs geven in bestaande gebouwen, ook al zijn deze gebouwen op verschillende lokaties in gebruik is een duidelijke noodzaak. ,,We zullen trachten een en ander zo goed mogelijk voor het onderwijs te doen verlopen", aldus het kollege in zijn antwoord op vragen yan de PvdA. Ten aanzien van de jeugdige wer klozen en wat de gemeente Wester schouwen hieraan kan doen verwijst het kollege naar het vrijwilligerspro- jekt Kop van Schouwen en het baan- lozenprojekt Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Bij de gemeente is een bedrag van 170.000,- beschik baar voor de mogelijkheid om be perkte aktiviteiten in dit kader te fi- nanciëren. Het kollege ziet met be langstelling voorstellen voor beste ding uit dat fonds tegemoet. is dat de politie over een goed kom- munikatiemiddel beschikt Milieu Het kollege is het ook eens met de stelling van het CDA dat het onder zoek naar de grondvervuiling onder de stortplaats Hoosjesweg te Seroosker ke door de „vervuiler" moet worden betaald en niet door de eigenaar van de grond. De eigenaar is de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland en de „vervuiler" is de bevolking van Schou wen-Duiveland. Te nemen maatrege len worden via de reinigingsrechten door de „vervuiler" betaald. Fietspaden Het kollege deelt in zijn antwoord mee dat het er alles aan doet om de totstandkoming van fietspaden langs de Hoogenboomlaan en de J. J. Boeijes- weg te realiseren met gebruikmaking van de thans nog geldende subsidie door middel van het aanbrengen van een nieuwe steiger, over te gaan", al dus b. en w. Verlichting Met betrekking tot het minder meer verbruik bij de openbare ver lichting zegt het kollege dat er tot nu toe sprake is geweest van het systeem ..nachtbranden". Dat wil zeggen dat na 23.00 uur slechts op daartoe aangewezen plaatsen gedu rende de hele nacht straatverlichting op halve sterkte bleef branden. In het kader van de ..openbare veilig heid" heeft het kollege opdracht ge geven alle lichtpunten van 2 x 20 watt of 2 x 40 watt TL-buizen in lichtsterkte te halveren. Daarnaast wordt binnen de bebouwde kom het systeem „nachtbranden" verlaten en blijft alle verlichting gedurende de hele nacht branden. Dus naast een besparing een kostenverhoging. De lantaarns branden nu echter vanaf het moment van ontsteken tot het tijdstip van uitgaan op halve kracht. De kostenverhoging als gevolg van de hele nacht op halve sterkte bran den is groter dan de besparing van JOHANNESBURG - Een bomont ploffing heeft maandag flinke schade veroorzaakt aan regeringsgebouwen in het centrum van Johannesburg. Vol gens de politie zijn er geen slachtof fers. Het was de derde bomontploffing in een week in Zuid-Afrika, en de twee de op een regeringsgebouw. Voor de explosie heeft zich nog niemand ver antwoordelijk gesteld De politie deel de mee dat een mijn „van Russische herkomst" de ontploffing veroorzaak te. BURGH-HAAMSTEDE - Het voor stel van de VVD-fraktie om in het voor- en naseizoen de musea in Drei- schor, Zierikzee en Bruinisse open te houden in het kader van „alle-weer- voorzieningen" is door het kollege positief beantwoord. B. en w. stellen in hun antwoord op de algemene be schouwingen van de VVD-fraktie dat in overleg met de betrokken gemeen ten langere openstelling moet wor den betracht. Het kollege probeert dit overleg op gang te krijgen. BURGH-HAAMSTEDE - Het kol lege van Westerschouwen antwoordt in een reaktie op de algemene be schouwingen van de PvdA-fraktie op de gemeentebegroting 1984 afwij zend op een vraag van de PvdA be treffende het ter inzage leggen van de besluiten van b. en w. Omdat deze fraktie geen wethouder heeft in het kollege wil zij graag dat de besluiten lijsten vertrouwelijk voor alle raadsleden ter inzage komen te lig gen, zodat ook de niet in het kollege vertegenwoordigde frakties in een eerder stadium weten waarmee het kollege bezig is. Het kollege heeft besloten aan dit verzoek voorshands geen gevolg te geven. mogelijkheden. Het CDA wilde spoed zetten achter deze plannen, omdat in 1985 de mogelijkheid tot het verkrij gen van subsidie vervalt Bouwvergunningen Nets als de CDA-fraktie wil ook het kollege een vlotte afhandeling van bouwvergunningen bewerkstelligen. „Waar mogelijk zullen wij trachten de afhandeling nog vlotter te laten verlo pen", aldus b. en w. Wat betreft de bekendmaking van de bouwsubsidies merkt het kollege op dat daaraan regel matig aandacht wordt besteed in het voorlichtingsblad van de gemeente. Rekreatie Een aanvullende vergunning aan campinghouders voor een bepaalde tijd gedurende het hoogseizoen wordt, voor zover het betreft een aanvulling op de kampeerexploitatievergunning, verstrekt op basis van de kampeerver- ordening. Een verruiming van het kamperen bij de boer en in boomgaar den wordt gebaseerd op artikel 158 van de Algemene Politieverordening. Overigens kan de raad alleen beslui ten tot de vaststelling van de algemene regels. „Beslissingen op individuele verzoeken (zoals het verlenen van de aanvullende vergunningen) behoren niet tot de bevoegdheid van de raad Dit is een daad van uitvoering en be hoort ons kollege toe", aldus het kol lege Westerschouwen naar aanleiding van een vraag van het CDA op dit gebied het reduceren van de sterkte. Maar' kleiner dan wanneer alle lichtpunten- op volle sterkte de hele nacht zouden- branden. Dus „minder-meer-kos-- ten". Milieu Het kollege antwoordt de RU- fraktie dat van „hinder van ba klucht" sprake is als de baklucht ge durende een lange periode van de dag wordt geroken. Baklucht van een barbecue is geen langdurige hinder en zeker'niet een dagelijks terugke rende hinder. Bedrijven, die bakken in oliën en vetten moeten goede fil ters aanschaffen om de baklucht te gen te houden. Naar aanleiding van de vraag van de RU meldt het kolle ge dat reeds in het verleden een arti kel in het voorlichtingsblad heeft gestaan over de hinderwet. Komend jaar zal er nogmaals op worden gewe zen dat klachten bij de gemeente kunnen worden gedeponeerd, hoewel volgens het kollege de ervaring is dat de meeste bewoners van Wester schouwen deze klachten weg kennen. Wegen De RU stelde aan het kollege de vraag of er voor verbetering van de wegen in overleg met de provincie en het waterschap Schouwen-Duive land soms nog uit een speciaal fonds te putten is. „Voor de verbetering van verschillende wegen trachten we voor zover mogelijk externe bronnen aan te boren. Het resultaat is meestal nihil. Dit weerhoudt ons er echter niet van om telkens weer opnieuw te proberen geldbronnen aan te boren", aldus het antwoord van b. en w. Het tijdstip van in werking tre den van de kampeerwet is nog steeds niet geheel zeker (de laatste genoemde datum is 1 janu ari 1984). „Er gaan zelfs stemmen op om deze maar niet meer in wer king te laten treden", aldus het kollege. B. en w. betreuren samen met de VVD dat een vastgesteld be heersplan Kop van Schouwen niet in de struktuurschets is verwerkt. „Wij hebben dat op het voormali ge departement van CRM in mei 1982 bepleit. Toegezegd werd dat alles in het werk zou worden gesteld om in de loop van 1983 dit beheersplan vast te stellen. Dit is niet gebeurd en we gaan nu nog praten over de beheersvisie. We beschikken wel een over een be paalde voorkennis van deze visie, zodat in beperkte mate hiermee in de struktuurschets rekening is ge houden", stelden b. en w. Bezuiniging De begroting 1984 is opgezet uit de optiek de nullijn handhaven ten opzichte van 1983. Het gevolg hiervan is dat in het algemeen de prijsstijging niet verwerkt is in de ramingen, een enkele uitzonde ring daargelaten. Er zijn ook posten bewust ver laagd door geen ruimte te geven aan „franje". Op deze wijze is de post onvoorzien bepaald op het huidige geraamde bedrag. Het ui- gangspunt van de ontwerp-begro- ting 1984 is geweest de dienstver lening handhaven met minder middelen. In de rekreatie-begro- ting is ook een post onvoorzien opgenomen, afgesplitst van de ra- Dat schrijft de afdeling Zeeland van NCOV aan de Provinciale Staten van Zeeland. Ter illustratie van deze vrees enige DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is niet bereid de Tweede kamer een gedetailleerd over zicht te geven van de export van mi litair materieel door de Nederlandse industrie. DEN HAAG - De Algemene Inspec tiedienst (AID) onderzoekt in het la boratorium in Tilburg de groeihor monen die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Baarle-Nassau in beslag zijn genomen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij, die dit maandag desgevraagd heeft meegedeeld, is nog niet duidelijk om welke hormonen het gaat In de loop van deze week wordt daarover uitsluit sel verwacht De woordvoerder kon maandag niet zeggen of wellicht een deel van de hormonen reeds in de (illegale) handel (veefokkerij) terecht is gekomea Voor zover bekend heeft de politie nog geen aanhoudingen verricht Hoe de politie en de inspektie op het spoor zijn ge komen van de hormonen kon de woord voerder niet zeggen. De hormonen stonden opgeslagen in een garage die zou zijn verhuurd. De huurder zou een groothandelsfunktie hebbea In het verleden is er veel te doen geweest over het zogenoemde DES- hormoon dat in de kalverfokkerij werd gebruikt om de groei te stimulerea Het middel is inmiddels verbodea om dat het kankerverwekkend zou zija Direkt na de aktie verklaarde de politie dat een deel van de gevonden hor monen kankerverwekkend zou zijn, hoewel dus nog niet bekend was om welke hormonen het gaat Op de vea pakking van de vorige week in beslag genomen hormonen (350 liter in fles sen en jerrycans - de grootste partij die ooit in de Benelux in beslag is geno men) staat alleen een letter of een kombinatie van letters. ming in de ontwerp-begroting 1984. „Wij hebben de opbrengst van de toeristenbelasting 1984 voor zichtig geraamd. Het zou ons in ziens van geen goed beleid getui gen de raming te baseren op het extreem goed seizoen 1983. Het is onze bedoeling een eventueel ho gere opbrengst 1984 dan geraamd, te besteden in de rekreatieve sfeer. Dit zal geschieden bij een begrotingswijziging", zei het kol lege. Een nieuwe overwaardering van ontvangsten en het daardoor creëren van een extra overschot zou er toe kunnen leiden dat de belasting-druk zou moeten wor den verlaagd. Opgemerkt moet nog wel worden, dat lasten van nieuwe rekreatieve uitgaven op de rekreatic-begroting zijn opge voerd. Fietspaden De VVD noemde het in haar al gemene beschouwingen ook in het belang van het natuurmonument Kop van Schouwen dat bewoners en rekreanten op verantwoorde wijze van dit unieke gebied kun nen genieten en dat er ten behoeve van hen wandel- en fietspaden door het gebied naar zee en strand in voorkomen. Het kollege zegt dat door de aanleg van fietspaden in de ran den van het natuurgebied het ge bruik van auto als vervoermiddel ter plaatse zal afnemen. Dat be vordert het leefklimaat van dier, plant en de mensen. B. en w. on derschrijven de noodzaak van aanleg van fietspaden. citaten uit ,,De Ondernemer", maandblad van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond: het kan nog een hele tijd du ren alvorens deze goede bedoelingen in de praktijk gerealiseerd (kunnen) worden, vooral ook op lagere ambte lijke niveaus." onder het mom van decentra lisatie wordt de winkelier uitgele verd aan de besluitvorming van de gemeenteraad". „En die zullen met hun grillige grenzen op de duur de verleiding niet kunnen weerstaan om elkaar te overtroeven." Ook het gewest Zeeland van het NCOV deelt deze beduchtheid. ARNHEM - De aktiegroep „Stop Dodewaard" gaat bij dc Raad van State in beroep tegen het verlengen van een vergunning aan de kerncen trale in Dodewaard om hel vermogen van die centrale op te voeren. Volgens de aktiegroep heeft het op voeren van de capciteit onaanvaard bare gevolgen voor de veiligheid en voor de woningbouw in de omgeving van de kerncentrale. Dit heeft een woordvoerder van „Stop Dode waard" dinsdag meegedeeld. De kerncentrale in Dodewaard heeft nu een vermogen van 54 Megawatt, maar mag die van de ministeries van sociale zaken, ekonomische zaken en welzijn, volksgezondheid en kuituur opvoeren tot maximaal 60 Megawatt. Een woordvoerder van de centrale liet eerder deze week weten dat het verinogen begin volgend jaar in elk geval tot 57 Megawatt zal worden op gevoerd. „Stop Dodewaard" wil onder meer weten, welke motieven aan het verle nen van de toestemming om de capa citeit op te voeren ten grondslag heb ben gelegen. Volgens de aktiegroep heeft het verhogen van het vermogen konsukwenties voor de woningbouw in de omgeving van de centrale. Meer vermogen betekent volgens de woordvoerder van de aktiegroep dat er in een grotere schaal rond de kern centrale hiet gebouwd kan worden. Hierdoor lopen volgens hen woning bouwprogramma's van de gemeen ten Dodewaard de druten gevaar. Schrijven aan Prov. Staten MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond maakt zich zorgen over de ontwikkelingen op het gebied van deregulering en decentralisatie. In het Midden- en Kleinbedrijf is men be vreesd dat een conglomeraat van ekonomisch onvoldoende geschoolde ambte naren en dorpspolitici straks beleidsbeslissingen moet nemen, waarvan hen de draagwijdte geheel ontgaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4