Uw Gasbedrijf adviseert, n In 1984 toch enige ekonomische groei mogelijk in Nederland Kan het niet wat minder? Geen garantie voor minima Extra toeslag voor „langdurige" echte minima SVR-kommissie over eigen bijdrage AAW Amerika en Frankrijk doelwit van aanslagen in Koeweit Premieverhoging partikuliere ziektekosten verzekering Kabinet behaalde Pyrrhus- overwinning Walesa toont Nobelmedaille Tientallen gewonden bij botsing Madrileense metro Franse militair in Beiroet gedood Piloot vermist na botsing boven Noordzee Man overleden door verstikking Nederlander dood in Spaanse politiecel Minister Ruding: BRUSSEL - Nederland zou, in tegenstelling tot wat de EG-kommissie in Brussel meent, volgend jaar toch nog wel enige ekonomische groei kunnen bereiken. Dat is de mening van de Nederlandse minister van financiën, dr. Onno Ruding. Hij sprak maandag in Brussel over een mogelijke ekonomische groei in ons land in 1984 liggend tussen de nul en één procent. De Europese kommissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, raamde de groei vol gend jaar op nul procent. Ruding was maandag in Brussel voor een bijeenkomst van de Europe se ministers van financiën. Daar werd het ekonomisch jaarverslag 1983-84 van de Europese gemeen schap vastgesteld. Dat verslag wordt elk jaar gemaakt door de EG- kommissie. Het geeft aanwijzingen voor het ekonomisch beleid van elk van de lidstaten om zo te komen tot een betere konvergentie van de kono- mieën van die lidstaten. Tijdens de bespreking van het'ver slag heeft Duitsland er op gewezen dat zijn eigen ramingen inzake het verloop van de ekonomie gunstiger Lubbers: LEEUWARDEN - Het kabinet durft het niet aan om te garanderen dat de echte minima er nog niet verder op achteruit zullen gaan. Premier Lubbers zei dit maandagavond in Leeuwarden tijdens een spreekbeurt voor het CDA. ,,Het lijkt aantrekkelijk om dat te zeggen, maar gezien het forse aantal van een half miljoen en de onvol doende zekerheid over het ekono misch herstel, durf ik die belofte niet te doen", aldus Lubbers. Het is de spanning in het beleid waar we nu mee zitten, aldus de premier. Wel zei hij dat het kabinet van plan is iets extra's te doen voor hen die langer dan een jaar tot die echte minima be horen. Zoals bekend krijgen de echte minima nu eens per jaar een bijzon dere uitkering. Lubbers maakte ook een balans op van een jaar kabinet-Lubbers. Vol gens de premier groeide het aantal werklozen toen zijn kabinet aantrad met 15.000 per maand. ,,Die groei is nu teruggebracht tot zeven a achtdui zend per maand. De laatste drie maanden zou het zelfs nog iets gunstiger zijn, maar het is te kort om daar konklusies aan te verbinden", zo zei hij. De premier wees er echter op dat het nog jaren zal duren voordat er weer een aanvaardbare situatie is. Hij bepleitte daarom een sterk soci aal beleid. Verdeling van werk, ar beidstijdverkorting, stageplaatsen zonder salaris noemde hij daarbij be langrijke zaken. Minister De Koning: DEN HAAG - Meerjarige echte minima, huishoudens die al een aantal jaren rond moeten komen van één inkomen, een verhoogde toeslag geven om hun koopkracht op peil te houden is een van de varianten die het kabinet voorstelt in de notitie over de aspekten van het echte minimabeleid. Minister De Ko ning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft maandag deze notitie die voor al bedoeld is als diskussiestuk, aangeboden aan de Tweede Kamer. Het kabinet wil over de manier waarop de echte minima, huishou dens waar van één minimuminko men moet worden rondgekomen, koopkrachtbescherming kan worden geboden eerst aan de Sociaal Econo mische Raad advies vragen alvorens met konkrete voorstellen aan het parlement te komen. In de notitie wordt een aantal mo gelijkheden geschetst hoe de koop- krachtbescherminbg er in de toe komst uit zou kunnen zien. Voor vol gend jaar heeft het kabinet 450 mil joen gulden uitgetrokken voor het op peil houden van de koopkracht voor de echte minima. Dit jaar was 300 miljoen gulden beschikbaar voor de koopkrachthandhaving door middel van een eenmalige uitkering. 620.000 huishoudens De verwachting is dat volgend jaar twintig procent van de huishoudens met een minimuminkomen tot de echte minima horen (620.000 huishou dens). Dat in de notitie geen definitieve keuzes worden gedaan hangt samen met het feit dat het te voeren mini mabeleid volgens het kabinet moet passen in het totale inkomensbeleid. De verhouding tussen de ontwik keling van de minimuminkomens en ALMERE - De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst heeft maandag een inval gedaan in het hoofdkantoor van Videor Holding BV in Almere en op elf andere adressen, voornamelijk in de Randstad. Vedior wordt verdacht van fraude met vennootschapsbelas ting en voor wat de vestiging in Almere betreft voor sjoemelen met investe ringspremie. die van andere inkomens is daarbij van bijzonder belang, aldus de noti tie. Ook de uiteindelijke invulling van de stelselherziening sociale ze kerheid vormt in het geheel een be langrijk element. DEN HAAG - De premies voor par tikuliere ziektekostenverzekering mogen per 1 januari met gemiddeld zes procent worden verhoogd. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit dinsdag meegedeeld. De verhoging houdt volgens het ministerie verband met de voor 1984 verwachte ontwikkeling van kosten en schadelast, alsmede met een na calculatie over dit jaar. Begin dit jaar mochten de premies 4,5 procent stijgen. De premies voor ziekte kostenverzekeringen zonder eigen ri sico mogen maximaal zes procent omhoog, aldus ekonomische zaken. Voor Verzekeringen met eigen risico zijn twee regelingen mogelijk, bij on gewijzigd eigen risico in 1984 mogen de premies worden verhoogd van maximaal 6,9 procent bij een eigen ri sico van 250 gulden tot ten hoogste 10,2 procent bij een eigen risico van 3000 gulden of meer. Bij wijziging van het eigen risico mogen zowel de premies als de eigen risicobedragen met maximaal zes procent worden verhoogd. Ten aanzien van de leeftijdgebonden kontrakten geldt ook een maximum verhoging van zes procent. ZOETERMEER - Het vragen van een eigen bijdrage van mensen die van voorzieningen op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) gebruik maken, kan voor die mensen tot een opeenstapeling van kosten lei den. Dat zegt een kommissie van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) in een ontwerp-advies dat de raad donderdag vaststelt. De SV K-kommissie noemt in het advies dat voor staatssekretaris De Graaf (sociale zaken) bestemd is, als voorbeeld een gezin van een gehandi capte. De eigen bijdrage voor gezins verzorging kan variëren tussen 2,75 gulden en 305 gulden per week. Daar naast wordt voor woonvoorzienin gen die minder dan 250 gulden kosten, geen vergoeding gegeven en wordt voor de aanpassing van de wo ning van een gahandicapte maxi- uitkomen dan die van de EG- kommissie. ,,In zekere mate geldt dat ook voor Nederland", aldus mi nister Ruding. Export Hij wees erop dat vooral de ont wikkelingen van het Nederlandse ex portvolume, van de investeringen en van de omvang van de binnenlandse vraag „naar onze eigen ramingen iets gunstiger uitkomen". Volgens de minister kan dat vol gend jaar in ons land resulteren in een - zij het geringe - ekonomische groei. Zo'n groei, zelfs al is ze maar een half procent in plaats van nul, is belangrijk, belangrijker dan in tij den dat het bijvoorbeeld gaat om 5 of 5,5 procent groei. Het is te vergelij ken met zeilen: het verschil tussen geen wind of een klein beetje wind is aanzienlijk, aldus de minister. Volgens de Duitsers kan hun eko nomische groei volgend jaar I a 2 pro cent hoger liggen dan die welke de EG-kommissie heeft geraamd. Indi- rekt is dat volgens Ruding ook van belang voor ons land (omdat de Ne derlandse ekonomie nu eenmaal dicht aanleunt tegen de Duitse). Al tijdens de vorige Europese mi nisterraad voor ekonomische en fi nanciële aangelegenheden had Ru ding erop gewezen dat belastingont vangsten (bijvoorbeeld de btw) in Nederland aantonen dat de Neder landse binnenlandse vraag niet afge nomen is, in tegenstelling tot wat de EG-kommissie had gekonkludeerd. Die trend waarop ik in oktober wees is duidelijker geworden, zo zei hij maandag in Brussel. Kok: AMSTERDAM - „Dit kabinet heeft een pyrrhus-overwinning binnenge haald. Materieel heeft men gewon nen. Boekhouder Ruding kan tevre den zijp. Maar in de sociaal-maat schappelijke verhoudingen heeft men alleen maa^meer weerstanden en aversie opgeroepen dan dat men heeft weten te overtuigen. De weerstanden tegen dit kabinet wor den alleen maar groter, getuige ook de opiniepeilingen". Dat zegt FNV-voorzitter Wim Kok pal voor de behandeling in de Twee de Kamer van de door de vakbewe ging even fel als vergeefs bestreden kortingsplannen. Na zeven weken heeft de vakbeweging uiteindelijk de akties beëindigd. „Materieel staan we met lege handen en staat het kabi net met 3-0 voor", beaamt Kok in een gesprek mehhet ANP. Hij doelt daar bij op het feit dat de kortingen op de ambtenarensalarissen en uitkerin gen per 1 januari doorgaan en dat het kabinet ook het FNV-alternatief voor de aanpak van de sociaal- ekonomische problemen van tafel heeft geveegd. Maar Koks boodschap is dat het kabinet zich niet op de winst van het moment moet verkijken maar verder moet zien dan de neus lang is. Als dit kabinet reëel en open overleg met de vakbeweging uit de weg blijft gaan en krampachtig vast blijft houden aan het regeerakkoord dan trekken Lubbers en de zijnen uiteindelijk aan het kortste eind, voorspelt Kok. AMSTERDAM - De bezuinigingen van honderd miljoen gulden op de so ciale werkvoorziening in Nederland (80.000 werknemers) hebben onaan vaardbare gevolgen voor gehandicapte mensen. Vooral de salariskorting van drie procent en het verdwijnen van vijfduizend arbeidsplaatsen is voor deze groep onverteerbaar. Dit stelde de vice-voorzitter van de FNV, H. Bode, maandag na afloop van de verga dering van de federatieraad. CZESTOCHOWA - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa heeft maan dagavond bij aankomst in het Maria- bedevaartsoord Czestochowa onder gejuich van een kleine groep aanhan gers zijn medaille voor de Nobelprijs voor de vrede getoond, die hij wil op dragen aan de ikoon van de Zwarte Madonna. Dit opdat alle Polen de penning kunnen zien. Dinsdagochtend zou Walesa een vroegmis bijwonen in een aparte ka pel om daarna terug te keren naar Gdansk met zijn vrouw Danuta, die 's ochtends op de door de politie vrij wel afgeschermde luchthaven van Warschau uit Oslo was teruggekeerd. De Madonna in het klooster van Jasna Gora bij Czestochowa wordt als schutspatrones van Polen be schouwd. Al voor dag en dauw was Walesa uit Gdansk aan de Oostzee naar Warschau vertrokken om zijn vrouw en oudste zoon Bogdan, 13, op de luchthaven van de Poolse hoofd stad te verwelkomen en direkt door te reizen nar Czestochowa, bijna 200 kilometer ten zuidwesten van War schau. Toen Walesa bij aankomst in het klooster de gouden schijf met een doornsnede van tien centimeter op hief ging een gejuich op. Gejuicht werd er ook toen zijn Danuta het cer tificaat dat bij de prijs hoort uit een van haar tassen haalde en liet zien. De in een witte pij gehulde abt van het veertiende-eeuwse klooster gaf Walesa een bos rode anjers. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. JERUZALEM/KOEWEIT - „De prijs voor de vrijheid is hoog, maar het verlies van de vrijheid kost meer". Aldus de Amerikaanse president Ronald Reagan, maandag na een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Koeweit die deel uitmaakte van een reeks van zes springstofaanslagen die in anderhalf uur tijd in de hoofdstad van de gelijknamige staat Koeweit werden gepleegd. log rond het voorgenomen vertrek van de PLO-leider Yasser Arafat en ca 4.000 aanhangers uit de Noord-Liba- nese havenstad Tripoli voort De Pale- stijnen zouden met Griekse schepen onder de vlag van de Verenigde Na ties naar Tunesië dan wel Noord-Je- men moet worden overgebracht maar Israëlische marineschepen kruisen voor de kust „Ik hoop dat wij niet gedwongen worden op deze schepen te schieten", zei de minister van de fensie, Moshe Arens, maandag in een vraaggesprek met Amerikaanse jour nalisten in antwoord op de vraag of Israël zou „schieten". Israël, verontwaardigd over de aan slag van een week geleden op een stadsbus in Jeruzalem waarbij vier doden en 43 gewonden vielen, is ver bolgen over de medewerking van de VN aan het vertrek van de Palestijnen. Arens gaf maandag de PLO-leider de schuld van de aanslag op de Ameri kaanse ambassade in Koeweit Er vielen in totaal vier doden en 54 gewonden. Onder meer werd de Fran se ambassade, een komplex waar veel Amerikanen wonen, een olie-installa tie en de verkeerstoren op het vlieg veld getroffen. De verantwoordelijkheid werd op geëist door de pro-iraanse Shi'itische organisatie „Islamtische Heilige Oor lof' die zich ook verantwoordelijk had gesteld voor de zelfmoordoperaties van 23 oktober op de Amerikaanse en Franse hoofdkwartieren van de vredes macht in Libanon (300 doden). Zenuwenoorlog Intussen zet Israël zijn zenuwenoor- MADRID - Zeker 60 mensen zijn ge wond geraakt van wie twee ernstig, toen een metrotrein van de Madri leense metro, waarin zich veel foren sen bevonden, op een stilstaande trein botste. Dit hebben funktiona- rissen dinsdag meegedeeld. Door de botsing werd de stilstaan de trein 25 meter de tunnelbuis in ge duwd. Het ongeluk gebeurde op het station Menedez Pelayo in het cen trum van de Spaanse hoofdstad. De oorzaak van de botsing is nog onbekend. De bestuurder van de fo rensentrein is gewond geraakt. BEIROET - Een Franse parachutist is dinsdag in het centrum van Beiroet gedood, zo heeft een militaire woord voerder van het Franse kontingent van de multinationale vredesmacht in Libanon meegedeeld. Hij zei dat gewapende mannen even na achten op straat en vanuit nabij gelegen gebouwen het vuur openden op een klein konvooi van het Franse kontingent. Een soldaat werd aan het hoofd getroffen en stierf kort daarop in het ziekenhuis. Advertentie °,nt> V/d™ maal 45.000 gulden vergoed. Aan zie kenfondspatiënten wordt voorts een eigen bijdrage van 2,50 per medicijn met een maximum van 125 gulden ge vraagd. De SVR-commissie wil over die opeenstapeling van kosten geen oordeel uitspreken, maar deze ont wikkeling wel signaleren. De plannen moeten een permanen te bezuiniging van tien miljoen gul den per jaar opleveren. Voor 1984 is dat bedrag vijf miljoen gulden. 't Kan heus wel een beetje kalmer met die gasmeter. Wilt u weten hoe u gas èn geld kunt besparen? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. l)il iscvn publicatie van de in VHGIN samenwerkende Gasbedrijven IV1 MILDENHALL-ENGELAND Maandagmiddag zijn voor de Engelse Oostkust ter hoogte van Great Yar mouth twee van de modernste Ame rikaanse grondsteunjagers in volle vlucht op elkaar gevlogen. Een piloot redde zich per schietstoel en werd uil zee opgevist. Die van het tweede toestel werd vermist, zo verklaarde het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Engeland 's avonds. Beide eenpersoons gevechtsvlieg tuigen, die opleidingsvluchten maak ten vanaf een Amerikaanse lucht machtbasis in Oost-Engeland, waren van het type A-10 Thunderbolt, dat voornamelijk is bedoeld om vanuit de lucht steun te geven aan grond- tx-oepen. De oorzaak van het ongeluk was nog bekend. CASTEREN - Dc 35-jarige P. Teur- lings uit Casteren (NB) is in de nacht van zondag op maandag in zijn wo ning door verstikking om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd maandagmorgen gevonden, al dus een woordvoerder van de rijkspolitie. Het alleen wonende slachtoffer neeft vermoedelijk voor het slapen gaan nog kroketten willen bakken. De man heeft een pan met vet op gas gezet. Daarna is hij, naar aangeno men wordt, in slaap gevallen. Door het kokende vet is de woning vol rook komen te staan. BARCELONA/DEN HAAG - Een 31-jarige Nederlander is zondagmid dag rond vier uur dood aangetroffen in een cel in een politiebureau in Bar celona. Dit is maandag bevestigd door een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken. De man, die vast zat op verdenking van het smokkelen van drugs, zou zelfmoord gepleegd hebben. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken kon niet meede len of een onderzoek wordt ingesteld naar de omstandigheden, waaronder dit gebeurde. Dinsdag 13 december Zierikzee Stadhuis (raadzaal). Kommissie ver keer. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Informatie-avond Kruis werk, lezing „Veiligheid in en om het huis". 20.00 uur. Woensdag 14 december Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Distrikts- vergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering voor bejaar den, muziekvereniging Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Kerstavond N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 16 december Zierikzee „Huis van Nassau". Kerstbingo- dansant, Bond van opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. UVV-gebouw. Kerstviering bejaar densoos. Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Vergade ring landbouwvereniging C. et C. 19.30 uur (18.00 uur, palingmaaltijd). Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst „Nut en ge noegen". 20.00 uur. Oosterland Kerk Ger. Gem. Bijeenkomst S.G. studievereniging. 19.45 uur. Zaterdag 17 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Opening expositie Kijken naar Landschap. 14.30 uur. Scharendijke Elkerzeeseweg. Opening sportkom- plex ZSC'62. 13.45 uur. Maandag 19 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 20 december Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Kerstviering bejaarden. 14.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Kerstviering plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Woensdag 21 december Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Kerstavond N.C.V.B. 19.45 uur. Haamstede Geref. Kerk. Kerstviering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstmiddag voor bejaarden. 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 22 december Kerkwerve Chr. Gereformeerde Kerk. Kerstwij ding C.N.C. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film „Shiokari Pass". 20.00 uur. Vrijdag 23 december Burgh-Haamstede Evangelisch Ontmoetingscentrum De Burght. Kerstzangavond m.m.v. Interkerkelijk Koor uit Burgh. 20.00 uur. Zaterdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Volkskerstzang m.m.v. Kunst en Eer en Cantorij Ge ref. Kerk; voorganger is ds. B. de Graaf. 19.30 uur. Dinsdag 27 december Zonnemaire Ophalen spullen voor rommelmarkt voor muziekvereniging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2