4 Kollege Zierikzee neemt voorstel deelneming DGD terug op advies raad i,r C Scholen Scharendijke kregen prijzen voor ballonnen-wedstrijd Lastenverlichting echte minima geen taak van gemeente Zierikzee Amnesty International sloot campagne af pa Ut DE ZIERIKZEESCHE COURANT 't Kraanplein M.P.PANKOW Vertrek direkteur ABN b'i (it Li ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oorpsplan Zonnemaire De gemeenteraad van Brouwershaven heeft Antwoord Vijf maanden extra Het kollege van b. en w. van Westerschou- De gemeenteraad van Zierikzee heeft haar maandagavond tijdens de raadsvergade- wen geeft antwoord op de vragen, welke tij- goedkeuring gehecht aan een verlenging ring het dorpsplan voor Zonnemaire vast gesteld. (Pag. 3). dens de Algemene Beschouwingen werden van het eerste levensjaar van de Stuur- gesteld. (Pag. 4). groep Werkloosheid. (Pag. 5). Kampioenskandidaten De damesbasketballploeg van Mevo '80 en de herenhandbalploeg van Delta Sport, bei de uit Zierikzee, lijken op weg kampioen te worden in hun klassen. (Pag. 6). DINSDAG 13 DECEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23439 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een handvol hulp is beter dan een karrevraeht zuchten en preken. Spurgeon Linda van de Hoek en Jan-Willem Dorreman van kleuterschool Pin keltje mochten bij de heer Karremans komen om de prentenboeken in ontvangst te nemen. SCHARENDIJKE - PTT-direkteur C. Karremans van het ressort Schouwen-Duiveland heeft maandagmiddag kleuterschool Pinkeltje en de Christelijke Nationale School te Scharendijke verblijd met een aan tal boeken. Deze prijzen werden uitgereikt naar aanleiding van de op gelaten ballonnen bij de opening van het postkantoor op 14 oktober. Bijna alle leerlingen van beide scholen waren bij deze feestelijke gele genheid aanwezig. Bij terugontvangst van de labels bleek dat de ballonnen van de kleu ters uit de eerste klas samen het meeste aantal kilometers hebben afge legd. Bij de lagere school werden de gekombineerde eerste en tweede klas winnaar van de eerste prijs. Marit de Vrieze en Jeanine Dorreman, respektievelijk leerlingen uit de derde en vierde klas, hadden voor de heer Karremans en mevrouw J. Kiesenberg, kantoorhoudster in Scha rendijke, een verrassing. Gestoken in zelf.gemaakt PTT-pak staken zij in dichtvorm een verhaal af met betrekking tot de ballonnenwedstrijd, Karremans noemde Scharendijke een vooruitstrevende plaats, omdat een vrouw op het kantoor werkzaam is. Mevrouw Kiesenberg overhan digde aan de beide leerlingen de leesboeken. Na deze uitreiking van de tweede prijs was de gekombineerde vijfde en zesde klas aan de beurt. Postkantoor Karremans: ,,Een postkantoor hebben we allemaal wel eens nodig. Er gaat eigenlijk geen week voorbij of we moeten in het postkantoor zijn, hetzij voor een viskaart, hetzij voor een strippenkaart. De PTT heeft de ballonnenwedstrijd niet voor de grap georganiseerd. De aktie moet juï-" lie erop wijzen dat er ook in Scharendijke een postkantoor staat. De PTT hoopt dat jullie nog eens aan ons denken als je de boeken inkijkt," aldus de direkteur van het ressort Schouwen-Duiveland. Hij wees er nog op dat bij het gemeentehuis vorige week een brievenbus is ge plaatst. De boeken, die werden uitgereikt aan de vijfde en zesde klas, de winnaars van de derde prijs, werden gesigneerd door de heer Karre mans als een leuk aandenken aan de ballonnenwedstrijd. De leerlingen van de gekombineerde eerste en tweede klas van de Christelijke Nationale School te Scharendijke verdrongen zich om de tafel van de juffrouw om de mooie boeken te bekijken. Mirella Kloet uit de eerste klas (tweede van links) kreeg de boeken van PTT- direkteur Karremans overhandigd, omdat haar ballon helemaal in Duitsland terecht is gekomen. Eerst meer duidelijkheid verschaffen en dan opnieuw indienen Advertentie ZIERIKZEE - Op advies van het merendeel der ge meenteraadsleden heeft het kollege van b. en w. van Zierikzee maandagavond tijdens de openbare raadsver gadering haar voorstel betreffende de deelneming van Zierikzee aan de gemeenschappelijke regeling Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland teruggenomen. Uit de schriftelijke toelichting op dit agendapunt was al gebleken dat binnen het kollege grote verdeeld heid heerst over dit punt De wethou ders P. de Rijke en L. J. van Gastel hadden er blijk van gegeven tegen het voorstel te zijn en ook de kommis sie ruimtelijke ordening, industrie, rekreatie, toerisme en volksgezond heid bleek by de behandeling van het voorstel de nodige bezwaren te heb ben. De bezwaren tegen het voorstel zijn, globaal samengevat, de volgende: - Niet is aangetoond dat de gezond heidszorg in Zierikzee en in de regio zodanig is, dat aansluiting bij de DGD noodzakelijk is; - niet is aangetoond wat er daadwer kelijk voor Zierikzee en de regio ver betert ten opzichte van de huidige ge zondheidszorg indien besloten wordt tot deelneming aan de DGD; - de tot nu toe beschikbaar gekomen informatie is nog te wazig om op ver antwoorde wijze een standpunt in te nemen; - de thans beschikbare financiële gegevens vergroten de twijfel of het uitgangspunt, dat de aansluiting bij de DGD voor de gemeente budgettair- neutraal zal verlopen (met andere woorden: dat de aansluiting niet meer financiële offers zal vergen dan de huidige situatie - red.). Kollege verdeeld Burgemeester Th. H. de Meester zag duidelijk goede voordelen in de DGD ten opzichte van de huidige wijze van gezondheidszorg, terwijl hij ook niet twijfelde aan het budgettair-neu- trale aspekt „Bovendien zullen wel als gemeente, gezien de landelijke ont wikkeling in de gezondheidszorg, toch die kant op moeten". Wethouder Van Gastel (WD) bleek echter nog lang niet overtuigd te zijn van het budgettair-neutrale verloop; „Dat wordt wel gesteld, maar er zijn bij mij nog de nodige vraagtekens gebleven daarover. Daarom ben ik er dan ook nog geen voorstander van". Wethouder De Rijke (CDA) sloot zich bij de woorden van de heer Van Gastel aan; ook hij sprak van een onduidelijke situatie. Wethouder J. Groen (PvdA) gaf te kennen het voorstel positief te willen benaderen. „Er zijn een aantal goede zekerheden. Ik ben dan ook voorstan der van een positieve benadering. La ten we ons nu in principe als voorstan der uitspreken. We behoeven tenslotte pas te tekenen als inderdaad blijkt dat de benadering budgettair verloopt". Voorstel terugnemen Deze benadering vond in de ogen van de heer L. Becu (WD) weinig genade. „Als we nu ja zeggen, dan zit ten we er vier tot vijf jaar aan vast Het is een erg onduidelijke zaak, waar over erg veel is gezegd en geschreven. Bovendien zie ik dat budgettair-neu trale verloop niet zo zitten". Burgemeester Th. H. de Meester: ZIERIKZEE - „Is het kollege van b. en w. bereid om in Zierikzee na te gaan hoe de financiële positie is van de echte minimumloners en uitkeringsgerechtigden, even tueel in samenwerking met de Intergemeentelijke Socia le Dienst (ISD)? „Wil het kollege nagaan wat Zierikzee zou kunnen doen in de sfeer van de gemeentelijke tarie ven en belastingen om zodoende een stukje extra be scherming te bieden?" „Is het kollege bereid om met die gegevens terug te komen naar de raad? Deze vragen stelde de fraktievoor- aan het kollege van Zierikzee tijdens zitter van de PvdA maandagavond de raadsvergadering. Aanleiding De heer Becu gaf het kollege de raad om gebruik te maken van de mogelijkheid, die Zeeland is geboden om de besluitvorming omtrent de DGD met een half jaar uit te stellen tot uiterlyk 1 juli 1984. „Ik stel voor om het voorstel terug te nemen, meer en uitgebreidere informatie te ver schaffen en in een later stadium met het voorstel in de raad terug te ko men". De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) kon zich in de woorden van de heer Becu heel goed vinden. „Als ik nu de koppen ga tellen dat weet ik zeker dat u vanavond nee op uw voorstel krijgt". Ook mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) bleek nog niet over tuigd van de voordelen van een derge lijke nieuwe regeling. „Op Schouwen- Duiveland is een dergelijke regeling nog niet nodig. Het is zeer de vraag of een DGD wel degelijk voordelen biedt aan de bevolking van Schouwe n-Dui- Vëland". Zij sloot zich aan bij het vooi> stel uit de raad om de zaak in een later stadium nogmaals aan de orde te laten komen, na eerste meer inlichtingen te hebben ingewonnen. PvdA vóór De fraktie van de PvdA was in de vergadering de enige, die pleitte voor het aannemen van het kollegevoorstel. „Ik sta ook niet juichend en trappelend te wachten op de DGD. Het gaat in het Schouwse en in het Zeeuwse op het gebied van de gezondheidszorg heel goed. Maar er zal in de toekomst in Nederland op het gebied van de ge zondheidszorg veel gaan veranderea De gemeente krijgen er straks een hele grote duidelijke zorg bij en dat is de eerste-lijns gezondheidszorg en de basis-gezondheidszorg. Daar moeten we dan wel klaar voor zijn". Aldus verwoordde mevrouw M. R. de Jong- van Loo het fraktiestandpunt Zij som de een aantal zaken op, die de ge meente straks zelf op zal moeten los sen als niet wordt deelgenomen aan de DGD. Burgemeester De Meester gaf aan het slot van de diskussie te kennen dat hij, zonder schorsing en beraad, namens het kollege de beslissing nam om het voorstel terug te nemen om in een later stadium er mee terug te komen als op de verschillende pun ten meer duidelijkheid is verkregen. wijnhandel-slijterij Uw adviseur in goede en passende relatiegeschenken KRAANPLEIN 2 ZIERIKZEE TEL. 01110-3053, B.G.G. 4669 ZIERIKZEE - De heer J. J. v. d. Sande, direkteur van het ABN-kan- toor te Zierikzee legt op zaterdag 31 december zijn funktie neer. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Op woensdag 21 december wordt in Mondragon van 16.30 - 18.30 uur een receptie gehouden. De heer V. d. San- de wordt opgevolgd door de heer F. Donkèr, die met ingang van 1 decem ber werd benoemd tot direkteur van dé Zierikzeese vestiging. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van de vijfendertigste verjaardag van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens, onder het motto: Maar er valt niéts te vierenvoerde Amnesty International de afgelopen tijd een gro te internationale campagne. Deze campagne werd zaterdag 10 december officieel afgesloten. De groep Schouwen-Duiveland van Amnesty International deed dat op het Havenplein in Zierikzee, onder andere door het oplaten van een groot aantal ballonnen door een aantal schoolkinderenAan de ballonnen was een folder met de Uni- versele Verklaring bevestigd. Onder de Beuze was tevens een stand ingericht, waar volop informatiemateriaal was te verkrijgen. Kaderlid Hans van Dam gaf voor het publiek een korte toelichting op de ge houden campagne: ,,Op papier zijn de mensenrechten op ieder mens van toe passing, maar in de praktijk is de Verklaring in heel veel landen niet van toe passing", zo verklaarde hij. Ook bestond zaterdag de mogelijkheid om een petitie te tekenen voor de vrij lating van alle gewetensbezwaarden in de wereld, waarbij in 120 landen in to taal 1,3 miljoen handtekeningen zijn verzameld f .N - Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BI1.T daartoe was een ingekomen brief van de CNV Distriktsraad Zeeland te Goes betreffende de financiële posi tie van uitkeringsgerechtigden en minimumloners. Zowel de heer J. J- Geleijnse (VVD) als de heer K. T. de Jonge (RU) konden zich vinden in de voorstellen van de heer Van der Wek ken. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal (CDA) was echter een andere mening toegedaan. ,.De bestaande wetgeving biedt voldoende mogelijk heden. belastingwetgeving kent de mogelijkheid om in bepaalde geval- Vervolg pag. 3 Verwachting tot woensdagavond: Iets hogere temperaturen Veel bewolking en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur onge veer 6 graden; matige, aan de kust krachtige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuid 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 8.40, onder 16.28 Maan op 14.03, onder 1.40 15 dec. Zon op 8.41. onder 16.29 Maan op 14.17, onder 2.51 Volle Maan: 20 dec. (03.00) HOOG Zierikzee 14 dec. 15 dec. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10.11 23.01 3.56 16.30 11.12 23.58 4.57 17.28 Doodtij; 14 december HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is morgen bij ons veel bewolking maar het blijft droog. In de komende nacht kan het kwik nog tot om het vriespunt dalen. Zo koud als het in de afgelopen nacht geweest is, in het oosten is toen plaatselijk 8 tot 10 graden vorst voorgekomen, wordt het niet meer. Morgenoverdag zal de temperatuur in de middag tot ongeveer 6 graden oplopen. De wind waait uit zuidelijke rich ting. In het binnenland wordt een matige, aan de kust een krachtige wind verwacht. Het zachtere weer hangt samen met een diepe depres sie, die van het zeegebied ten zuid westen van IJsland oostwaarts trekt. De depressie zal boven de Britse ei landen en onze omgeving een sterke zuidwestelijke stroming veroorza ken. Hiermee wordt geleidelijk iets zachtere lucht aangevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1