„Schoorvoetend" voorstel tot toetreding Distrikts Gezondheidsdienst Illegaal bouwwerk afgebroken op last van kollege Zierikzee Geen subsidie St. Philipsland Maatschappelijke Instellingen Bejaarden Bruinisse met mossels verrast Raadsvergadering Middenschouwen Op het woonwagenkamp aan De Val Aanrijding Bruinisse Juwelier met mes bedreigd Eenzijdig ongeval Aanrijding Delingsdijk Schouwen-Duiveland wil gat niet opvullen Wat dacht u van een originele Kerstsurprise. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7JERIKZEESCHE NIEUWSBODE MMnd iig 12 december 1983 Nr. 23438 3 Werknemers van de dienst gemeentewerken sloopten vrijdagochtend een in aanbouw zijnde garage/schuur op het woonwagenkamp aan De Val. Het kollege van b. en w. gaven hiertoe opdracht omdat er geen bouwvergunning voor was verleend. ZIERIKZEE - Op last van het kollege van b. en w. van Zierikzee hebben personeelsleden van de dienst gemeen tewerken vorige week vrijdagochtend op het woonwagen kamp aan De Val een in aanbouw zijnde schuur/garage afgebroken. De reden daarvoor moet worden gezocht in het feit dat voor het bouwwerk, van betonplanken en golfplaten, geen bouwvergunning was aangevraagd. Het afbraak-karwei werd verricht door enkele werknemers van de dienst gemeentewerken, onder toezicht van enkele politiemensen van de rijkspolitie. De eigenaresse van de in aanbouw zijn de schuur, mevrouw P. C. de Vis ser, deelde desgevraagd mee dat zij de schuur had laten bouwen omdat het terrein aan De Val geen enkele be scherming biedt tegen de straffe wind. De aanleiding voor het toch doorzetten van de bouw, ondanks het feit dat een bouwvergunning werd geweigerd, was voor mevrouw De Visser het feit dat zij met de jongste kinderen tijdens de laatste hevige storm de gehele nacht in de auto had door gebracht „omdat het in de wagen geen doen was". „We lopen hier in Zeeland toch al achter wat voorzieningen voor woon wagenbewoners betreft We hebben aan De Val maar een noodkamp". In dat verband wijst mevrouw De Visser op het ontbreken van riolering, wind- bescherming en een speelweide voor de kinderen. Als voorlopige protest-aktie, om be tere voorzieningen af te dwingen, zal door de bewoners vari hét woonwagen kamp het staangeld niet meer worden betaald. De hoogte van bedrag is f 85,- per maand. „Ik wil de snoods wel f 100,- per maand betalen, maar dan moet er hier eerst wel wat gebeuren". Aldus mevrouw De Visser. Illegaal Voor het kollege van b. en w. is de zaak duidelijk. Burgemeester Th. "H. de Meester. „Er mag daar gewoon niet zomaar een garage of schuur worden gebouwd. Dat is volledig in strijd met het bestemmingsplan. Iedere burger mag pas iets bouwen, als hij of zij voor zijn plannen een bouwvergunning heeft gekregea In dit geval is de ver gunning geweigerd, maar werd toch gebouwd. Dan is er sprake van een illegaal bouwwerk". De heer De Meester is van mening dat de gemeente Zierikzee zich steeds soepel heeft opgesteld tegenover de bewoners van De Val. „Destijds heeft men daar een nissenhut neergezet zonder een bouwvergunning. Daar is achteraf overleg over geweest, dat heeft geleid tot het verstrekken van een voorlopige vergunning in af wachting van de verplaatsing van het woonwagenkamp naar de Klerks weg. Deze verplaatsing zal binnen één of twee jaar worden gerealiseerd". Volgens de burgemeester is er toen afgesproken dat het bij dat ene ge bouw zou blijven. De bewoners van De Val zegden destijds toe dat er geen andere gebouwen meer zouden wor den neergezet „Nu zijn ze er toch weer mee begonnen, tegen de afspra ken in. Het mag nu eenmaal niet en daarom hebben we op deze manier ingegrepen". SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van Middenschouwen stellen de raad schoorvoetend voor deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling Dis trictsgezondheidsdienst Zeeland. „Duidelijk is", schrijft het kollege in het voorstel voor de raadsvergadering van donderdag 15 december, „dat wij niet „staan te trappe len van ongeduld" om een distriktsgezondheidsdienst." Vanwege een aantal onzekerheden stond het aangaan van deze gemeen schappelijke regeling bij diverse ge meenten in Zeeland nogal ter diskus- sie, reden waarom de raad de zaak in oktober aanhield. Na een bijeenkomst in november op uitnodiging van de gedeputeerde W. Don zijn nog lang niet alle ondui delijkheden weggenomen, is de me ning van het kollege. B. en w. vinden dat niet is aangetoond wat er bij toe treding tot de gezondheidsdienst reëel verbetert voor gemeente en re gio. Tevens is er niet aangetoond dat de huidige gezondheidszorg in Mid denschouwen en de regio zodanig is dat aansluiting bij de D.G.D. noodza kelijk is. Bovendien acht het kollege de tot nu toe beschikbare informatie aan de magere kant om tot een ver antwoorde besluitvorming te komen. Met enige nadruk wordt er op ge wezen, dat de voorgelegde regeling uitgaat van deelneming van alle ge meenten in Zeeland. Zodra een of meer gemeenten niet meedoen ont staat een gewijzigde situatie, die den hernieuwde beoordeling noodzake lijk maakt. Mocht dat zo zijn, dan zullen deze wijzigingen opnieuw ter beoordeling aan de gemeenteraad worden voorgelegd. In de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland hebben de raden van de gemeente Brouwershaven, Duiveland, Sint Philipsland en Westerschouwen de regeling reeds aanvaard. De gemeente Bruinisse heeft de regeling afgewezen, terwijl de raad van Zierikzee over een meer- Wettelijke verplichting- Toch wordt in het voorstel een aan tal argumenten genoemd dat voor toetreding pleit. „Wat de gemeenten ook vinden van het nut van een basis gezondheidsdienst, zij kunnen er niet aan voorbijgaan dat in samenwer king tussen regering en parlement de W.V.G. (Wet Voorzieningen Gezond heidszorg) tot stand is gekomen die de gemeenten opdraagt een basisge zondheidsdienst op te richten", aldus het kollege, dat daarnaast een paar praktische punten naar voren brengt die tot het besluit van het positieve voorstel hebben geleid. Bovendien had de raad al in april in principe besloten medewerking aan de tot standkoming van een D.G.D.- Zeeland te verlenen. BRUINISSE - De 79-jarige wielrij der M. E. uit Bruinisse, belandde vrijdagmiddag in het Zweedsè Rbdë Kruiszie.kenhuis irK^'beenletsel, ria een aanrijding met een auto. De aanrijding vond plaats op het kruispunt Dorpsweg-de Padjes. Om streeks 16.30 uur reed de personenau to, bestuurd door J. d. W. uit Bruinis se, over de Dorpsweg, waar op dat moment de fietser uit de padjes de Dorpsweg wilde oversteken. E. heeft de auto niet gezien, waardoor hij oók geen voorrang kon verlenen. ZIERIKZEE - Vrijdagmiddag vond in Zierikzee een bijna voltooide roof overval plaats in de juwelierswinkel van het echtpaar L. aan het Haven plein. Door onder meer moedig optre den van de bedrijfsleider, de heer N. S., nam de tot nog toe onbekende dader de benen. S. werd met een mes bedreigd. Tegen sluitingstijd(I7.30 uur) kwam een man de juwelierswinkel binnen, die meteen de bedrijfsleider een mes op de borst zette. De duidelijke be doeling was, om S. in een kamertje te werken, om daarna zijn slag te slaan. In het kamertje was juist het echtpaar L. aanwezig. De overvaller, geschrokken van het driemanschap tegenover zich, maakte zich uit de voeten. S. zag nog kans de overvaller zijn tas afhandig te maken. Buurtonderzoek De-gealarmeerde politie stelde sa men met de technische recherche een onderzoefe^ik, 'clat'zich ook uitstrekte tot een buurtonderzoek. Daarbij kwam vast te staan dat er mogelijk sprake is van twee daders, een andere man zou op de uitkijk hebben gestaan. Het buurtonderzoek en de inhoud van de tas van de overvaller hebben tot nu toe geen resultaten opgeleverd, reden voor de politie om eventuele getuigen van de overval op te roepen zich te melden bij de politie Zierikzee. derheid minderheidsvoorstel van het kollege om toe te treden eerdaags zal vergaderen. Behalve het voorstel om alsnog toe te treden, wordt de raad gevraagd een lid en plaatsver vangend lid van het algemeen be- .stuur te benoemen. Behandeling beroep De afdeling rechtspraak van de raad van state behandelt op 9 januari 1984 het beroep van de heer L. J. Elenbaas te Ellemeet tegen het raadsbesluit van 23 februari 1982 tot weigering van een bouwvergunning voor een toiletgebouwtje. De raad wordt gevraagd ermee in te stemmen dat gemeentesekretaris F. Kuijper en ambtenaar (belast met ruimtelij ke ordening) J. Pekaar daar als raadsvertegenwoordigers zullen aan wezig zijn. Huur sportakkommodaties Overige voorstellen betreffen on der andere het sluiten van huurover eenkomsten voor de sportvelden te Scharendijke en Kerkwerve; wijzi ging van de tarieven voor gebruik van gymnastieklokalen en vereni gingsgebouwen (verhoging met vier procent); vestigen van zakelijke rech ten voor de aanleg van riolering in de Elkerzeeseweg; vestigen van een opstalrecht ten behoeve van het klubgebouw van l.t.c. Scharendijke en vaststellen van het gemeentelijk rampenplan. De vergadering begint om half acht. RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag vergat G. R. uit Voor burg, die met zijn auto op de Stoof- weg reed, een bocht te nemen en reed rechtdoor en botste frontaal op een boom. De auto van R. was na de ma noeuvre total loss, de politie vond in dit gedrag aanleiding om de chauf feur te onderwerpen aan een bloed proef. R. werd licht gewond. BROUWERSHAVEN - Op het „be ruchte" kruispunt Delingsdijk - Schouwsedijk - Zuidernieuwlandse- weg vond zaterdagmiddag (16.40 uur) wederom een aanrijding plaats. J. v. G. uit Zierikzee zou geen voorrang hebben verleend aan R. U. uit Scha rendijke, die uit de richting Seroos- kerke naderde. Bij de aanrijding werden beide auto's totaal vernield. Geen van beide bestuurders liep ver wondingen op. ZIERIKZEE - De gemeenten op Schouwen-Duiveland voelen er over het algemeen niets voor het financiële gat op te vullen, dat ontstaat bij dé maatschappelijke instel lingen Gehandikapte Adviesbureau, Telefonische Hulp dienst en Stichting „Jeugd en Gezin" als enkele andere gemeenten niet bereid zijn mee te subsidiëren. Dit bleek vorige week uit de diverse reakties tijdens het periodiek welzijnsoverleg tussen gemeenten en provincie in het stadhuis te Zierikzee. Tijdens dit overleg kwam weder om aan de orde, dat - in deze regio - de gemeente Sint Philipsland als enige heeft besloten niet financieel bij te dragen aan bovengenoemde instel lingen. Voorzitter van het welzijnsoverleg gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster opperde de suggestie toch maar eens met de betrokken instel lingen overeen te komen, dat mensen uit de gemeenten, die niet subsidië ren. niet meer geholpen worden. Kwalijke zaak Wethouder J. Groen van de ge meente Zierikzee vond dat een kwa lijke zaak. Hij toonde zich voorstan der de hulp van genoemde instellin gen voor alle mensen te waarborgen. Volgens hem zou de betrokken ge meente. die niet subsidieert moeten inzien, dat het raar is dat andere ge meenten geld moeten opbrengen voor hulpverlening aan haar inwo ners. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland toonde zich voorstan der in deze een strakke lijn te volgen. Volgens hem zou het goed zijn poli tieke druk uit te oefenen op een ge meente, die deze instellingen niet subsidieert. Ook burgemeester W. den Boer van Middenschouwen gaf te kennen niet bereid te zijn de ver plichtingen van andere gemeenten over te nemen. „Als gemeentebestuurder zou ik exakt dezelfde roaktle hebben", Het mevrouw Maris daarop weten. Ze gaf echter ook te kennen, dat ook de pro vincie niet meer zal bijspringen om dat de zogenaamde knelpuntenpot een opdrogende bron is. Van provinciezijde werd de sug gestie geopperd eventueel een reke ning te sturen naar de gemeenten, die niet subsidiëren in geval van hulp verlening aan mensen uit die ge meente. Gedeputeerde mevrouw Maris kon digde aan, dat ten aanzien van het be jaardenbeleid, de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg en de Distrikts Ge zondheids Dienst begin volgend jaar een apart overleg tussen gemeenten en provincie zal plaatsvinden. Subsidie Mattheus Passion Bij de bespreking van het onder werp kunst- en kultuurbehoud infor meerde wethouder J. C. de Feiter van Westerschouwen naar subsidiemoge lijkheden voor uitvoeringen van de Mattheus Passion. Hij wees erop, dat in zijn gemeente een verkorte Passion-uitvoering plaatsvindt. Van provinciezijde kreeg hij de medede ling, dat hier inderdaad een subsidie voor beschikbaar is als er sprake is van professionele ondersteuning. Dat is in Westerschouwen het geval en burgemeester mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer kondigde aan, dat de subsidie-aanvraag zeker zal worden ingediend. De gedeputeerde maakte van de ge legenheid gebruik te informeren naar de mening van de gemeenten be treffende het rechtstreeks verstrek ken van subsidie door de provincie. Burgemeester J. van Bommel noemde dat een goede zaak. Hij had echter wel problemen met het feit, dat in het' verleden door de provincie somS subsidies werden verstrekt aan bepaalde zaken, echter zonder konti- nuïteit. „Zodra de zaak leuk draaide moesten de gemeenten het maar overnemen. Daar heb ik de grootst mogelijke moeite mee", aldus burge meester Van Bommel. „Daar hebt u een probleem bij de kop", erkende mevrouw Maris. Zij achtte het goed in de toekomst af te komen van ad hoc-oplossingen en vooraf betere af spraken op kontraktbasis te maken. Museumbeleid Van de zijde van de gemeenten bestond waardering voor het mu seumbeleid, zoals de provincie dat voorstaat. Wethouder Groen noemde het een goede zaak, dat een konsu- lent desgewenst de kleinere musea gaat begeleiden. De heer W. de Meurichy deelde me de, dat de provincie zich ook zal in zetten eduktieve tentoonstellingen naar Zeeland te krijgen, die ook in de kleinere musea gebruikt kunnen worden. Verder wees hij op de moge lijkheden via het aankoop- en restau ratiefonds. Dat laatste was voor wet houder Groen aanleiding meteen te informeren of zo'n restauratiesubsi die ook achteraf kan worden aange vraagd. Een duidelijk antwoord kreeg hij echter niet op die vraag. De gemeentelijke vertegenwoordi gers stonden minder enthousiast tegenover de ideeën over een provin- cieel landbouwmusuem. Men gaf te kennen meer waarde te hechten aan regionaal en plaatselijk opgezette landbouwmusea. KERKWERVE - Op de provinciale weg Haamstede-Zierikzee, ter hoogte van kerkwerve, reed vrijdagmiddag automobilist P. van E. uit Roosen daal achter een tractor. De wielen van dit landbouwvoetuig waren dus danig met modder besmeurd, dat flinke kluiten van de wielen vlogen. Eén kluit zou terecht zijn gekomen op de voorruit van Van E., waardoor de voorruit sprong en de automobi list een schade leed van f 1.000,—. De tractor werd bestuurd door R. B. uit Kerkwerve. Advertentie Briefpapier, Bijvoorbeeld enveloppen in een leuke bedrukt met naam en adres plus verpakking. lakenman ochtman voor een originele Kerstsurprisé! DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN II 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110 6551 In verenigingsgebouw BRUINISSE - De.Bruse bejaarden werden door het Hervormde Kerkkoor aangenaam verrast met een gezellige mosselavond. Er waren vrijdagavond een groot aantal bejaarden bijeen in het Verenigingsgebouw. Ze werden wel kom geheten namens het bestuur van het koor door de heer W. Schraver. Het kerkkoor bracht enkele liede- van het koor voor de gezellige avond, ren ten gehore zoals „Wees mijn Ds. Teekens sprak eveneens een leidsman, trouwe Heer" en „Daar dankwoord uit, speciaal voor diege- ruist langs de wolken". Na koor- en nen die de mossels knispten en kook- samenzang werd een kopje koffie ge- ten. De dominee eindigde met dank- dronken. De heer Dalebout las een gebed, grappig gedicht over iemand die met pensioen was en toch overwerkt raakte. Mevrouw Kesteloo-Schraver gaf in haar bijdrage (ook in dicht vorm) aan, hoeveel een bejaarde nog kan betekenen voor zijn of haar om geving. Mossels Toen werden de dampende mossels binnengebracht, vaten vol. Door be reidwillige handen geknispt en voor deze avond gevist door de gebroeders Padmos van de „acht". Reuzengrote boterhammen, een glaasje wijn èn overheerlijke mos sels werden met veel genoegen een plezier genuttigd. Ds. Teekens ver telde tijdens de maaltijd in een ge dicht hoe hij een keer mee ging met de „veertig" van W. v. d. Berg die mossels ging vissen. Mevrouw Tee kens deed verslag van haar eerste mosselkokerij. Dat was bepaald geen sukses tot dat ze in Bru het goede re cept kreeg. Na de maaltijd, die zeer geanimeerd verliep, zong het koor nog enkele liederen. Verloting Daarna was er een verloting waar van de opbrengst bestemd was voor het verenigingsgebouw: een eerste aanzet voor nieuwe lampen. De ver loting werd verricht door de heer L. Ottens en de nieuwe voorzitter van de Zang, mevrouw Zeemijer. fn een humoristisch stukje door de heer Dalebout kwam ieder aan de weet hoe een varken in elkaar zit en ook dat dat befaamde dier maar liefst twaalf poten heeft als je goed kijkt. Tot slot werd uit volle borst het Zeeuwse volkslied gezongen. Mevrouw Teekens dankte namens de bejaarden het bestuur en leden Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) (37,00; per jaar (141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t(m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3