Schouwen-Duiveland wil niet ingedeeld bij de Bevelanden Uitkeringsadministratie ISD in 1982 met 34 toegenomen Financiële positie Stichting Jeugd is niet rooskleurig SAMAN BV Regiovorming Wet Voorzieningengezondheidszorg Kerstzangavond in Bruinisse Jaarverslag: „Grens is bereikt" „Aktiegroep Havenkwartier heeft niet het alleenrecht" Begrotings vergadering ISD Zierikzee V t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 december 1983 Nr. 23437 ZIERIKZEE - „Men vecht elkaar de keet uit op de Be velanden. Wij passen ervoor daar straks tussen te zitten". Deze kernachtige uitspraak deed burgemeester J. van Bommel van Duiveland donderdagmiddag in het Zierikzeese stadhuis tijdens het periodiek overleg inza ke het welzijnsbeleid tussen provincie en de gemeente. Hij zei dit naar aanleiding van het voorstel Schouwen- Duiveland straks in te delen in een bestuurlijk samen werkingsgebied samen met de Bevelanden. In het kader van de toekomstige Wet Voorzieningen Gezondheidszorg dient Zeeland in sub-regio's te worden ingedeeld. De provincie heeft het voorstel gelanceerd de sub-regio's Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de rest van Zeeland (Tholen, De Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) in te voeren. Voorzitter van het periodiek wel- zijnsoverleg gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster wees erop, dat de plannen van de minister van binnen landse zaken in het kader van de nieuwe wet op de gemeenschappelij ke regelingen bovengenoemde regio vorming enigszins doorkruisen. Ook bij deze nieuwe wet wordt uitgegaan van bepaalde bestuurlijke samen werkingsgebieden. De gedeputeerde moest donderdag middag ervaren, dat het de gemeen ten op Schouwen-Duiveland menens is met een afwijzing van de indeling in een subregio met De Bevelanden. ,,Wij voelen er niets voor onder de voogdij van Goes te komen staan", zei burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer van Westerschouwen. ,,We willen graag praktisch blijven werken hier en onze ervaringen met de Bevelanden zijn van dien aard, dat wij pleiten voor vorming van een sub-regio Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland", bracht burge meester W. den Boer van Midden- schouwen naar voren. Klein draagvlak ,,Neem dit signaal mee", drong burgemeester Van Bommel aan toen mevrouw Maris volhardde in het standpunt, dat een sub-sub regio wel licht een te klein draagvlak zou heb ben om goed te kunnen funktioneren. Zij wees verder ook op de samenwer king met de Bevelanden op het ge bied van het ziekenhuisbeleid. ,,Dat was een opgelegde en gedwongen si tuatie, waar we het beste van trach ten te maken", aldus de heer Van Bommel. Hij wees verder op de sa menwerking tussen de gemeente op Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland op het gebied van de wel zijnsplanning en vond, dat dit een goed voorbeeld vormt van de wijze waarop in een te vormen sub-sub re gio kan worden samengewerkt. Mevrouw Maris restte ten slotte niet veel meer dan toezeggen, dat zij dit duidelijke signaal vanuit Schouwen-Duiveland zal meenemen naar de provincie. „Hebt u op Schouwen-Duiveland reeds goed kontakt met de onlangs aangestelde emancipatiewerkster?", wilde de gedeputeerde verder van de gemeenten weten. Het was een se rieus bedoelde vraag, maar wethou der H. Schot van Bruinisse meende zich „de grap" te kunnen permitte ren op te merken, dat zijn vrouw emancipatiewerkster was en dat hij daar een goed kontakt mee had. De overige gemeentelijke verte genwoordigers gingen uiteraard wel serieus op de vraag in. Wethouder J. Groen liet weten, dat binnen de Zie rikzeese raad de suggestie werd ge daan de emancipatiewerkster te vra gen een emancipatienota op te stel len. Burgemeester Den Boer wees er op, dat de emancipatiewerkster haar werkzaamheden kort geleden is gestart en hij verwachtte in het ka der van de oriëntatieperiode een ken nismakingsbezoek aan de diverse ge meentebesturen Mevrouw Maris informeerde ver der naar vormen van emencipatiebe- leid binnen de gemeenten in deze re gio. Zelf toonde zij zich verheugd over het feit, dat daar bij de provin cie steeds meer gestalte aan wordt gegeven. Zo worden vrouwen bij sol licitaties speciaal opgeroepen toch ook te solliciteren. Verder zal een proef worden genomen met kinder opvang ten behoeve van het provin- ciepersoneel. Wethouder S. Loschacoff-De Kan ter van Brouwershaven en burge meester Niemantsverdriet-Leenheer lieten weten, dat daar in een kleine gemeente nauwelijks sprake van kan zijn. „We hebben al zo weinig forma tieplaatsen en doen alle moeite die te behouden", aldus mevrouw Loscha- coff. In het kader van de rijksbijdrage regeling emancipatieaktiviteiten werd van gemeente-zijde een over zicht gegeven van de subsidies, die op grond van deze regeling worden gevraagd en verstrekt. Wethouder van Bruinisse liet weten, dat het Vrouwenontmoetingscentrum wel een subsidieverzoek had ingediend, maar dat het werd afgewezen omdat de vroede vaderen het in Bru niet juist achtten „een bakkie koffie" voor de vrouwen te gaan subsidiëren. Mevrouw Maris maakte bezwaar tegen die opmerking, omdat zaken als bakkies koffie direkt op de begro ting geschrapt zouden worden en der halve ook niet gesubsidieerd zouden kunnen worden. Naar gemeentefonds De gedeputeerde peilde verder de mening over het voornemen de rijks bijdrageregeling emancipatie aktiviteiten in te sluiten bij het ge meentefonds. Een persoonlijke me ning van wethouder Groen was: „Houd het zitten waar het zit, want anders zal het snel op een laag pitje staan". Ook burgemeester Niemants- verdriet toonde zich voorstander van handhaving van aparte rijksbijdra geregeling. Mevrouw Maris deelde mede, dat op grond van deze regeling bij de pro vincie achttien aanvragen binnen kwamen voor een totaal bedrag van 55.000,-. De provincie toonde zich bereid voor emancipatie-aktiviteiten een extra bijdrage van 20.000,- bo ven de rijksvergoeding op de begro ting op te nemen, zodat wellicht alle aanvragen gehonoreerd kunnen wor den. DEN HAAG - Minister en staatsse- kretarissen mogen hun dienstauto gebruiken als ze partijbijeen komsten bezoeken. De dienstauto staat de bewindslieden ten alle tij den ter beschikking. De kosten daar van komen dus voor rijksrekening. Dit heeft premier Lubbers geant woord op schriftelijke vragen van het CPN-kamerlid Eshuis. Vrijdag 16 december BRUINISSE - De als vanouds fij ne kerstzangavond in de Ned. Her vormde kerk vindt dit jaar plaats op vrijdag 16 december om half acht. Drie Bruse koren verlenen hun mede werking aan deze avond die gratis toegankelijk is. Tussen het zingen der koren is er samenzang. Dë medewerkende koren zijn: Het kinderkoor „Halleluja" on der leiding van de heer J. P. Knop; het Herv. Kerkkoor onder leiding van de heer M. Dalebout en het Gem. koor „Laus Deo" onder leiding van de heer C. den Braber. Organist is de heer H. Hoogerheide. De inleidende meditatie verzorgd dominee W. F. Teekens. Advertentie VOOR AUTOSCHADE... MOET U BIJ AKKERDAAS Autobedrijf AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2, Noordgouwe Tel. 01112-1347 ZIERIKZEE - De uitbreiding van de werkzaamheden met betrekking tot de uitkeringsadministratie, welke zich eind 1981 reeds aankondigde, heeft de toch al sombe re verwachting overtroffen. Aan de hand van het werkvoortgangskontrole- en werkverdelingsregister kon worden vastgesteld, dat het door de berekenings ambtenaren te behandelen aantal bescheiden ten opzich te van 1981 (1296) is gestegen tot 1739. Een stijging van ongeveer 34%. „Wij hebben ons dan ook gerealiseerd; dat de grens van het nog tijdig kunnen verwerken vrij wel bereikt is", schrijft het jaarverslag van de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland in het jaarverslag 1982. De gebrekkige programmatuur van de bureau office computer vormt een extra handicap. Het is mede door deze omstandigheden, dat de studie van de vervanging van het huidige administratiesysteem is geïntensi veerd. Gezien de ontwikkeling bij le veranciers met betrekking tot de pro grammatuur sociale zaken hoopt de I.S.D. in 1983 gereed te zijn, om te ko men met voorstellen vervat in een zo genaamd automatiseringsplan voor de gehele dienst. „Wij hebben gemeend in eerste aanleg te trachten met het vo renstaande tot een vermindering van de werkdruk te komen, omdat de ge ruchtenstroom over verschuivingen van taken binnen de organen belast met de uitvoering van de sociale wet geving het twijfelachtig maakt over te gaan tot personeelsuitbreiding. Ons inziens dient vermeden te wor den, dat eventueel kort na het tijdstip van benoemingen, ontslagen ZIERIKZEE - De financiën van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland staan er niet al te rooskleurig voor. Tijdens de vergadering deelde penning meester ir. J. de Kreuk mee dat de Stichting half februari van het volgende jaar zonder geld kan komen te zitten. Oorzaak hiervan is onder meer het Werk-Verruimcnde-Maatregel-Projekt. Omstreeks die tijd heeft de Stichting in het algemeen ook nog geen geld binnen van de gemeenten. „Voor deze maand hebben we de verwachting dat we net uitkomen. We hebben nog 3.000,- over en dat is precies één twaalfde deel van de jaar lijkse subsidie. Het gevolg is dat we een aantal aankopen zullen moeten uitstellen, maar dat beleid voeren we de laatste paar jaar al", zei de heer De Kreuk. De Stichting heeft een aantal jaren met een overschot ge draaid, misschien krijgen ze dit jaar met een tekort te maken. De Kreuk zei zelf nog geen volledig overzicht te hebben over de financiën, maar hij kon in elk geval wei konkluderen dat het voor de Stichting op financieel gebied wel eens wat moeilijker zal kunnen worden. Arbeidsplaats „Bij de indiening van de begroting van het volgende jaar willen we op nieuw een diskussie met de gemeen ten aangaan voor een vaste ar beidsplaats op het kantoor", aldus De Kreuk. Per 1 december werkt Nelly Rou- kema uit Bruinisse in het kader van een Werk-Verruimende-Maatregel- Projekt als assistente administra tief medewerkster op het kantoor aan de Maarstraat. Zij blijft tot 1 de cember 1984 in dienst. Jeugdwerklei der Gabri de Groot was bijzonder over deze extra kracht te spreken. „We zijn weer kontinu bereikbaar en de mensen kunnen weer op ons kan toor terecht. Slechts de helft van mijn werkzaamheden vindt op kan toor plaats, zodat ik vaak niet be reikbaar was. Dit is een goede oplos sing", aldus Gabri de Groot. Mevrouw E. van der Stadt was niet meer herkiesbaar in het bestuur. In haar plaats werd de heer R. C. Plu be noemd namens het Lager Beroeps Onderwijs. moeten worden gegeven", aldus de I.S.D. Ervaring is opgedaan met de uit besteding van de behandeling aan vragen „eenmalige uitkeringen". De toelevering van gegevens, het kon- troleren van de verwerking e.d. bleek achteraf zo tijdrovend, dat voor 1983 is besloten de gehele be handeling in eigen beheer uit te voe ren. Het aantal aanvragen om indivi duele huursubsidie is in 1982 eve neens toegenomen. De intensivering van het toezicht door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening op de behandeling van deze aanvragen heeft zich nog verder voortgezet. Als gevolg hiervan is ge bleken, dat de richtlijnen onvoldoen de geformuleerd waren, waardoor voor bepaalde begrippen, bv. servi cekosten, verschillende interpreta ties ontstonden. Verwacht wordt, dat in 1983 de ge signaleerde trend zich zal voortzet ten en derhalve de verwerking om vangrijker zal worden, aangezien meer gedetailleerde gegevens dienen te worden verstrekt en gekontro- leerd. Betalingsachterstand „Onze opmerking over de vermeer dering van de betalingsachterstan den van de inwoners in deze regio is bewaarheid. De begeleiding van ge zinnen bij het financieel beheer van hun huishouding is toegenomen tot het getal 8. Nog onrustbarender is de toename van het aantal beslagleggin gen, doorbetalingen en machtigingen tot inhoudingen op de uitkeringen. Inmiddels is een ferme sub-admini stratie voor 92 personen gegroeid, die extra aandacht en tijd vergt." De ingevoerde methode van onder zoek van het lopende uitkerings bestand geeft de mogelijkheid van gedachten te wisselen over de toepas sing van de bepalingen, waardoor in een vroeg stadium een gedragslijn kan worden overeengekomen. In 1982 is begonnen met een proef Burgemeester De Meester: ,,Het gemeentebestuur moet met belangen van meer mensen rekening houden". om te komen tot de opbouw van een interne controle, teneinde vast te stellen, welke knelpunten zich voor doen. Alhoewel dit onderzoek nog niet voltooid, is reeds gebleken, dat het merendeel van deze werkzaamhe den zouden moeten worden geprodu ceerd door een systeem, dat vervat dient te zijn in een automatise ringspakket, dat intern vergelijkin gen maakt, mutaties weergeeft en de daaruit voortvloeiende koriklusies signaleert. a De handmatige samenstelling vergt zoveel tijd, dat hiermee vrijwel een dagtaak gemoeid is. Problematieken De verscheidenheid van de zich aandienende problematiek en de veelheid en verscheidenheid in de wetgeving heeft tot gevolg dat de bijstandsmaatschappelijk werkers aanvragen veelal niet routinematig kunnen afdoen. Problematieken die veel aandacht hebben gevraagd en nog blijven vra gen zijn: een verontrustende stijging als gevolg van de ekonomische recessie van aantallen kliënten in het kader van de Wet Werkloosheid en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werk nemers. Bij de W.W.V. is de toename vooral te zien bij kliënten, die in de bouw gewerkt hebben. Bij de R.W.W. bestaat de toename hoofdzakelijk uit schoolverlaters. het toenemend aantal kliënten waarvoor schuldsanering dan wel budgettering noodzakelijk is als ge volg van dalende inkomsten dan wel te hoge woonlasten, en/of sterk stij gende energieprijzen in relatie tot het inkomen. Indien er nog voldoen de mogelijkheden tot terugbetaling zijn van ontstane schulden wordt vaak hulp verleend door de Volks kredietbank, waarmede goede werk afspraken bestaan. de uit de echtscheiding dan wel verlating voortvloeiende problema tieken met betrekking tot het ver krijgen van andere huisvesting, ali mentatiekwesties en boedelschei ding. signaleren van oneigenlijk ge bruik c.q. misbruik van de regelin gen en het verhaal van daardoor ten onrechte verstrekte bedragen. Een goed overleg met de Rijkspolitie is hiervoor noodzakelijk. UTRECHT - De Nederlandse Ver eniging voor Pleeggezinnen (NVP, 700 leden) is bang dat plaatsing van kinderen in een pleeggezin de ko mende jaren in toenemende mate zal mislukken. Onder druk van de bezui nigingen, zo vreest de NVP, zullen ook kinderen die niet voor plaatsing geschikt zijn, noodgedwongen bij pleeggezinnen worden onderge bracht. (vervolg van pagina 1) ren hek te handhaven en er groenbe- planting aan te brengen. Burgemeester De Meester laat we ten, dat het kollege inmiddels heeft besloten aan deze wens tegemoet te komen, hoewel het de gemeente wel ongeveer 70.000,— aan inkomsten zal schelen (vijf kavels voor woning bouw). Volgens hem is hier sprake van een duidelijk voorbeeld, dat er wel naar inspraak wordt geluisterd. Verder laat de burgemeester we ten, dat bij de verdere uitwerking van het bestemmingsplan zo veel mo gelijk rekening gehouden zal worden met de wens van de Aktiegroep Ha venkwartier betreffende de achter ontsluiting van aangrenzende pan den. „Wel bleek tijdens die hoorzit ting, dat over deze ontsluitingen ook soms tegenstrijdig wordt gedacht. Men ervaart dan toch ook steeds weer: „zoveel hoofden, zoveel zin nen", aldus de burgemeester. Meer belangen Hij heeft de ervaring, dat vaak te snel wordt gedacht, dat elk verzoek dat tijdens een hoorzitting op tafel komt, zal worden ingewilligd en dat elk voorstel zal worden opgevolgd. „Het gemeentebestuur moet nu een maal met meer belangen rekening houden dan met die van één persoon of van één bëp'aalde belangengroep. Hij zegt al vaker te hebben ge- konstateerd, dat de verlangens van de woordvoerders van genoemde ak tiegroep niet altijd overeenstemmen met de verlangens van alle betrok ken bewoners. Dat er vaarde het kol lege bij voorbeeld bij het verzoek van de aktiegroep om een kin derspeelplaats achter het Lange Groendal aan te leggen. Toen bleek, dat er ook omwonenden zijn, die zo'n voorziening helemaal niet op prijs stellen. Het kollege is inmiddels nog bezig met de poging met veel overleg deze zaak zodanig rond te krijgen, dat er geen overwegende bezwaren komen tegen deze speelplaats. Gevoelige snaar Als de Aktiegroep Havenkwartier Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 een schampere opmerking lanceert over het aanzien van het Lange Groendal, dan raakt zij daarmee een gevoelige snaar bij burgemeester De Meester. „Het huidige uiterlijk aan zien van het Lange Groendal hebben wij te danken aan een aktiegroep, die in 1973 aktief was". Hij memoreert weer, dat het kollege destijds een plan had voor een breder Groendal met achterterreinen waar speelruim te voor de kinderen en parkeerruim te voor de bewoners was geprojek- teerd. „Die aktiegroep, die inmid dels is opgelost, wenste toen dat het Lange Groendal precies op dezelfde plaats zou worden teruggebouwd waar deze straat oorspronkelijk lag en wilde van een verbreding en een parkeervoorziening niets weten. He laas werden deze bezwaren door het toenmalige provinciaal bestuur er kend en waren wij genoodzaakt een geheel nieuw plan te maken, vrijwel konform de oorspronkelijke situatie. Resultaat een veel te smalle straat en huizen, die te dicht op elkaar staan en nauwelijks achtererf heb ben. Een treurig staaltje van wat in spraak in sommige gevallen kan te weegbrengen", aldus de burge meester. Hij wijst erop, dat het gemeente bestuur niet alleen in tijd jaren ach terop raakte doordat een nieuw bestemmingsplan moest worden ge maakt, maar daardoor ook de extra subsidies miste, die bijvoorbeeld bij de aanleg van de Venkelstraat nog wel werden toegekend. Om nu nog te komen tot een aanvaardbare huur voor de bewoners, moet dan ook een zeer sobere bouwwijze worden toege past. Anderzijds wil de heer De Meester de situatie in het Lange Groendal ook weer niet al te zwart afgetekend zien. Degenen, die nu zo'n woning krijgen toegewezen, zijn over het al gemeen heel tevreden. Verder ver trouwt hij erop, dat het allemaal nog best een beetje zal meevallen als de woningen straks bewoond zijn, de straten en stoepen zijn afgewerkt en de straatverlichting is aangebracht. Hondenpoep De Aktiegroep Havenkwartier heeft ten slotte ook haar ongenoegen geuit over de overlast door honden poep. De burgemeester noemt het ver gezocht, dat de aktiegroep de hon denbelasting in direkt verband brengt met die overlast. Daar zouden de honden-eigenaren zelf wat meer verantwoordelijkheid moeten tonen", is zijn mening. Gezien de er varingen met hondentoiletten in an dere plaatsen - „kostbare voorzienin gen, die weinig effekt hebben" - ziet hij in die richting geen verbetering van de overlast-situatie. ZIERIKZEE - De Intergemeentelij ke Sociale Dienst Schouwen-Duive land en Sint Philipsland houdt woensdag 14 december in de bestuurskamer van de dienst een ver gadering. Op de agenda staat de vaststelling van de begroting 1984, vaststelling van de zevende wijziging van de be groting 1982, vaststelling van de der de, vierde en vijfde wijziging van de begroting 1983 en de vaststelling van het jaarverslag 1982. De vergadering begint om 20.00 uur. Advertentie Wat dacht u van een originele Kerstsurprise. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dé krant van Schouwen-Duiveland. De eerste drie weken zijn Gratis! Nu tijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een originele Kerstsurprise DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN II 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 37,00; per jaar 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3