Landbouwvoorman hekelt milieugroeperingen Oneerlijke konkurrentie in het grafische vak Nederland kan veel adviesorganen missen Minister trekt geld uit voor opleiding wegenbouwers Van Leijenhorst botst met voorganger over opheffingsnorm scholen LENING 1383 installatiebedrijf Informative rol voor Stichting Jeugd Herbestrating Meelstraat Afslag parallelweg gerekonstrueerd Geen EH-hulp aan Suriname STAAT DER NEDERLANDEN 2 Overbrengen van mestoverschotten naar tekort-gebieden een goede aanzet voor oplossing milieuprobleem HILLEGOM - Er zijn konservatieve milieugroeperingen in onze samenle ving, die niet willen beseffen, dat wij in een zich steeds aanpassend voorna melijk door de boeren geschapen kultuurlandschap leven. Voorzitter C. Geer- ligs van de Hollandsch Maatschappij van Landbouw, die dit donderdag zei op de algemene vergadering van de maatschappij in Hillegom, wees op het Lau wersmeer en de Oostvaardersplassen: „Unieke natuurgebieden die nog geen vijftien jaar oud zijn". Hij koppelde daaraan gelijk de eis het Markermeer in te polderen. Door daar tegen te zijn gooien de milieugroeperingen volgens Geerligs de kans op een tweede, even uniek natuurgebied als de Oostvaar dersplassen overboord. Niet alleen milieugroeperingen maar ook ver schillende overheden dwarsbomen volgens Geerligs herhaaldelijk de boeren in Noord- en Zuid-Holland. Zo heeft de provincie Zuid-Holland zich volgens hem in de Starrevaart- polder planologische vrijheden toe- (vervolg van pagina 1) ven ons hoofd. We moeten binnen dat jaar sukses hebben met de projekten, want anders worden we weer opge heven wegens uitblijven van resul taat", zei de heer Groen. „We willen best wel wat, maar dan merken we dat we tegen een muur van regelingen oplopen. Projekten van de grond krijgen is een moeilijke zaak. De toetsingskommissie keurt bijvoorbeeld nooit projekten goed, waarbij werklozen het werk uitvoe ren in plaats van gevestigde aanne mers. Daar zijn ze heel streng in. Dat begrijp ik wel, want je kan werk lozen natuurlijk niet de bestaande banen laten vervullen. Maar er moet een goede toetsing zijn en er moeten duidelijke regels van de overheid ko men", vond Groen. Ideeën In de Manhuisstraat, de nieuwe huisvesting van de projektleider Maarten Hohmann van de Stuur groep Werkloosheid, wordt gestart met een vrijwilligers-vakaturebank. „Die ontmoetingsplaats zal een vast punt voor de werklozen (moeten) worden. Je hoopt dat de mensen el kaar daar opzoeken en zelf ook met ideeën kbmen. Als de werklozen in een groep bij elkaar zijn komen er waarschijnlijk ook meer initiatieven nadr voren", aldus Gabri de Groot. Arbeidsgewenning De gemeenten hebben het zwaarte punt gelegd op de sociaal-ekono- mische projekten. „De mensen zitten immers niet te springen om een kur- sus, maar ze willen iets doen. Aan de andere kant is makkelijker geld te krijgen van de overheid voor een kursus dan voor een „werk-projekt". Dat is eigenlijk het tegenstrijdige. Een arbeidsgewenningsprojekt is ze ker nuttig. Als het projekt is afgelo pen moeten ze wel weer weg, maar ze hebben in elk geval arbeidservaring opgedaan en wat dat betreft hebben ze een streepje voor op de werklozen van dezelfde leeftijd, die niet aan zo'n projekt hebben meegedaan," al dus Groen. HAARLEM/AMSTERDAM - De vliegvakanties worden komend sei zoen goedkoper, op een aantal bestemmingen zelfs tot tien procent. ANVR-direkteur Couvreur heeft dit donderdag bevestigd. Eerder al heb ben verscheidene touroperators te kennen gegeven goedkopere vliegrei zen te zullen aanbieden. geëigend die niet wettelijk zijn vast gelegd. In Heerhugowaard wil de ge meente voor woningbouw verwor ven agrarische grond met bomen in planten, een volgens Geerligs over bodige aktie, omdat in de nabijheid een groot rekreatiegebied is, de Geestmerambacht. Mestoverschotten Als oplossing voor een ander aktu- eel milieuprobleem in de landbouw, de mestoverschotten, zag Geerligs wel iets in het overbrengen van kwa litatief goede mest uit overschotge- bieden in het zuiden naar tekort- gebieden in andere delen van het land. Het stimuleren en subsidiëren van mestopslagplaatsen in de Hoek se Waard, het Eiland van Dordt en Goeree zou volgens hem een goede aanzet zijn. Ook dacht hij aan het vervoer van mest per schip naar Noord-Holland. Een idee dat staats- sekretaris Ploeg onlangs nog opper de voor vervoer van mest vanuit Bra bant naar Zeeland. Volgens Geerligs blijft verant woord gebruik van dierlijke meststoffen, kunstmest en slib gebo den. Onverantwoord noemde hij het Advertentie voor bemesting ongeschikt slib, na menging, in de handel te brengen. Plannen om agrarische gronden binnen de heffingsmogelijkheid van de onroerendgoedbelasting te bren gen, als het onderhoud van wegen van waterschappen naar gemeenten en provincies gaat, zijn voor de Hol- landsche Maatschappij absoluut on aanvaardbaar. Grond is een produk- tiemiddel en onmisbaar voor onze in komensverwerving, aldus Geerligs. Alle krachten zullen volgens hem moeten worden gemobiliseerd om de ze dreigende „fiscale ramp" af te wenden. Uiteindelijk zou het de boe ren, als de plannen doorgaan, zo'n 200 gulden per hektare per jaar kun nen kosten. DEN HAAG - Voorlopig zal de af splitsing van de CDA-fraktie optre den onder de naam „Groep Scholten- Dijkman" met Scholten als voorzit ter en Dijkman als sekretaris. In het kerstreces zal de nieuwe tweemans- fraktie zich beraden over een andere naam. Aansluiting bij bestaande po litieke partijen wordt evenmin over wogen als de oprichting van een nieu we partij. ZIERIKZEE - Blijkens een medede ling van wethouder P. de Rijke, tij dens de onlangs gehouden kommissie publieke werken, zal op korte ter mijn worden begonnen met de her- bestrating van een gedeelte van de Meelstraat in Zierikzee. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd aan dat gedeelte van de Meelstraat, dat ligt tussen de Maarstraat en de Kinderstraat. De kosten, die eraan zijn verbonden, worden geraamd op ongeveer 50.000, gulden. BRUINISSE - De rekonstruktie van het kruispunt bij de zogenaamde Westkop op de Grevelingendam zit er op. De afslag naar het parkeerterrein en de parellelweg, ongeveer een kilo meter voorbij de Bruse sluis, was be rucht om z'n vele ongelukjes. Er is nu een verlengde leicon aangelegd, een soort middenberm. Kantonnier J. P. Knop hierover: „Vóór de rekonstruktie schoten de auto's met dezelfde snelheid van de parellelweg de hoofdweg op, zonder tegemoetkomend verkeer te zien. Ge lukkig zijn hier geen dodelijke onge lukken gebeurd maar wel veel blik- schadegevallen. Uit oogpunt van vei ligheid is nu deze leicon aangelegd. Het verkeer wordt nu gedwongen langzamer te rijden en de automobi listen krijgen nu echt het idee dat ze moeten oversteken. Hopelijk is het mensdom hiermee gediend". Het werk is in eigen beheer uitge voerd door de Dienstkring Zierikzee. Advertentie Protest van voorzitter KVGO: AMSTERDAM - De voorzitter van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO), mr. R. A. Levisson, heeft donderdagmiddag gepro testeerd tegen „uitwassen" als het exploiteren van een drukkerij door werk lozen met steun van enige weldadigheidsinstellingen. Hij noemde dit in een KVGO-bijeenkomst in Amsterdam als voorbeeld van konkurrentieverval- sing waarmee de grafische industrie wordt gekonfronteerd. Het drukkerijtje, ondergebracht in een schuur, was een initiatief van een welzijnswerker. Zijn medewerkers zijn, aldus Levisson, gepensioneer den en langdurig werklozen „met be houd van uitkering". Zij betalen hem alleen het papier en een bijdrage in de kosten. De KVGO-voorzitter merkte op, dat „wij allen in de grafi sche industrie sociaal gesproken evenzeer begaan zijn met het lot van deze langdurige werklozen als onze welzijnswerkers". Maar deze vergeet volgens hem, dat hij door zijn optre den de echte grafische industrie een ongehoorde konkurrentie aandoet en hij daardoor bij de echte grafici de werklozen kweekt, die hij vervol gens in zijn drukkerijtje weer wil op vangen. Mr. Levisson: „Er heerst in Neder land gelukkig vrijheid van drukpers en daarom heeft de Hoge Raad reeds lang geleden uitgemaakt, dat ieder een vrijelijk een drukkerij kan be- ginnnen. Maar dat betekent aller minst, dat gemeentelijke en charita tieve instellingen steeds weer het drukkersvak moeten uitkiezen als zij - met behoud van uitkering - werklo zen en anderen aan bezigheid willen helpen". DEN HAAG - Ongeveer vijftig van de vijfentachtig adviesorganen van het rijk, aktief op de terreinen kuituur, wetenschappen, natuurbehoud en buiten lands. pp defensiebeleid, kunnen zonder probleem direkt worden opgeheven of van hun adviserende taak worden ontheven. Dit konstateért de projekt- groep Externe Advisering in zijn tweede interimrapport aan de minister van binnenlandse zaken, Rietkerk, tevens projektminister voor de reorganisatie van de rijksdienst. VVD: DEN HAAG - Het VVD-kamerlid Weisglas vindt het onjuist, dat de EG of andere internationale organisaties ontwikkelingshulp aan Suriname verstrekken zolang de Nederlandse hulp aan dat land is opgeschort. - Hij zegt dat in schriftelijke vragen aan de ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken) en Schoo (ontwik kelingssamenwerking). In de vragen informeert Weisglas of ons land be trokken is geweest bij de schenking van 12,3 miljoen gulden en een lening van 6,6 miljoen gulden aan Suriname door de Europese Gemeenschap. De liberaal vraagt zich af, hoe een en an der zich verhoudt tot het rege ringsstandpunt over het opschorten van de ontwikkelingssamenwerking met Suriname. In april adviseerde de projekt- groep ongeveer honderd adviesorga nen op het gebied van zorg, onder wijs, sociale zekerheid en energie op te heffen. Aan het uitvoeren van die adviezen wordt nu inderdaad ge werkt, zo konstateert de projekt- groep tevreden. Hoeveel de overheid kan besparen op overtollige adviesorganen, zoals de rijkskommissie voor de bescher ming van monumenten tegen ram pen en oorlogsgevaar, is volgens pro jektleider drs. J. G. van der Ploeg, vroeger wethouder van Rotterdam, nauwelijks te begroten. Op de totale begroting van het rijk zijn de kosten van adviesorganen te verwaarlozen. Het beslag dat er ech ter door wordt gelegd op werktijd van ambtenaren, voor het volgen van vergaderingen van adviesorganen en sekretariaatsfunkties, is volgens hem aanzienlijk. „Het lijkt soms wel of ze er blikken ambtenaren voor opentrekken". UTRECHT - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft donder dag gezegd enkele miljoenen guldens te willen besteden aan de opleiding van leerling-wegenbouwers. Zij vindt dat nodig om het aantal vakmensen in deze bedrijfstak op peil te houden. De minister denkt aan plaatsing van leerlingen bij rijkswaterstaat. DEN HAAG - Staatssekretaris Van Leijenhorst van onderwijs moet van zijn voorganger en partijgenoot Hermes (CDA) de kamer glashelder laten we ten welke maatstaven hij zal aanleggen bij het verlenen van dispensatie aan lagere en kleuterscholen die op de nominatie komen te staan voor opheffing. Hermes overweegt een kamerdebat over deze zaak, nadat staatssekretaris Van Leijenhorst donderdag keer op keer niet toegaf aan zijn eis. Van de VVD, PvdA, SGP. RPF en PPR kreeg de staatssekretaris donderdag, ondanks kriti sche kanttekeningen, het groene licht om vooruit te lopen op de invoering van de overgangswet op het niéuwe basisonderwijs door aan te sturen op groot scheepse fusie van lagere en kleuterscholen. Alleen PSP-kainerlid Wilbert Willems viel Hermes bij. Van Leijenhorst bevestigde don derdag dat de opheffing van kleine dorpsschooltjes met minder dan 23 leerlingen en de fusie van basisscho len in 1988 62 miljoen gulden aan be zuinigingen moet opleveren. Acht honderd scholen worden bij deze ope ratie betrokken. De staatssekretaris hoopt dat in overleg met gemeenten, provincies en de onderwijsbonden een oplossing kan worden gevonden voor de 620 onderwijzers die door de ze operatie hun klas dreigen te ver liezen. Op een kongres van verkeersdes- kundigen, aannemers en wegenont werpers kondigde Smit-Kroes tevens aan dat in 1984 kan worden begonnen met de voltooiing van de ringweg rond Amsterdam, de aanbleg van een rijksweg Almelo-Hengelo-Duitse grens, en de rijksweg bij Zundert (Belgische grens). Verklaarde de minister dat het vrachtwagenverkeer goed is vooreen bijdrage aan het nationaal inkomen met vijf miljard gulden (bijna twee procent), ir. J. A. C. Brouwers van de Wegbouwkundige dienst van rijks waterstaat benadrukte dat een gerin ge overbelading van trucks - wat vol gens de politie veel voorkomt - de le vensduur van een weg al met 25 pro cent bekort. In dit verband merkte ing. D. Reg- terschot van de Landinrichtings- dienst op dat het streven van de EG om de maximaal toelaatbare asdruk te verhogen tot 13.000 kilo zal leiden tot versnelde verslechtering van we gen op het platteland. In Nederland geldt thans een maximaal toegestane druk per as van 10.000 kilo. Advertentie Soepel optreden Algemeen werd er op aangedron gen dat soepel wordt opgetreden te genover eenmansdorpsschooltjes die onder de norm zitten dat zij ten minste 23 leerlingen moeten tellen. Alleen al in Friesland dreigen er, on der andere in dorpen rond Heren veen, honderd van de achthonderd lagere en kleuterscholen te verdwij nen. Aan kritiek van de Onderwijsraad over de ongeoorloofde wijze waarop Van Leijenhorst de gemeenteraden buiten spel wilde zetten bij hun grondwettelijke plicht om openbaar onderwijs aan te bieden is tegemoet gekomen, zo stelde de staatssekreta ris. De dispensatie van opheffing van openbare scholen blijft een zaak van de gemeenteraad. Maar als er op basis van vrijwillig heid geen afspraken kunnen worden gemaakt tussen openbaar en bijzon der onderwijs, waardoor de beoogde bezuinigingen in het gedrang komen, overweegt Van Leijenhorst die zaak te beslechten bij wet. bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag wordt na de inschrijving op 13 december vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 januari in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1990 af 13 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 16 januari 1984 kosteloos bij banken en commissionairs weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. v Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Vrijdag 9 december Brouwershaven Het Tonnenmagazijn. Beatballetles. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Vergadering H.S.V. Drei schor. 20.00 uur. Zaterdag 10 december Zierikzee Bioscoop. High Road to China. 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Optreden T.S.E. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bingo-dansavond. 20.30 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier door muziekver eniging. Vanaf 9.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Tentoonstelling post duivenvereniging Duiveland. 14.00 - 22.00 uur. Salem. Zendingsavond met film van dhr. Elshout over het werk op Irian Jaya. 19.00 uur. Zondag 11 december Zierikzee Bioscoop. High Road to China. 20.00 uur. Maandag 12 december Zierikzee „Huis van Nassau". Distriktsverga- dering Beter Wonen. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Café ,,'t Sloepje". Bijeenkomst Ak- tiegroep Havenkwartier. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Zierikzee Stadhuis (raadzaal). Kommissie ver keer. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Informatie-avond Kruis werk, lezing „Veiligheid in en om het huis". 20.00 uur. Woensdag 14 december Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Distrikts- vergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering voor bejaar den, muziekvereniging Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Vrijdag 16 december Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Vergade ring landbouwvereniging C. et C. 19.30 uur (18.00 uur, palingmaaltijd). Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Oosterland 4 Kerk Ger. Gem. Bijeenkomst S.G. studievereniging. 19.45 uur. Zaterdag 17 december Scharendijke Elkerzeeseweg. Opening sportkom- plex ZSC'62. 13.45 uur. Maandag 19 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 20 december Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Kerstviering plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Woensdag 21 december Haamstede Geref. Kerk. Kerstviering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstmiddag voor bejaarden. 14.00 tot 17.00 uur. Woensdag 22 december Burgh-Haamstedc De Burght. Film „Shiokari Pass". 20.00 uur. Dinsdag 27 december Zonnemaire Ophalen spullen voor rommelmarkt voor muziekvereniging. Dinsdag 3 januari Haamstede Hotel Bom. Nieuwjaarsreceptie Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Donderdag 5 januari Haamstede Bcatrixschool, Weststraat. Algemene ledenvergadering afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2